DUINSTREEK De blootlegging van St. Petrus' graf zware arbeid van 12 jaren Na Eerste steenlegging van nieuwe kerk te Lisse Men stond de pastoor naar het leven WOENSDAG 2 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Na een zware arbeid van ongeveer 12 jaren is de opgravingsdienst van de Sint Pieter te Rome, welke staat onder leiding van Monseigneur D. Xj- Kaas, erin geslaagd met wetenschappelijke zekerheid vast te stellen, waar zich het graf van de eerste Paus, de H. Apostel Petrus, bevindt. Het graf, dat leiders en werklieden hebben gevonden, is niet, zoals sommi gen gaarne hadden verwacht, een goed verzegeld en gesloten graf; wat men ontdekte waren resten. Doch met argumenten, die wetenschappelijk gezien ook de strengste toets der critiek kunnen doorstaan, heeft de opgravings dienst kunnen bewijzen, dat deze resten tot het graf van Petrus zelf beho ren: een kleine ommuurde, doch geisoleerde ruimte. De menschel ij ke been deren, die nabij dit graf zijn gevonden, kunnen bij deze stand van de we tenschap niet worden geidentificeerd. omringen van alle zijden de kleine plaats, uitgezonderd de Noordzijde, waar zich de helling van de heuvel bevindt. Vele andere graven zijn naast elkaar of boven elkaar naast deze oudere gelegen, steeds in de nabijheid van deze kleine open plaats, welke echter onaangeroerd gebleven is. Enige overblijfselen van een kleine muur op de rand van de ze plaats, een weinig hoger gelegen dan de oudste graven, maken zonder twijfel deel uit van een graf Het is deze plaats, welke sedert eeuwen het centrum van de Vaticaanse basiliek vormt. Alle gebouwen, welke hier achtereenvolgens zijn gebouwd, zijn rondom dit vaststaande punt opge trokken. Men heeft zelfs, zoals bij de Constantijnse basiliek, door deze hal verwege de helling van de heuvel te bouwen, enorme moeilijkheden moeten overwinnen één zijde van het gebouw rust op deze helling en de andere werd door een sterke on derbouw onderstut en dit op een terrein, grotendeels door grondwater Traditie bevestigd Over de resultaten van dit opgra- vingswerk is, zoals reeds eerder ge meld, een boekwerk verschenen, dat onlangs aan Z. H. de Paus is aange boden. De bekende Italiaanse ar- chaeoloog, prof. Pietro Romanelli geeft in de „Osservatore Romano" een overzicht van de inhoud van dit standaardwerk, dat onder de titel „De opgravingen onder de Confessio", in 1500 exemplaren is uitgegeven door de Vaticaanse Drukkerijen, Óe werkzaamheden onder de ba siliek werden in 1939 aangevangen, toen men de wens van de overleden Paus Pius XI, om in de Vaticaanse Grotten te worden begraven, wilde verwezenlijken. Het waren langdu rige, voorzichtige en moeilijke opgra vingen, vooral toen deze het centra le punt van de basiliek, het altaar van de Confessio, naderden, waar onder zich volgens een oude tradi tie, het graf van de Prins van de Apostelen moest bevinden. Enigen hebben zonder twijfel gro te illusies gekoesterd het betreft h'.-i niet alleen ongeletterde perso nen, maar ook sommige geleerden dizich hadden voorgesteld, dat de opgravingen onder het altaar van de Confessio een goed gesloten, verze geld graf zouden hebben opgeleverd, liefst aangeduid met de naam van de Apostel. Maar de archaeologie weet, dat van gesloten graven er slechts zeer weinige gedurende de loop der eeuwen zijn overgebleven en dan betreffen deze bijna altijd personen, die gedurende hun leven of na hun dood niets hebben achter gelaten; immers de graven van hen, die bij leven of na de dood werden geëerd, of het tegendeel, de hoon dei- mensen ondervonden, blijven gedu rende de eeuwen niet ongeschonden bestaan. Maar er blijven steeds res ten over van hun graf. Dit consta teren wij vandaag op wetenschappe lijke en onbetwijfelbare wijze bij het graf van de Prins van de Apostelen. De overlevering leert ons, dat St. Petrus, gedood gedurende de vervol ging van Nero, werd begraven in de Vaticaanse buitenplaats; dat op zijn graf, sedert het begin van de derde eeuw, de Romeinse priester Gaius de aanwezigheid van een monument aanwees en dat Constantijn. in het begin van de vierde eeuw boven dit graf een basiliek liet bouwen. Een andere overlevering scheen te bevestigen, dat de heilige relieken van de Apostel, gedurende de ver volging van Valerius tegelijk met die van de H. Paulus naar de begraaf plaatsen aan de Via Appia waren overgebracht. Deze begraafplaats kreeg later de naam van de H. Se- bastianius en inderdaad werden hier enkele tientallen jaren geleden over tuigende bewijzen gevonden, van de verering, die gedurende een zekere tijd aan deze twee Apostelen werd bewezen. De hedendaagse opgravingen zeg gen ons, dat zich hier, juist onder het altaar van de Confessio, enige zeer eenvoudige graven bevinden, welke, zowel vanwege de diepte, waarop zij zijn gelegen, als vanwege een merk teken op een sluitsteen van een der graven, uit de tweede helft van de eerste eeuw moeten dateren. Deze graven en ook een kleine plaats hier voor gelegen, zijn intact gebleven, terwijl wij hier in grote getale hei dense grafkamers zien, die dateren uit het begin van de tweede eeuw. Deze grafkamers hebben behoord aan rijke, vrijgekochte slaven. Zij liggen in twee rijen langs de steile helling van de heuvel, met de voor kant naar het Zuiden. De grafkamers Schietpartij bij Ismailia Pantserwagens uit Jordanië Na een verwoed gevecht over het zoetwaterkanaal nabij Ismailia heeft het Engelse opperbevel aangekon digd, dat Engelse partrouilles in de Suezkanaalzöne versterkt zullen worden met pantserwagens van Royal Air Force uit Jordanië. Een zegsman van het Engelse leger heeft naar aanleiding van de nachtelijke strijd opgemerkt: „Als het weer ge beurt, zal het er van onze zijde heel wat heter toegaan". Het vijandelijke vuur kwam hoofdzaak van plaatsen, die met zwaarder vuur bestookt konden wor den. Zeven gepantserde voertuigen, die in de loop van de dag uit Amman aankwamen voor een kort verblijf, zullen voorlopig niet naar Jordanië terugkeren. De veldslag werd gisteren geopend door terroristen, die klaarblijkelijk uit loopgraven het vuur openden op een brug aan het ene eind van de Stengun-laan". Aan Engelse 2ijde waren geen slachtoffers te betreuren. De legerleiding heeft 's nachts extra patrouilles uitgezonden in het gebied ondermijnd om dit centrale punt onder het altaar van de Confessio aan te houden. En waarom? Alleen om dat daar reeds vóór de helft van de tweede eeuw, d.w.z. enkele tientallen jaren na de dood van de Apostel, zijn graf gelegen was en daar werd ver eerd. Op dit graf werd in de tweede helft van de tweede eeuw een „her inneringsmonument" gebouwd, maar vóór die tijd had men reeds rond het graf werken uitgevoerd, want op de kleine muur, waarover zojuist spra ke was, vindt men de overblijfselen van een tweede muur, wellicht later opgetrokken tengevolge van een la tere verhoging van het terrein. Het „herinneringsmomument" blijft bestaan, totdat in de vierde eeuw de Constantijnse basiliek verrijst. Maar hoeveel veranderingen heeft dit mo nument gedurende de eeuwen niet ondergaan; de bekleding met mar mer, de verhoging van de grond er voor, de bouw 'van een muur tegen de primitieve muur, waarsrPijnlijk nodig geworden om het instorten van deze laatste te voorkomen enz.; een ononderbroken serie van werken, welke getuigen van de grote ver ering, die men voor dit „herinne ringsmonument" koesterde. Na de vrede van Constantijn werd de grote basiliek gebouwd. Het „her inneringsmonument" bleef echter als een soort van monumentale kapel, versierd met zes marmeren kolom men, bestaan en bevindt zich juist in het centrum van het priesterkoor. De latere werken, welke in de 6de en 7de eeuw het priesterkoor geheel veranderden, brachten ook in de ka pel veranderingen aan en verborgen ten lange laatste het .herinnerings monument" voor de ogen van de ge lovigen. Het bleef echter onder de opnieuw verhoogde vloer het voor werp van een voortdurende verering van de gelovigen en dit was ook het geval, toen de oude basiliek voor de majestueuze tempel van de 16de en 17de eeuw plaats moest maken. HILLEGOM Bekroningen jubileumtentoonstel ling Fraaiste ram: J. Vis met An gora; Fraaiste voedster: H. Ippel met Klein Zilver; idem middenras: B. Frijlink met Groot Zilver; idem ram: A. Vastenouw met Rijnlander; idem klein ras: C. Gelein met Hollander; idem voedster: H. Ippel irfet Klein Zilver. Postduiven: doffer oud: Jos van Etten; duif odd: Fred. Fijma; doffer jong: R. Groenenveld; duif jong: J. d. Lans. El.'ker fraaiste zilvervos: J.ac. v. Berkel; beker fraaiste Rijnlander: A. Vastenouw;beker fraaiste Chinchilla: W. Pompert;beker fraaiste groot zil ver: B. Frijlink; beker fraaiste Klein Zilver: H. Ippel; beker fraaiste BI. Reus: N. Muilwijk. Keurmeesters waren: de heren Ha maker en Steenhudzen, beiden uit Steen wijk. Te Doetinchem slaagde J, v. Kooten voor het examen diploma tractoren en tractorwerktuigen. Geboren: dr van B. Akkermans en A. E. Avontuur; zn van C. A. Ver beek en J. E. M. Zwaaneveld: zn van L. F. Rosendaal en M. C. A. Klijberg; zn van J. M. Reinedrs en P. C. Oud. Ondertrouwd: G Geerlings en P. M. de Groot. Getrouwd: G. A. de Kolf en K. J. de Vries; G. Gerritsen en C. M. Bir- see; W. M. van der Peet en H. van Zundert; L. H. van Wijnbergen en N. M. H. Spaan; W. Schutte en W. van der Hulst. Overleden: Wed. A. M. Bakker Does vr 90 jr; A. van Schie m. 70 jr KATWIJK Opening Consultatiebureau. het Weeshuis aan de Voorstraat Katwijk aan Zee werd onder grote belangstelling een Consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters geopend O.m. waren hierbij aanwezig de wet houders H. P. Bloot en D. C. van Leeuwen, zusters van de Wijkverple ging, de directeur en directrice van het Gasthuis mevr. dr. Planteijdt Dorrepaal kinderarts te Noordwijk, de heer R. Smit, directeur van het Oranje-Groene Kruis te Den Haag, dr. Borleffs alhier. Verschillende he ren voerden het woord namens het gemeentebestuur, namens regenten van het Weeshuis. Namens de ge meente sprak weth. Van Leeuwen, Dr. Borleffs sprak een persoonlijk woord. Hierna werd de inrichting bekeken. ZLCKRV 32. Om drie uur trapt KRV af, krijgt de wind in de rug en opent een reeks aanvallen. ZLC komt voorlopig niet aan bod, totdat de KRV-middenlinie gaat ope reren, te veel gaat spelen op de Leidse helft. In één lijn trekt de ZLC-verdediging nu op en weet de KRV-aanval enigszins te weerstaan. Na enige tijd ziet KRV haar werken echter toch beloond met een prach tig doelpunt. Uit een algemene aan val is de rechtsbuiten de Leidse back weer eens te vlug af. Onhoudbaar vliegt de bal in de touwen (01). Het laatste kwartier is iets meer af wisselend in aanvallen. Het strate gische middenveld lijkt een nie mandsland; dan is het een KR V-er, dan een ZLC-er die daarin opduikt en de resp. aanval inluidt. Na de thee, een ZLC-overwicht? KRV geeft geen krimp. De voorhoede slaat toe Het was voor het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van het Onbevlekt Hart van Maria, voor de parochianen die hieronder zullen gaan behoren en bovenal voor de ijverige bouw pastoor J. Staadegaard, Zaterdagmor gen een grote voldoening, dat de eerste steenlegging voor de in aan bouw zijnde kerk kon plaats hebben. Om 9 uur in de morgen werd al lereerst een plechtige H. Mis op gedragen door deken Brinkman uit Noordwijk, die geassisteerd werd door pastoor Staadegaard en kapelaan Pinxsteren resp. als diaken en sub diaken. Onder de aanwezigen merkten wij op: pastoor Van Zuylen, pastoor Roelvink, pastoor Ligthart van Roe- lofarendsveen en pastoor Bende van Noordwijk, de heer Van Ooyen, bis schoppelijk bouwinspecteur, burge meester mr. Th. de Graaf van Lisse, de wethouders Lefeber en Tibboel, de gemeente-secretaris, de heer M. Th. van Dijk, het volledig kerkbe stuur, architect van der Laan, de ar chitecten Paardekooper en fiarn- hoorn en vele parochianen. Het zangkoor van de nieuwe kerk voerde de 2-stemmige Mis van Steele uit onder leiding van haar dirigent, de heer Van Wicheren. Bij de liturgische ceremoniën en het leggen van de eerste steen werd deken Brinkman geassiteerd door kap. van Dijk. priesterzoon van de nieuwe parochie en door kapelaan Pinxsteren. Receptie. Na deze plechtige steenlegging werd in het K.A.B.-gebouw een korte receptie gehouden. Deken Brinkman spfak een kort woord, waarin hij de noodzakelijkheid be toogde van- de kerkenbouw, welke door de oorlogsomstandigheden zulk een lange tijd heeft stilgestaan. Moge een ieder zijn steentje hiertoe bij dragen. Burg. mr. De Graaf maakte gewag van de zeer goede samenwerking tussen de kerkelijke en burgerlijke overheid ten opzichte van deze bouw. Hij wees op de grote vitaliteit van de nieuwe parochie en de tot nu toe bereikte resultaten. Pastoor Staadegaard dankte voor het medeieven van de parochianen met deze bouw, de grote belangstel ling bij deze eerste steenlegging en voor de steeds weer toegezegde me dewerking in de toekomst Bijzon dere dank bracht hij aan deken Brinkman en de burgemeester. Maquette van de plannen. In de namiddag van Zaterdag en gedurende enkele uren van de Zon dag werden de parochianen nog in de gelegenheid gesteld een tentoon- ling, welke in het KAB-gebouw werd gehouden, te bezichtigen. Op deze tentoonstelling was een grote en zeer duidelijke maquette te bezichtigen van het gehele bouw complex zoals men dit zich voorstelt te volvoeren, derhalve van het kerk gebouw met pastorie, de toekomstige de tiental veroverd in de competitie van de L.D.D.B. Als tweede blijk van „team-spirit" mag wel gelden het verschijnen van het verenigingsor gaan „Contact". Door zeer te waar deren medewerking, ook van buiten de vereniging, is dit mogelijk ge worden. De damclub nam deze avond af- scholembouw en het parochiehuis en scheid van een van haar beste spe- de aanleg rondom dit gebouwen complex. Vervolgens waren de teke ningen van de diverse plannen aan wezig. De kerkelijke gewaden, de misboe ken, de kelk en vele andere para menten waren te bewonderen. De liturgische betekenis van een en an der werd desgevraagd verklaard. VOORSCHOTEN W. v. d. Geest, f Zondag is op 53-jarige leeftijd overleden de heer W. v. d. Geest, besteller bij de P.T.T. De heer v. d. Geest was secr. van de pl. afd. der K.A.B., penn. van de ver. „St. Barbara", en incasseerder van de Kon. Wilh.ver. Hij trad dik wijls op als gemeentelijke omroe per. De overledene laat 17 kinde ren na. Jaarvergadering D.E.S. In de jaarvergadering van de damvereni ging D.E.S. werden de heren W. H. J. Ju, G. Oostergo en J. de Bruyn herkozen tot resp. 2e voorz., secr. en secr.-penn. De heer S. v. d. Mey aan vaardde zijn herbenoeming tot wed strijdleider. De heer W. van Eg- mond werd tot commissaris van ma teriaal gekozen. De voorzitter de heer A. Tempel man, memoreerde in zijn openings woord de prachtige clubgeest, die o.m. bewezen werd door de goede plaatsen door het eerste en het twee- Iers, n.l. de heer K. Ju, die naar Nieuvv-Zeeland vertrok. Als herin nering werd hem een prachtig boek-' werk overhandigd. Bordenwedstrijden D.E.S. In de eerste groep van D.E.S. raakte S. H. Zitman onverwacht een stuk achter, waardoor hij zijn partij verloor. Tempelman opende onregel matig, zijn tegenspeler maakte een ernstige fout, waarvan de wit- speler profiteerde. Oostergo, met wit, trof in Weggen geen gemakkelijke tegenstander. In een zwakkere stand wist de zwarlspeler de juiste voort zetting te vinden en een puntenver deling te bereiken. Door systematisch spel wist v. d. Mey de rechtervleu gel van zijn tegenstander enorm te verzwal ken. Een doorbraak naar dam kon Overduin niet voorkomen en dat kostte hem de partij. Uitslagen: S. H. ZitmanB. van Bemmelen 02; A. TempelmanW. van Egmond 20: G. H. Oostergo G. Weggen 11; J. VerduinS. v. d. Mey 02. De verrassing in de tweede groep was het feit, dat Storm van Tit ver loor. Wit spelde nl. een uitstekende partij, maar blunderde in het mid denspel. Uitslagen: 2e groep: A. C. BinsJ. de Best 20: M. StormD. J. E. Tit 02; R. PolitiekG. van Kuyk 02; H v d. VeldenJ v. d. Velden 0—2. Ua$eAlcM in mkeuyd en kauw- weggenomen uit de spooïbaan naar Tel el Kebir korte tijd voor een En gelse legertrein voorbij zou komen. Toer. er echter eerst een Egyptische legertrein aankwam, herstelden de saboteurs de baan in allerijl en de Engelse trein, die er onmiddellijk op volgde, passeerde ongehinderd. De Engelse autoriteiten hebben in Suez beslag gelegd op twee aken met springstoffen" De ontplofbare stoffen werden vernietigd, omdat de Egypti sche autoriteiten onvoldoende veilig heidsmaatregelen hadden genomen om te voorkomen, dat de explosieven in verkeerde handen zouden komen. Nieuw voorstel te Panmoendjon Vandaag hebben de geallieerden te Panmoendjon voorgesteld de krijgs gevangenen op basis van man tegen man uit te wisselen. Eerder hadden de communisten voorgesteld de gevangenen collectief uit te wisselen. Volgens een zes punten omvattend geallieerd voorstel zullen alle krijgs gevangenen, die willen repatriëren, man tegen man worden uitgewisseld tot een van beide partijen alle gevan genen heeft uitgeleverd. De geallieer den stellen een neutraal orgaan voor om op het stelsel, dat alle gevange nen het recht geeft uitgewisseld te worden of te blijven waar zij zijn, toezicht te houden. De partij, die krijgsgevangenen overhoudt, zal deze eveneens man tegen man kunnen uitwisselen tegen burgers en „anderen", die door de tegenpartij worden vastgehouden en die gerepatrieerd willen worden. Alle krijgsgevangenen, die uitge wisseld worden nadat één der beide ten Westen van Ismailia om schieten I partijen al zijn krijgsgevangenen zal van sluipschutters en doorsnijden van hebben uitgeleverd, zouden „op ere- kabels tegen te gaan. woord" worden vrijgelaten en in de Saboteurs hadden Zondag een rail toekomst geen wapens mogen dragen, gevoelen. Vandaag is in Zweden de door de Rijksdag geratificeerde wet op de vrijheid van godsdienst van kracht geworden. Het staat thans elke Zweedse staatsburger vrij al dan niet in de Lutherse staatskerk blijven of uit te treden. Wat de Katholieke Kerk betreft, zij heeft met het in werking treden van deze wet sedert 1595 voor het eerst weer de vrijheid gekregen kloosters in te richten en in stand te houden. Intussen blijft de administratie van de bevolkingsregisters, ook waar het niet-Lutheranen betreft, bij de kerkelijke parochies, zodat zij ook voortaan 60 procent van de kerke lijke belasting als vergoeding zullen blijven ontvangen. Tot dusver zijn tijdens het lange vier dagen omvattende Nieuwjaars- weekeind in de Verenigde Staten 436 personen om het leven gekomen. 282 vonden de dood tengevoge van ver keersongelukken, 44 ten gevolge van brand en 110 door andere oorzaken. Amerikaanse economische deskun digen voorspellen algemeen, dat het jaar 1952 voor de Verenigde Staten geen crisisjaar maar integendeel een jaar van welvaart zal zijn. Zij base ren zich daarbij op de statistieken over het afgelopen jaar. Een groot aantal van hen verwachten zelfs, dat 1952 het jaar van de grootste wel vaart in de geschiedenis der Ver enigde Staten zal zijn. Deze voorspel lingen zijn 'gebaseerd op de huidige toestand in de Amerikaanse industrie. Volgens de deskundigen zal het jaar 1952 vooral voor de zware industrie een welvarend jaar zijn, daar zich daar de invloed van het bewape ningsprogramma het meest zal doen QE VOLGENDE PASTOOR VAN HAZERSWOUDE WAS GARBRANT CLAESS. VAN ALMAAR. Van hem weten wij dat hij de schout een bijdrage gaf van een keizersgulden, eveneens van de overige inwoners ge vraagd om de zoon en opvolger van de ambachtsheer een hengst cadeau te kunnen doen. Toen werd tevens het voorbehoud gemaakt, dat de pas toor niet verplicht was mee te betalen in de omslagen en belastingen. De inwoners van Hazerswoude hadden hun heer goedgunstig gestemd met het geschenk. Dat bleek in 1540, toen het kerkhof vergroot moest worden en men daarvoor wat grond nodig had, in gebruik door een boer van Hazerswoude, hem in erfpacht gegeven. De man was bereid de grond af te staan, maar de ambachtsheer moest het goedvinden. En pas toor en kerkmeesters kregen van de heer de vereiste toestemming en toen kon het kerkhof groter gemaakt worden. en binnen 10 minuten is het 20 door een goed doelpunt van de KRV- reohtsbinnen. Een Leidse back schiet keihard op eigen doeltegen de lat. Dan wordt het onverwachts 21 en even later herhaalt zich 'n schijnbaar on gevaarlijk moment voor het KRV- doel Een misverstand van een der backs wordt drastisch afgestraft (22). 8 min. voor het schemerende einde krijgt 'n Leidse speler heel even een schietkans, welhaast de einge die de KRV-verdediging in de 2e helft nog toestaat. De keeper kan de bal niet meer onderscheiden (3-2). Zo leed KRV, „vriend en vijand" was 't er mee eens, een on verdiende nederlaag, in een forse, soms harde wedstrijd, onder uitste kende leiding. In 't zilver. De heer Ohr. Minnee kassier van de gemeentespaarbank, vierde gisteren onder grote belang stelling van de zijde van het gemeen tebestuur, de Bankinstellingen, diver se corporaties en particulieren zijn zilveren jubileum als kassier aan ge noemde instelling. Uit dit grote be zoek bleek, hoe gezien en geacht de heer Minnee bij zijn bestuur, bij col lega's en cliënten is. Dat het aan speechen, waarbij veel goede wensen werden uitgesproken, niet ontbrak, ligt voor de hand. Het was voor de heer M., die deze dag in stilte had willen doorbrengen, een mooie dag. NOORDWIJK Verbetering v. Panhuysstraat hoek Weteringkade. Door het steeds in tensiever worden van het snelver keer en speciaal door het verkeer met autobussen is een gedeelte van de v. Panhuysstraat in een zeer slechte toestand geraakt, terwijl de hoek V. Panhuysstraat-Weteringkade hoog nodig verbeterd moet worden. Met het oog op een voorgestelde ver betering is het tevens noodzakelijk, dat tegelijk moet worden overge gaan tot gedeeltelijke uitvoering van het plan tot verbetering der riolering tussen de v. Panhuysstraat tot aan de overstort bij de Wassenaarsestr. Voor dit object zullen B. en W. een crediet aanvragen van f 17.460, ZOETERMEER Geboren: Petronella Theodora Emanuel dochter van H. J. Bierman en M. J. Vonk, Margaretha Maria d. van C. S. Lexmond en J. M. de Haas. Johannes Adrianus Stephanus z. van J. C. v. Haastert en E. M. Boone kamp. Willy Alida d. van F. Loon- stra en A. Dorst. Overleden: Dontje Christinanus Gunifortus 61 j. eohtgen. van Ariena Spittje. Omstreeks 1559 trok pastoor Gar- brant van Alkmaar zich terug in het Haarlemse klooster en Philips van Hogesteijn, in 1553 priester gewijd, werd pastoor van Hazerswoude. Maar in 1567 werd hij benoemd tot coad jutor van de commandeur en dus moest hij terug naar Haarlem. Als pastoor maakte hij de tijd mee van de opkomende reformatie en hij be streed de nieuwe leerstellingen met grote scherpzinnigheid en deed zijn uiterste best de voortgang van de dwalingen te beletten. In de Rijn streek tierde vooral de zogenaamde wederdoperij welig. Toen Maarten Luther in 1517 tegen de Kerk begon op te treden, waren er in ons land, die onafhankelijk van hem, eveneens ketterse leerstellingen verkondigden: daarna gaan omstreeks 1520 de sacramentariërs optreden, die de genadewerking van de sacramen ten ontkenden. De bekendste van hen was Jan de Bakker, kapelaan te Woerden, die in 1525 op last van de inquisitie in den Haag werd verbrand. Wel werden hier Lutherse geschrif ten verspreid, maar het eigenlijke lutherisme vond weinig aanhang. Wel de wederdoperij, een revolu tionaire beweging, die in die dagen vele aanhangers kreeg. Het volk ging gebukt onder een zware crisis en vele kleine luiden hadden het arm. De ongunstige sociaal-economische toestand bracht vele mensen tot een scherpe critiek op Kerk en Staat. Het belastingstelsel was verouderd en de kerkelijke liefdadigheids-in stanties, die zoveel goeds hadden ge daan, waren ambtelijk geworden en verstard, zodat in de ogen van de eenvoudige noch Kerk noch Staat redding konden betekenen. Wij zien dan ook hoe bij de we derdoperij zich vooral de eenvou dige luiden aansluiten, die het meeste van de economische crisis te lijden hadden. Is het geloof slap en de onwetend heid groot in geloofszaken en zo was het vaak in die tijd dan ko men de mensen tot geëxalteerde dwaasheden en gaan luisteren naar iemand, die wat bespraakt was en op die evenvoudigen indruk wist te ma ken en dwaasheden voor waarheden liet aanvaarden. De wederdoperij was geladen met haat tegen de officiële wetten en te gen elk gezag en zo werd het een re volutionaire beweging, waartegen het burgerlijk gezag net zo goed moest optreden als de Kerk. Het aanvaardde geen dogma, geen Kerk, geen sacramenten en wilde de doop van volwassenen als symbool van de wedergeboorte en van de scheiding met een hopeloze wereld, waarvan men het einde nabij achtte. Haat tegen de bezitters van de bo dem, tegen alle persoonlijk bezit, zelfs tegen alle wetten in het morele leven. Een epidemische godsdienst waanzin. Ten slotte ontaardde de wederdo perij bij velen in een soort epidemi sche godsdienstwaanzin. De aanhan gers leefden in de overtuiging, dat zij de bijbel konden verstaan en uitleg gen, dank zij een speciale gave. Daar bij kwamen dan allerlei ziekelijke dromerijen en vermeende visioenen en persoonlijke openbaringen van be genadigde broeders en zusters. In Hazerswoude leefde zo'n „man Godts", gelijk hij genoemd werd door zijn vereerders en vereersters. Hij noemde zich „Coninck van Yserahel", en beweerde, dat hij „meerder was dan Moyzes of dan eenich propheet ende dat hij die geheele werelt straf fen zoude". De man heette Adriaen Adriaensz. en had heel wat aanhangers in zijn dorp en in de omgeving, die het pas toor Hogesteijn erg lastig maakten en hem zelfs naar zijn leven stonden. Met zijn aanhang trok hij rond, verkondigde, dat als straf voor het vele kwaad, weldra de wereld zou vergaan, wanneer er geen boete werd „Doet boete!, wee u Babyion" klonk langs de wegen en velden, en de „man Godts" preekte overal dat hij „uyten hemel ontfangen zoude een paert, een swaert en een crone omme die ongerecht.ge te straffen". „Slaat doot", Uit Hazerswoude verjaagd, trok deze fanaticus naar het Westland, om daar een grote aanhang te vinden; velen kwamen onder de indruk van zijn preken en brachten heel hun be zit om geld en goed aan de gemeen schap af te staan. Met hem was uit Hazerswoude ook meegetrokken een zekere Claes Jansz., die op een van de Westlandse bijeenkomsten inder daad het beloofde zwaard kreeg „om- me daer mede doot te slaen allen den geenen, die van Godt niet uytverco- ren en waren" Leider Adriaen Adriaensz. gaf hem dan ook de naam „Slaet doot". Men verwachtte weldra de tijd, dat deze man zijn waard zou kunnen gaan gebruiken. Maar die tijd kwam niet. Want de regering greep in en op een bijeenkomst in het Westland werden de „man Godts" en de man „Slaet doot" en vele anderen gevan gen genomen en naar den Haag ge voerd. Zij verschenen voor het Hof van Holland en daar werden zware straffen uitgedeeld. De „man Godts", Adriaen Adriaensz. uit Hazerswoude werd op het schavot met het zwaard ter dood gebracht en Claes Jansz. uit Hazerswoude. door de nieuwe profeet aangesteld tot bewaarder van het „hemelse Zwaard" ei die dus de ere naam „Slaet doot" droeg, had ook in zijn geboorteplaats al oproer en her rie gemaakt en werd daarom nog zwaarder gestraft; het Hof veroor deelde hem om „geleyt te worden op 't schavot ende aldaer zijn herdt al levendich uitgewonnen, zijn hooft af gehouwen ende gestelt te worden op een staeck ende zijn lichraem ge- quarteleert (gevierendeeld) te wor den". De overheid trad wel streng op tegen de mensen, die door de nood der tijden tot allerlei excessen waren gekomen. Met wortel en tak werd de beweging, voorzover zij revolution® *-r was, uitgeroeid. Maar het vrij kort stondig optreden er van had toch ellendige gevolgen; de reformatie .werd er door voorbereid en wanneer straks de calvinistische predikanten komen, vinden zij bij velen een willig gehoor.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2