De aarde in haar u/enteling door de tijden DE GROTE VIER Het Midden-Oosten roert zich Met zo u/eirvg tastbaar resultaat MAAR ER IS NOQ NOOIT ZOVEEL GEPRAAT ZAKTE IN DE SMEULENDE AS China agressor sf In zakformoaQ^^ Perzische olie Egypte volgt 't voorbeeld MAANDAG 31 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 A LS WIJ HET AFGELOPEN JAAR met een enkel woord zouden willen kenmerken, kunnen wij 1951 noe- men: „het Jaar van de Afnemende Angst". Laten wij het op deze laatste dag van het jaar, nu wij in be zonken rust even de tijd nemen om achterom te kijken,maar eerlijk bekennen, dat wij tegen dit jaar hebben opgezien. Korea stond in vuur en vlam; dat was wel aan het andere einde van de wereld, maar hoe gemakkelijk konden de vonken overslaan op China, vandaar op Rusland en dan hadden we de poppen aan het dansen gehad. Het werd lente en er gebeurde niets. Het werd zomer en wij zagen onze soldaten lustig manoeuvreren binnen en buiten onze grenzen, wij luisterden naar de opgewonden debatten tussen de staatslieden, maar de vlam in Korea zakte in de smeulende as en het gevaar week. De Westerse verdediging groeide en stapte uit het papieren stadium; wij trokken een zuur gezicht wegens de aderlating van onze portemonnaie, maar het luchtte ons toch op. De angst voor een derde wereldoorlog week naar de achtergrond en wij hebben nu weer tijd om onze bezwaren te gaan zitten uitpluizen tegen alle plannen, die de éénwording van West-Europa beogen en die derhalve een offer van ons eisen, een offer van onze souvereiniteit en een offer van het beschikkingsrecht over onze bloedeigen geldbeurs. Een typisch verschijnsel bij het afnemen van de Angst. Voor degenen, die geen angst hebben gevoeld, kunnen wij dit jaar ook wel karakteriseren als het jaar van de grote praterij. Wij herinneren ons, niet, dat er ooit in een jaar zoveel gepraat is met zo weinig resultaat. Daar zette het jaar wel goed in TOEN DE ZON voor de eerste maal in het pas geboren jaar 1951 met een kleumerig gezicht over de witbesneeuwde horizon van Korea keek, moet zij wel geschrokken zijn van het lawaai, waarmede Chinezen en Noord- Koreanen in grote massa's de heuvels afrenden en storm liepen op de stel lingen van de verbonden UNO-legers. De Chinezen wisten heel goed, dat 1 Januari een bijzondere dag is voor de Westerlingen en daarom hadden zij juist deze dag uitgekozen om bij het eerste morgenkrieken hun winter offensief in te zetten. Hun eerste aanvalsdoel was de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoel, die na drie dagen vechten danook in hun handen viel, voor de tv',ede maal sinds het uitbreken van de vijandelijkheden op Korea. De stoot kwam stevig aan en de verbonden legers werden achteruit gedrongen, voornamelijk omdat de tegenstander er in slaagde een bres te forceren in het centrum, waardoor zij konden doorstoten tot Wonjoe. Maar toen vooden de Amerikanen, de Fransen en niet te vergeten onze Hollands jongens het welletjes. Zij smeten de Chinezen Wonjoe uit en grendelden het rode offen sief af. Daarna begon het langzaam terugduwen van de tegenstanders tot over de 38e breedtegraad. 't vechten was. En bij Mao viel het aanbod van de generaal ook al niet in goede aarde. .Belachelijk, beledi gend, brutaal", toeterde radio-Pe king de aether in, „geen antwoord waardig." Dat lokte MacArthur nog meer uit zijn tent. Die ellendige politici, zei hij tot een correspondent van de „Daily Tel" te Tokio, zij beletten mij mijn troepen te laten opmarcheren. Ze komen op mijn terrein. „De ver bonden legers behoeven slechts de Chinese kusten te blokkeren en hun spoorwegnet te vernietigen om hen spoedig machteloos te maken". Een inmenging van Rusland? Och kom, ze zullen wel wijzer zijn. INMIDDELS DEDEN de Verenigde Naties in Lake Success ook een duit in het zakje. Terwijl de soldaten vochten aan het front, probeerden de diplomaten op hun manier het con flict op te lossen. De politieke com missie van de Ver. Naties had een plan uitgeknobbeld om een conferen tie te beleggen met Mao en daar aan een wapenstilstand vooraf te doen gaan. Een plan, dat van te vo ren tot mislukking gedoemd was, want Rusland had tegen gestemd. De UNO had er volgens Moskou im mers niets mee te maken! Toch waagde men het er op, in de mening, dat Mao misschien wel zou toehappen, nu zijn winteroffensief op niets, was uitgelopen. Maar vriend Mao hapte niet; hij blies van de ho ge toren en wees het UNO-voorstel vierkant af. Korea was voor de Ko- reanen en het geschil was een bin nenlandse aangelegenheid. Als er wat te praten viel, dan zou het zijn over het terugtrekken van alle bui tenlandse troepen. In deze geest was de reactie ven Mao en in Amerika zat men te knarsetanden. Onmiddel lijk voerde Washington nu zijn reeds eerder geopperd voornemen uit en diende het een resolutie in bij de Ver. Naties om China als agres sor te brandmerken. Nu begon het te spannen. Want tot nu toe was er nog geen oorlogs toestand tussen de Ver. Naties en China, al sloegen de wederzijdse sol daten elkaar de koppen in. Maar hoe zou Mao het opvatten als hij off> cieel tot „aanvaller" werd verklaard met alle gevogen daarvan, zoals mi litaire en economische sancties? En zou Stalin dan zijn roodgestreepte gele broeder niet openlijk bijsprin gen? Van de andere kant was de houding der Chinezen zo uitdagend, dat de Verenigde Naties zijn veroor deling moeilijk konden ontwijken. In de nacht van 30 op 31 Januari werd China tot „aanvaller" verklaard en werden tevens twee commissies ingesteld: één om de kwestie der te nemen sanctiemaatregelen te onder zoeken en één om eventueel goede diensten te verlenen als Mao toch nog tekenen van toenadering zou to nen. De eerste commissie zit nu nog te studeren en de tweede is bij ge brek aan werk haar natuurlijke dood reeds gestorven. MACARTHUR. ZO STONDEN DE PARTIJEN als briesende leeuwen tegenover elkaar, maar noch de één noch de ander kwam een stap voorwaarts. Dat be gon de opperbevelhebber MacArthur danig te vervelen en hij stak zijn onbehagen niet onder stoelen of ban ken. Zó komen wij er nooit, zei hij, geef mij meer troepen en laat mij een paar bommen op de Chinese ver bindingslijnen gooien. Maar daarvan wilde Washington toch niets weten. Dan sluit ik een wapenstilstand, zei Mac-Arthur, en hij voegde er aan toe, dat hij bij Mac- de boel kort en klein zou gooien, als deze niet wilde toestemmen. Truman fronste de wenkbrauwen, toen hij dat hoorde; MacArthur mocht dan een bekwaam soldaat zijn. maai hij moest niet denken, dat hij op eigen houtje aan ONTSLAG OP STAANDE VOET. DEZE LAATSTE UITALTINGEN van MacArthur deden de deur dicht; de generaal begon zich te veel te verbeelden, vond Truman. Het wa ren niet de politici, die op het ter rein van de generaal kwamen, maar het was MacArthur zelf, die op de zetel van de president wilde gaan zitten. Nog eenmaal werd geprobeerd om MacArthur tot andere gedachten te brengen door het zenden van de Amerikaanse minister voor het leger Pace. Maar toen ook deze missie mis lukte, verhief Truman zich als een donderende Zeus en slingerde zijn banbliksems naar de machtige bevel hebber en ongekroonde keizer van Japan. Ontslag op staande voet. MACARTHUR vrijheid van spreken, tot zelfs in het parlement toe. In de chaos der dis cussies kwamen twee vragen boven drijven: „Heeft de generaal gelijk met zijn zienswijze op het Koreaanse probleem?" en „Is de generaal recht matig ontslagen?" Het antwoord qp de laatste vraag was spoedig gevon den en door de grote meerderheid als juist aanvaard, nl. dat Truman vol komen gelijk had met een generaal te ontslaan, die zich niet wenste te schikken naar de inzichten van de regering; onafhankelijk van de vraag of de visie van de generaal juist was of niet. Het antwoord op de vraag of MacArthur inderdaad juist zag, was niet zo gemakkelijk. Marshall, die toen nog minister van defensie was en evenals de ge neraal een kenner van het Oosten en een man van gezag mocht heten, stelde zijn visie tegenover die van MacArthur. Hij durfde de risico's van PRES. TRUMAN Dat zal een klap geven, dacht iedereen, want de generaal neemt dat niet. Hij vond bovendien onmid dellijk enthousiaste steun van de zijde der Amerikaanse conservatie ven, die zich een dergelijk fortuintje in hun propagandastrijd tegen de democraat Truman niet lieten ont glippen. Zij eisten dat MacArthur zich mocht verantwoorden voor het forum van het Amerikaanse volk, op dat iedere Amerikaan zou kunnen oordelen aan wiens kant het recht stond. Op 16 April verliet de populaire generaal Japan, nagewuifd door de keizer, d'ie hem zelfs met verbreking van elk protocol een persoonlijk af scheidsbezoek had gebracht, en en kele dagen later werd hij verwel komd te San Francisco als de mis kende triomfator. HAD HIJ GELIJK? TRUMAN EN ZIJN REGERING be grepen, dat zij niet moesten probe ren om de generaal de mond te snoe ren, en daarom lieten zij hem alle een optreden a la MacArthur niet aan; hij stelde voorop, dat het behoud van Europa belangrijker was dan dat van Korea of zelfs van Azië en dat Amerika dus niet mocht ris keren verwikkeld te raken in een strijd, welke zoveel krachten zou binden in Azië, dat daardoor het front in Europa in gevaar zou komen. Fout, zei MacArthur. Want op dc eerste plaats is er met de communis ten niet te praten; op de tweede plaats betekent iedere toegevendheid in het Oosten een verzwakking van onze positie ook in het Westen; op derde plaats: mocht er inder daad een oorlog op twee fronten te gelijk uitbreken, dan zijn wij sterk genoeg op die uit te vechten. Waarop Marshall weer: „Hoor 'ns vriend, wij zijn op het ogenblik ver zeild geraakt in eenp oorlog, welke wij niet wensen, op éen tijdstip, dat ons niet gelegen komt en tegen een vijand, waartegen wij helemaal niet willen vechten. Wat zouden onze te genstanders juichen, als wij ons nog verder op die weg zouden laten mee sleuren". Wie van de twee heeft het nu bij het juiste eind? PRATEN.... PRATEN. DE ONTWIKKELING van de eerst volgende maanden scheen generaal MacArthur in het ongelijk te stellen. Nadat Mao op de schuchtere toe naderingspogingen der geallieerden omstreeks half Mei met een nieuw offensief had geantwoord in welk offensief vele Nederlanders sneuvel den bij Inje keerde de krijgskans weer eens en schenen de Chinezen in een wanordelijke vlucht zich terug te trekken. Hun terugtocht bleek echter niet zo wanordelijk, want toen zij ten Noorden van de 38e breedte graad op bun oude stellingen waren teruggekeerd, hielden zij stand en bleven zij standhouden op enige be trekkelijk kleine terreinwinsten na, welke de geallieerden in het tweede half jaar met moeite witsen te be halen. Deze blijkbaar opzettelijke terug tocht liet reeds raden, dat de Chine zen van plan waren het front te sta biliseren. En inderdaad kwam op 23 Juni, juist op de eerste verjaardag van het uitbreken van de strijd op Korea, de Rus Jakob Malik met het voorstel dat de strijdende partijen nu maar eens moesten gaan praten over het sluiten van een wapenstilstand. Ómdat door Malik's mond de stem van Moskou sprak, gingen de geal lieerden op dit vage aanbod in en de opvolger van MacArthur. generaal Ridgway, deed de eerste formele stap. Hij nodigde de Noordelijken uit tot een bespreking aan boord van een Deens hospita al schip in de ha ven van Wonsan. Dat was op 30 Juni. Goed, zeiden Noordelijke generaals, maar dan te Kaesong in niemands land. En daarmee begon de eindeloze weg der onderhandelingen, welke zich voortzetten door de weken en de maanden heen een maand lang onderbroken door een incident, dat volgens de geallieerde waarnemers duidelijk geënsceneerd was tot nu toe. Had MacArthur toch gelijk? Valt er met de communisten niet te pra ten? Het antwoord is aan 1952. Vrijages om Gretchen NU WAS HET ONGETWIJFELD juist, dat Duitsland wegens zijn geo grafische ligging een belangrijk ele ment is in de verhouding Oost- West En dat dit geen' louter theorie is, is voldoende gebleken uit de vrijages, welke van beide kanten kwamen om de gunst van blonde Gretchen. Het jaar was nog slechts enkele dagen oud, of van Ameri kaanse zijde werden reeds plannen aangekondigd om West-Duitsland grotere vrijheden toe te staan. Waarop Moskou's stroopop Grote- wohl prompt besprekingen aanbood over het herstel van de Duitse een heid De Westelijke geallieerden heb ben hun belofte voor een groot deel ingelost: West-Duitsland is thans zover, dat het de volledige souverei niteit kan herkrijgen, mits het zijn bijdrage levert in het Westelijke defensie-stelsel. Grotewohls aanbod verkeert nog steeds in het stadium van wikken en wegen; men over weegt nog altijd de vraag of het mo gelijk is, vrije verkiezingen te doen houden in geheel Duitsland, als eerste stap op de weg naar een her stel van de eenheid. Maar hoe belangrijk het Duitse probleem ook was en nog altijd'is, de Westelijke Drie konden toch niet toe staan, dat de eventuele indeling van W.-Duitsland in de Westelijke ver dediging „de" oorzaak zou zijn van EINDELOOS GEPRAAT over de wapenstilstandsvoorwaarden In „vredestent" te Panmoendjon. WAT IS DE OORZAAK VAN DE SPANNING? GEPRAAT IS ER GENOEG met de communisten maar wij zijn er geen stap mee vooruit gekomen. Op dezelfde dag dat de Chinezen op Korea hun winteroffensief inzetten, stuurden de Russen hun antwoord op een uitnodiging van de Grote Drie tot een vier-mogendheden confe rentie. De Grote Drie hadden voorgesteld, nog weer eens te gaan pra ten over de grote wereldproblemen en over de oorzaken van dc huidige gespannen toestand. Uitstekend, antwoordde Moskou, maar dan /.uilen wij eerst ieder een plaatsvervanger sturen ora het eens te worden over de agenda. Die agenda was in de ogen van Moskou overigens simpel genoeg, want er behoorde alleen op te staan: een discussie over dc her bewapening van Duitsland, als zijnde „de" oorzaak van de spanning. de feespannen verhouding met Mos kou. Daarmee zou men van te voren reeds toegegeven hebben, wat nog besproken en bewezen moest wor den, dat nl. het Westen de schuld droeg van de spanning, door met alle geweld de Westduitsers wapens in de handen te willen duwen. *„Nu ja, zei Moskou, misschien kun nen wij ook nog wel over wat an ders praten; het Noord-Atlantisch Verdrag bijv. Maar laten we in elk geval met de plaatsvervangers bij el kaar komen op 5 Maart te Parijs, om de agenda vast te stellen." Vooruit dan maar, antwoordden de Westelij ke Drie, maar heel erg enthousiast waren ze al niet meer, na al dat in leidend gegoochel van Moskou. Hun duistere vermoedens werden inder daad bewaarheid. nisters der vier grote mogendheden te houden; de Russen mochten zelf uitzoeken, welke van de drie hun voorgelegde agenda's zij wilden. Maar Moskou bezweek zelfs niet voor dit laatste appèl; het hield vast aan zijn eisen. Toen gaven de Westelijke mogendheden het op en de plaats vervangers gingen op 21 Juni naar huis. OP HET OGENBLIK is men weer bezig met praten, nu op iets hoger niveau, over voorstellen tot beper king der bewapening. Het initiatief daartoe is uitgegaan van het Westen, dat op 8 Nov. bij de Assemblée te Parys een voorstel indiende over bewapeningsvermindering onder toe zicht, na onderzoek en telling van alle wapens over de gehele wereld. Zal het resultaat hetzelfde zijn als dat van de bijeenkomsten der „plaatsvervangers"? Ook dit zal 1952 ons openbaren, evenals de afloop van de besprekingen over het Euro pese leger, het Schuman-plan, de Benelux (of nog niet?), de a.s. con ferentie van Churchill met Truman, en van nog zovele andere besprekin gen, waarmede 1951 zich onledig heeft gehouden. C*EN PAAR VOORVALLEN in het Midden-Oosten hebben grotere be- tekenis dan men aan de feiten op zichzelf zou moeten toekennen; *1J hebben nl. vooral betekenis gekregen in verband met de groeiende bewust wording van de Aziatische en Afrikaanse volken en hun daarmee ge paard gaande verzet tegen elke vorm van voogdij door een Europese mo gendheid. Wij bedoelen het oliegeschil tussen Engeland en Perzië en het opzeggen van dc Brits-EgypUsche verdragen. HET OLIE-GESCHIL ZETTE IN op 7 Maart, toen de Perzische premier Ali Razmara werd vermoord. Deze minister was de man, die de natio nalisatie van de buitenlandse olie maatschappij (de Anglo-Iranian Oil Cy) steeds had tegengehouden. Na zijn dood was het hek van de dam; het Perzische parlement bereidde met heftig gedebatteer en veel tu mult de onteigening van de olie voor. Toen de Britten inzagen dat het spet verloren was, werden zij soepel en boden zij de Perzen 50 pet. van de inkomsten aan, een voorstel, waarop de Perzische regering vroeger zeker zou zijn ingegaan, maar dat nu van de hand werd gewezen. Vooral het optreden van Mossadeq als premier dreef het conflict op de spits. Hij zette door en liet het parlement een v/et aannemen, waarbij de Anglo- Iranian onteigend werd in strijd met de lopende concessie, welke nog lang niet was .geëindigd. Op aandringen van Amerika dat wees op het Rus- sisch-Perzische verdrag, waarbij Rus land het recht verkregen had om troepen naar Perzië te zenden, zo dra een vreemde mogendheid Pet- zisch grondgebied zou aanvallen besloot Engeland om door onderhal delingen te proberen iets van de kostbare olie te redden. Met Mossa deq viel echter niet te praten en voor de Britten zat er niets anders op dan het veld te ruimen en alle gebou- OP MAANDAGMIDDAG 5 Maart kwamen in het rose marmeren pa leis te Parijs bijeen: Jessepu (Ame- ra), Da vies (Engeland), Parodi (Frankrijk) en Gromyko (Rusland) en deze grote vier in zakformaat be gonnen toen te kluiven aan de agen da, week in week uit, totdat na dei- tien weken van vruchteloos gerede kavel de Westerse Drie zich over het hoofd van Gromyko heen recht streeks tot Moskou richtten met een nota, waarin kort en goed werd voorgesteld om op 23 Juli te Wash ington een bijeenkomst van de mi- PREMIER MOSSADEQ wen en instellingen te Abadan aan de Perzen over te laten. Nu zitten de Perzen met hun kostbare olie in de grond, maar niemand weet, hoe hij met al die ingewikkelde installaties moet omgaan. Een klacht van Enge land bij de Veiligheidsraad had geen succes, want Mossadeq zei, dat het een binnenlandse aangelegenheid is. en de Raad was blij de kwestie te kunnen afschuiven naar het Intern. Hof te Den Haag, dat nu zit te stude ren over de vraag of het inderdaad een binnenyandse aangelegenheid is. Mossadeq heeft heel wat tranen ver goten, maar de olie is hem niet ont snapt en Londen heeft met schade en schande geleerd, dat zijn positie in het Midden Oosten niet onaantast baar is. TpOEN DE EGV PTENAREN merk- ten, hoe gemakkelijk het ging om de Engelsen uit Perzië te werken, gingen zij het ook proberen. Op 8 October zegde de Egyptische rege ring wederrechtelijk het verdrag van 1936 met de Britten op, een ver drag, dat de Engelsen toestond een bezettingsleger te handhaven in de zóne van het Suez-kanaal en dat het gezamenlijke bestuur regelde over de Soedan. Maar wat Mossadeq ge lukte, zat Nahas Pasja niet zo glad, vooreerst omdat het Suez-kanaal geen pijpleiding is, maar een levensader van het Britse Imperium, en ver volgens omdat dc Britse soldaten zich hier niet hoefden te laten ver jagen door de schim van oom Jozef Stalin. En misschien ook wel, om dat de flegmatieke Engelsen nu toch serieus kwaad geworden waren en zich niet tweemaal achtereen lie ten ringeloren. In plaats van af te trekken. versterkten zij in tegen deel hun troepenmacht en aldus ge sterkt konden zij de woedende de monstraties en de schieterij van enige sluipschutters, de z.g. „bevrij- dingsbataillons" gelaten over hun kant laten gaan. Intussen pronkt ko ning Faroek met de schone titel van koning van Egypte en de Soedan, doch er zijn nog maar weinig rege ringen, die hem als zodanig hebben erkend. Tijdens het conflict heeft er een wisseling van regering te Lon den plaats gehad, maar het ziet er niet naar uit, dat dit enig voordeel voor Cairo zal opleveren. Weliswaar is Eden niet ongenegen om tot een accoord te komen, maar niet tot elke prijs.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 9