Nederland niesde het jaar in Regering struikelde over N. Guinea VA/ij hadden moeite de eindjes aan elkaar te knopen NEDERLAND NIET WILD VAN TELEVISIE Nieuu/-Guinea Indonesië wil van de UNO af Onafgewerkte problemen test uw kennis even MAANDAG 31 DECEMBER 1951 DE LErDSE COURANT BLAD PAGINA 1 lyiET EEN MASSALE NIESPARTIJ is het jaar 1951 in ons land ingezet: wij hadden allemaal de griep. Voor de variatie nu een» geen Spaanse of Italiaanse griep, maar een goedaardige Zweedse griep. Maar aangezien dat Zweedse virus-goedje in onze echt vaderlandse neuzen zat, was het in werkelijkheid toch maar een onvervalste Hollandse griep en een echte on versneden oudHollandse nies met een buitenlands accent. Zo was ook de historie van hetgeen, in het afgelopen jaar hier te lande is gebeurd onze eigen geschiedenis, maar zij droeg onmiskenbaar een buiten lands tintje. Waren onze ergste ervaringen niet de kabinetscrisis en de be wapening? Zij werden beide veroorzaakt door spanningen buiten onze grenzen, want het oude kabinetje zou nog op z'n vier pootjes hebben ge staan als Indonesië niet zo vreselijk gebrand was geweest op het bezit van Nieuw-Guinea, en ons legertje zou nog achter de kachel gezeten hebben als generaal Eisenhower niet zulke Amerikaanse krachttermen had geuit. Om nog te zwijgen van Pietje Bruin, die onze centen naar het buitenland sleepte, of van de piek-uren, veroorzaakt door een niternationale kolen- schaarste. Alleen de televisie is helemaal van ons-zelf, want wij doen het anders dan het buitenland, hebben onze eigen Nederlandse toestellen, onze eigen beeldlijnen en kankeren op z'n zuiverste Nederlands. Dat vadertje Stalin soms ons beeldscherm weet te vinden mag niet hinderen, wij kennen toch geen Russisch. DAT PRESIDENT SOEKARNO las tig was met zijn aandringen op de uitlevering van Nieuw-Guinea wisten wij reeds eerder, maar dat hij een kabinetscrisis rondom de rustige Haagse vijver zou veroor zaken, hadden wij in het begin van het jaar toch niet gedacht. Het kwam eigenlijk doordat ver scheidene leden van de Partij v. d. Arbeid meenden Soekarno te moe ten sussen door hem te beloven, dat wij de kwestie Nieuw-Guinea aan internationale arbitrage zouden on derwerpen. Maar daar wilde dr. Drees toch niet aan en het geschil met een deel van zijn partijgenoten liep zo hoog, dat de leider van de Tweede Kamerfractie v. d. Goes van Naters zijn voorzitterschap neerlegde. De regering van dr. Drees wilde ech ter wel iets doen en deed het aanbod om de souvereiniteit over Nieuw- Guinea over te dragen aan de Ne-.. derlands-Indonesische Unie. Het idee leek nogal aardig,' want het was een verrassing te merken, dat de Unie toch nog voor iets nut tig zou kunnen zijn. Jammer genoeg viel dat geenszins in de smaak van de heren te Djakarta, want die wa ren juist bezig om de Unie op te rui- l Maar het viel nog minder ih de smaak van de heer Oud, de leider der V.V.D. die zijn partijgenoot, mi nister Stikker er een verwijt van maakte, dat hij niet geprotesteerd had in de ministerraad tegen een dergelijk besluit, genomen nog wel zonder enig voorafgaand overleg met de volksvertegenwoordiging. De heer Oud diende dan ook op 23 Januari de volgende motie in: „De Kamer, constaterende, dat het ka binet zijn aan de Staten Generaal medegedeeld standpunt, dat de Ne derlandse souvereiniteit over West Nieuw-Guinea behoort te worden ge handhaafd heeft prijs gegeven zon der de Kamer vooraf in de gelegen heid te hebben gesteld van haar oor deel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken; van oordeel, dat deze handelwijze niet in overeenstemming is met hetgeen een juiste constitutionele verhouding tus sen regering en Staten-Generaal be hoort mede te brengen, spreekt haar teleurstelling uit over deze gang van zaken". Hoewel deze motie dus geen motie van afkeuring was, noch speciaal ge richt was tegen minister Stikker, meende onze minister van buiten landse zaken toch zijn consequenties daaruit te moeten trekken. De motie kwam in stemming en werd verwor pen. De regering had dus schijnbaar overwonnen, maar het was in feite een nederlaag, want de fractie der V.V.D. had vóór gestemd en daar door één der vier poten van het ka binet afgezaagd. Minister Stikker, die zich door zijn partijgenoten in de steek gelaten voelde, wilde aftreden, maar dr. Drees zei: wij gaan alle maal, want de grondslag is aanons ka binet ontvallen. Op drie poten kan het meubel niet staan. IN DE MIST. EN ZO ZATEN WIJ OPEENS gezel lig midden in een regeringscrisis. De wereld viel er wel niet van onderste boven, maar wij zaten toch maar met een kapot kabinet. Koningin Juliana vroeg eerst aan mr. Stikker of hij er eens naar wilde kijken. Mr. Stikker informeerde, maar wist er geen raad op. De firma Drees en v. Schaik OOK NEDERLAND oefende zich in het oorlogsspel. werd er bij gehaald, specialiteiten in kabinetten en aanverwante arti kelen, maar ook zij keerden onver richter zake terug. Zelfs een man uit de vrije economische wereld als mr. Steenberghe moest de ontoereikend heid van zijn krachten erkennen en ging terug. Totdat eindelijk prof. Romme er na veel vijven en zessen in slaagde om een schaap weliswaar niet met vijf poten, dan toch op vier poten stevig overeind te doen staan. Zelf nam hy geen deel aan de nieuwe regering, maar hy leverde toch een kabinetje af, dat er weer fris opgeverfd uitzag, terwyl enkele onderdelen door nieuw materiaal waren vervangen. De nieuwelingen waren de ministers: Staf, Mulderije, Wemmers, Aibregts en Peters. En tenslotte nog prof. Beel na het over lijden van min. v. Maarseveen. Op 17 Maart trad het nieuwe ministerie met z'n regeringsverklaring voor de EISENHOWER kwam eens Inspecteren. Er is natuurlijk verband geweest tussen dit ontslag en het bezoek van generaal Eisenhower, veertien dagen te voren. De opperbevelhebber van het Atlantische leger maakte toen een inspectie-reis door de Europese landen, welke aan het N.-Atlantische verdrag deelnemen en had laten merken, dat hij helemaal niet tevre den was met hetgeen hem hier te lande werd aangeboden als bijdrage in de gezamenlijke verdediging. Of ficieel wer dals reden van 't ontslag aangegeven, dat generaal Kruis te eigenmachtig optrad, een tweede MacArthur dus in zakformaat. Kolonel Hasselman volgde hem op. Op aandringen van Eisenhower werd het oorspronkeli'ke plan van de Nederlandse regering om drie mobilisabele divisies tegen eind '51 ter beschikking te stellen, omgezet in een veel verder gaand plan, hetwelk inhoudt, dat op het eind van 1954 Nederland vier mobilisabele divisies en 1 parate zal kunnen aanbieden. Met de vorming daarvan is men op het ogenbilk bezi«. in de aard te liegen van iedere Oosterling. Het Westen voelt het veel meer als een onontkoombare plicht om het eenmaal toegezegde woord gestand te doen. In het Oosten sluit men verdragen en zweert dure eden om er beter van te worden en als dan later blijkt, dat er ook nadelen aan verbonden zijn, wordt ma^r al te gemakkelijk het verdrag omver- gesmeten en de dure eed geschonden. INDONESIË WILLEN WLJ NEET van iets dergelijks beschuldigen, maar het is wel duidelijk, dat ook Djakarta zich niet helemaal onttrekken kan aan die mentaliteit. Men komt op de Ronde Tafelconferentie overeen om een federale staat te stichten en nauwelijks is die er, of hij wordt on middellijk omgezet in een eenheids staat. En nauwelijks een jaar later wil men ook de toen opgerichte Ne derlands-Indonesische Unie ontbin den, omdat deze teveel herinnert aan de vroegere koloniale verhouding. De eerste omzetting voltrok zich zon der enig overleg, by de ontbinding van de Unie wil men althans komen praten. Te Djakarta overheerst de neiging om de omzetting van de Unie in een gewoon tweezijdig ver drag te koppelen aan de oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk; weike twee geheel verschillende vraagstukken men te D.en Haag evenwel strikt gescheiden wil hou den. In Nederland is de publieke opinie niet geheel tegen een ophef- schimmige instituut gemerkt heeft. Met de Guinea-kwestie zit de vork anders in de steel. Een sterke stro ming in Nederland is tegen elke overdracht der souvereiniteit en toen het Nederlandse kabinet in het begin van het jaar zover wilde gaan om de souvereiniteit over Guinea aan de Unie op te dragen, werd zij daarover fel aangevallen. Het geval werd zelfs aanleiding tot een regeringscrisis en de nieuwe regering heeft toen de kwestie N.-Guinea maar weggezet in de ijskast. En daar ligt zij nu nog ais Sneeuwwitje in haar glazen kastje, totdat het de prins uit het sprookje, nresident Soekarno, die „van haar bezeten" is gelukt haar uit de kast te halen. Hij doet er moeite genoeg voor, door by iedere gelegenheid, te pas en te onpas, te verkondigen, dat N.-Guinea Indonesisch is, rechtens bij Indonesië behoort en dat de Neder landers er nog altijd onrechtmatig zitten. PN ZO NEEMT HET jaar 1952 de zware tas met onopgeloste pro blemen, onafgewerkte conferenties en nog niet voltooide besprekingen weer op z'n jonge schouders. Moge het hem gelukken, ze tot een goed eind te brengen, althans een deel er van, en hopen we, dat er niet teveel MIN. v. MAARSEVEEN, die heenging. Kamer en ih die verklaring kondig de het meteen een prijsverhoging van brood, margarine, vetten, kolen en benzine aan. De steen des aanstoots, de kwestie Nieuw-Guinea, werd zorg vuldig in de ijskast gezet met de mededeling, dat de regering er geen andere oplossing voor wist, dan een afwachtende houding aan te nemen. DE PRIJSVERHOGING, door het nieuwe kabinet aangekondigd, werd veroorzaakt door de gedeeltelijke op heffing van de subsidie op de ge noemde artikelen. Op aandringen van de verschillende vakcentrales werd dit hogere prijspeil opgevangen door een nieuwe loonronde van 5 la ter gevolgd door een verhoging van de kinderbijslag. En toen begon de vermaarde economische spiraal z'n evolut'es te vertonen: hogere prij zen, hogere onen, daardoor weer nóg hogere prijzen enz. De spanning van deze spiraal-veer voelen we da gelijks bij ieder bezoek aan een winkel, terwijl de winkelier op zijn beurt wanhopig zit te puzzelen hoe hij zijn klanten kan behouden zon der zelf straatarm te worden. Want terwijl vadertje staat tot op f 8,50 nauwkeurig heeft zitten uitrekenen wat de werknemer te kort is geko men, vallen de z.g. middengroepen tussen de wal en het schip in het water. Het is thans zover, dat men de wanhopige posit'e van deze mid den eroenen wel begint in te zien, maar met het vinden van een oplos sing wordt nog niet veel haast ge maakt. Het is hier al juist als met de Be- ne'ux; men ziet wel hoe het eigen lijk moet (nl. denken als één geheel en niet uitsluitend afgaan op de voordeeltjes voor één der partijen) maar als puntje bij paaltje komt, kan men de oude Adam toch niet kwijt raken. Nu eens is het de groente, „dne het 'm doet", dan weer zijn het de waterwegen, maar het is altijd wat en de Benelux-ministers kunnen ver gaderen wat ze willen en waar ze willen en in nog zo'n prettige sfeer, veel opschieten doen ze niet. CENTENKWESTIE. DE KWESTIE VAN DE PORTE- MONNAIE is natuurlijk de grote factor in het spel. Evenals bij de be wapening in het kader van het Noord-At'antisch Pact. Reeds onder het oude kabinet bleek in het begin van het jaar, dat er meningsverschil was tussen de regering en de leger leiding hetgeen leidde tot het ontslag laten. Vooreerst trok kardinaal de van generaal Kruis, Jong zich terug en werd het daad- PRES. SOEKARNO fing van het Unie-statuut, omdat nieuwe brandende kwesties bij ko- niemand ooit iets van dat hersen- men. MIN. STIKKER trok z'n consequenties. PRINS OP REIS. ZO BLIJKT OOK HIER WEER, hoe zeer de geschiedenis van Neder land verweven is met de gebeurte nissen in het buitenland. Neder land dobbert nu eenmaal mee op de stroom van de wereld en kan zich niet terugtrekken in het isolement van een rustig polderslootje. Daar om is het goed als het nauw contact houdt met het buitenland en tot dit contact heeft in de afgelopen lente prins Bernhard in niet geringe ma te bijgedragen. In Maart en April heeft de prins in opdracht van de regering een grote reis gemaakt naar Zuid-Amerika en daardoor nuttige banden aangeknoopt, waarmede de Nederlandse industrie en handel hun voordeel kunnen doen. KARDINAAL IN RUSTE. OP KERKELIJK GEBIED heeft het afgelopen jaar de topleiding van on ze geestelijkheid niet onberoerd ge- werkelyke bestuur over het aarts bisdom overgedragen aan zijn coad jutor mgr. dr. Bernardus Johan nes Alfrink tot dan toe hoogleraar aan de universiteit te Nijmegen. Op 18 Februari overleec vervolgens mgr. P. A. Hopmans, bisschop van Breda, op 85-jarige leeftijd, terwyl ons bisdom Haarlem getroffen werd door de dood van mgr. N. L. A. Am- merlaan, de vicaris-generaal. Mgr. Alfrink kon op 17 October de plechtige opening verrichten van de medische faculteit van de Nij meegse universiteit op het landgoed Heyendaal. PROF. ROMME, de kabinetsformateur. En als wij het over de medische wetenschap hebben, dan denken wij weer terug aan de succesvolle „Haak- In"-actie, waardoor het gelukt is de enorme som van 3 millioen gulden bijeen te schrapen ten bate van de kankerbestrijding in Nederland. Een ongelukkig meisje schonk zelfs haar mooie poppenhuis weg, doch werd beloond met een fraai televisie toestel. Gelukkig liep het toen net naar het ogenblik, waarop de Neder landse televisie van wal stak. Dat was op 2 October, toen met enige plechtigheid te Bussum het eerste officiële programma werd uitgezon den via de zender van Lopik en weer ontvangen werd voor een se lect gezelschap van genodigden en verder door alle toestelbezitters in een straal van circa 60 km. rondom de zendermast. Het had lang ge duurd voordat men hier in Neder land tot het televisie-experiment durfde overgaan, zodat de eerste start natuurlijk heel wat bekyks had. Het enthousiasme bekoelde echter spoedig er menigeen wacht nu maar met het aanschaffen van een duur toestel tot het experiment wat uit de kinderschoenen is ge groeid en totdat het bestur vnn de Kon. Ned. Voetbalbond de uitzen ding van internationale voetbalwed strijden toestaat. EN NU IS HET WACHTEN op het geen 1952 ons brengen zal. Zal het een rustig jaar worden met een mi nimum van schokkende gebeurte nissen maar met een maximum aan goed nieuws? Wij hopen er telken jare op Sylvestordag opnieuw op, maar al is het ene jaar wat beter dan het andere, een aards paradijs wordt het hier op aarde toch niet. En daar om laten wij het maar over aan de leiding van de Voorzienigheid. Welk land heeft het grootste leger ter wereld? Bekende berg uit Bijbelse ge schiedenis (N. T.)? Sterkste Britse vlootbasis in Z. O. Azië? Hoofdstad van Noorwegen? Het grootste schip van Nederland? Land, waarheen in 1951 de mees te Nederlanders emigreerden? Land, in 1951 geteisterd door over stromingsramp? Het grootste eiland ter wereld? Wapenstilstandsonderhandelingen in 1951? Welk land werd in 1951 door Chin, troepen bezet? Welke is de kleinste republiek van Zuid-Amerika? Welk land tekende in 1951 een vredesverdrag? De hoofdstad van een wereld macht? Welk land hield in 1951 belang rijke verkiezingen? De langste rivier in Afrika? Aan welk land bracht Prins Bern hard in 1951 een bezoek? De grootste vulkaan in Europa" Met welk land werd in '51 de staat van oorlog beëindigd? Hoogste berg ter wereld? De grootste haven ter wereld? Land, geteisterd door hongersnood in 1951? Waarop stelt Rusland eisen t.a.v. de toegang tot de Middellandse Zee? Land waar in '51 grote spanning waren om een kanaal?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5