DUIN STREEK zelf Verkenners bouwden clubhuis mn Storm raasde over de zee EEN NIEUWE KANS 'jZöÖp&ZOÜG ALB. B. TIMMERMAN Balans-Opruiming Adverteert in „De Leidse Courant' ^■oóé sdmandê-* MAANDAG 31 DECEMBER 1931 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 KATWIJK AAN DEN RIJN Op 1 Januari wordt de dokters- dienst voor de doktoren Bergman, Hueting en van dei* Laan waargeno men door dokter H. Hueting, Rijn straat 33, tel 2102. LEEDSCHENDAM Voorschotenaar kreeg ongeluk. Op onverklaarbare wijze is de solex rijder J. de V. uit Voorschoten op de Vlietweg te Leidschendam komen te vallen. Uit meerdere wonden hevig bloedend werd hij verbonden. Hoe wel de man zich verzette, is hij toch per ziekenauto naar St. Antoniushoe- ve vervoerd. De politie vond deze val partij raadselachtig en nam de solex in beslag. SASSENHEIM IN KERSTSPEL SPEELDEN 104 KINDEREN MEE De Raad van overleg van de sa menwerkende organisaties is er steeds op uit om haar leden iets aan te bie den waar iets verheffends en iets cultureels in zit. Hadden we enige weken geleden een gezinsavond, thans werd er een kerst-spel opgevoerd. Dit spel werd geheel verzorgd door kinderen van do lagere scholen. Vrijdagmiddag hadden zij een opvoering gegeven voor de kinderen van de georgani- seerden. Gisteravond was het voor ce georganiseerden zelf en belang stellenden. Opgevoerd werd het kerstspel van Fr. M. Bellarminus. In totaal speel den 104 kinderen mee. Na een openingswoord van de heer J. C. Kortekaas werd met het kerst spel begonnen. Allereerst kreeg men te zien hoe de mensen verlangden naar de Verlosser. Een aantal kin deren reciteerden het verhaal van cle zondeval en de verdrijving uit het paradijs. Een koortje van jon gens en meisjes zong enige toepas selijke gezangen. Vervolgens kwam het verhaal van Abraham en de voorspellingen van de profeten. Steeds werd door een proloog-zeg- stertje verteld wat er zou komen Op het toneel beeldden een aantal kinderen het grote verlangen naar de Verlosser uit, terwijl het koortje gezangen zong. Het tweede deel begon met de boodschap van de Engel aan Maria, waarna het Evangelieverhaal van de geboorte werd gezongen. Klokken gelui kondigde de Kerstnacht aan. Tineke Heemskerk zong geheel al ken het Stille Nacht, waarbij het koortje de begeleidende stem neu riede. Vervolgens verscheen een en gel aan een aantal herders om hun het nieuws te verkondigen. Het derde en laatste deel was de hulde aan het Kerstkind. Tineke Heemskerk en Wim Beckers zongen iéder een kerstliedje, waarna de kin- Hazerswoude-Groenendijk Zondag vond dc plechtige opening plaats van het troephuis der verken nerij. 't Is haast niet te geloven, wat daar op dat kleine eilandje in de Rijn in een zo korte tijd tot stand is gekomen. Een gebouwtje dat er zijn mag, verscholen tussen de bomen in een ideale omgeving. Hoewel onder deskundige leiding hebben de jon gens het zelf gebouwd. Ook van binnen is alles smaakvol ingericht en het open haardvuur is prachtig mooi. Tot nog toe hadden onze verkenners geen eigen home en om van de ene plaats naar de an dere verjaagd te worden is geen pretje. Werkelijk een eigen „thuis" is geen overdadige weelde. Het werk is door alle parochianen gesteund en dit mooie troephuis is onze verken ners van harte gegund. De middag werd geopend met een pleöhtig Lof, waarna allen naar het jeugdhuis trokken, de verkenners en de genodigden. De burgemeester ver richtte de plechtige opening. Hem werd de sleutel van het gebouw overhandigd. Nadat de burgemees ter de deur had geopend, betraden alle aanwezigen het gebouw. Ver schillende sprekers voerden hierna het woord. Hopman De Jong, aan wiens harde werken deze totstand koming voor een groot deel is te danken, legde vooral de nadruk op al de idealen die de verkenners had den bezield om hun eigen home te hebben. De naam van het gebouw is derhalve „Boys Dream". Niet een jongen die droomt, maar een jon gen waar pit in zit, wiens droom nu verwezenlijkt is. De pastoor wees op de grote be hoefte die zich al lange tijd deed ge voelen om eindelijk een eigen ge bouw te bezitten. Spreker verwachtte Bloemistenvereniging In café Verhoef vergaderde Zater dagmiddag de Bloemisten-vereniging onder voorzitterschap van de heer N. A. Hoogervorst. In zijn terugblik uitte de voorz. veel bewondering voor alles wat het bestuur der Centr. Aalsmeerse Veiling doet voor de be vordering van de welvaart in de bloemkwekerij, vooral door het be vorderen van een geregelde export. Aan de orde was nu een bestuurs voorstel tot aanvulling van de Sta tuten, regelende de Stichting van een Ledenrekening. De bedoeling is om eventueel gemaakte winst daarop te plaatsen. De winst ontstaat soms door te veel ingehouden veilingpercenta ge of te veel ingehouden vrachten. Omdat deze kosten nooit te voren precies zijn vast te stellen, is het no dig deze aan de veilige kant te ra men wil men niet in moeilijkheden geraken. Is er nu hierop een over schot, dan merkt de fiscus dit aan als winst en wordt hiervan belasting ge heven. Dit nu kan worden ontgaan door invoering van een ledenreke ning waarop dan ieders aandeel wordt geboekt. Een ontwerp-artikel wordt voorgelezen, waarin omschre ven is recht van aanwending, opeis baarheid enz. Het op de ledenreke ning geboekte kapitaal zal rentege- vend zijn. Deze rente wordt jaarlijks bijgeschreven of uitgekeerd Vrij uitvoerig wordt over verschillende punten van gedachte gewisseld. Ver schillende vragen worden erover gesteld o.a. wanneer dit geld weer ter beschikking der leden komt, tot welk bedrag de ledenrekening wordt dat onze verkennerij dit huis waar dig zou zijn en dat het tevens moge dienen tot een rijker zieleleven. De burgemeester was blij over de tot standkoming van dit clubhuis, een voorbeeld van samenwerking en eensgezindheid. Moge Gods zegen op U en Uw werk rusten tot heil van onze jeugd, onze toekomst. Daarna voerde de kapelaan nog het woord die dank bracht aan ar chitect Dekker voor het vele werk, dat hij belangeloos voor de goede zaak heeft gedaan. Tot slot sprak districtsleider Staal uit Leiden. De voortrekkers trachten op hun manier speciale hulde aan de mede werkers van dit huis. Er werden door het jongenskoor enkele Kerst liederen gezongen, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Mogen de verkenners onze verwachtingen be antwoorden, door op waardige wyze hun clubhuis te gebruiken. opgevoerd enz. De voorz. beant woordde de verschillende sprekers en nam vele wanbegrippen weg. In zijn toelichting deelde de voorz. me de, dat de C.A.V. bereid is de 1500.- welke daar staat als waarborg voor het brandstoffencrediet vrij te geven op voorwaarde, dat het geplaatst wordt op een ledenrekening. Ook over deze waarborg wordt gespro ken. Nu wordt geld gebruikt voor waarborg van kolen van leden, die nooit kolen gebruikten. Sommige le den achtten dit niet juist. De voorz. toonde echter aan dat men hier wel wat zwart ziet. De stemming over het bestuursvoorstel kon in deze ver gadering niet plaats vinden, omdat het vereiste aantal leden niet aan wezig was; deze zal plaats vinden in een volgende vergadering direct te houden na deze. Het volgende bestuursvoorstel om de veilingprovisie met een te verhogen, had veel voeten in de aar de. De voorz. lichtte toe, dat de ver eniging kasmiddelen tekort komt; de ze moeten versterkt worden. De aan delen moeten gedekt zijn. Deelname aan hét bloemencorso moet gefinan cierd worden. Voor dit alles zou strikt genomen met minder dan een y.% volstaan kunnen worden maar om redenen van administratieve aard kan men niet minder dan voorstellen. Het valt niet mee om weer meer te gaan betalen Alles kost toch al zoveel was de toon die overwegend doorklonk bij de ge- dachtenwisseling over dit punt. Het bestuur bleek evenwel niet bereid langer te besturen als haar belet werd de financiële basis der vereni ging gezond te houden. Bovendien is het waarschijnlijk een tijdelijke maatregel omdat verbetering der fi- nantiën te voorzien is. Het voorstel werd in stemming gebracht en aan genomen met 31 stemmen voor en 14 tegen. Bij de rondvraag komen nog enke le punten ter tafel. Het belangrijk ste was wel de bespreking om te kunnen ontgaan aan het extra beta len van 1 veilingskosten welke de C.A.V. van deze vereniging meer heft dan van haar leden. De voorz. kreeg opdracht van de vergadering, stappen te doen welke kunnen leiden tot verlaging van het veilingpercen tage. Sluiting. De vergadering wordt opnieuw ge opend en komt aan de orde stemming over bet bestuursvoorstel inzake in voering ledenrckening. Het voorstel wordt aangenomen met 43 stemmen voor en 2 stemmen tegen. deren allen in aanbidding voor de kribbe knielden. Tenslotte werd nog een dans uitgevoerd voor het Kerst kind. De opvoering maakte een diepe ir-druk op de aanwezigen. Voor de kinderen was het een hele presta tie. Nog groter prestatie was het voor het onderwijzend personel, die maandenlang hebben geoefend met de kinderen om dit resultaat te be reiken. Vooral de Eerwaarde Zus ters en dé heer M. C. A. Driessen hadden hierin een belangrijk aan deel. Dit zeide ook de heer J. C. Kortekaas in zijn dankwoord. VOORSCHOTEN De R.K. Coöperatieve Boerenleen bank, afd. Voorschoten hield haar al gemene ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. De vergadering, die stond onder leiding van de direc teur, de heer A. Q. Doeswijk, was ma tig bezocht. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de huidige moeilijke toestand op financieel ge bied. Hij spoorde de mensen aan zo mogelijk reserves te vormen en te sparen. De Bank niettemin heeft in de afgelopen periode nog meerderen geholpen en zal blijven helpen, zij het in beperkte mate. Helpt dit stre ven van de bank, zo zei de voorzit ter, door uw overtollige geldmidde len bij de bank te beleggen. De notulen en het jaarverslag wer den onder dankzegging aan de sa menstellers onveranderd vastgesteld en getekend. De controle-commissie adviseerde de rekeningen en balans ongewijzigd vast te stellen, hetgeen geschiedde. Uit deze rekeningen en balans stippen wij enkele belangrijke gegevens aan. De totale omzet beliep ƒ4.411.714.48. Aan spaargelden werd ontvangen en uitgegeven resp. ƒ344.416.27 en ƒ304.551.05. De rente beliep een bedrag van 8923.24. 109 Nieuwe spaarders werden ingeschre ven. Van de centrale bank te Eind hoven werd ontvangen 792.056.39 en uitgegeven 699.766.96. Ontvangen rente ƒ6761.37. Op lopende rekening werd ontvangen 1.018.009.23 en uit gegeven 1.077 651.21. 8 Nieuwe re keninghouders werden ingeschreven. In totaal werd 105.450.aan nieu we voorschotten verstrekt en werd terugbetaald ƒ21.970.09. De winst'ad 3347.83 werd bij d' reserve gevoegd. Tot lid van de Raad van Toezicht werd met op 2 na algemene stemmen herkozen de heei J. H. Koot. Van de rondvraag maakte de kassier gebruik om mede te delen dat een afzonder lijke Stichting Spaarbank was opge richt. De statuten van de Stichting werden voorgelezen. De vergadering verenigde zich met de oprichting van de Stichting. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). GUUR NIEUWJAAR. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend mati ge veranderlijke wind. Later wisselende bewolking met enkele buien, waarvan sommige met ha gel of natte sneeuw en tot krach tig of stormachtig toenemende Westelijke wind. Morgen over dag kouder dan vandaag. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Dec. Varkens.Aan voer 80 vette varkens Prijzen zware 2.20—2.28, lichte 2.00—2.15 per kg. levend gewicht. Handel slepend, afloop minder. BODEGRAVEN, 31 Dec. Kaas. Aanvoer 41 partijen. Prijzen: le soort 2.30—2.36, 2de soort 2.27—2.29 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 31 Dec. Vee. Aanvoer 4052 totaal, waarvan 1241 vette koeien, 800 gebruiksvee, 20 vette kalveren, 112 graskalveren 604 nuchtere kalveren, 416 varkens, 243 biggen, 104 paarden, 8 veulens, 467 schapen, 36 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.552.75, 2.30—2.45 3.002.20; vette kalveren 2.60 2.80 2.40—2.60, 2.20—2.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 340 250200. nuchtere kalveren 58 5552; varkens 2.22, 2.18 2.14; biggen 555245; slachtpaarden 1.95, 1.85, en 1.80 per kg. levend gewicht; schapen 140—120100; lammeren f 11510090; kalf en melkkoeien 1000900770; vare koeien 680—630570; vaarzen f 685 —650—560, pinken 500—450—350 per stuk. Vette koeien aanvoer gro ter handel gemiddeld kalm, prijzen iets stijver, later staande prijzen; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen onver anderd. graskalveren aanvoer rui mer handel stroef, prijzen met moei te te handhaven; varkens aanvoer gewoon, handel vlot, prijshoudend prima iets boven notering; biggen aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen iets stijver1 slachtpaarden aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, ruim prijshoudend; schapen en lam meren aanvoer flink, handel vlot prijzen vooral niet lager kalf en melk koeien aanvoer als vorige week. han del redelijk, prijzen onveranderd' va rekoeien aanvoer gewoon, handel ma. tig, handel stabiel; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onveranderd. De „Gemma" met 7 man vergaan De Nederlandse tanker „Gemma", die bijna drie dagen in de Golf van Biscayc een hopeloze strijd met de golven heeft moeten voeren, is gister avond bij St. Jean de Luz vergaan. De'Spaanse zeepolitic, die het wrak so dicht mogelijk is genaderd, heeft geen teken van leven meer waargenomen. Men heeft slechts weinig hoop, dat de zeven leden van de bemanning er het leven hebben afgebracht. Indien dc bemanning al een sloep had uitgezet, voordat het schip verging, moet deze sloep zijn omgeslagen en door de gol ven meegesleurd. Men vreest ïelfs, dat de „Gemma" in volle zee gezonken was voordat zij op de rotsen sloeg. HACHELIJK AVONTUUR VAN DE „ZWARTE ZEE". DE LIJNEN BRAKEN. Een Spaanse sleepboot en enkele vissersboten hebben Zaterdag ge tracht assistentie te verlenen. Toen de wind was gaan liggen er had een vliegende Noordwester gewoed schoot men drie lijnen over naar de „Gemma". Deze lijnen braken echter. Later schoot men wederom twee lijnen over. Dc bemanning van de Nederlandse boot scheen toen ech ter te vermoeid te zijn om deze lijnen nog te kunnen bevestigen. Van de wal af bespeurde men geen leven meer aan boord en men vermoedde, dat de uitgeputte bemanning, na een worsteling van bijna drie dagen naar beneden was gegaan om wat te rus ten. Het schip dreef in de loop van de nacht weer af naar zee. Visserssche pen bleven in de directe nabijheid van de „Gemma". De „Gemma" ligt thans met de kiel omhoog. Twee Spaanse trawlers heb ben op het laatst nog getracht de ..Gemma" op sleeptouw te nemen. De pogingen moesten worden opgege ven, nadat vier trossen waren gebro ken. Inmiddels is het nog niet geïdenti ficeerde lijk van een man op het strand aangespoeld. Men acht het mogelijk, dat dit een der opvarenden van de „Gemma" is. De bemanning van dc „Gemma" was als volgt samengesteld: kapitein H. Borg, Groningen; kok P. Doedens, Groningen; matroos L. Dukel, IJmui- den; tweede machinist A. L. Klap, Nieuw Scheemda; stuurman P. Lan- ser, Scheveningen; matroos M. Plug- ge; eerste machinist P. A. Rolvink, Utrecht. Omtrent het lot van de mannen staat nog niets met zekerheid vast. Het schip was ingericht voor het vervoer van zwavelzuur. De „Zwarte Zee" van L. Smits In ternationale Sleepdiervst te Maas sluis, met haar 3200 pk. Nederlands sterkste zeesleepboot, heeft Zondag middag een hachelijk avontuur mee gemaakt. Enige uren heeft men in onzekerheid verkeerd over het lot van dit trotse schip, daar het met een groot gat aan bakboord en met de sleeptros in de schroef hulpeloos dreef midden in de Golf van Bis- kaye, waar het weer nog steeds stormachtig was. De „Zwarte Zee" had al enige da gen tijdens de storm, die over de At lantische Oceaan raasde, noodseinen beantwoord van verscheidene sche pen, maar het wijzigde de koers, toen het Britse 2900 ton metende schip Angusbrae, dat zijn roer had verlo ren, dringender hulp nodig had. De Nederlandse zeesleper slaagde er in gisterochtend vast te maken. Des middags circa 15 u. had de on verwachte gebeurtenis plaats, die tot benauwde ogenblikken leidde. Op dat moment was er een aanvaring tussen de Zwarte Zee en het Deen se 1586 brt. motorschip Bjuern Clau sen. De Zwarte Zee liep aan bakboord achter het „rode vuur" boven water een gat van twee meter op. Boven dien kreeg het lek geslagen schip dc sleeptros in de schroef, waardoor het manoeuvreren werd bemoeilijkt. Met grote inspanning gelukte het om met een „patch" het lek voorlopig te dichten. Gisteravond, zo vernamen wij, had men de Zwarte Zee weer onder controle en bestond er geen direct gevaar meer. SCHEEPSRAMP BIJ RANGOON? Gevreesd word*, dat cr meer dan 200 mensen zijn verdronken, toen een boot op de rivier dc Salween, nabij Moelmein 250 km. ten Oosten van Rangoon), kapseisde. De oor zaak van dc ramp is nog niet bekend. Natuurlijk zijn er heel wat dingen die U zich voorgenomen had in 1951 te doen, maar waar U niet aan toe gekomen bent. Nu gaat het Oudejaar verdwijnen en niemand kan het tegen houden. Wat geweest is, is voorbij. Maar het Nieuwe Jaar staat op het punt Uw leven binnen te treden. Dat betekent: een nieuwe kans om met een schone lei te beginnen en Uw goede voornemens tóch nog in daden om te zetten. Veel is er nog te doen: voor anderen, voor Uzelf, voor Uw gezin. Ja, ook voor Uw gezin kunt U verbetering be reiken. Elke dag kunt U zich aansluiten bij de verbruikscoöperatie, de gezinsorganisatie, die dc dagelijkse huishoudzorgen van meer dan driehon derdduizend Nederlandse huisvrouwen verlicht. Immers, de coöperatie staat voor de belangen van de gezinnen op de bres. Op allerlei manieren. Door blijvende lage prijzen, door winstverdeling onder de leden, door vorming van bezit en spreiding van welvaart, door de gezinnen recht streeks te laten meespreken in hun dagelijkse behoeftenvoorziening, door de macht van de trusts en kartels terug te dringen. Tienduizenden nieuwe leden traden in 1951 SLUIT toe Zorg dat ook U In 1952 met tien- duizenden anderen Uw kans grijpt. AM PI HEREN-MODEMAGAZIJN Breestraat 90 Woensdag 2 Jan. en Donderdag 3 Jan. wegens INVENTARISATIE GESLOIEN Zaterdag 5 Januari begint Onze Niet om hei gewin maar voor het gezin Nederlandse Verbruikscoöperaties" Postbus 6008, Rotterdam. attractie - orkest met pianoduetten op 2 vleugels bij STATIONSWEG 11-17 - LEIDEN

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3