VERIU* vlH Churchill heeft een dag vertraging De Kaag-parochie heeft een eigen school Zwammerdam wacht even met zijn advies MAANDAG 31 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kerstmis in China Vrede noch vreugde In China had het Kerstfeest dit jaar niets van de vreugde en de triomf van zingende engelen en jui chende herders. Slechts de armoede en de ontbering van het stalletje van Bethlehem zag men er terug. De drie en een half millioen Chinese Katho lieken konden niet zoals vroeger in grote getale naar hun kerkjes gaan om er de Kerstnacht te vieren. Met een arrestatie en haar gevolgen voor ogen dromden zij samen in be dompte achterkamertjes en woonden daar in stilte het H. Offer bij, dat werd gecelebreerd door een onderge doken missionaris. Slechts op enkele plaatsen in het onmetelijk grote Chi na der communisten mocht het feest van Christus' Geboorte in het open baar worden gevierd. Zeer weinigen van de 1500 in Chi na verblijvende missionarissen droe gen het H. Misoffer op met toestem ming van de communistische antori- teiten. Voor meer dan 300 Chinese en vreemde priesters was Kerstmis niet meer dan een nieuwe donkere dag in een vuile gevangenis, slechts gevierd met een vurig bidden van de Rozenkrans, afgeteld op hun ver kleumde vingers. Acheson's blik in de toekomst De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een bijeenkomst van de organisa tie van Joodse oorlogsveteranen te New York een overzicht gegeven van het afgelopen jaar en een blik in de toekomst geworpen. Het werk in Korea is verre van klaar, aldus Acheson. „Doch zelfs in dien het tot een wapenstilstand komt, zullen de V.S. op hun hoede moeten blijven voor een herhaling van com munistisch bedrog". In het afgelopen jaar hadden we winsten en verliezen, doch wij zijn er beter aan toe dan een jaar gele den, aldus Acheson. Wat de toekomst betreft zei Acheson: „Men kan moei lijk zeggen, dat het ene jaar critieker is dan het andere, doch het lijkt mij zeker, dat wij het in 1952 in onze macht zullen hebben al of niet tot actie over te gaan, hetgeen een be slissende invloed zal hébben op de zaak van de vrede. De centrale ver antwoordelijkheid in deze zaak zal bij de V.S. blijven berusten", aldus Acheson. Het vertrek van het Engelse pas sagiersschip Queen Mary", waar mee de Engelse premier Winston Churchill zich naar de V. S. zal be geven, is 24 uur vertraagd door een defect aan de ankerinstallatie. Dit is door de Cunard maatschappij mede gedeeld. De maatschappij zeide te hopen, dat het schip Maandagmid dag zou kunnen vertrekken. De „Queen Mary" zou Zondagochtend vertrokken zijn. Churchill en zijn gevolg van 35 personen, onder wie drie leden van liet kabinet en twee chefs van sta ven hadden zich Zondagochtend te 2.00 uur reeds aan boord van de Queen Mary" begeven. Tot de uit rusting van Churchill behoort een iadio-installatie, die hem voortdu rend in verbinding stelt met het re geringshoofdkwartier te Londen. Churchill heeft een radiobood schap aan president Truman gezon o'en, waarin hij zijn spijt uitdrukt over de vertraging. De besprekingen te Washington behoeven echter niet uitgesteld te worden, want Chur chill zal op dertig kilometer afstand van New York met een kotter van de „Queen Mary" worden gehaald en verder per auto en vliegtuig naar Washington reizen, waardoor geen wijziging behoeft tc worden ge bracht in het programma der bespre kingen. De vrijgelaten Amerikaanse vliegers De vier Amerikaanse vliegers, die door de Hongaarse autoriteiten, na betaling van een grote boete door de Amerikaanse regering, op vrije voe ten zijn gesteld, zijn Zaterdag in Erding, in Beieren, aangekomen, waar zij mededelingen op een 'pers conferentie hebben gedaan. De viiegers 'bevestigden op de pers conferentie, dat zij het Hongaarse luchtruim geheel onopzettelijk had den geschonden. Toen hun vliegtuig opdracht tot landen kreeg, meenden zij dit op Joegoslavisch gebied te zullen doen. Eerst op de begane grond bemerkten zij, toen zij werden gearresteerd, hun vergissing. De vlie gers verklaarden wel zeer veel on dervraagd te zijn, doch zij hadden geen klachten over behandeling of voeding. Eindeloos loven en bieden De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjon hebben op de vergade ring van Zondagochtend een voor- steld der verbondenen, om af te zien van inspectie uit de lucht doch in te stemmen met een verbod op het her stel van militaire vliegvelden, een stap vooruit genoemd. Zij konden echter laatstgenoemd verbod niet aanvaarden. De verbondenen ver klaarden daarop, dat een middagzit ting onnodig was, daar de Noordelij ken geen nieuw voorstel hadden ge daan. In de commissie voor krijgsgevan genen werd op de ochtendvergade ring geen voortgang gemaakt. Het moet er wel prettig leren zijn modern ingericht Zeer Velen zullen wel eens het „Kaag- kerkje" hebben gezien; althans zij hebben er van gehoord. Naast dit kerkje is nu een school gebouwd. Hiermede is in een zeer dringende behoefte voorzien, want de Kaag be zat geen katli. school en de kinderen moesten noodgedwongen naar andere scholen gaan. Naar Nieuw-Vennep, de Beekbrug en andere omliggende scholen. Dir behooit thans tot het verleden. Na de Kerstvacantie komen de kin deren op een eigen school Een school die er zijn mag en kan wedijveren met alle andere pasgebouwde scholen Zij is zeer modern ingericht. De school bestaat uit vier klaslokalen, alle zeer modern. Hoge stalen ramen aan de buitenkant. Aan de kant van de gang eveneens ramen. De oude schoolbanken waar wij vroeger altijd wat van hadden te zeggen, zoekt men hier ook vergeefs. Hier heeft men stalen meubelen. De drie laagste klassen stoelen en tafeltjes aaneen, de hogere klassen ieder een apart tafeltje en stoeL De verlichting is prima en de verwarming is niet zo als vroeger. Hier heeft men centrale verwarming De leermiddelen zijn ook alle hier modern. Voor de school is een ruime speelplaats. In de hoog ste klas heeft men naast de gewone overgordijnen nog gordijnen aange bracht om het lokaal te verduisteren wanneer er een film wordt vertoond. Dit waren zo de indrukken die men kreeg wanneer men door de school liep. Het lijkt ons wel toe, dat het heel wat prettiger leren zal zijn dan vroeger. De genodigden waren het hier allemaal over eens. De inzegening. Alvorens tot de officiële opening over te gaan, was de school ingewijd door de hoogeerw. heer J. P. A. Brinkman deken van het dekenaat Noord wijk. Allereerst werden de klaslokalen ingezegend, daarna de kruisbeelden gewijd. Na deze inze gening sprak de deken een kort woord. Hij noemde deze school een schitterende school. Vooral de plaats van deze school, naast de kerk is prachtig. Immers in de kerk wordt men door het doopsel een kind van God. In de school wordt men opge voed tot strijders van God en worden van de kleine kinderen beschaafde mensen gemaakt St. Willibord, die de grondslag van onze beschaving hier heeft gelegd, is de patroon van deze school, wat wel het beste bewijs is, dat men zeer goed weet, wat er van een school verwacht wordt. Spr. hoopte, dat steeds hier de geest van beschaving zou heersen, waardoor deze school zou worden een parel in het dekenaat. Hierna sprak dè voorz. Van het schoolbestuur, pastoor N. G. Pronk, zijn openingswoord. Pastoor Pronk zeide. dat toen hij drie jaar geleden hier was benoemd, hij reeds was gaan werken voor een sohool. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, maat tenslotte is de school gekomen. Hij sprak zijn dank uit aan de inspecteur van de Rijksschool-inspectie en de heren van het gemeentebestuur Haarlemmer meer. Vooral omdat op deze school niet alleen kinderen uit de Haarlem mermeer komen, doch ook kinderen van de Kaag, die tot een andere pro vincie horen. Verder bracht spreker nog woorden van dank aan de archi tecten Barnhoorn, Paardekoper en aan de aannemers mij. Hulsebosch uit de Haarlemmermeer. Een gedenksteen. Omdat het niet doenlijk was alle genodigden bij de onthulling van de gedenksteen aanwezig te laten zijn, had men deze steen direct na de in wijding onthuld. Hierop staat te le zen. dat de zeereerw. heer pastoor N. G. Pronk de eerste steen voor deze school heeft gelegd. Na het woord van de pastoor werd aan de genodigden thee aangeboden, Onder de aanwezigen merkten wij, buiten het schoolbestuur, op de in specteur voor het onderwijs in dt Haarlemmermeer, de heer v. d. Vel den, leden van de gemeenteraad van de Haarlemmermeer, de wethouder- van onderwijs van de gemeente, de heer van Opheusden, de aannemers en architecten en vertegenwoordigers der scholen waar de kinderen tot nu toe het onderwijs genoten. Een aanwinst. Na de thee sprak de insp. v. d. Nel den een woord waarin hij liet uitkod men dat pastoor Pronk hard gevoch ten had voot- deze school, maar dat niet al zijn wensen in vervuiling konden worden gebracht. Niettemin was spr. er van overtuigd, dat pastoor zeer blij was met deze school. Spr had graag meegewerkt om tot de bouw van deze school te komen, 1 die volgens de modernste principes is gebouwd. Persoonlijk beschouwde hij het als een aanwinst in zijn in- spectiegebied Hij had ook het vol ste vertrouwen in de leiding van deze school en hij hoopte, dat het beeld van de parel steeds werd vastgehou den. Tevens sprak hij de beste wen sen uit voor de groei van deze school. Binnen voor de bui. Namens het gemeentebestuur sprak hierna de wethouder van onderwijs. Deze noemde de school het eerste contactpunt van het kind met de maatschappij Dat contactpunt was hier wel in orde. Spr. was blij dat de school nu gebouwd was, waarbij hij daoht aan het gezegde: binnen zijn voor de bui" Met dat binnen zijn be doelde hij de bouw van deze school, met de bui de finantiële toestand van de gemeente. Namens de pastoor en de beide scholen van de Beekbrug sprak broe der-overste van het klooster Beek brug een woord. Hij feliciteerde het schoolbestuur met deze school en dit was een overtuigde felicitatie, want 20 jaar lang waren verschillende kin deren uit De Kaag op school geweest aan de Beekbrug. Hij dankte h et schoolbestuur en de ouders der kin deren voor het vertrouwen, dat in de leiding van de Beekbrugscholen was gesteld. Enige autoriteiten bij de opening. V an links naar rechts de heren C. van Lent, L. van Steyn, deken Brinkman, P. Stokman, H. de Baat en pastoor N. Pronk. (Foto's: N. J. v. d. Horst) Hierna sprak de heer Barnhoorn nog woorden van dank voor het in hem gestelde vertrouwen deze school te bouwen. Spr. memoreerde dat ook de Kaagkerk door hem was gebouwd en het was wel een grote voldoening, thans ook de school te mogen bou wen Pastoor Pronk dankte alle aanwe zigen voor hun komst en de woorden van dank. Hierna kon men de school bezichtigen, waarvan velen gebruik maakten. Uw- fioto- Han.de.ZaaA. aaf: in. Het Ho-mende jaaA Alphens 1951 in vogelvlucht Pontecorvo in Sinkiang De sinds October 1950 verdwenen Britse atoomgeleerde Bruno Ponte corvo heeft volgens een bericht van de nationalistische Chinese pers ryke uraniumvelden ontdekt in de pro vincie Sinkiang. Volgens het bericht zou Pontecorvo op 25 October van Lantsjow, de hoofdstad van Sin kiang, bij de Russiscne grens, ver trokken zijn. Hij werd vergezeld door de meest bekwame geoloog van China. Ponte corvo zou reeds enkele maanden ge zocht hebben naar uranium in Cen traal- en West-China. Het jaar 1951 begon met de ope ning op 3 Januari met pl.m. 120 leerlingen van de Chr. Technische school, aanvankelijk als avondschool, verder in hetzelfde jaar reeds uitge breid met een dagschool. Op 7 Ja nuari was het feest bij de L.L.J.-ers. Het eerste lustrum was dit wel waard. Zaterdag 20 Januari was het een vreugdedag voor vele woningzoeken den. Het eerste blok van 100 goedko-, pe woningen kwam onder de kap.' een verdienstelijk object van de ont werper, architect W. Brouwer. De bouw geschiedde v. de woningbouw- ver. „Alphens Belang". Alphen kreeg zijn commandant „Bescherming bur gerbevolking" in de persoon van de heer A. Ros. 14 Maart leefde de Al- phense Zwemclub 25. jaar. Dezelfde dag legde mevr. Mansholt-Postel, pre sidente van de centrale commissie van de Holl. Mij. v. Landbouw de eerste steen voor een nieuwe land- bouwhuishoudschool. 15 Maart kreeg het katholiek onderwijs de beschik king over zijn nieuwe school. Het be gin van de oplossing van moeilijke behuizingen op onderwijsgebied op de Paradijslaan en omgeving. „Dit is leven" kwam in „Avifau na" bijeen. Meer dan 500 jongeren be volkten het paviljoen. 26 Maart kreeg de St. Bonifaciusparochie een nieu we priesterzoon, in pater S. Rozestra- ten O.F.M., die op tweede Paasdag zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. 27 Maart vierde pastoor Nolascus van Vliet O.F.M., een bekend Alphenaar, in het Sint-Joseph-pension zijn 40- jarig priesterfeest. Op 1 April werd dit gevierd in zijn parochie te Lochum. Een felle uitslaande brand vernielde een gedeelte van N.V. Var- rossieau Cie's vernis-, verf- en lak fabriek. 17 Mei namen de Verkenners bezit van hun hoofdkwartier, nabij de Hof- brug. Avifauna vierde zijn 1-jarig be staan. 21 Mei bracht de Comm. dei- Kon., mr. L. A. Kesper met gevolg een ambtelijk bezoek aan de gemeen te. Een afdeling van het Ned. Ge nootschap tot Reclassering opgericht. Op 24 Mei verloor de Diocesane N.R. K.M. een gewaardeerd en actief be stuurslid en d« Alphense afd. van de N.R.K.M. haar bekwame voorzitter door het overlijden van de heer C. Y. Ponsioen. De vereniging van Ned. Ge meenten congresseerde in Avifauna, 24 Mei bracht Min. In 't Veld een be zoek aan Alphen a. d. Rijn. Doel o.m. bezichtiging van de 100 Brouwer-wo ningen, en bespreking van diverse problemen met de woningbouw sa menvallend. Deze dag was het 100 jaar geleden, dat de grondslag werd gelegd voor de scheepsbouw en mo- torenfabriek D. en Joh. Boot N.V. Avifauna's madewerking aan in richting van een Ambonnees dorp deed veel stof opwaaien. Tot uitvoe ring kwam het evenwel niet. 20 Juni brachten de Kath. Utrechtse studen ten „Isola Bella" met succes in Avi fauna. Vele hoge bezoekers woonden de uitvoeringen by. Ruim twaalf dui zend belangstellenden. Meer dan 400 deelnemers doen vierde Alphense Rijwielvierdaagse starten. Vereni ging voor ouden van dagen vond 21 Juli het levenslicht met 37 leden. Avifauna's Boyd Bachman moest wij- ken^ voor Franse kinderballet van abbé Terruwe. Begin Augustus werd begonnen aan de bouw van de nieu we spanbetonfabriek in de Hoorn. Na de speeltuinvereniging „Hazeveld" werd ook nog een vijfde speeltuinver. opgericht welke „Steekterweg" werd genoemd. 15 Aug. boekte Avifauna zijn millioenste bezoeker. „Dit is le ven" kwam andermaal in Alphen aan den Ryn, thans met ruim 3500 jonge ren om de dag van de vreugde te vieren. Tot grote vreugde kreeg het gemeentebestuur bericht, dat de nieu we brug over de Rijn aan Gouwsluis door Ged. Staten met spoed zal wor den afgebouwd. 5 .Sept. begon de R.K. algem. ont wikkelingscursus o.l.v. de heer J. M. van Gils. Onder auspiciën van prof. v. Giffen werden opnieuw opgravin gen verricht naar een Romeins Cas- tellum in deze gemeente. Luidde dit jaar de doodsklok voor de paarden markt? Slechts 1 paard bleef haar trouw! 19 Sept. brachten leden van G. S., fnet de Comm. der Koningin, mr. L. A. Kesper aan het hoofd, een bezoek aan de gemeente. Father L. v. d. Bergh vierde 23 Sept. zijn 40-jarig priesterfeest. In Sept. heerste grote ongerust heid over Avifauna verhuis-plannen. De dansvergunning deed de storm lu wen. Een nieuw voorstel van G. S. tot grenswijzigingen riep diverse ge meentebesturen in de Rijnstreek in het geweer. Voor einde 1951 zouden deze zich hierover uitspreken. Over het algemeen is verzet tegen de plan nen. Opnieuw was mr. L. A. Kesper in deze gemeente, nu voor de opening van paviljoens der Martha Stichting. De brug der zuchten vierde in alle stilte of zo ge 't noemen wilt in alle drukte, haar 45e verjaardag. Op 21 Nov. opende de burgemeester de 14- daagse middenstandsactie. 150 dames en heren ontvingen 28 Nov. de Land- steinerpenning voor vijf maal achter een afstaan van bloed. 6 Dec. besloot de raad tot liquidatie van het Alphens gasbedrijf en afname van gas van Lei den. 12 Dec. werd de vernieuwde R. K. Kleuterschool geopend door de ken Nieuwenhuizen. 21 Dec. werden de brugopritten aanbesteed voor de nieuwe Rijn-overgang Emmalaan Hooftstraat. De laagste was fa. G. v. Herk Tzn. Nieuwenkerk a. d. IJsel met ƒ295.800.—, ƒ325.000.— (en massa). DE BEGROTING. Verschenen is de begroting der ge meente Alphen a. d. Rijn voor 1952. Deze geeft de volgende cijfers te zien. CARTONNAGE-INDUSTRIE MAREDIJK 165 LEIDEN TELEF. 23278 wenst U een yeZu&Hig. en o-o-oAipoediq, 1952 Totaal uitgaven 2.799.945.74, totaal ontvangsten 2.644.945.74. Een nade lig slot derhalve van 155.000. Voor onvoorzien is 27.042-83 gere serveerd. Het oorspronkelijk tekort van 1951 bedroeg 187.000.Deze begroting werd in de loop van het jaar door het gemeentebestuur met een deskun dige blik herzien en het is gelukt het tekort 1951 tot ƒ80.702,94 te verla gen. De begroting 1951 toonde als uit gaven 2.317.833.64 en als ontvang sten 2.130.833.64. In vergelijking met het vorig jaar (oorspronkelijke be groting) is er nu een voordelig ver schil van ƒ32.000. I Het batig slot van de geraamde be lastingen bedraagt ƒ590.319.88, alge mene uitkeringen en bijdragen 684.305.26. De belangrijkste uitga ven (nadelig slot) betreffen: alge meen beheer ƒ272.068.10. volksge zondheid 51.197.51. openbare vei ligheid 89.557.09, bijz. gew. 1. o. ƒ114.081.79, byz. v. g. 1. o. ƒ9.704.80, bijz. u. 1. o. 14.488.82, bijz. buiten- gew. 1. o. 11.294.95, bijz. voorber. 1. o. 15.420.—, middelb, o. ƒ6200.—, nijverh. o. 68.165.10, onderw. k. en w. 10.793, maatschapp. steun en voorzorg 218.793.70, economische aangelegenheden f 74.758.18. De kapi- taaldienst vermeldt aan uitgaven in totaal 13.453.331.37 en aan ont vangsten 9.255.947.46, een nadelig slot van pro resto 4.197.383.91. Hier van zijn de voornaamste posten volkshuisvesting ƒ2.623.582.41; open bare werken 1.589.909.58, eigendom men, niet voor de openb. dienst be stemd ƒ2.132.090.52, economische aan gelegenheden 1.743.710.34. Op 7, 8 en 9 Januari wordt de be groting in de afdelingen onderzocht. Het zal vermoedelijk wel einde Ja nuari zijn voordat ze in de openbare raad zal worden behandeld. Botsing tussen solex en een auto Toen de 25-j. mej. M. V. te Alphen a. d. Rijn op haar Solex Zaterdagmid dag op het rijwielpad in de richting Gouwsluis reed kwam uit de tegen overgestelde richting op het rijweg gedeelte van de Prins Hendrikstraat een vrachtauto aanrijden, bestuurd door de heer G. B. Ter hoogte van de wagenmakerij van de heer N. E. Zwartjes schoot de vruchtauto door een breuk in de stuurinrichting, plotseling links het rijwielpad op. Dientengevolge botste genoemde solex-rijdster op de vracht auto. Hevig bloedend aan hoofd, werd ze, met enkele gebroken vingers, naar een der Leidse Ziekenhuizen ver voerd.. O.m. is ook een ernstige her senschudding geconstateerd. De vrachtauto kwam, na eerst een tuin muurtje vernield te hebben, in de tuin van de heer Zwartjes tot stil stand. HET DODELIJK ONGELUK. De Vrijdagavond op de Steekterweg doodgereden onbekende man is ge ïdentificeerd als d': 50-jarige zwerver M. Severijnen. Kerstmiddag. De Gidsen ver zorgden Zondagmiddag voor een ge heel gevulde St. Jozef-zaal met kin deren een kerstmiddag. Zij voerden diverse kerstspellen op en er werden vele kerstliederen, gezamenlijk, ten gehore gebracht. De hoop der zelfstandigheid is weer gerezen Het punt van deze agenda van dede beroepstermijn was verstreken gemeenteraad van Zwammerdam had eigenlijk moeten zijn de grens- wijizing. In verband met de benoe ming van een nieuwe burgemeester en diens uitlating, dat Zwammer- dams opheffing nog niet zo vast staat als men wel aanneemt, was dit punt nu veranderd in een mededeling van Burgemeester en Wethouders over een uitstel van deze zaak. Vooraf werden echter nog verschillende an dere punten behandeld. Medegedeeld werd, dat de restau ratie der gem. toren (Ned. Herv. Kerk) voorlopig niet doorgaat, om dat het rijk geen gelden beschikbaar heeft. Jammer, indien tenminste het aardige kerkpleintje met omgeving werkelijkheid gaat worden. Aangeboden zijn de gemeente-re kening over 1950 en de gem begro- tmg over 1952. Naar wij menen voor het eerst sluit deze met een klein tekort van ruim 9000.De vijf jaarlijkse verrekening met de Bijz. Scholen schijnt hiervan de voor naamste oorzaak. Deze vraagt 14.00.— extra van de begroting. In de commissie tot nazien van re kening en begroting zijn gekozen de heren L. Konijn, N. A. van Rossum en M. Staal. Tot leden van de wo ningcommissie zijn herkozen de he ren Jac. de Bruin, W. Hoogendoorn, Joh. van Leeuwen, Joh van Wijn gaarden en F. P. Zwetsloot. De thans als tijdelijk onderwijze res aan de O.L. school werkzaam zynde mej. P. J. Sloos is benoemd tot onderwijzeres aan die school. Aan de heer J. Th. Hoogteijling, commies ter secretarie, is eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, als ambtenaar van de burgerlijke stand, ingaande 1 Januari 1952. De heer Hoogteijling gaat nl. in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, de gemeente dienst verlaten. Een bekende en dienstvaardige figuur verlaat daar mede do gem. secretarie. Naar wij vernemen zal hij echter nog enige tijd in tijdelijke dienst werkzaam blijven, totdat andere hulp is verkre gen, wat in verband met het lang uitblijven van de burgemeesters-be noeming nog niet is geregeld. Overeenkomstig de rijksregeling is ook aan het gem. personeel een uitkering van 5.maximaal in eens toegekend. Een tweetal reclames Hondenbe- asting 1951 zijn afgewezen omdat op het tijdstip van indiening, heer van Leeuwen vindt de opge iegde boete in verband met het niet tijdig doen van aangifte wel erg hoog. De voorz. zegt* dat de veror dening nu eenmaal zo luidt en dat, wanneer geen maatregelen worden genomen, de aangiften achterwege blijven. Aan het aan te bieden cadeau voor het nieuwe gedeelte van het gebouw van de Ver. v. Ned. Gemeenten te --Gravenhage wordt een halve cent per inwoner bijgedragen. Het deau bestaat uit meubilering van de v ergaderzaal. Aan de heren F. J Boerefijn, W. Hoogendoorn en H. G. van 't Hoog worden enkele stukjes grond op nieuw verhuurd voor drie jaren Aan de Kath. Ver. tot bevordering van Land- en Tuinbouwhuishoud- enderwys (school te Bodegraven) wordt evenals dit aan andere derge lijke scholen geschiedt, f 10 per jaar en per leerling subsidie toegekend. Kachels en vak-onder wijzeressen De vergoeding voor de Bijz. scho len over 1950 wordt daarna vastge steld op 19.88 per leerling en voor de ULO-school op 24— per leerling. Gediscussieerd wordt nog over de vergoeding voor een vak ender wijzeres voor hand wei-ken. De heer van Leeuwen vindt dat B. en W. hier wel royaler hadden kunnen zijn. Zij wijken wel eens meer van het advies van de Inspecteur van bet Lager Onderwijs af. Hij doelt hier op de kachels voor de Chr. Nat. school. De voorz. zegt dat de prijs aer kachels door B. en W. beoor deeld kon worden. Voor de door B. er W. bepaalde prijs zijn goede kachels te krijgen. De zaak van de vakonderwijzeres kunnen B. en W. moeilijk zelf zonder advies, beoor delen. Met algemene stemmen wordt daarop besloten geen vergoeding voor de vakonderwijzeressen hand werken toe te kennen. Voor de O.L. school moeten ver schillende leermiddelen worden aan geschaft tot een bedrag van ƒ568. Er zijn weinig leermiddelen aanwe zig, en dan vaak nog diverse druk ken, platen in het geheel niet. Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten. Na een begrotingswijziging komt daarop de grenswijziging aan de beurt. B. en W. zijn van mening, dat met de benoeming van de nieuwe burge meester het in het belang is van ge heel Zwammerdam dat men deze zaak nog eens beziet. De burgemees ter beeft deze functie aanvaard ook cm Zwammerdam en zal zijn schou ders zetten onder de zaak van het behoud van Zwammerdam. Haast bij bet nemen van een besluit is er niet. De heer van Leeuwen zegt, dat Ged. Staten voor 31 Dec. om een advies vragen. De voorz. zegt, dat hiermede in het algemeen belang van Zwammerdam gewacht dient te worden. In een geheime vergade ring zal hij nadere mededelingen doen. De heer Konijn waarschuwt voor het gevaar, dat er kan bestaan dat de zaak nu afgedaan wordt zonder dst Zwammerdam is gehoord door Ged. Staten. Wij heben er tranen voor gez weten! De heer Staal vindt, dat men niet te gemakkelijk van vertrouwen moet zijn. Nu Zwammerdam zich als de meest belanghebbende gemeente niet uitspreekt, zou het kunnen, dat Ged. Staten eenvoudig de gemeen te verdelen zoals zij dit hebben voorgesteld. „Wij hebben er tranen voor gezweten" om dit te voorkomen en hij zou het betreuren als dit het gevolg zou zijn van het goede ver trouwen van B. en W. Niet vriendelijk In de persoon van de nieuwe bur gemeester heeft hij geen al te groot vertrouwen, omdat hij van oorsprong uit Bodegraven komt. De voorz. zegt dat Zwammerdam zijn recht niet verspeelt. Besloten wordt daarop de beslis sing uit te stellen. Bij de rondvraag klaagt de heer van Leeuwen er over dat nog steeds de ontgravingen der P.T.T. niet door deze dienst zijn hersteld. De voorz. zegt, dat deze dienst daarop reeds enige malen is gewe zen. Men zou direct herstellen. De dienst zal nog eens worden gewaar schuwd. De heer van Wijngaarden klaagt over de verlichting van de Kerk- lnan. Kan daar geen nachtlantaarn komen? De voorz. zal dit met de wa ter- en lichtbedrijven in Alphen a. a Rijn opnemen. Ook de stoep van de woningen in de Kerkstraat is ka pot en bij avond is dit gevaarlijk. De voorz. zegt, dat de huiseigenaar h.er niets aan wil doen. Deze straat komt toch bij de gemeente in onder houd in verband met het bouwplan Kerkplein. Laat men daarop eren wachten. De zaak der grenswijziging wordt daarop in geheime vergadering nog verder besproken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2