S)e CeicbeSoti/tcmt STORM Overeenstemming in hoofdzaken over Europees leger op zee Pauselijke Kerstboodschap tot de gevangenen In Januari opnieuw vergaderen Atoom-energie in een pakje? E.C.A. maakt plaats voor U.S.A. Directeui1: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 31 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12473 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. i 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET AFGEDRAGEN PAK MET een zucht hangen we het af gedragen Oudejaar in de kleer kast. Netjes op zijn „knaapje" schui ven we het pak bij de reeks van muf fige voorgangers in de grote kast van het leven, die ruikt naar vergane mense-luchtjes. Even graaien onze vingers tussen de dicht-op-ene rij van kledingstukken, en we herinne ren ons weer de slobberige pakken van de oorlogsjaren, we zien weer de eerste trotse lange broek, de matrozen-kraag en de steeds klei ner wordende buisjes en broekjes, waarmede zorgende ouders ons heb ben uitgedost. Vanavond komt er weer een colbert bij en we zuch ten en sluiten de kast, om morgen een nieuw pak aan te trekken. Het pak 1951 is weer afgedragen. Het is herhaaldelijk opgeperst, en op gestreken, gestoomd en ontvlekt. On danks al die kunstbewerkingen werd het tijd, dat het werd opgeborgen. Alles heeft zijn tijd, en daar zijn we niet rouwig om. We trekken met vol doening het nieuwe pak aan, ons voornemend er zuiniger mee te zullen omspringen. In ons binnenste hebben we daar een hard hoofd in; de gehele kleerkast hangt vol met evenveel pakken als goede voornemens, waar zo weinig van terecht is gebracht. Het zou echter al heel mistroostig zijn, indien we zelfs geen goede voor nemens maakten, als straks het jaar wordt uitgeluid. Het spreekwoord zegt, dat de weg naar de hel ermee geplaveid is, maar en dat vergeet het spreekwoord ook de weg naar de hemel. Het is de goede wil, welke ons zal worden aangerekend. Maar dan de goede wil uit de parabel van de twee zoons, waarvan de een tegen de vader zei: ik wil, maar hij ging niet en de ander: ik wil niet, maar die toch ging. Het is verkieslijker op Oudejaarsavond geen enkel voor nemen te maken en niettemin het nauwe pad te kiezen, dan koeien met gouden horens te beloven, er nu eens een streep onder te zulen zetten, en geen poging ertoe te doen. Wanneer we op deze Oudejaars avond 1951 ons pak als een Tast van ons af laten glijden, behoeven we daar niet al te zwaar om te treuren, indien we naar de mate van ons kunnen en vermogen getracht heb ben het goed te dragen. Het is een geruststellende gedachte, dat O. L. Heer precies weet van wat voor ma kelij of we zijn, dat we eigenlijk, zoals een huismoeder aou zeggen, een goed pak niet waard zijn. Deson danks hebben we het weer gekregen en gedragen en daar zijn we dank baar voor. Niet, omdat we een jaar langer geleefd hebben, want het leven heeft geen zin als het niet eindigen zou en de dood het niet zou vol tooien. Maar om het uitstel. Dit uit stel is geen afstel, maar het heeft ons de kans gegeven en het geeft ons op nieuw de kans, indien we onze le venstijd zakelijk benutten, er „nader hand" profijt van te trekken. Deze zakelijkheid bestaat hierin, dat we nuchter en koud doel en middelen beschouwen, onvervaard de midde len kiezen om tot het doel te gera ken en zonder omwegen op het doel afstevenen. Dat is zakelijk. Dat is nuchter. Dat is verstandig. Zijn we in het afgedragen jaar zo hoog-zake- lijk geweest en hebben we nooit geen omwegen, of hebben we alléén maar omwegen gemaakt? Deze vraag wacht vanavond op ieders antwoord. Het is een belangrijke vraag en, in dien we eerlijk zijn, een belangwek kend antwoord. v. P. fëAandw-eellieden itoA.tte.nn eel met g.e&lo&en tcutdel SXe apaaCg&t aan de 8..C.CL. Met ingang van heden houdt de „Economie Cooperation Administration", die ingevolge de Amerikaanse wet op hulpverlening aan het buitenland van 1948 met de uitvoering van het Marshall Plan belast is geweest, op te be staan. Haar werk zal worden voortgezet door het „Mutual Security Agency" (Bureau voor Wederzijdse Beveiliging), dat door het Congres van de Ver enigde Staten in het leven is geroepen ter regeling van de Amerikaanse bijdrage voor onze gemeenschappelijke inspanning om tot militaire- en economische kracht van de vrije wereld te geraken. Clarence E. Hunter, het hoofd van het „Mutual Security Agency, Special Mission for Economie Coo peration to the Netherlands, maakt hier met een symbolische handeling het einde van de E. C. A. en het in werking treden van het M. S. A. bekend. Vóór de bevestiging van deze nieuwe plaats sierde het naambord van de „Economie Cooperation Administration" de voorgevel van het kantoor aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Speciale maatregelen in de gevangenissen Zondagmorgen heeft Z.H. de Paus zich via Radio Vaticana met een speciale Kerstboodschap gericht tot de gevangenen van geheel de wereld. Behalve over de gewone golflengte van Radio Vaticana werd deze toespraak tot de gevangenen ook gerelayeerd door alle Italiaanse radio stations. De gevangenis-autoriteiten hadden speciale maatregelen geno men, zodat de gevangenen in al de gevangenissen van Italië gelegen heid hadden naar deze woorden van de H. Vader te luisteren. Tijdens het bestrijden van een brand in een flatgebouw te Chicago brak een ladder, waarop zich twee brand weerlieden bevonden. Beide mannen stortten van een hoogte van twaalf meter. Bij het blussingswerk liepen acht anderen eveneens verwondingen op. Zestig personen werden dakloos. De foto geeft het moment weer, waarop de brandweerlieden van de gebroken ladder vallen. De pijlen wijzen naar de slachtoffers. In Zijn boodschap richtte de Paus een heel bijzonder woord van troost tot hen, die tengevolge van de poli tieke verhoudingen in hun land on schuldig gevangen gezet zijn. De wetgevers en de rechters, die er de oorzaak van zijn, dat deze personen door de politieke hartstochten ge vangen gezet zijn, vermaande de Paus, dat God- tenslotte de Opper ste Wetgever is en dat zij zich bij hun oordeel aan de goddelijke wet ten hebben te onderwerpen. Tot deze onschuldige gevangenen zelf zeide de Paus: Eens zult gij u ver heugen, want het is God, die u zal oordelen. Heel in het bijzonder geldt voor ut het woord, dat Christus ge sproken heeft tijdeis zijn Bergrede: Zalig zijt gij, die vervolging lijdt om- wvoordde foigdigef delinquenten hadj Een Argentijnse vinding de H. Vader woorden van bij zonde-1 re zorg, waarbij Hij er aan herin- i In plaats van energie in de vorm nerde dat velen onder hen slechts van scheepsladingen steenkool of pe bestaat, dat de mens in vrede leeft met God. Niet minder dan voor de anderen is Chnstus ook vooi u ge storven en is Hij u de vrecie komen brengen /an Kerstmis,,, de vrede namelijk van het hart. Hii uicte de wens da» als zij weer in de gemeensctiap der mensen te rugkeren zij dit zuilen doen als nieuwe mensen, die naar Christus beeld zijn gevormd in ware gerech tigheid en heiligheid. Tenslotte schonk de H. Vader aan allen Zijn Apstolische Zegen. ER BLIJFT NOG VEEL MENINGSVERSCHIL ^ES LANDEN beëindigden Zondagavond een vierdaagse conferentie te Parijs over de vorming van een Europees leger en besloten in Januari weer bijeen te komen, ten einde dan te trachten het eens te worden over een aantal belangrijke punten. Over de hoofdzaken toch is wel zekere overeenstemming bereikt, maar er bleven nog vele vraagstukken on opgelost. GEMEENSCHAPPELIJKE BEGROTING. In een communiqué over de resul taten van de conferentie, wordt ge zegd, dat „men het in principe eens is geworden over een gemeenschap pelijke begroting", maar dnt levter nog moet worden besproken, hoe de nationale defensie-begrotingen zul len worden overgeheveld naar het gemeenschappelijk budget. Overeen stemming werd bereikt over de meeste problemen, die zich bezighou den met de integratie van de strijd krachten en de ministers waren van mening, dat „het vormen van een Europese defensie-gemeenschap een grote stap betekent naar de éénwor ding van Europa, wat het voornaam ste doel is van hun regeringen". Aan de voorgestelde Assemblée voor de defensie-gemeenschap zal worden opgedragen de vorming te bestuderen van een Europese organi satie van federaal of confederaal ka rakter. Volgens een voorstel van mr. Stikker zullen de regeringen geza menlijke maatregelen nemen om de ze voorstellen tot werkelijkheid te maken, zodra het verdrag in werking treedt. Ook werden de ministers het eens over het Europese leger een uit voerend comité, een .Assemblée, een ministerraad en een hof van Justitie. In het algemeen is de weg nu open gesteld voor de experts, die op 26 Januari zullen bijeenkomen voor een driedaagse conferentie, waar de grondslagen zullen worden gelegd voor de volgende bijeenkomst van de ministers. NEDERLANDS VOORSTEL. Tijdens deze afgelopen conferen ce werd ook het Nederlandse voor stel, dat door België en Luxemburg wordt gesteund, duidelijk naar voren gebracht. Het grote meningsverschil bestaat namelijk tussen de Grote Drie Frankrijk, Italië en West- Duitsland en de Kleine Drie Nederland, België en Luxemburg en wel over de vraag hoeveel natio nale souvereiniteit moet worden over gedragen aan het internationale or gaan, dat controle zal uitoefenen op het Europese leger. Fransen, Italianen en Duitsers zijn vastbesloten om het Europese leger te integreren met volledig overdra gen van de controle aan een interna tionaal gezagsorgaan. Luxemburgs mi nister van Buitenlandse Zaken, Bech, TWEE OFFICIEREN VAN JUSTITIE GEARRESTEERD. Van de woordvoerder van het hoofdparket verneemt Aneta, dat Za terdag in opdracht van het parket te Djakarta twee officieren van Justitie zijn gearresteerd, namelijk de heren Si Sri Dewa, werkzaam bij het hoofd parket en Wismar Sidamoetar van het ministerie van Justitie, wegens knoeierijen in de uitoefening van hun functie bij het behandelen van aan gelegenheden in zake de huisvestings organisatie. ten dele door eigen schuld uit de gemeenschap v/erw'Jr'fcrd zijn Zij zijn vroeg /ergiftigu door de gebre ken, die aan de huidige samenle ving eigen zijn, zodat zij in feite het slachtoffer zijn geworden van de verwording en ontreddering der he- dehdaagse wereld. Anderen zijn ook dikwijls schuldiger dan zij, omdat zij de oorzaak zijn van hun morele ruïne. Zich tenslotte tot alle gevange nen richtend wenste de H. Vader hun de ware bevrijding toe die hierin KOSTBAAR SCHILDERIJ TE BRUSSEL GESTOLEN. Donderdag is uit de kerk van Onze Lieve Vrouwe van de A'bdjj ter Ka- meren te Elsene (Brussel), een schilderij ontvreemd, voorstellende „Christus bespot". Deze „Ecce Homo" van de Vlaamse primitief Albert Bouts (14451549), de tweede zoon van de meer befaamde Dierk (Thier ry) Bouts, vertegenwordigt een waar de van fr. 300.000. Het doek, dat slechts een afmeting heeft van 52 x 38 cm en aan de bovenkant een halfronde boog vormt, bevond zich in een ondiepe nis in de Noordelijke zijmuur van de Gothische kerk van de Kamerrijkabdij. De nis zelf is om geven door een brede vergulde om lijsting en is afgeschermd door een ruit. Nadat de dief de ruit had verbrij zeld, heeft hij het kostbare doek niet losgeschroefd doch eenvoudig losge broken met een beitel of een derge lijk voorwerp. De dief blijkt de onvoorzichtigheid begaan te hebben het schilderij nog dezelfde dag te koop aan te bieden aan een kunsthandelaar te Brussel en dit heeft de recherche op een spoor gebracht. Alle politie-instanties zijn thans ingeschakeld om het kunst werk op korte termijn terug te vin den. De diefstal van deze „Ecce Ho mo" blijkt niet het werk te zijn van een kunstmaniak, doch eerder van iemand, die in de eerste plaats oog heeft voor de geldelijke waarde van het doek. troleum te importeren zal Argentinië mogelijk spoedig energie exporteren in de vorm van keurige pakjes met splijtbare stof, aldus Reuters corres pondent Alfonso Mauri. Dat is ten minste de uitleg, die de geleerden geven aan de recente ver klaring van de (uit Oostenrijk af komstige) atoomgeleerde prof. Ro nald Richter, de directeur van de Ar gentijnse atoomlaboratoria op het Huemul-eiland in de Andes. Tien maanden geleden maakte pre sident Peron voor het eerst melding van het feit, dat Argentinië bezig is met onderzoekingen om atoomener gie aan te wenden voor vreedzame doeleinden, en nu reeds kon prof. Richter bekendmaken, dat de tot dus verre bereikte resultaten de verwach tingen verre overtreffen. Ten einde de onderzoekingen nog te versnellen zal Argentinië gaan sa menwerken met een „sterk 'geïndus trialiseerd land", aldus deelde prof. Richter mede. Nederland? Welk land hij bedoelde, is nog niet medegedeeld, maar welingelichte kringen duidden op Nederland, dat Argentinië's voornaamste leverancier is geworden van precisie-instrumen- ten, electronische toestellen en ma teriaal voor telegrafische en telefoni sche verbindingen. Nederland heeft Argentinië kortge leden een cyclotron geleverd, en prof. Bakker, Nederlands voornaamste ge leerde op het gebied der atoomwe tenschap, is aldus Reuters corres pondent een van de weinige des kundigen gebleken, die vertrouwen hebben in de theorieën van prof. ARRESTATIE IN JORDANIË. De Jordaanse politie heeft Zater dag een zekere Foead Nimen Nassar, van wie gezegd wordt, dat hij de lei der is van de Arabische communis ten in Israël, te Amman gearresteerd. Ook drie andere personen, die in het geheim met Nassar vergaderden, zijn gearresteerd. Verder zijn een druk pers en een hoeveelheid communis tische literatuur in beslag genomen. Richter theorieën, die door de meeste atoomgeleerden voor sprook jes worden uitgemaakt. Ook dit bericht van Reuter heeft veel weg van een sprookje. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST Sinds Zondag wordt een tweemo- torig Amerikaans vliegtuig met veertig personen aan boord ver mist. Het toestel was op weg van Pittsburg (Pennsylvanië) naar Buf falo, een afstand van een uur vlie gen, en had voor drie uur benzine aan boord. De weersomstandigheden waren bij het vertrek goed, doch plotseling traden langs deze route- regen en mist op. vertolkte echter de gevoelens van de Benelux, toen hij zei, dat overdracht van de controle op het leger en op de ipilitaire begroting een klein land practisch machteloos maakte en bij na het einde betekende van het be staan van een klein land als onafhan kelijke staat. De Fransen echter z(jn in het bij zonder gekant tegen een „coalitie van nationale legers", daar dit het her leven zou inhouden van een zelfstan dig Duits leger. 1951 - 1952 De bruidsparen die wij in het afgelopen jaar mochten fotogra feren, wensen w(j komend Jaar evenveel geluk toe als hun doel was toen wty de mooiste dag van hun leven vereeuwigden. Nederland kreeg 1 milliard aan Marshall-hulp ^ANDAAG houdt de „Economie Cooperation Administration", die in gevolge de Amerikaanse wet op hulpverlening aan h«t buitonland van 1948 met de uitvoering van het Marshall-plan belast is geweest, op te bestaan. Haar werk zal worden voortgezet door het „Mutual Security Agency" (bureau voor wederzijdse beveiliging), dat door het Congres van de Verenigde Staten in het leven is geroepen ter regeling van de Ame rikaanse bijdrage voor onze gemeenschappelijke inspanning om tot mili taire en economische kracht van de vrije wereld te geraken". Aldus ver klaarde het hoofd van het „Mutual Security Agency" in Nederland, Clarence E. Hunter. REUSACHTIGE BEDRAGEN VLOEIDEN NAAR EUROPA. In de periode tussen het ontstaan van de E.C.A. en dit ogenblik heeft 3ianing.in Juliana ap de óÜió Het Koninklijk Gezin verblijft thans in de Tiroolse wintersportplaats Sankt Anton. Prins Bernhard heeft wegens lichte keelpijn het hotel nog niet ver laten en wijdt zich aan zijn studie van he* Spaans. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben echter reeds enige ski-tochten on dernomen. H.M. de Koningin beoefent de ski-sport. deze organisatie gefungeerd als het kanaal, waardoor economische hulp ter waarde van bijna 12.000.000.000 dollar van het Amerikaanse volk naar het Europese volk en dat van landen daarbuiten is gevloeid. Voor Nederland heeft deze hulp ongeveer 1.000.000.000 dollar bedragen, waarbij zijn inbegrepen dc 100.000.000, die thans voor het lopende fiscale jaar zijn toegewezen. Het werk, dat door het „Mututal Security Agency" zal moeten worden verricht, is eigenlijk niets anders dan een gezamenlijke actie, waarvan do doelstellingen zowel een effectieve gemeenschappelijke verdediging te gen agressie als een hechte Europese economie, waarin de mogelijkheid tot verhoging van de levensstandaard aanwezig blijft. Als een redelijke her bewapening de vruchten van het Marshall-plan zal besehermen en ons een verdedigingslinie zal bezorgen, waarachter wij onze levensomstan digheden kunnen blijven verbeteren, dan zullen wij^allen het erover eens zijn, dat de krachtsinspanning een verantwoorde belegging is geweest. Het economische accent valt nu op de bescherming van de bereikte we deropbouw en het bereikte herstel van de levensstandaard en tevens op een vpor alle betrokkenen juist ge bruik van de hulpbronnen voor het herbewapeningsprogramma. Naar de E.C.A. mededeelt, heeft Engeland onder het plan-Marshall de meeste economische hulp van de Verenigde Staten ontvangen. Het aandeel van dit land in de Marshall hulp heeft 2.825 millioen dollar be dragen. Frankrijk kwam op de twee de plaats met 2.455 millioen dollar. West-Duitsland ontving 1.317 millioen dollar en Italië 1.314 millioen dollar. Nederland ontving het op vier na grootste bedrag aan Marshall-hulp. namelijk ongeveer eon milliard dol lar. De hulp aan de Belgisch-Luxem burgse economische unie heeft 586 millioen dollar bedragen. JCaAleftje... Mismoedig denken aan het verle den ontneemt de moed voor de toe komst.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1