Overzee-Oudejaarsrede van dr. Drees De koninklijke familie te Sankt Anton Zal „St. Christoffel" zelfstandig kunnen blijven? De „goede trouw" van Minister Rutten Het klokken-gescherik aan Amerika MAANDAG 31 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Hulde aan pioniers in verre gewesten De minister-president dr. W. Drees heeft in een Oudejaarstoespraak, welke hedenmiddag om 13.32 uur door radio Nederland Wereldomroep werd uitgezonden, het woord gericht tot onze landgenoten op de wereld zeeën, de Nederlandse emigranten, de Rijksgenoten in Suriname en de Antillen, de mannen en vrouwen van Nederlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, mannen van leger en marine, en de vrijwilligers op Korea. Hij memoreerde in zijn toespraak, dat Nederland het dichtstbevolkte land ter v/ereld is, met ongeveer 300 inwoners per kms, tegen b.v. Rus land 9 en Amerika 18, en, met hoe veel moeilijkheden wij ook te kam pen hebben, zo zeide hij, ons volk weet zich te handhaven op een peil, dat bij vergelijkbare landen niet on gunstig afsteekt, waarbij de sterfte cijfers zelfs vrijwel de laagste ter wereld zijn. Die handhaving is slechts mogelijk doordat de ligging van ons land ons volk gebracht heeft tot een internationale oriënte ring, die handel en scheepvaart tot bloei heeft doen komen, die aan ons volksbestaan een veel breder basis heeft gegeven dan de eigen bodem alleen zou kunnen opleveren, en die door de grootte van de taak de krach ten van ons volk heeft doen groeien en zijn geest verruimd. Het verheugde spreker, dat velen onzer emigranten echte pioniers geest bleken te bezitten, dat het hun goed gaat en dat zij tevens Neder land een goede naam weten te be- eorgen. „Gij of uw nakomelingen zul len op den duur opgaan in de bevolking van uw nieuwe vader land, zo zeide hij. Dat is onver mijdelijk en dat is nodig voor de eenheid van dat land. Dat sluit echter niet uit, dat iets van dc Nederlandse geest en de Ne derlandse tradities doorwerkt in de nieuwe omgeving en dat lang de heugenis blijft aan het stamland vanwaar men geko men is". Spreker zeide te beseffen, dat de positie van de talrijke mannen en vrouwen van Nederlandse nationa liteit, die leven en werken in Indo nesië, ook nu het losstaat van het koninkrijk, vaak moeilijk en onze ker is, maar dat zij doorwerken is van hoge waarde. „Wij gevoelen ons met hen sterker verbonden dan ooit". Dank voor radio „Anno Santo' Hoge onderscheidingen Herhaalde malen reeds heeft Z.H. de Paus uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens de Nederlandse Katholieken voor het kostbare ge schenk van Radio Anno Sancto, de korte-golf-zender, die in het Heilig Jaar uit gaven van alle Katholieken van Nederland is bijeengebracht. De H. Vader heeft deze dank thans op bijzondere wijze willen uiten door geheel eigener beweging en zonder dat van Nederlandse zijde een ver zoek daartoe was ingediend aan de innitiatiefnemers en werkers van het actie-comité hoge onderscheidingen toe te kennen. Mr J. R. H. van Schaik, minister van Staat, werd benoemd tot Ridder Grootkruis in de orde van St. Silves ter, de hoogste onderscheiding, die bij deze ridderorde wordt verleend. Prof. dr J. R. M. van den Brink, mi nister van Economische Zaken, werd benoemd tot commandeur met de plaque in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. De heren mr Jan Derks; T. Elsenburg en H. Nieuwen- huis werden benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Gro te. Terzelfdertijd heeft Z.H. de Paus de voorzitter van de Landelijke Lei ding van de Katholieke Actie in Ne derland dr ir F. Tellegen, die mede een er stiohters is geweest van Radio Anno Sancto benoemd tot Ridder in dc Orde van de H. Gregorius. Zaterdagmiddag om half vijf heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr B. J. Alfrink in het aartsbisschoppelijk paleis op de Ma liebaan aan de betrokkenen, die ver gezeld waren van hun echtgenoten, mededeling gedaan van deze pause lijke onderscheiding. De eretekenen, die de H. Vader U laat overreiken aldus mgr. zul len het sym'bool zijn van zijn erken telijkheid, het bewijs van zijn vader lijke genegenheid en het teken van zijn apostolische zegen. Erkentelijk heid, vaderlijke genegenheid en apos tolische zegen voor geheel het katho lieke volk van Nederland, dat zo goed als zonder uitzondering heeft meegewerkt om de kapitale som sa men te brengen, die voor dit ge schenk benodigd was; maar evenzeer erkentelijkheid, vaderlijke genegen heid en apostolische zegen voor U persoonlijk en voor al degenen, die U dierbaar zijn. Nadat hij dank had gebracht aan hen, die militaire en maritieme dienst op het ogenblik verre houdt van het vaderland en in het bijzonder aan do vrijwilligers op Korea, besloot hij: „Weest verzekerd, dat wij me deleven met u. Wij hebben groot vertrouwen in u en uw prestaties. Ge kunt omgekeerd staat maken op Nederland. Ik wens u een gezegend Jongens speelden met granaten Twee zeventienjarige jongens von den Zaterdagmiddag een paar grana ten in de bossen bij Hoogsoeren, waar tijdens de bezetting een van de grootste Duitse munitiedepots was gevestigd, maar die sindsdien wer den gezuiverd en weer voor het pu bliek toegankelijk zijn. In de ver onderstelling, det deze onschadelijk waren gingen zij ermee gooien. Een van de granaten ontplofte, waardoor een van de jongens, G. Mulder van uiteinde en een goed begin, en de de Scheperweg te Apeldoorn, op slag wereld een jaar, gunstig voor vrede werd gedood. De andere, J. Diede- cn vrijheid". rich, werd licht gewond. Het dorp is ei-vol De Prins heeft ook de tweede dag van zijn verblijf te Sankt Anton zijn kamer moeten houden en ver toonde zich Zaterdag slechts tijdens een korte wandeling met de ko ningin. Zondag echter heeft hij voor het eerst ook de latten ondergebonden, maar na afloop van de eerste tocht was Prins Bernhard geenszins te vreden over zijn eigen prestaties. Inmiddels stromen nog steeds tal rijke touristen Sant Anton binnen, waar in het afgelopen jaar verschei dene nieuwe pensions en hotels zijn opgetrokken of verbouwd met be hulp van Marshall-gelden. Zó druk is het in het kleine dorp geworden, dat veldslagen worden geleverd om het bezit van een badkamer, waar een matras in de badkuip is gelegd. De ski-leraren komen haden tekort en duidelijk blijkt, dat de ene kabel baan, die Sankt Anton rijk is, bij de groeiende populariteit van het plaatsje onvoldoende is. Sommige ski-ers moesten gisteren drie uur v/achten voor het kabelbaantje hen naar de top van de Galzig kon bren gen. Er bestaan dan ook plannen om deze zomer met de bouw van een tweede kabelbaan een aanvang te maken. Koningin Juliana voelt zich hier tussen de wintersportliefhebbers vol komen op haar gemak, temeer omdat niemand bijzondere aandacht aan haar schenkt. Het koninklijk gezin gebruikt hetzelfde menu als de ove rige gasten, staat temidden van de andere ski-ers in de volgepropte ka belbaan, gaat vroeg naar bed en is weer tijdig op de been om zoveel mo gelijk van het licht, de zon en de sneeuw te kunnen genieten. Oudejaarsavond zullen de Konin gin, de Prins en de Prinsesjes, even als vorig jaar weer in Oostenrijk doorbrengen, doch ^eeds thans heb- .Prinses Wilhelmina wenst u ge luk met uw jubileum". Dit telegram werd gistermiddag in de kleine zaal van het concertgebouw voorgelezen aan Hubert Cuypers. onder wiens leiding het mannen en jongenskoor „De Minnestreelen" een concert gaf. dat voor een belangrijk deel bestond uit oude Kerstliederen uit diverse landen. De uitvoering was een onder deel van de huldiging van Hubert Cuypers wegens het feit, dat hij 60 jaar geleden als toonkunstenaar en koorleider naar Amsterdam is geko men. Na de Kerstliederen stond gis termiddag op het programma Cuy pers' declamatorium „De bedevaart naar Kevelaar" naar een gedicht van Heinrich Heine. De 78-jarige diri gent ontving van de geheel bezette zaal een geestdriftig applaus en werd met bloemen gehuldigd. De verkenners van de Kath. Jeugd beweging houden in 1952 hun natio nale koempoelan en wel op 14 en 15 Juni op de Goudsberg in Lunteren. De nationale koempoelan wordt eens in de twee jaar gehouden. Ze is be stemd voor alle leiders en leidsters van de Katholieke verkennersbewe ging. ben zij zich voorgenomen om het ook op deze laatste avond van het jaar niet te laat te maken, want de va- cantie is weer snel voorbij en men wil geen enkele dag door te lang slapen verspelen. De Prins heeft gro te bewondering voor een jonge Noor, Erik Tundberg, die zonder ski-stok ken de stijle afdaling van de Galzig maakt. Gisterochtend maakte hij zo met de camera voor het gezicht en kele filmopnamen van het skiënde koninklijke gezin en gisterniiddag uresteerde Erik 't op één skin ar be neden te komen, omdat de tweede tijdens de afdaling gebroken was. RECTOR J. VAN DER HOEK. t Gistermiddag is in de Pius-stich- ting te Alkmaar, waarvan hij rector was, plotseling overleden de weleerw. heer J. v .d. Hoek, districts-aalmoe- zenier van de Katholieke Jeugdbe weging te Alkmaar en adviseur van talrijke sportverenigingen. Rector v. d. Hoek werd in 1901 ge boren, in 1929 priester gewijd en was sinds 1949 te Alkmaar werk zaam. De teraardebestelling is Don derdag a.s. Nadat in het begin van deze maand verschillende personen waren aan gehouden, die als employé van het provinciaal ziekenhuis „Duin Bos" te Bakkum (N.H.) zich goede ren van deze inrichting hadden toe geëigend, en een viertal personen naar het huis van bewaring te Alk maar waren overgebracht, heeft de rijkspolitie te Castricum Zaterdag avond de slager S. L. te Bakkum (gemeente Castricum) aangehouden. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij gedurende verscheidene maanden op zettelijk flinke hoeveelheden rund vlees en rundvet heeft gekocht, die uit het provinciaal ziekenhuis waren ontvreemd. De verdachte, die blijft ontkennen, wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Gisteren werd wegens het aanne men van viees, wetende dat dit af komstig was van het provinciaal zie kenhuis, nog een bewoner van Bak kum, die in dit ziekenhuis werkzaam is, aangehouden. Ook deze verdachte wordt naar Alkmaar op transport ge steld. Het zou in P.B.O. wel anders kunnen uitvallen Bij gelegenheid van de 35 jarige nieuw vertrouwd milieu te durven fusie-herdenking van de Ned. R.K. scheppen. En sprekende over de On- Kath. jeugdbeweging handhaaft standpunt De lieer H. J. van Harderwijk, assistent hoofdkwartierscommissaris voor training bij de verkenners van de Kath. jeugdbeweging zal de ver kennersbeweging per 1 Januari verlaten. De heer Van Harderwijk beëindigt zijn werkzaamheden op eigen verzoek, daar hy meende zijn werk aan jongere krachten te moe ten overdragen. De scheidende com missaris besluit hiermede een onge veer vijfentwintigjarige loopbaan in de verkennersfoeweging. De commissaris van de Kath Jeugdbeweging, H. F. M baron van Voorst tot Voorst en de hoofdaal moezenier A. J- L. Verhoeven, heb ben geantwoord op de opmerkingen, die de minister van Onderwijs, prof. dr. Th. Rutten, in de Tweede Kamer heeft gemaakt naar aanleiding van oe brochure „Vernieuwing van het Onderwys". Deze brochure is een irincipiële beschouwing van de Kath. Jeugdbeweging over de minis teriële onderwijsnota. Beide func tionarissen gaven hun antwoord tij dens een bijeenkomst van de dis- tnctscommissarissen der K.J.B., wel ke- het afgelopen weekend in Box tel is gehouden. (Zie artikel in ons blad van Vrijdag j.l. Red.). Hoofdcommissaris Van Voorst tot Voorst betoogde, dat deze brochure door de schrijver en diens mede werkers volledig is gehouden in de geest van een academisch betoog. De hoofdcommissaris meende daar- cm, dat de K.J.B. voorshands aan haar betoog moest blijven vasthou den. Hoofdaalmoezenier Verhoeven ver zekerde daarna nadrukkelijk, dat het buiten elke bedoeling heeft ge legen om met deze brochure perso nen te treffen, evenmin wordt rechtzinnigheid van „geloofsgenoten en partijgenoten" betwijfeld. „Het is niet de vraag", aldus de hoofdaal moezenier, „of er van de ministe r:ële nota iets goeds te zeggen valt, het gaat er om of de nota in haar geheel naar de juiste vernieuwing \cert. De nota mag niet los gezien vyorden van de geestesstromingen, welke in Nederland en in de hele wereld leven, want deze stromingen zullen er zich meester van maken bij dr; uitwerking van een wetgeving. De hoofdaalmoezenier noemde hier massificerende invloeden en soeiali- satie-tendenzen, zoals deze zich ook reeds op andere gebieden hebben doen gelden: op cultureel tefrein en in de gezinspolitiek. In dit verband moet het geen ver wondering wekken, aldus aalmoeze nier Verhoeven, dat het gemis aan een duidelijke stellingname in de gehele vormgeving van de onder wijsvernieuwing oprecht bezorgdheid wekt en dat het ontbreken van deze stellingname in bepaalde kringen wordt betreurd. Daar het hier gaat om de belangen van de jeugd ver wondert het ons bovendien, dat al lerlei nevenkwesties op de voor- giond worden geplaatst, die eigenlijk niet ter zake doen. Onze daad is zeer goed overwogen en wij zullen een beroep blijven doen op allen, die deze kwestie op hoog niveau willen blijven bestuderen. Dit is een hou ding, welke wij als jeugdbeweging moeten aannemen. De hoofdaalmoezenier verduide lijkte zijn standpunt in een toespraak over de richting welke de jeugdbe weging moet nemen om te ontkomen aan verkeerde tendenzen van deze tijd, tendenzen, waarmee z.i. ook de jeugdbeweging ongemerkt besmet wordt. Vereniging van Handelsvertegen woordigers, agenten en verzekerings inspecteurs „Sint Christoffel" wilde de Aartsbisschop-Coadjutor Mgr. dr. B. J. Alfrink aanwezig zijn en de le vergaderden toespreken. Z. Exc. heeft er aan herinnerd, dat bij het tot stand komen van de fusie Mgr. v. d. Wetering als peter heeft gefungeerd. De besturen hebben nooit verzuimd vóór de materiële, de religieuze belangen der leden te behartigen. Dat verheugde Mgr., want hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de waarde van de mens méér is dan zijn maatschappelijk welzijn. Op de lange weg van pro ductie naar consumptie, aldus de bis schop, heeft de handelsvertegen woordiger zijn taak, namelijk bereid te zijn om te dienen. De gedachte aan dienstbaarheid ligt reeds beslo ten in de keuze van de patroon der vereniging; het was Sint Christof fel, die reisde en het Kind over de brede rivier zette. Indien nu de le den van „Sint Christoffel" zich steeds bewust zijn van hun dienstbaarheid, zullen zij daardoor een taak vervul len voor God, een apostolaat naar binnen en naar buiten. Om P.B.O. en rechtspositie. Prof. mr. J. J. van der Ven, die deel uitmaakt van de bisschoppelij ke studie-commissie met betrekking tot de reorganisatie van het vakver enigingsleven en die op dit feest als inleider optrad, zeide, alsnog niets te kunnen zeggen; intussen vroeg hij het nodige begrip, als bepaalde voor stellen zullen worden gedaan en daarbij een positieve toon in de cri- tiek, die dan mogelijk het gevolg zou zijn. Uit deze suggestie heeft de voor zitter afgeleid, dat de nieuwe ver enigingsstructuur voor „Sint Chris toffel" wel eens anders zou kunnen uitvallen, dan men hoopt. Ook in de speeches tijdens de maaltijd werd die vrees geuit en daarbij de wens, dat men zelfstandig zal kunnen blij ven. Maar zo had prof. v. d. Ven tevo ren gezegd: men moet het offer van het vertrouwde milieu weten te bren gen en de bakens verzetten om een Het streven is: een carillon van 4 octaven De Ziekenfondsen Geen bijdrage meer voor brilleglazen Met ingang van 1 Januari 1952 vervallen de bijdragen van de alge mene ziekenfondsen voor kleine kunstmiddelen, o.a. brilleglazen. Hierbij moet worden in aanmer king genomen, dat de by dragen der fondsen in verhouding tot de tegen woordige pryzen meestal aan de la ge kant waren. Met betrekking tot de afschaffing van de bydrage voor brilleglazen is van belang, dat de bijdrage voor de kaak- en aangezichtsprothesen. Voor taan is zo'n bijdrage wel mogelyk. Gehandhaafd blijven de bijdragen der fondsen voor in het algemeen kostbare kunstmiddelen zoals ortho- paedisch schoeisel voor sterke mis vormingen, orthopaedische corsetten, bengels en kunstledematen. De nieuwe maatregel, welke nood zakelijk is als gevolg van de finan ciële noodtoestand der ziekenfonds verzekering, levert een besparing op, (zeer kostbare) contactglazen blijft welke voor de afdeling verplichte gehandhaafd. Tot dusverre verleenden de fond sen geen bydrage voor chirurgische verzekering op bijna 2.180.000 kan worden geraamd. Vier en twintig biggetjes De landbouwer C. Hendrikse Ter Aar had reeds geruime tijd een vermoeden dat zijn drachtige zeug ditmaal een „hoge" worp zou doen. De heer Hendriksen heeft evenwel nimmer gedacht dat zyn veestapel in een keer met 24 biggen zou worden uitgebreid. Een respectabel aantal, wanneer men bedenkt tfat een zeug doorgaans slechts 6 tot 12 biggen werpt. De zeug van de heer Hendrik- se vond dit aantal blijkbaar niet voldoende en wierp 24 biggetjes. „De worp verliep zeer vlot", vertelde men ons. „Hendrikse raakte de tel bijna kwyt", voegde onze zegsman er lachend aan toe. Het was de derde worp van deze zeug. Zij zal alle diertjes evenwel niet in leven kun nen houden. Omdat zij slechts 14 spenen heeft, moest voor de overige 10 biggetjes (ze waren allemaal van normale grootte) een ander onderko men worden gezocht. Een radio-op roep bracht uitkomst. Uit alle delen van het land meldden zich boeren, en varkenshouders, die bereid ble ken een aantal biggetjes over te ne men. Er was zelfs een landbouwer die graag twee biggetjes met de fles wilde groot brengen, maar dat zal niet nodig zijn. Omtrent het geschenk een klok kenspel dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse zou kunnen aanbieden ter gelegenheid van het bezoek van Koningin en Prins aan Washington, deelde de voorzitter van het werkcomité, dr. L. G. Korten- horst, het volgende mede Het plan verkeert in het allereer ste stadium van voorbereiding. Het denkbeeld is afkomstig van de heer G. L. Verheul, werkzaam bij de pers dienst van het departement van Economische Zaken. Via de industrie is het denkbeeld toen aan dr. Kor- tenhorst doorgegeven. Hij stelde zich in verbinding met H. M de Konin gin, die aanstonds het pian toejuich te. Dr Kortenhorst herinnerde aan de geschenken, die Nederland reeds uit dankbaarheid voor de bevrijding heeft aangeboden aan Canada (schil derij), Eisenhower (erezwaard), en Churchill (uit het huisarchief van H. M. de Koningin). De uitvoering van het onderha vige plan zal niet uit belastinggeld, maar uit vrijwillige bijdragen wor den bekostigd. De eerste reacties uit Amerika luiden zeer gunstig. Het grootste klokkenspel van Nederland bezit Rotterdam. Het bestaat uit 49 klokken (vier oc taven). Een dergelijk spel zou men de Verenigde Staten willen aanbieden. Wat de kosten daar van betreft is gesproken over vier ton, maar dr. Kortenhorst acht deze schatting wel aan de hoge kant. Intussen zal het niet gereed kunnen zijn wanneer, in April waarschijnlijk, de Konin gin en de Prins naar Amerika gaan. Er zal dus een symbolische overdracht plaats hebben, maar omtrent de vorm, waarin dit zal geschieden staat nog niets vast. De idee van een klokkenspel acht cii. Kortenhorst daarom zo goed, omdat het een typisch Nederlands product is en zich leent tot veel symboliek. Op klokken kan men in scripties aanbrengen en bepaalde bevolkingsgroepen kunnen afzonder lijk een klok bijdragen. Men denkt in dit verband o.a. aan de school jeugd, de studenten, de werkgevers en werknemers, middenstanders, boeren, kunstenaars, de vrouwen, de elf provinciën, de verzetsbewe ging, de delen der Nederlandse weer macht, de ambtenaren, de kerken, oe kunst, de sport, de scheepvaart enz. De ondergrond van het ge schenk is het uitdrukken van onze dankbaarheid in verband met onze bevrijding en de verder verleende hulp. Het ligt in de bedoeling, dat de gezamenlijke Nederlandse klokken- industrie de vervaardiging van het geschenk ter hand zal nemen. Men zou het carillon het liefst in Wash ington willen zien, maar hieromtrent staat niets vast, ook niet, of er co- mitéleden naar Amerika zullen gaan, hoewel dit laatste wel in de bedoe ling ligt. Het secretariaat van het comité is voorlopig in het Tweede Kamer-ge bouw gevestigd. Dr. Kortenhorst zal heden. (Oude- jaarsavond) voor de rad'o een woord \an aanbeveling spreken, te 20.40 uur in de uitzending van de N.C.R.V dernemersraad zei de hoogleraar, dat ook de handelsvertegenwoordiger er in thuis hoort, zelfs al zou hij mu- meriek tegenover kantoor- en fa- briekspersoneel niet meetellen. Daarom moet „Sint Christoffel" van het begin af aan op de bres staan voor zijn vertegenwoordiging in die raad. Na deze gedachten over de P.B.O. kwam prof. v. d. Ven tot de rechts positie. Hier schuilen verschillende moeilijkheden: omtrent loon en pro visie, ondernemersrisico, bewijslast en concurrentiebeding. Ten aanzien van de rechtspraak zei de hoogleraar, dat elke hervorming moet worden gesteund, waarbij vakgenoten moe ten kunnen meespreken bij de rech ter, als het om bedrijfsverhoudingen gaat. Tenslotte zijn aan het beroep van handelsvertegenwoordiger ethi sche eisen verbonden, bijvoorbeeld, dat men nooit artikelen mag verko pen, alleen om ze verkocht te heb ben. Het laatste officiële woord werd gesproken door de vertegenwoordi ger van de ministers v. d. Brink en Albregts, die de handelsreiziger en agent bezag als bindmiddel tussen leveranciers en afnemers. Gevecht in de polder In de Herwijnense polder bij Leer dam is Zaterdagmiddag de 23-jarige landbouwer Leendert van Zandwijk gedood door een schot hagel uit het jachtgeweer van jachtopziener Bijl. De politie heeft een onderzoek inge steld en heeft geen redenen gevon den om de jachtopziener te arres teren. Volgens de politie-ambtenaar, die het eerste onderzoek heeft ingesteld, heeft de zaak zich als volgt toege dragen: Een broer van de gedode landbouwer bevond zich met zijn hond in het veld en verschool zich in een griend toen hy jachtopziener Bijl bemerkte. Zijn hond joeg achter een haas aan en de jachtopziener wilde Van Zandwijk daarvoor bekeu ren. Toen Byl er niet in slaagde Van Zandwijk te vinden, wilde hij diens fiets meenemen, maar werd in dit voornemen belemmerd door Leen dert van Zandwijk. De jongeman moet Bijl daarbij met een mes heb ben bedreigd en de jachtopziener heeft toen zijn geweer als slagiwa/pen gebruikt. L. v. Zandwijk heeft daar op het geweer vastgegrepen en tij dens de worsteling welke ontstond, is volgens de politie het geweer afgegaan en werd Van Zandwijk van kort bij door een schot hagel in het hoofd getroffen. De dood trad ter stond in. JUite GOLF De 72-jarige landbouwer v. d. P. te Venray gleed van een kar met mest en kwam met het hoofd op de grond terecht. Aan de gevolgen overleed hij in het ziekenhuis te Venray. Zaterdagmiddag is tengevolge van een defecte verbrandingsinstal latie waardoor de badkamer vol gas stroomde, de twaalfjarige jongen M. H. A. M. Scholtes te Den Haag in het bad bedwelmd geraakt en ver dronken. Een geval van nekkramp is ge constateerd bij de circa 24-jarige H. Schimmel te Valthermond (Dr.). De patiënt is dadelijk overgebracht naar cn te 21 uur in die van de A.V.R.O. het Diaconessenhuis in Emmen. Reisvereniging voor Katholieken weer op de been Financiële toestand echter nog zorgelijk DEN BOSCH 60.000 INWONERS. Omstreeks half twaalf Zatermor gen is te 's-Hertogenbosch de 60.000- ste inwoner aangegeven. Het is een meisje, nl. Johanna Hendrika Ame- lie Maria van Goch, dochter van Theodorus van Goch en Gerarda Steenbruggen te Orthen, gemeente Den Bosch. De tweede en derde naam van het kind werden gegeven in verband met het peter- en meterschap van bur gemeester Loeff en zijn echtgenote, die ook 's middags bij het Doopsel aanwezig waren. BUZIAU WORDT 75 JAAR. Op 7 Januari hoopt Johannes Franciscus Buziau zijn 75ste verjaar dag te vieren. Buziau begon zijn loopbaan in „Victoria" in de Amster- pen, dat de financiële lasten daarvan De Nederlandse Katholieke Reis vereniging deelt mede: Na dc alar merende berichten aangaande d« financiële toestand van de Vereni ging, kan het hoofdbestuur thans mededelen, dat het er in is geslaagd, dank zij een spontaan en gul aanbod van onze bevriende relaties, de Cen trale Reiskas te Utrecht, een voor crediteuren alleszins acceptabele re geling te treffen, welke naar mag worden verwacht door hen zal worden aanvaard. Deze regeling zal de Vereniging in staat stellen haar arbeid te hervatten. Tevens heeft het hoofdbestuur zodanige reorgani satiemaatregelen ontworpen en door gevoerd, dat redelijkerwijze mag worden verwacht, dat in de toekomst een financieel debacle, als thans moest worden overwonnen, onmoge lijk is. Er is scheiding gemaakt tussen de Verenigings-huishouding en die van het Centraal Bureau en beide zullen aan een strikt te handhaven begro ting zijn gebonden. Het is onvermij delijk gebleken de bezetting van het Centraal Bureau zodanig in te krim damse Nes. Daarna trad hij op in Variété's, onder meer by Frits van Haarlem. Vervolgens vertrok hij naar het buitenland en werd na zyn terugkeer 1914 opgenomen in de Ter Hall revue. In 1928 werd hij verbonden aan de Bouwmeesterrevue. in evenwicht zijn met de in de naaste toekomst te verwachten baten. Een accoord met de Centrale Reiskas waarborgt evenwel een zodanige perfecte uitvoering van de ontwor pen reizen, dat klachten over de ge brekkige voorbereiding zoals deze in het naaste verleden in grote ge tale voorkwamen wel niet meer zullen worden gehoord. Ook is alle aandacht besteed aan de calculatie der reizen en te dien aanzien be reikt, dat zij de concurrentie met alle andere ondernemingen kunnen door staan. Er wordt naar gestreefd voor het komende seizoen het programma zodanig samen te stellen, dat het „elck wat wils" biedt. Bij dit alles wil het bestuur niet verhelen, dat de financiële toestand van de Vereniging in de naaste toe komst nog zeer zorgelijk is. Het ter beschikking gestelde kapitaal zal zo spoedig mogelijk moeten worden af gelost. Het hoofdbestuur heeft dan ook gemeend de begrotingen van Vereniging en Centraal Bureau op een zo veilig mogelijke basis te moe ten ontwerpen. Wil men de huidige impasse spoedig en afdoend te boven komen, dan zal het ledenaantal der Vereniging sterk moeten toenemen. Hoewel aan de propaganda alles zal worden gedaan wat mogelijk is, kan daarvan alleen toch geen bevredi gend resultaat worden verwacht. Ook kan het hoofdbestuur zonder hulp van de leden het gewenste resultaat niet bereiken. Het doet daarom bij deze op elk lid een dringend beroep anderen tot het lidmaatschap te be wegen. Ter ondersteuning van die ledenactie zal in de eerste maanden van 1952 een aantrekkelijk program worden bekend gemaakt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 14