1951 bracht geen schokkende gebeurtenissen in het dagelijks leven van de Sleutelstad Kath. leven van Leiden in 1951 Hier en daar een losse greep Maar u/at er gebeurde raakte ons het u/as een deel van ons leven Alleen bescheiden u/ensen MAANDAG 31 DECEMBER 1951 üE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 IEDER JAAR OPNIEUW VRAGEN WE ONS AF: heeft het wei zin een Oudejaars-overzicht over Leiden te schrijven? Ieder jaar opnieuw is het antwoord uiteindelijk „ja". Want ieder jaar opnieuw ervaren we bij het doorbladeren van ruim 300 kranten, dat de stad een eenheid is, die mensen samenbindt tot een maatschappelijk geheel, dat samen lief en leed steeds deelt. We mogen op de eerste plaats ons eigen persoonlijk leven leiden, daarnaast zijn we toch ook gemeenschapsmens, zijn we Leidenaars, die dag in dag uit samen het leven in de stad uitmaken. Leiden is geen wereldstad en het nieuws is er meestal niet wereldschokkend Maar juist daarom heeft dit overzicht zin, omdat Leiden klein genoeg is een eenheid te vormen. Zo wordt hetgeen in de stad gebeurt een deel van ons eigen leven. Er stierf een man; we kenden hem. Er werden nieuwe huizen in ge bruik genomen, we hebben ze zien bouwen Er werd een fel woord gespro ken in de Gemeenteraad; we kenden de man die sprak. Er was een ver eniging, die zoveel jaar bestond; we waren er lid van. Er werd een brug1 gebouwd; we hebben er de last van ondervonden. Kleine zaken maai bij elkaar belangrijk, omdat zij samen het leven in Leiden uitmaakten. liet leven van 1951, dat op het punt staat uitgeblazen te worden. Nu de onweer houdbaar voortschrijdende Tijd op het punt staat een bladzijde van het boek der wereldgescshiedenis om te slaan, proberen we even zijn machtige hand tegen te houden en een laatste blik te werpen op die bladzijde, voordat zij bij de duizenden andere in het stof van de geschiedenis verdwijnen gaat. Het Militair Hospitaal aan de Mors singel werd afgebroken. Ben laatste blik. We zien Leiden liggen in zijn groene krans van wei landen; oud maar immer levend; een monument van historie, maar jong genoeg om zich aan te passen aan de moderne tijd, om mee te gaan met de vliegende tijd, die steeds om vernieuwing en verandering vraagt. We zien Leiden liggen als een centrum van wijsheid en weten schap. We zien het liggen als een orgel van bruisende klanken, met or gelpijpen, die de rook uitblazen van onze fabrieken. We zien bet liggen als de veilige veste, waarin meer dan 90.000 mensen een jaar lang hun be staan gevonden hebben. Dan is het eerst een gevoel van grote dankbaarheid, dat in ons op welt, want toen 90.G60 Leidenaars op 1 Januari 1951 anstig aan de drempel van het nieuwe jaar ston den, hebben zij zich afgevraagd, wat er na 12 maanden var hun stad ge worden zou zijn. En daar ligt Lei den nu, ongeschonden nog steeds de vertrouwde veste. Dankbaarheid. Er is meer om dankbaar te zijn. We zagen Leiden groeien weliswaar nieuwe Trèkvaartsbrug geopend werd, een grote verbetering in het Singelverkeer. eW zagen ook hoe op de Stationsweg de trambaan werd verlegd en hje de Leeuwenbrug her steld werd. Ondertussen groeide het nieuwe stationsgebouw. Dt toren verrees boven de stellingen en de schutting rondom is reeds niet meer in staat aan ons oog te onttrekken wat daar worden gaat Over een half jaar hoopt men he' nieuwe gebouw klaar te hebben. Er kwamen enige tunnels gereed en de hoge spoorbaan is zo goed als klaar. Aan de Rijnsburgerweg waren we op 13 Juli aanwezig bij de opening van een prachtig, gloednieuwe Con sultatiebureau voor de T B.C.-bestrij- ding en op 24 Juni werd het nieuwe St. Antonius Clubhuis, het „Scala van Leiden", in gebruik genomen. Een reuze aanwinst! Er waren ook minder mooie din gen. We denken aan de woning bouwvereniging „De Goede Woning", waarvan de woningen niet zo heel erg goed bleken te zijn, want hun onderhoud had een kwart millioen gulden teveel gevraagd, welk tekort door de Gemeenteraad werd aange zuiverd. We hoorden een concert van jammerklachten opstijgen over de baldadigheid van onze Leidse jeugd, welk probleem door de Leidse Jeugdactie stevig werd aangepakt. Aan de Herengracht werd een „rom- melspeelplaats" ingericht, die door de te snelle opze4 geen succes bleek te zijn. Er gingen protesten op tegen de plaatsing van reclameborden in de stad; een aantal hiervan is reeds gesneuveld, dank zij de lieve jeugd. HET STADHUIS. Het nieuwe jaar begon goed. Na een afwezigheid van enige maanden, zagen we burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot op 2 Januari voor het eerst weer in functie. Hij was aanwezig op het eeuwfeest van A. W.' Sijthoff's Uitgeversmaatschappij. Ter gelegenheid hiervan werden histori sche stenen in de muur aan de Doe- zastraat gemetseld en kreeg de Raad- zaal twee gebrandschilderde ramen. Nu we toch op het Stadhuis zijn, kan tegelijkertijd even herinnerd worden aan het afscheid van de heer J. Diebeis, chef van de Bur- gerlijke Stand op 26 Jan. en aan het j vertrek van dr. ir. P. Fehmers, ad-1 junct-directeur van dc Lichtfabrie- ken, op 28 Dec. 1.1. Hetzelfde Stadhuis beleefde op de j Het Glippertje reed duizenden vreemdelingen door Leiden. Dit herinnert ons aan twee ko ninklijke bezoeken in het voorbije jaar. Koningin Juliana bezocht op 11 Febr. de bijeenkomst van de Chris ten Studentenraad en Prins Bern- dit verband ook aan het gekrakeel rond de melk-sanering, die nog steeds geen feit geworden is, en aan de koopavond, waarover ook de zaken lieden zelf het nog steeds niet eens hard was op 6 Nov. aanwezig bij het j zijn ^Ër ontstond rumoer over de 85-jarig bestaansfeest van ..Pro Pa- tria", om in de stromende regen een parade af te nemen. We spraken juist al over 3 Octo ber. Daarbij mag niet vergeten wor den, dat voorzitter W. v. d. Laan na 28 jaar de voorzittershamer neer legde (28 April) en dat de vereniging het 65-jarig bestaan vierde met een groot concert, waaraan alle zeven Leidse muziekgezelschappen deelna men. De heer B. de Koning, vele ja ren de bezielende promotor van on ze 3 Octoberoptochten, overleed op 20 Juni, waardoor de Midza die haar 12 ys-jarig bestaan vierde een eminente voorzitter verloor. GEKRAKEEL. Zelfs in de beste gezinnen komen wel eens onenigheden voor. Ook in een stad als Leiden. Het nieuwe jaar was nauwelijks begonnen of de woon schip-bewoners klaagden steen en been over de te hoge liggelden. Later vergaderde de Gemeenteraad er over, zonder aan de voorgestelde verhogin gen iets af te doen. We denken in slechte toestand, waarin zich de in richting „Endegeest" zou bevinden en het ontslag van dr. C. P. van Nes, directeur-geneesheer van de bekende Annakliniek doet zeer veel stof op waaien. Rustig was 1951 over de kwestie, van het al of niet dempen van de Mare. Het beroep van de burgemees ter op de Kroon werd ongegrond ver klaard, zodat het raadsbesluit zal worden uitgevoerd. Gemeentewerken is al bezig aan een plan voor dem ping. De eenheid van dc Leidse bevol king werd gesymboliseerd in de stichting van een Burgerijfonds, dat de beschikking kreeg over een kwart millioen gulden, overgebleven van de gaarkeuken. EN VERDER Hoewel dit overzicht geenszins op volledigheid kan bogen, mogen we toch niet vergeten, dat burgemeester van Kinschot op 23 Februari ere burger van Zuidlaren werd, dat de Zeepfabriek Sanders op 1 Oct. het 100-jarig bestaan vierde, dat we in Foto's uit.het cliché-archief van „De Leidse Courant". de afgelopen zomer de sensatie van het Glippertje door Leiden beleefd hebben, dat er een weekm irKt voor groente en fruit kwam op Woens dag, dat honderden Leidenaarr tij den de Verkeersweek geprobeerd hebben geen fouten te maken op de proefweg van het Schuttersveld en dat de Stichting „De Mens en z'n Vrije Tijd" in het leven geroepen werd, wat o.a. een aantal geslaagde wagenspelen in verschillende wijken van de stad tot gevolg had Herinnert U zich tenslotte nog. dat het Belastingkantoor aan de Bree- straat tweemaal met een inbraak ver rast werd? In de nacht van 27 op 28 Januari klom een student door het raam, om zomaar-voor-de-leut een groot aantal dossiers op straat te gooien En op 12 November werden de daders gegrepen, die in de afge lopen zomer de brandkast opensne den, om er met 53.000 vandoor te gaan. EEN SPIEGEL-VRIEND. Hierbij zullen we het laten. Dit overzicht is bij lange niet volledig; daar streefden we ook niet naar. Het ging er ons slechts om hier en daar een greep te doen, om aan te tonen, dat het leven in Leiden gedurende 1951 vol is geweest van gebeurtenis sen, die dit leven levend gemaakt hebben. Veel hiervan heeft U zelf meege maakt, Of U heeft er over horen spreken* heeft het In Ie dei geval 's avonds in onze courant kunnen le zen. De Leidse Courant is ook in het afgelopen jaar voor U weer een spie gel geweest, waarin U het leven in Leiden weerspiegeld hebt gezien. Ook het komend jaar hopen wy onze overigens zeer bescheiden krachten te gebruiken om U die spie gel voor te houden, om voor U de trouwe vriend te zijn. die 's avonds als het werk is gedaan, U komt ver tellen wat er allemaal in de stad ge beurd is. Het is een mooie taak: onze ogen de kost te geven en onze oren te luisteren te leggen dft&r waar U niet bent en waarvan U toch op de hoogte wilt blijven. Een taak die wij beter kunnen vervullen naarmate wij er meer van overtuigd zijn, dat U onze vriendschap op prijs stelt. niet hard maar net groeide. Steeds weer werd er geknabbeld aan de groene stasdzoom verrezen ei nieuwe hui? en, waarip duizend.-n met smart zolang gewacht hadden Kei waren er meer aan 500 en dat zij er kwamen, danken we voor een groot deel aan wethouder A. J. Jon- geleen, die we op 2 April een paal in de grond zagen slaan voor 115 nieu- we woningen aan de Lammenschans- vooravond" van 3 October een glo- weg. Enige weken later hoorden we rierijk moment, toen de burgemees- j van een plan voor 500 woningen aan ter het nieuwe carillon in werking j de Haagweg Aanvankelijk zou er stelde en de monumentale lantaarn reeds in Juli aan begonnen worden, op het stadhuisplein ontstak. Oud- 1 maar wethouder D. v. d. Kwaak liet burgemeester mr. A. van de Sande een lege schatkist zien Daarop trok Bakhuyzen, die van 927 tot 1946 de f. Verstegen, gemeente- gemeente leidde, in welke periode heer ontvanger, er op uit en inderdaad slaagde hij er in de nodige contan ten bij elkaar te brengen, zodat men nu aan de uitvoering van het plan begonneu is. het oude Stadhuis afbrandde en het nieuwe verrees, overleed op 23 April. Geheel afgebouwd is het Stadhuis nog niet, maar het werd toch een versiering rijker toen op Koningin nedag, 30 April, door de commissa- VERANDERINGEN. ris der Koningin, mr. L. A. Kesper, in de prachtige Burgerzaal twee We zagen de stad veranderen. Niet j marmeren plaquettes onthuld wer-1 ingrijpend, maar hier en daar een i den, voorstellend Koningin Juliana trekje. We zagen hoe op 26 Mei de I en Prinses Wilhelmina. Op het Stadhuisplein verrees een monumentale lantaarn. Hosson, werd gekozen tot voorzitter mont volgde hem op (18 Jan.). De Wanneer we het katholieke leven de Kath. Middenstandsbond, omdat I van de Diocesane Bond in het Bisdom in Leiden ever. apart bekijken, j haar voorzitter, de heer F. C. de HaarlemDe heer J. TLamber- springt het gouden priesterfeest naar voren, dat pastoor Beukers op 15 Augustus vierde. We herinneren ons dan ook de eerste plechtige H. Mis, die pater G. v. d. Voort, O.F.M., op droeg in de St. Leonarduskerk. Dat was op 1 April. Hij is de eerste pries terzoon uit de parochie, die het kleed van St. Franciscus aantrok. Van twee Franciscanen namen we afscheid. Pater B. de Goede legde zijn directeurschap van de R.K. H.B.S. neer, nadat hij sedert de oprichting in 1927 aan het roer gestaan had. Aan dezelfde school nam pater O. Thomaasse afscheid als leraar, prefect en aalmoezenier van de zeeverkenners, wegens ver trek naar Leuven. Vreugde heerste in het katholieke kamp, toen op 2 December de pause lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" werd uitgereikt aan de heren H. Creyghton en Th. Brouwers. Vreugde ook op 25 November, toen prof. dr. Henri van Rooyen, studen-1 tenpastoor, zijn zilveren priesterfeest i vierde entoen in September zowel een Kath. Handelsavondschool als een Kath. Paedagogische School wer den geopend. Op 1 November kwam het Lief dewerk Opd Papier weer terug en Itwee dagen later ontving Leiden be te «k van Wim Jansen, die kwam ver fden dat 2 X 1 1 de beste lijst ms. Leidse K.A.B. was blij, omdat J oud-voorzitter, de heer Nyhuis, 4 ouden huwelijksfeest vierde, en De gouden pastoor Beukers werd door de schooljeugd gehuldigd. zijn bescheiden. We kunnen nu wel wensen, dat alle 3.000 woningzoe kenden geholpen zullen worden, dat alle werklozen weer aan het werk kunnen gaan en dat de prijzen een daling in plaats van een stijging te zien zullen geven. Maar dat zijn al lemaal zaken, die door omstandighe den bepaald worden, welke U en wij -n Leiden niet in hun macht hebben. Neen, als Sladskok wensen gaat, doet hij het anders. Dan wenst hij op de eerste plaats voor alle Leidenaars en voor al zijn lezers, dat het nieu we jaar dat vleugje geluk en vrcug- j de brengt, dat het nieuwe jaar tot een Zalig Nieuwjaar maakt. Dat Lei den Leiden mag blijven. En alle Lei- I denaars Leidenaars. En dan? Ja, nu moet U niet lachen, want het zijn werkelijk bescheiden wensen. Stadskok zou willen, dat i burgemeester van Kinschot die zo trots is op zijn Stadhuis, zou beslui ten een bescheiden schijnwerpertje te kopen en daarmede dat Stadhuis en de wijzerplaat 's avonds een bee- oud-voorzitter, de heer H. M. Simo- tje in het licht te zetten. Want wer- nis, werd op 9 Jan. tot ere-voorzit- kelijk, burgemeester, zoals het nu is ter van de Leidse afdeling benoemd, i lijkt het nergens op! Die voorgevel o.a. ook uit erkentelijkheid voor het I is 's avonds een lichtje waard! vele werk, dat hij in de Kamer van Koophandel heeft verricht. Deze Ka mer hervatte in begin 1951 weer zelf standig haar werkzaamheden, nadat de heer C. Meerpoel de ondervoorzit tersplaats van de heer Simonis had ingenomen. Uit het kath. verenigingsleven mag ook het vijfjarig bestaan genoemd worden van de Jongeren-organisatie in de K.V.P. op 12 Dec. Klein maar dapper! We denken ook terug aan het Feest van de Arbeid, dat op 22 April door alle kath. standsorganisaties werd ge vierd in de Stadsgehoorzaal. Een goe de poging tot samenwerking! Dc or ganisatie lag in handen van de ver eniging „Katholiek Leiden", die op 30 November werd opgeheven, onder hartelijke dankzegging aan de zwoe gers van het bestuur. Wanneer Stadskok aan het kath. leven in Leiden denkt, mag hij ook nog eens herinneren aan het be roemde en beruchte „Lekke Dak". Weet U het nog? Welnu, de jongens van het S.F.L. zitten weer droog, inderdaad. Dat hebben zij voor een groot deel aan de gulle lezers van De Leidse Courant te danken. Over de schulden, waarmee het bestuur i nu nog zit opgescheept, praten we maar niet. Al mag U gerust weten, dat het gironummer nog steeds 230414 is en dat enveloppen met in- houd op Nieuwe Rijn 52 nog steeds zeer hartelijk welkom zijn. We be doelen er niets me, maar als U IsomsJe kunt nooit weten, op Oudejaarsavond! Aalmoezenier Duynstee werd eind Augustus op- gevolgd door pater Evers. Het komend jaar! Wensen? Ach, ze Verder, dat die vervelende trams nu eindelijk eens uit de binnenstad gaan verdwijnen. Stel U voor: vori ge week kregen we nog een „opla waai" van het „achterwerk van de Blauwe"! Ja, heus. Wanneer de tram op het Kort Rapenburg de bocht om gaat, gaat dat „achterwerk" een heel eind van de rails af. Nog meer? Dat ze nu eens ophou den met al die gevels af te bikken! Wij vinden een gepleisterde of ge verfde gevel tussen al het overige baksteen van een straatwand juist zo aardig als afwisseling. En natuurlijk, dat er wat meer gedaan wordt voor de jeugd, die m de binnenstad op straat moet spelen. Geef ze speelplaatsen! Hoe dan ook!! Laat ons ophouden, we zouden on bescheiden worden. Of mogen we nog even? Wat meer sumenwerking in het katholiek verenigingsleven! Samc-n zouden we veel meer kunnen bereiken! Nu houden we op; we zullen zien wat er van terecht komt In afwach ting daarvan wordt U allen van har te een Zalig Nieuwjaar toegewenst door STADSKOK. fcr waren in nei aigeiuiien jaar ok belangrijke gebeurtenissen in .ciden, die met de stad als zoda nig niets te maken hadden. Als voorbeeld daarvan noemen we de belangrijke plechtigheid, die op 17 Mei in het Legermuseum plaats vond, toen aan het wapen van de Kon. Ned Marechaussee de nieu we gala-uniformen werden over gedragen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 13