KOLEN Reinigingsrechten zijn voorlopig weer van de baan jJ/Jeisjeshandel ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 2)e ïled. dicAaatletfiifdeAi nam. Uamm De Nederlandse schaatsenrijders, die op voorstel van de Technische Com missie door het bestuur van de K. N. S. B. voor ijstraining in het hoge Noor den worden uitgezonden, zijn Vrijdagmorgen uit Amsterdam naar Hamar vertrokken. Op het Centraal Station te Amsterdam. V. I. n. r.: Klaas Schenk, trainer; Wesselo, chef d5équipe, mevr. Schenk, van der Eist Kees Broek man, Gerard Maarse, Aad de Koning, Jan Chazisius, Jan van t Oever. VAN DER VOORT EN HUISKES TE HAMAR. Wim van der Voort en Anton Huis- kes zijn gisteren uit Valadalen, in Zweden, vertrokken naar Hamar, waar zij in gezelschap van de Austra liër Hickey zijn gearriveerd. Onze landgenoten hebben een uit stekende trainingstijd in het Zweedse sportcentrum achter de rug. Gedu rende een korte periode zijn ook Asplund en Pajor in Valadalen ge weest. Kornel Pajor, die by de Europese en wereldkampioenschap pen voor Zweden za' uitkomen, gaat een dezer dagen naar Zwitserland, waar hij zich verder zal voorberei den voor de wedstrijden in het aan staand seizoen. Hij za voorts 'als ama teurtrainer fungeren voor de Zwitser se hardrijders. De weersomstandigheden in Ha- mar zijn nog verre van gunstig, maar men hoopt, dat het binnenkort ste vig zal gaan vriezen, zodat onze bei de landgenoten met de overige leden van de bondsploeg, die onderweg zijn naar het hoge noorden, hun training op de baan van Hamar zullen kun nen hervatten. Verschillende Noren zullen onder leiding van Pedersen eveneens te Hamar trainen, terwijl de bekende hardrijdster Randi Thor- valdsen begin Januari in het stadje verwacht wordt. VOETBAL VOETBALSCHANDAAL IN ITALIë. Zware straffen voor voetballeiders. De Italiaanse voetbalbond heeft strenge disciplinaire maatregelen ge nomen tegen Reggina en Foggia, twee elftallen uit de derde divisie van de competitie. Reggina staat zes de en Fogia negende op de ranglijst. Enkele personen hebben getracht, voor rekening van de beide genoem de verenigingen, spelers van andere elftallen om te kopen met de bedoe ling, dat Reggina en Foggia wedstrij den zouden winnen. Een trainer en een bestuurslid van deze clubs zijn geroyeerd. Voorts zijn de ploegen voor straf 'onderaan de ranglijst ge plaatst met nul punten. Twee spelers, Cantazaro en Casserte, die de be- stuurderen van hun clubs op de hoogte hadden gesteld van de aan biedingen, welke door tegenstanders waren gedaan, hebben een pluimpje gekregen van de Italiaanse voetbal bond voor hun houding in dit voet balschandaal. Docos. Voor morgen is wederom de wedstrijd tegen DOSR vastge steld, aanvang 2.30 u. aan de Haag- weg. Docos 4 speelt eveneens aan de Haagweg, om 12 uur tegen Altior 4. Het derde elftal speelt een vriend schappelijke wedstrijd tegen KRV 2 in Katwijk. Vertrek 11.15 uur per fiets vanaf de Rijnsburgersingel hoek Stationsweg. LAWNTENNIS. WORDT DROBNY ENGELSMAN? .Sporting Record", het Engelse sport blad, maakt melding van het feit, dat Drobny van plan zou zijn om de Britse nationaliteit aan te vragen. In het bericht wordt melding gemaakt van de eerste stappen, welke Drobny tot dit doel reeds zou hebben onder nomen. Voorts zou Drobny als trai ner fungeren van de Britse Da Visoup-ploeg. Drobny is de laatste tijd voor Egypte uitgekomen, doch hij sohynt niet van plan te zijn om zich als Egyptenaar te laten natura liseren. VOLLEYBAL. LEIDSE SCHOOLWEDSTRIJDEN. In de Gymzalen van het Sted. Gymnasium in de Pieterskerkgr. zijn gisteren de school-volleybalwedstrij- den voortgezet. De resultaten waren als volgt: A. Jongens: Voorronde: Chr. HBS vrij geloot; R.K. Lyceum 1—Ulo P. Kerkstraat 2, 20; UTS 1Amb. school 2, 20; Ulo Hoogl. Kerkgr 1 Ulo P. Kerkstraat 1, 2—0; Ulo L. Hout 2Gem. HBS 1, 02; Amb. school 1R.K. Lyceum 2, 20; Ulo H. Kgr. 2Gymnasium 1, 02; Gym nasium 2Ulo Noordeinde 1, 02; Gem. HBS 2—Ulo L. Hout 1, 1—2. Poule A: Chr. HBS—R.K. Lyc, 2— 0; Chr. HBS—UTS, 2—0; R.K Lyc.— UTS, 2—0. Winnaar Chr. HBS. Poule B: Ulo Hoogl. KgrGem. HBS 0—2; Amb. Sch.—Gem HBS 02; Amb.sch.Hoogl. Kerkgr. 20. Winnaar: Gem. HBS. Poule C: Gymn. IUlo Noordein de 2—0; Gymn. 1—Ulo L. H. 1, 2—0; Ulo N.eindeUlo L. Hout, 20. Winnaar: Gymn. De winnaarsronde wordt gedeelte lijk heden (Zaterdag)-morgen ge speeld. B. Meisjes. Voorronde: Gem. HBS 1Ulo P. Kerkstraat 2, 30; Gym nasium 1Ulo L. Hout 2, 30; Ulo Hoogl. Kerkgr. 1Gymnasium 2, 0 —3; Chr. HBS 1—Gem. HBS 2, 3—0, Ulo P. Kerkstraat 1Ulo L Hout 1, 2—1; Gem. HBS 2—Ulo L. Hout 1, 2—1. Poule A: Gem. HBSGymn. 2 12 Gem. HBS—Ulo P. Kerkstr. 1, 2—0, Gym. 2Ulo P. Kerkstr. 1, 20. Winnaar: Gymn. 2. Poule B. Gymn. 1Chr. HBS 1—2. Gymn. 1—Gem. HBS 2, 0—2; Chr. HBS 1Gem, HBS 2, 2—0. Winnaar: Chr. HBS 1. De winnaarsronde wordt gedeel telijk heden (Zaterdagmorgen) ge speeld. „Cycloon". Volgende week be gint de 2e helft der competitie. Het 3de dameszestal speelt a.s. Donder dag thuis tegen Zuidwijck 3. Aan vang 8.45 uur. Vtrijdag 4 Januari speelt thuis het herenteam tegen Zuidwijck 2. Deze wedstrijd begint om 9.30 uur. KORFBAL. Crescendo. Morgen wordt bij goed weer een Crescendo-sportpara- de gehouden op Groenoord De vol gende onderling^ wedstrijden wor den dan gespeeld: 12 uur. Adspiran- ten A tegen B; 1.30 u. Crescendo 1 tegen 2; 2.30 u. Crescendo 3 tegen 4. Iedereen doet hieraan mede, zodat gen aanschrijvingskaarten zijn ver stuurd. Bij e.v. slecht weer kan men zoals gewoonlijk vanaf 10 uur op Haarlemmerstraat 46 (telefoonnum mer 23813) zien, of het veld is goed gekeurd. WIELRENNEN. Swift-combinatie. Zondag wordt de eerste cycle cross-training gehou den aan het Langeveld te Noordwij- kerhout. Vertrek uit Leiden 9 uur vanaf de Beestenmarkt. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 (Advertentie* SCHAKEN. COMPETITIE L.S3. Na beslissingen of arbitrage zijn de volgende definitieve uitslagen te vermelden: Promotie-klasse: Bodegraven 1 Katwijk 1 55; Noordwijk 1Vrien denschaar 1, 434514', Alphen 1 Bodegraven 1, 46; Katwijk 1LSG 2, 3—7; Klasse 3a:9 LSG 5Leiderdorp 2, 5K—434. Klasse 3c: Vriendenschaar 2Lei- then 2, 46; Lisse 1Warmond 1, 7^—2^. De afgebroken partij tussen Don- ner en Yanovski uit de eerste ronde eindigde in remise. De verdere uit slagen van de partijen uit de tweede ronde luiden: GligoricSchmidt M Yi\ P. OpelBarden 10; Yanovski Golombek afgebroken. De partij tussen Gligoric en Schmidt duurde bij na 6 uur. Het was een zeer spannen de partij, waarin Schmidt tenslotte op winst kwam te staan. Door een blunder kon hij het evenwel niet verder dan remise brengen bij de 52ste zet. De verdere resultaten zijn: Hooper (Gr.-Br.)Donner (Nederland) 10, Hooper sloeg Donner in 27 zetten. Er werd Nimzo-Indisch geopend en na bijna 3 uur spelen gaf onze land genoot op. Thomas (Gr.-Br.)Abra hams (Gr.-Br.) 10. Alle andere par- tijen werd enafgebroken. Mevrouw Fenny Heemskerk speelt het permier reserve B-tournooi. Haar partij van de eerste en de twee de ronde werden afgebroken. Na voortzetting maakte mevrouw Fenny Heemskerk in de eerste ron de remise met de Engelsman L. A. J. Glyde. In de tweede ronde kwam zij uit tegen de Britse dameskampioen, mevrouw Rowena Bruce, en ook de ze partij eindigde in remise. In de eerste ronde van het pre mier reserve B-tournooi speelde on ze landgenoot M. J. Jacobson remi se met de Brit Brocklesby. De partij uit de tweede ronde tussen Jacobson en Glyde (Gr.-Br.) eindigde even eens in remise. HET TOURNOOI TE GOTHENBURG De afgebroken Dartij tussen dr. Euwe en de Zweed Carlsson eindigde remise. In de vierde ronde speelde onze landgenoot tegen Johnsson. De partij werd afgebroken. Fuwe leidt, met 2V? punt 1 afgebr.. gevolgd door Johnsson met 2 punten. OM DE SEINPOST-BEKER. De uitslagen van de 5e en 6e ronde waren: P de GrootW. F. Schüss 1 0; Jerry BeyJ. Turk 01; W. G. DemmendalP. Bedijn 0—1; J. AberkromD. van Gelder Vt'4: W. G. DemmendalJ Aberkrom 01: D van GelderP. de Groot 01; W. F. SchüssJ. Turk 01; Jerry Bey P. Bedijn 01. Uit de vorige ronden J. Aberkrom Jerry Bey 10. De ionge Noordwijker De Groot leidt thans met de fraaie score van 5Vi uit 6. In de laatste. Vrijdag, te spelen ronde heeft hij aan remise tegen Demmendal voldoende om als eerste te eindigen. Opmerkelijk is het volkomen falen van de Leidenaars Demmendal, Schüss, Bey en Van Gelder. Stand vóór de laatste ronde: P. de Groot 534; Aberkrom 4 >4; Turk 4; Bedijn 334; Van Gelder 2: Demmen dal en Schüss lx; Jerry Bey34x. BILJARTEN. LEIDSE BILJART BOND. Het programma van de Leidse Bil jart Bond luidt: 3e klas, Donderdag 3 Jan.: DVH 2 —TOP 3; UVS 2—Spijkerbak 3; TOG 3Vierkantje 1; Sport 1Spoortje 2; De Heul 1 vrij. 4e klas, Woensdag 2 Jan.: Rijne- gom 2De Valk 1; De Hoek 1 Sport 2; SDO 2Drei Pott. 1; Ca rambole 3Morschpoort 2; Zuid 2 vrij. 7e klas, Donderdag 3 Jan.: De Valk 3—Zuid 4. 7e klas, Vrijdag 4 Jan.: Royal 4 MEB 1; Spoortje 4Morschpoort 5. 8e klas, Woensdag 2 Jan.: Morsch poort 6UVS 4; De Valk 4Vier kantje 3. 8e klas, Vrijdag 4 Jan.: Spoortje 5 MEB 2; Carambole 4Vriendschap 4; DVH 3 vrij. Gemeenteraad Voorschoten Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in openbare vergade ring bijeen ter bespreking van diver se punten. De hoofdschotel werd echter gevormd door het voorstel van B. en W. tot de invoering van de reinigingsrechten tot dekking van het begrotingstekort. De raad was voltallig en het voor stel van de reinigingsrechten werd langdurig besproken. Nadat de no tulen en de ingekomen stukken wa ren behandeld, kwam reeds direct dit voorstel ter sprake. De heer Vi- veen begreep het standpunt van B. en W. Er moet een gat worden ge stopt. Hij achtte de lasten, die op de mensen gelegd worden echter te zwaar. Hij was van oordeel te moe ten tegenstemmen. De heer van Oosten was het met B. en W. eens, dat de begroting wei nig uitwijkmogelijkheden biedt. Een post als de na-uitkering van de On dernemingsbelasting achtte hij geen reële dekking. Hij adviseerde B. en W. als uiterste te stellen een heffing tot een bedrag van 6.en geen 9.zoals het voorstel luidt Indien het voorstel in deze zin wordt ge wijzigd, wil hij zijn stem niet ont houden. De heer Fortanier sprak namens de katholieke raadsfractie. De lasten, die op de bevolking drukken, zijn reeds te zwaar. Als de finantiële posi tie van de gemeente het noodzakelijk maakt tot invoering van deze rech ten over te gaan, zal de fractie niet tegen stemmen. Hij stelde echter voor te wachten, totdat definitief is komen vast te staan, wat er van de na-uitkering van de Ondernemings belasting terecht zal komen! Als wij nu besluiten, zijn we misschien voor barig! En vervolgens zou er naar de mening van de K.V.P.-fractie een belasting moeten worden geheven naar draagkracht. Hij adviseerde B. en W. voor de eventueel in de toe komst aan te schaffen vuilnisemmers geen suggesties te doen. De heer Dekker vond het geens zins een prettig voorstel. Een hef fing van 6.per jaar is stellig vol doende. De heer Korthals was eveneens de mening toegedaan, dat dit geen aan gename zaak is. Zolang er andere mogelijkheden zijn moeten deze eerst te baat worden genomen. Het stand punt van B. en W. voor een gelijke heffing van 0.75 per maand vond deze spreker juist. Standpunt van B. en W. Hierop zette de voorz. het stand punt van B. en W. uiteen. Dit komt hierop neer dat de finantiële positie van de gemeente het noodzakelijk maakt. Het tekort voor 1952 is terug gebracht op 29 000.— en van de na- uitkering van de Ondernemingsbe- lasting zal weinig of niet terecht ko men, zoals trouwens reeds van Rijks wege is medegedeeld. Hieraan kun nen wij ons dus moeilijk vastklam pen. Ofschoon Ged St. in dit geval voor Voorschoten nog een poging zullen wagen. B. en W. betreurden het evenzeer met dit onprettige voor stel te moeten komen, maar zij ach ten het noodzakelijk. Aan een pro gressieve heffing is veel administra tieve rompslomp verbonden en deze rechten zijn te beschouwen als een retributie, dus heffing van een uni formbedrag. B. en W handhaafden ook hun standpunt t.o.v. de 9. per jaar. Oorspronkelijk was gedacht aan 12.Omtrent de aanschaffing van nieuwe vuilnisemmers zullen B. en W. geen suggesties doen. Wethouder Mooy was de mening toegedaan dat de invoering van de reinigingsrechten wel noodzakelijk VERENIGINGENWEDSTRIJD. De uitslag van de gisteravond door de vier in café-restaurant „Royal" spelende verenigingen gehouden wedstrijd was: 1. De Sleutels 54.37 p.. 2. „O. O." 51.30 p., 3. V.O.G. 49.77 p., 4. Prof.wijk 46.70 p. De avond welke onder leiding stond van de heren v Noort, v. d. Eurgt en Caro, werd geopend door de heer Vreyenhoek. Er werd in de beste verstandhouding gespeeld. De heer Smit (V.O.G.) prees bij zijn sluitingswoord de prettige samen werking welke deze avond ken merkte. was, maar ook hij voelde veel voor heffing naar draagkracht en de ad ministratieve werkzaamheden vallen in de praktijk mede. Hierop kwamen de rechten in tweede instantie ter sprake. De heer Fortanier bleef bij zijn standpunt voor heffing naar draag kracht. De heer Dekker wees naar het voorbeeld van Lisse. De eerste vuilnisemmer 6.en voor een tweede f 4.meer. De heer van Oos ten achtte een gediffentieerd tarief onmogelijk. De heer Korthals maakt een einde aan de discussies. Hij stel de vast, dat de raad unaniem van oor deel is, dat de lasten te zwaar wor den geacht. Ged. St. zullen inzake de na-uitkering van de Ondernemers- belasting nog een poging ten gunste van Voorschoten doen. Laten we dus eerst afwachten, welke resultaten dit afwerpt. Hij ondersteunde hiermede het voorstel van de heer Fortanier en stelde voor dit voorstel in stemming te brengen. De voorz. achtte dit niet juist. Het voorstel kwam in stem ming, waarbij de heer van Oosten zich door zich te verwijderen aan de stemming onttrok. Het voorstel tot uitstel van de invoering van de rei nigingsrechten kreeg 11 stemmen voor, 1 blanco en 1 stem van weth. Dodeweerd tegen. Ongevallen verzekering voor functionarissen. B. en W. kwamen met het voorstel ten bate van vier functionarissen waarbij de wethouders als functio narissen worden beschouwd) een ongevallenverzekering af te sluiten met ingang van 1 Januari a.s. Ook dit voorstel werd vrij langdurig een onderwerp van bespreking in de raad. Aan het einde van de discus sies zag de voorz. geen bezwaren aanwezig om advies te vragen, waar bij hij verklaarde het voorstel te zul len aanhouden tot een volgende ver gadering. Het voorstel inzake uitbreiding en revisie van de brandweerinstallatie, waarvoor een crediet van 800. werd gevraagd werd z.h. st aldus vastgesteld. Aan de heer A. Boesveld van de timmerfabriek „De Volhar ding" zal een stuk grond van onge veer 9460 m2, gelegen nabij de gas houder worden verkocht, om aldaar een nieuw bedrijf te gaan vestigen (prijs 2.per m2). Eventueel noodzakelijke uitbreiding ten gunste van de gashouder blijft dan toch nog verzekerd. Aankoop grond en wo ning van dc heer Velthorst, noodza kelijk voor het doortrekken van de Vredenhoeffstraat en voor verdere realisering van de in het uitbreidings plan geprojecteerde woningen over eenkomstig het voorstel van B. en W. achtte ook de raad noodzakelijk Het huis zal worden gekocht voor de prijs van 7.250.en de grond voor 500. Aan de vergadering werd nog een agendapunt toegevoegd en wel de on derhandse aanbesteding van 19 te bouwen woningen in het complex „Klein Langenhorst". De heer W. Jansen, aannemer te Voorschoten is bij indiening van de prijsopgaven gebleken de laagste te zijn. Deze heeft zich n.l. bereid ver klaard de 19 woningen te bouwen voor de totaalprijs van 177.700. Voorgesteld werd aan hem de bouw van deze woningen op te dragen waarmee de raad zich accoord ver klaarde. Receptie Burgemeester Op Nieuwjaarsdag zal de burgemeester van 3.30 uur tot 4.30 uur receptie houden ten gemeentehuize. Voorlopig geen schoolbus. Op 15 Juni 1951 kwamen B. en W. met het voorstel tot afschaffing van de paar- denbus en tot invoering van een au tobus voor het vervoer van de school kinderen. Thans komen B. en W. met het voorstel om het crediet voor de aankoop van de autobus in te trek ken, zodat de bus voorlopig niet HYPOTHEKEN en voor allo andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw- en M akelaarsbsdrijf v.d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telel. 20513 (Advertentie) komt. Wat gaat er nu met die ver trouwde paardenbus gebeuren? De Sociale Werkster. B. en W. delen mede, dat de aanstelling van een sociale werkster nog niet aan de orde is in verband met het feit, dat door de diaconiën van de Ned. Herv. Diaco en van de Geref. Kerk bespre kingen worden gevoerd om al of niet in onderlinge samenwerking tot aan stelling van een sociaal werkster te komen. De medische Zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dr M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, Tel. 356. Op Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag door dr F. J. M. Toni- no, Voorstraat 23, Tel. 493. WASSENAAR Afscheid van brandweercommandant Gisteravond is floor het Gemeente bestuur van Wassenaar in de foyer van het R.K. Verenigingsgebouw een afscheidsavond aangeboden aan de commandant H van de Wassenaarse Brandweer, de heer K. Huysinga, die op 1 Januari a.s. het Brandweerkorps gaat verlaten. Vele sprekers hebben de scheidende commandant hulde ge bracht. De eerste spreker was burge meester dr S. Baron van Wijnbergen die in een hartelijke toespraak de uitzonderlijke ijver, voortkomende uit een warme liefde voor het brand weerwezen, van de scheidende com mandant prees. De burgemeester overhandigde de heer Huysinga het ereteken met oorkonde voor 12H-ja- rige Brandweerdienst van de vereni ging van Brandweercommandanten en bood de scheidende functionaris namens 'het Gemeentebestuur een grote kist sigaren aan en bloemen aan mevr. Huysinga. Daarna richtte de burgemeester zich tot de heer J. Brederode, lid van de beroepskern, die per 1 Januari a.s. de Brandweer met pensioen verlaat. Vervolgens werd het woord ge voerd door de commissaris van Poli tie, de heer J. J. Maandag, die de heer Huysinga een album met foto's aanbood en een met bloemen ver sierd model van de mistbrandspuit. De heer H. v. d. Helarf, technisch adviseur van de Brandweer sprak waarderende woorden tot de heer Huysinga, verwelkomde de nieuwe Brandmeester, de heer H. N. Cramer uit Haarlem en bood de heer Brede rode een schemerlamp aan. Vervolgens voerden het woord de heer J. Nossent, namens de Rijksin spectie van het Brandweerwezen; de heer J. Visser, commandant van de Brandeweer der Staatsdrukkerij, de heer J. A. Gesink, brandweercom mandant te Katwijk, de heer C. Ka- kes vice-voorz. van de wedstrijd- commissie en Hoofdbrandmeester A. C. M. Stok namens de Wassenaarse Brandraad. Na een korte pauze sprak de heer Huysinga een dankwoord. Er wsrd een sketch opgevoerd getiteld „Onze commandant thuis, uit, thuis, uit" en de avond werd besloten met de eer ste vertoning van de film „Staaict het vuren". De avond werd opgeluisterd met muziek van een bandje onder leiding van de heer W. Recourt. Franse dame ernstig gewond Terwijl de heer G. uit Le Havre (Frankrijk) met zijn personenauto op de Rijksstraatweg reed, sprong op nog niet verklaarde wijze plotseling het rechterportier open. De echtgeno te van G., die naast haar man zat, probeerde het portier te sluiten, maar werd daarbij naar buiten ge trokken en raakte bekneld tussen de auto en een betonnen kilometerpaal. Haar rechterbeen werd boven de knie geheel verbrijzeld en haar lin kerbeen bleek op verschillende plaat sen gebroken te zijn. Door kapelaan de Jonge van de St. Joseph-parochie werd geestelijke bijstand verleend, waarna zij in zeer ernstige toestand is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Voor het examen MO staats huishoudkunde slaagde te Amster dam de heer G. H. J. M. Peynenburg. Dit weekend wordt de medische dienst waargenomen door de artsen A. A. F. Janse, Kerkstraat 42, teL 3005 en dr H. D. Boer, Wittenburger- weg 188, tel. 9124. Op Nieuwjaarsdag J. Baart de la Faille, van Zuylen van Njjeveltstraat 108, tel. 3018 en dokter Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst: tot en met Dins dagmorgen, Wass. Apotheek; op Nieuwjaarsdag en daarna tor en met Zaterdagmorgen: Apoth. De Burcht. 21) Neem me niet kwalijk, dat ik je even in de rede val Frederike. Maar denk je niet, dat zij mij zal herkennen, als de ontvoerder uit het hotel te Soben, als baron Feldem, de broer van gravin Merzenstein. „In je ware gedaante misschien wel, al geloof ik niet, dat ze toen in So ben al helder genoeg was, om je nauwkeurig op te nemen. Ik zal je uiterlijk wel zo veranderen, dat je als een volslagen vreemdeling voor Ihaar verschijnt. Maak je daarover maar geen zorgen". „Dan is het goed. Maar ga nu ver der." „Kort nadat je met Herta kennis hebt gemaakt, doe je een poging om haar te bevi-ijden; deze poging mis lukt en ook de tweede mag niet sla gen. Na al die opwinding zal ze al wel murw geworden zijn, vooral omdat jij uiterst galant tegenover haar blijft. Ze zal in jou de redder gaan zien en naar ik hoop, je als zo danig vereren. Je zegt haar, dat je rijk bent, en stelt haar gemeenschap van goederen voor. Ook dat zal haar ontroeren, omdat ze zich volkomen arm waant. Ik geloof xxiet, dat zij je lang zal afwijzen, wanneer je haar telkens weer ten huwelijk vraagt. De bruiloft moet natuurlijk in alle stilte gevierd worden om de organisatie niet wakker te maken. Maak haar dat maai- wijs, ze zal het wel gelo ven. Desnoods doe ik nog een po ging, haiar te ontvoeren, om haar voortdurend in angst te houden. En als je getrouwd bent, dan ga je op de huwelijksreis. Dan gebeurt er een vreselijk ongeluk, dat het jonge hu welijksgeluk voor altijd vernietigt: Herta valt in een afgrond of ze ver drinkt. Of wanneer je er de voor keur geeft aan een andere manier van doodgaan mjj best, dat laat ik aan jou over. Dan neem je alle do cumenten en gaat terstond naar Australië, om ter plaatse zelf je rechten te doen gelden. Intussen heb ilk in U-men het juiste adres wel uitgevist. Dan komen we ap een nader overeen te komen plaats sa men, en ik geloof niet, dat er dan nog iemand zijn zal, die ons al thans jou, de zwaarbeproefde we duwnaar de uitbetaling der erfe nis zal weigeren." Bewonderend keek hij haar aan. „J bent geniaal, Friederike. Een mislukking van je plannen is bijna uitgesloten. Nog één ding blijft er over: Cissy Behrens te bewegen, zich voor Herta Melcher uitgeven, Zul je dat gedaan krijgen?" Friederike Standike maakte een minachtend handgebaar. „Dat zwakke, kleine ding, dat zich verbeeldt, dat ze me zoveel dank' baarheid schuldig is, zal zich heus niet zo sterk daartegen verzetten. Het is maar goed, dat we de organi satie nog niets van -haar lieten we ten. Zo kunnen we haar gemakkelijk voor Herta Melcher uitgeven, want want Dietrich Merow heeft Herta immers niet gezien. Ik zal direct naar Cissy gaan, om het nodige met haar te bespreken". Friederike stond op en verliet de kamer, nad-at ze haar collega nog eens vriendelijk had toegeknikt. Cissy Behrens zat in een leuke, modern ingerichte kamer te teke nen. Ze bezat werkelijk talent, maar ze had nooit kans gekregen om het te ontwikkelen, omdat men haar de „broodloze kunst" niet wilde laten beoefenen. Thuis vonden ze iedere cent te veel, die voor Cissy's verdere opleiding uitgegeven werd. Moeder zou zich nog wel hebben laten bepra ten, maar haar stiefvader wilde on der geen voorwaarde toestaan, dat Cissy „iets leerde". „Wenk maar flink in het huishou den, dan kunnen we 't dienstmeisje ontslaan, dat ons zo'n hoop geld kost," placht hij te zeggen. „Je bent oud genoeg, om te verdienen en een beetje zakgeld zal ik je niet weige ren. Maar verlang niet van me, dat ik nog geld ga uitgeven voor je op leiding." Met stille verbittering zag Cissy, hoe hij zijn eigen kinderen, een meisje en een jongen, alles gaf, wat hun hart maar begeerde, Ze mochten studeren, mochten hoewel ze toch jonger waren dan Cissy sport be oefenen en alles doen, wat ze ma-ar wilden. En als zij zich bij haar moe der beklaagde, dan haalde deze de schouders op en zeide: „Och kind, vader wil het nu een maal zo, je moet je er maar bij neer leggen." En met verbittering dacht Cissy dan aan de zelfzucht van haar stief vader, die wel tijd en geld over had voor zijn eigen genoegens. Op zekere dag kwam het tot een heftige scène en in zijn drift wees de stiefvader Oissy de deur. En Cissy ging, hoewel haar moe der haar nog trachtte te weerhou den met de verzekering, dat vader slechts in opwinding gesproken en het eigenlijk niet ernstig bedoeld had. Neen, Cissy, die inmiddels acht tien jaar geworden was, ging wer kelijk. Het weinige dat zij bezat, pakte ze bij elkaar, nam toen de kleine som, die zij, sinds ze van school was, met moeite bijeenge- spaard had en ging heen, alleen af scheid nemend van haar moeder. En toen stond Cissy, het onerva ren kind, opeens midden in het volle leven. Hoewel ze het goedkoopste kamertje huurde, dat ze in een fat soenlijk huis krijgen kon, zag ze met schrik, hoe dag aan dag haar spaar geld verminderde. Ze durfde nauwe lijks nog eten en zo kwam het, dat ze op zekere dag flauw viel. Mede lijdende voorbijgangers hielpen haar en onder hen was een aardig jong meisje van ongeveer vier en twintig jaar. Ze vroeg Oissy, hoe het toch kwam, dat ze flauw viel en toen deed Cissy haar droevig verhaal. Het meisje sloeg de handen van verbazing ineen. „O, wat bent u nog vreselijk on handig. Nu, u mag van geluk spre ken, dat u mij ontmoet hebt. Ik zal u wel de juiste weg wijzen." De juiste weg bestond hierin, dat Cissy een betrekking kreeg aangebo den, doch de patroon die niet tevre den was over haar werk bracht haar na korte tijd aan het verstand, dat ze wel gaan kon en toen was Cissy alweer zonder verdienste. Carmen Fernandez zo noemde het jonge meisje zich, dat Oissy aan de betrekking geholpen had, hoewel ze in werkelijkheid een doodgewone burgerlijke naam had keek haar „protegée", die haar zoveel onaange naamheden bezorgd had, met wraak- lustige blikken' aan. Daar zou die kleine slang voor boeten. Ze hadden haar gezegd, dat zij* geen goede kijk op „nieuw materiaal" had. Ja, dat hadden ze haar gezegd! En dat alle maal terwille van die domme gans, die zich niet behoorlijk wilde aan passen! O ze zou bet haar betaald zetten! Met een schijnheilig gezicht ging ze naar Cissy. „U hebt wel pech gehad, en ik heb het gevoel, dat het mijn schuld is, want ik heb u tenslotte hierheen ge bracht. Maar ik zal wel zorgen dat u er geen schade van hebt. Ik ken een onderneming, waar u uitstekend past. De directeur is buitengewoon fat soenlijk en duldt geen enkele onge pastheid. Daar hoort u thuis. U kunt daar inwonen en u hebt ook de kost vrij. Het salaris is natuurlijk niet hoog." „En wat moet ik dan doen?" vroeg Oissy schuchter.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 10