Hogere productie en lagere kosten mogelijk en nodig De kaas-uitvoer naar Duitsland bijna onmogelijk Pater Stein t Zandvoort verwerpt hotelplan met Marshall hulp Koffer reist naar Nieuw-Zeeland jJ/feisje^andel VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i WONINQBOU W-PROBLEEM Bedrijfsraad Bouwbedrijf publiceert rapport De huisvestingssituatie in Nederland en de toestanden in de bouwbe drijven zijn door de patroons en arbeiders van de bouwbedrijven in stu die genomen, naar aanleiding waarvan een rapport is vers'chenen, dat verschillende zwakke punten aanwijst, die momenteel aan de huisves tingsvoorziening van Nederland kleven, alsmede enkele suggesties maakt om tot een meer rationele werkmethode te geraken, waardoor de produc tiviteit verhoogd en de kosten verlaagd kunnen worden. Het rapport beziet de problemen, die aan deze materie kleven breed en zowel in als buiten haar eigen kring wijst het de gebreken aan. Zo constateert het niet alleen, dat door een te grote overheidsbemoeiing, die te veel theoretiseert, de voorzienig geremd wordt, maar het vermeldt te vens, dat de vakkennis in eigen kring teruggelopen is. Ten einde op korte termijn het ge stelde doel te bereiken, geeft het de volgende adviezen: 1: Door nauwere samenwerking der bedrijven onderling, die moet be staan in het uitwisselen van bedrijfs gegevens en het samenwerken van de kleinere bedrijven, een gezamen lijk strevende ontwikkelen. ]3EURS - VE RZICHT STIL EN LICHT VERDEELD. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar heeft de beui's meestal weinig te be tekenen en op deze regel werd gis teren, de op een na laatste beursdag van het jaar, geen uitzondering ge maakt. Men beperkte zich tot het af wikkelen van lopende affaires, en toonde overigens weinig of geen ani mo om tot nieuwe engagement en over te gaan. Van handel was ook maar in zeer beperkte mate sprake en elke sti mulans ontbrak, temeer daar de Kerst dagen uitermate rustig aan alle fronten van politieke en financiële activiteit zijn verlopen. Op de Cultuurmarkt maakte het bericht, dat de Indonesische minis ter van arbeid besprekingen voert met de minister van Financiën en de Javasche Bank om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden ter Oostkust van Sumatra, weinig in druk. Wel was het opmerkelijk, dat de koersen zich over het algemeen goed handhaafden. Tegen het slui ten van de markt evenwel ontstond bij gebrek aan orders een lichte re actie. Scheepvaartpapieren waren evenwel opnieuw aan de vaste kant, in voortzetting van de stemming van Maandag, internationale fondsen prijshoudend en stil zonder meer, maar Unilever kon zich in de twee de helft niet volkomen handhaven. Indonésische fondsen waren ver laten en voor zover er noteringen cot stand kwamen, lagen deze iets beneden het vorige niveau. Van de Deli Tabakssoorten waren vooral Arendsburg zwak. Op de Staatsfond- senmarkt wa§ de stemming verdeeld: guldensleningen iets lager, maar dol larleningen eerder iets beter De re sultaten der Amerikaanse reis van minister Lieftinck hadden geen merkbare uitwerking. Wel werd er ter beurze naar aanleiding van de be richten, volgens welke de minister in de Ver. Staten besprekingen heeft gevoerd inzake di Nederdandse ga rantie voor de Indonesische leningen, van de meest bevoegde zijde op ge wezen, dat de besprekingen omtrent ontheffing van de Nederlandse ga rantie, uitsluitend betrekking had den op dollarleningen, welke door of ten behoeve van Indonesië zijn ge sloten en waarbij de Nederlandse staan als garant optreedt. Dit staat in geen enkel verband met de door Nederland verleende garanties voor de bij het publiek geplaatste gecon solideerde guldensleningen van In donesië. De binnenlandse industriemarkt was verdeeld. Koersverliezen wer den opgemerkt voor Brocades, Carp, Internationale Viscose en Thomsen, maar Fokkeraandelen stegen 6 pet. en Wilton 3 pet. Lappen Scheepsbouw waren op 63 ƒ3.50 Lager. Wederom wisten Aniem enige punten aan de koerswinst toe te voegen. Ook Over zeese Gas lag vaster. De markt sloot kalm, zonder grote mutaties. Het dollar agiopercentage liep op tot 9 K- Prolongatie 3 y« pet. 2: Door het in uitzicht stellen van grotere beloningen aan geschoolde arbeiders, de vakstudie aan te moe digen; hiervoor acht het een grondige herziening van de loonschaal nood zakelijk. 3. Door een systematische sprei ding der productiviteit het verlies van arbeidstijd te voorkomen Wan neer men b.v. zorgt, dat bij het be gin van het winterseizoen, de in aan bouw zijnde objecten „onder de kap" zijn, zal er ook gedurende voslperio- den doorgewerkt kunnen worden. 4: Door een nauwere samenwer king tussen regering en bedrijf, te geraken tót een grotere aanpassing van het theoretische „kamerplan" aan de practische mogelijkheden, waardoor men een winst ten opzich te van het laatste verwacht 5: Door een vlottere betaling, zo wel van overheid als van particulier de liquiditeit in de bouwbedrijven te vergroten. Gezien de hoge kosten, verbonden aan het opnemen van cre- diet, zal dit leiden tot een besparing in de bouwkosten. Het rapport, dat de indruk maakt, slechts daar critiek te leveren, waar deze tot opbouwende conclusies aan leiding kan geven, wijst er nog met nadruk op, dat de situatie in de bouwbedrijven de bouwnijverheid vertoont in vergelking met 1940 nog een geringe achterstand niet te wijten is aan een mindere persoon lijke inspanning. De bovengenoemde onvolmaaktheden leiden echter in vele gevallen tot een minder goed resultaat. Gezien de huisvestings moeilijkheden in Nederland verdient het aanbeveling zowel van de zijde der regering, al wel van de zijde der bedrijven, het rapport aan een nauw gezette studie te onderwerpen. Kon. familie te Sankt Anton Koningin Juliana, prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes, die gis termorgen per trein naar Oostenrijk zijn vertrokken zijn vannacht in Sankt Anton aangekomen. Het kleine Sankt Anton, populair vacantieverblijf voor touristen van alle nationaliteiten, is eerst twee da gen geleden door koning winter ver blijd met een prachtig dak glinste- rend-witte sneeuw. Het voelt zich met dit Kerstcadeau des te gelukkiger, omdat de voor de ski-liefhebbers onontbeerlijke sneeuw lang niet overal gevallen is. Rijdende door Zwitserland naar de Oostenrijk se grens is tot 40 km. vóór Sankt An ton nergens enige sneeuw te beken nen Het plaatsje zelf kan de talloze be zoekers nauwelijks nog gastvrijheid bieden. Vele touristen moeten zich te vreden stellen met geïmproviseerde slaapplaatsen. Onder hen bevinden zich niet alleen Oostenrijkers, doch vele Fransen, Zwitsers, Noren, De nen en Amerikanen, van wie velen met stijgend ongeduld de sneeuwval hebben moeten afwachten alvorens zij tenslotte met de Kerstdagen voor het eerst de skies konden onderbinden. PRINSES ARMGARD IN HILVERSUM. Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, heeft een bezoek ge bracht aan Hilversum, waar zij zoals gemeld binnenkort haar in trek zal nemen in het buiten ,,De Oersberg". Dit buiten wordt momen teel nog verbouwd. (Volkskr.). MAARTENDIJKSE TOLLEN BLIJVEN VOORLOPIG. De tollen te Maartensdijk zullen na 1 Januari ongestoord blijten func- tionneren. Het gemeentebestuur heeft nog geen antwoord ontvangen op zijn brief van 9 November aan de mi nister, waarin het zich niet accoord verklaarde met het voorstel om te gen een vergoeding van 180.000 de tollen af te schaffen. Voorlopig blijft dus alles bij het cude. Handelaren dringen aan op verlaging van heffing De normale ontplooiing van de haft- del met West-Duitsland is in ernsti I ge mate geschaad door het nieuwe Duitse invoertarief, dat op 1 October werd ingevoerd. Dit nieuwe tarief be tekent een gevoelige slag voor onze zuivelindustrie, die voor ongeveer CC pet. op export drijft. Onze kaas vormt daarbij het belangrijkste hoofdpro duct, daar de kaas-export zich na de oorlog belangrijk heeft uitgebreid. Volgens het oude tarief werden de rechten berekend naar het gewicht of het aantal stuks. Het nieuwe tarief wordt geheven in procenten naar de waarde van het ingevoerde goed, de „ad valorem" rechten. Het invoer recht op boter, dat bij het oude ta rief 75 Mark per 100 kg. bedroeg, is veranderd is 25 pet. van de waarde. Het invoerrecht op kaas is veran derd van 20 Mark op 30 pet. van de waarde. In de practijk maakt dit een groot verschil. Het oude tarief werd bij stij gende prijzen relatief minder druk kend, terwijl het nieuwe tarief juist in dat geval een veel zwaardere last veroorzaakt. Het gevolg was dat de zuivelprij- zen in Duitsland de laatste maanden j tot een hoogte zijn gestegen, waarbij automatisch een aanzienlijke con- sumptiedaling moest volgen. In 1949 betaalde men bij de invoer j van 100 kg. kaas in totaal 23 Mark. Na 1 October van dit jaar betaalt men j bij de invoer van 100 kg. kaas 88 i Mark. Nu er door de hogere prijzen in Duitsland een consumptiedaling is ontstaan, zal de Duitse industrie pro- j beren het vacuum op te vullen. Het resultaat zal zijn, dat de pro- ductie van Duitse kaas zich zal uit- j breiden, een kaas welke niet te ver- j gelijken zal zijn met de kaas, die I aan de standaard-eisen voldoet. Dan bestaat het gevaar, dat de Duitse con- ?ument tegenzin gaat krijgen in de kaas. Een nadeel zo wel voor de Ne derlandse, de Duitse als de Deense kaasproducent. De Nederlandse zuivelproducenten zien in de nieuwe maatregel een te rugkeer tot het protectionisme, juist nu de gehele Europese economische politiek er op gericht is te voorko men, dat men weer tot die toestand teruggaat. Om twee uur in de Kerstnacht is de heer C. B. uit Uitgeest op weg naar de Nachtmis onwel geworden en in een sloot gereden, waarin hij ver dronk. Met drie van zijn kinderen ver meldt de „Volkskr." was de heer B. per fiets naar de kerk op weg ge gaan, toen hij dicht bij zijn woning in het water reed. Zijn kinderen heb ben nog pogingen gedaan hem uit het water te halen, maar slaagden hier in niet. Toen het slachtoffer uit het water was getrokken, kon de dokter slechts de dood constateren. De heer B. was 40 jaar en vader van 9 kin deren. De ganzensterfte in de N.O.-polder In de winter 19481949 hebben de veldmuizen een schade van ongeveer 800.000 gulden toegebracht aan ge wassen op de landerijen in de Noord- loostpolder die in tijdelijke staatsex ploitatie waren. Minister Wemmers deelt dit mede in antwoord op schrif telijke vragen van het lid der Tweede Kamer, jkhr. mr Van der Goes van Naters (P. v. d. A.)f in verband met de sterfte van een groot aantal wilde ganzen tengevolge van het strooien van muizentarwe. Van een ernstig tekort aan zorgvul digheid hierbij is geen sprake ge weest, aldus de bewindsman. De tar we is met zorg in de ontelbare gaten aangebracht. Bepaalde personen kun nen dan ook niet aansprakelijk wor den gesteld. Veeleer zou van een on gelukkige samenloop van omstandig heden moeten worden gesproken. Een Nederlands sterrekundige van wereldnaam De bekende Nederlander pater dr. J. Stein S.J., directeur van de Pause lijke Sterrenwacht en buitengewoon lid van de Pauselijke Academie van Wetschappen, is (gelijk reeds in het kort gemeld) op 80-jarige leeftijd te Rome overleden. Pater Stein, die bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag werd onderscheiden met de versierselen van Ridder van de Nederlandse Leeuw, volgde in 1930 pater Hagen S.J. op als directeur van de Vati caanse Sterrenwacht. Reeds voordien genoot pater Stein grote bekendheid als astronoom, doch het is vooral na 1935, na het tot stand komen van d? nieuwe Vaticaanse Sterrenwacht van Castel Gandolfo, welke in opdracht van Paus Pius XI werd gebouwd, dat pater Stein zijn reputatie als een van de grootste sterrenkundigen in de we reld heeft gevestigd. De uitgave in 1924 van zijn grote werk over de veranderlijke sterren en de inwijding van de Specula Va- ticana op 29 September 1935 door Paus Pius I, zijn de hoogtepunten ge weest in de wetenschappelijke loop baan van pater Stein. Pater Stein, die als mede-oprichter van 1929 tot zijn benoeming te Rome president was van de Nederlandse Astronomenclub, is sinds 1930 ere lid van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, waar van hij voordien mede-directeur was. Twaalf jaar lang werkte deze onver moeibare Jezuiet-redacteur mede aan het tijdschrift „Hemel en Damp kring". Tevens was hij lid van het Bataafse Genootschap voor proefon dervindelijke Wijsbegeerte te Rotter- Zandvoort heeft Donderdagavond een bedrag van ruim 300.000 aan Marshall-gelden weggegeven. De raad verwierp nl. een voorstel van B en \V. om de exploitant van Bad Riche, de heer A. H Pomper, in de gelegenheid te stellen zijn hotelplan met Marshall-hulp te verwezenlijken. Het bestaande uitbreidingsplan moest daartoe in die zin worden ge wijzigd, dat bebouwing langs de Zee- reep mogelijk zou worden. Met negen tegen vier stemmen verwierp nu de Zandvoortse raad tijdens een buiten gewone spoedvergadering het voor stel om zoals het heette „in be ginsel te besluiten over te gaan tot wijziging van dit plan". Vóór stemden slechts de heren Siegers en Lindeman (K.V.P.) en de heren Weber en Ko ning (Alg. Zandv. Belang). Het voorstel om voor deze bouw aan de heer Pomper gronden in erf pacht te geven werd daarna met ze ven tegen zes stemmen verworpen. Bij de vóór-stemmers schaarden zich nog de heren Tates (V.V.D.) en Go- sen (A.R.). De beide wethouders bleven tegen het voorstel door B. en W. ingediend. De eigenaar bleef thuis en betaalt Ongeveer 900 personen, onder wie 600 die subsidie voor hun overtocht ontvingen, begonnen gisteren hun emigratiereis naar Nieuw Zeeland. Het Lloydschip „Sibajak" waarmee zij gaan, vaart ditmaal voor het eerst linea recta daarheen, via Curasao en het Panamakanaal. Onder de passa giers bevindt zich een groot aantal alleenreizenden, variërend in leeftijd van 19 tot 35 jaar. Merkwaardig zijn soms de rede nen, waarom passagiers er ten slotte toch nog voor terugschrik ken de grote sprong te wagen. Dan bedoelen we in de eerste plaats nog niet de Delftse hovenier, die op het allerlaatste moment afzegde, om dat vader en moeder er toch echt niet tegen konden" dat hij weg ging. Zijn bagage moet nu nood gedwongen de reis heen en terug maken, omdat het ondoenlijk is een geheel ruim overhoop te ha len voor een luttel paar koffers. Wanneer er in zijn plaats toch nog een andere passagier gevonden kan worden, wordt het passageld terug betaald, anders niet. Maar wat te zeggen van de man uit 't Zand, een gehucht bij Bree- zand, die niet mee wilde, omdat daar juist de kermis aan de gang was of van de Haarlemmer, die onmogelijk nu op reis kon gaan, omdat moeder en zuster zijn zes paar eigengebreide sokken nog niet klaar hadden? De „Sibajak" neemt 25 huizen mee, in onderdelen gereed die de emigranten in Nieuw Zeeland zelf willen opbouwen. Acht passagiers hebben hun auto meegenomen. De aan boord gebrachte bagage heeft een inhoud van 2000 m3 en weegt 600.000 kg. Daaronder bevinden zich onge veer 150 huwelijksuitzetten. SMOKKELAUTO MET KOFFIE IN LANDBOUWSCHUUR. In de schuur van de landbouwer H. nabij de Duitse grens heeft de Keulse politie een auto gevonden met 1000 kg. koffie. Bij onderzoek bleek dat de auto van een vals nummer was voorzien en vermoedelijk uit België afkomstig was. Klaarblijkelijk was het wachten op een gunstig tijd stip voor transport naar Duitsland. Auto en lading zijn in beslag geno men. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. dam en correspondent van de Kon. Ned. Academie der Wetenschappen te Amsterdam. In Italië zelf behoor de hij sinds kort tot het bestuur van de Societit Astronomica Italiana en was daarnaast corresponderend lid van het Sterrenkundig Instituut te Coïmbra, Portugal. Pater Stein, over wie de huisdok ter op 17-jarige leeftijd schreef: „De ze jongeman leeft hoogstens nog eni ge maanden", genoot tot voor kort, ondanks zijn hoge leeftijd, nog een zeer goede gezondheid, alleen was zijn gehoor niet meer zo scherp en zijn geheugen wat minder Hij werd op 27 Februari te Grave, Noord-Brabant, geboren, trad in 1888 ip bij de Sociëteit van Jezus en be gon in 1894 zijn astronomische stu dies aan de universiteit van Leiden, waar hij in 1901 promoveerde op een proefschrift: „Beobachtungen zur Bestimmung der Breitenvariationen von Leiden". In 1903 werd hij pries ter gewijd. In 1906 werd hij benoemd tot assistent van de toenmalige di recteur van de Pauselijke Sterren wacht. pater Hager S.J. Van 1910 tot aan zijn benoeming tot directeur in 1930 was Pater Stein leraar aan het Ignatius-college te Amsterdam. Behalve een groot geleerde was pater Stein ook een man van diepe mannelijke vroomheid. Zijn studie van de bewegingen der hemellicha men vervulde hem met een steeds groeiende eerbied en liefde voor de Schepper en onbewegelijke Bewe ger van het Heelal. Als weinig an deren verstond hij de kunst om zijn grote kennis en wetenschap op een eenvoudige en voor ieder berrijpc- lijke wijze weer te geven. Dit zul len de talloze oud-leerlingen van het Ignatius-college in Amster dam kunnen getuigen, aan wie hij, in de loop der jaren met name ook in het vroegere „Studiën", heeft ge-^ publiceerd. Zijn bijzondere soort van drog'# humor was in Amsterdam spreek woordelijk geworden. Bekend is bijvoorbeeld, hoe hij op een weten schappelijk congres prof. Einstein ontmoette en toen deze zich aan hem voorstelde met „Einstein", ant woordde „ïch bin auch ein Stein". Geval van ernstig mond-en klauwzeer Op de boerderij van de veehouder P. van der Treure te Wcespcrkarspcl is onlangs mond- en Klauwzeer uit gebroken hoewel de 24 koeien tegen deze ziekte met vaccine waren inge spoten. De hulp van de veearts werd in geroepen en de verschijnselen bij het vee waren van dien aard dat deze het raadzaam achtte dc Veeartsenij- kundige dienst met zijn bevindingen in kennis te stellen. Uit het verdere onderzoek is geble ken dat de koeien van Van der T. lijden aan een bijzonder gevaarlijke variëteit van mond- en klauwzeer, die ter voorkoming van besmetting tot drastisch ingrijpen noopt. Voorlopig is de boerderij onder be waking gesteld en nauwlettend wordt toegezien dat het erf volkomen ge- isoleercl blijft. De 24 koeien, die er nunr aan toe zijn, zullen meldt het „Alg Dgbl." vermoedelijk worden afgemaakt. Sieraden in een speldenkussen De politie heeft ten huize van een 44-jarige procuratiehouder tc Hilver sum in een speldenkussen een aantal sieraden gevonden, welke door een Amsterdamse, handelsagent als ver mist waren aangegeven. De handelsagent hacl een collectie sieraden verzekerd voor 75000. Na de vermissing maakte hij aanspraak op uitkering van een deel van het verzekerde bedrag. Bij het onderzoek door de politic bleek dat de sieraden werden ver mist na een feest in een restaurant aan de Vijzelstraat. De handelsagent had zich tijdens dit feest naar de bar begeven en daar een Hilversumse relatie ontmoet. Bij deze relatie werden de sieraden gevonden. Vast is komen tc staan, dat de Hil- want het beest is zo welvarend, dat i versummer enige maanden geleden het op het ogenblik 860 pond weegt, de sieraden voor een tijdje aan dc Dat wordt straks een hele kluif. handelsagent had gegeven. De* burgemeester, mr. H. M. van Fe- nema, betreurde in hoge mate het besluit, en uitte daarover in ferme bewoordingen zijn teleurstelling. Deze raadsvergadering, als „open baar" aangekondigd, werd op ver zoek van de heer Van der Werff in een besloten zitting omgezet. Na an derhalf uur vergadering aldus het verslag van de „Tel." werd zij we derom „openbaar" verklaard, waarna nog ruim een uur lang werd verga derd. Schatgravers op de Blaak In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn in een hotel te Rotterdam een 20-jarige kruideniersbediende en een 18-jarige opperman, beide uit Eindhoven aangehouden. De eerste had op 17 December j.l. bij zijn baas 1550 verduisterd. Ge zamenlijk togen de heren naar Rot terdam, waar een bedrag van ƒ250, verstopt in een busje, werd begra ven. De knapen gingen daarop verder naar Den Haag en Amsterdam, maar toen er Zondagavond j.l. niet veel geld meer over was, reisden ze weer naar Rotterdam om het reservekapi taal „aan te boren". Bij het schatgraven op de Blaak stoorde de politie hen. Ze gingen er vandoor en zelfs een pistoolschot kon de jongelui niet tot andere gedachten brengen. Na hun aanhouding is de recherche gaan graven. De knapen wezen, na dat ze door de mand gevallen waren, een plaats aan, maar daar lag niets. Een rechercheur probeerde het eens en honderd meter verder vond hij het geld. De Eindhovenaren zijn op transport gesteld naar hun geboortestad. DRIELING GEBOREN. Mevr. L. Lamers heeft in het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen het le ven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maakten het goed.. Mevr. Lamers is reeds moeder van drie kin deren. EEN HELE KLUIF. Landbouwer Van Erven te Oirschot zal straks erwtesoep eten met kluif en daarvoor heeft hij dan ook zijn uiterste best gedaan Hij heeft een varkentje opgefokt en het zwijntje is het blijkbaar voor de wind gegaan, 20) Is je tong weer eens vlugger geweest dan je verstand? Hoe vaak heb ik je al gezegd, dat het hoogst onverstandig is, onze beschermelin gen de waarheid te zeggen over hun toekomst! Een comedie, al is ze nog zo onwaarschijnlijk, is altijd nog beter dan de waarheid. Je weet toch, wat een last jouw al te grote open hartigheid ons al bezorgd heeft. Wan neer je niet zo handig was in 't van gen van mooie meisjes, dan had de organisatie je al lang laten schieten. Friederike keek beschaamd voor zich. Ik neem me telkens weer voor, me te beteren, maar dan maak ik me kwaad en vergeet alle goede voorne mens, sprak ze schuldbewust. Wat gebeurt is kun je niet on gedaan maken, antwoordde de man, het is nu eenmaal zo en laten we nu 'iever uitdenken, hoe we de organi se er buiten kunnen houden. Ze :in van de vangst natuurlijk al op de hoogte omdat ik immers Dietrich Merow nodig had, om de auto naar Wernern te brengen. Wat zullen we doen, Friederike? Ludwig Hofner wist heel goed, waarom hij niet doorging met zijn verwijten. Hij wist, dat ze een uitste kende kracht voor de organisatie was, voorzichtig, koel berekenend en sluw. Haar gewetenloosheid overtrof die van vele mannen, en dat bete kende in deze kringen heel wat. Haar enige en grote fout was haar opvliegendheid. Doch daar zij zich al tijd zolang wist te beheersen, tot de beklagenswaardige meisjes reddeloos gevangen waren, veroorzaakte dit niet zo heel veel schade. Alleen het transport werd moeilijker en er moesten soms zeer drastische maat regelen genomen worden, om de slachtoffers over de Oceaan te krij gen. Doch tot nog toe was nog geen enkele ongelukkige er in geslaagd aan de klauwen der meisjeshandela ren te ontsnappen en dat bleef tenslotte de hoofdzaak. Daarom' kwam Friederike Standike er telkens weer met een waarschuwing af. Zij zelf kende haar gebrek en deed.haar best. het te overwinnen doch te vergeefs. Nooit echter had ze zo'n spijt van haar voorbarigheid als nu in het geval van Melcher. Er zijn twee mogelijkheden, sprak ze na enig nadenken. We kun nen zeggen, dat Herta ontsnapt is, of we schuiven een andere in haar plaats We hebben er immers nog een gevangene: De kleine Cissy Behrens. Het gezicht van Ludwig Hofner straalde. Je bent een handige vrouw, dat wist ik wel. Naar mijn mening is het beter, Cissy Behrens voor Herta Mel cher uit te geven, want als wij offi cieel verklaren, dat juist deze goud vis ons ontgaan is, dan komt de hele organisatie in rep en roer. Zou me in dit geval wat kun nen schelen! Met de millioenenerfe- nis van Herta hebben we genoeg om voor onszelf te beginnen. Zou dat gaan? Ze hebben ons in hun macht Wij hen evengoed, dat moet je niet vergeten. Wie van ons beiden zich ernstig bedreigd zou voelen, zou zon der veel moeite een aanklacht kun nen indienen, Maar dat wij in dat geval de eerste zijn, daar kun je op rekenen. Ik bewonder je, Friederike. Maar we zijn er nog niet. Wat mankeert er nog aan, Lud wig? Hij haalde sigaretten en presen teerde er haar een uit zijn zilveren koker. Ze tastte toe en hij stak eerst haar sigaret, toen zijn sigaar aan. De andere leden van de organi satie zullen dat krantenbericht na tuurlijk ook gelezen hebben. Zeker zullen ook zij op die erfenis specu leren, want ze weten door onze be richten maar al te goed, dat Herta Melcher uit Ilmen bij ons gevangen zit. Nu zullen ze vast van plan zijn, het jonge meisje dat vermogen af handig te rrïaken. Maar daarvoor moet Herta het eerst zelf kunnen op nemen. Wanneer wij nu Cissy Beh rens voor Herta uitgeven dan kan ze natuurlijk nooit die erfenis innen, want iemand, die uiterlijk zoveel van Herta verschilt kan, toch nooit 't identiteitsbewijs leveren. In Urnen weet immers iedereen dat Herta blond en slank is en blauwe ogen heeft. En Cissy Behrens is klein, tenger en donker. Wat moeten we in zo'n geval doen? Nu ja, eerst strooien we rond, dat een oplichtster erin geslaagd is, zich van de erfenis meester te maken natuurlijk alleen in de kringen van onze organisatie. Voor het grote publiek komt dit bedrog natuurlijk niet in aanmerking. Wanneer men dan later ontdekt, dat wij het waren, die dit praatje in de wereld schop ten. dan zijn we allengs ons eigen baas. Met het veranderen van naam en uiterlijk hebben we nog nooit enig moeite gehad! Je hebt gelijk, zoals altijd, wan neer je kalm cn koel overlegt. Maar wat doen we met Herta Melcher? Die moet jij trouwen. Ludwig hapte naar adem. Ik ir/et haar trouwen? Hoe kom je erbij? Ze glimlachte, zich meester voelend van de situatie. Omdat je zo op de beste en minst opvallende manier in het bezit van haar vermogen komt. Gemeen schap van goederen in het huwelijk is dat soms iets bijzonders? Hij schudde bedenkelijk het hoofd. Daarmee zijn we er nog niet. Haar welverzorgde linkerhand klopte hem sussend op de schouder. Beste Ludwig, je mag blij zijn dat het leven mij aan jouw zijde plaatste, terwijl jij nog met grote moeilijkheden worstelt, heb ik het nlan al kant en klaar in het hoofd. Maar hij bleef hardnekkig. Je weet, Frederike. hoezeer ik je geestelijke meerderheid erken, manr in dit geval heb je het toch bij het verkeerde eind. Waarom zou Herta mij haar ja-woord eeven? En als wij niet op de gebruikeliike rr.'anier trou wen, zullen de autoriteiten gemakke lijk het bedrog ontdekken. Herta Melcher zal van je gaan houden. Ludwig, zij zal je haar ja woord geven en je kunt trouwen waar je wilt. Op het ogenblik spookt die Robert Wessler nog wel in haar hoofdje, maar als ze hem nooit meer in haar leven te zien krijgt, zal zijn beeltenis wel verbleken. Bovendien zal dankbaarheid haar nan jouw verbinden, want jij moet haar uit mijn klauwen redden. Beste Frederike, dat gant werke lijk boven mijn pet. Je zult je wat nader moeten verklaren. Ja ja, het is zoals ik zeg; je moet Ijgar redden. Lk heb Robert Wessler gezien, ik weet dus wel. hoe hij er uit ziet. Mijn eerste werk mort dus zijn, te zorgen, dat je uiterlijk een beetje op hem liikt. Dan vindt zy je natuurlijk al direct sympathiek Je bent gelukkig groot en hebt van nature grijze ogen en de rest is een kwestie van handirheid. Dat is dus het eerste. Dan sluip je heimelijk naar haar toe en zegt, dat i-e mede lijden hebt met haar ongelukkig lot, en bij die gelegenheid kan het geen kwaad, dat je mij zo zwart mogelijk "•fschildert. Noem trii maar een af schuwelijk wijf. Dat zal haar ver trouwen vermeerderen. Gelukkig hebben we nog volon tijd. voor we ons op de ..Zeus" moeten inschept, zodat we de <-ommeriip pra<-hti" kun nen spelen. Kort nadat je met Herta kennis gemaakt hebt.... (Word* vcrvolgfW

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5