Ook raad tegen annexatieplannen Gemeenteraad Alphen a.d. Rijn Voorzitter was erg optimistisch gestemd Shewiantanfió ooat het Med. teqex CLaantwcen aan ffiim zijn reis om de wereld) VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 nen doen. Wij hebben een meevaller van 58.000 aan on der nemersbei as- j ting. Wij kunnen ons nu iets meer OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING van de zijde van het Al-veroorloven. Hierna aangenomen met phens publiek die gisteravond voor de openbare raadsvergadering I sf-cm van de heer Verduyn tegen. De dansvergunning kwam niet ter sprake' DE werd getoond, moet ongetwijfeld worden gezien in het raam van de te verwachten discussies inzake de dansvergunning van Avifauna. Zeer tot teleurstelling van de voor- en te genstanders kwam het eohter niet zover. Toen onder doodse stilte het betreffende agendapunt aan de orde kwam, deelde de voorz. mede, dat in overleg met de voorstellers deze aangelegenheid tot de volgende 'raa dsvergadering zou worden aange houden. Het was namelijk het college onmogelijk gebleken op zulk een korte termijn de consequenties van bedoeld voorstel te overzien. Het tweede belangrijke agenda punt waar ook veler belangstel ling naar uitging, betrof de annexa tieplannen van G. S. Dienaangaande hebben B. en W. de raad een vrij breedvoerig praeadvies toegezonden, waarvan de essentiële punten door ons zijn gepubliceerd. De beraadsla gingen hierover gingen parallel met de zienswijze van het college. De heer Slootjes (KVP) die de rij van sprekers oppnde, belichtte nog nader de situatie in de polders Reijneveld en Nesse. Hier wonen slechts twee tuinders. De bodem is ongeschikt voor cultures. Beter geschikt voor agrarische doeleinden. Deze polders zullen aan Boskoop derhalve weinig verlichting brengen. Op de door G. S. genoemde gronden achtte deze spr. de annexatie niet acceptabel. Hij wees op nog talrijke soortgelijke ge vallen en noemde o.a. de verhouding Aalsmeer-Haarlemmermeer. De heer Geerlof (AR) sloot zich aan bij het prae-advies van B. en W. en noemde omscholing in de tuinderij nu en zeker in de toekomst urgent. De heer Rogaar (P v. d. A.) meen de, dat een te grote aderlating, door gebiedsafstand aan een buur, voor de groeiende industrie en centrum ge meente Alphen a. d. Rijn wel ®ens funeste gevolgen zou kunnen hebben. Het gewijzigd plan van G. S. kon spr. deels met welwillendheid be groeten. Als we zien, dat sierteelt op Boskoop, veeteelt op Bodegraven en industrialisatie op Alphen a. d. Rijn wordt samengetrokken, dan zouden we geneigd zijn te aanvaarden, dat hier uit economische overwegingen wordt gehandeld. De vraag of Bos koop echter met een dermate grote uitbreiding gediend zou zijn, meende spr. ontkennend te moeten &aarit" woorden. Hij drong aan op behoud van Zwammerdams zelfstandigheid, ook indien deze gemeente bij Alphen a. d. Rijn zou worden gevoegd. Als oplossinhiertoe beveelt spr. aan openstelling van een secretarie etc. De heer Kroon (CH) merkt op, dat G.S. zeer veel aandacht aan de be langen van Boskoop hebben gewijd en zeer weinig aan die van de be trokken andere gemeenten. Spr. bracht dank aan de samenstellers van het prae-advies voor de prettige toon en de duidelijke redactie. is een kostbaar De heer Honout, Aarlanderveense afgevaardigde van de KVP, die, zo- meerdere malen werd betoogd, zich het beste kan indenken in de toestand van Zwammerdam als de kom bij Alphen a. d. Rijn zou ko men, meende dat de kracht van een gemeente zit in harmonische samen werking van de gemeentenaren. Wat Zwammerdam betreft zei spr., dat de bewoners daar zelf maar moeten be slissen, waar ze bij aangesloten wil len worden. Zelfstandigheid is een kostbaar bezit. De heer Ruijssenaars (KVP) stelde de vraag hoeveel Boskoopse kwekers al niet elders moeten werken we gens zekere teruggang in de cultures. Hebben G. S. werkelijk de bedoeling aan het streven van Boskoop tot uit breiding van haar grondgebied te gemoet te komen ten koste van an dere gemeenten? Spr. kon deze be doeling niet erg rijmen met hetgeen bekend is geworden bij de benoeming van de nieuiwe burgemeester Zwammerdam, die geen liquidatie burgemeester zou zijn. Weten G. S. niet dat Alphen a. d. Rijn op indus trialisatie is aangewezen? Spr. advi seerde zich tegen de plannen te ver zetten. De voorz. wees op de harmonische opbouw van Alphen a. d. Rijn uit de voormalige gemeenten Aarlander- veen, Oudshoorn en Alphen. Ei heerst een goede sfeer in alle onder delen. Nu wordt een aanslag op haar leven gepleegd? Wij moeten liefde Koesteren voor de historische groei van een gemeente. Wij willen behou den en niet begeren; tenzij Zwam merdam onverhoopt wordt opgehe ven als zelfstandige gemeente en slechts indien de bevolking zelve zich ten gunste van Alphen a. d. Rijn heeft uitgesproken. Het volgend jaar komt er een nieuwe regering. Die zal wel w-at anders te doen hebben in de eerste jaren dan grenswijzigin gen. De voorz.' die mede op deze gronden de plannen nog niet ver werkelijkt kan zien, wees er met na- had hem er op attent gemaakt. Het druk op, dat het aanbeveling ver- slachtoffer yas vermoedelijk op slag dient in goede nabuurschap te leven, i dood- Dr Zwartendijk constateerde de Een onderlinge gedachtenwisselingdood. Kapelaan Bieman was even- tussen Boskoop en Alphen a. d. Rijn j oens ter plaatse. H. was gehuwd en kan wellicht veel tot verwezenliiiking i vader van 8 kinderen. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en Liturgische kalender: 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Oratorium vereniging, Brabants or kest en solisten. 15.20 Kroniek van Letteren en Kunsten. 16.08 Philhar- monisch orkest. 16.30 Muzikale cau serie. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Filmprogramma. 19.20 Parlementair overzicht, 19.30 Metro- pole orkest. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken" causerie. 20.40 „Steek eens op, He ren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 ..Wat zou U doen?" 22.00 Amu- semtensmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Plancongres van de P. v. d. A. VPRO: 10.00 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Pianotrio. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Plancongres van de P. v. d. A. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbesprekine. 15.05 Accordeonmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Vcor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Dansmuziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het oude Testament in deze tijd", cause rie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Tiroler muziek. 20.45 „Bleke Bet", muzikale comedie. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 ;,.rijksextet en soliste. 22.30 „Onder ie pannen", hoorspel. 22.50 Gram. 13.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 4.00 Gram. Het voorstel tot verhoging van de electriciteitstarieven werd aangsndl men, nadat de heer Kroon had ver zocht in de toekomst overleg door Leiden met Alphen aan den Rijn. En desbetreffend schrijven zal aan Leiden worden gericht. Z.h.st. werd aan de bouwvereni ging „Eensgezindheid" een voorschot verleend van 6425.tegen 4% 's jaars, af te lossen in 10 jaarl. an nuïteiten en tot toekenning van een jaarlijkse bijdrage in het exploitatie tekort. Overige agendapunten z.h.st. aan genomen. Na ongeveer een uur geheime zit ting deelde de voorzitter mee, dat 'n overeenkomst is getroffen met het bestuur van de Grote en Kleine Kalkovensc polders tot demping sloten ten behoeve van de opritten van de nieuwe Rijnbrug (Emmalaan Hooftstraat), een en ander o.m. on der voorwaarde, dat de gemeente zorg draagt voor de nodige rioolzui vering. Een principebesluit is hier toe genomen. Motorrijder vloog tegen truck Hij werd op slag gedood Omstreeks 7 uur hedenmorgen vond in de Prins Hendrikstraat een auto-ongdjuk plaats, dat het leven heeft gekost van dc 39-jarige olie- handelaar C. v. d. Hoorn. Voor de Ned. Asphaltfabriek stond in de rich ting van de kom der gemeente een truck met oplegger van de fa. R. de Vries, expeditiebedrijf te Groningen De oplast tonnen teer moest aldaar worden gelost. Daar de chauffeur te vroeg was. parkeerde hij zijn wagen met voldoende verlichting uiterst rechts van de weg en ging in de ca bine slapen. Uit de richting Zwam merdam (Stichterweg) naderde de heer v. d. Hoorn op een motor. Door de sterke tegenwind had hij vermoe delijk zijn hoofd enigszins afgewend en heeft daardoor de stilstaande vrachtwagen niet opgemerkt. In volle vaart vloog hij tegen de oplegger. De motor schoof onder de wagen en werd tot een onherkenbare massa verwrongen. De motorrijder zelf werd weggeslingerd en bleef zwaar verminkt adhter het voertuig liggen. De chauffeur van de truck, de heer E. de J. had niets van het ongeluk gemerkt. Een passerende bestuurder Hot maar goed veertig - es al ao «tram ala een plank. Om nog niet te apreken van die Rhenmatlaehe Pijn., Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen ne-1 men. En dan iedere dag, regelmatig. 's Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen 1 y cent per dag. In ruil daar voor: altijd puur zuiver bloed, blij moedig in circulatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende orga nen, zelfs bij lieden die weinig bewe ging nemen, of een zittend leven lei den. Laat kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, op dat ze Uw bloed vry houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zyn van die ondra gelijke, alles ondermijnende Rheu- inatische pijn. (Advertentie) zijn" van Kees Spierings. De avond werd geopend door de voorz. van de KAB, de heer Van Es. Onmiddellijk hierna was het woord aan de pastoor, die vooral de nadruk legde op het belang van een goede toneelvereni ging in de KAB. Over het stuk kunnen we kort zijn. Het is geschreven door een KAB-cr voor dc KAB. Een voorspel dat in 1891 speelt laat ons in het kort zien, welke mensonterende toestan den er destijds heersten. Het le, 2e en 3e bedrijf laat ons kennis maken met de vreugden, maar vooral met de moeilijkheden, welke er zijn in een arbeidersgezin, met volwassen kin deren. Het stuk laat ons zien wat het waard is, wanneer men z'n kin deren een goede oplossing geeft in Gods vertrouwen en in liefde tot el kander. Alle moeilijkheden lopen op deze hechte basis te pletter en men leert juist dan elkander waarderen. Er werd over het algemeen goed gespeeld, hoewel er enkele zwakke momenten waren. Het tempo hadden wij graag wat vlotter gezien. Trees maakte in dit verband een uitzonde ring door haar vlotte spel. Ook vader Ten Brake Jr. was de domine rende kalme figuur in dit gezin. Gonda had misschien wel de moei lijkste rol, de innerlijke strijd, dae zij moest voeren tegen haar gemengde verkering was zwaar en daarin mis ten wij de bezieling. De andere rol len werden goed vertolkt. Hoewel de vereniging nog slechte enkele jaren bestaat is er wat betreft het spel een goede vooruitgang te bespeuren. Mo gelijk heeft de zeer slechte opkomst (de zaal was nog niet half bezet) af breuk gedaan aan het spel en de spe lers beïnvloed. Zondag 30 December zal er nog maals een opvoering zijn en wij kun nen een bezoek aan deze avond van harte aanbevelen. kan wellicht veel tot verwezenlijking j vader van van Boskoop's wensen bijdragen. Het intiatief hiertoe moet evenwel van Boskoop uitgaan. In het Alphen's uitbreidingsplan b.v. kan met de wensen van Boskoop rekening wor den gehouden. Ook met Bodegraven waar de handelsgeest domineert kun nen we door samenspraak tot een oplossing komen, die wellicht anders zal uitzien, dan die door een grens wijziging wordt gebracht. Nogmaals wees spr. er op, dat de pap nooit zo heet wordt gegeten dan ze wordt op gediend. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan het voorstel héb ben wij in breed verband eerder aandacht geschonken. BOSKOOP Met de „Eemdijkvan de Holtand-Amerikalijn. die Zondagnacht in de Rijn haven te Rotterdam arriveerde, zijn 23 Sherman-tanks voor het Neder landse leger uit de Verenigde Staten in ons land aangekomen. Maandag:-) morgen is met het uitladen van de tanks een aanvang gemaakt. De eerste Sherman-tank wordt op Nederlandse bodem gezet. Op de achtergrond de „Eemdijk". op het te spelen stuk, waarvan wy de inhoud in ons Kerstnummer reeds uitvoerig bespraken. Als toneelstuk spreekt deze vertelling het sterkst door het directe contact met dc zaal. Een zeer goede vertolking verkreeg wel de zeer moeilijke rol van de mijnheer Scrooge, waarbij wij ook onze lof niet mogen onthouden aan de zeer goede, soms wat schrikwek kende uitbeelding van de geest van Jacob Marley. De overige rollen niet minder dan 28 figuren alhoe wel met een kleine tekst be haalden allen ruim voldoende. Om de rijke inhoud van dit stuk, het welk dc grote genade van het Kerstfeest zo mooi weet uit te beel den, zonder in een dramatische ten- denz te moeten vervallen, is dc keuze van regisseur Th. Wesselman wel zeer gelukkig tc noemen. Te meer daar hij het klaar gespeeld heeft, behalve dc eigen toneelvereni ging met de tonelisten van meisjes en jongens-congregatie, de zeer om vangrijke regie op een zo lofwaar dige wijze te vervullen Een prach tige toneelavond, welke met het Kerstfeest als achtergrond door een ieder valt te waarderen, en waar voor bij dc herhaling op Zondag avond wel plaatsen te kort zullen zijn. LANGERAAR Uitvoering K.A.B. Hoe kon de in het jaar, waarin de encycliekvio ring plaats had, een gepaster toneel - stuk vinden door ..Als dc kinderen j het feit herdenken, dat hu voor 'n" door Kees j jaren in administratieve dienst Spierings. Aan het begin van dekwam by het Electriciteitsbedryf, avond heeft de KAB voorz. C. Keij- TER AAR -i aai waain» uc Zilveren Jubileum. Woensdag rine nlaats 'had^eën "gepaster toneel- 2 Jan. a.s. zal de heer H. Hogenboom ring plaats naa, een gep» kinderen het fpU wHan^n hii vnnr 25 maar eens groot zijn" door Kees jaren WEERSVERWACHTING WEiERSVERW. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur) STORM In de loop van dc avond op nieuw tot hard en in de kust provincies tot volle storm aan wakkerende Zuidelijke wind. Toenemende bewolking met la ter tijdelijk regen. Morgen over dag krachtige tot stormachtige en naar Zuid-west of West rui mende wind. Wisselende bewol king met buien. Weinig verande ring in temperatuur. 29 Dec.: zon op 8.48 cn onder 16.36; maan op 10.11 en onder 17.36 uur. Dure schenking. Bij het voorstel van B. en W. om het bezwaarschrift van de erven H. Zwijnenburg tegen de opgelegde aanslag in de precariobelasting 1951 af te wijzen, vroeg de heer Slootjes vrijwaring van adressant voor deze heffing. Het betreft hier een schen king van slechts 1,cn nu moet men f 15,per jaar belasting beta len omdat twee deuren naar buiten draaien. De heer Gesman bracht in herin nering, dat toen deze belasting-ver ordening destijds door de raad werd behandeld, hij reeds op dergelijke situaties heeft gewezen. Hij stond toen vrijwel alleen, zelfs de heer Slootjes wilde hem niet bijstaan.... De voorz. zei, dat op de belasting verordening geen uitzondering kan worden gemaakt. Een soepele toe passing is mogelijk, mits de raad daartoe besluit. Het voorstel van de heer Slootjes werd niet ondersteund. Z.h.st. afwijzend beschikt. Tot leden van de gem. dienst voor sociale zaken, werden de periodiek aftredende heren P. Verdonk en J. F. Allart benoemd. Tot lid, met raadgevende stem van de commissie van advies voor de vleeskeurings kring Alphen a. d. Rijn werd de heer C. Verduijn benoemd. De heer C. Verduijn kon niet mee gaan met het voorstel van B. en W. om een bijdrage van y, ct. per in woner te verlenen aan een geschenk aan de Ver. van Ned. gemeenten by gelegenheid van het 40-jarig be staan. Toen een bijdrage werd ge vraagd voor de VEBO te Leiden, was de stok van de gemeente Alphen niet lang. Is ze nu langer of is ze al leen kort als het om een boeren- belang, dus een nationaal belang gaat, vroeg sipr. met enige verbolgen heid. De voorz. kon tiet verwijf plaatsen. Alphen heeft echter ook toen wat gedaan. Gemeenten met groter agra risch belang deden niets. Alphen deed voorts de toezegging, het vol gend jaar mogelijk iets meer te kun- Gemcenteraad De eerstvolgende openbare vergadering van de ge meenteraad is vastgesteld op Maan dag 31 December te 14 uur. De agen da bevat de volgende punten. Voor lopige vaststelling van de bedragen voor het bijzonder onderwijs, aan bieding der begroting over 1952. een voorstel tot het opnemen van kas geld; benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur, deelneming aan de stichting tot bevordering van een periodiek bevolkingsonderzoek op tuberculose, voorstel tot het aan gaan van een contract met de ge meente Waddinxveen ten aanzien van de levering van gas, wijziging van de begroting 1951 en behande ling van enkele bezwaarschriften in zake schoolgeld. Voetbal Door dc GVB zijn-voor a.s. Zondag geen voetbalwedstrijden vastgesteld. Geboren: Geertruida Johanna dr van F. J. Colla en A. van der Erf; Elisabeth d. van A. van Barlingen en J. C. Ploeg; Jacoba Maria Jozef dr van J. P. Vermeulen en C W. van Lint; Johannes Maarten Cornells zn van C. Bos en H. M. P. J. Nies. Ondertrouwd: C. rf. Grootendorst en F. W. van Soest. Getrouwd: J. Rodenburg en J. Benders. HAZERSWOUDE (Gr.) KAB-toneel Op tweede Kerst dag gaf de toneelver. van de KAB „Tot ons Genoegen" haar jaarlijkse toneeluitvoering. Opgevoerd werd „Als de kinderen maar eens groot zer er zijn vreugde over uitgespro ken, dat zovelen deze avond waren gekomen naar de feestavond van de KAB. De voorz. van de R.K. Amuse ments-ver. heeft toen met een enkel woord gesproken ter toelichting op het te spelen toneelspel. Toen ging het scherm voor de op voering door de R.K. Toneelver. „Concordia". Tn een kort voorspel wordt even een herinnering gegeven aan de meer dan ellendige sociale toestanden welke bestonden in de ja ren voor 1891. Tegen deze achter destijds omvattende de gemeenten Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenhoven. Later is het bedrijf omgezet in N.V. Lugdunum. Tot op heden is de heer Hogenboom hier steeds in dienst gebleven. Het zal de jubilaris op de feestdag wel niet aan belangstelling ontbreken. E.H.B.O. Bij een te Amsterdam gehouden examen voor E.H.B.O. slaagden voor het diploma de dames: mevr. A. v. d. Haven-Catsburg, mej. Gonnie Kerkhoven en de heren: J. Zevenhoven, G. Wyzenbroek grond kon men dan ook - door mee Spruit. Examinator was dr van Gul- te leven met het gezin Tenbrake j pen-Middelburg. de zegen ervaren die deze pauselijke j encyclieken voor de arbeidersstand gebracht hebben. Het is misschien juist het gewone huiselijke leven met z'n erote en klein vreugden als ook met z'n grotere en kleinere zor gen. die aan dit spel bekoring geven. Dc speelsters en spelers hebben zich op waardige wijze gekweten van hun lang niet gemakkelijke op gave. Maar 'x ging goed en de toe schouwers hebben genoten. Het KAB bestuur mooht de overtuiging meene men dit jaar een uitvoering te heb- Nieuwe uitaaven NIEUWE BOEKEN. 200 Maaltijden, door F. en E. Nietlispack, bewerkt door M. J. Krabbe. Uitg. Kosmos. Amsterdam. Een kookboek, dat zijn achtste bin" g"5-^'anU"avïnd I <iruk beleef, heeft geen aanbeveling schonk ven genot en voldoening, 1 ""er van node. Men vindt h.er 200 ROEliOFARENDSVEEN „De droom van mijnheer Scrooge" Traditiegetrouw bracht dc ge mengde toneelver. „St. Pancratius" op 2e Kerstdag weer een alleszins te waarderen toneelavond. Het wa ren er gelukkig velen, die de zo mooie Kerstvertelling van C'harles Dickens n.L „De droom van mijn heer Scrooge" op het toneel als tot werkelijkheid zagen komen. Vooraf sprak regisseur Th. Wesselman een welkomstwoord, inzonder tot pas toor Th. Schoenmaker, pastoor S Ligthart, kap. Wortel cn kap. Poel. alsmede burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht en echtge note. Spr. gaf een korte toelichting meer van node. Men vindt hier 200 I volledige menu's en recepten, die niet alleen buitengewoon smakelijk j zijn, maar ook rijk aan voedings- j waarde. Foto's in de natuurlijke kleu- I ren verhogen de aantrekkelijkheid dezer uitgave. KALENDERS 1952. Als steeds komt er tegen het einde des jaars een stroom van nieuwe ka lenders los, de een al mooier en prac- tischer uitgevoerd dan de ander. En in de rij van attractievolle-ka lenders neemt ook dit jaar de nieuwe Prinsessen-kalender een vooraan staande plaats in. In hun eigen om geving, in de tuinen van paleis Soest- dijk en ook binnenshuis, hebben de twee fotografen Annelies Romein en 26. „Het was een ongeluks-ei waar jij uit bent gekropen!" krijste de vo gel Grijp. „Je bent de schande van onze familie! Ik zal je maar dadelijk het levenslicht uitblazen, want je wordt toch nooit een redelijke vogel, laat staan een echte Grijp. Nadat de kwade vogel dit had gezegd begon hij met zijn geweldige snavel door de mazen van het net te pikken waar Bim hulpeloos in hing. Bim deed wat hij kon om de scherpe snavel van de vogel te ontwijken en het lukte hem vrij goed. Tot het de vogel begon te vervelen. Plotseling sloeg Grijp zijn klauwen uit en pakte Bim bij zijn haren. Dodelijk verschrikt keek de brave visserman die zijn net had uit gehangen naar de ongelijke strijd tussen de jongen en de vogel. „We moeten iets doen", riep de visser, maar hij deed niets. Op dat ogenblik boog de vogel Grijp zijn vreselijke kop naar achteren om Bim de dode lijke steek toe te brengen. Ad Windig de prinsesjes gadegesla gen cn hen in hun spel op ongedwon gen wijze vastgelegd. H.M de Ko ningin heeft wederom dertien der aardigste foto's beschikbaar gesteld voor de Prinsessenkalcnder die ver kocht wordt ten bate van Pro Ju- ventute. „Een Zakdoekkalender" is ook al weer iets nieuws in het genre der ka lenders. Het is de N.V. Ned. Ford Automobielfabriek te Amsterdam, die met dit originele idee uit de bus komt. Na het succes, dat het Ford- serviceboekje van Jo Spier vorig jaar heeft gehad, heeft dezelfde kunstenaar thans ook deze zakdoek- kalender ontworpen en uitgevoerd. Juist nu Jo Spier zich voor goed in de Verenigde Staten gaat vestigen, heeft deze uitgave een bijzondere waarde, temeer daar het de eerste maal is, dat Jo Spier zijn talenten op het bedrukken van stof heeft kun nen uitleven. In de omlijsting van het kalenda- rium heeft de tekenaar op grappige, maar niettemin zeer artistieke wijze het verkeer over de gehele wereld cn door de eeuwen heen, uitgebeeld, waarbij vooral de kleuren zeer smaakvol zijn gekozen. Tussen de jaarlijkse stroom van kalenders cn zakagenda's zal deze originele uitgave zeer zeker een bij zondere plaats-innemen. „Een schip op 't strand, een baken in zee", dat blijkt het devies van de Kon. N. cn Zuid-Holl. Redding Maat schappij, welke wederom in heel bescheiden formaat de aandacht van het Nederlandse publiek voor zich opeist in de vorm van een minia- tuur-kalendertje. Al degenen, die het werk der N.Z. Holl. Reddingmij. steunen met oen bijdrage van minimum 3.kre gen dit maandkalendertje thuisge stuurd. De N.V. Douwe Egberts te Joure en Utrecht komt ook nu weer met haar veclzijdigheidskalender. Wij zeggen dit, omdat de kalender van Douwe Egberts ieder jaar meer is dan de data's van de diverse maan den in het jaar. Men vindt er de feestdagen van het jaar, de postta- rieven, de titulatuur, een afstands tabel tussen de voornaamste plaat sen van Nederland en die van Euro pa, de automobiel-kentekens (oud en nieuw), de verkeerstekens in di verse vormen, de nationaliteitslet- ters van auto's in Europa, enz. De N.V. Nederlandse Spoorwegen kwamen wederom uit met een in kleurendruk uitgevoerde tweemaand- se kalender, waarbij verschillende stations in binnen- en buitenland in beeld zijn gebracht. Vooral interes sant daarbij is de plaat van het hei werk voor het Centraal Station te Amsterdam, dat in 1897 werd ge bouwd. Goede kalenders zagen we voorts van L. Demmenic en Zoon, kantoor boekhandel, drukkerij en kantoor machinebedrijf te Leiden; van dc N.V. Levensverzekeringmaatschappij „Arnhem" (P. J. Oudshoorn-Leiden) een fraai uitgevoerd landschappen - kalender van oude meesters uit de Middeleeuwen; een Adler-Naaima- chinekalender (C. F. Meerpoel-Lei- den). „De Nederlanden van 1845", Van Reekum's Papierhandel te Amster dam en de bekende Esso-oliepro- ducten gaven eveneens goede maand- kalcnders uit.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3