Minister Lieftinck terug met nieuwe credieten Terwij! kassier in de nachtmis zong DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Bovendien 100 millioen dollar aan economische hulp De besprekingen, welke minister Lieftinck in de Verenigde Staten met Amerikaanse bankiers heeft ge voerd, hebben tot resultaat gehad, dat Nederland uitstel van betaling krijgt door nieuwe credieten. Op 31 Dec. vervalt de op een na laatste tranche van de in 1946 met de Export- en Importbank gesloten lening van 200 millioen dollar. Ne derland verkrijgt nu credieten van in totaal 18 millioen dollar, zodat voor aflossing slechts 12 millioen dol lar behoeft te worden betaald. Een lening van 15 millioen dollar wordt verstrekt door de Chase Na tional Bank, waarin een zevental van de grootste banken te New York deelneemt en een lening van drie millioen dollar wordt door de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel met Nederland gesloten. De ren te bedraagt 3 y, procent en de loop tijd voor de eerste helft is 1 jaar en voor de tweede helft 2 jaar. Aetherklanken 20.15—21.45: 1. Opening; 2. Tele- vizier; 3. Film; 4. Pauze; 5. „Au Sa lon des Variétés". HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 Sopraan en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Amuse mentsorkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Mandoli ne-ensemble; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.45 „In dienst van het Vaderland", cau serie; 13.55 Gramofoonmuziek; 14.00 „De cyclamen in de huiskamer", causerie; 14.15 Promenade orkest en soliste; 14.50 Fluit en clavecimbel; 15.15 Voordracht; 15.35 Harpensem- ble; 16.10 Voordracht; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18-15 Amuse mentsmuziek; 18.35 Regeringsuitzen ding, Prof. Dr. C. Berg: „Een jaar gaat voorbij"; 18.45 Een goed woord voor een goede zaak; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Regeringsuitzendin: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Radio Philharmo- nisch orkest en solist; 21.35 „Is er in veertien jaar veel veranderd in Su riname?", causerie; 21.55 Pianoreci tal; 22.20 „Zwerftocht door het Verre Oosten", reportage; 22.30 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerber.; 9.12 Plancon gres van de P.v.d.A.; VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel en zang; 10.40 Voordracht; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Plancongres van de P.v.d.A. AVRO: 12 00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Sport en prog nose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek; 13.20 Or kestconcert; 14.00 Kookpraatje, 14.20 „Samson et Dalila", opera (2e en 3e acte) (15.00—15.20 Boekenschouw). VARA: 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Plancongres van de P.v.d.A. 19.15 Pianospel. VPRO: 19.30: „Feestgetijden" causerie; 19.30 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Gramofoonmuziek; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „Een sterk volk", causerie. VARA: 21.00 „Op dg valreep van 1951". 21 25 Bui- Wat de laatste tranche van 30 l°r millioen dollar voor de lening van j 8in& 200 millioen dollar betreft, valt nog niets over de wijze van aflos sing te zeggen.Minister Lieftinck heeft echter gegronde hoop, dat deze in het volgend jaar op de zelfde wijze zal kunnen geschie den. De credieten worden op dezelfde voorwaarden verleend als de over eenkomstige lening, welke geruime tijd geleden door België werd geslo ten, alleen de looptijd is korter. Ook heeft minister Lieftinck bij de Amerikaanse autoriteiten er op aangedrongen de geldeh van de te genwaarderekening in hoofdzaak te mogen gebruiken voor schuldaflos sing van het Rijk bij de Nederlandse Bank. De Amerikanen willen nu eerst daarover rnet de vertegenwoor digingen van de E.C.A. te Parijs en Den Haag besprekingen voeren. Voorts heeft de minister een snel- STROOM VIEL UIT DOOR BRAND IN TRANSFORMATIEHUISJE. Een groot deel van Noord-Holland is Maandagvond meer den een uur zonder stroom geweest toen er brand uitbrak in een transformatiehuisje te Oterleek, vermoedelijk wegens overbelasting. Voor Alkmaar en omstreken duurde de stoornis van tien voor negen tot ruim toen uur. In Schagen en omstreken werd het la ter aleer het licht weer branden BEROEP VAN OUD-WETHOUDER AFGEWEZEN. De minister van Binnenlandse Za ken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de heer A. G. Bouma te Holwerd om vernietiging van het raadsbesluit, waarbij hij als wet houder van de gemeente Westdonge- radeel werd ontslagen, te bevorde ren. Het ontslag werd dèstijds verleend, omdat de heer Bouma zichzelf bij de toewijzing van een woning zou heb ben bevoordeeld. Terugkerend uit Wenen, waar hij bij de Staatsopera gastrollen heeft vervuld, is de Nederlandse bariton Theo Baylé Zaterdagavond in Beieren bij een verkeersongeluk gewond ge le beslissing gevraagd inzake de raaict> a]dus meldt de Telegraaf", economische hulp in het lopende j p>e auto, waarmee de tocht werd Amerikaanse belastingjaar. Na de te- I gemaakt, slipte en is geheel ver- rugkeer van minister Lieftinck heeft nield; de heer Baylé liep een ribfrac- de Nederlandse regering de officiële tuur op, z(jn echtgenote een hersen- mededeling ontvangen, dat de Ame- j schudding. rikaanse hulp aan Nederland hon- j Het echtpaar heeft de reis naar derd millioen dollar zal bedragen. Amsterdam per trein voortgezet. Amsterdamse verkeersagenten kregen veel te veel geschenken Er is in Amsterdam beroering vielen bevonden zich o.m. een rook ontstaan rondom de grote stroom van stoel en een groot pakket, dat geschenken, die de verkeerspolitie *"j i" aan de vooravond van Kerstmis van het publiek ontving, doch die zij waarschijnlijk slechts ten dele of in het geheel niet zal mogen behouden. De corpsleiding heef. grote waar dering voor de geste van het Am sterdamse publiek, maar meent dat de politie gezien de omvang en de aard van de geschenken het zui verst handelt doo. deze giften aan de minst bedeelden in de hoofdstad af te staan aldus meldt het „N. v d. D." De aan bederf onderhevige ge schenken, zoals vlees en eieren, zijn reeds naar het Leger des Heils en de stichting „Toevlucht voor Onbe- huisden" gestuurd. Met een beslissing over de rest wil men wachten totdat hoofdcommissaris Kaasjager, die op het ogenblik afwezig is, weer terug Onder de vele cadeaus, die de verkeerspolitie Maandag in de schoot 5 jaar Niwin De Niwin, die, zoals bekend, haar werkzaamheden heeft beëindig, heeft haar laatste jaarverslag, dat over 19501951 doen verschijnen en daaraan een overzicht van vijf jaar Niwin-activiteit toegevoegd. Dit overzicht toont de volgende cijfers: Ontvangsten: ingezamelde parti culiere gelden ƒ7.000.000, Rijkssub sidie ƒ15,300.000. Uitgaven: musici, toneelgezel schappen ƒ3.200.00. Films, filmappa ratuur, filmjeeps, fototoestellen en -materiaal: ƒ2.800.000. Boeken, tijd schriften, ingezamelde lectuur, sol- datencouranten, cursussen: ƒ3.300.000. Radio-apparaten, heruitzendingen van programma's: 1.000.000. Sport, spelen, huisvlijt, rimboekisten: 2.100.000. Sociale zorg. hospitalen, arbeidstherapie, subsidies enz.: 1.300.000, Kerstpakketten, geschenk zendingen, prijzen: ƒ3.800.000. Mu ziekinstrumenten, gramofoons en platen 900.000. Cantinewagens, overige acties: 700.000. Centraal bu reau, Indiëkantoor, pulbiciteit en propaganda: 3.200.000. KERSTFEESTVIERING DOOR AMBONEZEN IN WOERDEN. In de drie woonoorden der Ambo nezen te Woerden werd in intieme kring het Kerstfeest gevierd. Door het Roode Kruis waren kerstboom versieringen ep versnaperingen aan geboden. Door de burgerij waren circa 700 pakketten en speelgoed voor de kinderen beschikbaar ge steld. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Woerden had op Eerste Kerstdag in gebouw „Concordia" een gemeenschappelijke kerstfeest- viering door de Ambonezen georga niseerd. De zaal was geheel gevuld. De geestelijke verzorger opende de bijeenkomst met gebed, heette allen hartelijk welkom en bracht dank aan de burgerij voor alles wat gegeven was. Medewerking werd verleend door het Nederlands Herv. kerkkoor en enkele koren uit de woonoorden. Ds de Bruyn, de pl gereformeerde pre dikant, en de voorz. van de pl. afd. van „Door de Eeuwen Trouw" hiel den nog een toespraak, de laatste in het Maleis. De bijeenkomst werd ge stoten door de voorz. van de Zuid- Molukse gemeente in Nederland, die valreep van uwi eveneens z«n dank bracht aan de tenlancls overzicht; 21.40 Demonstra-burgery en aan de studenten uit tieve bijeenkomst P.v.d.A. VPRO:Utrecht die het speelgoed voor de 2 40 Vandaag", causerie; 22.481 kinderen hadden vervaardigd. Ten- Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws;slotte kregen alle aanwezigen nog 23.15 „In huwelijk en gezin", cause- een tractatie mede, die was aange- riê; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. boden door de burgerij. Het vier maanden oude dochtertje van de familie Jonkvorst te Zwart sluis is Maandagnacht slachtoffer ge worden van een brand die omstreeks 7 uur in het woonhuis uitbrak. Brandweerkorpsen van Zwartsluit en omliggende gemeenten stonden tegenover het felle vuur, dat ook snel de aangrenzende percelen aan tastte, machteloos. De woning van de heer J. van Wendel gingen in de vlammen op, waarbij de geheele in boedel verloren ging. Het aangren zende dubbele woonhuis liep ernsti ge schade op. TIMMERMAN NAM 20 INBRAKEN VOOR ZIJN REKENING. De 19-jarige timmerman J. J. L. HJL- 0ruit Rotterdam werd Maandagmiddag pakjes met een tafellaken en twee door de Rotterdamse rechtbank ver handdoeken bevatte. I oordeeld tot twee jaar gevangenis- Niet minder dan 700 pakjes siga- straf met aftrek van voorarrest, de retten, ruim 1000 sigaren en een straf door te brengen in de jeugd- kleine 100 flessen sterke drank, li- gevangenis te Zutphen. keur en limonade-siroop kwamen in j Hem waren twee diefstallen te de armen of aan de voet van een i Rotterdam ten laste gelegd, maar verkeersagent terecht. volgens de officier van justitie had Overhemden, pakjes vlees, eieren, hij in deze stad in totaal veertien chocolade en nog talrijke andere maal ingebroken en nog zes zeer ei- artikelen vulden verder het lange ders, o.a. m Arnhem, Nijmegen, Tii- lijstje aan I burg en Zuid-Limburg. De buit bij de bank was 60.000 gulden Priesterjubilea 1952 in Bisdom Haarlem Terwijl de kassier van een boeren leenbank in de Houtrakpolder (bij Halfweg) Kerstnacht tijdens de Nachtmis in het kerkkoor zong, sta ken inbrekers op hun gemak zijn brandkast open en stalen circa 60.000. Inbrekers en buit verdwe nen per auto de Kerstochtend en de polder in. "Het merkwaardigste bij deze goed voorbereide inbraak-van-formaat is wel vervolgt de „Tel." dat vele Kerkgangers zoweJ twee der in brekers als hun autc van dichtbij hebben gezien Toen de heer J. van L-cshout, kassiex van hei filiaal van do „Centrale Coöp Boerenleenbank K:i dhoven", met zijn vrouw tegen 5 uur zijn woning aan liet Ruigoord veiJiet, had men een kleine grijze wsgen bij he. electriciteitsnuisje langs cie weg zien staan, ongeveer 300 meter van de woning van de ka*sier verwijderd en geen honderd van de R.K kerk waar de heer Van Lieshout zou dingen Anderen hadden vóór vijven 2 mannen opgemerkt, die op de bochti ge duistere polderweg, een eind vcorbij de woning van de kassier, heen en weer liepen. Een arbeider, die per fiets uit de polder kwam, zag dezelfde twee mannen tr»on zij al op hei pad stonden, dat naar de achterdeur van Van Lieshout's huis voert. De arbeider vermoedde, dat e.' iets niet pluis was en keerde al- leer. maar terug naar zijn eigen wo ning om zijn bezit aan geld op zak te steken Slot vernield. Toen de heer Van Lieshout om streeks 7 uur thuiskwam, vond hij een achterdeur, waarvan een ruitje stuk was, een slaapkamer waar j men zich bepaald had tot het ope- i nen van een paar laden en deuren en in zijn Kantoortje de brandkast, waaruit men zorgvuldig het slot had weggeboord en -gestoken. Vijftienhonderd van de bijna 60 duizend gulden waren privé-eigen- dom van de heer Van Lieshout. Het overige geld oehoorde toe aan de boeren van de Houtrakpolder. Dit laatste was tegm diefstal verzekerd. De nummerplaat van de grijze wagen, die de provincieletter L droeg,, is naar alle waarschijnlijk heid vals. Uit alle blijkt, dat de in- breekers waarschijnlijk zijn het er drie geweest terdege bekend wa ren met de ol latselijke situatie. Hun „tips" habben zij vermoedelijk uit de onmiddellijke omgeving van de heer v Lieshout verkregen. Een aantal leerlingen van de Mid delbare Technische School te Amster dam is deze Kerstvacantie begon nen met de restauratie van de Stom pe Toren te Spaarnwoude Enkele leraren houden toezicht bij het werk, dat voorlopig bestaat uit het afnemen van de dakpannen. Tus sen Kerstmis en Pasen zullen op de MTS nieuwe ramen worden gemaakt en daarna komt het metselwerk aan de beurt. Er zullen nog meer vrijwilligers komen en men heeft het plan hen komende zomer in 'n tentenkamp on-1 der te brengen. De Amsterdamse MTS'ers zetten met de restauratie j van de toren een traditie voort. In j 55 JAAR PRIESTER. 15 Augustus: Joannes M. C. Neyen Em. Rector, adres Oude Delft 203, Delft; Jacobus G. Onel Em. Pastoor Roelofarendsveen, adres Noordeinde 189, Roelofarendsveen. 50 JAAR PRIESTER. 2 Maart: Antonius Kramer,, Pas toor te 's Heerenhoek; Theodorus H. J. Winkelman, Em. Pastoor H. Will, binnen de Veste Amsterdam, adres: Huize St. Bavo Heemstede. 15 Augustus: Cornelis G. A. van Baaren, Pastoor te 's Gravenhage, v. Limb. Stirumstraat 12a; Abraham C. van den Berg, Pastoor te Spierdijk; Johannes H. W. Borsboom, Em. De ken en Pastoor Noordwijk, adres: Huize St. Jeroen Noordwijk; Theo dorus J. J. de Kok, Pastoor H.H. Ni- colaias en Barbara te Amsterdam; Gerardus van Niekerk, Em. Pastoor O verveen, adres: St. Liduinagest., Warmond; Cornelds P. van der Salm, Pastoor te Delft, Nassaulaan 2a; Jo hannes de Vlieger, Em. Pastoor O.L. Vrouw Rozenkrans, Haarlem, adres: Huize St. Bavo, Heemstede; Hcndri- cus B. J. Warnink, Pastoor te Kwints- heoil; Wilhelmus P. Witteman, Rec tor te 's Gravenhage, Oude Mol straat 35; Petrus W. de Wolf, Em. Pastoor Limmen, adres: Huize St. Willibrordus, Ridderlaan 1, Wasse naar. 40 JAAR PRIESTER. 15 Augustus: Gerardus Boos, Pas toor te Hazcrswoude; Johannes C. C. Groot, Pastoor te Nederhorst-den- Berg; Henricus J. F. M. van den Heuve Rector St. Luciaklooster te Bennebroek; Bernardus H. C. Hos- man, Pastoor van de Parochie O.L. Vr. Koningin des Vredes te Amster dam; Leonardus J. M. Janssen- Schmidt, Pastoor te Bennebroek; Theodorus W. Taman, Pastoor van de Parochie van de H. Familie te Rotterdam; Theodorus A. Vis, Pas toor van de Parochie van de H. Wil librordus buiten de Veste te Amster dam. 25 JAAR PRIESTER. 11 Juni: Th. van Baar, Pastoor te Oud-Vossemeer; J. H. M. van den Berg, Pastoor Parochie Christus Ko ning te Amsterdam; F. J. J. Bollin ger, Pastoor te Ilpendam; L. J. A. Boomgaard, Pastoor te Middelharnis; A. A. de Bot, Bouwipastoor te Vlaar- dingen; G. Heemskerk, Pastoor te Oud-Beüerland; Th. Lampe, Rector Sancta Maria Noordwijkcrhout; F. H. M. Lohman, Rector St. Annagestioht te Halfweg; S. Mol, Rector Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amster dam; A. M. Niekel, Rector St. Jozef- paviljoen Gouda; C. lijsten, Pastoor te Oudesohild; C. Pouw, Pastoor te Wijk a. Zee; A. L. J. van Rooijen, Pastoor te De Cocksdorp; W. H. Si mons, Rector St. Hubertuskapel te Amsterdam; J. Staadegaard, Bouw pastoor te Lissc; H. G. J. de Wijs, Pastoor te Zwijndrecht. 24 September: J. N. Vcrkley, Rector Huize St. Angela te Den Haag, Tweede Kerstdag omstreeks 12 uur is op de Laan van Meerdcrvoort te 's-Gravenhage bi., de Fahrenheit- straat het 5-jarig Haagse meisje C. B. onder een auto geraakt en zo ern stig gewona dat zij na overbrenging naar het ziekenhuis is overleden. Het meisje stond me. een 3-jarig broer tje op de vluchtheuvel en ging op een ogenblik de Laan van Meerdcr voort over toen een auto naderde, bestuurd door de 27 jarige mevr. N de V. De autobestuursters kon niet meer stoppen met het resultaat, dat het meisje een schedelbasisfrac- tuur opliep met zware inwendige kneuzingen. De veehandelaar J. v. d. V. uit Poederoyen is wegens valsheid in geschrifte door de Arnhemse Recht bank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 'n geldboete van f 500. D V. was als vice-voorzitter van de plaatselijke t.b.c.-vereniging" een overtuigd voorstander van de t..bc-bcstrijding onder het rundvee. Desondanks had hij voor een aan open t.b c.-lijdende koe, uit de stal van zijn vader, een z.g rode verklaring afgegeven, tnen het dier zou worden verkocht. De rode verklaring betekende dat het dier gezond is. Daardoor was de koe circa 350.— meer waard. 12H JAAR PRIESTER. 23 Juni: A. J. M. Drost, Kape'anr H.H. Engelbewaarders Den Haag, A. J. Hartog, Kapelaan te Noordwijk. J. M. de Koning, Kapelaan te Dc Zilk; B. L. M. Plouvier, Kapelaan te Rotterdam (H. Francisous van Ass.); C. J. van Teijlingen, Kapelaan te Zaandam: C. H. Vriesekoop, Kape laan te Rotterdam (H. Nicolaas). 14 November: P. J. van Bakel, Con rector St. Elisabeths Ziekenhuis te Leiden; H. Beek, Kapelaan te Vlaar- dingen; J. de Bouvère, Kapelaan te Overvecn; H. J. A. van Dijk. Kape laan te Haarlem (H. Liduina); N. J. Donkers, Kapelan te Rotterdam (H. Willibrord); H. J. Th. van Duin, Leraar Seminarie Hageveld; E. A. S. M. Duym, Kapelaan te Alphen a. d. Rijn; H. C. de Graaf, Kapelaan te Middelburg; C. J. Hageman, Kape laan te Wassenaar H. Williibr.; P. II. L. van Ingen, Kapelaan te Leidon H. Petrus; J. L. van Kesteren, Kapelaan te Krommenie; J. Koning, Kapelaan te Haarlem O.L. Vr. van Zeven Smarten; G. H. Lagerberg, Kapelaan te Wervershoof; M. W. Mclman, Ka pelaan te Leidschendam; H. L. Nc- ders.tigt, Leraar Seminarie Hagoveld; L. L. Pas, Kapelaan te Rotterdam (H. Teresia); P. Remijn, Kapelaan te Heemstede, O.L. Vr. Hemelvaart: J. A. M. Rohde, Kapelaan te Haarlem O.L. Vr. Rozenkrans; Th. G. Rosier, Kapelaan te Purmerend; A. J. M. Spronk, Kapelaan te Amsterdam H. Vincentius; A. Strooband, Kapelaan te Sassenheim: W. G. Vroom, Leger aalmoezenier P.D.L.L.N. Ypenburg. Wat lezers schrijven DE LANGE KERST-VACANTIE Leiden, 27 December Daar de redactie van de L. Crt. onder de publicatie van het ingezon den stukje van Mevrouw Wagncr al- icen op de „schoolvacantic"-kwestie inging, moge ik even de „vacantie- bezighedcn"-kwestie belichten. Het zal zeer velen bekend zijn, c'at de vacantiebezigheid in de grote vacantie drie volle weken een veel zijdige ontspanning aan de kinderen biedt. Eén van onze voornaamste doelstellingen is daarbij grote en klein behuisde gezinnen dc helpende hand te bieden bij het bezig houden van de kinderen. Het is evenwel ons standpunt, dat wij de kinderen op de feestdagen niet uit het huisgezin mogen halen, om de gezellige huiselijke sfeer niet te breken Vandaar, dat wij in sa menwerking met de L. Crt. voor dc Kerstvacantie „thuiswedstrijden" or ganiseerden. Me dunkt, als vader en moeder mee helpen verzinnen cn hier en daar aanwijzingen geven, dat de kinderen dan .net prachtige werkstukken, waar zij meerdere da gen „zoet" mee zijn, voor den dag kunnen komen. Hierop volgt één middag om het gemaakte in te leve ren, en één middag voor dc tentoon stelling en prijsuitreiking, waarbij allen welkom zijn. Behalve dat, is er op drie ochten den een film, waar 1800 kindoren naar toegaan. Helaas! We konden niet meer ochtenden beleggen voor d kinderen, en er waren er die te leurgesteld moesten worden. Mevrouw Wagner moge nog eens net stuk over dc wedstrijden overle zen, dat ik schreef in de L. Crt. van 19 Dec., en zich dit stukje in prenten, dan zal het haar duidelijk zijn, dat cr geen sprake is van een „bespottelijk iets" cn „één middag- vacantiebezighedcn". Dat dc Voorzienigheidscholen op v. ens van de minister de week extra vacantie onmiddellijk aan de Kerst vacantie koppelen kan voor ons geen aanleiding zijn in een bepaalde paro chie voor een gedeelte van de meis jes aparte? vacantiebozighedcn te houden. Tenslotte: er moge ons nooit iets „ergers" overkomen, dan onze kinderen onze rijkdom een week langer met vacantie thuis te krijgen. A. E. M. NEUWAHL- SANDERS. Secretaresse v. h R.K. Sted. Comité voor Vdcantiebczig- heden. (Bijschrift redactie; Indien we het ingezonden stuk van mevr. Wagner goed begrepen hebben er was wel enige reden tot misverstand ging het niet tegen dc „Vacantie-bcv.ighc- den", maar tegen de lange Kerstva cantie. Zij haalde de werkzaamheden van „Vacantic-bezigheden" slecht:, aan, niet om deze te gispen, doch om tic lange duur van de vacnnlie te be nadrukken. We geloven, dat alle moeders ook mevr. Wagner de actie van „Vacantie-bezighedcn" op zeer hoge prijs stellen). jJ/£eisjeshandel Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 19) Omdat je me zo buitengewoon sym pathiek bent, dat ik je gezelschap ab soluut niet meer kan missen. Weet je wat een dichter zei? „Und bist du nicht willig, so brauch ich ge walt." Goethe Erlkonig, als je het nog niet wist.Welnu, ik gebruikte geweld want hoewel ik terstond alles deed, om jouw sympathie te winnen, gaf je toch de voorkeur aan die onnozele mevrouw Wessler. Dat was ondank baar en je verdiende straf, die ik dan ook aanstonds liet volgen. Waarom schreef je zo scherp over mij in je brief aan die dorpsdame?" Herta keek haar ontsteld aan. Hebt u mijn brief geopend? Dat is toch schending van het briefge heim. Luid en schaterend klonk de lach van de gravin, aan haar vrolijkheid scheen geen einde te komen. Die is goed. Het spijt me, dat ik niet tijdig aan die morele bezwaren gedacht heb. Nu is het te laat, want ik verheel je niet, dat de brief aan mevrouw Wessler nooit zijn bestem ming zal bereiken, omdat ik hem ver nietigde. Herta steunde haar zware hoofd op beide handen. Waarom dat alles? Ik begrijp de reden niet. Alles uit sympathie voor jouw, mijn beste kind! Ik heb je in Soben al gezegd, dat ik een eigenzinnig ienvand ben, die haar wensen weet door te zetten. De manier, waarop dat geschiedt richt zich naar de mee gaandheid of weerspannigheid van het object. Dat is alles. Herta probeerde te glimlachen, maar het mislukte jammerlijk. Wanneer we eens rustig met el kaar gepraat hadden, zou dat niet beter geweest zijn dan Ze dacht diep na. Aan wat? mompelde ze, met haar gedachten in het verleden te rugglijdend. Wat gebeurt is doet er niet toe, zei Adéle Merzenstein, snel Herta's gedachten ff onderbrekend. Wees er zeker van, dat ik niet anders kon handelen dan ik deed, omdat je eigenzinnig was. Wat een ongelukkig toeval, dat je mevrouw Wessler moest leren kennen en dat op het laatste ogenblik! Zonder deze spel- breekster zou alles veel beter gegaan zijn. Maar daar zullen we maar niet verder over spreken. Het veii«den is dood en begraven. Herta, het heer lijkste leven staat je te wachten. We zullen verre reizen maken tot in Zuid-Amerika. Wonderen van natuur schoon zul je zien. Wat weten wij Europeanen, van de gloed van een zonsondergang of van de pracht van exotische bloemden, waf weten wij van de schitterend-mooie vogels en vlinders, die bij ons niet voorko men? Al die schoonheid zul je leren 'rennen. Wil je? Nee! Met energie, waarover ze zelf ver baasd stond, stiet Herta deze woor den uit: Nee. ik blijf niet bij u. ik ga naar mevrouw Wessler in Reut, ik heb het haar beloofd. Een boosaardige schittering kwam in de ogen der gravin. Is dat- je laatste woord? Ja mevrouw. Noem me niet langer zo, klonk het honend. Adéle Merzenstein had haar zelfbeheersing verloren. Weet ie hoe ik heet? Frederike Standike. Ontsteld poogde Herta op te staan. Het lukte haar niet, haar benen sche nen verlamd. Vol angst keek ze haar kwelgeest aan. Wat hebt u met mij gedaan? Dat, wat wij met alle onverstan dige schepsels doen, die zich tegen de wil van de organisatie verzetten. Je kreeg een flink slaapmiddel in je thee, terwijl je mijn kussen haalde, precies genoeg, om je een uur later als een dronken vrouw te kunnen veroveren. Later gaven we je nog een injectie, die je onschadelijk maakte, tot we hier waren aangekomen. Herta schreeuwde het uit. Wat wilt u met mij gaan doen? Als je het absoluut wilt weten zal ik het wel zeggen. Je zult Zuid- Amerika leren kennen, doch niet als gezelschapsdame van gravin Mer zenstein, noch van nvevrouw Friede- rike Standike. In de buurt van Bue nos Aires Een luid geklop onderbrak de los- gebarste woordenstroom der vrouw. Ze keerde zich vlug om en verliet Herta die als vernietigd was terug gezonken in de kussens, waarop men haar had neergelegd. De sleutel was omgedraaid en de kamer in duis ternis gehuld. Herta was een gevangene Waarom stoor je me? Nijdig Idonk de vraag der vrouw. Doch de man, die haar geroepen had, was veel te opgewonden, om het te merken. Kom vlug mee, Friedcrike, ik moet je iets laten zien. Wat dan, Ludwig? Deze vraag van Friederike Standi ke bewees, dat haar partner even min baron Feldern of Caspar Kessler was als zijzelf gravin Merzenstein. Ze waren ook niet getrouwd, al wer den ze daar in huis dan ook „mijn heer en mevrouw Müllcr genoemd. Ze waren eenvoudig medeplichtigen die uitstekend met elkaar overweg konden. Hij bracht haar in een kamer, waar alles vuil en rommelig was. Lees dit eens, zei hij, terwijl hij haar een krant gaf, waarin hij met rood potlood een bericht had aange streept. Friederike las: OPROEP Gezocht wordt Herta Melcher, wier oom in Australië stierf en haar uitgestrekte landerijen en een groot vermogen naliet. Hij benoem de zijn nicht tot universele erfge name. Herta Melcher, wier vader plotseling stierf, was tot voor kort cassiëre in dienst van café Univer- volgens verklaring vnn de cafwhm sum in Urnen en aanvaardde toen volgens verklaring van de café houder Sebastian Brinkhof een betrekking bij mevrouw Herbinger waar zij echter niet aankwam. Ze wordt hiermede verzocht, zich aan te melden. Inlichtingen over haar verblijfplaats worden ingewacht bij de commissaris van politie te Ilmen. Wat moet dat betekenen?. Niet begrijpend keek Friederika Standike op. Ludwig Hofner wreef zich in dc han den. Dat betekent, dat wij een goud visje gevangen hebben, dat we voor ons zelf zullen houden! Dc organisa tie hoeft er niets van te weten. Nog eens en nog eens las zijn me deplichtige het bericht, tot ze alles begreep. Toen sloeg ze met de vuist op tafel. Het is al tc dwaas! Ook wat. Moet jij je nu ergeren 'nplaats van blij te zijn? Dat begrijp ik niet. Friederike! Doch haar vuist daverde alweer op tafel neer. Een half uur vroeger had ik dat moeten weten dan was er veel on gezegd gebleven van wat ik nu aan Herta heb meegedeeld. Er kwamen rimpels op het voor hoofd van de man. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5