k L Kerstrede van H. M. de Koningi in RIJNSTREEK Kerstviering over de wereld unstleven m Leióen DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 QP EERSTE KERSTDAG om 12 uur sprak H. M. de Koningin over beide zenders de volgende Kerst rede uit: „Het is me een behoefte en een vreugde, weer een kort moment van bezinning met u te kunnen beleven. Op het Kerstfeest voelen, geloof ik, de meeste mensen die neiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt welis waar volgens vele verschillende opvattingen, en naar velerlei verschillende geestelijke instelling gevierd. Toch ben ik blij, tot u allen te mogen spreken, want wie, cic het herdenkt, voelt niet diezelfdd behoefte aan de vrede in het eigen hart, die eenmaal over het hart der mens heid als geheel zich moge uitbreiden. Bezinnen wij ons op de Kerstgeschiedenis, dan ver stommen alle woorden voor het Woord, dat vlees werd Wie heeft die boodschap verstaan? Volgens de maatstaven der wereld was en is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd mensen, wier oren waakzaam zijn voor het opvangen van een wonderbaar geluid. Wat ik allen toewens WAT ik ons allen toewens, is dat 't Woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren. Dat het niet alleen maar een Kerststemming voor ons zal zijn, die enkele dagen duurt, maar ik wens ons allen toe, dat wij de zekerheid mogen ontvangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood, en die besche nen wordt door het Licht, dat alle duistere oorden wil komen vervullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde, en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kosten mag, ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, wil len we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel. Al wie het offer kent, kent ook de duizendvoudige beloning daarna. Wij zijn niet voor ons zelf op de we reld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet, is nutteloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groepe ringen van mensen onderling, nationaal en internatio naal. En het komt er nu, en in 1952, zo ontzaglijk op aan, dat ieder krachtstation, daarmee bedoel ik ieder mens, op volle toeren werkt. 1952 Zal heus alle hens aan dek nodig hebben. Mensen met een levende ziel jENKT niet, dat ik nu ineens spreek over de stoffe lijke noden, en daarnet over het welzijn van onze iel. Hoe wil men zich een stoffelijke wereld van enig nut D of zin of doel voorstellen, zonder mensen met een le vende ziel? Hoe wil men zich mensen met een levende ziel voorstellen, die zich niet kan uiten in het scheppen van een goed bestaan voor hun medemens? Ik herhaal wat ik al wel eerder heb gezegd: De we reld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de samenleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele begaafde of invloedrijke mensen moeten uitgaan. Deze dingen moeten door allen gedragen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel. Ik moge hier uw aller Kerstgroeten overbrengen aan de Nederlanders over de hele wereld. Hun zwervers geest heeft toch altijd weer Nederland verruiming ge bracht, en daardoor een mobilisering van alles wat in 't rond in ieder opzicht tot heil van een volk en een mens kan leiden. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn er voor, tijdens en er na. Maar we kunnen er altijd doorkomen Het is als het binnenkomen, het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleu gels kan uitslaan en de vrije lucht invliegen. De duisternis van het Licht WANT: „Al die door ootmoed wordt herboren, die is van 't hemelse geslacht", en ,,'t hemelse geslacht' kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten beïnvloeden door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waar heid verantwoord aan God en mens, zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen; die zich desnoods daarvoor zouden laten offeren, en toch de enige eigen lijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duisternis liever dan het licht, en hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te laten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. En wat geeft het te werken, te zwoegen en te ploete ren, als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God. Hij is het leven. Het perpetuum mobile; Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen mee werken. Werken wij in Zijn licht, dan kunnen wij iets vol brengen, wij mensen, wij volkeren, wij mensheid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zichzelf geworden. Vanuit de eeuwige barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf geborgen weten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en gehandhaafd en in de mensen een welbehagen". In het Oosten De radiostations in de Oost-Euro- pese landen hebben Dinsdag de ge bruikelijke Kerstliederen en kerk diensten uitgezonden. Radio-Moskou maakte in zijn uit zendingen voor het binnenland geen melding van het Kerstfeest, daar dit feest door de Russische Kerk eerst op 6 Januari wordt gevierd. In een uitzending in de Engelse taal werd echter een speciaal Kerstprogramma gegeven. Hierin werd gezegd, dat het moeilijk is elkaar thans een gelukkig Kerstfeest te wensen, nu de strijd in Korea nog voortduurt. Wat Korea betreft: Hoewel er geen Kerststemming heerste bij de wa penstilstandsbesprekingen te Pan- moendjon, heeft men elders in Korea toch het Kerstfeest kunnen vieren. Kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, bezocht, in ge zelschap van de opperbevelhebber van het achtste leger, generaal Van Fleet, verscheidene posten aan het front om boodschappen te richten tot de militairen van de Verenigde Naties. Tengevolge van een sneeuw storm moest hij zijn tocht onder breken. De verbondenen vierden het Kerst feest dichtbij het front. De correspondenten te Panmoen- djon van zowel Noordelijke als V.N.- zijde vergaten gedurende een uur alle meningsverschillen en brachten in alle talen een zeer gevarieerde reeks liederen ten gehore. GOLF BUITENLAND. Het Nederlandse vrachtschip „Langkoeas" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is Dinsdagmiddag op de rede van Brest aangekomen, terwijl er in oen van de ruimen een brand woedde. Het schip was op weg naar Indonesië. Op het Kopcnhaagse vliegveld Kastrup arriveerde dezer dagen een vliegtuig uit Oslo met een zending van 1000 levende kreeften, bestemd voor Parijse Kersttafels. Daar het vliegtuig door het slechte weer niet terstond de reis kon voortzetten, zat men met liet vraagstuk hoe de kreef ten goed te houden. Men besloot tenslotte onmiddellijk tot het koken van de schaaldieren over te gaan, waartoe elke beschikbare huLp voor de koks van Kastrup werd gerequi- reerd. Een Turks militair vliegtuig is Dinsdag neergestort nabij Ankara. De zes inzittenden kwamen om het leven. Uit Bogota (Columbia) wordt gemeld, dat 10 personen om het leven gekomen en 13 personen ge wond zijn als gevolig van een trein ontsporing op het traject Cali-Bue- naventura. Na onderzoek is gebleken, dat de Zweedse zweefvlieger Carl Erik Devgaard, die vier dagen vóór Kerst- nis bij Bishop in Californië dood in 'iet wrak van zijn toestel werd aan getroffen, een hoogte heeft bereikt van 16.775 meter, hetgeen 4.475 me ter hoger is dan het wereldrecord. Oevgaard is waarschijnlyk door een windstroom omhoo-g gezogen tot een hoogte, waarvoor zijn zuurstofappa raat niet meer berekend was. Wie geen richting aangeeft gaat in de richting van bet ziekenhuis. KERSTBOODSCHAPPEN. Van de Engelse koning. Koning George van Engeland heeft Dinsdag in zijn Kerstrede tot de vol keren van het Britse Gemenebest o.m. gezegd: „Ais er iets is, dat wij de wereld vandaag kunnen geven, is het misschien het voorbeeld van ver draagzaamheid en wederzijds begrip, dat als een gouden draad door de grote familie van de volkeren van het Britse Gemenebest loopt". De koning dankte zijn onderdanen voor de blijken van medeleven tij dens zijn ziekte en herinnerde in het bijzonder aan „onze vrienden, zoons en broeders, die thans ontberingen en gevaren moeten doorstaan in Ma- lakka en Korea". Dit jaar was de traditionele Kerst boodschap van de Engelse koning voor het eerst op platen opgenomen, omdat de stem van de koning nog niet volledig haar kracht heeft terug gekregen en nu en dan onzeker is. De rede was dan ook, op advies van zijn artsen in gedeelten opgenomen. Wereldvrede thans minder bedreigd. „De wereldvrede is thans minder bedreigd dan een jaar geleden", al dus de Westduitse bondskanselier Adenauer in zijn Kerstboodschap. Naar zijn mening kon men hopen, dat de toestand zich in het volgende jaar zal blijven verbeteren. Hij herinnerde er aan, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van West-Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland tus sen Kerstmis en Nieuwjaar bijeen zullen komen om te spreken over de Europese defensiegemeenschap, Aden auer verklaarde er van overtuigd te zijn, dat het verwezenlijken van dit denkbeeld „de eerste voorwaarde is voor een pacificatie van de wereld". Kerstvrede en saboteurs. De Tsjechoslowaakse premier, An- tonin Zapotocky, heeft Maandag ook een Kerstboodschap uitgesproken. Hij zeide o.a. „Als wij vrede wensen voor alle mensen van goede wil over de gehele wereld, moeten wij de sa boteurs uitroeien". NEDERLAND ERKENT LYBIE. H. M. de Koningin en minister Stikker hebben telegrammen met ge lukwensen doen uitgaan aan koning Muhammad Idris Alsemissie van Ly- bië en aan de minister van buiten landse zaken van Libië, Ajerbi Bey, Hiermede heeft Nederland het Verenigd Koninkrijk van Lybië als onafhankelijke staat erkend. Het ligt in de bedoeling eerlang diplotnatieke betrekkingen tussen beide landen te vestigen. 101-JARIGE TE SNEEK. Op Tweede Kerstdag heeft de heer Keimpe Piers Nijdam, Almastraat 4 te Sneek, zijn 101ste verjaardag ge vierd. De jarige, hoewel reeds vier jaar bedlegerig, beschikt nog over een heldere geest en een goed geheugen. Trouw volgt hij nog de berichten de krant en van de radio De meeste belangstelling heeft hij nog voor het nieuws van de familievereniging Nijdamstra, waarvan hij lid is, en die hem vorig jaar een grootse hulde heeft gebracht. Dit jaar heeft hij echter zijn ver jaardag in stilte gevierd, daar hij een dergelijke drukte moeilijk meer kan verwerken. Hij is niet de enige Nijdam die de 10 kruisjes passeerde, want zijn fami lielid Hoite Annes Nijdam te Grouw bereikte in dezelfde maand dat heer Keimpe Pierse geboren werd, de hon derd jaren. Hoite Annes overleed op 21 Octo ber 1851, 100 jaren en 10 maanden oud. DE „ORANJE" MORGEN WEER NAAR INDONESIë. Het m.s. „Oranje" van de maat schappij „Nederland" vertrekt mor gen weer uit Amsterdam naar Indo nesië. De inscheping geschiedt Vrij dagmorgen tussen 9 en 12 uur. Er is een extra boot-trein voor de passa giers, die om 08.31 uur uit den Haag vertrekt en via Leiden, Haarlem en Amsterdam c.s. rechtstreeks naar de inschepingsloods aan de Javakade zal doorrijden. De passagiers zullen dit maal onder gezagvoerder kapitein H. J. Poelenjee met Amsterdam's vlag- geschip het nieuwe jaar in varen (aangezien kapitein H. W. Hemmes met periodiek verlof is). ALPHEN AAN DEN RIJN Geb.: Machtilda P. M., d. v. J. W. v. Hees en G. G. Wakker; Petrus J., J. van Gulik en A. v. Esch; Geert W., z. v. W. Zeilstra en B. Os kam; Paulus H. F., z. v. J. Tuinen- burg en P. H. Lamfers; Willem, z. v. P. Kwakernaak en C. van Zwieten; Huibertine N., d. v. G. H. H. v. Kes- teren en P. de Ruiter; Maria C. T., v. J. G. S. v. Zaal en C. J. Straat hof; Ingeborg E. A. C., d. v. J. J.- v. d. Sluys en A M. Geraards. BOSKOOP PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. Gedurende de kerstdagen hield de Boskoopse pluimvee en konijnenfok- ver. „Nut en Sport" haar jaarlijkse tentoonstelling in het Veilinggebouw. Hoewel dit jaar de kippen ontbraken was de belangstelling toch zeer groot. Het bestuur had ditmaal wel buiten gewoon veel zorg aan de inrichting besteed. De dieren zaten prachtig op- gekooid, terwijl een smaakvolle ver siering was aangebracht. De hoofd- ere prijzen werden behaald als volgt: Konijnen. Wisselbeker voor de Goudse Sierduivenver; beker voor het hoogste aantal punten vön alle mededingende konijnen: G v. Vliet te Gouda; Lauwertak, hoogste aan tal punten grote rassen: F. Vianen te Gouda: idem voor middenras kort- enlangharig: B. N. van Kampen te Doetichem; idem voor kleine rassen G. v. d. Vliet te Gouda; idem Stan daard dwergrassen A. v. Lomwei te Boskoop; Medaille idem voor ras en kleur: B. N. v. Kampen te Doeti chem. Stand plaquette voor mooiste konijn der tentoonstelling Arn. v. d. Klink te Stolwijk; Geborduurd ont- bijtlaken voor het mooiste dier: Arn. v. d. Klink te Stolwijk. Het beste ko nijn op 1 na 2.50 Arn. v. d. Klink te Stolwijk. Cavia's Beker voor het hoogst aantal punten: J. H. v. d. Meer te Boskoop; Lauwertak voor het mooi ste beertje oud: J. H. v. d. Meer te Boskoop; Lauwertak idem jong: B. H. v. Kampen te Doetichem. Sierduiven. Beker, hoogst aan tal punten: A. de Groot te Gouda; Lauwertak, hoogst aantal punten op 1 na: G. Smet te Terneuzen; Lau wertak idem doffer oud: A. de Groot, Twee broers verdronken Maandagmorgen omstreeks 10 uur zijn de ongehuwde broers, resp. de 24-jarige Piet Eveleens en de 19-ja- rige Jan Eveleens uit Burger veen tij dens hun werkzaamheden als be roepsvissers in de Westeinderplas door verdrinking om het leven geko men. Ze waren bezig met het ophalen van de zegen. Zeer waarschijnlijk was de vangst bijzonder groot met het gevolg dat het bootje te zrwaar 'belast is geworden en is gezonken. Ofschoon beiden zeer goed konden zwemmen en zich ongeveer 300 me ter van de vaste wal bevonden, heb ben zij deze niet kunnen bereiken, vermoedelijk tengevolge van de olóe- •kleding en klomplaarzen, waarmee ze gekleed waren. Maandag en Eerste Kerstdag zijn de rivierpolitie en vele vrienden en bekenden der slachtoffers met dreg gen en zegens aan het zoeken ge weest, totdat men in de namiddag van de Eerste Kerstdag beide dren kelingen heeft opgedregd. Hierbij bleek dat de oudste zich nog had kunnen ontdoen van olliekleding en klomplaarzen; de jongste daaren tegen was nog geheel gekleed. Zij zijn terstond naar het lij'khuisje op de Algemene Begraafplaats te Aalsmeer overgebracht. Beide jongens stonden zeer goed bekend, waardoor het medeleven met de diepgetroffen ouders tijdens de Kerstdagen zeer groot was. KONINKLIJK GEZIN NAAR SANKT ANTON In verband met de weersomstan digheden reist de koninklijke familie niet, zoals aanvankelijk in de bedoe ling heeft gelegen, per vliegtuig naar Sankt Anton. Een wagon van de koninklijke trein reed van Baarn naar Utrecht om daar aan de expresse-trein van 11.56 uur te worden gehaakt. Het koninklijk gezin zal vanavond het Oostenrijkse vacantieoord berei ken, Gouda; idem duif oud: A. de Groot te Gouda; idem doffer jong: F. Tim- mers te Heerlerheide. "'ostduiven. Lauwertak hoogste aantal punten: P. Vink te Waddinx- veen; Medaille voor hoogste aantal punten op 1 na M. Schellingerhout te Koudekerk a. d. Rijn; Vaantje op standaard met duif, voor de beste doffer of duif, oud of jong. P. Vink te W'veen; Medaille voor idem vlieg- klasse: J. C. v. Grieken te Reeuwijk; Medaille voor idem onbevlekt: P. Vink te Waddinxveen; Duif op voet, voor idem; late jonge, 2 pennen: J. Sol te Waddinxveen. LEIMUIDEN ZILVEREN JUBILEUM BIJ MAARSE EN KROON. Op de 2e Kerstdag van het jaar 1925 kwam een nieuwe chauffeur in dienst van het autobus- en taxi-be drijf van de heer Jac. Maarse. Deze chauffeur, de heer C. P. v. Immerseel, die sinds enkele jaren de functie van controleur bekleedt, bleef de firma getrouw en maakte de groei van het bedrijf mee. De dag van zijn zilveren jubileum ging gisteren niet onopge merkt voorbij. In de morgenuren kwamen de directie en de afdelings chefs aan zijn woonhuis in het Oost- einde op bezoek. Aangezien de heer Jac. Maarse in het buitenland ver toeft, bood de heer W. Maarse een armbandhorloge en een enveloppe met inhoud aan. De directeur sprak zijn waardering uit voor de ijver en toewijding waarmee de jubilaris het bedrijf 25 jaar heeft gediend. In de middag werd er druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om te fe liciteren in de zaal Sneeboer en tot slot werden de jubilaris en diens echtgenote des avonds in de bloeme tjes gezet door familieleden en vrien den. NOORDEN NSVWSE 1—3. WSE begon di rect met het spelpeil hoog op te voe ren, ook NSV gaf blijk dit spel te kunnen bijhouden. Op het midden veld echter begon NSV langzaam aan de kluts kwijt te raken en er werd slecht weggewerkt m 't gevolg, dat ook de achterhoede uit elkaar ge speld werd. Na 20 minuten kreeg de rechtsbinnen een kans en schoot hard in 01. Na dit doelpunt was de ach terhoede geheel van de kook, en voor dat het spel weer 5 min. oud was schoot de eigen rechtshalf hard in eigen doel 02. Voordat het rust was gaf A. Kuif, vlak voor het doel een rollertje aan een WSE-man, die er een dankbaar gebruik van maakte 0—3. Na de rust kwam NSV er direct er veel beter in, het was dan ook steeds NSV die de toon aangaf en na 10 min. schoot A. Pietersen hard in 1—3. Hoe NSV verder ook op het WSE-doel bleef beuken succes bleef uit. "Groeneweg 4NSV 2 24. RIJNSATERWOUDE Kerstboomwee. Het enige 'be zwaar van een kerstboom is dat jaar lijks vele branden door de kerst bomen ontstaan. Ook in het gezin van de landarbeider Nomes aan de Herenweg raakte gisterenavond de boom in brand. De heer N. liep hier bij flinke verwondingen op, en moest zich onder doktersbehandeling stel len. ZOETERWOUDE Theater Miniatuur. Met bewon derenswaardige ambitie hebben de heren P. Onderwater Cz. en G. Voer man uit Leiden zich toegelegd op de vervaardiging van mechanisch be weegbare poppen. Al meer dan een jaar lang werd alle vrije tijd aan deze liefhebberij besteed en gisteravond werd in het Parochiehuis de première van het „Theater Miniatuur" gege ven. Het was voor de enthousiaste ondernemers jammer dat de belang stelling zo klein was, want alleen de grote ijver en de werkelijk aardige vindingrijke resultaten verdienden wel wat meer medeleven van de dorpsgemeenschap. Het moet gezegd de verzorging was in veel opzichten zeer goed. Vooral de decors van het spel waren zeer goed en de poppen, bijna levensgroot, waren aardig ge- gd. Daar moet wel een engelen geduld voor nodig zijn geweest om met al die vernuftige draadjes hoofd, mond, armen en handen te laten be wegen. De voorstelling begon met een ouverture waarbij de kapelmeester dirigeerde het onzichtbare orkest in „de bak". Hoe aardig ook bedoelt en uitge voerd, kon deze vertoning niet lang genoeg de belangstelling houden en verveelt voor zij „weg" is. De accor deonspeler en het aardig straatje vol deden beter. Het toneelspel in twee bedrijven, waarin een tiental poppen optraden, voldeed ook niet aan de gestelde ver wachtingen. Daar moet sterker con tact tussen het gesproken woord en de mimiek van de poppen komen. Het is een bijna bovenmenselijke taak om het ingewikkelde mechanis me te bedienen, en tegelijk de rol te spreken. En toch moet dit door de zelfde persoon gedaan worden an ders komen de reacties van de pop steeds te vroeg of te laat. Het zal al tijd nog wel een moeilijkheid blijven om de pop op tijd te laten spelen, want de mechanische overbrengingen hoe perfect ook gemaakt vra gen even tijd en komen gauw te laat. De speler moet dus even voor zijn met het aanslaan van de toetsen. Het zou werkelijk jammer zijn voor de grote ijver en getoonde wils kracht als de jongelui dit werk niet zouden vervolmaken. Het is een curieus geval met zeer aardige momenten en het zal de gro te kunst zijn in deze de juiste, meest dankbare spel-passages voor de pop pen het meest geschikt te kiezen. Daar was blijkbaar toen de poppen eenmaal bewegelijk waren gemaakt nog te weinig tijd overgebleven voor het instuderen en oefenen van het spel. Naar wij vernemen zijn de heren Onderwater en Voerman met pater Loop in onderhandeling om bij de poppententoonstelling van De Bond zonder Naam het Theater Miniatuur te laten medewerken. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kerkfeest voor de kinderen. Voor de kinderen van de leden van de K.A.B. en van de Vrouwenbe weging was het de 2e Kex-stdag een ware feestdag. Ongeveer 300 kinde ren en belangstellende ouders waren verzameld in de grote zaal van het parochiehuis, toen voorz. Goddijn al len een Zalig Kerstfeest toewenste. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). STORMACHTIG. Krachtige tot stormachtige Zuid-westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 28 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.34; maan op 9.25 en onder 16.05 uur. BIOSCOPEN. Casino De pastoor v. Kirchfeld, vol wassenen. Lido Alice in Wonderland (ge prolongeerd). alle leeftijden. Luxor Aan de Riviera C. 1 (ge- prologeerd). 18 jaar. Trianon Wegpiraat no. 1, alle leef tijden. Rex Het teken van Don Marcos, 18 jaar. „Amber", de film van de Donderdagcyclus is voor strikt volwassenen. Onder leiding van mej. v. Mil werd opgevoerd een „Kinderhulde aan de Kribbe", waarna kapelaan een Kerstvertelling deed. Tijdens de pauze werden de kinderen getrac- teerd, waarna werd opgevoerd het blijspel „Het bewind der kinderen" (op het feest van de H. Onnozele kin deren) van Herman Divendal. In dit spel werd voorgesteld, dat ook in de Hemel sinds de dag van de wrede koning Herodes, voor één dag het bewind wordt overgedragen aan de allerjongste. Dit was wel niet geheel naar de zin van St. Pieter, maar hij legde zich voor een dag daar bij neer. Pastoor v. Leeuwen dankte de kin deren voor deze mooie opvoering en verwachtte op Vrijdag, de feestdag van de Onnozele kinderen, allen in de kerk ,om de kinderzegen te ont vangen. ZWAMMERDAM Installatieburgemeester Naar wij vernemen zal de nieuwe burgemeester, de heer C. G. van Dob- ben de Bruyn Maandag 7 Januari e.k., des namiddags om 2.30 uur wor den geïnstalleerd. Bespreking annexatieplannen. De gemeenteraadsberaadslagingen over de annexatieplannen, aanvanke lijk vastgesteld op Donderdag 27 De cember, zijn in verband met de komst van de nieuwe burgemeester tot na der bericht verdaagd. KERSTOVERWEGING BIJ DE KRIBBE. In de St. Leonarduskerk werd gi terenmiddag een Kerstoverweging gehouden rond d - Kribbe. Pater Ser- vatius Wijssen was de gewijde rede naar tijdens deze kerkelijke bijeen komst, waarbij 't Parchieel gemengd koor ,,'t Zonnelied" onder leiding Bram Martijn de muzikale omlijsting gaf. Hij was 't die 't programma opende met een korte orgelfantasie over een oud-Frans Kerstlied „Hoort gy dear de engelstemmen". Hij deed dit mooi en strikt in stijl. De 2e in leiding werd door allen, dus ook door de talrijke kerkbezoekers, gegeven door 't zingen van 't onroerende lied je „Nu syt wellecome", waarna 't Zonnelied „Ons genacket die Avond- steer" van Bernard Diamant ten ge hore bracht. Bernard Diamant schrijft zonder enige pretentie, maar muzi kaal en raak. Dat ligt Martijn, dus ook 't Zonnelied, 't Koor was er goed in, en in 't zingen a bouche fermée, was een mooi resonance waarneem baar. Prettig voor de dirigent moet 't zijn, dat hij zijn solisten uit eigen ge lederen kan betrekken, want ons is bekend, dat hij behalve de twee so listen uit deze prarochie, die wij deze middag hoorden, zo hier en daar nog wel zeer bruikbare krachten heeft. In volgorde van 't programma en hof- felijkheidshalve, bespreken wij eerst de gast van deze middag n.l. mevrouw van Niekerk, die aan het orgel door haar echtgenoot Emanuel van Nie kerk gesecundeerd het „Mariën Wie geliedzong, een van de weinige in tieme en natuurlijke liederen, die Max Reger schreef. Mevrouw van Niekerk heeft een mooi natuurgeluid met charme in de hogere tonen. Het lagere register is hieraan nog niet gelijk, 't Wil ons voorkomen, dat zij hierin nog niet alle lucht' in toon om zet en ademstudie voor haar zeer ge wenst is. Daar 't lied bij Rcger bij zonder op de tekst is ingesteld, ver- zorge zij haar dictie en niet minder haar articulatie. Dit geldt niet minder voor de 2e solo, die zij zong, Laudate Domine van Mozart. Dat is een moei lijke opgaaf om Mozart gaaf en in stijl te zingen. De uitzonderlijke fi guur Mozart is innerlijk zeer bewo gen, maar nadrukkelijk van accent. De romantische visie van de vertolk ster van deze middag kunnen wij niet delen. Ook ging er veel verloren door een te slappe articulatie. Inmiddels heeft de gewijde spreker in een twee delige overweging geboeid en ge sticht; de velen nog eens de grote be tekenis van De. Menswording van Je- voor elk onzer voor ogen hou dend. Dan kregen wij enkele frag menten uit Müller's „Weihnachts- oratorium". een werkje waarvan in de loop van de jaren de room wel wat is afgeschept, maar dat voor de Kerstgewijde toehoorders nog zijn bekoring schijnt te hebben. De inlei ding werd door een leerling van Mar tijn, de heer P. van Remundt, ge speeld. Hij speelde voor zover nodig de begeleidingen slagvaardig en zeer toegewijd. He koor-ensemble heeft de diverse koren hoogstbeschaafd en met goede dictie uitgevoerd, zowel a cap- pella als begeleid. De tenoren, in de minderheid (natuurlijk), handhaaf den zich evenwichtig tegenover de bassen, die wat dit betreft iets groter bescheidenheid zouden kunnen be trachten. Het vraag en antwoord zin gen (om 't zo eens te noemen) tussen solisten en koor was keurig verzorgd. Zo komen wij op de tenor solist, de heer de Haas, en de sopraan soliste, mejuffrouw Staats, die heel hun hart en ziel hebben ingesteld om met weg cijfering van zichzelf, het mooiste en beste te geven wat in hun is. Zou iemand bemerkingen op dit of dat willen of kunnen maken? 't Is best mogelijk, omdat iets altijd nog mooier en gaver kan. Ons heeft getroffen de charme van de eenvoud. Besloten werd met „Ave Verum" van Mozart, een klein koorwerkje, waarin op nieuw de universele begaafdheid van de meester duidelijk naar voren treedt. Martijn had 't koor voortref felijk in de hand en heeft de persoon lijke stijl met de leden van zijn koor nauwkeurig betracht. Rest een be merking: Mogelijk was de duur van een en ander te lang voor een vol maakte rust onder de toehoorders. Dit zou de enige dissonant genoemd kun nen worden in deze welluidende Kerstviering. J. Kortmann. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus z. van J. Ie Febre tn E. Knijff. Robert Louis z. van H. J. van der Steen en E. Nieu- wenburg. Izaak Jacobus z. van I. de Wolf en B. Konings. Marinus Jo hannes Gerardus z. van M. J. J. Kerkvliet en M. M. van Velzen. Hen- drika Violetta d. van G. Kalshoven en H. Joore. Johanna Maria d. van J. A. de Roos en P. M. van Over- beek. Alida Helena d. van D. Kune- ken en A. H. Arbouw. Vincentius Pe trus z. van A. van Loon en C. Kalk- hoven. Johannes Willem z. van J. W. Schagwein en A. Smits. Emilia d. van A. Labordus en M. Kop. Willem Jo hannes z. van W. Roman en C. H. Aniba. Megan Patricia d. van H. Hornbyq en R. Cross. Yolanda So phia d. van W. de Ru en C. F. Ouwer- kerk. Hillegonda Elizameth d. van L. Westerlaken en A. van Groen. verleden: C. H. Zandbergen hsvr. van Wille 40 j. A. M. Wils vrouw 76 j. J. H. van Lessen vrouw 54 j. A C. Spek hsvr. van Lezwijn 65 j. R J. Klazema vrouw 33 j. Gehuwd: P. J. van Schayck en S. Bartlema. K. Dammerman en A. E. M. Snijders.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2