S)e CéickteSotiAout Kerstboodschap van de Paus Gen. Ridgway kan termijn verlengen „Jletói-aukade" vaat Qattf Coopev Med. (toeven ttaav de V,ev. Sloten r Gooit Faroek het roer om? Een losprijs voor de Amerikaanse vliegers Ko-Medie.., Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 1 Ridgway plakt er een half maandje bij Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een zwaargewapende vrede geen oplossing F\E BIJDRAGEN VAN DE KERK voor de zaak van de vrede" is het onderwerp geweest van de Kerstboodschap, die Z. H. Paus Pius XII Maandagmorgen tot de wereld heeft gericht. Deze dertiende Kerst boodschap van de thans regerende Paus werd uitgesproken in de Zaal van het Consistorie en door Radio Vaticana eerst rechtstreeks en ver volgens in zestien vertalingen uitgezonden. De Paus sprak gedurende 37 minuten. Zijn rede was een antwoord op de Kerstwens, die kardinaal Tis- serant namens het Heilige College van Kardinalen tot hem had gericht. De in Rome verblijvende kardinalen waren in de Zaal van het Consisto rie aanwezig. In de kapel van de Heilige Mathil- de, in het Vaticaanse paleis, droeg de Paus te middernacht een plechti ge Nachtmis op. De Vaticaanse en de Italiaanse radio zonden deze Nacht mis uit. Het koor van de Sixtijnse ka pel zong; aanwezig waren uitsluitend een aantal kardinalen van de Ro meinse Curie en leden van het Corps Diplomatiqué met hun gezinnen, die tijdens de Pauselijke Nachtmis com municeerden. In de vroege morgen droeg de H. Vader zijn twee andere Kerstmissen op, waarna hij de gehele Eerste Kerstdag in afzondering door bracht. De bijdrage van de Kerk In zijn Kerstboodschap behandelde de Paus eerst de vraag: waarin be staat de bijdrage van de Kerk tot de vrede niet? Wij zien, aldus de H. Va der, hoe de wereld verdeeld is in twee kampen. Omdat de Kerk echter een geestelijke macht is, staat zij noch aan de ene zijde, nocht aan de andere. In dat opzicht is zij dus neutraal, juist omdat zij geen aardse politieke macht vertegenwoordigt. De Kerk immers is een geestelijke or ganisatie; zij behoort geheel aan Christus, haar stichter, zoals Chris tus geheel tot God behoort. Men moet niet proberen de Kerk een instru ment te maken van een of andere po litieke macht, noch in nationaal, noch in internationaal opzicht. Nochtans kan het gebeuren, dat de Kerk op zekere manier partij zal kiezen, om* dat zij niet geheel en al ongeïnteres seerd kan blijven voor po'litieke vraagstukken door de Kerk niet op de eerste plaats van politiek stand punt uit te bezien, maar krachtens het geestelijke karakter van de Kerk vanzelfsprekend van het standpunt der eeuwigheid. PREDIKING DER LIEFDE. Sprekend over de positieve bijdra ge van de Kerk voor de vrede herin nerde de H. Vader er aan, dat de Kerk de beginselen toepast van haar goddelijke Stichter, de Vorst des Vre- des: de prediking van de liefde. Hier uit vloeit ook haar vredeszending voort. Het bewustzijn van deze zen ding voor het werk van de vrede heeft steeds het geweten en het han delen van de pausen van Rome ge leid. De Kerk heeft deze vredesmissie rechtstreeks uit de handen van God ontvangen. De Kerk is echter geen politieke, maar een godsdienstige ge meenschap. Dit kan echter niet be tekenen, dat zij geheel buiten de ma teriële en politiek problemen van de wereld kan staan. Immers, zij heeft wel degelijk een taak gekregen, par tij te kiezen in de strijd van het goe de tegen het kwade. En deze taak van de Kerk moet men bewonderen. Maar daaruit vloeit ook voort, dat zij kan meewerken tot de vrede. De Paus besprak daarna de oprech te pogingen van vele staatslieden om een eerlijke, eervolle en duurzame vrede te bereiken. Hij betreurde de oplossing van een zwaarbewapende vrede, die niet anders dan funest kan zijn voor de economische situatie in de wereld. De oorzaak van deze be wapende vrede is gelegen in de wei nig christelijke geest, die heerst on der vele volkeren en waardoor ook veie verantwoordelijke staatslieden zich laten leiden. DE GEESTELIJKE ORDE. In het derde punt van zijn toe spraak behandelde de H. Vader daar op de practische bijdrage, welke de H. Kerk aan het vredeswerk kan ge ven. Opnieuw kwam hij daarbij terug op de waarde van de geestelijke or de. Er zijn helaas nog veel te weini gen in de wereld, die inzien, dat de kern van de moderne onrust is: het ontbreken van deze geestelijke orde Op die manier scheppen de men jen zelf hinderpalen voor de werkelijke vrede. Het is dus in de eerste nlaats zaak deze overtuiging veld te doen winnen En in de tweede plaats is er het probleem van de wreedheid der moderne bewapening. ,Wij bid den", zo zeide de Paus, „dat deze wapenen nooit zullen worden aange wend tegenover onschuldige perso nen, vrouwen en kinderen". Hij noemde het een illusie van de poli tiek, die meende, de vrede te kunnen bereiken door het geweld van wape nen. „Allereerst zal dan vaak moe ten worden overgegaan tot het af schaffen van de wapenen van de haat, indien men een duurzame vrede wil bereiken. Daarnaast echter moet komen een diep bewustzijn bij ons allen van onze verantwoordelijkheid tegenover God. Bij dit alles spelen dan de sociale vraagstukken een zeer grote rol. De H. Vader wees daarbij in het bijzonder op de bestaansonze- kerheid van zovele mensen, die een vruchtbare bodem vormt voor haat en oorlog en die weinig bevorderlijk is voor een ware vrede. Vervolgens ging de Paus in op het begrip van vrijheid, de ware vrijheid. „Hoe kun nen", zo vroeg de Paus zich af, „mensen, die in een toestand van economische slavernij leven, de ware vrijheid begrijpen en die vrijheid be geren en beleven? Aan alle mensen moet weer het begrip worden bijge bracht van de waardigheid van de menselijke persoon. De bijdrage, die de Kerk nu kan geven, voor de wa re vrede en de vare vrijheid, moet wel onder zeer ongunstige omstan digheden worden gegeven". Als een bijzonder onderdeel en een andere corzaak van de ongunstige si tuatie in de wereld noemde de Paus ook de ontredderin, van de jeugd. Toch zal de vrede moeten komen voor de mensen en wel een ware vrede voor vrije mensen in een vrije wereld Een ware vrede ook voor de gezinnen. De Kerk h^eft haar bijdra ge vanzelfsprekend volgens de aan wijzingen van haar goddelijke Stich ter vooral op geestelijk terrein te ge ven. Aan het slot van zijn toespraak riep de Paus voor ogen de millioenen mensen, die ook nu overal in de we reld rondom de kribbe zijn geschaard en die zo vurig verlangen naar de vrede, de vrede ir de naam van Jezus Christus. Daarna schonk hij aan alle zijn Apostolische Zegen. De kwestie der krijgsgevangenen Het overleg van de wapenstilstands-onderhandelaars le Panmoendjon is gisteren vastgelopen en aan de vooravond van de termijn van dertig dagen waarbinnen de demarcatielijn geldig zou blijven, tot heden verdaagd. Ook vandaag is geen voortgang gemaakt. De besprekingen liepen vast op de vraag of de vliegvelden van de verbonden luchtmacht tijdens de wapen stilstand al of niet versterkt zouden kunnen worden. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber der V. N„ is gemachtigd de verstreken termijn naar believen met 15 dagen te verlengen, zo verneemt Reuter. WAAR ZIJN DIE DUIZENDEN? Onderwijl hebben de communisten de eerste post van de krijgsgevange nen overhandigd. De onderhandelaars der V.N. hebben opnieuw gevraagd naar de 50.000 man, die zij missen. De communisten vragen op hun beurt, waar 40.000 van hun man schappen gebleven zijn De geallieer den hebben geantwoord dat minstens 37.000 gevangenen regeringsgetrouwe Zuid-Koreanen gebleken zijn. De communisten hebben medege deeld, dat 726 gevangenen van 1058 man, over wie de Verenigde Naties gegevens bezaten, om het leven ge komen zijn, gev.ucht of in vrijheid gesteld en dat een onderzoek gaande is naar het lot van de overige 332 vermisten. De Verenigde Naties hebben de communisten er van beschuldigd, dat zi> geallieerde gevangenen buiten Korea hebben gebracht. „Uw - krijgsgevangenen vertellen ons, dat zij grote aantallen geallieer de gevangenen in China hebben ge zien", zei schout-bij-naoht Libby in de subcommissie voor de krijgsge vangenen. Hij vroeg om een lijst van deze gevangenen. Radio-Peking beschuldigt volgens een te San Francisco opgevangen be richt de Amerikaanse zevende vloot Meer dan honderd zusters van het Roosevelt Hospitaal te New-York hebben tijdens een optocht bij kaarslicht de patiënten van het ziekenhuis kerstlie deren toegezongen. Een van die patiënten was de bekende filmster Gary Cooper, en het spreekt vanzelf, dat de zusters, die aan zijn ziekbed stonden hun uiterste best deden hun held van het witte doek een onvergetelijk» moment te bezorgen. er van, schepen beschikbaar te stel len voor het vervoer van 70.000 man Chinese nat:ona istische troepen naar Noord-Birma, via Thailand. Deze troepen zouden bestemd zijn voor de nationalistische commandant van de guerillastrijders in de Zuid-Chinese provincie Yoennan. VIER DOODVONNISSEN IN BULGARIJE. Een Bulgaarse rechtbank heeft gis teren vier van de lien personen, die te Sofia wegens „spionnage" voor de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Turkije terechtstonden, ter dood veroordeeld. De zes anderen kregen gevangenisstraffen, die uiteenliepen van 6 tot 20 jaar. Allen waren be schuldigd van „misdadige voorne mens om de wettige regering van Bulgarije omver te werpen". De mijnramp in de Ver. Staten Slechts één overlevende De Oriënt II-mijn te West-Frank fort, in de Amerikaanse staat Illinois, waarin de vorige week bij een mijn- gas-ontploffing 119 mijnwerkers om het leven gekomen zijn, is gisteren heropend voor een uitgebreid onder zoek, waaraan autoriteiten van de regering, de staat, de directie en de vakbonden deelnemen. Slechts één man is levend boven de grond ge bracht. De stoffelijke overschotten zijn op één na geborgen. Deskundigen zijn van oordeel, dat de ontploffing is ver oorzaakt door „verregaande zorge loosheid". Alle mannen, op vier na, werden onmiddellijk gedood. De Verenigde Staten hadden in 23 jaar een ramp van een dergelijke omvang niet gekend. De enige ge redde werd zwaar gewond aange troffen in de schacht, na twee en een halve dag, op ongeveer 170 meter diepte. Een andere errlstig gewonde, die levend aan de oppervlakte werd gebracht, overleed in het ziekenhuis. Rouwkransen hingen tijdens de Kerstdagen aan de deuren van vele woningen in de mijnwerkersstad, die 13.000 inwoners telt, in plaats van de gebruikelijke Kerstversieringen. De teraardebestelling van de slachtoffers geschiedde op Maandag en de beide Kerstdagen. De toestand van de overlevende mijnwerker is redelijk. KERSTDAGEN EISTEN IN AMERIKA 779 DODEN. De Kerstdagen hebben in de Ver enigde Staten een ongekend groot aantal slachtoffers van ongevallen opgeleverd dit jaar. Er waren 779 doden te betreuren, terwijl het hoog ste aantal tot nu toe in 1936 was voorgekomen: 761. Het verkeer eis te 531 slachtoffers en branden 107. NACHTMIS TE BETHLEHEM. Pelgrims uit dertig landen stroom den op de vooravond van Eerste Kerstdag door de twee grote poorten van Jeruzalem bewaakt door sol daten met stenguns om de midder- nachtmis te Bethlehem bij te wo nen. Ongeveer honderd diplomaten mochten bij wijze van uitzondering ge bruikmaken van de autoweg, die aan gelegd moet zijn waar eens de drie koningen met hui kamelen heen trokken. Met witte verf was aange geven, waar het mijnen-vrije gedeel te van de weg zich bevond. Ongeveer 2500 christen overschre den de grens tussen Israël en Jorda nië om de heilige plaatsen in de oude stad van Jeruzalem te bezoeken. Voor het eerst woonden de weinige protestanten die in d~ oude stad wo nen de dienst in ^e Schotse kerk van St. Andries in de nieuwe stad bij. Het Europese leger De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België, Nederland en Luxemburg zullen vandaag. Donder dag, te Parijs hun besprekingen over de vorming van een Europees leger hervatten. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal pas van Vrijdag af aan het overleg deelnemen. EMIGRATIE NAAR BRAZILIë. De Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken, Neves, heeft te Rio de Janeiro verklaard dat Brazilië be reid is het volgend jaar behalve 18.000 immigranten duizend Duitse gezinnen en Nederlandse geschoolde arbeiders op te nemen. Dezer dagen arriveerde in de haven van New-York het M.S. „Rijndam" met aan boord o.a. twaalf Nederlandse boerenfamilies, die in de staat Ala bama nieuw land in cultuur zullen brengen. Zij zullen echter eerst gedu rende een jaar bij Amerikaanse boerenfamilies verblijven, teneinde te kun nen wennen aan de veranderde levensomstandigheden; daarna zullen zij hun nieuwe land 1632 Ha. per famil ie in bezit kunnen nemen. Dit plan is uitgegaan van een plaatselijke textielfabriek, teneinde de veeteelt in» Alabama te bevorderen. De foto toont de families aan boord van de „Rijn dam" bij hun aankomst te New-York. Nieuwe Engelse adviseurs In Egypte zijn de politieke gemoederen weer in beweging gekomen. De politie te Alexandrië moest gisteren gebruik maken van traangasbommen en vuurwapens om menigten uiteen te drijven, die protesteerden tegen de benoeming van Hafez Afifi pasja tot hoofd van het koninklijk kabinet van koning Faroek. Ook in Ca'ro werden betogingen gehouden. De demonstran ten gaven tevens lucht aan hun verontwaardiging over de benoeming van ambassadeur Amr pasja, die onlangs uit Londen is teruggeroepen, tot raads man van de koning voor buitenlandse zaken. In beide steden werd de nood toestand afgekondigd. of te krijgen. Bevestiging was even wel uit bevoegde bron niet te krij gen. Het regeringsgezinde dagblad „Al Misri" schreef: „Zolang het kabi net zijn vaderlandse plieht nakomt, zal het niet aftreden", maar waar nemers blijven er van overtuigd, dat zich een ernstige binnenlandse cri sis ontwikkelt. Generaal Sir George Erskine, de bevelhebber van de Engelse troepen in de kanaalzone van Suez heeft aan gekondigd, dat als „de verzetsgroe pen van jongelieden" uit Cairo zijn manschappen zouden aanvallen, hij hen met sterke strijdkrachten zou „verpletteren". De verantwoordelijkheid voor al les wat gebeuren kan met deze jon ge mensen rust op de schouders van hen, die hun toegestaan hebben te vertrekken, aldus Sir George, in ant woord op de berichten, dat de ver zetsgroepen van plan warén de En gelsen aan te vallen. Tijdens de Kerstdagen was het rustig in de land engte, afgezien van enkele onbelang rijke voorvallen. Te Cairo zijn twee Egyptische em ploye's van de Engelse ambassade tijdens een proces schuldig bevon den aan het uitoefenen van aandrang op Egyptische arbeiders om het werk in de Engelse kampen nabij het Suez-kanaal op aanlokkelijke voor waarden te hervatten. Beiden wer den veroordeeld tot een jaai dwang arbeid en een boete van ruim dui zend gulden. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Salah el din Pasja, is met een klein staf Egyptenaren en Soedanezen voor een korte vacantie op het Italiaanse eiland Capri aan gekomen. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in het Mid den-Oosten, is uit de Suez-kanaal zone te Londen aangekomen. RELLETJES IN DE STRATEN. Overvalwagens met agenten pa trouilleerden door de hoofdstiaten. De Foead el Awal-universiteit te Cairo is voor onbepaalde tijd geslo ten, omdat studenten hebben deel genomen aan de protestbetoging te gen de regering. In de hoofdstad joeg de politie de betogers spoedig uiteen, maar in Alexandrië schoolden zij op nieuw samen, nadat de politie de stoet had verspreid en begonnen weer leuzen te roepen. Politieke waarnemers vatten de nieuwe benoemingen op als een te ken van koning Faroeks groeiende ontevredenheid over de keer, welke de gebeurtenissen onder het huidige bewind van Nahas Pasja hebben ge nomen. De nieuw benoemden slaan nl. als zeer Engels gezind bekend. De onzekerheid over de bedoelin gen van de vorst, hebben aanleiding gegeven tot vele geruchten. Het voornaamste is, dat de regering op het punt zou staan ontslag te nemen Vandaag door Boedapest losgelaten De Verenigde Staten hebben Hongarije medegedeeld bereid te zijn de 120.000 dollar boete te betalen voor'de vier Amerikaanse vliegers, op voor waarde, dat deze onmiddellijk in vrijheid gesteld worden, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken te Washington aange kondigd met speciale machtiging van minister Dean Acheson Hongarije heeft het Amerikaanse aanbod geaccepteerd en volgens bericht uit Boeda pest zouden de vliegers vandaag (Donderdag) worden vrijgelaten. dwaald, „anders zou hun de keuze tussen boete en gevangenschap niet worden gelaten'aldus dit blad. Van talrijke particulieren en ondernemin gen heeft de Amerikaanse regering aanbiedingen gekregen de boete van 120.000 dollar gpheel of gedeeltelijk te betalen. De regering heeft deze echter alle afgewezen. Een half mil- lioen Amerikanen van Hongaarse oorsprong had aangeboden het hele bedrag te betalen. Onder hen, die zich het meest beijverden om de vlie gers „vrij te kopen", bevond zich Ro bert Vogeler, de Amerikaanse zaken man, die zelf destijds drie maanden in een Hongaarse gevangenis heeft doorgebracht. Tijdens de Kerstdagen is de ver oordeling van de Amerikaanse vlie gers het gesprek van de dag geweest in de Verenigde Staten. De „New York Times" was van mening, dal: het betalen van de boete de snelste en de menselijkste weg was ,om de vier Amerikanen vrij te krijgen. „Dit pleegt men ook te doen, wanneer men de levens redt van hen, die door kidnappers zijn ontvoerd", schreef dit blad. De „Washington Post" was, van mening, dat de Hongaarse satel- 'ieten van Moskou zelf het bewijs le- eren, dat de vliegers niet moedwil- ig en met misdadige opzet boven Hongaars grondgebied zijn ver- Traaische scherts Kerstdiner liep slecht al „Probeer de revolver eerst even op mijn vrouw", zei de gastheer lachend tot een vriend op het kerstdiner. Doch het gelach verstomde, toen een revolverschot weerklonk en de vrouw zeer ernstig getroffen ineen- zeeg. Voor het kerstdiner had Bern. S. een zware revolver van 12 mm mee gebracht naar een feestzaal in Ou- grée bij Luik met de bedoeling te middernacht de traditionele schoten te kunnen lossen. In de streek van Luik zijn deze schoten in de kerst- jiacht („campes") algemeen gebrui kelijk. Tijdens het diner monsterde de man opgewekt zijn wapen en toonde het trots aan zijn disgenoten. De gastheer, Gufllaume Bovy vroeg hem, voor de grap de revolver eerst eens op zijn echtgenote te proberen. Lachend voldeed S. aan dit ver zoek en drukte de revolver tegen de heup van de vrouw. Tot ieders ontsteltenis klonk een luide knal; een kogel die zich nog in de revolverloop bevond, doorboor de het lichaam van de vrouw, ketste af op de deur en sloeg te pletter te gen een radiator van de centrale verwarming. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis in Ougrée overgebracht. (Tel.) WINTER IN SCHOTLAND. In de Schotse Hooglanden is de laatste dagen een enorme hoeveelheid sneeuw gevallen. Op sommige plaat sen ligt de sneeuw op het ogenblik al drie meter hoog Tal van wegen zijn reeds practisch onbegaanbaar. In het Zuiden van Schotland en in het Noorden en Oosten van Engeland heeft het zwaar geijzeld. Ook daar zijn de wegen op vele plaatsen niet -»r hpriiHpn OPPOSITIE WIL MOSSEDEQ AANKLAGEN. De leiders van de oppositie in het Perzische parlement hebben de voorzitter gevraagd, een speciale zitting te beleggen. De oppositie wil minister-president Mossadeq en zijn regering onder beschuldiging stel len. Volgens de Perzische parle mentaire regels moet de voorzitter een dergelijke zitting na overleg met de minister-president binnen een maand, nadat het verzoek is inge diend, beleggen. LIBYE EN DE UNO. Het zo pas onafhankelijk geworden koninkrijk Libye heeft verzocht toe gelaten te worden als lid van de Ver enigde Naties en van de organisatie voor de landbouw (Fac), de organisa tie voor onderwijs, wetenschap en cultuur (Unesco), en de wereldge zondheidsorganisatie. De gedachte van een wijze is meer waard dan de overtuiging van een

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1