De Onderwijs-motie-Peters z.h.st. aangenomen Tweede Kamer sprak 167 uren over de begroting Provinciale Staten Zuid Holland jJ/^eisjeshandel ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gistermid dag gestemd over enige moties, welke zijn ingediend tijdens de behande ling van de begroting van het depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Over de motie van de heer Peters (KVP) betreffende een wettelijke regeling van het ge heel van schoolgeldheffingen, waarin het beginsel van gezinsreductie tot uiting komt en die van de heer Pe ters (KVP) betreffende het vaststel len van een hoger vermenigvuldi gingscijfer dan één ten aanzien van het schoolgeld voor het lager onder wijs en het uitgebreid lager onder wijs werd de beraadslaging her opend. De heer Peters (KVP) bracht re dactionele wijziging aan. De motie van de heer Van Sleen (Anb.) betreffende het verstrekken van kosteloos onderwijs geeft de heer Stokman (KVP) aanleiding te ver klaren» dat zijn fractie haar stem er niet aan zal geven. In beginsel acht spr. kosteloos onderwijs verwerpelijk. De minister verklaarde na de wij ziging der eerste motie-Peters geen bezwaar ertegen te hebben. Aan zijn bezwaren tegen de tweede motie is door de wijziging toegemoetgekomen. Zijn bezwaar tegen de motie-Van Sleen handhaafde hij; hij achtte haar onaanvaardbaar. Tenslotte werden de moties-Peters zJh-s. aangenomen; de motie-Van Sleen werd verworpen met 57 tegen 27 stemmen, die van P. v. d. A. en CPN. Radio en televisie. Staatssecretaris Cals beantwoordde nog de sprekers, die Donderdagavond over radio en televisie het woord ge voerd hadden. De Kamer mag ver wachten, dat het kabinet voor het aftreedt de nieuwe radiowet bij de Kamer zal hebben ingediend. Er is een onderzoek gaande naar de moge lijkheid van commerciële uitzendin gen via de Wereldomroep en dit on derwerp zal ook ten aanzien van de televisie in studie genomen worden, maar in geen geval voor wat betreft de binnenlandse omroep. Alle politieke partijen, die aan de verkiezingen deelnemen, hebben recht op zendtijd behalve partijen, die de volksvrijheid misbruiken om haar te vernietigen, verklaarde mr. Cals en hij sprak daarmee geheel in de lijn van de heer Peters (KVP) die gezegd had: „De democratie is wel goed maar niet gek". Aan het wetsontwerp op de kijk gelden wordt gewerkt. Mr. Cals vond f 30,per jaar niet te hoog. Ds. v. d. Zaal (AR) die aangedrongen had op verwijdering van de vertegenwoordi gers der omroepverenigingen uit de televisieraad een wens die ook bij de betrokkenen leeft kreeg ten antwoord, dat deze mensen als des kundigen zijn uitgenodigd tot de raad Militairen moeten port gaan betalen De vrijdom van port voor brief kaarten, welke aan in werkelijke dienst zijnde Nederlandse militairen wordt met ingang van 1 Januari op geheven. Op dezelfde datum wordt ingetrok ken de portvrijdom verleend aan mi litairen hier te lande voor de ver toe te treden. Met hun uitspraken in de televisieraad binden zij de instan ties, waartoe zij behoren, dus niet. Ook de staatssecretaris achtte het niet geheel juist dat het IKOR wel en de kerken die reeds voordat het IKOR uitzendingen verzorgden, niet in de televisieraad zijn vertegen woordigd. Deze kerken zullen nu in de gelegenheid worden gesteld haar zienswijze kenbaar te maken over de vraagstukken, die de raad bestudeert. De voorzitter sprak een Kerstrede uit (zie elders in dit blad). De Kamer zal op 29 Januari weer bijeenkomen. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Minister Lieftinck in Amerika De besprekingen tussen enige par ticuliere Amerikaanse banken en minister Lieftinck, dezer dagen te New York gehouden, hebben de slui ting van beperkte leningen voor Ne derland beoogd, zulks ter overbrug ging van de aflossingsverplichtingen aan de Export-Importbank, welke dit en volgend jaar nogal zwaar drukken, aldus heeft de minister gisteren te Washington in een exclu sief interview met de Amerikaanse correspondent van ANP verklaard. Het gaat hierbij om de twee laatste tranches, elk dertig millioen dollar, van het crediet groot tweehonderd millioen, vijf jaar geleden door de Export-Import Bank verleend, aldus de minister, en het is de bedoeling deze verplichtingen enigszins uit te strijken, aangezien Nederland in 1954 en de volgende jaren geringere aflossingsverplichtingen heeft. Hij zeide dat de besprekingen een zeer bevredigend verloop hebben gehad. De overeengekomen voorv/aarden waren niet oqgunstig. De Min. ver klaarde in Washington een „zeer be langrijk" gesprek met het hoofd der HET PALEIS-NOORDEINDE. Het kabinet heeft besloten, met erkentelijkheid het aanbod te aan vaarden, dat H.M. de Koningin in be ginsel gedaan heeft, om het konink lijk paleis aan het Noordeinde in Den Haag ter beschikking te stel len van het op te richten internatio naal academisch instituut. Aan het stichtingsbestuur zal echter de defi nitieve keuze tussen het koninklijk paleis in Den Haag en het Instituut voor de Tropen in Amsterdam gela ten worden, zo deelde minister Rut ten in de Tweede Kamer mede. De regering heeft daarbij over wogen, dat het paleis aan het Noordeinde niet weer als koninklijk ontvangstcentrum behoeft te wor den ingericht. Als zodanig staan het Huis ten Bosch en het koninklijk paleis in Amsterdam ter beschik king. Het ligt in de bedoeling in Sep tember 1952 met de exploitatie te beginnen. ECA, Bissel gehad te hebben over de economische hulp aan Nederland en het gebruik der tegenwaarde fondsen, De minister sprak de hoop uit, dat de resultaten van het ge sprek spoedig merkbaar zouden zijn. Toch vermaning aan de regering niet zo veel te praten Kortenhorst hoort de Kerstklokken De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft de be grotingszittingen besloten met een rede. In deze rede wierp hij een terug blik op de afgelopen periode, zomede een blik vooruit. Bij de terugblik achtte hij een zekere voldoening op haar plaats Hij wenste Kamer en Regering er geluk mede, dat de Kamer voor het eerst sedert de herfst van 1946 er in is geslaagd de gehele begroting voor het Kerstreces af te doen. Men kan z.i. niet zeggen, dat de gehele begrotingsbehandeling nu bij zonder kort heeft geduurd, al was zij samengedrongen in een tijdperk van zes weken. De Kamer heeft immers in deze :s weken zich vrijwel uitsluitend aan de begroting gewijd, en er is nau welijks enige tijd voor andere werk zaamheden besteed. Zodoende is zij er in geslaagd niet minder dan 167 uur voor de begro tingsbehandeling beschikbaar te stel len, een cijfer, dat lager is dan de laatste jaren. Thans is er voor deze arbeid meer tijd nodig dan voor de oorlog. Spr. verklaarde dit uit de toegenomen omvang van de staatstaak, o.a. tot uitdrukking komend in een groter aantal departementen, waarbij nog komt, dat sommige departementen twee ministers hebben of een minis ter en een of meer staatssecretaris sen. Naarmate de rantsoenering van de spreektijd voor de leden straffer wordt, schijnt het wel alsof van de zijde der regering langer, althans zeker niet korter, gesproken wordt. Tot op zekere hoogte achtte spr. dit begrijpelijk, maar hij meende, dat de regering tooh zal moeten beseffen, dat een beperking van de spreektijd alleen dan volledig effect heeft, in dien ook zij met een bescheiden spreektijd genoegen neemt. De lege zetels. Men heeft er de laatste maanden wel eens aanmerking op gemaakt, dat er bij bepaalde gelegenheden weinig leden aanwezig waren. Spr. erkende, dat deze critiek niet geheel onge grond is, dooh hij voegde er aan toe, dat het quorum in deze zitting in elke vergadering is bereikt zonder dat het ooit nodig is geweest een z.g. straflijst voor te lezen. En dat ter wijl niet zelden een flink aantal le den ambtshalve in het buitenland vertoefde. Cijfers betreffende de aanwezig heid der leden in de periode tussen September en Kerstmis had spr. nog niet, wel echter over de gehele zit ting 19501951. In die zitting hadden 92 openbare vergaderingen plaats. Gemiddeld woonde een lid der Ka mer er hiervan 73,4 bij. Dit is een aanwezigheidspercentage van rond 80. Opmerkend, dat sedert de opening van deze zitting in het geheel tien stellen mondelinge vragen tot de re gering zijn gericht tegen 40 schrif telijke, zeide spr., dat de verhouding zich begint te wijzigen ten gunste van de mondelinge, over welke ont wikkeling hij zich zeide te verheu gen en hij deelde mede, dat bij de seniores der Kamer een voorstel in overweging is om de regeling van het vragenrebht zo te wijzigen, dat dit nog beter aan zijn doel zal be antwoorden. Smaakrijke inkleding. O.m. herinnerde de voorzitter nog aan het bezoek van Kamerleden aan Nederlandse industrieën, dat o.a. heeft geleid tot het instellen van een vaste commissie voor de industrie. De heer Kortenhorst vermeldde nog, dat de aankleding van het Kamer gebouw gewonnen heeft door het in bruikleen verkrijgen van een aantal meubels, afkomstig uit gerecupe- reerd kunstbezit. Hij hoopte, dat 'net De proef van verleden jaar. met medewerking der regering mo- j Ten aanzien van de voorbereiding j gelijk zal zijn op deze weg nog ver- 'der openbare behandeling der be-der te gaan. zending 'van scTmmigT stukken" naar i groting herinnerde de voorzitter er Spr. wenste de Kamerleden, de Indonesië, Nederlands Nieuw-Guinea aan» dat de Kamer de proef verleden j parlementaire pers, de leden van het Suriname' en de Nederlandse An til-jaar genomen met een systeem van kabinet, de staatssecretarissen en de len. Eveneens wordt ingetrokken hetbegrotingscommissies, zonder afde- ambtenaren, die bij het inspannende verlaagde port voor de verzending i lingsonderzoek in deze zitting heeft j parlementaire werk betrokken zijn van sommige stukken, bestemd voor j herhaald. Hij zeide de indruk te heb- j geweest een Zalig Kerstfeest en een militairen, verblijvende in Indonesië, j ben, dat dit systeem thans beter j Gezegend jaar 1952. De zieke KameV- op Nederlands Nieuw-Guinea, in Su- j heeft voldaan dan bij de vorige be-j leden, mejuffrouw Tendeloo en de riname of op de Nederlandse Antil- j groting. heren Terpstra, Donker en Ten Ha len. i Vervolgens trad de voorzitter ingen wenste hij een spoedig herstel De militaire portvrijdom voor port j 0611 beschouwing over verschillende j toe Zijn goede wensen voor Kerst- naar en van Nederland blijft bestaan denkbeelden, die de laatste tijd aan mis en Nieuwjaar deed hij ook uit- voor de militairen, die zowel aan de hand zijn gedaan om een tijdige gaan naar alle Nederlanders in bin- boord van de Nederlandse torpedo-en toch gedegen behandeling van de nen- en buitenland, daarbij bootjager als bü her Nederlandse begroting te bevorderen. a^v^a Detachement Verenigde Naties in Korea dienst doen. Voor militairen aan boord van in buitenlandse havens vertoevende schepen der Koninklijke Marine blijft het tarief van 20 cent voor m'axi- maal 19 gram gehandhaafd. De genoemde faciliteiten gelden alleen voor postverkeer tussen de desbetreffende militairen en Neder land en omgekeerd. De voorzitter herinnerde er voorts aan, dat de Kamer voor de behande ling der begroting tal van belang rijke andere wetsontwerpen heeft behandeld en hij merkte op, dat de Kamer nog een belangrijk program ma in de komende maanden wacht. Spr. deelde mede, dat hij zich voor stelt onvoorziene omstandigheden voorbehouden de Kamer tegen 29 Januari a.s. weer bijeen te roepen. eerste plaats denkend aan onze sol daten in Korea. De heer Kortenhorst besloot zijn rede aldus: In gedachten hoor ik de Kerst klokken luiden over ons vredig, ar beidzaam volk, welks stem wij ver tolken. Mogen wij dat in vrijheid blijven doen in de geest als gegrift staat in de grote klok van Rotterdam met de dichtregels van Anthonie Donker: Standvastig in het wisselend getij Weerklinke uit bronzen borst een fors geluid. Verwachting boven tijd'lijk noodgeschrei, Lui goede tijden in, lui slechte uit. Minister RUTTEN feliciteerde de Kamer namens de regering ermede, dat de begrotingsbehandeling voor het Kerstreces is geëindigd. Wat niemand mogelijk had geacht is ge lukt, zeide hij en hij betuigde zijn erkentelijkheid voor de medewerking. Te kwart voor vijf sloot de voor zitter daarop de vergadering. De le den verdrongen zich daarop rond het voorzittersgestoelte om president en griffiers de hiand te drukken. De gewijzigde moties De gewijzigde moties van de heer Peters (K.V.P.), welke gistermiddag in de Tweede Kamer z.h.s. zijn aan genomen, luiden aldus: „De Kamer, van oordeel, dat het ter hand nemen van de voorbereiding ener wettelijke regeling van het ge heel van schoolgeldheffingen, waarin het beginsel van gezinsreductie tot uitdrukking komt. voor alle takken van geheel of ten dele door rijksgel- den in stand gehouden onderwijs wenselijk is, gaat over tot de Orde ivan de dag". „De Kamer, van oordeel, dat het vaststellen van een hoger vermenig- vuldigjngscijfer dan een ten aanzien van het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, het builengewoon lager onderwijs, het voortgezet ge woon lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs de daaruit voortvloeiende lasten voor de school- geldplichtigen in vele gevallen in be langrijke mate verzwaart en een dui delijke ongelijkheid in schoolgeld heffing in de verschillende gemeen ten voor dezelfde takken van onder wijs tengevolge heeft, nodigt de re gering uit, in nadere overweging te nemen het achterwege laten van rijkswege van elke invloed, welke tot vaststelling van een hoger vermenig- vuldigingscijfer dan een zou kunnen leiden, en aan de Kamer mededeling te doen van het resultaat van deze overweging: gaat over tot de orde van de dag". WASMACHINE-OORLOG IN SNEEK. Geen vlees- of broodoorlog, doch een wasmachine-oorlog is thans in Sneek aan de gang. De eigenaar van een parfumerie zaak kwam dezer dagen op het idee om 20 machines van een bepaald merk te verhuren. Dit namen de plaatselijke installateurs niet. De volgende dag verschenen ad vertenties in de plaatselijke bladen, dat zij met 30 machines van hetzelf de merk zouden komen. Dat gaf de stoot tot de openlijke strijd: adver tenties met steeds lagere prijzen. De machines worden in bestel auto's gehaald en gebracht, geheel franco. De prijzen liepen al terug van 1.75 tot 0.75 per 2 uur. In de Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gisteren G. St. ge antwoord op de algemene beschou wingen over de provinciale begroting voor 1952. De gedeputeerde J. A. J. Jansen Maneschijn (A.R.) wees erop, dat het interprovinciale overleg, waarop de heer Meertens had aangedrongen, reeds bestaat. Er zijn al verscheide ne vergaderingen geweest onder an dere over de financiën, over krank zinnigenverpleging en over perso neelsbeleid. Ook is er interprovin ciaal overleg gepleegd over de in vesteringscommissie, en spr. verklaar de, dat de minister zeer ernstig reke ning heeft gehouden met de adviezen van de verschillende colleges en Ge deputeerde Staten. Wat het werk van de investeringscommissie betreft, zei spr., dat de gemeentebesturen over plannen, die bedragen van meer dan 100.000.betreffen, eerst overleg plegen met G. St. Zijn die het er mee eens, dan wordt het plan aan de commissie voorgelegd, die dan ad vies uitbrengt aan G. St. Dit is o.m. gebeurd met het tunnelplan van Rot terdam. Gedeputeerde mr. J. J. R. Schmal (C.H.) deelde mee, dat inzake het ambachtsonderwijs een rapport van het economisch technologisch insti tuut is gevraagd. Dit is op het ogen blik nog in behandeling. Na re- en dupliek werd de provin ciale begroting voor 1952 z.h.s. aan genomen, met de aantekening dat de communistische fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. De voorziter sloot hierna de twee de gewone zitting van dit jaar, de leden alle goeds toewensende voor Kerstmis en Nieuwjaar. Auto rijdt amazone en paard omver Berijdster overleden Op de rijksweg te Brummen is gisteravond voor het hotel Het Wa pen van Zutphen een ernstig ongeluk gebeurd. Freule Fioen, dochter van baronesse van Sytzema van der Feltz, wilde te paard een langs de weg geparkeerde auto passeren, toen de heer W. uit Enschede, komende uit de richting Arnhem, in volle vaart amazone en paard omver reed. Freule Sytzema werd de ouderlij- woning binnen gedragen. Zij is met een zware, hersenschudding, een schedelbasisfractuur en waarschijn lijk een wervelfractuur later per am bulance naar het Algemeen Zieken huis te Zutphen vervoerd, waar zij in de loop der avond is over leden. Het paard, dat in zijn val nog een rijwiel verbrijzelde, stierf ter Oud-militair reisde op vals paspoort Enige tijd geleden werd de 28-ja- rige M. P. door de Nederlandse re cherche aangehouden, omdat hij probeerde met een vals paspoort de Nederlandse grens over te komen. Hij wilde voor bezoek naar zijn fa milie in Den Haag, en ofschoon hij wist, dat de Nederlandse recherche hem zocht in verband met een de- viezenovertreding, ten tijde van de Westerling-affaire, waagde hij toch de kans. Met een paspoort op naam van Arends probeerde hij 22 Novem ber j.l. bij Rosendaal in de trein van Antwerpen naar Den Haag door de controle te komen. Dit lukte niet. Men herkende hem en detinering in het huis van bewaring te Breda volgde. Voor de rechtbank verklaarde hij g;steren, dat hij onschuldig was aan de deviezenovertreding en dat hij in staat zou zijn zijn onschuld te bewij zen, Voor deze kwestie zal hij ech ter nog in Amsterdam terechtstaan. De officier van justitie beperkte zich nu evenwel tot de vervalsing van het paspoort en vroeg vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Deze eis vond de verdediger, mr. Houben, wel een beetje hoog en hij drong, gezien de bijzondere ver diensten van zijn cliënt gedurende de bezetting en zijn diensttijd in In donesië, aan op vermindering van straf. Hieraan gaf de politierechter gevolg, door de gevangenisstraf te verminderen tot drie maanden met aftrek. ZcmdcupnMqm OP DE DAKVORST rvE beduimelde zakagenda's, die U weldra, te zamen met de afge legde levensbaan, in de vergetelheid van de prullemand gaan verdwijnen, vermeldden op 21 December: Begin van de winter. Daar maken we ons ieder jaar knorrig over. Het is al zo lang win ter, dat er nodig een eind aan moest komen! Hoeveel kolen zijn al niet opgestookt en hoe gewend zijn we al niet aan de kruik-met-kous in bed? Wanneer we in de hevigste graad van opwinding zijn geraakt door dat „Begin van de winter", komt de weerslag als een vertroosting. Alle zak-agenda's, alle kalenders mogen praten, dat de winter op 21 Decem ber begint, het zijn maar papieren leugenaars. Rond Kerstmis heeft de zon haar dieptepunt bereikt. Zij gaat weer stijgen, iedere dag een streepje hoger, hoger, naar de lente en de mid-zomer. In de straat, welke wij gedurende onze doortocht bewonen, staat ook aan de overzijde een rij huizen. Ieder jaar op 2 Decemiber treedt de poolnacht in en kan de zon haar stralen-bos niet meer over de dakvorst verheffen. Maar oip 13 Januari indien 't helder weer is is ze weer zo ver, dat ze in de huis kamer schijn en weer licht en leven brengt. Dat is altijd een dag van feest en vreugde en van dankbaar heid, waar lang naar is uitgezien. Al de bewoners aan deze zijde van de straat zien naar die dag uit als naar de dag, waarop het licht'der wereld hen weer beschijnt. Zo is het ook ge weest in de dagen „so langk geleên", toen de gehele wereld snakte naar de Verwachte der Volkeren, het Ver langen der Eeuwige Heuvelen. Heel stil en kalm is het Licht der Wereld over de dakvorst van Kerstmis gaan stralen om de duisternis te verjagen. „Maar de duisternis heeft het niet begrepen". De heidenen hebben het niet begrepen, de moderne godlozen hebben het niet begrepen, de Joden hebben het niet begrepen en ook, dat is het rampzaligste van al es, ook wij, Christenen genaamd, hebben het in groten getale niet begrepen. Wij hebben de goddelijke dwaasheid niet begrepen van de Kerstnacht, onge hoord en van te voren ondenkbaar, dat de Verwachte der Volkeren een kind van arme mensen zou zijn en zo arm geboren zou worden, dat het in een veestal en, bij gebrek aan een wieg, in een voerbak te vinden is: „Hier voert de neergedaalde God De trotsche wereld om met spot". God kwam in een stal, God lag in een koeien-voerbak, om de eerste en voornaamste les in de wijsheid des vredes en de wijsbegeerte van het heil te geven: dat, als de Schepper nederig is, het schepsel niet hoovaar- dig mag zijn. De hoovaardij hult ons in een dikke mist en houdt de zon weg. Zij schijnt wel en wil ons verwar men, maar wij begrijpen het niet, wij wil'ien het niet begrijpen en indien wij het begrijpen, schuiven we de gordijnen dicht. Want zo'n Zon wil len we maar liever niet zien. Wij weigeren nederig te zijn en als we dat weigeren, kan God ons niet meer helpen. MARIUS. CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade »toHen^e^doo^4^ct^lacor^^L03. (Advertentie). Puzzle-oplossing van vorige week Horizontaal: 1. melis, 3. vaart, 7. stengel, 9. roos, 10. mede, 11. sta, 13. stil, 14. raam, 16. ink, 19. lade, 21. sits, 22. sterkte, 23. malle, 24. aleer. Verticaal: 1. Maart, 2. iets, 4. adem, 5. takel, 6. shit, 7. somtijds, 8. legatie, 11. Ali, 12. ark, 15. sloom, 17. nors, 18. aster, 20. etui, 21. stal. De gelukkige winnaars van deze week zijn: C. P. v. d. Berg, 's Gra- vendamseweg 33, Voorhout (manchet knopen), J. P. van Seggelen, Boek- horsterweg 16, Oude Ade (portemon- naie) en Jan Gordijn, Mauritsstraat 85, Leiden (boek). De prijzen zullen worden toegezonden. In het Kerstnummer van vandaag vinden onze puzzelaars een interes sante Kerstpuzzle, waarvoor een aan tal waardevolle prijzen beschikbaar gesteld is. Ook in het Oudejaars avondnummer van 31 December ho pen wij een prachtige puzzle met spe ciale prijzen te publiceren. Veel suc ces,! Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 17) De jongedame zag er allerliefst uit. De rouwkleren, die ze droeg, moesten we inpakken en de juffrouw Her- ta heette ze, als ik me niet vergis moest ze op bevel van de oudste dame zelf meenemen, hoewel ik graag een jongen gestuurd had. Waarschijnlijk vreesde de nobele weldoenster dat juffrouw Melcher iets met de jongen zou kunnen be spreken. wat haar niet aangenaam was. bromde Valentin. Bij het per soneel van ..De Gouden Kroon" leek haar dat minder gevaarlijk want daar kunnen ze niet lang van hun post weg; maar zo'n aap van een jongen blijft dikwijls kletsen terwijl zijn baas op hem wacht. Mijnheer Gem- müller, kunt u die kledingstukken nog nader beschrijven? Gernmüller deed dat en hij kon commissaris Valentin ook een knoop geven van dezelfde soort als er aan net costuum van Herta genaaid wa ren. Deze knoop had een eigenaardi ge vorm', ovaal en hij was half beige half lichtbruin. Tevreden stak Valentin hem in de zak en met een paar woorden van dank verlieten beiden de winkel. Herta Melcher schrijft in de brief over allerlei telegrammen, die de zogenaamde gravin Merzenstein verzond en ontving. Ik zal eens naar het postkantoor gaan, om te zien, of daar nog iets valt uit te vissen. Ga je mee? Natuurlijk. De ambtenaar aan het loket haalde enkele formulieren en overhandigde deze aan doctor Valentin. Alsublieft. Deze bekeek ze aandachtig. N als ik dacht. Het telegram, dat A Merzenstein opgaf, was niet a mevrouw Herbinger in Horstberg gericht, maar aan een an der adres. Kijk maar. Den heer Cas- pas Kessler. Werdern, poste-restante. Verwacht je om achttien uur precies in het hotel, dat het dichtst bij het station in Soben ligt Zend telegram met inhoud, die ik je in de coupé gaf. En hier hebben we dan dat be richt, dat zogenaamd van mevrouw Herbinger afkornstig is. en waarin sprake is van de ziekte van haar zoontje. Deze twee telegramformulie ren spreken boekdelen. Een doorge stoken kaart. De hier genoemde Cas par Kessler is natuurlijk dezelfde als de zogenaamde baron Feldem, die de rol van broeder der gravin speelde. De hemel mag weten hoe de kerel in werkelijkheid heet. De ambtenaar had aandachtig ge luisterd en direct begrepen, dat er hier iets ernstigs aan de hand was. Nog iets, commissaris, zei hij tot Valentin, gravin Merzenstein kwam vroeg in de namiddag hier, haalde dit telegram hij wees naar het te legram, dat zogenaarr;d uit Horst- berg kwam en telefoneerde toen. Toevallig sloot de deur van de cél niet goed. en ik hoorde twee woor den: „Gouden Kroon". Mij viel dat verder niet op, want het klonk heel onschuldig. Ze wilde haar ..broer" het hotel nader aanduiden. Misschien was ze bang, dat hij iets zou kunnen beder ven. Overigens: ik kan het niet hel- nen. Robert, maar die Herta Melcher is een lichtgelovig ding. Waarom keek ze niet naar de plaats van af zending van het telegram, toen Ade- le Merzenstein zo onvoorzichtig was. het haar in handen te geven zoals immers in de brief aan je moeder staat? Robert gaf geen antwoord. De an der had gelijk, maar Herta bezat nu eenmaal zo'n goed hart. dat ze zulk geraffineerd bedrog niet eens ver moedde bij mensen, die haar onsym pathiek waren. Valentin dankte de ambtenaar en ging toen met Robert weer naar bui ten, waar de taxi van Anton Schmiedlinger wachtte. De beide mannen lieten zich naar het politiebureau brengen en op za kelijke toon gaf Valentin alle nodige bevelen. Robert sloeg hem opmerk zaam* gade. Wanneer hij dienstbeve len gaf. kon hij bepaald streng res pect-afdwingend kijken, alle zonnige vrolijkheid, die anders vaak in zijn ogen blonk, scheen dan geweken. Hij was een zeer sympathiek mens. Iets kleiner dan Robert, met vlugge en uiterst energieke bewegingen. Zijn trekken verrieden scherpzinnig heid en zelfbeheersing. Zo, sprak commissaris Valentin eindelijk, terwijl een zucht van ver lichting hem ontsnaote. Ik ben klaar. Nu behoef ik eigenlijk nog maar één ding te doen. En dat is? De ogen van de commissaris knip- oerden vergenoegd. Op vacantie gaan. Vandaag zit ik namelijk voor het laatst, op kan toor. Robert gezicht werd merkbaar lan ger. Dat is beroerd. Waarom? Ga jij nu maar kalm naar huis en wacht rustig de resul taten af, die het onderzoek van de politie oplevert. Dan vergis je je tooh lelijk, vrind. Het is mijn vast plan, op eigen houtje te onderzoeken, waar Herta zit. Denk jij, dat ik thuis ook maar één minuut rust zou hebben? Commissaris Valentin schudde zijn vriend de hand. Bravo, zo wilde ik het horen. Het was dus rr/aar gekheid, dat je met vacantie ging? Waarachtig niet. Maar daarom kan ik nog wel als „particulier de- tectieve" naar juffrouw Melcher gaan zoeken. Natuurlijk moeten we alles, wat we eventueel ontdekken, aan de politie-autoriteiten mededelen. Zie je, in romans vind je allerlei hyper- slimme amateursdetectives, die twee boekdelen lang niets dan onzin uit halen, omdat anders het verhaal te gauw uit is. Maar wij weten niet vooruit, hoe het afloopt en daarom moeten we met de mannen van het vak samenwerken. Ben je het daar mee eens, Robert? En of, zei Robert met stralende ogen, ik kon niets beters wensen. Hoe zal ik je danken? Dank liever de voorzienigheid, dat er geen kennissen op me zitten te wachten, of erger nog, een liefheb bend meisje! Nu kan ik als vrij nvan naar eigen goeddunken over mijn tijd beschikken. Wacht hier op me dan neem ik vlug afscheid van mijn collega's en gaan we er vandoor. Ik heb thuis alles al ingepakt, en mijn auto staat ook al klaar. Toen liep hij de kamer uit. Robert bleef alleen, maar zijn neerslachtig heid was verdwenen, de zekerheid, dat Herta's zaak in de beste handen was stelde hem gerust. Commissaris Valentin kwam al weer gauw terug en Robert ging met hem mee naar zijn pension. Zijn hos pita, de weduwe van een majoor, had zijn bagage voor de vacantie al ge reed gezet. De sympathieke jonge man lag haar na aan het hart en bij het afscheid gaf ze hem nog allerlei goede raadgevingen: hij moest toch vooral niet te vlug rijden om niet te verongelukken, enzovoorts. Lachend beloofde Valentin, steeds aan haar goede raad te zullen denken. Ook voor Robert Wessler voelde de goede oude dame terstond svmpathie en ze scheen blij te zijn. dat haar gast zo'n aardige vacantievriend ge vonden had. (Wordt vervolgdh

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6