k unstleven in Leiöen L RIJNSTREEK Journaal DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 75-jarige Tuinbouw en Plantkunde organiseert sterrit naar Leiden Tijdens de gisteravond in Het Gulden Vlies gehouden vergadering van de afdeling Leien en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw eh Plantkunde, heeft de voorz., de heer J. Jonker, het een en ander medegedeeld over de plan nen, welke worden voorbereid in verband met 't 75-jarig bestaan van deze afdeling, dat in de eerste helft van Juli zal worden gevierd. Ofschoon nog veel moet worden uitgewerkt, staat thans reeds vast, dat in het begin van Juli een offi ciële herdenking in Den Burcht zal plaats vinden. Aan deze herdenking, waartoe alle afdelingen uit het land worden uitgenodigd, zal een bloe monsterrit worden verbonden, waar voor de jubilerende afdeling enkele prijzen beschikbaar stalt, o.a. ook voor de verst komende afdeling. Het ligt in de bedoeling, dat de aan deze sterrit deelnemende auto's (autobus sen) op een nog nader aan te wijzen terrein tentoongesteld zullen wor den. In de middaguren zullen de deelnemers een rondvaart maken over de Kager- en Brasemermeren, met daaraan verbonden een bezoek aan Avifauna. Overwogen wordt voorts om in de maand September een bloementen toonstelling te houden en een feest avond voor de bij de Leidse afde ling aangesloten leden. De heren H. A. Bol en J. H. Rie- l22woningen aanbesteed Hedenmorgen werd op het Stad huis te Leiden door de architecten M. cn ir. D. Th. Laurentius uit Voor schoten aanbesteed het bouwen van 122 .woningen met bergplaatsen, op terreinen gelegen ten Zuidwesten van het Veilingkanaal in de ge meente Leiden. Er waren 17 inschrijvingen bin nengekomen, van laagste tot hoog- 'ste: A. Ph. Kuyl, Rijswijk, 1.046.500; Voordouw en Hoogstraten, Warmond, 1.078.000; M. v. d. Bent, Wassenaar, 1.113.800; Fa. J. Hodclijk, Dor drecht 1.154.500; N.V. Panagro, Warmond, 1.172.000; Chr. Overde- vest, Rijnsaterwoude, 1.201.500; fa. Brandwijk, Sliedrecht, f 1.202.386; De Lange en Van der Plas, Oegst- geest, 1.220.000; K. Burgy. Leiden, 1.221.450; Joh. Seysener, Hillegom, 3.222.134; Verdoes en Vooys, Kat wijk aan Zee, 1.241.000; Aann. en Ing. bedrijf. Gouda, 1.242.000; C. v. d. Wiel, Noordwijk f 1.255.000; S. P-luit, Amsterdam, 1.296.000; Gebr. Kreukniet, Gorkum, 1.302.000; H. J. Strijk, Rijpwetering, 1.310.000; N.V. Bijku II, Den Haag, f 1.350.000. MUTATIES KANTONGERECHT LEIDEN. M. i. v. 1 Jan. 1950 (terugwerkende kracht) is aan de Griffie van het Kantongerecht te Leiden benoemd tot schrijver A. dé heer J. J. van Mastrigt te Leiden. M. i. v. 1 Nov. 1951 (terugwerkende kracht) is bij- de Griffie van het Kantongerecht te Leiden benoemd tot Adm. ambtenaar C. de heer C. A. Beem, wonende te Lisse. WENSEN VAN MIDDENSTAND T.O.V. NED. FABRIKAAT. Informatieve bespreking in Leiden. Onder voorzitterschap van dr. ir. P. Fehmers hield de Vereniging Ne derlands Fabrikaat afd. Leiden, gis teravond in Het Gulden Vlies een informatieve bijeenkomst met de Leidse middenstand, vertegenwoor digd door het bestuur van de Leidse Middenstandscentrale, die de drie plaatselijke middenstandsbonden overkoepelt. Besproken werd hoe de producten van Nederlands fabrikaat beter onder de aandacht van het publiek gebracht /.ouden kunnen worden. In dit ver band werd gewezen op een even tuele kwaliteitsverbetering en op het aantrekkelijker maken van de ver pakking, zoals in het buitenland vaak geschiedt. De fabrieken zouden bo vendien een betere service kunnen verlenen aan de winkeliers. Deze en andere klachten, wensen en sugges ties zullen door de afdeling aan het hoofdbestuur van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat doorgegeven wor den. Overal in het land worden der gelijke informatieve bijeenkomsten tussen de vereniging en de midden stand gehouden. mens, die zich voor een bestuurs functie niet beschikbaar stelden, werden opgevolgd door mevr. M. Povel en de heer J. M. Ballego. Waarderende woorden richtte de voorzitter totf de heer Riemens (de heer Bol was'niet aanwezig), waar na deze wederkerig dankte voor de vriendschap en medewerking van bestuur en leden ondervonden. Na de pauze hield de heer J. H. Smit een interewante causerie over dc cultuur van Nerines, een zeer bij zondere plant. r()lN GEREN LEIDS JEUGDPARLF.MENT. Maandagavond vond in het Leid se Stadhuis een zitting plaats van het Leids Jeugdparlement. De voor zitter, de heer Lamers,, verwelkom de enige gasten van het Rotte .lamse Jeugdparlement en becritiseerde ver volgens de chronische afwezigheid van de WD. Daarna werd begonnen aan de be handeling van „De na-oorlogse so ciale politiek". Alle vleugels van de Jongeren KVP kwamen in actie, zo als dit van een volkspartij verwacht kan worden. Het felle debat met tal van steekjes.onder en boven wa ter leverde een minimum aan idealen en een maximum aan wer kelijkheidszin op. Aan het einde deelde de voorzit ter mede, dat de Raad van Bestuur twee belangrijke punten in studie heeft n.l. een meer efficiënte en soe pele werkmethode en de tot stand koming van een plaatselijke PJCR (Politiek Jongeren Contact Raad). Tot slot wenste hij de leden alle goeds t.g.v. jaarwisseling. De Sint vond TIP knal, en irecn wonder, Voor hem doet «trak» Kcratman niet ondei. Ook Silvester vast niet, Dus blijkt Til' favoriet. Met de TIP slaagt elk feestje bijzonder. Inz. Hr. J, H. v. d.- L., Den Haag ontv. I fl. TIP (Advertentie.) MR. H. VAN OORDT BENOEMD TOT GRIFFIER HOGE RAAD. Bij Koninklijk Besluit is mr. H. v. Oordt, griffier bij het Kantongerecht te Leiden, benoemd tot griffier van dc Hoge Raad der Nederlanden. Mr. Van Oordt is tevens griffier van de Bijzondere Raad van Cassatie. Tot opvolger van mr. Van Oordt is be noemd zoals wij gisteren reeds meldden mr. W. de Koning, die reeds waarnemend griffier bij het Leidse Kantongerecht was. De nieuwe griffier van de Hoge Raad kwam in 1932 naar Leiden. Voordien was mr. Van Oordt griffier van het Kantongerecht te Sittard. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Lambertus, z. van A. Ie Feber en A. J. Oomes; Gerda, d. van H. F. Kleefslra cn S. Lantinga; Maria Adriana, d. van A. Schutten en C. M. Haasbroek. Gehuwd: K. Mol en G. N. W. Ce- bol. Overleden: J. H. C. Ranselaar wed. van Brouwer 83 j.; H. B. van Riesen man 55 j.; J. van der Oever man 42 j. Woensdag 19 December. De politie is ook overal goed voorl Komt daar Zaterdagmiddag een man vertellen, dat hij met vrouw en vier kinderen (waaronder een baby van 14 dagen) door de hoofdbewoner uit huis gezet is. Er was blijkbaar enig verschil van mening in dat huis aan de Uiterstegracht, waarin bij elkaar 17 mensen woonden! Wat kon de po litie anders doen dan zeggen: kom maar bij ons? Die man kori toch niet op straat blijven staan. Dus kreeg het gezin onderdak voor de nacht op het Politiebureau. Maandagmor gen heeft de man zich onmiddellijk met het Huisvestingsbureau in ver binding gesteld. Hij staat er welis waar ingeschreven onder de zeer dringende gevallen, maar een, twee drie een huis, neen, dat ging nog niet. Het bureau zal wel het uiterste proberen om zo spoedig mogelijk een oplossing te brengen. Ondertussen lo geert het gezin nog steeds op het bureau. Het is toch wat; die baby zal later kunnen vertellen: ik was nauwelijks twee weken oud, toen ik al op het Politiebureau terecht kwam! A.s. Maandagavond om 7 uur, dus op Kerstavond, wordt in „Den Burcht" een gewestelijke kanarie tentoonstelling geopend, waarop 350 van die dieren te zien zullen zijn. Omdat de chauffeur van een vrachtauto gistermiddag bij 't keren niet goed oplette, reed hij met een uitstekende ijzeren pijp, die op zijn Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de dames M. M P. Michielsen, den Haag, E. J. M van der Laan, den Haag, C. E. Loeb, den Haag; idem de heren H. M. I. van Baren, 's-Hertogenbosch, S. van Eyck van Heslinga, den Haag, F. N I.. Abersan, Amsterdam. J. A. Kopp, den Haag, P. F. L. M. Schuurs, Rot terdam en P. W L. Brijnen, den Haag; voor het candidaatsexamen godgeleerdheid mej. A. P. Veenen- bos, Enkhuizen, idem de heren M. A. van Rhijn, Hengelo, C. Rozerr.ond. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte cp proefschrift getiteld „Minangka- bau and Negri Sembilan" de heer P. L'. de Josselin de Jong te Leiden. wagen lag, door de spiegelruit van de kruidenierswinkel van de fa. G. J de Jongh aan de Nieuwe Rijn. Aan diggelen, dat voelt u. De Maria-congregatie, afd. Heren van de St. Petrusparochie heeft, in tegenstelling met het bericht in „Sur- sum Corda", morgenavond geen bij eenkomst, in verband met het biecht horen. De nederlaagwedstrijden om de Grocneveldbekcr werden gisteravond voortgezet. Groenoord won van Rond de Haven met 17.283 tegen 15.835. Met klaverjassen, als u dat nog niet wist. Het Jubileumfonds van de N.V. Sajetfabrieken P. CIos en Leembrug gen heeft ons uitgenodigd voor de vierde jubileum-feestavond, die op Zaterdag 29 Dec. a.s. gehouden wordt, om half acht in de grote zaal van Den Burcht. Berry Kievits en Gerard Walden brengen hun revue „D.D.D.D.D.", oftewel: Dat Doet De Deur Dicht! STADSKOK. Wat lezers schrijven DE KOOPAVOND. De sectie Winkelbedienden van de afd. Unie voor Leiden en Omstre ken van de drie samenwerkende or ganisaties van Handels- Kantoor en Winkelbedienden schrijft ons: Dat tot nu toe de afd. Unie haar standpunt betreffende de eventueele Koopavond tot 10 uur 's avonds, noch op een openbare vergadering, noch in de plaatselijke pers heeft kenbaar gemaakt, wil niet zeggen, dat zij er niets over te zeggen heeft. Integen deel, de afd. Unie is en blijft, ten de ze paraat. Zij zal op de juiste tijd en juiste plaats, haar afwijzend stand punt kenbaar maken en motiveren, Op een vergadering, uitgeschreven door de Katholieke Volkspartij afd. Leiden, waar inleidingen werden ge houden over deze Koopavond, heeft de secretaris van de afd Unie, op scherpe en duidelijke wijze uiteen gezet, waarom de Winkelbedienden tegen deze koopavond zijn. De winkelbedienden kunnen ge rust zijn. De afd. Unie volgt waak zaam de verdere ontwikkeling over deze koopavond. De Katholieke Tex tiel-detailistenorganisatie, zomede de Christelijke Middenstandsorganisa tie, hebben zich er al tegen ver klaard, terwijl de andere groepe ringen het helemaal onder elkaar niet eens zijn. Stagnatie in de melk-sanering Een aantal melkhandelaren uit Lei den, verenigd in het comité Anti-sa neerders, dat tegen de melk-sanering in Lelden is, heeft gisteravond in de Kleine Burcht vergaderd, onder lei ding van de heer G. de Kier, naar aanleiding van de voorstellen, die vorige week gedaan werden tijdens een vergadering van de Sanerings commissie met een groot aantal melk handelaren uit Leiden. Ook na nader overleg handhaafden de anti-saneerders hun bezwaren. Zij blijven een volstrekt afwijzende hou ding aannemen, ook al zou een hun ner oen plaats in de Saneringscom missie krijgen en al zouden in het opgestelde contract veranderingen worden aangebracht. De anti's ko men op 8 Jan. weer bijeen. Zoals bekend wilde de Sanerings commissie de melksanering in Febr. a.s. invoeren. Men had daartoe de stad in 120 wijken verdeeld, die sa men 28 sectoren vormen. DOCENT IN BIOCHEMIE TE LEIDEN BENOEMD. In de Staatscourant van heden is het K.B. opgenomen, waarin dr. H. Velstra, directeur rosearch-lab. van enige samenwerkende kininefabrie- ken te Amsterdam opgedragen wordt in het tijdvak van 12 October 1951 tot 12 Juli 1952 aan de Universiteit te Leiden in de faculteit der Wis- en Natuurkunde te doceren in de bio chemie. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER ALPHEN AAN DEN RUN Tonteluitvoering. - In de vrij goed bezette Nutszaal gaf de toneel- ver. „Selecta" Woensdagavond de eerste van een tweetal uitvoeringen in dit seizoen. Na een kort openings woord van de heer D. J. Verschuur voerden de 12 medewerkenden op te waarderen wijze op het drama tisch toneelstuk van Kosita Peters, getiteld „Maaike, 't spel van Zee kant". De regie berustte bij dc heer K. Meijer. Opvallend goed spel bo den mevr. A. BouthoornUithol, mej. Greta Camminga en de heren N. A. Windhorst en R Camminga. Ook aan de bijrollen was goede zorg testeed. De heer R. Camminga sprak een dankwoord voor de betoonde be langstelling. Een nieuw stuk heeft men reeds in studie voor de volgen de uitvoering. HAZERSWOUDE „AKOE GA SLAPEN" „Vergeet 't maar", dacht 't aapje De visser A. K. aan de Rijndijk, bezat al ruim vijf jaar een aap, die altijd even mak was. Zondagavond toen een zoon van K. thuis kwam, liep hij naar de aap toe, en maakte een praatje en zei „Akoe ga slapen". Doch Akoe had bepaald geen goede bui en sprong tegen de zoon van K. op en beet hem in zijn rechterarm. Een tweede zoon van K. wilde tus senbeide komen, doch deze werd eveneens in zijn arm gebeten. De verwondingen, die de aap beide zoons van K. toebracht, waren van die aard, dat zij zich direct onder dokters behandeling moesten stel len. De aap is intussen van kosthuis veranderd en bevind zich nu in het dierenpark te Wassenaar Geboren: Antje d. van W. den Dolder en M. Keijzer; Hans z. van G. Duiker en C. Hoek; Cornelia Jo hanna Maria d. van P. Brugman en G. M. van Vermeulen; Pieter z. van G. J. Rademaker en J. Schellinger- heut; Gijsbert z van J. van Dorp en M. van Dorp; Gerardus Cornelis z. van M. Heemskerk en N. C. Bunnik. Ondertrouwd: Jacob Hassefras 26 j. en Cornelia van Oeveren 24 j. Getrouwd: Gerrit van Tol en Francina Wilhelmina Kraaijeveld; Pieter den Hertog en Alida Slappen- cel; Abraham den Hertog en Trijn tje Catharina Verkerk. Overleden: Maartje Vos 69 j., tchtg. van J. van Hoff. Als de verheerlijking van de Kerst gedachte heeft Bach zes Kantaten (voor de drie Kerstdagen, Nieuwjaar, Zondag daarna en Driekoningen) saamgevoegd onder de titel „Weih- nachts-Oratorium". Feitelijk een on eigenlijke titel, omdat de gewijde tekst ondergelegd is (althans voor een groot deel) aan wereldlijke wer ken. Alles wat er aan muziek in Bach leeft, is in zekere zin orgelmu ziek. Het orgel is van geest naden kend en ernstig; en orgelmuziek draagt 't zelfde karakter. Wereldlij ke of geestelijke compositie, alles is bij Bach ernstig en wij kunnen wel zeggen religieus. Deze bemerking is ter wille van de beangstellde; juist omdat het W ïinachts-Oratorium een juweel is. Voor de voortreffelijke uit voering, die „Con Amore" van de vier gebruikelijke delen gaf zijn wij in hoge mate erkentelijk. De mu ziek op zich is .zo rijk aan verhef fing, dat ook dit werk de toehoorder plaatst voor het niet te begrijpen raadsel, waarvoor Bach ons steeds weer stelt: hoe kan muziek zo on persoonlijk zo formeel en tevens zo ontroerend mooi zijn? De koren zijn indrukwekkend, de koralen devoot, de recitatieven prachtig verhalend en vol van zang en aria's. Doorgaans ligt over 't gehele werk een blijde, devote geest. Voor de uit voering onder de voortreffelijke lei ding van Simon Jansen kan men al leen maar lof hebben. Hij toch leidt met vaste hand. Zoekt naar algehele veredeling, naar verdieping en reli gieuze extase. Alles droeg het ken merk van muzikale nauwkeurigheid. De dames en heren koorleden heb ben door hun enthousiaste toewij ding, hun beschaafde toonvorming en genuanceerde manier van zingen de uitvoering tot iets heel moois ge maakt .hecht in het rhythme. De solopartijen werden vervuld door de dames Annie Hermes-, alt; Corry Bijster, sopraan. Zij beiden stonden bovenaan. Zij zongen heel mooi en sensitief. Han Lefèvre, tenor, beviel ons deze keer niet zozeer, omdat al les wat zwak van expressie was. Peter de Vos, de bas, kweet zich be vredigend van zijn moeilijke taak. Hij heeft een zeer sympathieke stem. die evenwel nog vrij moet komen. In de hogere ligging heeft hij moeite met zijn toonvorming. De H.O.V. heeft een keurige begeleiding gege ven, en de korte symphonie ter inlei ding van deel II was een idylle van orkestspel. Ook de moeilijke trompetpanijen werden met vaardigheid geblazen. Rest ons de overige instrumentaal solisten lof te brengen. Valentijn Schoonderbeek heeft voor het con tinuo bij de recitatieven aan het cla- vecimbel goede zorg gedragen. Simon Jansen gaf het werk fraai in stijl en toch met eigen cachet en zeer voort varend. De bijkans volle Gehoorzaal was vol gespannen aandacht en men zal ongetwijfeld de verheven indruk ken in zich bewaren, die de geestes adel van Badh heeft gewekt. J. Kortman n. HOOGMADE Jaarvergadering IJsclub. Voorz. Jac. v. d. Star opende de vergadering en verwachtte tegen het einde van de vergadering nog een aantal leden, kaartliefhebbers. Secretaris Jac. v. Wieringen kreeg voor zijn uitvoerig jaarverslag een applaus te incasse- ien. De heren P. H. v. Melick en J. J v. d. Geest vormden de kascon trolecommissie en konden verklaren dat de penningmeester een goed be heer heeft gevoerd. De heren H. v. Wieringen en P. M. Winters zagen zich bij acclamatie herkozen. De voorz. toonde een nieuwe keurig uitgevoerde wisselbeker, welke drie maal achtereen of vijf maal in to taal moet worden gewonnen om de finitief eigendom te kunnen wor den. Voorgesteld en aangenomen werd voorts om de dreglijnen op te halen en centraal te bewaren. De lonen voor de ijswerkzaamheden werden opgetrokken tot 0 86 per uur. In de rondvraag stelde de heer Jac. v. d. Star voor om van perso nen die juist voor een bepaalde wedstrijd lid worden van de ijsclub een dubbele contributie te heffen, teneinde ééndagsvliegen te voorko men. De heer W. v. d. Laan wil de wakken tijdig afgezet hebben. De ver loting voor de damespryzen bracht aan de volgende dames een prijs: 1® mevr. B. A. v. d. Voornv. d. Post, 2e mevr. S. v. SchieJuffer- mans, 3e mevr. W. v. Wieringen- ?Jooren. Hierna werd overgegaan tot de traditionele jaswedstrijd, welke een gezellig verloop had. Als winnaars kwamen uit de bus: le W. v. Leeu wen Jzn., 2e P. v. Leeuwen Bzn., 3c- Th. v. d. Post, 4e J v. d. Star Jac.z., 5e L. C. v. d. Geest. Om circa half een sloot de voorz. na de prijzen te hebben uitgereikt. LEIDERDORP Gemeenteraad. Vrijdagavond om kwart voor zeven vergadert de gemeenteraad. Aan de orde is o.a. de behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1952. Het voorwoord van B. W gaf de begrotingscommissie aanleiding een vraag te stellen naar aanleiding van de reconstructie van de Van der Valk Boumanweg in verband met de ver betering van de schoeiing door de provincie. De commissie is van me ning dat deze reconstructie min of meer aan de gemeente wordt opge drongen en dat dientengevolge de provincie ook de kosten, althans een belangrijk aandeel daarvan, zal moe ten dragen. Zij vraagt zich af, of het wel juist is, daarvoor een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds aan te vragen. B. W. wijzen er in hun antwoord op, dat de reconstructie reeds lang op zich liet wachten en dat een bijdrage uit het gemeente fonds niet als een gunst, doch als een recht moet worden gezien. Zij be roepen zich op een uitspraak van de minister teneinde een eventueel bij de commissie levende gedachte om trent „Bevoogding" van de gemeente weg te nemen. De regering heeft al leen te onderzoeken of het geven van een bijzondere uitkering voor een bepaald object op zijn plaats is. Voorts komt in deze vergadering aan de orde de verbetering van de bediening en seinverlichting der Lei- derdorpse brug waarvan de kosten op 42.000.zijn geraamd LEIMUIDEN Raadsvergadering. De raad komt Vrijdag a.s. bijeen om half acht. Op de agenda staat o.a.: Aangaan kas geldlening; Financiële besluiten inza ke dekking oude kapitaalsuitgaven; Aanvrage van een voorschot aan het Rijk van achtersüallig onderhoud Woningwetwoningen complex I en II (Nieuweweg en Oosterwèg). NIEUWKOOP Middenstand en vreemdelingenverkeer Sedert kort heeft zich uit de pl, middenstandsverenigingen te Nieuw koop een comité gevormd met het doel het vreemdelingenverkeer in ons dorp te stimuleren en te besten digen. Teneinde zoveel mogelijk toelich ting te verschaffen werd gisteravond een bijeenkomst belegd in de zaal van de heer de Koker. De avond werd geopend door de heer J. Th. Klein, die allereerst in herinnering bracht de zozeer ge slaagde „Niwa-week" m 1950. Hierna wees spreker er op, dat het voor Nieuwkoop zo goed zou zijn, wanneer er ieder jaar een dergelijk festijn zou kunnen worden georganiseerd. Om de belangstelling voor ons plas gebied aan te tonen, las de heer Klein een brief voor van de Unie Watersporttourisme, waarin werd aangekondigd, dat met Pinksteren 1952 bij gelegenheid van een ster- tocht, 150 leden naar Nieuwkoop zullen komen. Mr. H. Judell was bereid gevon den om op deze avond een causerie te houden, teneinde de Nieuwkoopse middenstanders er van te overtui gen hoezeer goede behandeling en hulpvaardigheid de vreemdelingen steeds weer aantrekt om Nieuwkoop uit te kiezen als vacantieverbliif. Bij al deze zakelijkheid werd ech ter ook gezorgd voor wat amusement. Er werd door Nieuwkoopse dilettan ten een kleinkunst-programma ver zorgd dat goed was. Ernst en luim wisselden elkaar af, maar het leeu wenaandeel had toch wel het voor ons kersverse accordeon- en guitaar- gezelschap „Niplavi-players". In hun charmante pakjes presenteerden zij, onder leiding van Siem de Koker en met zang van Jack Snijders en Gert- Jan ten Haken een populair program ma, dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Geheel in de sfeer van deze avond declameerde Jan Zwart Guido Ge zelles „O. 't ruisen van het ruisen de riet" op zeer verdienstelijke wij ze. Ook de voordrachten van de he ren Angcnent en Rommen vielen in de smaak. Siem de Koker gaf nog een piano-uitvoering van enige ge deelten uit het Warchau-concert van Richard Adinnsell. Raadsagenda. Op Vrijdag a.s. des namiddags om drie uur komt de Raad van Nieuwkoop in openbare zitting bijeen. Op de agenda staat o.a.: Vast stellingen begrotingen van de bedrij ven en van de algemene dienst der gemeente voor het dienstjaar 1952; Verbetering Voorweg; Verkoop riet land en water gelegen te Noorden; Begrotingswijzigingen dienst 1951 en 1952. NOORDEN L.T.B. praatavond. De L.T.B. organiseerde in de zaal van de Wed. A. Kuyf een praatavond. Deze avond werd geheel besteed aan de K.I. De heer J. Wesseling uit Hazerswoude, bestuurslid van „Vita Nova" van Rijnstreek West, was voor deze avond bereid gevonden om naar Noorden te komen. Na het openings woord van de voorz., de heer J. Mou nts, kreeg de heer Wesseling het woord. Eerst gaf spr. een uiteenzet ting over het begin en de groei van „Vita Nova". Het begin was uiterst moeilijk geweest, doch gezien hel succes zijn de moeilijkheden ruim schoots beloond. „Vita Nova" is op gezet op coöperatieve grondslag om dat daar alleen de beste kans van slagen lag. Spr. wees er met nadruk cp, dat wanneer men zich aansloot bij de K.I., zich ook aan moest slui ten bij de Melkcontrole Oyer de werkwijze, inleggclden, kosten enz. volgde een breed opgezet en lang durig debat. ROELOFARENDSVEEN FAR. „MARIA PRESENTATIE" HEEFT EEN JEUGDGEBOUW Vele parochianen ziUlen nog wel aangename of mindor aangename herinneringen- hebben aan het oude Noodkerkje aan de Langeweg. Hoe het zij. in iéder geval heeft dit ge bouwtje de parochie „Maria Presen tatie" reeds eerder grote diensten bewezen. Wederom heeft men nu een beroep gedaan op de eigenaar, de heer de Jong, en wederom heeft deze hot belangeloos afgestaan, thans om hier de jeugd in een georganiseerde jeugdbeweging onder te brengen. Het nut en de noodzaak van een jeugdbeweging behoeven wij hier niet nader te omschrijven. Wij zijn e: van overtuigd, dat dit vooral de ouders met grote kind er on zeer sympathiek zal zijn. De inrichting van dit gebouw vergt belangriike kosten. Daarom is een jeugdcomité in het leven geroepen, dat zal trach ten door geldinzameling cn moge lijke lening bij de parochianen de benodigde gelden tc verkrijgen. Na tuurlijk vertrouwen zij hiervoor, en terecht, een volledig begrip te vin den bij parochianen en ook oud-pa rochianen. Wij voor ons hopen, dat het comité volledig zal mogen sla gen en spoedig het zo heilzame werk vcor de jeugd zullen kunnen begin- r.en, Filmavonden voor de nieuwe kerk. De door dr. v d. Bijl gegeven filmavonden voor de nieuwe kerk „Maria Presentatie" hebben een groot succes gehad on dc noodlij dende kerk zal er wel bij varen. Morgen, Vrijdagavond, wordt deze prijzenswaardige actie besloten met dc laatste filmavond, welke in café „De Vier Heemskinderen" wordt ge geven. RIJNSATERWOUDE IJsclub. De IJsclub Rijnsater woude kwam in jaarvergadering bij een in het café van de heer De Boer. De voorz., de heer W. Timmers, opende deze vergadering met een woord van welkom en verheugde zich over de massale opkomst. Uit het financiële verslag van de penn., de heer C. Overdevest, bleek, dat het boekjaar met een batig saldo van 327,70 was afgesloten. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren Chr. Overdevest, H. de Boer, H. Heemskerk en G Bergs- hoeff, werden bij acclamatie herko zen. De door het bestuur opgemaak te begroting werd goedgekeurd. In de rondvraag verzocht de heer l'Ami grote nationale wedstrijden te orga niseren. De heer van Zwieten, voorz. van het Merendistrict, deed de me dedeling dat hij in onderhandeling is met een firma tot het aanschaffen van een tractor voor eventuele sneeuwopruiming. Hij deed een be roep op de ijsclub, om zo nodig ook de tractor te doen gebruiken, de kos ten zouden in dit geval aanmerkelijk lager zijn dan bij handenarbeid. De voorz. wenste de heer N. Dis seldorp geluk met zijn jubileum van 25 jaren bestuurslid. Met toepasselij ke woordgn bood hij de jubilaris na mens de ijsclub een kistje sigaren aan. De hee£ Van Zwieten, bestuurs lid van de KNSB, bracht de geluk wensen over namens de KNSB en zeide, dat de medaille en de oorkon de aan de jubilaris zullen worden toegezonden. Ontroerd dankte de heer Disseldorp voor deze grootse huldiging. Hierna sloot de voorz. de vergadering en werd overgegaan tot de traditionele verloting. ZOETER WO UDE— LEIDERDORP E.H.B.O.-AFD. OPGERICHT Door de zorgen van het bestuur van het Wit-Gele Kruis is de oprich ting van een afd. van de R.K. Natio nale Bond voor eerste hulp bij on gelukken voor Zoeterwoude-Leider- derp tot stand gekomen. De heer Willems als vertegen woordiger van het Nationale bestuur gaf een duidelijke uiteenzetting van de taak van een E.H.B.O.-er en van dc organisatie van een afdeling en van de Nationale bond. Ter opluiste ring van deze oprichtingsvergade ring waren een aantal leden van de afdeling Leiden, door het bestuur van de Nationale bond uitgenodigd, cm door een demonstratie van enige gefingeerde verkeersongevallen en do verschillende soorten van ver handen, het nut en de werking van bekwame E.H.B.O.-ers tc laten zien. De heer Vermeer gaf hierbij op dui delijke wijze de nodige toelichting cn besloot met een aansporing bij deelname steeds te blijven oefenen en studeren ook in klein clubver band. Tijdens de korte pauze gaven 40 personen zich als lid op, waarna werd medegedeeld, dat de eerste cursus, bestaande uit 26 lessen van 2 uur, zal worden gegeven door dr. Wjjtings uit Leiden en zal beginnen cp Dinsdag 8 Januari 1952 in het pa rochiehuis. Als bestuursleden stel den zich beschikbaar mevr. Aniba en mevr. de Jong en de heren Wes- sels, Rotteveel cn Sehoonderwoerd. De voorz. dankte allen voor hun be langstelling- en de heren Willems en Vermeer en de leden van de afd. Leiden voor de gegeven demonstra ties.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2