Bij heffing van schoolgeld gezinsreductie gevraagd Het tekort op betalingsbalans mindert zienderogen Moordzaak - de Boer Veertig jaar Gladiolus vereniging Drie credietnormen voor de middenstand Leidenaar werd vrijgesproken en agent-getuige viel flauw L^eurs- Qverzich* WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT BLAD - PAGINA Tweede Kamer Gistermiddag heeft de Tweede Ka- wenselijk is. Vooorts diende hij een mer een aanvang gemaakt met de motie in, waarin wordt gevraagd, dat algemene beraadslagingen over dede regering zich zal onthouden van begroting 1952 van Onderwijs, Kun- maatregelen, welke zouden kunnen sten en Wetenschappen. Daarbij is te- leiden tot een hoger vermenigvuldi- vens aan de orde gestelde de nota gingscijfer dan 1, inzake experimenten, die in scho- j De heer ROOSJEN (A.R.) betreur- len van onderscheiden aard gaande de het uitstel van de wettelijke re- zijn. De heer STOKMA NKVP) be sprak de verdere pacificatie van het onderwijs. De heer VAN SLEEN (Arb.) betoogde, dat er geen goed functionnerende samenleving kan zijn als kunsten en wetenschappen worden verwaarloosd. De heer PETERS (KVP) merkte op, dat de minister van financiën zijn toezegging dat het schoolgeld zou worden gehalveerd, niet heeft ge stand gedaan. Sprekers fractie is van oordeel, dat er binnen het raam der financiële mogelijkheden belangrijke verbeteringen kunnen worden aan gebracht. Zolang een wettelijke re geling ontbreekt komt men er niet. De heer Peters diende een motie in, waarin de Kamer zal uitspreken, dat een wettelijke regeling der schoolgeldheffing voor alle takken van onderwijs, waarin het beginsel geling in het kleuteronderwijs. Het bijzonder kleuteronderwijs is en blijft achtergesteld. Mevrouw FORTANIER—DE WIT (VVD) meende, dat er aanleiding is om te trachten in gezamenlijk over leg een einde te maken aan de moei lijkheden met de scholenbouw. De heer TILANUS (C.H.) zeide dat naar zijn indruk het onderwijs zich op basis van bestaande wetten even wichtig en zonder hinderlijke stoor nis heeft kunnen ontwikkelen. De heer GORTZAK (CPN) merk te op, dat er tijdens het bewind van de minister geen voortgang maar achteruitgang is geweest. Het ambtenarenverbod voor de communisten achtte hij een gevaar voor het onderwijs en voorts betoog de hij, dat dit verbod in strüd is met art. 5 der Grondwet. De Minister zou hedenmiddag aan der gezinsreductie tot uiting komt, het woord komen. Twee ministers spreken over economische zaken Hedenavond heeft de Tweede Ka-1 mer de algemene beraadslaging over de begroting van het departement van Economische Zaken voortgezet. Thans is de minister van Economi sche Zaken, de heer VAN DEN BRINK, aan het woord, en betoogt, dat een zo vrij mogelijk internatio naal handelsverkeer voordelig voor Nederland is. Het staat voor hem vast, dat een globale beïnvloeding van het economische leven verre te verkiezen is boven gedetailleerd overheidsingrijpen. Het lijkt de regering juist de in voer van kolen en staal weder te li beraliseren. Deze uitbreiding van liberalisatie kan ons zeker niet schaden. Het libe ralisatiepercentage zal dan zeer bin nenkort op 71 komen. Het is niet de bedoeling het per 1 Januari a.s. weer op 75 te brengen. Handhaving op 71 zal op 1 Maart a.s. opnieuw worden bezien volgens het voornemen der regering. De maatregelen van Engeland tot invoerbeperking besprekend zegt spr., dat Engeland deze vrij vroeg heeft genomen. De Engelse handelswijze kan z.i. moeilijk worden veroordeeld. Toch verheelt hij zich niet dat de wijze waarop de Engelse maatrege len zijn genomen, niet in elk opzicht kan worden bewonderd. De minister merkt op, dat tegen over de moeilijkheden, die Engeland ondervindt voor Nederland het feit staat, dat dc handelsverhoudingen met Duitsland zich in gunstige rich ting ontwikkelen. Spr. verklaart, dat het betalingsba lanstekort de 500 millioen niet zal overschrijden en daar zelfs onder zal blijven, terwijl de hulp van Ameri ka eveneens f 500 millioen zal bedra gen tegen ƒ1.375 millioen een jaar geleden. Getracht wordt het consumptie niveau te verlagen. Inkrimping van de binnenlandse afzet moet vervan gen worden door export. De productie is hoger geweest dan in het program was voorzien; de in vesteringen echter vertonen een ach terstand. De minister betoogt, dat het noodzakelijk is bij de politiek der beperking van investeringen uit breiding der werkgelegenheid ver schaffende apparatuur zo veel moge lijk te ontzien. De uitbreiding van de industriële apparatuur voltrekt zich volgens de doelstelling van het industrialisatie schema. Het plan-bureau schatte een daling van 5 pet. De daling van de investeringen in de uitbreiding van voorraden is zeer groot. Het plan-bureau taxeert, dat deze teruggaan van 1.300 millioen in 1950 tot ƒ700 millioen in 1951. Stilstand der investeringen bete kent achteruitgang. Spr. deelt mede, dat met Ameri kaanse autoriteiten besprekingen zijn gevoerd over een industriegarantie fonds. Deze hebben tot overeenstem ming geleid. Afgesproken is, dat Amerika tegen het besteden van 100 millioen voor de vorming van een in dustrie-garantiefonds goen bezwaar zal maken. De bedoeling is in 1952 in ons land voor 10 millioen te boren uitslui tend naar aardgas. De minister verklaart, dat het van groot belang is, dat de economische politiek zich richt op aanmoediging van de uitvoer. De uitvoer zal zich vooral moeten richten naar over zeese landen. O.m. merkt spr. op, dat het volume van de uitvoer naar In donesië in 1951 groter is geweest dan in 1938. Het ligt in de bedoeling te komen tot een parlementair orgaan in Bene- luxverband. Wellicht zou de S.E.R. in deze ook werkzaam kunnen zijn. De dure kranten. Ten aanzien van het krantenpapier zegt spr., dat maatregelen zullen moeten betreffen dagbladen, nieuws-, bladen en tijdschriften. Het komt spr. voor, dat in het licht der culturele voorlichting moet wor den nagegaan of men tot verlaging van belastingen, die genoemd zijn. moet overgaan. Dit ligt niet op zijn terrein en hij kan er zich niet over uitlaten. Het onderzoek dat gaande is zal zo snel mogelijk worden afgesloten. Naar aanleiding van de opmerkin gen inzake de electriciteits-nota zegt de minister o.m., dat hij niet kan voldoen aan het verzoek tot verho ging van de vrijgestelde minimum hoeveelheid kwh. Wel wordt er naar gestreefd onbillijkheden te voorko men. De minister zonder portefeuille, de heer ALBREGTS, verklaart dat de middenstandsomzetten in het 2e en 3e kwartaal wat ?ijn teruggelopen. Sinds October valt er echter een stij ging te constateren. Wat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie aangaat zegt hij te ho pen, dat men in de sector der indus trie aan concretisering toe zou zijn. Naar zijn oordeel is het tijdstip nog niet gekomen om bedrijfsschappen bij de wet in te stellen. Een wet op de economische mede dinging zal binnenkort kunnen wor den ingediend. Met de Zondagsarbeid zegt spr. zeker niet zover te hebben willen gaan als uit sommiger critiek spreekt. Uiterste voorzichtigheid zal in deze nodig zijn. Hierna wordt gerepliceerd. Minister VAN DEN BRINK deelt nog mede, dat wat het vrijgestelde minimum electriciteitsverbruik aan gaat, het de bedoeling is dit te doen gelden per aansluiting, en niet per gezinseenheid. Tegen twee uur wordt vergadering gesloten. Hedenmiddag voortzetting. Staten van Zuid-Holland Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben een initiatief voorstel aanvaard om de jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten te verhogen tot 7,500 gulden per jaar met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1951. I Besloten werd in de kosten van herstel van de molen in de Grote Heilige Geestpolder bij te dragen tot een maximum van 15 percent, zijnde 2.700 gulden, mits door het Rijk of anderen de rest van het benodigde bedrag van 18.000 gulden ter beschik king wordt gesteld. Voor het restaureren van de ko renmolen te Hazerswoude werd 180 gulden ter beschikking gesteld, voor de molens Westzijde Aarlanderveen 1.050 gulden, voor de Boschpolder- molen te Woubrugge 510 gulden, voor de korenmolen te Goudswaard 1.200 gulden en voor de Eendragtsmolen van Schieland 3.900 gulden onder eerder genoemde of dergelijke voor waarden, Tal van voorstellen inza ke wijzigingen in reglementen van polders en waterschappen, voorschot ten en subsidies voor kunstwerken voor drooglegging en grondverbete ring gingen onder de hamer door. Bij de bespreking van het provin ciale wegenplan hamerden vele spre kers op de bestaande grote verbin- dingsmoeilijkheden met Goeree- Overflakkee. Algemeen werd aange drongen op het verwerkelijken van een vaste oeververbinding. Gedepu- teerde mr E. J. M. H. Bolsius deel- j de dienaangaande mede, dat het plan voor deze verbinding binnenkort ge reed zal komen. In de middagvergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland kwa men tarieven voor veerrechten aan de orde. Deze tarieven werden aangepast aan de tegenwoordige verkeers- en financiële situatie. Na uitvoerige discussies, speciaal over de methode van subsiëdiring, werd een voors'/.l van gedeputeer- over de methode van subsidiëring regeling voor verpleging van gees teszieken en zwakzinnigen aanvaard. Dit besluit houdt in, dat voortaan deze verplegingskosten, welke voor rekening van gemeenten komen, voor een vierde deel door de provin cie zullen worden vergoed. Toezicht pleegkinderen Wetsontwerp goedgekeurd Met 25 tegen 7 stemmen heeft de Eerste Kamer de Wet aanvaard, wel ke de Overheid in staat stelt toezicht uit te oefenen op opvoeding en ver zorging van pleegkinderen. De Wet heeft in het bijzonder betrekking op de ongecontroleerde kindertehuizen. De tegenstemmen kwamen uit de K. V.P.-fractie, namens wie dr. Witte- man had verklaard, principieel juri dische bezwaren te hebben tegen het ontwerp. De minister van Justitie, mr. Mul- derije, verzekerde, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur uitzonderin gen worden gemaakt voor kweek scholen, seminaria en dergelijke in stellingen. De heer Witteman had deze beperkingen liever in de wet opgenomen gezien. ENQUèTECOMMISSIE KWAM TIJD TEKORT. In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is me dedeling gedaan van een brief van de parlementaire enquêtecommissie, waarin zij mededeelt, dat zij haar werk nog geenszins heeft voltooid. Overeenkomstig haar voorstel heeft de Kamer besloten de wer kingsduur te verlengen tot 31 De- vember 1952. De slakken zeggen: Zachte winter Pierre Florack, de bekende Val- lcenburgse kweker van wijngaard slakken, is er vas. van overtuigd, dat het dit seizoen geen strenge winter wordt. In de tien jaren, dat hij nu het gedrag van zijn troetel kinderen de Helix pomatia test aan het weer, hebben ze hem nog nooit bedrogen Komt de vorst vroeg en wordt de winter streng, dan verdwijnen de gele, trage kruipers al vroeg in dc grond. Bij het nade ren van een strenge winter meestal tussen half October en einde No vember. Hun „slakkeninstinct" zegt hun, hoe ver ze moeten gaan om on der de vorstlaag te blijven. Maar dit jaar voelen Florack's slakken er blijkbaar niet veel voor om hun win terverblijven op te zoeken. Vandaar de voorspelling: een zachte winter PROVINCIAAL GESCHENK VOOR HET GERESTAUREERDE GOUDSE STADHUIS? Nu het Goudse stadhuis een der belangrijkste gothische bouwwerken boven de Moerdijk weldra in zijn oude luister zal zijn hersteld, wor den naar ons bekend is, van ver schillende zijden ter gelegenheid van de wederingebruikneming van dit gebouw geschenken aangeboden, zo schrijven, Gcd. St. in een voor dracht aan de Prov. St. Heeft de Provincie in het herstel van dit bouwwerk reeds een belang rijk aandeel gehad in de vorm van verleende subsidies in de restauratie kosten, het komt ons voor, dat er in dit zeer bijzondere geval aanleiding bestaat om harerzijds, mede door het geven van een geschenk van belang stelling blijk te geven. Dit geschenk zou kunnen bestaan in een zestal gebrandschilderde bo- venpanelen voor de vensters in de raadzaal. Wat de voorstellingen betreft, valt te denken voor de buitenste vier pa nelen aan emblemata, weergevende de vier klassieke hoofddeugden, wel ke een gemeentebestuur behoren te sieren, nl. voorzichtigheid, kracht, matigheid en rechtvaardigheid; voor de middelste twee aan de wapens van Gouda en Zuid-Holland. De kosten worden per paneel ge raamd op ongeveer 300,der halve in totaal op rond 1800, Medewerker ondergedoken De Hagenaar T. W., een der voor naamste medewerkers in de onder grondse groep van de onlangs gear resteerde tandarts W. H.. is, hangen de het hernieuwde onderzoek iu de affaire-De Boer en enige andere moordzaken ondergedoken. Het zou in de bedoeling van de Rijksrecherche hebben gelegen ook deze man aan te houden. De tandarts H., die zich nog steeds in voorlopige hechtenis bevindt, blijft ontkennen, zijn medewerking aan één van de moorden te hebben verleend of te weten wie de daders zijn. Het staat wel vast, dat H. dc moord op de Haagse advocaat »De Boer na de bevrijding niet heeft gepleegd. Ook toen ongeveer anderhalf jaar geleden de Rijksrecherche W. wilde horen, bleek deze te zijn ondergedo ken. Druk bezochte receptie in Haarlem De Nederlandse Gladiolusvereni- 'ijds de grote stoot heeft gegeven tot ging hield gisteren ir Haarlem een de yriehting van de Gladiohisver- feestelijke receptie ter gelegenheid Minister Albregts heeft in de Kamer drie nieuwe vormen van credietver- lening voor de middenstand aange kondigd: bedrijfs- van het veertig-jarig bestaan. Vele belangstellenden uit het bloembol lenvak te veel toch om te vermel den, gaven blijk van bun belangstel ling. Een uitzondering willen wij maken voor de directeur van het la boratorium voor blocmbollenonder- zoek, prof. Van Slochteren, en de se cretaris var de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer H. J. Voors. Gezien de vele gelukwensen, die het bestuur van deze jubilerende vereniging in ontvangst mocht ne men, kon ook rle buitenstaander wel tot de conclusie komen,, dat de Gla diolusveren iging zich een vaste plaats heeft verworven in het bollen- va'k en dat haar bestaansrecht zeker bewezen is uit het vele werk, dat in de loop der veertig jaren is verzet. Ook een bestuurslid jubileerde Deze feestelijke receptie werd voorafgegaan door een speciale le denvergadering, waarop in het bij zonder hulde werd gebracht aan de heer K. Velthuys die veertig jaar reeds zitting heeft in het bestuur en dus met de vereniging, mee jubileer de. De voorz. van de vereniging, de heer A. A. J. Philippo, sprak de jubi laris met hartelijke woorden toe en gewaagde in zijn toespraak er van, dat de resultaten, door de Gladiolus- vereniging bereikt, vooral het werk zijn geweest van de heer Velthuys, omdat deze al die jaren het wel en wee der vereniging heeft meege maakt. De voorz. liet het niet alleen bij woorden ven dank. nrraar gaf daaraan ook een stoffelijke vorm, toen hij de jubilaris een prachtige stoel aanbood. Ook de heer Dix, de vice-voorz. werd door de voorz. in het zonnetje gezet, en ook aan hem werd veel 1. Een crediet voor de uitrustingen van middenstanders (in de geest dus van credieten voor aan schaffing van werktuigen). 2. Een vestigingscrediet voor jonge, niet-kapitaalkrachtige mid denstanders, ten dele te dragen door een garantiefonds van de be trokken branche en ten dele door de staat. 3. Een staatsgarantie voor de oprichting van inkooporganisaties voor de middenstand en andere vormen van economische samenwer king tussen een aantal middenstan ders. Juist gistermorgen had de minis ter een rapport ontvangen over de liquiditeitspositie van de midden- grote en kleinbedrijven. Het initia- Landarbeiders te-kort? Het ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw heb ben aan het Landbouw Economisch Instituut opgedragen een onderzoek in te stellen naai het arbeidsaanbod, dat men in de tokomst in de land bouw kan verwachten. De indruk bestaat, dat het aantal landarbeiders in Nederland vri sterk terugloopt en dat dus in de toekomst het ar beidsaanbod gering zal worden. In het onderzoek, dat in Januari begint, zullen ook de kinderen van de landarbeiders worden betrokken en wel het aantal, hun toekomstplan nen en het onderwijs, dat zij vol gen. Tevens zal het instituut een onderzoek instellen naar de seizoens werkloosheid in de landbouw. Het heeft 61 gemeenten uitgeko zen, die als maatstaf kunnen gelden voor het gehele gebied, waarin zij gelegen zijn. Men zal vragenlijsten onder de landarbeiders verspreiden om de benodigde gegevens te verkrij gen. tief tot de vorming van waarborg fondsen moet van de betrokken bran ches uitgaan. Over een bedryfsvergunningswet wordt in de boezem der regering nog overleg gepleegd. Voedsel-treinen naar Italië Vierhonderdduizend gulden heeft het Nederlandse volk voor de slacht offers van de watersnood in Italië aan het Nederlandse Roode Kruis ter beschikking gesteld. Een bedrag van twee ton zal wor den besteed aan houten noodwonin gen, die naar de Po-vlakte zullen worden gezonden. Voor het resteren de bedrag worden goederen gekocht. Gisteren vertrok uit Venlo de eer ste zending; een trein van elf wa gons met goederen ter waarde van 102.000 gulden. Nog voor Kerstmis zullen de pakketten aan de slachtof fers worden uitgereikt. MINDER STAPELGROENTEN IN NOORDHOLLAND DAN IN 1950. De inventarisatiecijfers van dc Noord-Hollandse veilingen tonen aan, dat de voorraad stapelgroenten mid den December belangrijk minder is dan die van het vorige jaar. De voor raad peen en uien is al voor een groot deel verkocht. Deze producten noteren een goede prijs aan de vei ling. Het resultaat van de telling aan de twee Langedijker veilingen was als volgt: (de cijfers tussen haakjes zijn van 1950): Veiling Broek op Langendijk (in 10.000 kilogrammen): rode kool 352 (419), gele kool 587 (624). Deense witte kool 674 (710), uien 84 (206) peen 15 (70), bieten 7 (28). Veiling Noordscharwoude (in 10.000 kilogrammen): rode kool 740 (687), gele kool 332 (422), Deense witte kool 1227 (1239), uien 96 (252). peen 20 (117), en bieten 7,5 (15,8). De kool is van goede kwaliteit. eniging en die maar liefst twintig jaar de voorzittershamer heeft ge hanteerd. In die stroom van bedank jes werd ook de heer L. Bijvoet be trokken vanwege zijn vele verdien sten bij, tentoonstellingen in binnen- en buitenalnd. Duizendste lid was afwezig Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling het duizendste lid van de ver eniging, de heer Van Asselt, op deze vergadering te huldigen, maar daar moest van af worden gezien, om de doodeenvoudige reden, dat de heer Van Asselt niet aanwezig was. Ter vergadering werd nog de me dedeling gedaan, dat op 1, 2 en 3 Augustus van het volgend jaar (ver moedelijk) in het Krclagehuis te Haarlem oen internationale jubileum tentoonstelling zal worden gehouden van gladiolen. De heer Bijvoet sprak vervolgens enkele woorden, waarbij hij op zijn beurt woorden van waardering sprak aan het adres van de voorz. Hij bood deze een voorzittershamer aan. De heer Velthuys mocht een bouquet gladiolen in ontvangst nemen. Tenslotte was het de heer Walter Roozen, chef van de afdeling onper soonlijke reclame van het Centraal Bloembollen Comité, die de plannen uiteenzette betreffende het irraken van reclame in de toekomst, waar door men een nog grotere afzet hoopt te bereiken. JUtte GOLF Dc militairen in Den Haag heb ben heden een kerkelijke viering van het Kerstfeest gehad. De katho lieken kwamen hedenmiddag om 4 uur bijeen in de St. Jacobskerk en de protestanten op dezelfde tijd in de Grote Kerk aan de Groenmarkt. De raelksanering is in Utrecht een feit geworden. De stad is ver deeld in 300 melkwijken en de han delaren verwachten meer sociale ze kerheid. normalere werktijden en betere kwaliteit en service voor het publiek. Voor het kankercentrum in Nij megen. dat opgericht zal worden ontving de Mea. Faculteit via het Koningin Wilhelmina fonds een gift van 5.000 uit het Antoon Jurgens fonds te Londen. Een Haags speelhol werd gis teravond door de politie befcocht. Dertig personen, in spanning om het verleidelijke balletje gezeten, maak ten 'n tochtje naar het politiebureau. Tafels, fiches en andere attributen werden in beslag genomen. Voor en na de Kerstmis zullen diverse extra treinen ingelast wor den. Daar vele kantoren en fabrie ken 24 en 31 December a.s. gesloten zullen zijn, zullen enkele forensen treinen uitvallen. Een nieuwe fruitloods, opge trokken aan dc IJsselhaven te Rot terdam, is gistermiddag met enig of ficieel vertoon in gebruik genomen. De loods, die 153 m. lang en 25 m. breed is, behoort niet meer tot de herbouw van de haven, maar bete kent een uitbreiding daarvan. H, M. Koningin Juliana heeft het vorig jaar op het paleis Soestdijk tijdens het Kerstfeest, het Kerst evangelie van Lucas voorgelezen, in toegestemd, dat deze gramofoon- opgenomen. De koningin heeft er nu in toegestemd, dat deze gramafoon- plaat thans in de handel gebracht wordt, voor een liefdadig doel. Haagse Politierechter wc ra veei De koopman G. U. uit Leiden werd de ïttulre naar buiten eedr«- dank gebracht voor het vele werk, moest voor dc Haagse Politierechter gen, terwijl dc verd. heel gedienstig dat hij voor de vereniging heeft ge- tAr'u,Mcfon" ja etoo» «o™ daan. De heer Phi'iptx) herdacht ver volgens de heer H. Hopman, die des- De Stichting van de Arbeid zal op 2 Januari een beslissing nemen over zeven eisen, die door de drie vakor- organisaties van arbeiders in het bakkersbedrijf zijn voorgelegd aan de werkgevers. Nog derelfde week zal het college van Rijksbemiddelaars het politiebureau. Er werd proces- hierover een besluit nemen. Tot deze verbaal opgemaakt en zonder fiets terechtstaan omdat hij in staat van dc deur opendeed, dronkenschap op een fiets zou heb- De officier van justie zeide ver ben gezeten. Verd. was slecht van volgens in zijn requisitoir, dat hij het gezicht en keerde in de nacht van bewijs aan de zwakke kant vond en 10 en 11 April terug van een biljart- requireerde vrijspraak. Conform dit wedstrijd. Hij erkende drie glaasjes requisitoir werd verd. vrijgespro- bier en een Cola te hebben gedron- ken. ken, maar ontkende absoluut dat hij onder invloed zou zijn geweest. i Twee politie-agenten hadden hem aangehouden en hadden gezegd: „Ga lopen". Daar zag ik het nut niet van in, zo beweerde U. tegen de politie rechter, en toen moest ik mee naar eisen behoren het bindend verklaren van een vacantiebijslag, het instel-, len van een bedriifspensioen, het toe kennen van tien procent loonsverho ging en van 25 pet. bijslag voor over uren. Deze mededelingen werden gister avond gedaan door de heer J. B. Dinkla, voorzitter van het centraal overleg van de drie uniebonden en de werkgevers, in een vergadering van bakkersgezellen, die werd gehou den in gebouw Odeon te Rotterdam. Uitvoerig heeft hij uiteengezet, dat de werkgevers tot dusverre in het ge heel niet van plan zijn ook maar eni germate tegemoet te komen aan deze eisen. In de eerste plaats willen zij ge holpen worden met een hogere brood prijs. De grootste weerstand tegen de eisen komt van de duizenden kleine bedrijven. De heer Dinkla zei. dat de werk nemersbonden de deur hebben dicht gedaan. Zij zijn alleen bereid weer te gaan praten als de werkgevers conse quent en constructief willen meewer ken aan de verbetering van de socia le positie van hun arbeiders. Wan neer evenwel de werkgevers hierover op 2 Januari nog niet willen praten, dan zal de voorzitter van de Stich ting van de Arbeid hun verzoeken de vergadering te verlaten en zal er alleen worden onderhandeld met de werknemers. Dit is een unicum in de loonpolitiek van de vakorganisaties, aldus de heer Dinkla. Minister Mansholt heeft hem me degedeeld, dat hij niet van plan is de sociale positie van dc bakkersge zellen afhankelijk te stellen van de broodprijs. kon ik naar huis gaan. Het gebeurde bij de Ketelboetersteeg. De agenten werden ter zitting als getuige gehoord. De eerste agent ver telde hoe hij achterom keek en verd. slingerend zag aankomen. „Zijn adem riekte naar inwendig gebruik van alcohol", vertelde de getuige. Men had de man voor zich uit laten lopen" en hij viel bijna over zyn rij wiel op genoemde weg". Op een vraag of het slechte gezicht van verd. hierbij ook van invloed kon zqn geweest antwoordde de agent ontkennend. „Waarom hebt u de man dan toch naar huis laten lopen' vroeg de rechter. „Hij was niet in kennelijke staat, maar wel in staat van dronkenschap", was het ant woord. Een bloedpoef was niet ge nomen. In het rapport stond dat verd. de volgende avond om acht uur, na dat hij geheel ontnuchterd was, zijn rijwiel had teruggekregen. „Hieruit zou men de indruk krijgen, dat de man zo lang was vastgehouden", merkte de rechter op. De tweede agent, als getuige ge hoord, antwoordde op een desbe treffende vraag dat hy omstreeks 12 uur had gepatrouilelerd. In het verbaal werd echter gezegd, dat het tegen enen liep. „Dan zal dat wel zo zijn", antwoordde de getuige. Nadat de agent nog had verteld, dat verd. onder het lopen gewaggeld had, ontstond er een hele consterna tie in de rechtzaal, want langzaam, heel langzaam knikte de agent dub bel over het hekje. Het bleek dat hij was flauwgevallen. Op een stoel Lagere koersen De beurs had gisteren een zeer on belangrijk verloop. Evenals Maan dag liepen de koersen achteruit en waren de orders dun gezaaid. Fluc tuaties deden zich vrijwel niet voor en het bleef de gehele middag stil. De Oliehoek viel vrijwel niet te be kennen, wederom werden Koninklij ke afgegeven in ruil voor Unilever. Olie lag dientengevolge zwak in de markt, maar Unilever was twee pro cent hoger. Cultuurfondsen waren al gemeen gedrukt door arbitrage-aan bod, dat door de bepaald sombere mededeli ren in de vergaideringen van diverse ondernemingen in de hand werd gewerkt. Amsterdam Rub ber on H.V.A. verloren twee a drie punten. Ook Sumatra tabakken moes ten weer iets prijs geven en tegen 't sluiten van de markt werden de ver liezen in deze afdeling zelfs nog gro ter, zodat het slot op het laagste punt van de dag kwam. Alle leidende Sumatratabakfond- sen waren flauw gedisponeerd en ook Holland Sumatra Rubber was sterk aangeboden. Trouwens ook an dere Rubberwaarden moesten enige punten prijsgeven. Suikerfondsen eveneens aangeboden met uitzonde ring van Nisu. die zich op 90 goed wist te handhaven. Van de internationale fondsen viel weinig op te merken. A.K.U. en Phi lips waren aan de zwakke kant. De Scheepvaartmarkt was ongeanimeerd en prijshoudend. Staatsfondsen wa ren zo goed als onveranderd. Het ver dere verloop was onbelangrykwek- kend. Voor Amerikanen werd een onveranderd agioperecentage van 9 proeent vernomen. Prolongatie 3 1/2 procent.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5