3)e ftzidbeSou/fco/nt BIJ EEN PRIESTERWIJDING Egypte wacht op onderhoud met Eden W.-Duits!and en een verenigd Europa De Russische oorlogsvloot Parijs praat buiten de werkelijkheid om DINSDAG 18 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12463 Gepraat in de ruimte te Parijs Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *7 ATERD AGMORG EN Quater- temperzaterdag vóór Kerstmis zal de bisschop van Mainz, Mgr. Dr. Albert Stohr, de H. Priesterwijding toedienen aan de voormalige predi kant der „Evangelische Kirche", Dr. Rudolf Goethe. Dr. Goethe ging enkele jaren ge leden over tot de Katholieke Kerk. Hij is gehuwd en heeft kinderen. Zaterdag a.s. wordt hij priester gewijd en Zondag d.a.v. leest hij zijn eerste H. Mis, waarbij de bisschop van Mainz zelf de predicatie houdt. Beide plechtigheden voltrekken zich in een kapel. Ziedaar de feiten, feiten welke een beslissing vertolken, die in de geschiedenis aer Ene, Heilige, Katho lieke en Apostolische Kerk van ont zaggelijke betekenis is. \7ELE katholieken, die dft bericht hebben gelezen of gehoord, heb ben zich verbaasd. Anderen hebben ongelovig de schouders opgehaald, weer anderen hebben kortweg ge zegd: „Dat kan nietdat be staat niet!" Het feit van de priester wijding is er echter om te bewijzen, dat het wèl kan. Dat men zich verbaast, dat velen enigszins beduusd en geheel onwen nig deze beslissing vernemen, is al leszins begrijpelijk en verklaarbaar. Immers, in de latijnse Kerk is vol gens de wet dier Kerk de vereniging van priesterschap en beleving van de huwelijkse staat in een en dezelf de persoon tot op heden onmogelijk geweest. Het ontvangen van het H. Pries terschap eist sinds eeuwen van hem, die dit priesterschap wil ont vangen de ongehuwde staat, welke hij heel zijn leven moet bewaren. Op deze al eeuwen geldende kerke lijke wet wordt nu een uitzondering gemaakt: een gehuwd man ontvangt het H. Priesterschap en blijft tege lijk trouw aan het eens aan zijn echtgenote gegeven woord. Met an dere woorden: hij wordt priester met behoud van het huwelijksleven. Het coelibaat. Van oudsher had het Christendom grote hoogachting voor het coelibaat, voor de ongehuw de staat waarin men, volgens het woord en voorbeeld van Christus en de apostelen, God vrijer en beter kan dienen. (Math. XIX, 12, 29; 1 Cor. 7.7 vlg. 38; Apoc. XIV, 4). Of de meeste apostelen gehuwd zijn geweest of niet, blijkt niet uit de H. Schrift. Tertullianus en Hieronymus menen, dat alleen Petrus gehuwd was, ande re oude kerkelijke geschriften hou den allen voor gehuwd. In de allereerste tijd was dit vol komen te verklaren. Alleen ai om dat het uitermate moeilijk was bis schoppen en priesters onder de on- gehuwden te vinden. Bij Joden en heidenen stond nl. de ongehuwde staat in minachting en in het Ro meinse rijk was de ongehuwde staat zelfs verboden. Toch blijkt uit de brieven van St. Paulus, dat men ook t.o.v. bisschop pen, priesters en diakens reeds eni ge beperking wilde opleggen. Zo is langzamerhand de kerkelijke wet ontstaan van het coelibaat, welke de ongehuwde staat verplicht stelt voor de priester. In de met de Katholieke Kerk ver bonden Oosterse Kerken geldt ech ter deze wet van het coelibaat niet. Uit dit alles blijkt, dat deze wet van het coelibaat een kerkelijke wet is, die door de Kerk gemaakt, ook door de Kerk kan worden op geheven, in bepaalde gevallen door het kerkelijk gezag zelf te bepalen. De uitzondering op deze wet. Wan neer iemand uit een protestants ge zin gaat studeren voor predikant, voor dominé, dan zal hij dit ook doen uit innerlijke roeping, innerlijke overtuiging. Ook hij wil Christus dienen, aan Hem zijn leven wijden en de zielen in Christus bevestigen, of ze tot Hem terugbrengen. Als katholieken weten en besef- sen wij, dat een dominéé, een predi kant niet de volle waarheid van Christus kan brengen, maar wij moeten ook begrijpen, dat hij in vol ledige eerlijkheid en goede trouw waarachtig zielzorger kan zijn. Nu komt deze protestantse gees telijke door zijn werk, door zijn stu die in aanraking met de Katholieke Kerk. met de katholieke leer. God gaat nu eenmaal wegen, die wij mensen niet na kunnen rekenen en onder invloed van de genade komt deze predikant tot de overtui ging, dat de volle, door Christus geopenbaarde, waarheid alleen te vinden is in de Katholieke Kerk. De strijd die dan in een ziel ge streden moet worden om te komen tot volledige overgave aan de waar heid van Christus, betekent dan zwaardere offers dan menig katho liek van huis-uit ooit heeft behoeven te brengen Is de stap, welke de predikant brengt binnen de Katholieke Kerk eenmaal gezet, dan betekent dit voor hem het afsnijden van zijn geestelijke loopbaan; de man, die zijn leven wilde besteden aan de ziel zorg ontvangt de genade van het ware geloof en ziet zich op dat eigen ogenhlik uitgesloten van het uit oefenen van iedere zielzorg. Hij is gehuwd, hij heeft een gezin. Staan die nu onoverkomelijk tussen hem en het priesterschap? Dit probleem is practisch en ac- .tueel in bijna alle landen van West-Europa. Het is hier dat Paus I Pius XII zelf het initiatief genomen en zich bereid heeft verklaard in de kerkelijke wet van het coelibaat te dispenseren voor "een dergelijk ge val. Natuurlijk zijn daar voorwaarden aan verbonden, voorwaarden, wel ke er op gericht zijn om de roepmg tot het Priesterschap op zijn echt- I heid te keuren en te beproeven; i voorwaarden ook van theologische en ascetische vorming; voorwaar- I den welke er op gericht zijn dit vèr- I strekkende besluit ten volle verant- 1 woord te maken. I Ook behoudt de Paus zich voor ieder geval, dat hem door de bis schoppen wordt voorgelegd, persoon lijk de beslissing voor. Het zal wel voor iedereen duide lijk zijn, dat deze beslissing is ge nomen na het wikken en wegen van alle omstandigheden, welke maar enigszins in aanmerking komen en dat bij deze beslissing ook zeer ze ker en vooral het belang van de katholieke gemeenschap en het be lang der afgescheiden christenen in beraad is genomen. Wie zich de woorden van Paus Pius XII herinnerd, waarmede hij 't Heilig Jaar 1950 opende en de drin- I gende oproep, welke hij richtte tot j allen die buiten de Kerk stonden om j weer te komen tot de Ene Schaap stal van Christus, zal ook begrijpen, dat juist deze Paus deze geweldige I ingrijpende beslissing heeft getroffen. Bidden wij voor deze wijdeling die a.s. Zaterdag het Priesterschap gaat ontvangen en laten wij blij zijn met de moed en de leiding van de Kerk in de geest van een heel eenvoudig iemand, die zo spontaan na het lezen van het bericht zeide: I „Wat prachtig dat de Kerk dit I aandurft". I H SONDAAL, pr. De pers is optimistisch gestemd I^E EGYPTISCHE PERS liet gisteren zeer optimistische geluiden ho- ren over het broeiende conflict in het Suezkanaal. Men schijnt won deren te verwachten van het gesprek.dat Eden vandaag in Parijs zal heb ben met de Salah el Din, de Egyptische minister van buitenlandse za ken. Generaal Sir John Eerskine, de Britse bevelhebber in de zone, heeft de Egvptenaren aangemaand tot rust „opdat de regeringen de kans krij gen als vrienden met elkaar te gaan praten". Eerskine herhaalde, dat hij de veiligheid van zijn troepen onvoorwaardelijk zou handhaven. Het debat over buitenlandse zaken in de Egyptische senaat is met het oog op het gesprek tussen Eden en Din twee weken uitgesteld. een korporaal liep ernstige verwon dingen op. Later rukten gepantserde voertuigen uit om de weg af te zet ten. Een auto van de luchtmacht, die de jeeps te hulp wilde komen, werd door hevig schieten gedwongen terug te keren. Qepeifectianneezde teddinyfraat aid een tatpedo De nieuwe reddingboot van de Douglas-vliegtuigfabriek hij als een torpedo wordt afgeschoten, bij een lengte In de aluminiumcylinder zit een vlot van 6.5 bij 2.5 ontvanginstallatie voor automatische besturing, voor 500 raat. Tevens mondvoorraad en wat er verder nodig is houden. Het vlot kan radiografisch worden bestuurd Links: torpedovormige „verpakking" van de nieuwe den afhangen, kunnen overlevenden in de boot klimmen en in Californië ziet er uit als een torpedo en heeft, voor van meer dan zes meter, een middenlijn van 53 cm. meter, een viercylinder binnenboordmotor, een radio- k.m. brandstof, een gecombineerd ontvang-zend-appa- om acht personen gedurende vijf dagen in het leven te vanuit het vliegtuig of schip dat het te water laat. reddingboot. Met behulp van laddertjes die van de boor (rechts). Hamed Zaky Pasja, de Egyptische minister voor de nationale economie heeft zijn ontslag aangeboden. Hij gaf te verstaan, dat zijn aftreden te wijten was aan meningsverschillen met zijn collega's in het kabinet over de binnen- en buitenlandse politiek. Zaky Pasja is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan Europese hoofd steden waar hij handelsbesprekingen voerde. De minister van binnenlandse za ken heeft in de senaat meegedeeld, dat de regering uit veiligheidsover wegingen, de „bevrijdingsbataljons" heeft overgenomen. Hij zei, dat sinds 16 October 122 moordaanslagen en overvallen zijn gepleegd door benden die onder het mom van bevrijdings bataljons werkten. NIEUW INCIDENT IN IS MA ILIA. In Ismailia zijn gisteren twee jeeps van de Britse strijdkrachten, op een afstand van 200 meter van het hoofd bureau van de Egyptische politie, in een hinderlaag geraakt. Van de weg kant werd een bom geworpen en sluipschutters openden het vuur. Een luitenant wérd dodelijk gewond en DJAKARTA WIJST PROTEST AF N.-Guinea is Indonesisch De Indonesische regering heeft, volgens Ass. Press, besloten, het Ne derlandse "protest tegen de inbeslag neming van een voor de Koninklijke Marine in Nieuw-Guinea besVjnde zending wapens, aan boord van de „Blitar", af te wijzen op grond, dat Indonesië Nieuw-Guinea beschouwt als Indonesisch grondgebied. De zending zou dus geen transito zending zijn, zoals de Nederlandse re gering in haar protest stelde. Zij be roep zich op de overeenkomst van, Barcelona van 1921, die transitozen dingen beschermt, en eiste, dat de in beslagneming ongedaan zou worden gemaakt. e w-e>ield\j-lucht- De weg waar het incident gebeur de, behoort door Egyptische politie bewaakt te worden. Hij wordt ge bruikt voor voertuigen, die de veer boot van Timsah willen gebruiken. (Advertentie) BESPREKING MET EISENHOWER. De Londense correspondent van de „New York Times", Raymond Da niel], meldt, dat generaal Eisenho wer vandaag tijdens zijn bespreking met Churchill zal aanbieden, zijn plan om zich candidaat te stellen voor het presidentschap der V.S. op te ge ven en opperbevelhebber der Noord- Atlantische strijdkrachten te blij ven, indien Engeland belooft zich bij de vorming van een Europees le ger aan te sluiten. McCLOY MAANT AAN TOT MEDEWERKING Slagschepen van een nieuw type rvE SOWJET-UNIE bouwt slagschepen van een nieuw groot type, (42 a 45000 ton), zo staat in de nieuwe uitgave van Janes oorlogsschepen" een gezaghebbend Engels jaarboek over de wereldvloten. Janes bericht, dat de inlichtingen over de Swojet-vloot met „voorbehoud" worden ge geven, maar dat het bouwen van een van deze nieuwe slagschepen bij herhaling is gemeld. Deze vaartuigen moeten beschik ken over een of twee catapult-torcns voor het afschieten van radiografisch bestuurde luchttorpedo's, alsmede toestellen om raketten af te vuren. Het nieuwe vlootbóuwplan zou drie slagschepen, 20 kruisers. 120 torpedo- bootjagers en 1000 onderzeeërs om vatten. Het vroegere Duitse vliegdek- schip „Graf Zeppelin" wordt ver bouwd als een proefvaartuig voor ge leide projectielen. Janes meldt, dat er niet minder dan 370 Sowj et-onderzeeboten in de vaart zijn en ongeveer 120 op stapel staan. Deze onderzeeërs behoren tot vier klassen. Er is een klasse schepen, die Scandinavische interparlementaire raad Noorwegen, Denemarken, Zweden en IJsland hebben besloten een inter- Ï"\E AMERIKAANSE Hoge Commissaris voor Duitsland McCloy zei gis- parlementaire raad te vormen met g. Gladwvn Jebb de Britse Bed__ teren tijdens een redevoering in Stuttgart, dat West-Duitsland de wetgevende bevoegdheden ter con- h Verenicde Na- plannen voor een verenigd Europa moe. ondersteunen, omdat er in de «ril. va„ de ^lltlek Deze raad zal W omVS.Ned«- langdurig over grote afstand kan opereren en een klasse van snelva rende mijnenleggers. Amerikaanse vloot. De Amerikaanse vloot zal tegen het eind van het volgend jaar omvatten: 3 grote vliegdekschepen, 16 lichtere vliegdekschepen, 10 escortevlicgdcK- schepen, 4 slagschepen, 19 kruisers, 340 torpedobootjagers en escorteschc- pen, 100 onderzeeboten en 1000 vaar tuigen van allerhande typen. De En gelse en Franse, Italiaanse en Neder landse vlootbouwprogramma's om vatten voornamelijk vaartuigen, die tegen onderzeeboten kunnen optre den. Verkiezingen in Duitsland Ook Nederl. in commissi* komende zes maanden een beslissing zal vallen over Europa's toekomst. Hij liet doorschemeren, dat Duitsland, als het zich afzijdig houdt van Europese eenheid, niet zal mogen rekenen op voortzetting van de Ameri kaanse hulp. McCloy sprak in een vergadering van het parlement van Wurttemberg- Baden. „Duitslands beslissing in de kwestie over het Europese leger en het plan-Schuman zal zijn invloed uitoefenen op de toekomst van ge heel Europa" zei hij. Als de eenheid van Europa in het komende half jaar niet verwezenlijkt wordt, zal de druk van buitenaf stijgen. Het is zeer wel mogelijk dat de volkeren van Europa dan niet langer voldoende tegen wicht kunnen leveren. Het is zeer belangrijk, dat alle sporen van nazi- politiek verdwijnen. Nazistische ver kiezingsredevoeringen, die niets an ders beogen dan stemmen te vangen, zijn een zeer groot gevaar en doen Duitsland in het buitenland on noemelijk veel schade", merkte McCloy ofr. In Londen en Parijs heeft men de indruk dat de redevoering van de Amerikaanse Hoge Commissaris be doeld is als een poging om de aan dacht van de Duitsers af te leiden van de communistische verkiezings leuzen. In Duitsland heeft McCloy's redevoering aanzienlijke indruk ge maakt, doch het resultaat is, voor zo ver men dat op het ogenblik kan be oordelen, niet het gewenste. De Duit sers speculeren cp de prijs, die ver bonden is aan de wedstrijd tussen Oost en West en zijn moe geworden van de vele beloften, die hun van bei- •le zijden worden voorgehouden. ADENAUER EN SCHUMACHER. In Bonn hadden de socialistische leider Schumacher en kanselier Ade nauer een bijeenkomst, waarop de laatste rapport uitbracht over zijn bezoek aan Churchill. Beidpartij leiders waren vergezeld van hun naaste medewerkers. Er is weinig be kend over de onderwerpen van ge sprek en over de sfeer waarin men beraadslaagde. Schumacher gaf als commentaar: „Er werd op de verga dering niet geschoten", hetgeen aan leiding is om te veronderstellen, dat men op hoge toon heeft gedebatteerd. De socialisten hebben geen nieuwe gezichtspunten gekregen en zien ierhalve geen rede om hun politiek te veranderen. Dit houdt in dat zij -iog steeds tegen het plan-Schuman worden belast met de behandeling van gemeenschappelijke problemen en kan de regeringen van de vier landen voorstellen doen. Door het verlenen van wetgevende bevoegdheden krijgt deze raad het karakter van een boven-nationaal „parlement". De plannen hierover werden bekend gemaakt door de lei der van de Deense socialistische par tij, Hans Hedtoft, in %en radiorede, die hij heeft gehouden tijdens zijn bezoek aan Duitsland. land, Pakistan, Polen en IJsland te benoemen in de neutrale commissie, die moet onderzoeken, of zowel in Oost- als in West-Duitsland de voor waarden aanwezig zijn voor vrije en geheime verkiezingen. Sir Gladwyn vond het juist, dat ook Oosteuropese landen in de com missie zullen zyn vertegenwoordigd, evengoed als er een Westelijke buur staat van Duitsland in zal worden opgenomen. De jongste, zes maanden oude spruii Een vliegtuig van de „Air France" dat Maandagavond uit Berlijn ko mende normaal bij Orly landde, ver dwaalde echter op de grond. De pi- van de familie Stikkel, die samen I loot had twee uur nodig om het vlieg- 1 J L~— tuig naar de bestemde plaats te taxiën. Twee tractors, die uitgezon den waren om het vliegtuig te zoe ken, keerden zelfs nog later dan het vliegtuig terug; zij waren ook ver dwaald. met haar ouders en broertjes eerste K. L. M.-tocht naar Tokio meemaakte, wordt bij haar aankomst op het vliegveld Haneda, nabij Tokio op de arm van K. L. M.-stewardess J. A. A. Lintei van boord gedragen. Ontwapening en bewapening naast elkaar Vele diplomaten bij de Verenigde Naties beschouwen de Algemene Verga dering, die in deze maanden in de Franse hoofdstad wordt gehouden, als een „schaduw-vergadering", die met de politieke werkelijkheid slechts wei nig gemeen heeft. Daarvoor hebben zij, aldus Reuter, de volgende redenen: Terwijl de politieke commissie een verward debat voert over ontwapening, hebben de mogendheden van het Atlantische pact te Rome dc grondslagen gelegd voor een kolossaal herbcwapeningsprogramma; het Brits-Egyptische geschil, dat dagelijks aan Britten en Egyptenaren het leven ko6t, is tot dus ver in geen van de vergaderingen te Parijs besproken. Kwesties van wereldbetekenis als niet vermeld; men debatteert over de strijd op leven en dood, welke de 1 de instelling van een commissie van Fransen en de Britten voeren tegen onderzoek naar de mogelijkheden het communisme in Indi-China en van algemene Duitse verkiezingen, op Malakka zijn in de dagelijkse ar- maar de Oostduitsers hebben reeds beid van de Verenigde Naties zelfs I bij voorbaat aan elke internationale HET COMMUNISME IN EUROPA commissie de toegang ontzegd. Rusland heeft geen enkele stap ge daan tot hervatting van de onderhan delingen over een Duits vredesver drag en de kwestie van een vredes verdrag met Oostenrijk zal gedu rende deze Algemene Vergadering wel blijven rusten. Tenslotte alle debatten over econo mische en financiële maatregelen in onontwikkelde gebieden (punt vier van Trumans programma) zijn gro tendeels academisch, omdat de gro te mogendheden vooral Amerika reeds te kennen hebben gegeven, dat hun militaire uitgaven elke hulp op grote schaal aan de onontwikkel de gebieden buitensluiten. Schuman-plan voor landbouw De Franse minister van Handel, Pflimlin, heeft gisteren verklaard, dat de Franse regering besloten heeft spoedig 18 landen uit te nodigen voor een conferentie over de vor ming van een Europese gemeenschap voor agrarische producten, het z.g. „plan-Schuman voor de landbouw". Behalve aan de leden van de Raad van Europa zal ooH aan Oostenrijk, Portugal en Zwitserland een uitno diging worden gezonden. De minister meende, dat de eeri.te vergadering in Februari te Parijs ge houden zal kunnen worden. Het doel van deze „groene poo!" is, de productie te ontwikkelen en de stabiliteit van de prijzen te ver zekeren. Hij voegde hieraan toe, dat, gezien het grote aantal agrarische producten, het plan etappegewijze verwezenlijkt zou moeten worden. Ko-hAettie...,

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1