DUINSTREEK VRMJJAG 14 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HILLEGOM KJV.B. Gisteravond hield de K. A.B. in Flora haar 2e ontwikkelings avond. Spreker was de heer P. van Zeil. Na afdoening van de huish. zaken werd aan de heer Van Zeil het woord gegeven. Deze behandelde het onder werp: „De plaats waar wij staan". Spr. schetste de verkregen resultaten voor de arbeidende klasse op stoffe lijk en geestelijk gebied en wees er bizonder op, hoe getracht moet wor den deze rechten te behouden en te verstevigen. De eervolle plaats, die wij hebben veroverd is een groot goed; zij legt echter ook grote ver plichtingen op. Wij moeten een voor beeld zijn voor elkander, ook in ons geestelijk leven, maar ook zo, dat buitenstaanders en ongeorganiseer den zich tot ons aangetrokken ge voelen. Na een korte pauze werd over het behandelde van gedachten gewisseld. Bloembollencultuur. Bloembol lencultuur vergaderde gisteravond te 8 uur in Hotel Sistermans. De oud- voorz., de heer W. Jonkheer, lichtte de deelname aan de Flora 1952 toe, ook opzichtens enkele commissies; 'n tweetal is voldoende. Als grootste afd. moeten we flink voor de dag komen, aldus spr. Aangedrongen wordt op het leveren van de beste bollen door de leden. Medegedeeld werd, dat er sinds gisteren een volledige samen werking bereikt is tussen Bic. en de Groep Lisse op tentoonstellingsge- bied. Als bestuurslid wordt in de vacature-P. M. Hulsebosch benoemd de heer G. Lommerse, in de vacature- J. G. Stokman de heer Jonkheer. Tot afgevaardigden worden benoemd de heren van Maris, Staats en J. Ruig- rok, seer. A. Preenen en P. J. W. van Til. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld. De candidatuur van de alg, voorz. zal worden gesteund. Als leden van het Hoofdbestuur werd in de vac.-C. B. Broeze voorgesteld J. Priester, in de vac.-B. P. Heemskerk de heer Jee. P. Roozen. De reorganisatie inzake het nemen van beslissingen is uit de boezem der vereniging voortgekomen. De stern- tabel moet een zuivere weergave der meningen worden. Dit voorstel zal aan de leden hun recht waarborgen. Besloten werd. dat de afd. het voor stel van 't H.B. zal steunen. LEIDSCHENDAM L.T.B. Voor de verenigde ver gadering van L.T.B. en L.T.J. heeft de heer Th. van Son een causerie ge houden over „Spanningen in het ge zin". Spr. ging breedvoerig de faseft na, waarin het kind in het gezin ver keert. Speciaal werd behandeld de leeftijd van 17 tot 25 jaar, waarin het kind eindelijk een zelfstandig gevoel krijgt, wat indien de ouders in de opvoeding niet met tact te werk gaan dikwijls tot spanningen aan leiding kunnen geven. Uit de vergadering werden daarna nog enige vragen gesteld, welke door de spreker werden beantwoord. De voorz., de heer P. v. d. Ham, installeerde daarna kapelaan M. W. Meiman als gest. adv. van de L.T.B. Bromfietser trof geen schuld. Toen mevrouw Thierry gister op de Veursestraatweg wandelde op het fietspad met haar 4-jarig dochtertje opende naast de kinderwagen kwam haar een bromfietser achterop rijden. Op het ogenblik, dat de bromfiets zou passeren, liep het dochtertje dwars over het fietspad, waardoor een aan rijding niet meer te voorkomen was. Het kind werd aan het hoofd gewond en is per Roode-Kruis-auto naar St. Antoniushove vervoerd. LISSE Bloembollencultuur. Onder voor zitterschap van de heer C. J. Segers vergaderde Bloembollencultuur afd. Lisse in de Witte Zwaan. De voorz. vestigde de aandacht op de tuin- bouiwwinteravondcursus, die dit jaar begonnen is met 60 leerlingen, het geen nog nimmer is voorgekomen. De heren Beukers en Gehre.s zijn de nieuwe tuinbouwleraren. De heer Van Klaveren heeft 20 jaren dit on derwijs gegeven, doch kon wegens zijn werkzaamheden dit niet meer doen. De export heeft die van het vorig jaar weer overtroffen, doch spr. wees op de vele moeilijkheden, welke in de toekomst liggen. De behandeling van de beschrij vingsbrief voor de 212de alg. verga dering. De heer jhr. dr. D. F. A. H. van Nispen tot Pannerden werd candi- daat gesteld tot voorzitter der Alg. Vereniging. In de vacature B. P. Heemskerk stelde het bestuur candidaat de heer Jac. Roozen uit Heemstede hetgeen werd aangenomen. In de vacature G. B. Broere werd genoemd de heer A. Priester Sr. uit Beverwijk. De voorz. leidde hierna in het voorstel van het hoofdbestuur om zich uit te spreken over een reorga- n'satie van de wijze waarop beslis singen worden genomen. De heer J. W. A. Lefeber vond het voorstel gevaarlijk en vooral de hoofdelijke stemming ^cht hij onge wenst. De heer Nieuwenhuis had even eens deze bezwaren. De heer Oosterveer gaf een uitvoe rige toe'ichting op het voorstel. Het beslissen over de punten wordt hier door in handen gelegd van het in dividu zelf en hierdoor worden de af-^lingsvergaderingen zeer belang rijk. De heer Roos kan zich niet vereni gen met het voorstel. Het voorstel werd hierna in stem ming gebracht en aangenomen. Het voorstel 8a om ook in de afde lingen hoofdelijk te stemmen en niet meer progressief te stemmen werd aangenomen met algemene stem men. Intussen werd gestemd voor de va cature Z. van den Burg. Candidaat waren gesteld de heren G. C. Tromp Rzn. en Jan C. Nieuiwen huis. Gekozen werd de heer G. C. Tromp. De begroting 1952 werd behan deld en aangenomen. De heer Roos zei, dat de planten ziekten kundigen dienst (kantoor) zou worden opgeheven en hij stelde voor om dit te voorkomen. Met al gemene stemmen werd besloten aldus te doen. De dee1name aan Flora werd be sproken. De beslissing zal in de vol gende vergadering worden genomen. De heren Van der Meij, Werkhoven, Van Grieken, H. Beelen en Van Leeuwen zullen hiervoor een com missie vormen. NOORDWIJK Bloembollencultuur. Gisteren avond kwam de afd. Noordwijk van B.B.C. in café Flora bijeen. In zijn openingswoord deed de voorz. uit komen, dat het jaar 1951 de ver wachtingen verre heeft overtrof fen. Spr. wees er wel op, dat wil men de export bevorderen, ook het aanbod van de kwekers niet ten achter mag blijven. Dank werd ge bracht aan allen, welke medegehol- pen hebben om de Bloemenfeesten te doen slagen. Inzake de Floraten toonstelling 1953, werd mededeling gedaan, dat men voor collectieve in zending beslag heeft weten te leggen op een stukje glooiend terrein ter grootte van pl.m. 700 m:. Wanneer het plan voor de beplanting gereed is, zal een beroep op de leden wor den gedaan voor het beschikbaar stellen van bollen. Ingekomen was een schrijven van de Stichting Noordwijk, waarin deze verzoekt toetreding tot de Stichting en het beschikbaar stellen van een finan ciële bijdrage. Het bestuur wilde in deze een afwachtende houding aan nemen, eerstens kon men nog niet overzien de financiële consequen ties, welke hieraan verbonden zijn en tweedens heeft gen. Stichting in zyn geheel, met uitzondering van het Huis ter Duin, verstek laten gaan bij de gehouden Bloemenfees ten. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering werden gekozen de heren J. C. v. d. Meer en M. Hoe^ en als plaatsvervanger P. C. Steen- voorden. Bij de behandeling der be schrijvingsbrief voor de algemene vergadering werd besloten de her verkiezing van de alg. voorzitter te steunen en in de vacatures te stel len de heren A. Priester te Bever wijk en Jac. Roozen, Heemstede. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: A. v. Egmond 99 p le klasse; J. v. d. Bent 97 p. 2e klasse; L. Meijer 95 p. 3e klasse. Dammen. Ondanks dat D.V.N. had zij weinig moeite Hazerswoude I met drie invallers moest uitkomen, te verslaan en won met 146. De uitslag tegen O.B.G. te Bodegraven is thans ook bekend en doordat A. Turk in het eindspel zich de remise liet ontglippen, moest D.V.N. I met 911 het onderspit delven. NOORDWIJRERHOUT R.K. Middenstandsver. Gister avond sprak de heer Jan Bakker di recteur van het diocesaan Hanze-bu- reau voor de middenstanders. De heer Bakker behandelde de beteke nis van het middenstandsgezin in het maatschappelijk bestel. Het gro te middenstandprobleem, waar alles om draait is de noodtoestand van het middenstandsgezin. Dit probleem vormt voor de katholiek steeds de achtergrond van alle andere proble men. Gehoor gevend aan de Vasten brief van de bisschoppen heeft de or ganisatie hot gezin als uitgangspunt genomen voor zijn winterprogram- ma. De middenstander persoonlijk werkt in zijn zaak voor zijn gezin, maar ook de organisatie is er voor het gezin. Spreker noemde als acties o.a. die voor een gezonde kinderbij slag hierbij merkte spr. op, dat er kans bestaat op verruiming van de huidige noodregeling verder de actie voor de wet op de vestigings eisen, de winkelsluitingswet, enz. Met nadruk wees de heer Bakker de middenstanuers er op, da+ zij de plicht hebben om de wet op de we derkerigheid na te leven, d.w.z. zij moeten werk laten verrichten door en zelf komen bij hun collega's middenstanders. Na tenslotte nog gewezen te heb ben op het. grote belang van algeme ne ontwikkeling en vakkennis, voor- a. voor de jonge middenstanders, be antwoordde spreker nog enige vra gen. De geestelijk adviseur vroeg nog de aandacht van de middenstanders voor de boekententoonstelling, wel ke Zondag 23 December in de jon gensschool wirdt gehouden. ZOETER MEER Propaganda-avond Veilig Verkeer. Woensdagavond werd door Veilig Verkeer in de zaal van de „Jonge Prins" een instructieve propaganda- avond gehouden. Na een korte in leiding van de voorz. dr. de Bruijn, werd het woord gegeven aan de heer Etzes vai. het landelijk ver bond van Veilig Verkeer. De heer Etzes liet aan de hand van een licht beeldenserie zien hoe slecht opgevoed de Nederlandse weggebruiker in het algemeen is en toonde daarbij zonne klaar aan, dat het zeer belangrijk werk is, dat door de vereniging voor veilig verkeer wordt gedaan, n.l. op voeding tot goede weggebruikers van jeugd en volwassenen. Na de pauze werd een hersengymnastiek gehouden tussen twee ploegen. 5 mensen van de Zoetermeerse motor en autoclub en 5 mensen van Vei lig Verkeer. De veiligverkeersmensen wisten de eer van de vereniging hoog te houden en wonnen deze wed strijd met 3 Yt2 punten. WASSENAAR Uit het begrotingsonderzoek Aan de Memorie van Antwoord van p W. bij de Gemeentebegroting 1952 is het volgende ontleend: B. en W. beaeuren het, dat de ge meente bij het vaststellen van sala rissen en lonen van het gemeenteper- soneel aan rijksnormen gebonden is, welke een nivellerende werking heb ben .terwijl door de door regering gevoerde salarispolitiek de gemeen telijke autonomie in het gedrang brengt. Herhaaldelijk is bij de Minis ter aangedrongen om de gemeente Wassenaar geplaatst te krijgen in een hogere klasse voor de salariëring, echter zonder resultaat. Het aantal ambtenaren in vaste dienst bij de gemeente bedraagt 263, het aantal ambtenaren in tijdelijke dienst 4, het aantal personen op ar beidscontract 42 en het aantal losse arbeiders 18. Aan de spoedige algehele herzie ning van het uitbreidingsplan wordt door B. en W. de nodige aandacht be steed. De eerste besprekingen tussen de heer Dudok en de Directeur van Gemeentewerken hebben reeds plaats gehad. De eerstvolgende massale doorlich ting op tbc zal vermoedelijk plaats hebben in 1953. De Inspecteur van de Volksgezondheid heeft het gemeente bestuur laten weten, dat dit bevol kingsonderzoek voor Wassenaar tot dat jaar kon worden uitgesteld. Donderdag 13 December. Laat ons U eerst maar eens ver tellen, dat gistermorgen op de Steen straat, ter hoogte van restaurant ,,'t Schuttershof", een aanrijding plaats vond tussen een tram en een drie- wielige melk-bakfiets. Van een een volle melkbus werd de tapkraan af gerukt, zodat 40 liter kostelijke melk over de straat vloeide. Wat een „ver borgen tekorten" zijn daarmee ver loren gegaan! Hedenavond vieren de R.K. inva liden van Leiden en omgeving, leden van „St. Liduina", feest in het An- tonius Clubhuis. Het wordt een pro- paganda-uitvoering door het G.H.- cabaret, met Gé Heynen als confe rencier, John Boelee a s accordeon- nist en Eddy Schuyer als goochelaar. Nog slechts 12 dagen scheiden ons van Kerstmis. Aan de Apothekers- dyk liggen reeds de schuiten met honderden kerstbomen. Straks zul len we weer het feestelijk gezicht van een kerstboommarkt beleven! Nu we het toch over Kerstmis hebben, willen we ook heel graag even wijzen op de jaarlijkse inzame ling, die de K.A. in de St. Petrus parochie houdt ten bate van de armen In vele gezinnen heerst grote nood, maar met hulp van alle goedwillen de mensen kan er toch vreugde ge bracht worden. Alles is weikom: le vensmiddelen, snoep goede kleding, goede schoenen goede dekens, geld, alles is welkom als het bruikbaar is en de moeite waard om geschonken te worden. Om mensen gelukkig te maken, die zonder deze goede ga ven niet zó het Kerstfeest zouden kunnen vieren als wij dat willen doen. A.s. Zaterdagmiddag zal de jeugd tussen 2 en 5 uur bij alle pa rochianen aanbellen Wilt u uw bij drage tijdig klaarmaken en gereed i'ggen, opdat de inzameling vlot ver lopen kan Dank u. Minder mooi is het bericht, dat de Leidse Politie le 20 jarige Leidenaar H. H. van S. heeft aangehouden en ODgesloten wegens diefstal van lood. Hij zal voor de officier van Justitie geleid worden. Zr. HUBERTA. f Woensdag is in de ouderdom van 74 jaar in het Moederhuis te Breda overleden de eerw. zuster Huberta, die het grootste gedeelte van haar leven in Leiden en naaste omgeving heeft geijverd voor het heil der zie ken en later ook als overste voor het heil der aan haar zorgen toever trouwde zusters. Zuster Huberta (Johanna Hen driks) werd 4 Dec. 1877 te Apel doorn geboren en trad op 3 Nov. 1895 in 't klooster der Zusters Fran ciscanessen te Breda, alwaar zij 26 Januari 1898 haar H. Professie deed. Reeds spoedig daarna werd Zuster Huberta naar Leiden gezonden, waar zij in het St. Elisabeth Zieken huis zich kon wijden aan het zieken- werk. Ook in de wijkverpleging in de omgeving heeft zuster Huberta zich vele jaren aan de ziekenverpleging gegeven. In 1939 werd zij in de plaats van moeder Sebastiana, die toen overste werd van Huize Elisabeth en de St. Margarita van Cortona Stichting, gekozen tot overste van hpl St. Eli sabeth Ziekenhuis, in welke hoeda nigheid zij zich gedurende de lange jaren van de tweede wereldoorlog een zeer moeilijke taak op de schou ders zag gelegd, die haar krachten danig sloopten. Na de bevrijding op 21 Mei 1945, ging zij naar Breda om haar laatste jaren in het moederhuis te kunnen Voorbrengen Jammer was het, dat zij deze jaren vanwege haar ziekte te weinig van een welverdiende rust heeft kunnen genieten. De uitvaart ei, begrafenis zullen a.s. Zaterdag te Breda plaats vinden. ONTEVREDEN LEDEN. Naar aanleiding van het ontslag, dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden met ingang van 1 Jan. a.s. verleend heeft aan dr. C. P. van Nes. directeur-geneesheer van de Anna-kliniek te Leiden, hebben eni ge leden van de vereniging, die het met deze gang van zaken niet eens zijn aldus het Vrije Volk zich per brief tot 't bestuur gewend, waar in zij uiting geven aan hun ongerust heid. Zij verzoeken een ledenverga dering te beleggen, waarop deze kwestie besproken zal kunnen wor den. Ook het vorig jaar heeft men dit willen doen, doch tijdens de ver gadering werd door een der andere leden een motie ingediend, waarin de vergadering zich onbekwaam ver klaarde een oordeel uit te spreken over deze kwestie en vaststelde, dat deze zaak aan het bestuur overgela ten moest worden. De motie werd aangenomen en aldus geschiedde. En gisteravond werd de Brandweer gewaarschuwd voor een schoor steenbrand in het Kantongerecht, Rapenburg 19. De brand bleek ont staan te zijn door roetvorniing in de schoorsteen. Bij het scnncnmak&n daarvan ontdekte men tussen het roet, dat om en onder de kachel plaat lag opgehoopt, een aantal pij penkoppen, die vermoedelijk nog da teren uit de tijd, dat in dit gebouw (hoelang geleden?) een studenten sociëteit gevestigd was! Bij de Touwfabrieken vierde de heer P. A. Kuyvenhoven, chauffeur b'i de N.V., zijn zilveren jubileum. Directeur J. van Deventer sprak hem daarom hartelijk toe, danken voor hetgeen de jubilaris in 25 jaar voor de fabriek heeft gedaan Spr over- handigde# een enveloppe met inhoud en de zilveren V.T.-le^oenning. Mevr. Kuyvenhoven ontving bloe men. Ook de heer P. Kuipers zei een woordje, evenals de heer H. Klip chef van de jubilaris, die namens het expeditie- en terreinpersoneel een fraaie fruitmand aanbocd. Zondag a.s. zal het nieuwe paro chiehuis aan de Haagrweg officieel worden geopend, een plechtigheid, die 's avonds om 8 uur aanvangt. STADSKOK Het zilveren artsjubileum van deze bekende cardioloog uit Leiden op Maandag 17 December a.s. mag wel bijzondere aandacht hebben Dr. Hoo- gerwerf studeerde te Leiden, waar hij in 1924 oo zijn dissertatie „Onder, zoekingen met de snaarphonograaf" promoveerde tot doctor in de ge neeskunde, na sinds 1920 als assis tent bij prof W. Einthoven te heb ben gewerkt Zoals bekend is het electrisch onderzoek van de hart spier, waardoor met zekerheid wordt vastgesteld hoe het met het hart ge steld is een vinding van deze ver maarde Nederlander. Enkel maanden na de promotie werd dr. Hoogerwerf hoofdassistent van Prof. Einthoven, en privaat docent aan de Leidse Uni versiteit, waaraan hy nog steeds ver. bonden is. Na Einhoven's terugkeer uit Amerika studeerde dr. Hooger werf te Weenen bij prof. Wencke bach en verrichtte zijn phonogram- studies bij prof. Hayck Na zijn artsexamen in 1926 vol tooide hij zijn cardiologische studies in Engeland om zich na Einthoven's dood als cardioloog te Leiden te ves tigen. Verder was hij van 19271934 lid van de dialectencommissie van de Koninklijke Academie voor Weten schappen en van 19261945 docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, welke functies hij moest neerleggen van wege de te grote toeloop van patiën ten Belangwekkend is zijn in zeer aantrekkelijke stijl en boeiend ge schreven monographic over zijn grote leermeester „Levensschets van Pro fessor Einthoven" in „Nederlandsche Helden der Wetenschap". Van bij zondere betekenis voor het medisch sportonderzoek zijn zijn „Elektrokar- diographische Untersuchungen der Amsterdamer Olympiadpkampfer 1928". Van belang is zijn werk van 1934: „De invloed van cardiasolshock op het electrocardiogram" en de serie artikelen: „De behandeling van coro naire thrombose". Dr. Hoogerwerf werd in Augustus 1839 gemobiliseerd en was in Mei 1940 als reserve officier van gezondheid chef van het Centraal Hospitaal te Leiden, waar hij op 10 Mei 1940 des morgens om 9 uur reeds 300 gewon den van het vliegveld Valkenburg en de Haagse Schouw onderbracht, een aantal dat in drie dagen tijds aangroeide tot 784. In 1946 werd hem. te rekenen van af 6 December 1942 het Officiers- Kruis voor langdurige dienst als offi. cier verleend. PROPAGANDA-AVOND „ST. LIDUINA". De zaal van hetSt. Antonius Club huis' was gisteravond bijna te klein, om al de leden, donateurs en sympa- thiserenden van de Ned Kath. Inva- lidenbond „St. Liduina" te bevatten In zijn openingswoord begroette de voorzitter, de heer D. Lub, speciaal de g. a. van „St. Liduina", kap C. Thomas en de afgevaardigden van het landelijk bestuur der Ned. Kath. Invalidenbond. Spr. zette nogmaals het doel van „St. Liduina", het steunen en het wederom doen opne men in het bedrijfsleven van invali den uiteen en sprak een propagandis tisch woordje tot diegenen, die nog geen donateur zijn. Voorts dankte de neer Lub zijn medebestuursleden voor hun bijzondere medewerking in het afgelopen jaar. Hierna gaf hij de leiding over aan de populaire Leidse conferencier, Gé Heijnen, die met medewerking van de radio-ac cordeonist, John Boelee, de juiste stemming in de zaal wist te krijgen. Gé bracht nog een paar grappige schetsjes en voorts kwam nog ,,'s we. relds le diepzeegoochelaar" voor het voetlicht. Of Eddy A. Schuyer wer kelijk 20.000 mijlen onder water z'n trucjes uithaalt, hebben we natuurlijk niet kunnen ontdekken in het An tonius Clubhuis is nu eenmaal geen „diepzee" maar als hij het onder water even goed kan als op het droge toneel, dan wil dit inderdaad heel wat zeggen. Na de pauze trad de heer Schuyer op als telepaath en verbaasde wederom de gehele zaal. Met een verloting om mooie prijzen werd deze geslaagde avond gesloten. TUINIERS EN BLOEMISTEN WEER BIJEN. Voor de laatste maal in het jaar 1951 was de Leidse Tuiniers- en Bloe. mis ten vereniging „Door Eendracht Verbonden" bijeen in zaal Aniba. Zo als steeds bij de bloemen- en plan tenliefhebbers het geval is, heerste er weer een opgewekte stemming, welke zich uitte in vele geanimeerde discussies. Tevens werden de prijzen en diplo ma's uitgereikt, die enkele leden had den behaald bij de Chrysanthenwed. strijd. De heer J. v. d. Berg ontving voor zijn inzending in de vrije groep Ohrystenthen een fraaie plaquette, zo ook voor zijn prestatie in de kweek- wedstrijd. De heren W F. van dei- Leek en J. H. Smit kregen voor dit tweede onderdeel een diploma. Vervolgens werden in de vergade ring vragen beantwoord over het kweken van tien verschillende plan ten. Na de pauze hield voorzitter J. H. Smit een interessante causerie over varens en begonia's. Zijn rijke ervaring op dit gebied schonk de aan wezigen een uitstekend inzicht in de behandeling van deze mooie planten. Natuurlijk ontbrak op deze vergade ring ook de gezellige verloting niet. Burgerlijke Stand Geboren: z van P. Lens en S. Ciers Paulina Maria, d. van R. Planten en A. J. Schiphorst; Yvonne, d. van J. J. B. Braggaar en E. Noorduin; Cor nelia Mathilda, d. van H. L. Voorn en C M. van Rijn; Margrieta Fran- cisca Helena, d. van J. de Kier en M. J. Kriek. Gehuwd: C J. H. Parels en J. I. Th Dusoswa; P. D. Duivenvoorden en C. M. M. Omtzigt; P. J. Jansen en J. H. Janssen; L. M. Knippels en C. F. C B. Heuvelmans; A. Koenen en J S. C. Tgske; M. Kortekaas en H. M. Annard; J de Wit en A, van der Vos; G. Rozier en J. M. Diepenbach M. van der Meer en D A. van der Linden; G. Brugman en M. Ramp, J. W. van Duuren en M C. Broekman J. Zeegers en M dc Haas; W. G. Mul der en H. J. Hendriksen. Overleden: P. van Hoven man 64 jaar; P. J. de Vink man 58 jaar; A. van der Pol, huisvr. van Van Buijten 65 jaar; C. Lekx, zoon 2 dagen. Laatste Berichten PRINS BERNARD DRAAIDE EEN FILM VOOR DE STATEN- GENERAAL. Vanochtend waren in de Rolzaal op het Binnenhof een groot aantal leden van de beide Kamers der Sta- ien-Generaal bijeengekomen, bene vens enkele andere autoriteiten, en de vice-president van de Raad van State, staatsraden, de presidenten van de alg. rekenkamer en van de Hoge Raad, ten einde naar een kleu renfilm te zien, welke prins Bernhard zelf heeft opgenomen gedurende zijn laa.ste reis naar Zuld-Amerika Het betreft hier 'n 16 millimeterfilm. En kele malen ziet men hemzelf op het doek verschijnen. Deze opnamen wer den op verzoek van de prins ge maakt door luitenant ter zee 2de klasse F. Wassenburg, de camera man van de marine, die de reis mee maakte. Het is geen geluidsfilm, maar de prins heeft uit de talrijke gramofoonplaten, die hij uit Zuid- Amcrika heeft meegenomen, een keus gedaan. Deze draaide hij bij de film, zodat er toch een passende muzikale begeleiding was, hoofdzakelijk van Zuid-Amerikaanse muziek. De film is nog nimmer in het open baar vertoond en het ligt ook niet in de bedoeling dit te doen De eerste vertoning in besloten kring geschied de enkele weken na terugkomst uit Zuid-Amerika toen de prins in het filmzaaltje van paleis Soestdijk zijn werk liet zien aan de Koningin, de leden van de hofhouding, enige ken nissen en degenen, die de reis hadden meegemaakt. Nadat de film was gedraaid, onder hield de prins zich nog enige tijd met de aanwezigen (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). Naar in Brussel vernomen wordt, heeft de Belgische regering beslo ten om terstond Hollandse koelhuis- boter tegen 80 fr. per kilo te gaan in voeren. NEDERLANDERS NAAR DE ARABISCHE LANDEN. Naar het A.N.P. verneemt zullen op 22 dezei met medewerking van een aantal Nederlanderse instantis de arabicus D. van der Meulen, die Ne derlands consul in Djeddah is ge weest en A. J. Drewes, een zoon van prof. Drewes uit Leiden per „Lau- renskerk" uit Amsterdam vertrek ken rechtstreeks naar Dhahran, het centrum van de Amerikaanse olie winning, in Arabië (Aramco). Met de Arabiërs van die Amerikaanse maatschappij, dr. Grentz, zullen de bestaande wetenschapeplijke- vriendschapscontacten worden her nieuwd De heren denken daarna door te reizen naar de residentie van Saudi-Arabië, Er Aiadh, de stad der Wahhibieten, waar zy koning Ibn Saud en enkelen van zijn zonen en de mannen van zijn regering denken te ontmoeten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT LICHTE VORST. Licht tot half bewolkt en droog weer, maar vooral in de kustge bieden plaatselijk mist Zwak ke tot matige wind uit Zuidelij ke richtingen. Vannacht en morgenochtend bijna overal lichte vorst. Morgen overdag temperatuur over het algemeen oplopend tot enkele graden bo ven het vriespunt. is een beivfjs, dat U niet voldoende waarde hecht aan een verzorgd uiter lijk. Niet alleen de werkende vrouw, ook de huisvrouw staat midden in de samenleving. Voorèl op de a.s. feest dagen verwacht men iets van U. Een goede permanent behoeft niet duur te zijn. De Perma-tièda is een originele lauwe permanent (z.g. vloeistof-perma nent), waarbij verbranden is uitgesloten. De warmtegraad stijgt niet hoger dan 70 gr. C, terwijl dc andere methoden U doorgaans onder een hitte van ongeveer 150 gr. C. doen zuchten. Bovendien garandeert de nabehandeling met Lalt spécial lactogel (inbegrepen in dc prijs van 17.50) U een glanzend en veer krachtig kapsel, dat in de schün van het kaarslicht tot een diadeem van schoonheid kan worden. Ook geblon deerd haar verdraagt deze methode, omdat het systeem gebaseerd is op de persoonlijke eigenschappen van ieders haarsoort. Tegen de tijd, die U met een goede haarbchandeling voor de feestdagen kwijt bent behoeft U niet op te zien. In onze salons wachten tien kapsters op U in een gezellige en op volledige service ingestelde omgeving. Zelfs Uw kopje thee of koffie behoeft U niet te missen. Ondei deze omstandigheden vlug klaar zijn, zou zelfs wel eens een kleine teleurstelling voor U kunnen betekenen En wenst U een speciaal avondkapsel? Belt U dan tijdig op. Wij staan geheel tot Uw beschikking met een schat van ervaring ook op dit gebied. STEENSTRAAT 57 BRKESTRAAT 10 TELEFOON 21721 LEIDEN (Advertentie). KOBELT TOT BONDSPRESIDENT VAN ZWITSERLAND GEKOZEN. Het hoofd van het Zwitserse depar tement van defensie, Karl Kobelt, is met 179 van de 199 door de Federale Assemblée uitgebrachte stemmen ge kozen tot president van de Zwitserse Bondsrepubliek voor het jaar 1952. Kobelt werd in 1891 te St. Gallon geboren. Hij promoveerde in 1917 in de technische wetenschappen. Sinds December 1940 was hij hoofd van het departement van defensie. In 1946 is hij reeds president van de Bondsrepubliek geweest. Het hoofd van het ministerie van binnenlandse zaken. Philippe Etter, werd met 153 van de 173 stemmen gekozen tot vice-president. Kobelt treedt 1 Januari in functie WESTELIJKE DRIE HERZIEN HUN ONTWAPENINGSVOOR STELLEN Een Britse woordvoerder heeft Donderdag te Parijs medegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten bezig zijn hun ontwapenings voorstellen te herzien teneinde aan de Russische wensen tegemoet te ko men. Wanneer de politieke commissie bijeenkomt zal een geamendeerde resolutie worden ingediend, waarin een poging wordt gedaan aan enige bezwaren van Russische zijde, aan de dag getreden bij de besprekingen in de subcommissie der Grote Vier, te gemoet te komen, aldus de Britse woordvoerder. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Dec. Vee. Aanvoer: 5 fokstieren, 5 slachtstieren, 35 kalf- en melkkoeien, 280 varekoeien e.a 300 vette koeien, 20 vaarzen, 57 gras- kalveren, 8 vette kalveren, 87 nuch tere kalveren 450 vette schapen, 1300 vette lammeren, 17 zeugen, 348 schrammen. 592 biggen 3 paarden. 1 veulen, 18 bokken of geiten. Totaal 3475 stuks. Prijzen: kalf- cn melk koeien 6501000, handel redelijk; varekoeien ca. 425760, handel vlot; vette koeien 6501170, 2. en f 2.75 per kg. levend gewicht, ban. del stug duur; vaarzen 450—600 en graskalveren 160300 handel vlot; nuchtere slachtkalveren 4065 handel kalm; vette schapen f 95135 handel vrij g«oed. vette lammeren 90—115 handel stug duur; schram men 60105 handel stug duur; big gen 3545, handel stug duur; bok ken of geitpn 15—30 handel kalm. Kaas. Aanvoer 33 partijen Goud. se en 6 partijen Leidse kaas, totaal 39 partijen. Prijzen: Goude le soorc 2.30—2.37 en 2e soort f 2.26—2.29, Leidse kaas le soort f 2.282.30 per kg. Handel goed. BOSKOOP, 13 Dec. Beshulstvei- ling Hulst met rode bes le soort 1.301.70, idem 2e soort 0.70 0.9C. Zilverbont 22.70, Goudbont ff 1.702.blauwspar 0.801.00, gele beshulst f 2 402 70, Nordman groen 0.600.85, Cedras f 0.50 0.75. Pernettya per bos 0.451.10.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3