S)e ftzidócSoti/va/iit Egypte's ambtenaren toch teruggeroepen Truman gaat schoonmaak houden Frankrijk aanvaardt Schuman-plan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12460 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 RECHT- GELIJKHEID DIJ de behandeling van de begro- ting van Binnenlandse Zaken is wederom een der na-oorlogse proble men, n.l. dat van de zuivering aan de orde gesteld en wél de kwestie van de F 221'ers. Met deze benaming het betreffende besluit heet F 221 worden die ambtenaren aangeduid, die krachtens dit zuive ringsbesluit door de na-oorlogse zui veringscommissies werden veroor deeld in die zin, dat deze commissies de minister van Binnenlandse Zaken adviseerden tot ontslag al of niet eer vol. Het is begrijpelijk, dat hier al lerlei ongerechtigheden zijn geschied, omdat deze zuivering plaats had door dikwijls incompetente lieden en de uitgestotenen daarna niet meer voor hun rechten konden opkomen, omdat de dossiers niet ter inzage werden ge geven. Allerlei sentimenten of per soonlijke gevoelens hebben hierbij een rol gespeeld. Deze mensen heb ben zich toen verenigd in de Bond van F 221'ers en zij hebben getracht revisie te krijgen van hun zaak. Dit nu heeft de regering tot nu toe steeds weer geweigerd met het argument dat dan de gehele zuivering op losse schroeven zijn komen te staan. Maar het is intussen een feit, dat deze men sen van elk rechtsmiddel zijn versto ken en daar de inzage der dossiers wordt geweigerd, geen kans zien hun zaak opnieuw aanhangig te maken. De heer de Haas heeft er echter o.L in de Kamer terecht op gewezen, dat dit argument van de regering niet opgaat, omdat hier in dit geval niet van politieke zuivering sprake is en men met een tegemoetkoming aan deze mensen zij vragen al leen revisie van hun zaak bij de Raad van State de politieke zuivering dus volkomen onaangetast laat. Nu is er een bepaling, dat, indien de beslis sing van de minister tot het ontslag afwijkt van het advies der betrokken commissie de ontslagenen bij de Kroon in beroep kunnen komen via de Raad van State. Hiervan is in ze ven gevallen gebruik gemaakt met het resultaat dat aan zes van hen het ontslag door de Kroon werd vernie tigd. Voor het gros der F 221'ers ligt de zaak niet anders dan voor deze zeven, alleen zij missen het recht van beroep. Aan 85% van de beroepsge rechtigden bleek dus ten onrechte ontslag te zijn verleend met alle mo rele en financiële consequenties van dien. In het voorlopig Verslag op de be groting van Binnenlandse Zaken kan men deze uitlating van vele leden le zen: ,,Helaas, aldus merken vele leden op ,moet ook dit jaar weer worden aangedrongen op een meer bevredi gende oplossing van de zaak der F 211'ers. Nog onlangs in een F 221'er, die kans zag tot de Raad van State door te dringen volledig in zijn rech ten hersteld. Een enquête is gewenst hoeveel personen op revisie door de Raad van State prijs stellen. Is de minister bereid deze enquête te doen houden?" DE minister van Binnenlandse Za ken is niet bereid gebleken tot deze enquête uit vrees, dat de hele zuivering, die toch al een blok aan het been van de regering is geweest, opnieuw aan de orde zou komen. Reeds in de Memorie van Antwoord verwees de minister eenvoudig naar hetgeen zijn voorganger hierover had opgemerkt en hij achtte overigens een enquête eenvoudig niet uitvoer baar. Maar in zijn antwoord op de alge mene beschouwingen ging de minis ter in zijn antwoord op het beroep, dat de Kamer op hem deed, nog zover, dat hij zeide, wel revisie te willen overwegen, indien- er nova te voorschijn zouden komen in deze za ken. Maar, zo vragen wij nu, hoe kunnen er nova te voorschijn komen, indien de dossiers zorgvuldig geslo ten worden gehouden uit angst, dat men tot een aanvrag- om revisie zou moeten overgaan" En de Kamer 'is nog steeds niet aan een motie over deze kwestie toegekomen. Men hoort wel eens de tendenz, dat men zich toch niet zo druk behoeft te maken om mensen, die tijdens de oorlog wel niet fout in politieke zin zijn geweest, maar die toch blijkbaar zulk een slappe houding tegenover de bezetter hebben aangenomen, dat de zuiverings-commissies zich met hen moesten gaan bemoeien. Maar hierom gaat het ook niet. Het gaat om de „bijzondere aandacht der regering voor het zo hoge goed der rechtshand having" waarvan de Troonrede sprak. De Troonrede sprak immers uit, dat bevordering van hetgeen strekken kan tot bescherming van het hoge goed der rechtshandhaving de bij zondere aandacht der regering heeft en verklaarde dat, als onze democra tie zich rechtvaardig toont, wij de toekomst met vertrouwen tegemoet mogen zien. In de behandeling van de F 221'ers is hiervan intussen weer niets te be merken geweest. Er zijn zelfs door de minister van Binnenlandse Zaken geen nieuwe argumenten naar voren gebracht, welke de overtuiging kon den bijdragen, dat een revisie prac- tisch onmogelijk moest worden ge noemd. In een werkelijke rechtsstaat wor den de rechten en verplichtingen der burgers zoveel mogelijk vastgelegd in de wet, aan welker tot standkoming de Staten-Generaal moeten medewer ken en heeft elke burger het recht voor zijn rechten op te komen bij een onafhankelijke rechter. Dat nu is hier niet het geval. En uit de behandeling is duidelijk ANDERE KABINETSBESLUITEN. De beslissing van het Egyptische kabinet was Dinsdagavond reeds ge nomen doch officieel tot gisteravond opgehouden. De premier maakte nog andere, Dinsdag door het kabinet ge nomen besluiten bekend: 1. een amen dement op de wapenwet, waardoor burgers wapens zullen moger dragen, zal goedgekeurd worden mits het mi nisterie van Binnenlandse Zaken hier aan zijn goedkeuring hecht; 2. Het Egyptische technische bureau, be last met voorbereidingen van aanbe stedingen te Londen zal overgeplaatst worden naar Zwitserland; 3. Er zul len wetten ingevoerd worden waar bij Egyptenaren, die voor buitenland se strijdkrachten in Egypte werken, strafbaar zijn; 4. Plannen voor de wedervestiging van de Egyptenaren, die in de door de Britten uit de weg geruimde lemen huizen woonden. Na twee dagen van aarzeling DREMIER NAHAS PASJA van Egypte heeft gisteravond officieel de be- slissing van het Egyptische kabinet bekend gemaakt om de ambassadeur uit Londen terug te roepen uit protest tegen de „Engelse agressie" in de Suezkanaalzóne. De Egyptische ministerraad heeft besloten, dat aan alle Egyptenaren het dragen van wapenen in beginsel is toegestaan, zo meldt AFP uit Cairo. Anthony Eden, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, is bereid zijn Egyptische ambtgenoot, Salah el din Pasja, volgende week te Parijs te ontmoeten, ondanks de terugroeping van de Egyptische ambassa deur Abdoel Fattah Amr Pasja, zo verneemt Reuter uit gezaghebbende bron te Londen. Zw-Uieltandi' nieuwe RancUpieiident De 42-jarige Egyptische ambassa deur in Londen bekleedde deze post sinds 1945. In diplomatieke kringen betreurt men de terugroeping, daar de afwe zigheid van een ambassadeur te Lon den het totstandbrengen van contact moeilijker zal maken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het niet aanne melijk is, dat thans ook Engeland zijn ambassadeur in Egypte terug zal roe pen. Of hij er echter op den langen duur zou kunnen blijven zou afhan gen van de houding van Egypte. Men is van mening, dat Eden de eerste stap zal doen om een onderhoud met zijn Egyptische ambtgenoot tot stand te brengen. De Egyptische minister heeft zich reeds bereid verklaard in het onder houd met Eden te bewilligen. Indonesië wil naasten De Indonesische regering is van plan de electriciteitsbedrijven, die zich in Nederlandse handen bevin den, te nationaliseren. De hele republiek heeft op het ogenblik te kampen met een groot tekort aan stroom. Als gevolg van een langdurige droogte kunnen de electriciteitscentrales op slechts hal ve kracht werken. In Bandoeng krij gen alleen kazerne, ziekenhuizen en krantenbedrijven 'n rantsoen stroom De schuld van dit tekort wordt aan de Nederlandse maatschappijen gege ven, die verzuimd zouden heoben tijdig een rantsoenering in te voe ren. MISSIONARIS SNEED ZICH DE TONG AF. Vaox de veiliyfleid de% ZeevacvU Verlovingsringen 14 krts goud, massief en voegloos FIRMA JAN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 - Telef. 20778 In het seminarie van de orde der Xaverianen in Desio bij Milaan woont momenteel de 49 jaar oude pa ter Alveo Emaldi, die kort geleden is teruggekeerd van de missie in Chi na. Pater Emaldi kan niet spreken, want om de communistische onder vragers niet te helpen, sneed hij zich de tong uit. Enkele maanden geleden was pa ter Emaldi directeur van een zieken huis, dat zijn orde in Tientsin ge bouwd had. De communisten arres teerden hem en begonnen met een j verhoor. Zij vroegen de namen van alle katholieken in Tientsin. De geestelijke weigerde ze te noemen. De communisten dreigden hem met martelingen, als hij niet zou spre ken. Toen besloot pater Emaldi met een scheermes zijn tong af te snij- I den. Hij werd naar een Chinees zie- kenhuis overgebracht en kort daar- i na onder geleide naar Hongkong ge- leid, vanwaar hij naar Italië terug- (Advertentie) keerde. Critiek op belastingschandalen F EN VERTOORNDE PRESIDENT TRUMAN beloofde gisteren, voor het einde van de week „grote schoonmaak" te houden als gevolg van de groeiende critiek over belastingschandalen, waarmee millioenen dollars ge moeid zouden zijn. Hij gaf deze belofte op zijn wekelijkse persconferentie, waar hem tal van vragen werden gesteld over het jongste onderzoek door het Congres naar transacties tussen belasting-ambtenaren en zakenlieden. Bondsraad Karl Koblet is voor het jaar 1952 benoemd tot Bondspresi dent van de Zwitserse republiek. Bij wisselbeurt lossen de zeven bonds raden, leden van het hoogste Zwit serse bestuursorgaan, elkaar jaar lijks af voor de functie van president. De 61-jarige Karl Koblet neemt reeds Truman stond de verslaggevers toe, hem woordelijk te citeren, toen hij sprak: „Met corrupte lieden wil ik niets te maken hebben onverschil lig wie het zijn en hoe hoog gezeten zij zijn". De president verwachtte echter geen ontslag van leden van de regering in dit verband. Ofschoon hij niet wilde zeggen, hoe de schoonmaak aangepakt zal wor den, liet Truman toch doorschemeren, dat een speciale commissie ingesteld zal worden om een „fijne kam" te halen door de belastingdienst en het departement van Justitie waar in to- vanaf 1940 zitting in de Bondsraad taal reeds 52 ambtenaren ontslagen en heeft het Departement van De- zijn dan wel ontslag genomen heb- fensie onder zich. j ben. De voormalige Italiaanse kolonie Libye verkrijgt op 15 December de status van onafhankelijkheid. Hierm ede ontstaat na de laatste wereldoor log voor de tweede keer een nieuwe staat langs de kust van de oude Mid dellandse Zee. In 1948 was de erken nir,g van de nieuwe staat Israël een feit. Van de overige Italiaanse kolo niën verkrijgt Eritrea voor 15 Sep tember 1952 onafhankelijkheid. Somaliland daarentegen blijft nog 20 jaar onder de hoede van de Ver. Na lies. Marokkaanse kwestie opgeschort De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft na een fel lang durig debat met 28 tegen 23 stemmen bij zeven onthoudingen besloten de bespreking van de netelige Marok kaanse kwestie tijdelijk op te schor ten. De grote Westerse mogendheden gebleken, dat deze zaak de regering regardeert en niet alleen de minister van Binnenlandse Zaken, die door een besluit van het kabinet niets an ders kon doen dan deze kwade zaak verdedigen. Het protest van de Kamer heeft ook nu weer niets uitgehaald. En dat is bedroevend. maakten onder aanvoering van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk een poging van het Arabisch-Aziatische blok, de Sowjet- landen en enkele Zuidamerikaanse staten onmogelijk de kwestie te berde te brengen. Deze stemming sloeg de hoop van Egypte en zijn Arabische vrienden, om de moeilijke kwestie in de io- pende zitting aan te snijden, de bo dem in. De Arabieren wilden Frank rijk er van beschuldigen in zijn grote Afrikaanse protectoraat de mensen rechten te hebben geschonden. De Algemene Vergadering is er voorts weer niet in geslaagd de open- gekomen niet-permanente zetel in de Veiligheidsraad te vervullen. Er wer den zeven stemmingen gehouden tus sen Griekenland en Wit-Ruslénd, maar hoewel het aantal stemmen voor Griekenland toenam, kreeg het land niet de vereiste meerderheid van twee derden. Gisteravond belegde Truman een geheime conferentie met de procu reur-generaal J. Howard McGrath (die zelf aan critiek bloot staat, doch die, naar Truman zei, zeker niet ont slagen zal worden) en met Edgar J. Hoover, directeur van het fede rale onderzoek-bureau (F.B.I.). Na de conferentie beraadslaagden deze beiden enige uren lang met hoogge plaatste autoriteiten van het Witte Huis. GEN. CLARK TOCH NAAR VATICAANSTAD. President Truman zal zijn voorstel om generaal Mark Clark te benoe men tot eerste Amerikaanse ambas sadeur bij het Vaticaan in Januari naar het Congres zenden. Op zijn persconferentie protesteer de Truman tegen de geruchten, dat hij zou afzien van deze benoeming die, toen het voornemen daartoe on langs bekend werd, veel beroering in protestantse kringen verwekte. Moties van vertrouwen aangenomen I'VE FRANSE ASSEMBLéE heeft gisteren voor de ratificatie gestemd van het plan-Schuman en het plan tevens als een geheel aanvaard. Beide stemmingen waren moties van vertrouwen in de regering. De officiële cijfers waren, voor de ratificatie van het plan: 377 tegen 235 en voor de aanvaar ding van het plan in zijn geheel: 377 tegen 233 stemmen. Woensdag heeft de laatste veegdag in internationaal verband van de Mijnen- dienst der Koninklijke Marine plaats gevonden. Hiermede is een belangrijke na-oorlogse taak voor de veiligheid van de zeevaart afgesloten. Enige mij nenvegers aan het werk tijdens deze laatste operatie, welke van Vlissingen uit geschiedde. Gehuwde dominee wordt priester Speciale dispensatie van de Paus Naar „De Linie'' van de zijde van de bisschop van Mainz verneemt, zal met persoonlijke toestemming van de Paus aan een gehuwde Evan gelische dominee, die met zijn echt genote tot het katholicisme is over gegaan, op Zaterdag 22 December de priesterwijding worden toegediend. Deze voormalige predikant uit het bisdom Mainz zal het priesterschap ontvangen zonder dat deze wijding verandering zal brengen in het nor male voortbestaan van zijn huwe lijksleven. Bovenstaand bericht, dat in katho lieke kring en ook daarbuiten onge twijfeld opzien zal baren, betekent niet dat de Kerk principieel wenst af te wijken van haar gebod, dat het celibaat voor priesters verplicht stelt. In verscheidene Westeuropese landen en met name ook in Neder land is het de laatste jaren echter voorgekomen, dat gehuwde predi kanten overgingen tot het katholi cisme of het voornemen daartoe te kennen gaven. Dit betekende tot nog toe, dat deze bekeerlingen na hun overgang afstand moesten doen van het predikambt, waartoe zij zich, zij het in andere verhoudingen, aan vankelijk waarlijk geroepen achtten. Dat dit voo'- velen van hen ernstige moeilijkheden meebracht, spreekt vanzelf; tevens betekende het, dat de bestaansmogelijkheden voor hun ge zin ten zeerste werden verminderd. De hierboven vermelde pauselijke beslissing heeft niet tot gevalg, dat vww i.c icgci voor alle bekeerde en gehuwde prc- zodanig is uitgebreid, dat het op dikanten eenzelfde weg naar het eigen benen kan staan. Met deze priesterschap zou openstaan Het be woorden omschreef generaa, Van ^Se.d^oTeg Fleet, de commandant van het acht- Qp groncj van bijzondere omstandig- ste leger, vandaag zijn opdracht, j heden en op uitdrukkelijk voorstel „Wij wensen dat de Zuidkoreaanse I van de betrokken bisschop. De nood- republiek het gevoel van veiligheid j zakelijke theologische scholing van bezit, dat zij nodig heeft om vrij te 1 bekeerling is aan dc priesterwij- ding voorafgegaan. ©lijven pgugejjjke besluit heeft uitslui tend betrekking op dit persoonlijke geval. Anderzijds blijkt er wel uit, dat men in Rome duidelijk oog heeft voor moeilijkheden die ook in ver scheidene andere landen de laatste jaren meermalen werden gevoeld. De besprekingen op Korea In een te Tokio uitgezonden vraag gesprek met de woordvoerder der V.N. te Panmoendjon, generaal Nu- okols, heeft deze verklaard, dat de limiet van^dertig dagen van toepas sing is op*de voorlopige overeen komst over een bestandslijn en niet op de bestandsbesprekingen. De communisten weten evenwel, aldus generaal Nuckols, dat de V.N. na 27 December de huidige demarcatielijn door mi itaire acties zouden kunnen veranderen. De woordvoerder legde de nadruk op het belang van de kwestie van uitwisseling der krijgsgevangenen en hij liet doorschemeren, dat het sla gen of mislukken van de onderhan delingen van deze kwestie zou kun nen afhangen. Hij bevestigde, dat de V.N.-delega- tie hoopt, de besprekingen tot een goed einde te brengen, doch hij wilde niet zeggen, dat zij optimistisch is. Hij beschuldigde de communisten er van, de krijgsgevangenen als „gij zelaars" te gebruiken om van de V.N. concessies los te krijgen. TOT Z. KOREA OP EIGEN BENEN KAN STAAN. Het Amerikaanse leger blijft op Korea tot het Zuidkoreaanse leger De tegenstemmers waren hoofdza kelijk de communisten en de Gaullis ten. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat en wanneer dit lichaam hetgeen verwacht wordt het zon der wijzigingen goedkeurt, dan is het wet geworden. Wanneer er kleine wijzigingen in worden aangebracht, dan gaat het wetsontwerp terug naar de Kamer, waar het in tweede le zing zal worden behandeld, alvorens het wet wordt. VERTRAGING IN DUITS PARLEMENT. De behandeling in het Westduitse parlement van het Europese kolen- en staalplan van Schuman is tot 9 Ja nuari uitgesteld. Kanselier Adenauer hoopte, dat hij volgende week de goedkeuring van het parlement zou krijgen. De economische commissie van het parlement heeft het plan met 17 stemmen en een onthouding goed gekeurd. De socialisten namen niet aan de stemming deel; ze verlieten de vergadering, omdat de commissie hun voorstel over een uitstel van de behandeling niet in overweging wil de nemen. De procedure-commissie heeft daarna aan het socialistische verlangen voldaan. Zogenaamd om iedereen de tijd te geven het plan te bestuderen heeft zij de behandeling ervan in het parlement verdaagd. G's' ing in Teh eran De voormalige Duitse kolonie Zuid West Afrika is sedert 1920 mandaat gebied van Zuid Afrika. Reeds van 1947 af wenst Zuid Afrika dit ge bied in te lijven. Zoals bekend zijn hieruit moeilijkheden ontataan tus sen de Unie van Zuid Afrika en de Veren'ede Naties Dertigduizend fanatieke volgelin gen van premier Mossadeq verza melden zich gisteren voor het parle mentsgebouw in Teheran en riepen allerlei verwensingen tegen de 15 parlementsleden van de oppositie. Uit alle windstreken waren zij per auto, fiets of ezel naar de hoofdstad getogen. Bovendien voerden bussen en vrachtauto's nog duizenden jeug dige demonstranten aan. Luidspre kers riepen nationalistische leuzen om. De dag tevoren was een soortge lijke demonstratie gehouden, waar aan slechts" 5000 mensen deel namen. De demonstranten riepen „Lang leve Mossadeq, de leider van het Midden-Oosten". Alle winke s waren gesloten en in de stad heerste een sfeer van onrust. De plaatselijke correspondent van Reuter in Teheran, Leopold Herman, heeft bevel gekregen binnen 48 uur het land te verlaten wegens het doorgeven van „onjuiste berichten". Kalief tie... De jongeling telt menige buiten sporigheid al te licht in zijn over moed, maar als man moet hij het duur bekopen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1