De Leidse Jongeren-K.V.P- vierde het eerste lustrum fy\adeónufjeó, Voorkomt winterhanden1. Dr. JAC. J. DE 10NB DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 TEVREDEN, NIET VOLDAAN Er zijn Dinsdagavond heel eerlijke woorden gesproken tijdens de lus trum-bijeenkomst van de Jongeren organisatie in de K.V.P., afd. Leiden, die het vijfjarig bestaan vierde en ter gelegenheid daarvan zowel een blik in het verleden als in de toe komst wierp. Eerlijke woorden, die duidelijk vertelden, dat de verwach tingen van 5 jaar geleden niet ver vuld geworden zijn, omdat na het grote enthousiasme tijdens de op richtingsvergadering de belangstel ling zich al spoedig beperkte tot een kleine groep, die in de loop der ja ren tot een kleine kern is terugge lopen. De heer H. Molkenboer, voorzit ter van deze kleine kern, verwelkom de in „Het Gulden Vlies" een klein aantal belangstellende jongeren en enige kath. raadsleden, waaronder zich ook weth- St. Menken bevond. Spr. getuigde van de onverzettelijke wil om verder te gaan en door per soonlijk contact de kern langzaam uit te breiden. Dank werd gebracht aan de K.V.P., die dit werk door fi nanciële steun mogelijk maakt. De heer J. van Zonneveld, fractie leider van de J.O.K.V.P. in het Leids Jeugdparlement, gaf een over zicht van de afgelopen 5 jaren en wees er op, dat de J. O. geen kans gekregen heeft een massa-organisa- lie te worden. Men mag over de eerste vijf jaar wel tevreden, maar niet voldaan zijn, aldus spr., die de politieke bewustwording van de Leidse jongeren beneden de ver- waohtingen noemde. Een zeer be langrijk jaar was 1948, toen het Leids Jeugdparlement werd opge richt, dat aan de J. O. houvast gaf. Met veel waardering werd het werk herdacht van de oud-voorzitters J. Leicher en H. Bokern. Katholieke eenheid De heer Th. Jansen, jongeren- commissaris van de K.V.P. sprak over de staatkundige eenheid van de katholieken in Nederland en over de mening, die de verschillende par tijen hierover hebben. De Liberalen zijn natuurlijk tegen deze eenheid; zij verdedigen de scheiding tussen religie en staatkunde. De Socialisten baseren hun politiek niet op begin selen, slechts op practische punten, De doorbraak is echter niet gelukt. De Protestanten, hoewel eveneens in confessionele partijen verbonden, zien in de staatkundige eenheid der katholieken een machtig Rooms ge- Ook onder katholieken vindt men oppositie tegen deze eenheid. Men vindt het niet langer noodzakelijk, nu de kath. emancipatie grotendeels bereikt is. „Ik ben rooms, dus ik stem rooms" besproken te hebben, wees de heer Jansen op de stellingen van prof. Veraart, die zowel uit historische als uit doelmatigheidsoverwegingen de eenheid der katholieken voorstaat. De R.K. Staatspartij is historisch ge groeid uit verzet tegen de onder drukking. De gelijkstelling van het enderwijs werd bereikt. Spoedig stelde de R.K.S.P. zich positief in; op het gebied van de sociale wetge ving werd veel bereikt. Wanneer de katholieken thans hun staatkundige eenheid zouden verliezen, aldus prof. Veraart, zouden hun wensen en ver langens minder goed of in het ge heel niet vervuld worden. Volhouden! Na de pauze was het de heer Men ken, voorzitter van de K.V.P., die de gelukwensen van de „senioren" overbracht en de jongeren aanspoor de vol te houden, ondanks de moei lijkheden, die ook in de komende vijf jaren niet zullen uitblijven. Verschillende andere sprekers boden eveneens gelukwensen aan. Uit de besprekingen bleek wel, dat het be stuur vastbesloten is voort te gaan op de vijf jaren geleden ingeslagen weg: de kath. jongeren tot een po litieke bewustwording te brengen, die hen later in staat zal stellen aan het politieke leven deel te nemen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren J. A. Fijn van Draat Leiden, J. M. Mis- teli Den Haag en A. H. Meijer Den Haag; voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde de heren L. C. van der Marei Katwijk aan Zee, J. A. Poulis Leiden; voor het doctoraal examen scheikunde de heer K. F. J. Niebling Leiden; voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heren E. Verbrugge Den Haag, P. F. Bongers Leiden, F. A. Meijer Leidschendam en U. Spitsber gen Leiden, idem (E) J. A. Duiser Leiden, idem (K) L. Rodrigues de Miranda Leiden, idem (J.) W. E. Ce- losse Leidschendam; voor het doc toraal examen Nederlands Indisch recht de heren Raden Sarwarta Soe- parta Leiden, Raden Sulaksana Su- parto Leiden en E. Utrecht Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederland recht L. B. Gelpke, Wassenaar; voor het doctoraal exa men Ned. Ind recht de heren H. Luyk Voorburg en A. L. Melai, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „De rupturen van de korte rotatoren te 's-Gravenhage; tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Polycystiv ovaries menstrual dis- turbanges and hirsutism", de heer D. A. H. Du Toit te Leiden. Ind. studenten uit Leiden weg De Indonesische regering heeft be sloten, naar het Nieuws van de Dag meent te weten, de op haar kosten in Leiden Indologie studerende In donesische jongelui hun studie te la ten afbreken. Slechts zij, die naar verwachting vóór 1 Sept. 1952 hun doctoraal examen zullen doen, mo gen hun studie voortzetten. Het mo tief voor deze maatregel zou gelegen zijn in deviezenbesparing. Men meent echter te weten, dat een aantal In donesische autoriteiten bezwaar maakt tegen de „koloniale sfeer" van de Indologische faculteit te Leiden. ANNA-KLINIEK. Minister Joekes heeft zich Woens dagmiddag in de Tweede Kamer be reid verklaard een uitvoerige nota over het geruchtmakende ontslag aan de directeur der Anna-kliniek te Leiden, dr. C. P. van Nes, aan de Kamer over te leggen. Voor zover er gegevens van vertrouwelijke aard in vermeld zouden staan, zullen deze, uitsluitend voor de Kamerleden be stemd, ter griffie worden gedepo neerd. Tevens zegde de minister toe na der te zullen overwegen over deze aangelegenheid een vertrouwensin- stantie uit de medische wereld te zullen inschakelen. Aan deze toezeggingen gingen twee redevoeringen vooraf van de heren A. Stapelkamp (AR) en dr. W. L. P. M. de Kort (KVP), die namens zeer vele andere Kamerleden op een uit voerige ministeriële nota over het ontslag van de geneesheer-directeur hadden aangedrongen. Dr. De Kort zei, dat de minister het slachtoffer geworden was van een misleidende voorstelling van za ken. De minister verzocht dr. De Kort hem hieromtrent persoonlijk nader te informeren en zegde een uitvoerig onderzoek toe. Hij deed hierbij evenwel uitko men, dat dit onderzoek niet bete kende een soort van hoger beroep inzake het 1 Januari ingaande eer vol ontslag. BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE IN DISTRICT LEIDEN. In een dezer dagen te Leiden ge houden vergadering is opgericht een studiecommissie tot voorbereiding van het bevolkingsonderzoek op tu berculose in het district Leiden. Dit district omvat 28 gemeenten, hoofd zakelijk liggend in de Rijnstreek en voor een deel ook in de Bollenstreek; alsmede de gemeente Wassenaar.' Het district telt in totaal ca. 300.000 inwo ners. Uit de studiecommissie werd een dagelijks bestuur gevormd, waar van de heer K. van Diepeningen, bur. gemeester van Leiderdorp, het voor zitterschap op zich heeft genomen. Als secretaris fungeert de heer F. R. M. Meltzer, ambtenaar ter secretarie te Voorschoten. Na de -z.g. simplistische opvatting van de schouder", de heer J. D. Bom, NOORD WIJK Ontwikkelingsavond K.A.B. De belangstelling voor de K.A.B.-verga deringen is steeds zeer goed, maar gisteravond was de opkomst wel bij zonder, toen voorz. J. v. Leeuwen de bijeenkomst opende in de grote zaal van hotel Royal. In zijn openings woord sprak spr. hierover zijn vreug de uit. Met vreugde kon hij tevens memoreren de goed geslaagde St. Nicolaasfeesten, waarbij 520 kinde ren van de leden een bijzonder ge noeglijke middag hebben gehad. Bui ten het genoegen, zag het bestuur in deze feesten het voordeel dat de jeugd reeds vroeg in contact komt met de K.A.B. Mededeling werd ge daan, dat op Zaterdagmiddag 15 Dec. in het Juvenaat gelegenheid zal zijn voor het inwisselen van vacantie- bonnen. Het eerste gedeelte van de avond werd gevuld met het stellen van vragen, welke nadien door de districtsbestuurder, de heer Weeber, werden beantwoord. Vele actuele vragen werden gesteld zoals het werk van de K. J., het veel gewraakte stel sel der classificatie, de Blindenzorg, het Internationaal werken enz. Het tweede gedeelte bestond uit de vertoning van de Rome-film „Tus sen Keulen en Parijs, waarvoor deken Brinkman welwillend zijn protectie-toestel had beschikbaar ge steld. NOORD WIJKERHOUT Vacantiebonnen landarbeiders. Donderdag 20 December a.s. is er 's avonds om 7 uur in de bibliotheek van de Sint Jozef Parochie gelegen heid tot het verzilveren van vacan- tielandbouwbonnen tot een bedrag van 25. Het juiste bod (N'hout). De competitiestand luidt op het ogen blik: Groep A: 1. W. v. d. OetelaarP. Kaptein 71 punten; 2. F. Schreurs Jac. van Wieringen 65Ml 3. W. Schel visTh. van Aken 63124- «L v. d. OoetelaarP. Brama 62.! 5. mej. C. KosterN. de Winter 60Yi\ 6. A. de GrootE. Duivenvoorde 60; 7. J. v. d. BurgJ. Koelewijn 60; 8. J. en C. van Noort 59J^; 9. C. de Winter Th. de Lincel 57^; 10. P. de HaasC. Koster 56%; 11. Echtpaar Zoetendaal 54]/2; 12. J. SeijsenerM. Heemskerk 49. Groep B: 1. Th. VrolijkJ. Smit 60; 2. R. BakkerG. Keizer 52H; 3. C. M. BekeK. v. d. Veek 44; 4. W BroekhofN. van Nes 43H; 5. mej. KroonA. Langeveld 40; 6. Echtpaar Westgeest 40; 7. B. ZandbergenT. Broekhof 36^2; 8. M. de WinterP. Meijer 36; 9. Echtpaar Kroon 27^1 10. Echtpaar Turk 20. SASSENHEIM Geboren. Antonius Cornelis Maria, z. van C. P. van Dijk en G. van der Wiel; Antonia Maria, d. van G. F. van Kesteren en C. J. Wessel- man; Adrianus Johannes Maria, z. van H. Th. van der Geest en J. van Dijk; Catharina Alida, d. van J. J. Hoogeveen en P. de Vos; Margare- tha Adriana Maria, d. van G. J. A. Voorn en M. M. Elstgeest. Ondertrouwd: W. J. A. Bussink 25 j. en R. de Jager 20 j.;, te Lisse; F. Moolenaar 27 j. en M. M. Kroes 23 j.; J. A. Bakker 21 j., te Voorhout en A. C. M. Bergman 23 j.; J. W. van den Hoogen 38 j„ te Reeuwijk en A. J. Janssen 30 j. Getrouwd; W. I. van den Abeele 27 j. en R. C. Havenaar 21 j.; H. J. J van Diest 29 j. en J. van der Meer 23 j., te Lisse. Overleden: D. W. Loom an 75 j. WASSENAAR VOORLICHTINGSAVOND OVER EMIGRATIE Dat de directie van de R.K. Han delsavondschool er goed aan gedaan heeft, een speciale voorlichtings avond voor a.s. emigranten te orga niseren is gisteravond bewezen door o.e zeer grote opkomst in het Patro naatsgebouw, waar na een korte in leiding door de heer Q H. J. Calis het woord werd gevoerd door de heer J. Bosman, secr. van de 1 gratiedienst der L.T.B. Spr. belichte de emigratie tegen de achtergrond van het bevolkingsprobleem, waar mee Nederland te kampen heeft, en dat zich zeer sterk doet gevoelen in de agrarische sector. Er zijn slechts twee uitwegen uit de moeilijkheden mogelijk, n.l. industrialisatie en emi gratie. Spr. stelde uitdrukkelijk vast, dat het besluit tot emigratie nooit gemakshalve of uit vrees voor een naderende oorlog of om welk ander motief dan ook mag worden geno men, maar alleen uit noodzaak, en aan nog alleen als volkomen zeker is, dat ook de echtgenote of de a.s echtgenote met dat besluit instemt. In het vervolg van zijn lezing wijd de spr. aandacht aan het land van de keuze en tenslotte besprak hij de formaliteiten, die de aspirant-emi grant moet vervullen. Na de pauze werden enkele films vertoond door de Scheepvaart Mij Ruys en Co, waarvan ook een ver tegenwoordiger in de zaal was voor het geven van inlichtingen over pas- sageprijzen etc. Het ligt in de be doeling van de R.K. Handelsavond school, die speciale cursussen Engels organiseert voor emigranten, in de loop van de winter nog andere voor lichtingsavonden te organiseren. ZOETERMEER Raadsvergadering. Op 21 Dee is er een openbare vergadering de raad om half 3 ten gemeentehui ze. De agenda vermeldt onder meer: Wijziging algemene politieverorde ning (bijenverordening); goedkeu ring balans en verlies en winstreke ning 1950 en goedkeuring begroting 1952 drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten"; vaststelling grondprij zen en machtiging B. en W. tot ver koop; eervol ontslag mej. G. F. P. Hilvers, onderwijzeres der D.L. school; eervol ontslag J. Dekker ad viseur der gemeente wegens ophef fing van de betrekking. Laatste Berichten NIEUW ZIEKENHUIS TE PARAMARIBO. Het volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met de nieuwbouw van Ihet St. Vincentius-ziekenhuis te Paramaribo. Reeds lange tijd is het ziekenhuisprobleem in dit snel tot ontwikkeling komende land een der grootste problemen, dat zo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplos sing dient te worden gebracht In overleg met het Vicariaat met de regering is thans besloten gelden uit het welvaartsfonds hiervoor ter be schikking te stellen. De opdracht tot het ontwerpen en uitvoeren is gegeven aan het archi- testenbureau ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden. Het ligt in de bedoeling in het voorjaar te be ginnen met de bouw van een kloos ter, ter huisvesting van de zusters, en daarop de bouw van 't ziekenhuis te doen volgen. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). MAN SPRONG UIT RAAM VAN ROTTERDAMS POLITIEBUREAU. De vreemdelingendienst te Rot terdam trof gisteren in een hotel op Katendrecht de 22-jarige S. A. A. uit Londen aan. De man, die zich docto randus in de anthropologic noemde, had in zijn paspoort een stempel staan, waaruit bleek, dat hij op 13 November j.L door de Amsterdamse politie via Hoek van Holland was uitgeleid naar Londen, omdat hij zon der voldoende middelen van be staan was. Hij vertelde de Rotter damse politie rijke ouders aan de Goudkust te hebben. De man zou aan de universiteit in Londen stude ren. In Antwerpen had hij een Rot terdams meisje leren kennen, zo ging zijn verhaal verder, en daarom was hij via Frankrijk en België weer naar ons land gekomen. Daar hij graag afscheid van haar wilde nemen vroeg hij de politie hem twee uur vrij te laten, doch hierop ging men niet. Toen kwam hij met het verhaal, dat hij in Katendrecht nog zestig Engelse ponden had, die hij, om beroving te voorkomen, aan de hotelhoudster had gegeven. Met rechercheurs ging hij naar het be wuste adres, maar ziin verhaal bleek verzonnen te zijn. Bij kennissen pro beerde hij toen pcld los te krijgen, doch ook dit gelukte niet. Men ging met hem naar de poli tiebureau terug en op weg naar de arrestantenafdeling, keerde hij zich p.otseling om en nam de benen, de trap af. Op de eerste etage liep hij verkeerd en kwam in een kamer te recht. Maar zonder zich een ogen blik te bedenken, liet hij zich uit het raam zakken. Een rechercheur greep zijn pols nog, doch de jongeman liet vallen en kwam op straat op gej de fietsen terecht. Hij vluchtte, maar kwam niet verder dan een twintig meter, omdat hij een agent van de motordienst in de armen liep, die hem, voorzien als hij was met blau we plekken, builen en ontvellingen, terugbracht. De val had de vluchteling gekal meerd en nu vertelde hij na in Am<- sterdam aangehouden te zijn, een valse aangifte te hebben gedaan. Als Engels student deed hij toen aangifte van een beroving te Rotter- gesteld onderzoek bleef natuurlijk zonder resultaat. Hij was in het bezit van een brief aan zijn moeder en hierin las men, dat zijn vader overleden was. Ver der schreef hij o.m, „Ik heb gemerkt, dat men in Europa niets voor dwazen en armen doet. As men zich voordoet als iemand van goede huize, dan wil iedereen helpen". De man is thans door de recherche in bewaring gesteld. A, die afkomstig is van Accra aan de goudkust, is ook al eens door de politie van Antwerpen aangehouden, omdat hij geen middelen van bestaan had. ALS DE KLEINTJES naar school moeten, slaakt moeder wel eens een zucht van verlichting, maar dan moeten ze beschut zijn tegen slecht weer. Erg practisch is daarvoor een cape. Deze staat vlot en kan zono dig over een jasje worden gedragen. Bovendien kan gemakkelijk een oude regenjas van vader of moeder worden benut. De kleintjes zijn er wat trots op! Het model dat wij deze week heb ben afgebeeld is van voren voorzien van een puntig geknipte hals. Het capeje kan met knopen goed dicht worden gesloten. In de voorpanden bevinden zich steeksplitten, die af gewerkt zijn met rechte boorden. Het achterpand is geheel glad gehouden. Let u eens op het vlotte regen kapje. Wanneer dit wordt ingerim- peld met elastiek sluit het prachtig om het hoofd. Is er geen oude regen jas, dan moet er natuurlijk stof voor gekocht worden. Loden, laken of waterdichte tweedstof zijn bij uit stek geschikte materialen. Er is no dig 1.50 meter stof van 130 cm breed en 50 cm voering van 80 of 90 cm breedte voor de capuchon. Werkwijze MOEILIJK te maken is de cape bepaald niet. Eerst wordt natuurlijk het knippatroon op de delen van de oude regenjas of op de nieuwe stof gespeld en met naden uitgeknipt. Grote naden behoeven het niet te zijn en de zoom wordt 3 cm breed. Na het uitknippen eerst de zakope ningen erin snijden en afwerken met de boordrepen. De capuchon wordt voor het rim pelen geheel afgestikt, uitgeperst, waarna het elastiek wordt aange bracht. Plusminus 3 cm vanaf de ge- zichtslijn wordt de capuchon met de lijn mee doorgestikt. Dan 2 cm verder nog een stiklijn evenwijdig aan de eerste. Deze stiklijnen gaan dus door en door, zodat ze aan de goede kant van de capuchon te zien Plaatselijk sterke afkoeling kan reeds in deze eerste winterse dagen een eerste graad van bevriezing ver oorzaken, ons allen wel bekend on der de naam van het koude jaar getijde waarin de kwaal ontstaat. Winterhanden, wintervoeten Wie sukkelt er niet mee? Er is maar weinig voor nodig, om de zo noodzakelijk (warme) bloed stroom door onze ledematen te ver storen. Als de circulatie ergens stag neert, daalt de lichaamstemperatuur ter plaatse, de huid van hand of voet zwelt op en wordt rood. Vingers, tenen, hiel enz. zijn daarvoor het ge voeligst. En zodra we weer in de warmte komen, beginnen die aan- dane plekken te branden en te jeuken. Het is niet anders dan bevriezing in de eerste graad. Ontelbare men sen lijden in de koude maanden on der dit zelfde euvel. En nog talrijker zijn diegenen, die menen, dat er niets aan te doen is. Hoogstens smeert men met crème of zalfjes! Maar of het helpt? Zelfs kamferspiritus is nog niet nodig, als u onmiddellijk na de eer ste verschijnselen begint met wissel baden. Een kommetje heet water, dat u nauwelijks kunt verdragen, en daarnaast koud water. En dan met de rode plekken beurtelings van de een in de ander. Een behaaglijk gevoel zal door uw ledematen stromen bij deze baden. Steeds dompelt u de pijnlijke plek onder tot u na enkele seconden weel de temperatuur van het water kunt aanvoelen, dan wisselen. En dat vele malen. Voor het echter zover is, kunt u al een hoop narigheid vermijden door SPORT de winterhanden en wintervoeten te voorkomen. De zijden kousen, waarmee de vrouwen ook 's winters gaarne blij ven pronken, is één van de oorzaken dat het „zwakke gelacht" meer last van deze k<vaal ondervinden dan de mannen in het algemeen. Vaak krij gen doktoren zg. „mode-slachtoffers" behandelen met volledig blauwe winterbenen. Maar ook ae nauwe schoenen knellen de bloedsomloop af. En als u met vochtige handen de buitenlucht inloopt, dan vraagt u bevriezing. Ook koukleumen, die gewoonlijk dicht op de kachel krui pen, blijken later minder bestand te gen de sterke afkoeling buiten. Goede voorzorgsmaatregelen zijn dus: 1. Zorg voor gemakkelijke schoe nen en niet te nauwe handschoenen. Tenen en vingers moeten gemakke lijk beweegbaar blijven. 2. Als u geen wollen kousen of onderkousen dragen wilt, trek dan tenminste twee paar zijden over el kaar aan. Dit is onzichtbaar en be schermt uw benen. 3. Loop niet op blote voeten, of in nachtgoed uit uw bed de gang in. Zet pantoffels voor uw bed en sla een kamerjas of kimono om. 4. Trek steeds direct natte kousen en schoenen uit, als u uit sneeuw of regen komt. Meisjes, die een gehele dag op kantoor of atelier werken, kunnen zorgen voor een droog paal schoenen op hun werk. 5. Breng handen en voeten nimmer in de onmiddellijke nabijheid van de kachel. Koude ledematen moet u wrijven, niet verhitten! U 'behoeft immers alleen de bloedcirculatie weer te herstellen? Als u deze eenvoudige wenken stipt opvolgt, dan zuit u deze winter geen last hebben vande winter! zijn, maar ook aan de verkeerde. Er is nu een tunneltje ontstaan van 2 cm breedte. Daar doorheen wordt ge woon directoire-elastiek gehaald. Er ontstaat dan rond het geizcht een hoofdje of ructhe-je. Wordt de cape gemaakt van ma teriaal dat nog niet waterdicht is, of waterafstotend, dan raden wij onze lezeressen aan om dit zelf te doen. In de drogisterijen zijn zeer goede middelen te koop om niet-waterdich- te stof waterdicht te maken. Bestellen. KEURIG verzorgde knippatronen van dit cape-je zijn onder nr AC 129 verkrijgbaar voor de leeftijden van 2 t/m 8 jaar bij Persbelangen, post bus 35 te Utrecht. Bestellingen kun nen geschieden per postwissel of per brief onder insluiting van postzegels a 0.75. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van adres en leeftijd wordt het aangevraagde pa troon omgaand toegezonden. SCHAATSENRIJDEN EERSTE SCHAATSWEDSTRIJD IN HET VERSCHIET? Nauwelijks heeft het kwik twee nachten onder nul gestaan, of de eer ste nationale hardrijwedstrijden op de schaats zijn reeds aangevraagd bij de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond. Vanmorgen hebben bestuursleden van de ijeclub Diemen reeds over het ijs van hun baan ge lopen, hoewel de vorst volgens de weerberichten van zeer korte duur zal zijn, hebben zij het zekere voor het onzekere genomen: ijs en weder dienende zullen aldus Zaterdagmor gen om 10 uur de eerste nationale hardrijwedstrijden op deze ijsbaan worden gehouden over 500, 1500 er 3000 meter. FARSTAD ZIEK Sverre Farstad, de bekende Noor se hardrijder op do schaats en spe cialist op de 1500 meter, wordt se dert enige tijd in een der zieken huizen van de Noorse hoofdstad ver pleegd. Binnenkort zal hij als gene zen worden ontslagen. Men hoopt, dat Farstad over een dag of tien de training zal kunnen hervatten, maar dit hangt volkomen af hoe dc con ditie van de Noor, die geruime tijd ziek is geweest, zal zijn. WIELRENNEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN NAAR SAARBRÜCKEN? Inzake de baan, waarop in 1952 de wereldkampioenschappen wiel rennen zullen worden gehouden, is nog steeds geen beslissing gevallen. Zoals men weet zijn er voor de baan- kampioenschappen, nu het organi serend land Luxemburg niet zelf over voldoende accomodatie be schikt, vele gegadigden Hieronder bevinden zich de banen van Rolcour, Saarbrücken, Reims, Wuppertal en die van het olympisch stadion te Amsterdam. De president van de Luxemburg se wielerbond Wilwcrth, zal bin nenkort te Saarbrücken een bespre king hebben met de directie van de wielerbaan aldaar en dc plaatselijke autoriteiten. In gezaghebbende wie- Ierkringen in Luxemburg is men van mening, dat de baan te Saar brücken, gezien zijn gunstige lig ging ten opzichte van het organise rend land, de beste kansen heeft het toneel van de strijd om de regen boogtruien te worden. MOTORSPORT KAMPIOENEN WORDEN GEHULDIGD Voor de KNMV zal het Zondag a.s. een hoogtijdag zijn, want dan zullen in Utrecht de kampioenen worden gehuldigd, die in het afgelopen sei zoen bij snelheidswedstrijden, bij be- trouwbaarheidsritten, in het terrein of op de speedwaybaan hun eretitel veroverden. Dat zijn er dertien in totaal, die uit handen van de Sport- voorzitter hun onderscheiding zullen ontvangen. Voor hen hun namen zijn reeds bekend geworden zijn dat eretropheeën, waarop ze in hun verder leven trots kunnen zijn. Die huldiging geschiedt in de Tivo- li-zaal in tegenwoordigheid van ve len uit het land, die de motorsport een warm hart toedragen. Het wordt een réunie met een zeer -bijzonder karakter. Een zeer speciale bijeen komt, waarop een speciaal program ma wordt geboden en waarvan de huldiging dan het hoofdnummer vormt. Behalve de kampioenen zullen ook de deelnemers aan de Internationale Zesdaagse bij de huldiging worden betrokken. En vooral het trio Flip Haaker, Drikus Veer en Cees van Rijssel, dat in Italië de „Zilveren Vaas" voor Nederland won en daar mee voor de derde maal in de ge schiedenis op de waardevolle prijs beslag legde. MARKTBERICHTEN GOUDA, 13 Dec. Kaas Aanvoer: 125 partijen. Prijzen: le soort f 2.27 2.33, 2e soort 2.242.26, extra kwaliteit tot 2.45. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 12 Dec. Eieren. Op de veiling „Het Wapen van Veur" waren aangevoerd 9910 eieren De prijzen waren voor: 300 eieren no. 0 22.0522.25; 1600 eieren no. 1 20.25—20.75; 1200 eieren no. 2 18.75—19.60 3350 eieren no. 3 17.10 —17.55; 2200 eieren no. 4 15.50— 15.70, 1200 eieren no. 5 13.50—14.50; 60 eieren no. 6 12.50. Verder aange voerd: 10 kippen 3.254.60, 10 ha nen 1.40—3.30, 15 duiven 0.65 1.00; 10 eenden 3.05—3.10, 90 ko nijnen 1.5010.20. ROELOFARENDSVEEN, 12 Dec. Groente. Tomaten 1735, andij vie 514, glas-andijvie 2033, groene kool 7—8, bloemkool 8—23 spruiten 2729, knolselderij 512 kropsla-glas I 7.9013.60, idem II 2.908.40 per 100, stoofsla 0.44 1.10 per kist. Bloemen. Long Island 30—36 ceni, Kaufmnan 2737 cent, Agnes Ford 2747 cent, Herco 2446 cent, Am. Aanwinst 4060 cent, Loveli ness 2532 cent, Louis Germ 4456 cent, Little America 2439 cent per bos, Louis Germ 1625 cent per stuk. Z Ter AAR, 12 Dec. Groente. Witlof I 19—29 cent, idem II 9—16 cent, idem stek 23 cent, spruiten I 2236 cent, idem los 13 cent, groene kool 812 cent, sav. kool 710 cent, rode kool 911 cent, witte kool 5 ct., andijvie 1726 cent, idem B 710 cent waspeen 1015 cent, idem stek 2 cent, winterpeen 11 ent, uien 20 26 cent, idem nep 58 cent, kroten 12—15 cent, tomaten A 3156 cent, idem B 33—64 cent, idem C 2161 cent idem CC 13 cent alles per kg. bloemkool I 2437 cent, idem II 15—16 cent, idem III 9 cc^, knolsel derij 1—6 cent alles per stuk, peter selie 12 cent, selderij 67 cent per bos, boerenkool 4590 cent per kist, druiven 73 cent per half kg.; Peren: Gieser Wildeman 36 cent, Comtesse de Paris 44 cent. Appelen: Present van Engeland 37 cent alles per kg. Met grote vreugde en dank baarheid geven wij U ken nis van de geboorte van onze Zoon JOS G. H. M. v. ERUSSEL J. TH. M. v. BRUSSEL BONNET Leiden, 13 Dec. 1951. Vreewijkstraat 15. 365 DANKBETUIGING. Voor de overgrote belang stelling bii ons huwelijk ondervonden betuigen wij ook namens wederzijdse Ouders langs deze weg on ze oprechte dank. G. J. GROEN C. H. GROEN- KAPTEIN. Hazerswoude Rijndijk. 13 Dec. 1951.358 Dr. Nieuwzwaag Morgen geen middagspreekuur MORGEN GEEN PREEKUUR VOGELKWEKERS j*. Zaterdag 15 Deo. tussen 11 en 1 uur iffljjr koopt la Corstens- Verschuren, Hel mond, Kanarl«a, en betaalt voor gele, bonte en kleurmannen t 9.60. Groene f 7.- Popjes gele, bonte en kleur 12.50. Vogels brengen: Café „Eigenrorg", Stationsweg 29a. Lei<"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3