Minister In t Veld acht huurverhoging noodzakelijk De D.U.W. RIJNSTREEK DUINSTREEK Koning Winter zonder heraut t DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tot 150 pCt. van vóór de oorlog ALS ZIJN PERSOONLIJKE mening heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld in de Tweede Kamer te ken nen gegeven, dat binnen afzienbare tijd het algemeen huurpeil opge trokken moet worden tot 145 a 150 pet. van vóór de oorlog. het onderhoud van woningen on danks de 15 pet. huurverhoging. 1952 gaan wij in met 40.000 in uit voering zijnde woningen, die tot Deel bestemd voor volkshuisvesting Een arbeiderswoning van 5. per week vóór de oorlog zou dan 7.50 per week huur moeten gaan doen, of ongeveer 1/6 van het loon. Dit acht ik redelijk, aldus spr. Van deze huurverhoging zou een deel moeten worden afgeroomd ten be- fcieve van de volicsiiuisvc: tmg. Een nafJing van 20 a £5 pet. van deze veriuging zou zij.ü inziens bil lijk zijn. Verhoging van het huurpeil noem de hij dringend noodzakelijk ter voorkoming van een verwaarlozing van het woningbezit op grote 6chaai. De regering heeft zich nog niet de finitief over het huurbeleid uitge- 6proKen. Over de door de motie-Andries- sen bij de algemene beschouwingen gevraagde 5U.0ÖO weringen voor 1952 is een afzonderlijke nota van de rege*ing te verwachten. Twee en een half uu: heeft de minister nodig gehad, om de elf 6prekers, die over zijn begroting het woord gevoerd hadden, te beant woorden. Het werd een geforceerd optimistische zwanenzang, een oratie pro domo ter verdediging van zijn sterk aangevochten beleid. Garantie 40.000. „Ik garanr.eer voor 1952 ten min ste 40.000 woningen, maar verwacht, dat het werkelijke aantal dichter bij de 50.000 dan bij de 40.000 zal lig gen. Ik ben bereid met dt heer Rit meester hieromtrent een wedden schap aan te gaan, maar niet om een kistje sigaren, want we moeten min der gaan roken." De minister bttreurde het, dat de ■bereidheid tot het bouwen van du- plex-woningen aan het afnemen is. Eind 1951 zijn er 10.000 gebouwd te gen de geraamde 8.000. Elke 18.000 duplexwoningen, die wij achterblijven op de planning, betekent een jaar langer woning nood. Wanneer wü het huidige tempo kunnen volhouden, dan 2al de gemid delde woningbezetting in 1960 even laag zijn als in 1938, maar men dient rekening te houden met de gezins verdunning en de krotopruiming. De bewindsman achtte het een onredelijke eis op grote schaal krot ten op te ruimen, nu wij nog te kam pen hebben met een woningtekort van 250.000. Om de woningnood in 1961 overwonnen te hebben, moet het oog gericht zijn op een continu- productie van 55.000 woningen per jaar. In dit jaar waren er tot eind Oc tober reeds 47.300 woningen gereed gekomen. Hij achtte dan ook geen re den voor jammerklachten aanwezig en de toenemende werkloosheid m de bouwvakken verontrustte hem niet. Hfj gaf daarvoor drie oorzaken aan: De stijging van de arbeidspro ductiviteit, de toeneming van het aantal bouwvakarbeiders met niet iminder dan 9.0OC van 1 Juni 1950 tot 1 Juni 1952 en minder uitgaven voor TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer heeft giste ren de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr A. A. van Rhijn, de werk loosheid besproken. Voor het nemen van algemene maatregelen bestaat geen aanleiding. Er is bepaald geen reden tot ongerustheid over de ont wikkeling van de werkloosheid. De staatssecretaris vond het ge vaarlijk de regering te laten bepalen hoeveel vaste arbeiders een bedrijf minstens zal moeten hebben. Dit zou ingrijpen in het vrije bedrijf zijn en het zou de efficiency niet ten goede komen. Over het opnemen van de blinden in de sociale verzekering is het advies van de SER gevraagd. De beperking van de spreektijd bij de replieken tot zeven minuten gaf de Kamer niet veel gelegenheid op de urenlange redevoeringen van minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn in te gaan. In de avondvergadering sprak de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting (zie afzonderlijk verslag). Na de replieken hebben bij de af deling „dienst uitvoering werken" het woord gevoerd de heren De Rui ter (CH); Haken (CPN) en Suurhoff (Arb.) Nadat ook de heer Van der Ploeg (KVP) nog het woord heeft gevoerd gaat de minister in op de bij deze afdeling gemaakte opmerkingen. Uit besteding van bepaalde werken aan aannemers in vrij bedrijf kan moei lijk geschieden. De minister meent, dat de tarieven behoorlijk geregeld worden. Alles wordt gedaan om een zo goed. moge- 1 ke geest onder het toezicht hou dend personeel te wekken. Komen hem gevallen ter kennis, die doen blijken van een onjuiste mentaliteit, dan zal worden ingegrepen. De minister is bereid er toe mede te werken de DUW zo beperkt moge lijk te houden; 30.000 arbeiders lij ken hem de grens te moeten vormen. Te kwart over twee hedennacht wordt de vergadering gesloten. Er zullen 25.000 woningen in de particuliere sectoren gebouwd wor den. Daarvoor heeft spr. geen zorg, omdat hij eerder moet remmen dan stimuleren. Geen dwang. In de laatste weken hebben de mi nister aanbiedingen bereikt over de bouw van grote complexen wonin gen met levering van kapitaal tegen 4 pet. rente en hij heeft goede hoop op een welslagen van deze plannen. Met een gedwongen lening zal spr. 50.000 kunnen stijgen, wanneer per niet bij de Kamer komen, omdat hij ma^nd 4.000, liefst 4.500 woningen I dar geen schijn van kans zou krij- worden goedgekeurd. I gen. Jubilea bij Franciscanen In het komende jaar zullen de vol gende klooster- en priesterjubilea van de Nederlandse Minderbroeders worden gevierd: 3 October vieren hun diamanten kloosterfeest de paters Juventius Gulikers, Dalmatius van Heel Bona- ventura Kruitwagen en Pachominus Thieman. 7 September vieren hun gouden kloosterfeest de paters Ladislaus Hol Jesuald van Hemert, Matthaeus van der Drift, Victorius Beekman, Eu- pronius Zantvoort, Nicodemus van Heereveld, Hilarion Verhey, Lauren- tius van Veen en Norbertus Beau fort. 7 September vieren hun zilveren kloosterfeest de paters Adjutor Riet- jens, Dismas van Galen, Diodorus Polana, Rutger Hermans, Illumina- tus Everts, Monaldus Goemans, Hu- milianus de Klein, Vitalicus Spen- del, Remedius Deken, Novatus Hut- jens, Florimuns Schouten, Werner Chermin, Athanasius Kwaaitaal, Ar- mandus Pex, Juniperus Grondheid, Hubertus Nieuwenhuijsen, Fulbert Laurant, Aquino van Liebergen, Cle- mentius Schoonbrood, Wulstan- Groothuizen, Victorieus van der Luur, Castulus van der Eijden, Sal- vinus Duynstee, Trophimus van Kes- teren, Clementianus Liefrink. Rode- ricus Verkoijen,. Helanus van Kop pen, Ildefons Wouters, Godhard Boom. 9 Maart vieren hun gouden pries terjubileum de paters Corbinanus van Oorschot, Luchesius Moeskops, Ernestus Tessers, Padianus Bouters, Rosarius van Berkel, Caecilianus Huigens, Vitus Hentzen Mgr. José de Haas en Adolphus Thoonsen. 27 Maart vieren hun zilveren pries terfeest de paters Mauritius Arnoldy, Octavius Wismans, Renald Rats. Wolfgang Schmitz, Ericus Uppen- kamp, Bonfilius Knipping, Joannes Brouwer, Olaf Fimmers, Lebuinus Pothof en Angelinus Stevering. Korte Golf Tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is benoemd de heer mr. dr. Ch. van Rooy, burge meester van Etten-Leur. Overleden is, op ze ven tig-jarige leeftijd de heer Th. C. P. M. Kolf schoten, oud-burgemeester van Edam. Blijkens een opgave van het centraal bureau voor de statistiek telde ons land op 1 November van dit jaar 10.308.018 inwoners. Dood door de gladheid Op de autoweg ArnhemNijme gen is onder Eist gistermorgen een personen-auto uit Rotterdam, be stuurd door de directeur van een N.V., de heer J. van E. aldaar, door de gladheid geslipt en tegen een mi litaire vrachtauto opgebotst. De me de-inzittende, G. K., eveneens uit Rotterdam, werd onmiddeÖlijk ge dood bij de botsing. De bestuurder van de personenauto werd zwaar ge wond naar het Sint Canisiuszieken- huis te Nijmegen vervoerd. Het onge luk ontstond, toen van E. wilde rem men voor de militaire vrachtauto, die uit de mist plotseling op het linker weggedeelte in zicht kwam. De mili taire auto kon tijdig naar rechts ach ter een vrachtauto worden getrokken, maar door het snelle remmen sloeg de luxe auto dwars over de weg. HAAL NIET IN OP ONOVERZICH TELIJKE PUNTEN! In verband met enige ernstige on gevallen waarschuwt de KNAC er voor niet in te halen op onoverzich telijke punten zoals voor hoog gele gen bruggen. Tn het bijzonder indien het wegdek glad is kan dit bij het plotseling op nemen van een tegenligger, aanlei ding geven tot ernstige ongevallen. Wie stal de sleepboot? De sleepboot „Swift", die gister morgen uit de St. Jobshaven te Rot terdam werd ontvreemd, is bij Maas sluis teruggevonden. De boot zat met de neus op de wal en de motor draaide nog. Er bevond zich niemand meer aan boord. Vermoedelijk heb ben de opvarenden het avontuur op zee niet duiven doorzetten en zijn terugekeerd. De situatie, waarin de „Swit" werd teruggevonden, wijst er trouwens op, dat er ondeskundig met de boot is omgesprongen. De jongeman, die verleden jaar al gepoogd had een sleepboot te stelen, had zich intussen gistermorgen reeds bij de politie gemeld, zodat aange nomen moet worden, dat hij niet medeplichtig is. De politie tracht nu te ontdekken, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Van 45 meter hoog aevallen Gistermorgen is de 49-jarige schoorsteen bouwer J. Koster uit Nieuwolde (Groningen), die bezig was herstelwerkzaamheden te ver richten aan de schoorsteen van een wasserij te Enschede, door nog onbe kende oorzaak, naar beneden gestort. K. was bezig een stelling om te bou wen, welke zich op 45 meter hoogte, ongeveer 5 meter onder de top van de schoorsteen, bevond. Omstreeks half tien werd K„ levenloos aange troffen. Niemand heeft het ongeluk gezien. K. is gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn stoffelijk over schot is naar het R.K. ziekenhuis te Enschede overgebracht. BROMFIETSER MOEST PLOTSELING REMMEN. De 41-jarige kapper J. Tothof te Losser moest toen hij met een brom fiets uit Oldenzaal kwam, op de Oldenzaalsestraat plotseling remmen voor spelende kinderen. HU maakte I ogenblik weigerden de remmen van een lelUke val en is tengevolge daar-1 waf» en fch°otrde" feff A van nvprlpdpn luxe auto van de heer van Dnel Ult overleden. Koudekerk a. d. Rijn met een flinke vaart door beide spoorbomen heen en kwam aan de andere kant tot stilstand. Op hetzelfde moment passeerde de trein van 21 uur uit de richting Leiden, die met een donderend ge raas de spoorbomen greep en mee sleepte. Honderd meter \erder kwam de trein tot stilstand. De vrachtwagen en de trein liepen zeer aanzien]'f:e schade op, terwijl de spoorbomen geheel vernield wer den. De trein had ongeveer 5 min. vertraging. Het ongeluk dat voor de heer van Dricl zeer gelukkig afliep, bleef beperkt tot materiële schade. ALPHEN AAN DEN RIJN Raadsvergadering. Donderdag 27 December om 7.30 uur komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. Klap van een zuurstoffles. Ten behoeve van de scheepswerf van de N.V. D en Joh. Boot in de Wilhel- minalaan werden hedenmorgen een aantal zuurstofflessen, welke per auto werden aangevoerd, gelost. Op een gegeven moment kantelde een der flessen en trof bij haar val de 30-jarige chauffeur D. K. uit Hol landse Rading. De man liep hierbij flinke snij wonden op en een lichte hersenschudding. Dr. Zwartendijk verleende geneeskundige bijstand. Het slachtoffer is per auto naar zijn woning vervoerd. BOSKOOP Uitreiking Landsteiner-penning. In aanwezigheid van vele genodig den reikte de heer C. Bannier, voorz. van de afd. Alphen a. d. Rijn van „Het Roode Kruisin het R.K. Ver. Gebouw aan een honderdtal Bosko pers, die vijf of meer malen bloed hadden afgestaan, de Landsteiner- penning uit. Gezien het grote aan tal personen, zei de heer Bannier, dat in Boskoop voor de onderschei ding in aanmerking komt, is het niet mogelijk voor ieder persoonlijk een speech te houden. Daarom zijn de woorden, welke tot de eerste bloed- gevcp- worden gesproken, van toe passing voor allen. Hierna verzocht hij de heer W. Anker Sr. om naar voren te komen, die als eerste de penning in ontvangst nam, hetgeen gepaard ging met waarderende woorden. Hierna vroeg de heer Bannier de aandacht voor het toneelgezelschap van de fa. Samson uit Alphen a. d. Rijn, dat ter gelegenheid van deze gebeurtenis, het blijspel „Tumult op Fleurstein" voor het voetlicht zou brengen. Hiervan kan gezegd worden dat het de lachspieren meerdere ma len in beweging bracht en dat de spelers het daverend applaus, dat zij bij het einde in ontvangst mochten nemen, tenvolle verdienden. In de pauze werden de penningen aan de ander bloedgevers uitgereikt. In zijn slotwoord dankte de heer Bannier de heer Trapman, die namens het ge meentebestuur aanwezig was, voor de loyale medewerking tijdens de transfusies en sprak nogmaals zijn waardering uit aan het adres van hen die aan de oproepen gehoor had den gegeven. Bakfiets aangereden. Terwijl de eikslij ter v. d. Veer op de Goudse Rijweg één zijner klanten bediende, hoorde hij plotseling een hevig ge kraak. De oorzaak was, dat een luxe auto, bestuurd door de heer W., te gen de geparkeerde bakfiets reed. De bakfiets kon deze kennismaking maar slecht waarderen en zakte totaal in elkaar, waarbij c.e kostbare lading over de weg werd geworpen. De auto, die eerst nog een boom ontvelde, bleek er eveneen.» niet zonder schrammen en deuken te zijn afge komen. De heer W. had door het slechte zicht de bakfiets niet gezien. De schade werd onderling geregeld. HAZERSWOUDE Een Auto schoot door spoorbomen Dinsdagavond om ongeveer 9 uur had een ongeluk plaats nabij de overweg op de Gemeneweg. De vrachtwagen van een firma uit Hilversum kwam vanuit de richting Hazerswoude-dorp en moest stoppen voor de gesloten bomen. Op dat Het vijfde geslacht Toen gisteren in het gezin Poeth te Tegelen een nieuwe wereldburger het levenslicht zag, betekende dat voor de 95-jarige mevrouw Margaretha Leenen Driessen dat zij nu als oudste inwoonster van Tegelen zich ook nog bet-overgrootmoeder in het vijfde geslacht mag noemen. HOOGMADE L.T.B. De waarnemend voorz., de heer W. v. d. Laan opende de vergadering met gebed en deelde mede, dat de vergadering in het te ken stond van de voorzitter?-vaca- ture. Onder de ingek. stukken be vonden zich mededelingen over ver beterde voorwaarden voor zieken huisverzekering bij de L.T.B. en een opwekking om toe te treden tot het Willibrordus-apostolaat. De contri butieheffing en de tijdelijke heffing van 20 pet. hierop bracht nog al enige discussie teweeg, omdat vol gens de afgevaardigden naar de Bondsvergadering niet gesproken was over de verhoging der minimale en maximale contributie, zoals deze thans uit de bus is gekomen. Het be stuur zegde toe een en ander eerst nader te onderzoeken en eventuele stappen te ondernemen om hierte gen te ageren. Het boekje „Boeren bouwen aan hun toekomst" werd voor de prijs van 1beschikbaar gesteld. De nieuwe L.T.B.-vaandel- diager werd de heer L. C. v. d. Geest, waarna de heer J. H. Rijke lijk hui zen tot reserve werd gekozen. Tot lid vón het bestuur, dat door het overlijden van haar voorzitter, de heer P. L. Zwetsloot, niet meer vol tallig was, werd gekozen de heer Th. J. Zwetsloot, die zijn functie aannam, waarna hij zich vervolgens tot voorz. zag gekozen. De nieuwe voorz. dankte de vergadering voor hel vertrouwen. De heer W. Th. Got- tenbos, inspecteur van het Assuran tiekantoor van de L.T.B. te Leiden gaf een duidelijk beeld van de ver- zekeringsvoorwaarden voor ongeval lenziekte en ziekenhuisverzekerin gen voor land- en tuinbouwers. Spr. zette ook de reorganisatie uiteen welke met 1 Januari zal ingaan en waarbij de vrijwillige verzekeringen zullen ressorteren onder de Onder linge Waarborg Mij. voor Land- en Tuinbouwers. Vervolgens kreeg kap. Remmer uit Rijswijk het woord om de aan dacht te vestigen op de nood der loontrekkenden in zijn parochie, de Gerardus Majella, welke wonen in de industriewijken in der Haag. Hij verzocht mede te werken om hun kerstgaven in de vorm van stoffe lijke bijdragen door de L.T.B.'ers ook dit jaar mogelijk te maken. Gif- 1en hiertoe kunnen tot 21 Dec. a.s. worden afgegeven bij de heer Th. J. Zwetsloot. De geest, adv., pastoor Olsthoorn maakte in de rondvraag van de ge legenheid gebruik om de veehou ders te danken voor het weiden van de kerklammeren. Collecte voor Italië. De kerk- ccllecte voor geteisterd Italië heeft 285.opgebracht. NIEUWE-WETERING IJsclub „Ijsvermaak". In café Remmerswaal kwam de ijsclub „Ijs vermaak" voor haar jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak voorz. N. Haazebroek zijn tevreden heid uit over de goede opkomst op deze 39ste jaarvergadering. De secre taris J. Eekman las de notulen, wel ke werden goedgekeurd. Blijkens het overzicht sloten de boeken en bescheiden van de penn. M. Jansen met een batig saldo van f 284,63. Namens de kascommissie verklaarden P v. d. Broek en P. Vis het geheel in orde. De aftredende bestuursleden J. A. Struive, P. W. Straathof, C. v. d. I.uit, W. Luiten en B. Klerks werden bij acclamatie herkozen. Hierna werden enige voorstellen, w.o. om voor het 40-jarig bestaan der vereniging in 1952 een klein be drag uit te trekken, aangenomen. Aangezien de heer J. Struive be dankt had als bode, na deze functie gedurende 19 jaren op voortreffelij ke wijze te heben vervuld, sprak de voorz. een dankwoord tot hem. Het verdere gedeelte van de avond werd besteed aan het traditionele prijs- jassen om carbonade. De prijswin naars werden: le pr. J. Möllers en A. Bocxe; 2e pr. P. Sarneel en L. van Egmond; 3e pr. C. van Zanten en H. Bouwmeester. Troostprijzen: le pr. N. Haazebroek en L. v. d. Hoorn; 2e pr. M. Kroon en P. v. d. Bioek; 3e pr. J. Eekman en P. Vis. OUDE-WETERING CONSULTATIE-BUREAU VAN GROENE KRUIS GEOPEND. Door het Kraamcentrum Alphen a. d. Rijn was gistermiddag in het pa viljoen „De Brasem" een bijeenkomst belegd ter officiële opening van het consultatie-bureau voor praenatale zorg o.l.v. Het Groene Kruis te Oude vVetering. De burg. van Alkemade, de heer J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht, de loco-burg. van Leimuiden, de heer Tasseron en vele autoriteiten uit de medische wereld waren bij deze ope ning aanwezig. De heer Konstanse, voorz. van het Kraamcentrum Alphen a. d. Rijn, schetste de betekenis van het nieu we bureau te Oude Wetering en sprak de hoop uit, dat het aan de verwach tingen zou voldoen. Hierna verklaar de spr. het consultatie-bureau voor geopend. Vele sprekers uitten vervolgens hun gelukwensen met het bereikte resultaat en spraken hun beste wen sen uit voor de toekomstige ontwik keling van de jonge instelling. HILLEGOM Watersnoodslachtoffers in Italië. De straatcollecte en die in 't City theater voor de slachtoffers in Italië bracht 325.26 op. De toneelavond voor hetzelfde doel leverde 900 op, zodat ongerekend de bedragen van kerkelijke zijde ruim 1200 werd verkregen. DE KAAG Bijeenkomst V.V.V. Op initiatief van de V.V.V. De Kaag was de heer A. B. W'-gman Woensdagavond uit genodigd. Deze natu-urhistoricus, ver bonden aan ons Nationale Park de Hoge Veluwe, is de auteur van een twaalftal boeken, maar bovendien een eminent verteller. De voorzitter van V.V.V. De Kaag, de heer D. van Nieuwkoop sprak het welkomstwoord, waarna de heer Wig man, na een inleiding over het ont staan van het Park en de bouw van het St. Hubertusslot, een zeer inte ressante lezing hield aan de hand van een serie lichtbeelden, groten deels door hem zelf gemaakt. Wij za gen de gevarieerde fauna van de Hoge Veluwe met eindeloos geduld o.a. uit de schuilhut gefotografeerd, zoals herten, reeën, everzwijnen, kor hoenders, mouflons, haviken, bui zerds, arenden en vele andere dieren de revue passeren. In warme be woordingen liet de heer Wigman zich uit over ons prachtige nationale bezit, dat per seizoen 265.000 bezoe kers trekt, waaronder zeer veel bui tenlanders. Een hartelijk appalus toonde aan, hoe zeer deze voordracht in de smaak gevallen was en het was dan ook be grijpelijk, dat de voorz. de spreker dankte voor het getoedene. Ook Kaagdorp's eerste burger, de burge meester J. M. H. L. Hoynck van Pa- ipendxeoht woonde deze goed geslaag de vergadering bij. Al met al voor V.V.V. de Kaag een avond om met genoegen aan terug te denken. VOORHOUT BLOEMBOLLENCULTUUR. Voorzitter P. A. v. Reisen jubileert. In zijn openingswoord gaf de voorz. een kort overzicht over het afgelopen handelsseizoen, dat goed w&s. De commissie voor het corso bracht financieel verslag uit, waar uit bleek, dat de ontvangsten ƒ891 waren en de uitgaven 795.12. Hierna deed de secretaris mede deling, dat uit de notulen is geble ken, dat de heer P. A. v. Reisen 25 jaar de voorzittershamer hanteert. Met enige welgekozen woorden com plimenteerde hij de voorzitter, ter wijl hij namens de afd. een kistje si- ren aanbood. In principe werd besloten om met een zending mede te doen aan de Flora 1953. Een in de voorjaarsver gadering te benoemen commissie zal deze zaak uitvoeren. Om alleen met hyacinthen daar uit te komen vond geen instemming. Aan het H.B. zal een schrijven wor den gericht voor de algemene verga dering inzake de 2 pet. vakheffing. In de vacature J. A. v. Gent, welke zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer L. Zonneveld en in de vacature G. K. Spierenburg, de heer Adr. Jansze. Nu kwam de beschrijvingsbrief in behandeling, allen waren vóór een herverkiezing van de alg. voorzit ter. Candidaten voor het H.B. werden gesteld de heren Priester en Frans Roozen. Een voorstel van het H.B., tegen een progressief stemrecht werd on derschreven. De leuze is „ieder lid één stem Op de begroting waren geen aan merkingen. Op verzoek zullen de afgevaardig den informeren naar de mogelijk heid, om bij 't volgende corso voor de afdelingen een subsidie te krij gen van het C.B.C. Algemeen was men van gedachte het te betreuren, dat het gemeente bestuur dit jaar geen aandacht heeft besteed aan de beplanting van de gemeente met bloembollen. Wel is het in de gemeenteraad vroegtijdig ter sprake gekomen, maar de ge meente heeft zich nooit tot de com missie gewend. De afd. V.V.V. had ook het initiatief kunnen nemen. Tot slot sprak de voorzitter nog enige waardeiende woorden tot de scheidende secretaris voor het vele en accurate werk gedaan in het be lang van de afdeling. WEERSVERWACHTING Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG WEINIG VERANDERING Droog weer met in de nacht en ochtend lichte en plaatselijk matige vorst. Morgen overdag licht tot half bewolkt en iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. 14 Dec.: zon op 8.40 en onder 16.28. maan op 16.50 en onder 10.12 uur. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede Voor het eerst dit najaar heeft ko* ning winter in West-Europa zyn intrede gedaan. Na het passeren van een diepe depressie, die gedurende het afgelopen weekeinde langdurige stormen veroorzaakten, stroomden grote hoeveelheden koude lucht uit de Poolstreken naar het Zuiden. Bo ven Europa kwamen deze luchtmas- sa's tot rust en konden de temperatu ren tijdens heldere nacht flink bene den het vriespunt dalen. Verschei dene stations in Engeland meldden gisterochtend een vorst van onge veer 6 graden, terwijl in Schotland, waar de polaire inval met sneeuw gepaard ging, zelfs meer dan 10 gra den vorst werd waargenomen. Ook in het grootste gedeelte van ons land is het vannacht gaan vriezen. De laagste temperaturen werden vanmorgen in Brabant gemeld, waar het plaatselijk 5 graden vroor. Alleen in de kop van Noord-Holland, langs de Waddenkust en langs de Noord- Oostelijke oever van het IJsselmeer bleven de temperaturen boven nul tengevolge van luchtaanvoer over het nog betrekkelijk warme zeewater. Aangezien de aanvoer van koude lucht nu is opgehouden en bovendien vanuit het Westen enkele wolkenvel den ons land zullen binnendrijven, die de nachtelijke uitstraling tegen gaan, is een verdere daling van de tempartuur niet te verwachten. In- tr»'----5o-i js v/aarschiinlijk, dat de Oceaandepressies geleidelijk hun invloed wederom naar onze omge- v'ncr 7"11 "n infbye'den, z^dat de tem peraturen spoedig weer langzaam zul len gaan stijgen. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Rex: Afgekeurd: „Het gevloekte zeilschip", 14 jaar. „Het kind van de Dpnau", 18 jaar. „De stem van het gewe ten", volwassenen. „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. OEGSTGEEST Oranjever. en marine verzorgden een avond. In de grote concertzaal van Endegeest kwamen op uitnodi ging der Oranjevereniging en in sa menwerking met het Marine Electro- nisch bedrijf vele ingezetenen uit de ze gemeente bijeen. De voorz. van de Oranje-Vereniging, de heer N. v. Weizen, sprak bij de opening zijn vreugde uit over de belangstelling. Spr. verwelkomde burgemeester du Boeuf alsmede vele Marine-autoritei ten en deelde mede dat pastoor Looijaard bericht had gezonden ver hinderd te zijn de bijeenkomst bij te wonen. Speciaal verwelkomde de voorz. nog Kapt.-Luit. ter Zee J. Focke en dankte voor de grote medewerking bij het organiseren van deze avond. Burgemeester du Boeuf bracht hul de aan de organisatoren dezer avond en was dankbaar gestemd, dat de gemeente thans de gelegenheid een en ander te horen krijgt over het Mari ne Electronisch bedrijf, waardoor het contact met de gemeente en 't be drijf wordt bevorderd. Kapt.-Luit. Focke gaf daarna een uiteenzetting over de werkwijze en doel van 't bedrijf, dat bij de moder ne oorlogvoering zo'n belangrijke plaats inneemt. Vervolgens werden een tweetal in teressante Marinefilms vertoond. De leden van de personeelsvereniging zorgden voor muziek en toneel en oogstten veel bijval, terwijl de be roemde manipulator en goochelaar Bercelini sterke staaltjes van moder ne goochelkunst vertoonde. VOORSCHOTEN Geboren: Maria Christina, d. van H. C. van Velzen en C. M. M. Pur- schel; Joost Nicolaas, z. van B. L. H. Morsing en W. K. Broekhuizen. Geboren te Leiden: Ivó Marcus, z. van P. Pols en E. G. C. M. Duiker; Hendrik, z. van G. van Veldhuizen en M. W. C. de Graaf. Ondertrouwd: J. P. van Steenbrug- ge 26 j. en G. van Boheemen 22 j. LEIDSCHENDAM Adventstemming. Het Leid- schendamse Vrouwengilde hield Dins dagavond een Advent-bijeenkomst. Mej. Keesen uit Amersfoort wist door declamaties oen adventsfeer op te roepen. Zij droeg voor uit werken van Jan Engelman, Anton van Duin kerken. Ina Breugel en Marie Koe nen. Nadat de presidente, mevr. Kraaivanger, dank had gebracht voor de schone declamaties, sprak zij nog een felicitatie uit tot de geest. adv. ter gelegenheid van zijn koperen priesterfeest. Deze dankte voor de welgemeende woorden en spoorde de aanwezigen aan iedere dag eni ge ogenblikken te mediteren, waar door het zieleleven zal worden ver diept.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2