RIJNSTREEK Gezinsreductie op schoolgeld K.R.0.300.000 leden! 3Ca*te GOLF BETON-KOLEHHOKKEN N.V. „TRIO" Burgemeester van Bodegraven over annexatieplan Rijnstreek Nieuwe uitrukwagen en grotere garage voor de brandweer taterdag 8 december 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De botersmokkel naar België Er wordt flink uitgespit De Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. keert zich in zijn officiële orgaan tegen de smokkel van boter naar België, waar de prijzen vijftig pro cent hoger liggen. Na overleg met dour utoriteiten beveelt de Kon. Ned. Zuivelbond F. N. Z. scherpe maatregelen aan. Men wenst een strook langs de grenzen van 10 tot 20 km. diep, waarbinnen tussenhandelaren, klein handelaren en consumenten niet meer boter in voorraad mogen heb ben, dan met de normale behoefte van bedrüf of gezin overeenkomt. Zo kan worden voorkomen dat grens- vankeliert.es die normaal enkele kilo's boter per week verkopen, be stellingen van honderden kilo's doen. Ook het „uitspitten" van boter door winkeliers in die strook zou men verboden willen zien. Door het afbakenen van een der gelijke strook zou controle op het vervoer veel eenvoudiger worden. MINISTER LIEFTINCK NAAR DE VERENIGDE STATEN. Maandag a.s. vertrekt minister Lieftinck naar de Verenigde Staten. Hij zal daar besprekingen voeren over de aflossing van de derde le ning, die de Amerikaanse export- en impoi*tbank sinds de oorlog aan ons land verstrekt heeft. Wetsontwerp op komst Minister Rutten zal zoveel moge lijk haast maken met de indiening van een wetsontwerp voor een ge zinsreductie op het schoolgeld voor het lager onderwijs. Ook bij het technisch onderwijs zal een derge lijke reductie worden gegeven en bovendien zullen de schoolgelden hiervoor met gemiddeld twintig dertig procent worden verlaagd. Een verdergaande verlaging of af schaffing van het schoolgeld is niet te verwachten. Ook is het Kabinet teruggekomen op het aanvankelijke voornemen om de collegegelden tot' tweehonderd gulden te beperken. Er zal een regeling worden getroffen voor de vergoeding van de vermin dering van inkomsten die de bijzon dere middelbare scholen als gevolg van de nieuwe schoolgeldbeschik king, zullen krijgen. SPEK NAAR DUITSLAND. De invoercommissie van de West- duitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer uit Neder land van buik- en rugspek ter waar de van 900.000 dollar en van eet bare slachtafvallen ter waarde van 300.000 dollar. Vrijdagavond kon de omroeper van de K.R.O. melden, dat zo juist het 298.000ste lid-abonné was geno teerd. Bij navraag vernamen we, dat het 300.000ste lid in het begin van de volgende week wordt ver wacht. GOEDKOPE MAALTIJDEN VOOR JONGE MENSEN Ds. H. C. Hogerzeil heeft het ini tiatief genomen om te Utrecht een open tafel in te richten waar jonge mensen tegen lage prijs een goede warme maaltijd kunnen nuttigen. Men moet zichzelf bedienen, maar dat zal geen bezwaar zijn. De stichting kreeg de beschikking over een deel vande raadskelder maar al werkt zij ondergronds, zij zal voor velen een uitkomst blijken. Gistermorgen heeft het bestuur een maaltijd aangeboden aan allen die bij de voorbereiding hebben gehol pen. (Alg. Dgbl.) Kapper van Een De indertijd zo befaamde kapper van Een, M. J. van R., die op het ogenblik te Antwerpen verblijft, was Vrijdag voor de Rechtbank te Assen gedagvaard, omdat hij naar het bui tenland was gevlucht en zijn vrouw en twee jonge kinderen onverzorgd had achtergelaten. Tegen de verdach te eiste de Officier van Justitie bij verslek de maximumstraf van twee jaar. De President van de Rechtbank gaf de Officier in overweging uitle vering van de verdachte te bewerk stelligen INBRAAK IN CONFECTIE FABRIEK De Groninger recherche heeft eni ge personen gearresteerd die be trokken zijn geweest bij de inbraak, welke gisternacht is gepleegd in een confectiefabriek (de firma Hei develd) te Groningen. Deze perso nen hebben zich toegang tot de fa briek weten te verschaffen door het forceren van een achterdeur. Zij ontvreemdden 26 costuums ter waar de van ongeveer 3000. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat nog enkele personen bij deze in braak betrokken zijn geweest en dat het de bedoeling is geweest om nog meerdere costuums te stelen, "ten gedeelte van het gestolene kon 'oor tussenkomst van de politie te Twijzel worden achterhaald. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar H. Strijker en T. StrijkerPais te Klazienaveen viert op Zondag 9 December het zeventig jarige huwelijksfeest. De beide oud jes, die 91 en 93 jaa* oud zijn, ver heugen zich nog in een goede ge zondheid. De Niwin is opgeheven en ge liquideerd. Minister Peters heeft daarbij een hartelijk dankwoord ge sproken. „Tivoli" te Utrecht zal door de gemeente worden overgenomen. De gemeente neemt nu de schulden over en ze zal de verplichtingen te genover het personeel geheel nako men. De gemeente zal de stukken tegen 170 pet. overnemen. Het be stuur van Tivoli zal aftreden. Er zijn besprekingen gaande om te komen tot de stichting van een Bossche Opera. De gemeente lijke overheid volgt deze plannen met de grootste belangstelling en zij zal zich, naar B. en W. meedelen, over dit initiatief nader beraden, zodra het vaste vormen heeft aange nomen. Tengevolge van het mond- en klauwzeer stierven in de week van 25 Nov.2 December 1951 47 run deren, 65 kalveren, 48 varkens, 77 biggen en 1 schaap. Het zeventigjarig bestaan van de vereniging tegen de kwakzalverij zal op 14 December in een openbare ver gadering in de aula van de gemeen telijke universiteit te Amsterdam worden herdacht. De Zuidelijke afrit van de brug te Vianen zal volgend jaar worden verbreed tot een rubbele rijbaan. Het Dominicanenklooster te Zwolle bestaat deze week vijftig jaar. Vijf eeuwen geleden waren de Do minicanen eveneens te Zwolle geves tigd. Hun klooster is reeds lang ver dwenen. In 1900 werd het tweede klooster ,in Gothische stijl gebouwd. In de boerderij van de heer A. Slotema te Allardsoog (D.) is tijdens afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken. De boerderij is in as gelegd. Een nitkomet zijn onze onverwoestbaar, inhoud 7 H.L. Leidsche Schelpkalkbranderij Bouwmatcrialenhandel Zoeterw.wifl 26, Leider, Tel.21747-2174 (Advertentie.) Vaoï de HAAGSE RECHTBANK. 26 inbraken. Voor de Haagse Rechtbank stond terecht een 24-ja- rige landarbeider en zijn-25-jarige vrouw uit Rijnsburg, die tezamen maar liefst 26 inbraken hadden ge pleegd, waarvan sommige met braak en inklimming. Enkele inbraken wa ren in Wassenaar gebeurd en ook in Voorburg. Stofzuigers, kleren, een pick-up, een schrijfmachine en meer van dergelijke zaken behoor' den tot de buit. De officier van justitie eiste tegen de man urie jaar gevangenisstraf m.a. en tegen de vrouw negen maan den m..a. Direct hierop verschenen de he lers voor ae groene tafel. Een Leid- se winkelier had al de bovenge noemde en nog andere goederen ge kocht voor de totaalprijs van, 150 gulden. Op een vraag van de president of hij de aankoop ook in zijn register had genoteerd, zei verd, dat dit register destijds bij de kan tonrechter berustte en dat hij wel in een boekje de zaak genoteerd had. In een heel onparlementaire uit drukking n.aakte de president verd. duidelijk, dat hij van dit verhaaltje niets geloofde. De officier van justitie eiste ne gen maanden gevangenisstraf en voorw. terbeschikkingstelling van de regering. Deze verd. was reeds va ker veroordeeld. Aan een oppermai uit Den Haag was eveneens heling ten laste ge legd. Een landarbeider had destijds in Noordwyk een Let- gekaapt en was daarmee naar de residentie ge reden. Daar had hij de voor hem onbekende Hagenaar gezien en ge vraagd of deze niet een gaatje voor de fiets wist. Honderd gulden moest het karretje opbrengen. De koop ging door en de Hagenaar kreeg een tien tje als beloning. Deze verd. had een lange straflijst van merendeels kleine feiten. Tegen hem werd zes maanden gevangenis straf geëist. Uitspraak in al deze za ken 20 December a.s. De oneerlijke reiziger. De bloem bollenreiziger-boekhouder Z., die te Noordwijk ten nadele van zijn pa troons 40.000 had verduisterd, werd deswege door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar e. drie maanden. Lood- en zinkdiefstal. Een groot aantal verdachten uit Leiden en om geving stond voor de Haagse Recht bank terecht, omdat zij een rol had den gespeeld j een lood- en zink- diefstaldffaire. Er werden straffen geëist variërend van 1 jaar tot zes maanden. Tegen een Leidse opkoper werd 100 boete geëist wegens schuldheling. Uitspraak 20 Decem ber a.s. piND SEPTEMBER publiceerden wij een tweetal artikelen met betrek- king tot de annexatieplannen van Ged. Staten van Zuid-Holland in de Rijnstreek. Het eerste rapport van G. S. over deze plannen verscheen in October 1949. In vergelijking hiermede kwamen ten opzichte van Alphen aan den Rijn en Bodegraven wel de belangrijkste verschillen naar voren. Volgens het eerste plan werd Alphen aan den Rijn kleiner in oppervlakte en aantal inwoners en Bodegraven groter. Volgens het nieuwe plan zijn de rollen omgekeerd. Het is begrijpelijk, dat Bodegraven tegen het aanvankelijk plan geen bezwaren koesterde. Maar evenzeer is het begrijpelijk, dat een gemeen te, die zichzelf wil zijn en naar toe komst uitgestippeld ziet in een lij vig ETI-rapport, verzet zal voeren tegen elke bedreiging van haar toe komstige ontwikkeling. Wij hebben burgemeester mr. J. J. Croles van Bodegraven dezer dagen bereid gevonden ons, na bestude ring van alle aspecten van het her nieuwde GS-plan. zijn visie hierop mee te delen Ons is hierbij duidelijk gebleken, dat het gemeenteoestuur van Bode graven zeer teleurgesteld is door de ingrijpende wijziging van genoem de plannen en dat het tot het uiter ste toe zal trachten, om het eerste voorstel, dat het aanvaardbaar acht. doorgevoerd te krijgen. Dit komt dan hierop neer dat men bij eventuele opheffing van Zwammerdam zich zal beijveren voor aansluiting bij Bodegraven van het aan de westelij ke grens dezer gemeente gelegen ge bied van Zwammerdam inclusief de kom: voorts van een gedeelte van de tot de gemeente Nieuv-koop oeho- rende hoek, gevormd dooi hot eer ste gedeelte van de Ziende en de Meije met een aangrenzende strook langs de Meije tot aan het Kerkpad, zoals in het oorspronkelijk plan is aangeduid en verder een strook grond, die ten noorden aansluit aan de 'yveg, tevens grens Oud-Bodegra ven, ten oosten van do Spokersurug af tot het viaduct begrensd door de Goudse straatweg en ten zuiden door een denkbeeldige lijn vanaf het via duct naar de Zuid-westelijke punt van de Tempel polder. Het meest omstredeD gebied. Het meest omstreden gebied is in dit geding de kom van Zwammer dam. G. S. hebben hierover in hun eerste voorstel geschreven, dat zij toevoeging van de kom van Zwam merdam aan de gemeente Bodegra ven als de juiste oplossing zien. G.S. hebben hun mening gefundeerd op de betekenis van de kom van Zwam merdam in sociaal-economisch op zicht in verband waarmee ze met de gemeente Bodegraven een beter or ganisch geheel zal vormen. Dit standpunt, waarop G.S bij hun nieuwe plannen zijn teruggekomen, is in alle opzichten te verdedigen, al dus burgemeester Croles, die ons in dit verband wees op de talrijke ge lijkgerichte belangen zowel op pu bliekrechtelijk terrein als oo dat van particuliere verenigingen en organi saties, waarmede beide gemeenten als het ware in elkaar opgaan. Bij doorvoering van de nieuwe plannen wordt een niet te aanvardne figuur geschapen. Tussen de bevolking van beide gemeenten die in feite één is wordt een niet te aanvaarden figuur dirigslijn getrokken. Zelfs de Vin- kebuurt-bevolking. die gemeentelijk onder Alphen aan den Rijn hoort, voelt zich meer tot Bodegraven dan tot Alphen aan den Rijn aangetrok ken. Dit is o.a ook gebleken van de pl.m. 50 bewoners van het gebieds deel, dat Bodegraven volgens het nieuwe plan aan Alphen aan den Rijn zou moekn afstaan (de z.g. Schoor dijk). Algemeen belang voorop. Mr. Croles meent overigens, dat by wijziging van gemeentegrenzen an dere argumenten dan persoonlij ke gevoelens een rol moeten spelen n.l. bestuurlijke, stedebouwkundige en soc'aal-economische. En vooral dient men zich af te vragen op wel ke wijze het algemeen belang dient 1e worden bevorderd. Dit merkte de burgemeester in het bijzonder op naar aanleiding van het argument van G.S. dat zij bezweken zijn voor de sterk bij de bewoners van Zwammerdam levende wens om bij een grotere gemeente nl. Alphen aan den Rijn te worden toegevoegd. Maar dit mag geenszins een dermate grote rol spelen, dat daardoor voor altijd ontwricht wordt wat feitelijk één is en één moet blijven. In het oog moet voorts worden gehouden, zo verklaarde de burge meester ons met klem, dat Eodegra- ven niet vóór is gegaan in deze zaak. Bodegraven heeft de opheffing van Zwammerdam niet voorgestaan. De samenwerking tussen beide gemeen ten is steeds goed geweest. Maar dit neemt niet weg, dat als G.S. een an der inzicht zijn toegedaan, het Bo degraven niet onverschillig laat op welke wijze de verdeling geschiedt, zeker niet als het gaat om een uuur met wie zeer nauwe betrekkingen m vele vormen worden onderhou den. De financiële zijde. Als een ander argument waarom Bodegraven wil vasthouden aan het oorspronkelijk plan noemde mr. Cro les de financiële Jasten, welke bij het nieuwe plan zwaarder op Bode- graven's budget drukken dan bij uit voering van het plan 1949 Hij noem de o.a. verbetering van wegen, aan leg van rioleringen, trottoirs, verbe tering van straatverlichting, brand- Burgcmeester mr. J. J. C. Croles van Bodegraven. weer en reinigingsdienst, concentra tie van scholen en hun onderhoud, bedragen, welke in verhouding tot de geringe gebiedsuitbreiding zwaar zullen wegen. Verder wees mr. Croles nog op het ETI-rapport volgens welke Bodegra ven in de toekomst het aantrekken van kleine industrieën niet mag na laten. Hiertoe b->od het plan 1949 mogelijkheden, waarvoor in het plan 1951 aanmerkelijk minder kansen worden geboden Het gemeentebestuur zou het zeer op prijs stellen, aldus de burgemees ter, als het provincial college eens bezoek bracht aan Zwammerdam en Bodegraven om een en ander in ogenschouw te nemen. Het gemeen tebestuur twijfelt er niet aan of dat college zal dan stellig tot een andere conclusie komen. Gemeenteraad. Naar wij verne men zal de raad op Donderdag 13 December om 7.30 uur bijeenkomen ter bespreking van de grenswijzi gingsplannen van Ged. Staten. ALPHEN AAN DEN RIJN Contactbijeenkomst J.G. De con tactbijeenkomst van de J.G. stond Vrijdagavond in de Sint-Josephzaal in het teken van het Sint-Nicolaasfeest. Melodieën en lie '?s klonken uit de tientallen meisjes!. Jen, die hulde wil den brengen aan St. Nicolaas, die met zijn zwarte knecht tegenwoordig was. Mej. Lia Hofman sprak de gasten toe. De grijze bisschop beantwoordde het hartelijke welkomstwoord en Piet, van het dartele soort, strooide gretig met pepernoten. Ér volgden nog meer tractaties. De g.a., kapelaan Verheul, ontving echte Spaanse siga ren. De meisjes voerden schetsjes uit, musiceerden en zongen. Vooral het J.G.-trio deed zijn best. Mej. Scheerder, voorz., kan met genoegen op deze avond terugzien. De g.a. dankte de Sint voor zijn bezoek en vooral voor diens behartigenswaardi ge woorden. Met zang werd de Spaanse bezoeker( die ondanks zijn hoge leeftijd en zijn meer dan grijze haren veel malen blijk had gegeven deze tijd wel te verstaan, uitgeleide ven. De drie langvingers zijn naar het huis van, bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Twee anderen, een Boskoper en een Waddinxvener, zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Het kluwen is echter nog niet ont ward, zodat het onderzoek wordt voortgezet. Zilveren huishoudster. Het zal Donderdag 13 December a.s. een be langrijke dag zyn voor mej. Alie Wortman, omdat zij dan de dag her denkt dat zij vóór 25 jaar als huis houdster in het gezin van de familie Meerveld, Puttekade 45 te Boskoop, in dienst trad. Het behoeft geen ver wondering te wekken, dat mevr. Meerveld, die reeds jaren ziek is, geen woorden kan vinden, die vol doende zijn om haar dank te vertol ken, en dat de heer M. met diep res pect over zijn huishoudster spreekt. Het moge Alie gegeven zijn nog vele jaren het zonnetje te zijn in de wo ning van de fam. M. NOORDEN Kaasdag. De wlnter-kaasdag en zuivelavond is gehouden in de zaal van de Wed. Kuijf. In de namiddag had de keuring plaats, welke werd verricht door de heren, ir. A. Schoo- der, P. Noorhoek en J. Zwetsloot. Het resultaat der keuring was zeer goed; het gemiddelde aantal behaal de punten was 85,4. De eerste prijs werd gewonnen door Jan Langeslag met 96 punten; 2e prijs door Joh. Langeslag met 94 p.; 3e prijs door Gebr. Smoreniburg met 90 p. 's Avonds van 7 tot 8 was er ge legenheid om de kaas te bezichtigen. Om 8 uur vond de opening van de zuivelavond plaats, waarbij aanwezig waren de heren E. v. Woudeberg uit Montfoort, seer. v. d. bond van kaas producenten, K. Adema, Rijkszuivel- consulent en de heer G. Mourits, vice-voorz. v. d. bond van kaaspro ducenten. De heer J. Zwetsloot gaf een uit eenzetting over de keuringsresulta ten, waarna de heer E. v. Woude berg een lezing hield over de Suivel- positie. LEIMUIDEN Geb.: Petrus Nicolaas, z. v. P. Koot en M. E. Keijzer; Petrus An- tonius, z. v. W. W. van Tol en A. C. Finkenfltigel; Michaël Johannes Lau- rentius, z. v. M. Knelange en Th. M. J. Verdel; Dirk, z. d. D. Visser en N. de Jong; Cornelis Johannes Maria, z. v. Chr. N. van der Meer en C. E. M. Straathof; Hendricus Petrus M., z. v. P. Visser en M. M. Vogelaar; Theodorus Joannes Maria, z. v. G. Senne en A. J. van Velzen; Abra- VAN ONZE ADVERTEERDERS. FISH CHIPS Vanuit Engeland bereikten het Bedrijfsschap voor Visseryproducten te Den Haag berichten, dat de vis- omzet in dit land met sprongen om hoog was gegaan dank zij de „Fish Chips", een visgerecht van rond- vis, en op zeer speciale wijze gebak ken. Teneinde de visafzet ook in ons land te stimuleren zond het Bedrijfs schap een studiecommissie naar En geland, welke in haar rapport o.a. tot de conclusie kwam, dat plm. 60% van Engelands totale visproductie in de „Fish Chips" verwerkt wordt. Onder leiding van dc heer W. Vij ver van het Bedrijfsschap welk lichaam de beschikking kreeg over het Engelse recept, wordt momen teel in ons land een krachtige propa ganda gevoerd voor dit gerecht. Bij „Aurora" in Leiden is dit hapje thans verkrijgbaar. ham Johannes, z. v. P. Chr. van Am sterdam en M. Vlasman. Overl.: Adrianus van Velzen, 74 j.; Ariaan Schipper, 62 j. DE KWAKEL Geb.: Maria Wilhelmina Theresia, d. v. J. G. van der Meer en M. K. A. Könst; Jesine Jaco-ba Johanna, d. v. B. J. van der Zande en H. E. Pouw; Johannes Bernardus Maria, z. v. M. A. M. Koeleman en C. N. Schalk wijk; Antonia Hendrika, d. v. P. v. Oudenaller en P. S. Scholte; Adria nus Josephus Maria, z. v. J. C. van Doorn en J. A. Bakker. Getr.: A. M. Theunissen en H. E. Toonen. WOUBRUGGE Geb.; Gerrit, z. v. W. P. Vericade en N. Kroon; Clemens Maria H., z. v. J. Th. Volwater en M. C. v. d. Ploeg; Wilhelmina Frederika, d. v. J. van 't Wout en P. C. Verlind. Getr.: Petrus N. Duivenvoorden, 27 j., en Maria Th. Winters, 26 j. Overl.: Grietje Boer, 15 j. Ingekomen: van Leiden, H. C. Pouw; van Zeist, G. W. Jekel en ge zin; van Alphen a. d. Rijn, C. J. v. d. Sluis; van Monster, H. P. Verbeek; van Diepenheim, H. G. Hoogstraten. Vertrokken: naar Oegstgeest, J. v. d. Doe; naar Velsen, M. C. Lam; naar Voorburg, G. J. Bakker; naar War mond, M. Th. Winters; naar Sassen- heim, J. van der Star; naar Dor drecht, B. van Wijk; naar Rhoon, E. Th. Schoemaker. Gemeenteraad Nieuwkoop Geb.: Berend, z. v. J. Burger en J. ten Brink; Martien, z. v. H. Kleij- beuker en J. v. d. Ent; Jacoba Jo hanna, d. v. A. S. G. Brugeling en H. M. Reijs; Gerhardus Jan, z. v. J. Meijer en N. Bergman; Catharina Maria, d. v. I. P. Keizer en A. J. v. Winkel; Adriana Hendrika, d. v. B. Borreman en J. K. Stigter; Andries, z. v. F. C. v. Dolder en J. J. van Eijk; Teuntje, d. v. G. Groenhof en M. Hunink. Getr.: Adrianus M. Verlaan, 21 j., en Jaco-ba Wouters, 25 j.; Antonie Wijsman, 28 j., en Christina van Bijs- terveld, 26 j. Overl.: Helena Groenevelt, 87 j., wed. v. A. Vernes; Geertruida Grijn, 79 j., wed. v. B. D. Brouwer; Maria M. G. Vreeswijk, 47 j.; Adrianus J. Jansen, 78 j.; Maria A. de Vogel, 70 j., wed. v. J. J. Schoonderwoerd. ALKEMADE De door het Roode Kruis gehou den straatcoilecte voor de slacht offers van de Povlakte heeft opge bracht 482,94. BOSKOOP De rijkspolitie te Boskoop heeft in derdaad een goede vangst gedaan, toen zij de heren van B., van A. en V. op heterdaad betrapten bij het stelen van brandstoffen. Het vermoeden, dat zij nog meer op hun geweten hadden bleek waarheid, want bij een verder ingesteld onderzoek is uitge komen, dat zij ook op een ander adres kolen hebben ontvreemd, en dat ver mist pluimvee eveneens op hun re kening moet worden geschreven. De politie nam aan, dat voor derge lijke dieren een hok nodig is, en kwam te weten, dat één der heren een stukje tuin bezit, alwaar even een onderzoek werd ingesteld. Dit bleek de moeite waard, want er werd een flinke partij hout aangetroffen, welke door het edele drietal van eige naar was verwisseld en tevens ander ontvreemd materiaal. Het pluimvee, hout en materiaal is inmiddels aan de rechtmatige eigenaars teruggege- De raad van Nieuwkoop kwam gisteravond in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van bur gemeester Van der Weijden. Om verschillende redenen voldoet de huidige gemeenschappelijke re geling vleeskeuringsdienst niet. Met het oog hierop is het, dat de centraio gemeente Alphen aan den Rijn voor stelt een nieuwe regeling in het le ven te roepen. Er zal dan een com missie van advies worden samen gesteld uit acht leden onder voor zitterschap van de burgemeester van Alphen aan den Rijn. B. en W. stel den voor deze regeling te aanvaar den. De begroting voor de keurings dienst voor 1952 wijst aan een nade lig saldo 10.000), hetgeen voor deze gemeente zou komen op een bedrag van 1277,28. In een verga dering van de kring is echter voor gesteld de keurlonen te herzien, en wel zodanig, dat een en ander een meerdere opbrengst zou betekenen van 5800.zodat het nadelig sal do wordt 4200.—. Van laatstge noemd bedrag komt dan 536,46 ten laste van de gemeente Nieuwkoop. Na enige op- en aanmerkingen werd tenslotte tot vaststelling van de nieuwe regeling besloten. Als vertegenwoordigers in de commissie van advies voor de keu ringsdienst werden benoemd burg. P. M. M. v. d. Weijden en als lid met raadgevende stem de heer A. van Dam. Uitrukwagen voor brandweer Tegen een billijke prijs kon de ge meente komen aan een z.g. uitruk wagen voor de brandweer, welke uitermate geschikt is om te dienen als trekker voor de gemeentebrand spuit. De commandant van de brand weer, de heer F. Pieterse, de wet houder J. van Tienhoven, de mon teur van de brandweer H. Slinger land en de heer G. de Rooy zijn de wagen gaan bekijken. Deze heren waren over de geschiktheid in alle opzichten tevreden en gezien het advies dat door hen werd uitge bracht, stelden B. en W. voor om tot aanschaffing over te gaan. De totale kosten zullen bedragen 5000. Vanzelfsprekend moejen brandspuit eh uitrukwagen steeds aaneenge- koppeld blijven, maar dat gehele ge- val kan dan niet meer in het be staande brandspuithuisje. Na over leg met de heer P. Stam is het mo gelijk dat een nieuwe garage wordt gebouwd tussen de O.L. school en het huis bewoond door de heer Vis ser. De kosten van een nieuw huisje zullen bedragen pl.m. f 4000.Het oude brandspuithuisje kan voortaan dienst doen als bergplaats voor de gereedschappen van gemeentewer ken. B. en W. stelden voor tot de bouw van bedoelde brandweergarage to besluiten. De heer Klein vond het jammer, dat eertijds niet is over gegaan tot aanschaffing van een flinke motorbrandspuit, die op eigen kracht kon rijden. Wat betreft de garage merkte spr. op, dat men nu weer gaat passen en meten; over een paar jaar groeit de spuit er weer uit. De heer A. van Dam wilde maar houden wat men heeft, ter onder steuning waarvan de heer van Tien hoven ae raad er op attent maakt, dat de z.g. babybrandspuit bij de onlangs gehouden oefening te Nieuw- veen een zeer goed figuur sloeg. Na nog heel lang en breed het ge val te hebben besproken ging de raad eenstemmig met het voorstel accoord. Rondvraag Tijdens de rondvraag kwam de heer A. van Dam op voor een betere straatverlichting op dc Nieuwveen- seweg, waarbij de heer Stoppelen burg aantekende, dat het met de straatverlichting in andere plaatsen heel wat beter gesteld is. Als men ziet, zo merkte hij op, hoe royaal er met de electriciteit wordt omgespron gen b.v. in Amsterdam, dan is het voor hem een raadsel, waarom hier met „nachtpitjes" moet worden ge werkt. De heer Zwart zou graag zien dat in de O- L. school een kamer werd ingericht voor het Hoofd der school, opdat hij desgewenst bezoekers kan ontvangen. Ook dacht hij aan b.v. een gelegenheid voor borging van de fietsen der schoolkinderen. Het raadslid Dom. Pieterse kwam nog weer eens terug op dc weg Kruiseinde. De voorz. zeide, dat die weg zo spoedig mogelijk zal worden gerepareerd, zodra er geld beschik baar is. De vragensteller vreesde echter, dat het bedoelde gedeelte het niet zal houden tot die tijd. In dit verband vroeg de heer E, H. van Dam of het werk aan dat wegge deelte zal worden uitgevoerd in eigen beheer, of dat een en ander zal worden aanbesteed. De voorz. wees daarop op de voordelen ver bonden aan de uitvoering in eigen beheer, maar wilde geenszins bewe ren, dat daartoe al enige besluiten zijn genomen. N. BODEGRAVEN VIERDE GOUDEN JUBILEUM Dezer dagen herdacht de heer N. Bodegraven het feit, dat hij 50 jaar is verbonden aan de firma Gebrs. Bodegraven. Als jongen van 14 jaar begon hij in het bedrijf van wijlen l'a vader de heer J. Bodegraven, die een kleine smederij exploiteerde. De jubilaris heeft de gehele groei van het bedrijf meegemaakt; de leatste 35 jaar als directeur en oud ste firmant. Door zijn grote ijver, werklust en toewijding heeft hij het bedrijf gemaakt tot wat het nu is te zamen met zijn broer en medefir mant de heer' A. Bodegraven. Het feest is voor het ruim 140 man tel lende personeel niet ongemerkt voorbij gegaan. In aanwezigheid van het gehele personeel werd dc jubilaris hartelijk toegesproken door de procuratiehouder, de heer Stop pelenburg. Als geschenk zal de ju bilaris een groot portret van wijlen zijn vader ontvangen. De heer Bodegraven dankte de spreker en ook het overige personeel voor de energie en ijver, waardoor ook zij aan de bloei van het bedrijf hebben meegewerkt. Na een dronk op de jubilaris en vele heilwensen, werden alle personeelsleden verrast rnet een groot pakket levensmidde len. Begrijpelijk viel dit bij allen zeer in de smaak.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 9