Twaalf lichtbundels op Sociale Zaken NationcU Reserve heeft vrijwilligers nodig 3ftoafddefr&e£& te Slanmoenjan Wat Nederland voor Italië doet Vaste luchtlijn op Australië ge opend Minister Staf over Europa's verdediging Diefstallen bij de postbestelling ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 uü LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer DE EMIGRANTEN IN MIDDELPUNT DER BELANGSTELLING De Tweede Kamer heeft de begro ting van het departement van Finan ciën gistermiddag z.h.s. aangenomen. De heer JANSSEN (K.V.P.) had tevoren zijn motie, waarin de rege ring wordt uitgenodigd tot het ne men c.q. bevorderen van de maat regelen nodig voor een spoedige en bevredigende afwikkeling van de ef fectenregistratie, ingetrokken, daar bij het voorbehoud makend, dat hij eventueel op de zaak kan terugko men. Twaalf sprekers hebben vervol gens het woord gevoerd bij de alge mene beraadslaging over de begro ting van het departement van Socia le Zaken en Volksgezondheid, waar bij tevens aan de orde waren gesteld de nota's omtrent de Werkgelegen heid en over de Emigratie. De heer STAPELKAMP (A.R.) vroeg hoeveel aanvragen er zijn voor de noodwet Kinderbijslag Zelfstan digen. Er is weinig belangstelling voor, meende hij. Met de loonpoli tiek is het z.i, in een verkeerde rich ting gegaan.' Onjuist was naar zijn oordeel, dat de regering vergunning heeft gegeven voor het verstrekken van de compensatie van maximaal 8.50 en niet de verplichting daar toe heeft opgelegd. Wat de D.U.W. betreft, deze moet zo klein mogelijk worden gehouden en men moet de mensen zo dicht mogelijk bij huis tewerkstellen. Hij wilde de blinden in de sociale verzekering opgenomen hebben. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) vroeg de provinciale com missies voor de werkgelegenheid voor 100 procent te subsidiëren. De particuliere beroepskeuzevoorlich- tingsbureaux moeten z.i. worden ge subsidieerd, maar daarnaast wilde hij handhaving van een goed geor ganiseerde beroepskeuzevoorlichting bij de arbeidsbureaux. Hij had be zwaar tegen het streven om te veel werken bij de D.U.W. onder te bren gen. De heer DE KORT (K.V.P.) achtte een objectief budget-onderzoek on misbaar voor het voeren ener juiste gezinspolitiek. Hij constateerde een centralistisch beleid bij de kleine loonronde. Spr. meende, dat het be leid van de minister tot bevordering der totstandkoming van een gezins raad vele gevaren in zich bergt. Hij wilde de nu pro memorie uitgetrok ken post voor subsidie aan bureaux voor bijzondere beroepskeuze voor lichting, op 75.000 brengen. De heer VAN DEN BORN (Arb.) meende dat verzet geboden is tegen aanvallen op reeds verworven so ciale rechten van werknemers, wel ke in werkgeverskringen worden ondernomen. Hij drong aan op spoed met de indiening van de nieuwe landarbeiderswet en 'ook het blin- denvraagstuk behoeft z.i. oplossing. De heer STOKMAN (K.V.P.) zei- de waardering te hebben voor wat de minister en zijn departement preste ren op het gebied der internationale arbeidsconventies. Hij vond het juist, dat de gedelegeerden naar interna tionale arbeidsconferenties geen bin dende instructies meekrijgen De heer BIWENGA (A.R betoog de, dat de regeringsmaatregelen tot beperking der investeringen gevaar van werkloosheid meebrengen. De heer SCHILTHUIS (Arb.) zei- de zowel tegen dwang als tegen be lemmering bij emigratie te zijn. Groepsemigratie dient z.i. niet te worden bevorderd. De nazorg moet de emigrant niet te zeer aan zijn oude vaderland binden. De heer NEDERHORST (Arb.) verwacht van de regering een rustige paraatheid om de werkloosheid te onderdrukken. Naar zijn oordeel moet de regering bij voorbaat de Ka mer bepaalde bevoegdheden terzake vragen. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) stond afwijzend tegen een regeling, welke een collectieve aan spraak op collectief bezit zou inhou den. De heer KIKKERT (C.H.), op merkend, dat men veel noodwetge ving heeft gehad, vroeg hoe het met de definitieve wetgeving op sociaal gebied staat. Terugkeer tot de wet van vraag en aanbod bij de loonvor ming wees spr. principieel af, maar wat meer speelruimte vond hij toch wel gewenst. Hij wilde de organen der emigratie reeds nu gesubsidieerd zien en hij vroeg of het mogelijk is een bijdrage in de uitrusting van onvermogende emigranten te verle nen. De heer VAN DER PLOEG (K.V. P.) was van oordeel, dat óók het be drijfsleven werkgelegenheid moet bevorderen: er kan meer gedaan worden, speciaal in de bouwnijver heid. Ook in het landbouwbedrijf is nog wel iets te bereiken. Spr. vroeg de aandacht voor de oudere arbei ders en voor de hoofdarbeiders. Als het waar is, dat in kampen arbeiders van 21 jaar verblijven dan moet daar aan z.i. een einde worden gemaakt. De heer VAN KOEVERDEN (K. V.P.) wilde de goodwillsfeer bij de emigrant zo sterk mogelijk bevor derd zien. Het moet de emigrant ge makkelijk worden gemaakt zijn plannen te verwezenlijken. Tegen zes uur is de vergadering gesloten. DE TOESTAND IS NOG ALTIJD DREIGEND j^E RECENTE VERKLARING van Churchill, dat hij het oorlogsgevaar verminderd achtte, beschouw ik als een mededeling van een „politi cus". Ik heb geen aanwijzingen, dat enige apaisering aanstaande is", al dus verklaarde minister Staf op een persconferenite te Den Haag. Chur chill's verklaring kwam op deze persconferentie ter sprake toen minister Staf een pleidooi hield voor dienstneming bij de Nationale Reserve. Door de onlangs gepubliceerde wijziging in opzet en voorwaarden hopen wij te bereiken, zo zei de minister, dat de Nationale Reserve een nuttige aan vulling zal worden op de territoriale verdediging van ons land. de luchtdoelartillerie (1.000 a 1.800 man) en voor de luchtwachtdienst (6 a 8.000 man). Degenen, die hier voor aanmelden, zullen voornamelijk dienst doen op uitkijkposten tegen vliegtuigen. Tenslotte is er nog de grensbewaking (1.000 man), die or ganisch zullen worden ingedeeld bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee. De minister onderscheidde verschei dene categorieën in de Nationale Re serve. Op de eerste plaats de infan teristen, georganiseerd in compag nieën, later in bataljons tot een to taal van 15 a 16.000 man (tot dusver re hebben zich 8 a 9000 man aange meld). Middels een verbandacte van twee jaar en 300 oefenuren kunnen deze vrijwilligers opgeleid worden voor eenvoudige beveiligings- en be wakingsopdrachten. Zij zullen in ge val van nood voornamelijk in eigen stad of streek worden ingezet. In vre destijd zullen zij slechts dan voor handhaving van de openbare orde of rust worden gebruikt, indien door de burgerlijke autoriteiten een beroep op militaire bijstand wordt gedaan. Opdracht tot het overnemen van werk van stakers zal hun niet wor den verstrekt. Naast deze infanteristen bestaat er nog behoefte aan vrijwilligers voor De keuze in hoofdbedekkingen te Pannioenjon, de plaats van de bestands besprekingen, is zeer ruim. Mogen de modellen onderling nogal verschillen, één ding hebben ze gemeen, nl. dat ze dc dragers tegen de bittere koude in Korea helpen 1 fschermen. Hier geldt de leus: als het maar warm zit! Kapitein Hcnry Mc. 'ster, commandant van het V.N.-kamp, (links boven), draagt een met bont afgezette pet, welke bijna zijn gehele gezicht verbergt. i)ave Cicero (rechts boven) een Amerikaans fotograaf, heeft zijn zinnen •pezet op een ski-pet van vilt en nylon, waarover hij een gebreid hoes 'raagt. De Chinese communistische generaal Hsieh Fang (links onder ndt dat een bontmuts en een dito shawl afdoende bescherming tegen de ;oude bieden en de Chinese communistische fotograaf (rechts onder) maakt gebruik van een katoenen gezichtsmasker, waarbij hij een bontmuts draagt. Het leger doet op het ogenblik ech ter niet alleen een beroep op het mannelijke deel der bevolking. Hpt korps luchtwachtdienst K.L.D. (kij ken, luisteren, doorgeven), heeft ook enkele duizenden vrouwen nodig voor het „plotten" .(iie+ in kaart brengen van aanvliegende vliegtui gen) in de commandocentrales van de luchtverdediging. Deze vrouwen worden ingedeeld bij de Milva, de nieuwe naam van het V.H.K. In vre destijd zullen er 1700 Milva's zijn, waaronder 500 verpleegsters, in oor logstijd heeft men er 8.300 nodig, waaronder dan 2.700 verpleegsters. Minister Staf deed een beroep op mannen en vrouwen, om zich aan te melden bij een van deze diensten. BELANGRIJKE BESLUITEN. Verder is overeenstemming bereikt over de wijze, waarop het gezamenlij ke verdedigingsplan verder moet worden uitgevoerd. Minister Staf achtte het zeer belangrijk, dat de conferentie heeft besloten, dat het spoed betrachten by de uitwerking van het defensie-plan voor 1952 het plan voor 1954 niet in gevaar mag brengen. In hoeveel manschap pen of divisies het plan voor 1954 in het totaal voorziet, kon hij niet me dedelen. De Nederlandse bijdrage be draagt voor 1954 vijf divisies. Als mede troepen voor de territoriale verdediging". Minister Staf wees voorts nog op de beslissingen, die ten aanzien van het Noordzee- en Kanaalcommando zyn genomen. In dit commando past volkomen de conceptie van onze Be- nelux-admiraal, zo zei hij. Er is geen beslissing genomen kunnen worden over de benoeming van een bevel hebber voor de Nato-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan. HET EUROPESE LEGER. Met betrekking tot de besprekin gen, die kortgeleden te Parijs over het Europese leger zijn gevoerd, merkte minister Staf het volgende op: Op het ogenblik heeft niemand klaar voor ogen, hoe het Europese leger tot stand moet komen. Er zijn briljante ideeën en plannen, maar met de uitvoering daarvan weet nie mand nog raad, zelfs de Fransen niet. Nederland, zo zei de minister, gaat vam het standpunt uit, dat het Euro pese leger niet anders gezien kan worden dan als een onderdeel van de Nato-strijdkrachten. Het zal dus ook onder generaal Eisenhower moeten komen. Voorts is de Nederlandse re gering van oordeel, dat men niet met een met de voor de integratie beno digde reorganisatie kan beginnen. ..Wij staan voor een overgangsperio de van minstens twee jaar". Bo vendien wenst Nederland, dat de be voegdheid in de werkwijze van het beheersorgaan van het Europese le ger te voren wordt geregeld. Minister Staf somde een aantal punten op, waarvoor nog steeds moeilijkheden bestaan: Hoe worden de gelden ver kregen en hoe worden ze besteed? Welke taal zal er gesproken worden, wie plaatst en benoemt officieren? Al deze moeilijkheden beletten ech ter niet, dat we dp toekomst met op timisme kunnen 'rijken, zo oordeel de de minister. anneer wij lang zaam aan beginnen de instructie/de opleidingen en de beveirvoeringen gelijk te maken, en onze troepen over en weer laten dienen zullen wij een prachtige bijdrage leveren bij het doen samengaan van de Europese staten". Minister Staf legde er de nadruk op, dat Nederland volkomen bereid In overleg met de liga van Roode Kruis-verenigingen te Genève is bepaald, dat Nederlands aandeel in de hulpverlening aan de slachtoffers van de wa tersnood in Italië zal bestaan uit een grote zending chocolade, ,cornedbeef" en gecondenseerde melk. De orders zijn onmiddellijk bij de Nederlandse industrie geplaatst en voor Kerstmis zullen de goederen naar de rampge bieden kunnen worden gezonden. Over Nieuw-Guinea Voor de tweede maal binnen vier bij elkander gelegen buurstaten; Ne- I derlanaNieuw Guinea en Austra- 1 lië". Dr. Plesman hield ook een rede, dagen heeft de KLM een nieuwe waarin hij terugging tot 1938, toen lijn geopend, die de tot voor kort qq^ ree^ een luchtverbinding tussen langste lijn van ons luchtnet (Am- j Nederland en Australië bestond, na- sterdamDjakarta) in kilometers i meijjk jn samenwerking tussen KLM ruim slaat. Was het Dinsdag jL de en KNILM. Toen duurde de reis 7 y, „Utrecht", die de eerste vlucht naar ^ag en nu ^ne dagen maar het ta- Japan aanvaardde, gisteren 21 uur j rje£ heetf geen gelijke tred gehou- nadat de „Utrecht in Tokio neer- cjen met (jeze vermindering van reis- streek was het de Constellation „Arnhem", die voor de eerste gere gelde lijnvlucht naar Sydney startte. Voor deze openingsvlucht van de langste lijn, die de KLM thans bezit (ruim 20.000 km.) bestond grote be langstelling, zowel van Nederlandse als van Australische zijde. Minister Wemmers onderstreepte het belang van deze snelle verbin ding tussen Nederand en Australië, die beide landen dichter bij elkander zal brengen, niet alleen in tijd, maar ook in begrip. Ambassadeur Stirling herinnerde aan de roemruchte vlucht van de „Uiver" in de Melbourne-race, die het Australische volk nimmer zal vergeten. Voorts zeide hij, dat het feit, dat deze vluchten naar Sydney via Biak gaan, „een nieuwe verbin ding betekent tussen twee zo dicht Buziau ziek De revue-artist Johan Buziau te Rijswijk is sinds enige weken aan het ziekbed gebonden door ischias. In verband met een aankondiging, dat hij op 20 December op het artis- tenfeest te Amsterdam zou optreden, verklaarde hij aan de „Tel"., dat hij er nooit aan heeft gedacht dit te zul len doen. duur, integendeel, dit werd tweemaal verhoogd. VOOR TELEURSTELLING IS GEEN REDEN ^A AFLOOP van de Nato-conferentie, die onlangs te Rome is gehou- den, zyn van verscheidene kanten van teleurstelling getuigende op merkingen gemaakt over de resultaten van deze conferentie. De Neder landse minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, liet echter gistermid dag tijdens een op het ministerie van oorlog gehouden persconferentie een ander geluid horen. „Wat te Rome op militair gebied is bereikt, stemt me niet pessimistisch", zo zei hij. De vorderingen zijn besproken, die de twaalf Nato-landen bij hun defensie-opbouw hebben gemaakt. Nederland kon verklaren, dat het gelijke tred had gehouden met het opgestelde tijdschema. is mee te werken aan de tot standko- ming van het Europese leger. „Wij Nederlanders zijn het meest progres sief by het bewust aanvaarden van de integratie". Evenals België ziet ons land zich geplaatst voor grond wettelijke bezwaren tegen het Euro pese leger. De Nederlandse regering is echter bereid de Grondwet daar voor te wijzigen. Wetsvoorstellen worden daarvoor reeds bestudeerd. De Nederlandse regering betreurt de afzijdigheid van Engeland en de Scandinavische Nato-landen bij het Europese leger. „Wij zijn bereid ,zo zei hij, om al hun voorwaarden zonder meer in te willigen, als zij meedoen". De huidige groep van zes landen, Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg, achtte de minis ter eigenlijk te klein, mede in ver band met de economische samenwer king, die met de militaire moet sa men gaan. Ten aanzien van de inpas sing van Duitsland in het Europese leger merkte de minister op, dat de Duitsers bij de verdediging van Europa niet gemist kunnen worden. „Alles zal gedaan moeten worden om een organisatievorm voor deze impasse te vinden". Verzwaring her halingsoefeningen „Nederland heeft zich bereid ver klaard in versneld tempo verder te werken aan de opbouw der defensie zoals door generaal Eisenhower aan de Natolanden is gevraagd." aldus deelde de minister van oorlog en marine, ir C. Staff gistermiddag in Den Haag mede. Deze versnelling zal o.m. resulteren in een verandering van tijd en wijze waarop de herha lingsoefeningen in 1952 zullen wor den uitgevoerd. Zij zullen namelijk in het kader van de S.H,A.P.E.-ma- noueuvres worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide de minis ter zal op sommige lichtingen zwa re lasten leggen. Officieren en on derofficieren zullen voor langere tijd worden opgeroepen De daarvoor be nodigde wetelijke regelingen zijn in voorbereiding. Gedetailleerde ge gevens zullen in begin Janpari wor den bekend gemaakt om de betrok kenen tijdig te waarschuwen. Postspaarbank verhoogt rente De P.T.T. deelt ons mede, dat de Rijkspostspaarbank per 1 Januari 1952 de rentevergoeding zal verho gen tot 2,4 procents 'sjaars. Tot 1 Januari a.s. Is de rentever goeding nog 2,28 procent. J3euks- Qverzichï OPENHOEK IN CANADIAN PACIFIC. Twee fondsen genoten gisteren vrij behoorlijke belangstelling ter beur ze. t.w. Canadian Pacific en de aimor- tisatiebewijzen Nederlandse Scheeps bouw, in de wandeling „lappen" ge naamd. Canpakken, zoals de beurs- term luidt, waren in navolging van New-York hier eveneens ruim 3 dol lar hoger, en stegen tot circa 38 y,t waarbij in een open hoek vrij leven dige activiteit heerste. Deze koers winst staat in verband met oliborin- gen, die op de terreinen van de maatschappij door de Shell worden verricht. Zoals bekend bezitten vele Amerikaanse en ook Canadese spoor wegmaatschappijen uitgestrekte ge bieden grond. Ook in Lappen Scheepsbouw ont stond een open hoek. Gehandeld werd van 65 tot 69 tegen een vo rige slotnotering van 265. Deze be langstelling houdt verband met de voorgestelde herkapitalisatie by de Nederlandse Dok Maatschappij. De Nederlandsche Scheepsbouw vormt tezamen met de dok een vennoot schap onder firma. Men acht het niet uitgesloten dat t.z.t. tot intrek king van de Lappen wordt overge gaan, waarbij aan een prijs van 100 per stuk gedacht wordt. Tot nu toe werden regelmatig inkopen op klei ne schaal Verricht. Voor het overige had de markt een rustig doch vriendelijk voorko men. Olies haalden het Donderdag geleden verlies gemakkelijk in en sloten op 287)4 (284)4). Unilevers noteerden 180 ex 4 y, pot. interim dividend, voor de oude aandelen, hetgeen een winst van twee punten ten opzichte van Donderdag bete kent. Aandelen Aku waren vrij sterk ge vraagd en monteerden tot 163 (161). Aandelen Philips waren zo goed als onveranderd. Ook de Indonesische markt hield zien goed en was prijshoudend, tot iets beter Aandelen Amsterdam Rubber op 93)4 (91) zelfs vast. De Scheepvaartafdeling was in één doen met gisteren, hetgeen eveneens geldt voor de guldensbeleggingen. De koersstijging te New-York, met name voor Spoorweg- en Oliewaar den werd door het Damrak geheel overgenomen, zodat het agio op circa 9 pet. onveranderd bleef Ook bij de dollarobligaties kwam geen wijziging van betekenis voor BRIEF MET GELD IN BROEKSPIJP Een jaar met aftrek van preven tieve hechtenis eiste gistermorgen de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, tegen de 31-ja- rige postbesteller J. L., die bij her haling zich brieven met geldswaar dige inhoud had toegeëigend. Een wachtmeester der rijkspolitie, gedetacheerd bij de speciale brigade der postale recherche had van de proc.-generaal opdracht ontvangen na te gaan wie de daders konden zijn van de vele vermissingen van poststukken, die in Amsterdam ge post, nooit de plaats van bestemming bereikten. Deze verklaarde, als ge tuige gehoord, dat vele vermissin gen samenvielen met de tijden, waarop verdachte in dienst was. Op 18 Aug. werd hij aangehouden bij het ver aten van de postlokalen aan het C.S. en bij fouillering vond men inderdaad een nog gesloten brief met een vrij grote geldsom in 's mans broekspijp. „Komen dergelijke diefstallen nog vaak voor?" vroeg de president. „Ja", antwoordde de getuige, „en vooral op de postafdeling van Am sterdam-Centraal Station". Op de vraag van de president antwoordde deze zeer deskundige getuige-politieman, dat de postmen sen bijna altijd aan de brieven kun nen voelen o fer geld in zit. „Zij krijgen op den duru een goed gevoel in de vingertoppen voor papiersoor ten" In zijn requisitoir zei de officier Manus Oly „niet helemaal gewoon' De in- en uitbreker H. O. (Manus Oly) stond gisteren terecht voor het Gerechtshof te Arnhem. Hij was in hoger beroep gekomen van een von nis van de rechtbank te Zutphen die hem tot 4 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering had veroordeeld. Het bezwaar van de 37-jarige ver dachte aan wie twee van de grote se rie door hem gepleegde inbraken wa ren ten laste gelegd, was niet zozeer gericht tegen de terbeschikkingstel ling doch meer tegen de hoogte van de gevangenisstraf. De president mr. Baron de Vos van Steen wijk vond dat verdachte ge holpen diende te worden doch meen de, dat hij gezien zijn verleden, niet in aanmerking kon komen voor een voorwaardelijke veroordeling. „En terbeschikkingstelling lijkt mij voor u ook niet zo best. In het ge sticht wordt u niet zo goed bewaakt Verdachte: „Ja, maar de laatste keer ben ik alleen ontvlucht omdat ze zeiden dat ik er niet kon komen." De procureur-generaal, mr. Bakho ven, vroeg zich af, wat er nu eigen lijk met verdachte moet gebeuren. Hij is twaalf maal veroordeeld. Uit het pshychiatrisch rapport had de procu reur-generaal de indruk gekregen, dat verdachte weliswaar niet hele maal gewoon was, doch zeker geen ernstige psychopaath. Hij is meer de linquent dan patiënt, zei mr. Bakho ven Zijn advies luidde hem nog eens opnieuw door twee psychiaters te laten onderzoeken. Mocht t hof dit voorstel niet kunnen accepteren dan zag hij geen andere mogelij kheid dan bevestiging van het eerst gewezen vonnis te vragen. De verdediger, mr. Schaepman uit Amsterdam, meende dat het niet juisl is dat men verdachte iemand noemde die niets of niemand zou ontzien. Zijn herhaalde ontvluchtin gen zijn een soort noodweer geweest van een vrijheidlievend mens. Spre ker vond redenen voor een voor waardelijke terbeschikkingstelling en voor belangrijke vermindering van de gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen dat dergelijke vergrijpen zeer ernstig zijn. JDe post", aldus de officer, „is een van de zuilen, waarop het maat schappelijk verkeer rust. Wij moeten de maatschappij beveiligen en een eind maken aan de vele postale fraudes". Daarop requireerde hij bovenver melde straf. Uitspraak 21 December. „N. v. d. D." LEVENSLANG WERD TWINTIG JAAR. Diep onder de indruk hoorde de tuindersknecht J. B. uit Loosduinen, die zijn vrouw had vermoord, zich door het Haagse gerechtshof tot 20 jaar veroordelen. De eis was levenslang, overeen komstig het vonnis van de Haagse rechtbank. Bij de vorige zitting vroeg B. luid snikkend om vermindering van zijn straf om zijn kinderen nog te kunnen verzorgen. Overval op postambtenaar Donderdagavond pleegde de 25- jarige C. M. B. uit Arnhem te Den Dolder, gemeente Zeist, een aanslag op de 60-jarige postambtenaar P. Z. aldaar. Hij vroeg quasi hulp aan Z. bij het starten van zijn auto en sloeg zijn s'achtoffer met een steel van zijn hamer neer. Daarop nam B. de vlucht. Later meldde hij zich vrij willig bij de Utrechtse politie, die hem Vrijdag aan de Zeister politie overgaf. B. heeft #en volledige be kentenis afgelegd. Het slachtoffer, dat in het Zeister ziekenhuis werd opgenomen, kreeg enkele hoofdwon den en een hersenschudding. DE GEARRESTEERDE AMBTENAAR TE APELDOORN. De hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Apeldoorn G. H. H., die gisteren is gearresteerd, wordt er van verdacht sinds de bevrijding in zyn functie van chef van de afde ling burgerlijke stand verduistering te hebben gepleegd. Hij zou dit op betrekkelijk eenvoudige wijze heb ben kunnen doen, door gebruik te maken van de sterke differentiatie, welke in de legesheffing op het slui ten van huwelijken staat. De „dure" huwelijken zijn door H. vermoedelijk tegen lagere bedragen geboekt. Con trole door de nog niet zo lang be staande gemeentelijke accountants dienst bracht de fraude aan het licht. Het zal naar verwacht wordt geruime tijd vergen voor men het op deze wyze verduisterde bedrag met enige juistheid kan vaststellen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8