BIOSCOPEN Leidse industrieën geven geld voor de woningbouw Lezingen voor Sociale Raad over de Kruisverenigingen Twee vogel-tentoonstellingen ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Het personeel krijgt voorrang bij de huur van nieuwe huizen Om enigermate in het nijpende woningtekort te voorzien, heeft een aantal Leidse bedrijven, in overleg met de Leidse Vereniging van In dustriëlen, de gemeente een helpen de hand toegestoken, in de vorm van een lening k fonds perdu, met welk bedrag Leiden de extra rente kan betalen van een geldlening voor de bouw van 122 woningen, die a.s. Donderdag zullen worden aanbe steed. Zoals bekend, mogen de gemeenten voor woningbouw slechts geld lenen tegen een door de Minister van Fi nanciën bepaalde rente, die in de huidige omstandigheden te laag ge acht moet worden, zodat het voor de gemeenten uitermate moeilijk wordt ofti kapitaal te vinden voor de woningbouw. Met hulp van de Leid se industriëlen kan de gemeente nu echter een lening sluiten tegen ho gere rente dan door de Minister be paald is, omdat de extra kosten aan- I vullende rente) door de Leidse be- l drijven gedragen zullen worden. De Leidse bedrijven, die met de ge- meente een lening sloten a fonds den. perdu (hetgeen wil zeggen, dat zij het geld nooit terug krijgen) hebben als tegenprestatie een voorkeurstem bij het verhuren van deze nieuwe woningen. Het komt dus hier op da' dï, deelnemende bedrijven, Ges!aajrd voor het artsexamen le via het Huisvestingsbureau, hungedeelte de heren B. Oskam Alphen eigen personeel in de nieuwe wonm- t zinswoningen, de rest in twee en drie lagen-bouw. Het plan is ontwor pen door de architecten M. en ir. D. Laurentius te Voorschoten. Onder de met steun van de bedrijven te bou wen woningen bevinden zich ook enige middenstandswoningen, be stemd voor leidinggevend personeel. Niet gezond, maar Een dergelijke methode van wo- ningbouw-financiëring wordt offi ciéél door het Rijk niet toegestaan. Daar de Minister echter niet van plan is de rentevoet voor de gemeen ten te verhogen en het steeds moei lijker zo niet onmogelijk - wordt geld te lenen voor dit doel, laat men in Den Haag het systeem van een aanvullende rente, door particulie ren te betalen, oogluikend toe. Het is weliswaar geen gezonde methode, maar in de gegeven om standigheden mag men deze hulp van de Leidse bedrijven toejuichen, omdat de woningnood er door ver minderd wordt. Het voorstel tot bouw van deze wo ningen zal in de Gemeenteraadszit ting van 17 Dec. a.s. behandeld wor- Leidse Universiteit gen kunnen laten wonen. Per voor keurstem, dus per woning, moesten de bedrijven ruim duizend gulden betalen, zodat de totale lening van de bedrijven aan de gemeente onge veer 130.000,bedraagt. Bouwplan Cronestein. Deze 122 woningen maken deel uit van het bouwplan Cronesteinse Pol der, dat in totaal 470 woningen be vat, waaronder 81 middenstandswo ningen. Bedoelde 122 woningen wor den gebouwd tussen Zoeterwoudse- weg, Veilingkanaal, Verlengde Lammenschansweg en Tomaten- straat. Het worden in hoofdzaak wo ningen met 3 a 4 slaapgelegenheden. Een deel wordt gebouwd als eenge- den Rijn, J. Vader Den Haag en j H. J. C. Zwijsen Oegstgeest; voor het I artsexamen 2e gedeelte mej. C. E. Pelsma Den Haag, idem de heren J. G. A. Borghans Hoensbroek, Oh. de Monchy Leiden, F. J. Zeegelaar Para maribo en R. Zeven Heiloo; vooi het doctoraal examen geneeskunde mej. M. M. van der Klaauw Leiden, idem de heren H. J. Kalman Den Haag, J. Masereeuw Voorburg en M. Oosterlee Maasland. Nieuwe aanwinsten Öntwikkelingslectuur: Bijvanck, GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Op Woensdag 12 Deo. a.s. wordt op de G. G. en G. D., Nieuwe Mare 13a, van 1415 uur zitting gehou den voor kosteloze inenting van kin deren, jonger dan twee jaar. Trouwboekje of ander identiteits papier medebrengen. Leiden, 8 December 1951. 241 De wnd. Directeur van de G.G. en G.D., L. W. VAN LIEBENSTEIN. Doktersdienst. Zondag a.s. 9 December 1951 zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Lan- gezaal, NieuwzWaag, Sneep, Ver- brugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Dec. 13 uur tot Zaterdag 15 Dec 8 uur waar genomen door: de apotheek Van Driessen, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oogstgees- fcer Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel 26274. Onder voorzitterschap van de heer St. Menken hield de Sociale Raad van Leiden gisteravond in „De Doe len" een bijeenkomst, waarop twee sprekers het Kruiswerk bespraken, zowel uit medisch als uit sociaal oog punt bezien. Er was een flinke be langstelling voor dit onderwerp, dat aan de orde kwam toen een aantal huishoudelijke punten vlot was af gewerkt. Dokter L. W. van Liebenstein, waarnemend directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst, behandelde de medi sche aspecten. Spr. gaf een historisch overzicht van het Kruiswerk, dat aan vankelijk armenzorg was, en wees er op hoe het karakter nu veranderd is. In de afgelopen 50 jaar is de preven tieve geneeskunde steeds meer op de voorgrond gekomen, om de ge zondheid van het volk in stand te ZANG- EN KLEURVOGELS VAN. „DE LEIDSE VOGELVRIENDEN" POSTDUIVENVERENIGING „HET OOSTEN". T-. t -a rQi l De Postduivenvereniging „Het Oos- De vereniging „De Leidse Jvogel- ten„ opende gistercn de jaarlijkse werci in rlo fnntinp van dp voor hetgeen door de vereniging tot stand gebracht is en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Reeds direct was er een grote be langstelling voor de keurige inzen dingen. Speciale aandacht trok de grote volière van de heer C. v. d. Berg, welke boven het buffet ge bouwd was en meer dan 50 vogels van diverse pluimage bevatte, temid den van een kostelijke entourage van planten. Veel belangstelling had ook de inzending-buiten-mededinging van De kunst der Oudheid. Dl. 1 en 2; Avifauna: enige volières met rood- vrienden", die het vorig jaar werd teivtoonstening in de cantine van de opgericht opende gisteravond in de fa Hartogs en Co> aan de Hoge Rijn bovenzaal van de „Kleine Bu^cht I dij.k. De belangstelling was iets mm- haar eerste tentoonstelling van zan^-, der dan ver eden jaar hetgeen ver kleur- en volière-vogels Na eeniln- j moedelijk te wijten is aan het duur- leidmg door voorzitter W hitman d gn de stjjgende kosten van sprak wethouder J. C. van Schalk verzorging< het openingswoord, wijzend op de het ingezon(ien materiaal grote waarde van een echter kon keurmeester E. D. le vooral wanneer het ïmeressant werk Comte zeer tevreden zijn. Menige is, dat een nuttige vrije dievenliefhebber kan ook vandaag ding gfeft.^ Spr.^h^ad groot_^res]peet nog van deze m00je tentoonstelling Opvoeden is een moeilijke kunst, iedere vader en moeder kan er over meepraten. Het is natuurlijk een nog veel moeizamer proces om een hele me nigte, om grote groepen van ons volk opnieuw op te voeden. En toch zal dat moeten,- willen wij de jeugd van vandaag redden. Het is moeilijk, maar we behoe ven het niet alleen te doen. Duizen den mensen zien het probleem van de massamens en de massa jeugd even ernstig in als wij. Het hoeft bo- vendien niet in één maand of in één jaar klaar te zijn. Hoofdzaak is dat men de oorzaak kent, dat men weet hoe verandering gebracht kan wor den^ en dat men het grote belang er van voor ons volk zó sterk aanvoelt, dat men bereid is om er met inzet van eigen persoon aan mee te wer ken. Hoe moet dit nu? Door ergens in één of ander clubhuis jeugdleider te worden? Of door predikaties af te steken in de portieken en op de hoe ken van de straten waar deze jeugd zich ophoudt? Zover behoeven we het beslist niet te zoeken. We kunnen veel dichter bij huis blijven, en met veel meer resultaat ook waarschijnlijk. Het eerste wat we te doen hebben is ons eigen leven volgens goede nor men en voorrang voor hogere waar den boven lagere waarden inrichten; en dit konsekwent volhouden. Voor al op dit laatste komt het aan. Wij moeten zelf de moed hebben om het besef in practijk te brengen dat naas tenliefde, vriendschap, tixmw, eer lijkheid en zoveel andere eigenschap pen steeds de voorrang verdienen bo ven eigen voordeel. Dit is niet eenvoudig, toegegeven, maar het is de enige redding voor on ze samenleving. Zo zelf te leven en het zo ook onze kinderen te leren! Het tweede middel om onze jeugd weer de goede weg te wijzen is: mee helpen om verkeerde wegwijzers op te ruimen! Onze samenleving staat er vol van. Overal kunnen we op merken, hoe kracht en macht ver heerlijkt wordt tot het enige ideaal. Hoe plezier en genieten bijna „offi cieel" gesteld worden boven tevre denheid, genegenheid en respect voor elkander. Films beeldromans, bepaalde be richtgevingen en allerlei verhalen doen hieraan mee. Verzet tegen deze propagnda voor onjuiste levensnormen is noodzake lijk, Ieder heeft daaraan mee te hel pen, maar voor alles is hier verstan dig beleid geboden. Groot, Grondslagen van de mecha nische administratie; Guardini, Brie ven over levensvorming; Heyster, Tweemaal ja; Hyde, Ik speelde op rood; Mooyman, Nieuw Zeeland; Pannekoek, De groei van ons wereld beeld; Slot en Beishuizen, Dat is te levisie; Spronclc, Parochie in de hel; Steenhoff, Wij spelen zelf toneel; Steinmetz, Onze rijsttafel; Zischka, Ontwakend Azië; Auclair, Het le ven van de H. Teresia van Avila; Clarenbeekv. Klaveren, Het Kerst kindje is nu geboren; idem, Wij wachten op het Kerstkindje; Eycke- ler, Uit het boek der boeken. Dl. 3 en 4; Gevers, En zie, de sterre bleef staan; Görres, De zichtbare kerk; Hellè, Wonderen; Klein, Maria Maz- zarello; Meyer, Titus Brandsma. Nederlandse romans: Bordewijk, De wingerdrank; Bruyn, De zwerf tocht van Eggejan Korse; Dorp, Yp- ma, Miet van Dijk; Fabricius, Mijn huis staat achter de kim; Kortooms, De kleine emigratie; Ooms, De gro te ommekeer; id. De Haneveertjes. idem, Koster Besaan; Schendel, De pleziervaart; Vries, Wij leven maar eens. Vertaalde romans: Charteris, De Saint en de vlinder; Idem, De Saint of de vrolijke struikrover; Cronin, Doktersroeping; Green, Leviathans; Ingles, De Samaritaanse vrouw; Marshall, De vliegende danstent; Martin, Het vreemde léven; Pézeril, Rue Notre Dame; Seton, Draecken- wijck; Toergénjef, Een koning Lear van de steppe. Engelse romans: Christie, The sit- taford mysterie; Forester, The hap py return; Greene, The end of the affair; Smith, A tree grows in Brook lyn. kop-kardinalen, kernbijters, oranje- kragen en paradij swida's. Maar ook de kleine inzendingen werden niet vergeten, want die wa ren tenslotte hoofdzaak. De meeste vogelliefhebbers hebben immers niet meer dan enige vogels. Een aantal was geëxposeerd in aardige kastjes met een glazen voorwand en een a la Avifauna geschilderde achtergrond van landschapjes. Voorzitter Zitman wees in zijn openingswoord op deze kastjes, die een grote verbeterihg zijn, omdat de vogels geen gevaar meer behoeven te duchten van de kat en er geen voer meer omlaag kan vallen, iets wat met kooien wel gebeurt. De keurmeesters J. Gerrits (zang) en J. van Broekhuizen (kleur) ken den de prijzen als volgt toe: Zang vogels (4) eigen kweek: 1. W. Zit man, 2. J. A. M. Voigt, 3. W v. Oos ten. Idem (2) 1, J. A. Strijk, 2. A. Hillebrand. Idem (1) 1. J. A. M. Voigt, 2. A. Hillebrand. Zangvogels vrije klasse: 1. J. N. Sloos. 2. H. J. van Wijk. Kleurkanaries, eigen kweek: 1. K, van Keulen, 2. K. van Keulen. Ver. eerste prijs W. Zitman, tweede prijs A. van Rossum, derde prijs W. Zitman. Idem vrije klasse: 1. K. v. Keulen, 2. W. Willemse, 3. P. Verkade, 4. J. van Velzen. Tropische vogels: 1. C. v. d. Berg, Oegstgeest; 2. J. de Vos, 3. F. Mosse- veld, 4. W. v. d. Reijden, Putterman- kanariepop: 1. J. A. Strijk, Water- slagers (4) 1. P. Kuit. Idem, losse nummers: 1. W. Rovers, 2. P, Kuit. Kuifvogels: 1. W. Rovers. De tentoonstelling is vandaag tot 10 uur en morgen van 10 tot 5 uur te bezichtigen. genieten, Oude duiven. Klasse I, Doffers bo ven 800 km: 1. J. Braxhoven, 2. W. Nagtegaal, 3. G. Faas. Klasse II, Duivinnen boven 800 km: 1. J. Smits, 2. J. Boekkooi, 3. J. Roest. Klasse III, Doffers 500—800 km: 1. W. v. Ommen, 2. A. Singeling, 3. J. Smits. Klasse IV, Duivinnen 500—800 km: 1. J, Schipper, 2. J. L. de Weerd, 3. W. Alting. Klasse V, Doffers 300—500 km: 1. J. Smits, 2. J. Boekkooi, 3. H. J. Kettenis. Klasse VI, Duivinnen 300500 km: 1. J. Faas, 2. W. Nagtegaal, 3. D. Zwaan. Klasse VII, Doffers 100—300 km: 1. J. Boekkooi, 2. Th. Houthoff, 3. J. de Weerd. Klasse VHI, Duivinnen 100—300 km: 1. A. ter Haar, 2. A. Singeling, 3. J. v. Leeuwen. Klasse IX, Onbevlogen Doffers: 1. J. de Weerd, 2. J. Pouw, 3. J. Selier. Klasse X, Onbevlogen Duivinnen: 1. J. Boekkooi, 2. J. Pouw, 2. Ev. W. Nagtegaal. Jonge duiven. Klasse XI, Doffers boven 200 km: 1. J. Braxhoven, 2. J. Faas, 3. J. Schipper. Klasse XII, Duivinnen boven 200 km: 1. J. P. Groenendijk, 2. W. Har- tevéld, 3. J. Braxhoven. Klasse Xni, Doffers 100—200 km: 1. W. Harteveld, 2. W. Alting, 3. J. Boekkooi. Klasse XIV, Duivinnen 100—200 km: 1. J. de Weerd, 2. W. Harteveld, 3. J. Schipper. Klasse XV, Doffers tot 100 km: 1. J. Braxhoven, 2. J. de Weerd, 2. Ev. J. de Weerd. Klasse XVI, Duivinnen tot 100 km: 1. J. Boekkooi, 2. J. Braxhoven, 3. J. Smits. Schoonste vogel der tentoonstel ling: J. Schipper; mooist oude Dof fer: J. de Weerd; mooiste oude Duivin: J. Schipper; mooiste jonge duiven: J. R. Smits; idem jonge dui ven: J. Braxhoven. Doffer: J. Braxhoven; mooiste jonge Duivin: J. P. Groenendijk. houden en zo mogelijk te verbeteren. Daarom moet het werk van de Kruis verenigingen zich uitstrekken over de gehele bevolking van hoog tot laag en van jong tot oud, beginnend reeds bij de zuigelingen. Spr. benadrukte de noodzaak van een goede praenatale zorg, dus een zorg vóór de geboorte van het kind, en van goed opgeleide kraamverzorg sters. Het Kruiswerk zal hieraan nog meer aandacht moeten besteden, het geen wel te verwachten is, nu ver schillende andere taken geconsoli deerd zijn. Dokter van Liebenstein pleitte vervolgens voor een samen bundeling van de diverse takken tot één vereniging, dus geen verschillen de verenigingen, die elk een aparte tak van de gezondheidszorg voor hun rekening nemen. Samenbundeling maakt het werk efficiënter en goed koper. Bovendien kan men dan met één huisbezoekster per gezin vol staan, wat een groot voordeel is, om dat zij niet alleen deskundig moet zijn, maar ook een vertrouwde raad geefster in het gezin. Dit laatste brengt ook met zich mee, dat het Kruiswerk door ver schillende verenigingen gedaan moet worden, beantwoordend aan de ver schillende godsdiensten en levensbe schouwingen van de bevolking, om dat een huisbczockster slechts een vertrouwenspositie kan innemen, wanneer zij dezelfde overtuiging is toegedaan als het gezin, dat zij be zoekt. Om deze reden ook zou het niet goed zijn wanneer de overheid het werk van de Kruisverenigingen overnam, ook al zou het dan mis schien nog iets beter gebeuren. Spr. pleitte voor een behoorlijke salariëring van de wijkzusters en een goede pensioenregeling, wees op de taakverdeling tussen consulatatiebu- reau-arts en huisarts (alleen de laat ste moet de patiënt behandelen en gaf aan hoe een goed wijkgebouw ingericht moet zijn: niet in de „ar- menbuurten", maar goed verspreid over de gehele stad, zodat iedereen binnen 10 15 minuten het bureau bereiken kan. Dan kan het wijkge bouw een echt gezondheidscentrum worden. Subsidie naar onkosten. De heet W. P. Droog, hoofdbestuur der van de Zuid Hollandse Vereni ging Het Groene Kruis, sprak over de sociale aspecten van het Kruis werk en wees op het particulier ini tiatief, dat een geweldige invloed op de gezondheidszorg heeft gehad. Spr. pleitte voor een gemeente-subsidie, die niet afhankelijk is van het aan tal leden, maar van de noodzakelijke onkosten. DAMES GAAN VOOR! In „De Auto", het officiële orgaan van de K.N.A.C. lezen wij het vol- ende merkwaardige geval van zon- genae m derlinge verkeersbegrippen. „Met alle respect en eerbied, die wij voor het zwakke geslacht heb ben moeten wij toch verklaren, dat het geval, dat een onzer kennissen kortelings meemaakte, ons toch wel al te ver ging. Het geviel namelijk dat die kennis, die wij als een ver standig en voorzichtig rijder kennen, ternauwernood aan een aanrijding van een fietsende dame, die van links komende de rijweg overstak, ontkwam. Hij nam de moeite het raampje van zijn wagen te openen en de dame te vragen of zij zich wel realiseerde, dat zij voorrang had dienen te geven. Het enige antwoord dat zij» vinnig, kon geven was: Da mes gaan voor!" Voor wie het niet geloven wil zij hierbij uitdrukkelijk verklaard, dat het werkelijk gebeurd is." Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Zaterdag 8 December. Wanneer we alleen maar op de trouwdatum letten, zijn we nog vroeg genoeg. Want het echtpaar J. J van WezenM. Schreuder, Greven- De beste twee aangewezen oude straat 41, herdenkt pas a.s. Dinsdag DE LEIDSE Casino: Wanneer men Orson Wel- de sfeer van dit machtige drama „Macbeth" ziet, is men onwil lekeurig geneigd, een vergelijking te treffen met Laurence Olivier in de filmbewerking van „Hamlet". En dan valt onmiddellijk in het oog, dat de waardering geheel verschillend moet zijn, zonder dat dit voor- of na deel voor de een of de ander brengt. volkomen tot zijn recht gekomen. Wij kunnen ons voorstellen, dat Shakerspeare zó zijn drama op het witte doek gebracht zou hebben wil len zien, had hij de film en haar mo gelijkheden gekend. Wij willen nog wijzen op een korte Olivier is de machtige verzen-zeg- voorprogramma „Stock- ger van Shakespeare, die hij op de voet volgt en N geen concessies doet aan de film, waar deze de geest van het theaterstuk, zoals door Shake speare bedoeld, zou kunnen aantas ten. Orson Welles heeft een eigen visie in Macbeth, die hij dienstbaar tracht te maken aan de schrijver. Hij maakt, zonder gebruik van kostbare installaties of decors, van het toneel stuk een film. Niet overal is dit even geslaagd, maar de tekortkomingen vallen weg, wanneer men zich rea liseert, hoe sterk hij was in de ver filming van de symbolen, die heel het drama duidelijk maken. De kun stenaar, die Orson Welles is, heeft zich klein gemaakt in de figuur van Macbeth, waar deze zich groot moest hebben gevoeld als koning van Schotland. Maar de reus voelde zich verschrompelen na de moorden, die hij moest bedrijven om de troon te kunnen bestijgen. De verzen vallen weg, omdat hij beter speeltd an decla meert, maar dit herstelt hij door de geluiden, die de film begeleiden, geheel aan te passen aan de beelden, en ze zo sterk te maken in een har monisch geheel, dat de tekst voor een groot deel overbodig wordt. Orson Welles toont in Macbeth weer, een groot, zéér groot acteur te zijn. Hoewel de film de tekst van Shakespeare zó zijn drama op het holmgenaamd. Zelden zag men een zo zuivere, magnifieke, documentaire als deze. Een meesterstukje van licht en schaduw, van geluid en stilte, waarin zelfs de humor niet ont breekt. Een filmpje van een ras- artist. Boven 14 jaar. Lido. Velen zullen zioh onge twijfeld no-g ,.Het Ding" van Ger de Roos herinneren, dat in de afgelopen pen Dat is de clou van heel de film,huichelarij en gebrek aan inzicht te welke uitstekend door Christiaan overwinnen. Nyby geregisseerd is naar het scena rio van Charles Lederer. De Noord- pool-omgeving geeft aan het geheel een bijzondere attractie. Het Ding, gecreëerd door Jim Arness, zorgt gedurende anderhalf uur voor de welaige spanning, waarbij èn zijn eigen kracht enerzijds èn de strijd tussen de militaire macht en de we tenschap anderzijds nog het zijne bij draagt. Kenneth Tobey speelt als vliegerskapitein de hoofdrol en na tuurlijk heeft men er nog een kleine liefdeshistorie doorheen gevlochten, welke zelfs de Noordpool-koude niet kan blussen. Luxor. In de film „Zo jong!. Zo slecht?" wordt een onderwerp behandeld, dat tegenwoordig veel be langstelling geniet. Het in goede ba nen leiden van een ontspoorde jeugd is een probleem, dat zich speciaal in - - deze na-oorlogse wereld voordoet en zomer zoveel sensatie heeft vetoor- h logischfdat men zich afvraagt raakt Maar ds film, welke deze week' weikeSwyze het gestelde doel het in het Lido-theater draait en naar de- H 6 - zelfde naam luistert, stelt „Het Ding' van Ger d>e Roos volkomen in de schaduw. Want hier gaat om een Ding van een andere wereld, van een of andere planeet, een ding in de vorm van een oermens, een kracht mens, zg.n. met oen vliegende scho tel ergens vandaan gekomen en in het ijs van de Noordpool vastgevro ren. Een militaire en wetenschappe lijke expeditie trekt erop uit, om te zien wat de oorzaak is geweest van de vreselijke explosie, die de aanra king met de aarde heeft veroorzaakt. Men vindt dan een vliegtuig, waar van alleen een stukje staart boven het ijs uitsteekt. En in het ijs ont dekt men een zonderlinge gestalte, welke in een blok ijs uitgegraven en meegenomen wordt. Wat er verder mee gebeurt, willen we niet verklap- gemakkelijkst te bereiken is. Ieder een is het er over eens, dat de oude tuchthuizen uit den boze zijn en dat een meer menselijke geneeswijze be tere resultaten afwerpt. De onder havige film tracht dit weer eens te onderstrepen. 'We weten niet, of de toestanden in het heropvoedingsge sticht van deze film werkelijk nog bestaan. Als het echter zo is, dan menen we toch met een uitzonde ringsgeval te doen te hebben. In ieder geval is de filmgeschiedenis zeer boeiend. Zij brengt in beeld 't streven van een psychiater, om in een gesticht voor meisjes ouderwet se tuchtmethoden te doen vervangen door een systeem, waarin verstand en hart een rol spelen. Met heel veel moeite weet hij zijn ideeën te laten zegevieren en de versperringen van Een zeer boeiende film, die hier en daar wat overdreven lijkt, wan neer men de contrasten tussen oud en nieuw wil laten zien. Boven 18 jaar. Trianon: Als 'n vloedgolf zijn na 1945 de oorlogsfilms over West- Europa gestroomd en nu, 6 jaar la ter, is deze stroom nog niet gestuit. Tussen de vele waardeloze produc ten, zijn er enkele van groot formaat o.a. „De beste jaren van ons leven", die de geestelijke wanorde in beeld brengt en „Mannen", die een blik werpt in een hospitaal, waar vetera nen met ruggegraat-stoornissen tot productieve leden van de maat schappij gemaakt worden. Naast deze neemt „Bright Victory" („Het licht, dat verdween") een waardige plaats in. Deze film geeft de geschiedenis van soldaten, die door de oorlog hun gezichtsvermogen verloren. We mo gen zeggen, dat de geschiedenis knap verfilmd is. In grote lijnen volgt zij het schema van haar soortgenoten: de verwonding, de wanhoop, de be rusting, de moeilijkheden in de maat schappij en de uiteindelijke over winning. Toch wijkt deze film hier en daar af van het cliché-type. Deze „buitensporigheden" maken haar aantrekkelijk en hier en daar zelfs origineel. Goed geslaagd is b.v. de scène met de blinde negersoldaat en de ontvangst van de blinde mili tair thuis. De liefdesgeschiedenis, die nauw met de film verweven is, geeft echter een te optimistische kijk op dit probleem, waarvoor deze oor logsslachtoffers zich geplaatst zien, Boven 18 jaar. Rex: Het programma van Rex is door de K.F.C. ontoelaatbaar ver klaard. (Foto; „De Leidse Courant") het feit, dat zij vijftig jaar geleden in de echt verbonden werden. Maar de bruiloft is al achter de rug; die werd Zaterdag 1.1. al gevierd, dank zij de grote medewerking, die de kinderen aan hun gouden ouders gaven. „We hebben vreselijk veel gehad", vertel de ons de bruid. „Ik ben er gewoon weg van!" „We hadden het niet verwacht", voegde de bruidegom er aan toe. We zien dc mooie versiering van slingers in de huiskamer en dc talrijke bloemstukken, die aan het feest herinneren. Dc bruidegom (70 jaar) heeft van alles gedaan. Hij was acht jaar oud toen hij al aan het werk ging op de steenplaats van mijnheer Hoos, bij de Touwfabrieken. Morgens van 4 tot 8 en na school tijd van 4 tot 7 uur! Daarna werkte hij op de Katoenfabriek, op een we verij, 38 jaar bij de Grofsmederij, 10 jaar als fietsenbewaarder en enige jaren in het Badhuis aan de Van der Werffstraat. Nu geniet hij van een welverdiende rust, evenals zijn 73- jarigc bruid, die niet zo goed meer lopen kan, maar toch het werk in huis nog zelf doet. Het huwelijk werd gezegend met vijf kinderen, die al len getrouwd zijn. De nakomeling schap telt verder 17 klein- en 11 ach terkleinkinderen. Weet U nog, dat enige maanden geleden het brugwachtershuisje aan de Oude Singel omver gereden werd? Welnu, het is nu hersteld en her plaatst, thans echter nabij de brug aan de Volmolengracht, eveneens aan de waterkant. De Leidse Tuiniers en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon den" gaat a.s. Donderdagavond in café Aniba, Herenstraat, een leden vergadering houden, met uitreiking van prijzen voor de Chrysanthenwed- strijd en een praatje over Begonia's en varens. Nog een Sinterklaasgeluidje. He denmiddag om kwart over drie zul len 150 kinderen van de leden van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers, afd. Zuid Holland Noord, de verjaardag van de Sint gaan vieren in het gebouw Steenschuur 6. STAD6KOK.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3