DUIN STREEK De slavenkampen van het Oosten Praag naastte Nederlands klooster Hoe de 5 stuivers verdeeld moesten worden ZATERDAG 8 DECEMBER i 951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een ontstellend rapport Voormalige vooraanstaande inwo ners van Midden- en Oost-Europese Staten, welke thans in de Russische invloedsfeer liggen, hebben op een te Washington gehouden conferentie cijfers gepubliceerd over „het, in op dracht van het Kremlin, met geweld wegvoeren van ruim acht millioen mensen uit Midden-Europa: waarvan de meesten naar kampen zijn overge bracht, waar zij slavenarbeid moeten verrichten." De cijfers zyn verwerkt in een door de conferentie uitgegeven rapport, de feiten zyn ontleend aan mededelingen van duizenden personen, die sinds 1939 aan de greep der Russen wisten te ontkomen. Verklaard wordt, dat de volgende aantallen personen door de geheime politie der communisten uit de daarbij genoemde landen zijn weggevoerd: Estland 60.000, Letland 100.000, Lithauen 2'.225.000, Tsjecho- De indertijd gemelde gedwongen overplaatsing en tewerkstelling van tien Zusters Carmelitessen in Tsje- choslowakije, wordt thans door be voegde instanties bevestigd Het blijkt, dat de zusters thuishoren in het Carmelitessenklooster te Krup- ka, waar zij de verzorging en verple ging van arme kinderen op zich had den genomen. Zij behoren allen tot de Congregatie der Carmelitessen van het Goddelijk Hart van Jezus te Sit tard, Hun klooster is zonder meer door de Tsjechoslowaakse staat ge naast, hoewel het Nederlands eigen dom is. Immers het werd enige jaren geleden aangekocht door het Genera laat der Congregatie te Sittard. Nadat de zusters uit Krupka waren verwijderd en de staat zelf de ver zorging der kinderen in dat huis had overgenomen, zijn zij naar een oud klooster te Bila Voda, bij Javornika (Jagerndorf) vervoerd, waar zij ge dwongen arbeid in fabrieken en op het land verrichten. Deze Carmelitessen, die zich niet alleen aan het beschouwende leven wijden, maar ook aan werken van naastenliefde, beschikken over hui zen in Duitsland, de Verenigde Sta ten (15), Canada, Nederland (6), Zwitserland, Kroatië, Italië, Honga rije, Bohemen en Oostenrijk In Nederland werken deze zusters o.m. in Amsterdam onder de schip perskinderen. Verder hebben zij hui zen in Haarlem, Leiden, Tilburg en Vogelenzang. Hoewel de Algemene Overste te Sittard de zusters heeft gelast naar het Moederhuis in Nederland terug te keren, heeft de regering in Tsje- choslowalcije daartoe nog geen toe stemming gegeven. De Nederlandse regering is bereid, gezien de bijzon dere omstandigheden in dit geval, de zusters een verblijfsvergunning aan te bieden, hoewel zij allen, van Tsje chische en niet van Nederlandse na tionaliteit zyn. Landstaal bij toediening Sacramenten Slormen gaan op in Amerika „De Amerikaanse priesters wachten met ongeduld op het besluit, dat in de gebeden, uitgesproken bij de toe diening der Sacramenten als Doop sel, Huwelijk en H. Oliesel, een plaats wordt ingeruimd aan de lands taal", schreef de bekende liturgist pater Gerald Ellard S.J. in The Ame rican Ecclesiastical Review. „Veel priesters in Amerika", zo schrijft hij, „zijn tegenstander van het gebruik der landstaal in de H. Mis, doch ik heb nog nooit gehoord, dat een priester gekant is tegen het gebruik van de landstaal bij genoem de Sacramenten. Indien over deze laatste mogelykheid stemming zou worden gehouden, dan zouden er ze ker 43.000 priesters vóór zijn". Pater Ellard vestigde er de aan dacht op, dat zojuist een nieuw ri tuaal is uitgegeven, waarin de volle dige tekst in het Latijn en in het Engels is afgedrukt. Doch elke aan wijzing ontbreekt, wanneer de La tijnse tekst moet worden gebruikt of wanneer de Engelse tekst is toege staan by het toedienen der Sacra menten. Adenauer bij Koning George Bondskanselier dr. K .Adenauer is gisteren door koning George van En geland in audiëntie ontvangen. Een grote menigte toeschouwers en persfotografen stond bij het hek van Buckingham-Palace toen de West- duitse kanselier in een auto, die ge ëscorteerd werd door een afdeling motorpolitie, voorreed. Uiteraard wordt er te Londen groot belang gehecht aan dit be zoek, het eerste, dat sinds 30 jaar door een Duitse kanselier aan het Britse staatshoofd werd gebracht. Sinds von RibbenIrop kort nadat Hitier aan 't bewind was gekomen als Duits ambassadeur zijn geloofs brieven kwam aanbieden en bij die gelegenheid de koning de Hitlergroet bracht, is overigens geen Duits poli ticus meer aan het Britse hof ontvan gen. Naar dr. Adenauer later op een persconferentie meedeelde, bleek de koning uitstekend op de hoogte van de politieke toestand in Duitsland. De audiëntie had ongeveer een half uur geduurd. Slowakije 600.000, Hongarije 300.000, Polen 1.700.000 en Roemenië 3.160.000. Het meest volledige rapport kwam uit Estland. Hier wisten voormalige lei ders van het Roode Kruis aldaar de narren van 37.500 personen, die de communisten hebben gedood en weg gevoerd, tg registreren, waarna zij er in slaagden mei deze gegevens te ontvluchten. De weggevoerden werden als regel 's nachts uit hun woningen gehaald. Zy mochten slechts datgene medene- men wat zij zelf konden dragen. Zij werden vervoerd in vrachtauto's, die oorspronkelijk voor veevervoer wa ren bestemd. Tijdens de rit naar de „Slavenarbeidskampenkregen zij eeen toiletten. De vrachtauto's wer den eerst by aankomst bij de kampen geopend, vele der jongere en oudere weggevoerden waren dan reeds over leden. De leiders der conferentie van vooraanstaande uitgewekenen uit Midden- en Oost-Europa verklaarden te hopen, dat de thans te Parijs bijeen zijnde Algemene Vergadering der Verenigde Naties het rapport zal bespreken. Joseph Grew, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur te Tokio, heeft een voorwoord bij het rapport ge schreven. Televisie in België Het Belgische kabinet heeft Vrij dag het verslag goedgekeurd van de minister van verkeerswezen. Segers, over het televisiestelsel, dat in België zal worden aanvaard. Naar verluidt heeft de minister aan zijn collega's een gemengd stelsel voorgesteld: 819 lijnen voor de uitzendingen in de Franse taal en 625 lijnen voor de uit zendingen in het Nederlands. De hoofdkenmerken van het stel sel zouden de volgende zijn: Alle Belgische ontvangtoestellen, eivenals de zenders zullen frequen ties hebben, die overeenstemmen met 819 en 625 lijnen. Door deze oplos sing zal het mogelijk zijn in de ge westen, die tegelijkertijd behoren tot de zóne van een Franse zender en tot die van een Vlaamse naar keuze één van beide nationale programma's te ontvangen. Gemeenschappelijke beeldopnamen voor de twee uitzendingen zullen mogelijk zyn: aldus zal men gemeen schappelijke programma's over alle zenders op 819 of op 625 lijnen kun nen uitzenden. De onmiddelijke wederuitzending van buitenlandse programma's zal eveneens mogelijk zijn. De inwoners uit de grensstreken zullen de Franse of Nederlandse uitzendingen opvan gen door middel van een speciaal toestel. Te Oalcutta wordt vernomen, dat Chinese troepen Yatoeng hebben be zet, het laatste centrum op de kara vaanweg, die in de richting van In dia door Tibet loopt. Yatoeng ligt ongeveer twintig k.m. van de grens tussen Tibet en India. Met de bezetting van deze plaats hebben de Chineezen een keten van controleposten langs de handelsweg van Tibet in handen. DE UITBARSTING VAN DE HIBOK. Zaterdag zijn troepen en reddings ploegen begonnen met het wegvoe ren van de inwoners van Manbajad, de hoofdstad van het eiland Ca- miguin. Vernomen wordt, dat het dorp Pa- nasan met 300 inwoners door de zee is verzwolgen als gevolg van een hevige aardbeving, die door de uit barsting van de Hibok is veroorzaakt. HILLEGOM Gunning Bij onderhandse aanbe steding is aan het aannemersbedrijf Schuit opgedragen het bouwen van bet K.I. Station met laboratoria voor de Coöp. Ver. „Vita Nova" te Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN De doktersdienst wordt Zondag waargenomen door dr J. Bergman, Valkenburgseweg lb, tel. 2921. K.D.C. De Katwykse Damclub KDC speelde voor de competitie te gen Kijk uit 1. KDC 1 won deze strijd met de cijfers 188. Uitslagen waren: Fr. SpierenburgJ. Meijer 20. H. KoelewijnG. Vis 20. J. SchoneveldJ. Hortzak 02; Jac. FrekeT. Katsburg 2—0; J. Laven de Bloey 20. G. Koelewijn— G. van Leeuwen 11; A. A. VooysF. van der Horst 11; P. van Duyven- bodeP. Glasbergen 11; J. Houwer G. Meijer 02; G. VarkevisserC. Vis 1—1. LEIDSCHENDAM narie „Hageveld" vertrok hij in Sep tember 1912 met zijn broer en acht Nederlandse jongelingen naar het klooster en de missie der paters Be nedictijnen te Bahia (Brazilië). In 1919 werd hij overgep aatst naar i Trinidad B.W.I.om daar mede te werken aan de stichting van een I nieuw klooster en missie der Neder- ZOETERMEER Schaakvereniging „Zoetermeer". landse Benedictijnen. De 18e Dë- i De volgende partijen werden deze cember 1926 werd hij daar in het week gespeeld: J. C. OpdamG. de houten klooster- en missiekerkje tot I Vree 10; F. v. d. BurgTh. van Priester gewijd. j Galen Jr. 10; S. v. d. BurgA. In 1927 (in October) keerde hij met verlof naar zyn familie in Wassenaar terug. Door zijn overste aangesteld om belangstelling te verkrijgen voor 't klooster en de missie verbleef hij daar tot Januari 1929 en vertrok toen weer naar Trinidad (B.W.I.) Onmiddellijk na zijn terugkeer werd hij gezonden naar 't eiland St. Vincent (B.W.I.), waar hy werkte als missionaris tot Januari 1938.'Met een geknakte gezondheid keerde hij in Januari 1938 naar Holland terug. Geheel herste'd aanvaardde hij weer de reis naar Trinidad. Na enige ja ren van missionarisleven in San Geslaagd te Rotterdam voor het i Fernando (Trinidad) is hij weer tot doctoraal examen in economische herstel van zijn gezondheid in Hol- wetenschappen de heer Th. M. Schol ten te Leidschendam. Politie varia De politie kreeg bericht dat bij slager D. een partijtje worst ter waarde van 150.gesto len is. Door zuster B. van de stichting „Hulp en Heil" is aangifte gedaan dat tydens de drukke dagen haar portemonnaie met 25.is gerold. Daarna kwam mevrouw V. van de Sm'idslaan met een boodschap, dat iemand een paar dure kousen op cre- diet had gekocht bij winkelier S, die de kwitantie bij haar moest presen teren. Mevr. V. weet echter nergens van. Op de Vliet zijn 2 motorschepen met elkaar in botsing gekomen nl. de „Drie Gezusters" uit Alphen a.d. Rijn en de „Twee Gebroeders" uit Poel dijk. De Poeldijkers bleken meer kracht te hebben dan de Gezusters uit Alphen want hierbij was de ste ven ontzet en het berghout gebroken. Ook hier kwam de politie aan te pas. De koperdiefstallen bij „Enkes" zyn opgehelderd, de schuldigen wa ren vader en zoon L. en hun metge zel F. E. H. NOORD WIJKERHOUT De heer P. Warmerdam, amb tenaar ter secretarie van de gemeen te Haarlemmermeer is benoemd tot adjunct-commies ten kantore van de gemeente-ontvanger te Lisse. NOORD WIJK Schaken. Voor en na Kerstmis en vooral op de 2e Kerstdag zal „Seinpost" in het teken van schaken staan. De „Seinpost wisselbeker" zal 17 Dec. a.s. voor de derde maal ver speeld worden. De tegenwoordige houder van deze fraaie beker is de heer P. de Groot. Niet alleen onder spelers der Leidse Schaakbond, maar ook daarbuiten bestaat grote belang stelling voor deze wedstrijden, zodat de houder wel zyn uiterste best zal moeten doen om de beker in Noord- wijk te houden. Op 2e Kerstdag zal de traditionele ééndaagse nationale wedstrijd in groepen van 4 personen worden gehouden. Ook hiervoor be staat reeds grote belangstelling. WASSENAAR ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN EEN MISSIONARIS. De 18de December a.s. hoopt pater Dom Radbodus v. d. Plas O.S.B. de dag te herdenken, waarop hij te Trinidad (Brits West Indië)) voor 25 jaar de H. Pri ester wij ding ontving. Na drie jaar lagere studies ge maakt te hebben op het klein semi- land teruggekeerd. De jubilaris hoopt zyn zilveren priesterfeest in alle stilte in de kring zijner familie te vieren. Op Zondag 16 December a.s. zal er receptie zijn ten huize van zijn familie aan de Korenlaan 1, Wasse naar, van 35 uur 's middags. Hazerswou in vreugde en rouw rvAT ONDERZOEK IN 1494 INGESTELD DOOR DE BELASTINGAMB- TENAREN geeft een aardige kijk, zij het wel wat aan de sombere kant, op de toestand van de inwoners van Hazerswoude aan het einde van de 15de eeuw. Enkele jaren later, in 1514 werd er weer zo'n onderzoek inge steld. Dan is Jan Pouwelszoon er pastoor; nog maar heel kort te voren was hij Evert Henricusz. opgevolgd. En het jaar daarna verwisselde hij het pastoraat van Hazerswoude al met de pastoor van Heemskerk, een parochie, die ook aan de Johannitters van Haarlem behoorde, om in 1516 weer naar zijn oude parochie terug te keren. Op 11 October 1514 moesten de heren van Hazerswoude in Leiden voor de commissie verschijnen. Ook de pastoor was er by en verder de schout en de ambachtsbewaarders. Nu gaven zy op, dat er 111 huizen waren in hun heerlijkheid en pastoor Jan Pouwelsz. deelde mee, dat zijn parochie 400 communicanten telde en hij vertelde er bij, dat er in de laatste tien jaar een vooruitgang was geweest in dat getal. Het onderhouden van de dijk tussen Amsterdam en Spaarndam had hun nog al wat gekost en daarom had men in 1510 een lening moeten sluiten. Nog altijd waren er de duizend morgen land, die niets opbrachten. spraak was, dat ook die ver weg wo nende parochianen op straffe van de ban op Zon- en feestdagen naar hun eigen kerk moesten komen. In 1517 had er weer een pastoors wisseling plaats; dan wordt Claes Claessoon er aangesteld en omdat hij niet alleen een register maakte van de eigenaars van de graven, maar ook van de fundaties, ten eeuwige dagen in de kerk te hou den, komen wij weer wat meer ie weten over de verplichtingen van de middeleeuwse pastoors van Ha zerswoude. Ook over zijn inkomsten en bezit tingen. Er was onder meer een vrouw Beatrijs. De H. Mis moest op Sint Pancrasdag gelezen wofden; viei kaarsen op bet altaar en de vijf stui vers moesten als volgt verdeeld worden. pastoor en kapelaan elk twee stuivers en de koster een. In totaal waren er 53 van deze funda ties, over het jaar verdeeld. Landerijen en huizen waren er voor aan de kerk gegeven en van elke fundatie kreeg de pastoor zijn stuivers. Ook kreeg de kerk jaar lijkse renten. Want in deze tijd werd het gewoonte om landerijen in pacht uit te geven en zo deden het ook de commandeur en het kapitta' van St. Jan te Haarlem. Pastoor Jan Pouwels, die we in 1514 in Hazers woude zagen optreden,was het jaar daarna terug gegaan naar het kloos ter te Haarlem Maar hij kwam terug naar zijn oude parochie en op 15 Januari 1527 gingen voor hem Jacob Rob- brechtsz. en Anna Dircxdochter, hun huwelijkse voorwaarden aan, omdat Anna weduwe was en twee kinderen had van haar eerste man. Twee jaar later kreeg de pastoor een brief van heer Joost van Cruyningen, burg graaf van Zeeland en heer van Ha zerswoude, waarbij deze hem, als be loning voor zijn trouwe diensten en tot verheffing van de heerlijkheid, waar Jan Pouwels nqstoor was, ze ven morgen land in Hazerswoude legen, schonk. Dit land mocht in erfpacht wor den uitgegeven en diende tot ver vermeerdering van de inkomsten van de pastoor, die zich op zijn beurt moest verplichten om dat land in de tyd van vijf jaar eens zo goed te maken als het was. De heer bezat ook het recht de koster en de school meester te benoemen. In 1531 be noemde heer Joost als zodanig Adriaen Roelofsz. van Woerden en de kerkmeesters gaven hem de klei noden en juwelen van de kerk ter bewaring. Daartoe behoorden, vol- Een voordeel Maar een voordeel boven vele an dere plaatsen was, dat kloosters of poorters en geen land bezaten. Im mers dat land betaalde niet mee. De algemene toestand was dus beter ge worden dan zij in 1494 was. Blij kens een overeenkomst, die in 1502 werd gemaakt en waarbij de nieuwe pastoor, na de dood van pastoor Sy- mon Henricusz., in 1500 de opvolger van pastoor Florens Adriaenss., eni ge verplichting op zich neemt, wa ren er ook op de kerk schulden ge komen onder zijn beide voorgangers. Pastoor Evert, er in 1502 gekomen, meende zich ook te moeten bekla gen over sommigen van zijn paro chianen. Er waren er ,die wat ver van de kerk afwoonden en die liever en gemakkelijker in Koudekerk of in Benthuizen naar de kerk gingen. Vandaar in 1506 de klacht daarover bij de deken van Rijnland: niet al leen dat die mensen niet in zijn kerk kwamen en hem niet wilden gehoor zamen; zij wilden ook niet meebeta len aan de lasten. Het werd een ge ding en ook de pastoors van Koude kerk en van Benthuizen moesten komen, evenals de baljuw van Ha zerswoude en de kerkmeester Symon Woutersz. gehoord werden. De uit- Stig 01; T. ScholtesJ. v. d. Arend 10; A. KnijnenburgA. C. Roos afgebroken. De stand der clubcompetitie is nu: Groep 1: J. Opdam 74; H. Comijn 33; A. Nuhn 42y2; M. v. Stave ren 32; H. Houtman 21; A. C. v. Dijk 41; G. de Vree 51; Th. v. d. Meer 2 Groep 2: F. v. d. Burg 76; P. Scholtes 64; G. P. v. d. Broek 3—2*4; A. Stig 4—2V2\ Th. v. Galen Jr. 72 y3\ Th. Dorst 32; Th. van Galen Sr. 32; J. v. d. Arend 62; A. C. Roos 31J4: Th. v. Dijk 21; S. v. d. Burg 41; A. Knijnenburg 6—0. RIJNSBURG De eerste tulpen Ze waren er al, Vrijdag, aan de veiling „Flora" de eerste in bloei getrokken tulpen. Het waren de soorten White Tail die 1.60, en Krelage's Triumph die ƒ2.10 per bos van 10 stuks opbrach ten. Voor de eerstelingen geen bo venmatig hoge prijs. Gemeenteraad Voorhout Meer enthousiasme voor uitbreiding gemeentehuis Nieuwe plan geen 7,5 maar slechts 3 ton De raad van Voorhout kwam gis teravond in vergadering bijeen. Alvorens met de agenda te begin nen, richtte de voorz. zich tot mevr. de wed. Hermans, wier echtgenoot zijn leven gaf voor het vaderland in de Meidagen 1940. Voor zijn grote plichtsbetrachting werd haar nu, na mens de minister van oorlog, post- huum het oorlogskruis met de ges pen 1940 uitgereikt. Aan de militair C. H. v. cL Meer werd namens de minister van Over zeese Gebiedsdelen het oorlogskruis met de gespen 1946-47-48-49 uitge reikt. Van oud-burgemeester G. Bulten was een dankschrijven binnengeko men, voor de betoonde belangstel ling op zijn 80e verjaardag. Op verzoek van J. Bavelaar uit Leiden is aan hem de vuilnisbelt verpacht voor 10.per jaar. Aan vrager moet dan zorgen voor het ordelijk storten van vuilnis enz. Tegen het vaststellen van nieuwe controleregelingen bestond geen be zwaar. Aan de Rijkspolitie is een gedeel te van perceel Ter Haar Romeny- straat 1 verhuurd. Dit gedeelte heeft één vertrek met gang en twee cel len. Huurprijs 542.— per jaar. Een schuur met erf aan de Dins- dagselaan, eigendom van de heer A. Th. v. Werkhoven te Lisse, werd aangekocht voor 1500.Dit ter verbreding van de Dinsdagse Wete ring. Een schuur aan de Dinsdagselaan wordt verhuurd aan J. J Uljee, voor j 1.per week met één week op zegging. Uitbreiding Gemeentehuis Vanzelf was het punt uitbreiding gemeentehuis een belangrijk onder werp. De discussies duurden dan cok lang. Allen waren echter vol lof over dit nieuwe plan. Dit plan van architect Gils uit Leiden werd door hem, aan de hand van 3 tekeningen, uitvoerig toege licht Volgens hem zullen de zuivere bouwkosten de 3 ton niet overschrij den daar alles komt in een sobere bouwstijl. Het zal dan in 2 gedeelten wor den gebouwd, eerst de nieuwe aan bouw en dan het bestaande verbou wen. Dit plan zal de eventuele uitbrei ding van de eerste 50 jaar kunnen opvangen. Het lid v. d. Ploeg was bang, dat er nog wel een ton bij zal komen, w, cmdat géén rekening is gehouden van f 450.over 1951 redelijk werdl met de installatie. De voorz. meent, geacht. j dat er 15 a 20.00 gulden bij komt. Op een verzoek van „Zuid-Hol- landsch Landschap" inzake subsidie voor het landgoed Leeuwenhorst werd z.h^t. afwijzend beslist. Men vond dat het landgoed Leeuwen horst op een te grote afstand van Voorhout ligt om het practische nut van dit recreatieoord voor de Voor- houters in te zien. Ook zijn de gron den behorende tot dit landgoed zeer goede cultuurgronden. Daarom ver dient het aanbeveling om naar min der goede cultuurgronden, voor een recreatieoord uit te zien. Na enige kleine opmerkingen van de leden v. d. Lans en Eigenbrood, werd z.h.st. een nieuwe legesveror dening vastgesteld. Men had ook geen bezwaar om can het Kraamcentrum Bollenstreek en het Groene Kruis te Noordwyk en omstreken een subsidie te verle nen van ƒ1.per verzorgingsdag. Men vond de belangrijkheid dezer instanties zodanig, dat een bedrag Vele vragen worden nog gesteld. Welk gedeelte eerst? Biedt dit plan nu werkelijk voor de eerste 50 jaren ruimte genoeg? Is dit financieel mo gelijk? Leven wij zy niet boven om ze stand? Waar komt het geld vandaan? Al deze vragen werden uitvoerig door de voorz. beantwoord. Weth. v. d. Nouland vond het jammer, dat het vorige plan geen genade kon vinden, al moest dat dan L- 4 etappes. Hii durfde nu echter de grote stap niet aan, om binnen 2 jaar dit plan te verwezenlijken. Hij wü met de nieuwbouw volstaan en over 10 jaar het bestaande verbou wen. Hij wil de mogelykheid van totale uitvoering niet uitsluiten. Wethouder Deutekom was het hiermede eens. Hierna hield de voor zitter nog een klemend betoog. Hij benadrukte vooral de slechte outilage van de raadzaal. Deze is in ieder opzicht te klein. Niemand kan hier in officieel ontvangen worden. Zelfs geen plaats is er voor pers en pu blieke tribune Hierna nam men z.h.st. het prin cipebesluit tot verwezenlijking van het plan zo het nu is ingediend. Rest van de agenda Mededeling werd gedaan, dat in Lisse een R.K. B.L.O.-school is op gericht. Ook uit Voorhout kunnen daar kinderen naar toe. Ook niet- katholieken. Het vervoer der kinde ren naar die school moet onder toe zicht geschieden. De raad was algemeen van oor deel, dat daar, waar nodig finan ciële hulp moet gegeven worden. Wethouder Deutekom deelde met nadruk mede, dat daar waar het verlangt wordt, de ouders normaal een aanvrage bij de gemeente moe ten indienen voor event bijdragen en garantie, en voor vergoeding reiskosten. De woning aan de v. d. B. v. Heemstedeweg 9 is onbewoonbaar verklaard en zal door de eigenaar worden afgebroken. Het lid Eigenbrood nam het op voor de bewoners van de Rijnsbur- gerweg. Daar is inderdaad de ver lichting te slecht. Verbetering werd toegezegd. Er komt nachtverlichting. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONBESTENDIG. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Later opkla ringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen al6 vandaag. 9 Dec.: zon op 8.35 en onder 16.29; maan op 13.59 en onder 4.28 uur. 10 Dec.: zon op 8.36 en onder 16.29; maan op 14.16 en bnder 5.46 uur. fens de opgemaakte akte, drie kel en, kasuifels, waaronder een blauw, alben en andere paramenten, altaar- dwalen, missalen, „onser lieve vrou wen beste mantel" en andere goe deren. Het jaar 1529 bracht een veran dering in de verhouding, die er, sinds 1328 bestond tussen de Hazers- woudse parochiekerk en de com manderij van de Johanniters te Haarlem. Tot dan toe had deze com- manderye het patronaatsrecht gehad van die kerk, maar de kerk en haar bezittingen waren geheel gescheiden gehouden van de overige bezittingen van het convent. Maar in 1529 ver kreeg commandeur Simon van Zanen van de paus de machtiging om de kerk van Hazerswoude te voegen bij de andere goederen. Pastoor Jan Pouwels was inmiddels opgevolgd door Joost Clemtes. Uytenhage en deze werd in 1533 belast met een vicarie. Er waren in de kerk twee al taren, een ter ere van O. L. Vrouw en een H. Kruisaltaar. Aan het eer ste was een vicarie verbonden; een verplichting om wekelijks een H. Mis aan dat altaar te lezen en wel op Zaterdag. In dat jaar 1533 was Gabriel Corneliss. van Schoonhoven daarmee belast. Maar met goedvin den van de aartsdiaken van de Dom, die de vicarie moest begeven, werd die verplichting overgedragen aan pastoor Joost en zijn opvolgers. Daarvoor kreeg hij ook de opbrengst van in erfpacht uitgegeven 33 mor gen land in Hazerswoude en 3*4 morgen onder Zwammerdam gele- fen en die opbrengst bedroeg j aar- ij ks 7 Carolusguldens. Negen jaar later kwam hierin een kleine wijzi ging. Nog eens vinden we deze vi carie vermeld in 1559, wanneer de toenmalige pastoor aan een boer in Zwammerdam het land van 3J4 mor gen verhuurde, dat tot de vicarie behoorde; de pacht werd gesteld op 5 Carolus,guldens en bovendien elk jaar op het feest van St. Jacobus „twee goede nyeu melckens kaasen." MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Dec. Groente. Per 100 kg.: witte kool 4—4.40, rode kooi 5.50—12.20, gele kool 4.40—10.10, groene kool 5.60—14.40, boerenkool 6.6015.50, rapen 3.30—6.80, prei 8.8020.20, kroten 8.80—14.40, kroten gekookt 11—22, uien 12.20 —26.50, peen 8—24, spuiten 12— 33, andijvie 5.50—2.70, stoofsla 12 36, Nero 1133, appelen 644, spinazie 1844, tomaten A 12—66 cent, winterpeen 8.80—11.10; per 100 stuks: bloemkool 857.sa lade 2.20—22.20, knolselderie 12.20 per 100 bos: selderie 2.207.70 en peen 24. ROELOFARENDSVEEN, 7 Dec. Groente. Tomaten 12—59, Glas sla I 8.70—14.80, idem II 3.50— 8.90 idem III 1.504.80, andijvie 713, witlof 1719, knolselderij 7 per 100; stoofsla 27—93 cent per kist Bloemen. Am. Aanwinst 50 59 cent, Herco 3041 cent, B. v. d. Elzen 3139 cent, Nicholson 24—32 ceni Lovelines 20—27 cent, White America 2848 cent, Agnes Ford 43 —50 cent, Evelyn 2641 cent, Grace Land 36—44 cent, Red Roland 60 65 cent, Pink Edeal 5058 cent, Ane monen 3038 cent, Cyclamen bloe men 1930 cent per bos; Agnes Ford 58 cent, Germ. 1315 cent, Amerik. Aanwinst 69 cent per stuk. KATWIJK a. d. Rijn, 7 Dec. Groente. Bloemkool 1219, was- peen I 1428, idem II 1320, groene kool 6.2010.80, boerenkool 12.90—13.10, uien 10—25, sla 2 80—2.90, selderie 5.20—5.40. knolselderie 811, spruiten A 30 34 spruiten B 2021, tomaten 1617, andijvie 515, kroten 7.50—11.75, witlof 32—34. TER AAR, 7 Dec. Groente. wit lof I 1825 cent, idem II 1015 cent, idem stek 29 cent, spruiten 2427 cent, idem los 1213 cent, uien 15 23 cent, waspeen 8—18 cent, andy- vie 1518 cent, idem II 1013 cent, groene kool 6 cent, witte kool 5 cent Sav kool 6 cent, spinazie 1113 cent, torna.ten A 1651 cent, idem B 16 53 cent, Idem C 1227 cent, idem afw 1214 cent alles per kg., bloem kool I 2336 cent, idem II 1218 ct„ idem III 910 cent, knolselderie 17 cent alles per stuk, selderij 2 cent per bos, boerenkool 2575 cent per kist. druiven 7072 cent per half kg., Peren: Comtesse de Paris 39 cent per kilogram. VERBOOT) VOOR VEILIG VERKER STOPi rans aan het verkeer op de andere wee

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2