S)e CöidócSoii^cmt J Dreigend conflict bij Suez Egypte belet aanleg van weg Seine Het plan-Schuman in de Franse Kamer £en gulden uaat een maten Djakarta moet met Nederland samenwerken Hei ut-alfi v-ekdmijni p I Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 8 DECEMBER 1931 43ste JAARGANG No. 12455 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. I EUROPEES LEGER WOLGENDE WEEK gaan de mi nisters van de zes landen, die samen een Europees leger zouden moeten oprichten, te Straatsbdrg ver gaderen om uit te rekenen, hoeveel dat grapje bun wel kosten zou. Zij zullen met een eindje potlood en een papiertje gewapend ijverig gaan cij feren of zij de eindjes aan elkaar zul len kunnen knopen, als het plan eventueel zou doorgaan. Enige zekerheid, dat het plan wer kelijk doorgang zal vinden, is er al lerminst, want de deelnemende lan den zijn er eigenlijk geen van allen wild van. Engeland doet alvast niet mee; Churchill, die het idee nota bene zelf het eerst heeft opgeworpen op 0 een vergadering van de Raad van Europa, heeft juist Don derdag verklaard, dat Engeland de ontwikkeling van het plan met wel willende aandacht volgt, maar voor- lopig geen deelnemer zal zijn. Als het Europese leger er eventueel komt, zal Engeland graag overwegen, of en in hoeverre het ermede zal kunnen samenwerken. Toen Chur chill indertijd met het idee voor de dag kwam, was hij nog geen Brits premier en hieruit blijkt weer, dat men als particulier heel wat kan toe juichen dat men als minister moet afwijzen. De Scandinavische landen doen ook niet mee, omdat zij weinig zin hebben om anderen te laten com manderen over hun eigen mannetjes. Zo blijven als gegadigden over: Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Benelux-landen, dezelfde sta ten, die ook het plan-Schuman onder tekend hebben, dat echter nog niet door allen is geratificeerd. En zelfs déze zes zijn nog niet eens zo rots vast in hun overtuiging. De deelne ming van Frankrijk is nog niet eens zéker, ofschoon het plan is uitgegaan van de Franse minister Pléven. Het Franse parlement is nu eenmaal geen schaap, dat onnozel weg aan een touwtje over de brug komt. De be zwaren van de Benelux-landen zijn •bekend: minister Stikker vindt het een irreëel plan, hetgeen zoveel wil zeggen als: een luchtkasteel, terwijl de samenstelling van de Europese commanderende staf zó ingewikkeld schijnt, dat de kleine landjes er niet veel mee op hebben, waarschijnlijk omdat het systeem niet zo ingewik keld is of zij merken, dat zij aan het kortste eind trekken. Men zie ook wat minister Staf er gisteren van zei. En dan tenslotte de deelneming van West-Duitsland. Dat wordt nog een complete puzzle, want er zijn allerlei stromingen, richtingen en meningen. Adenauer wil wel maar de sooialisten willen niet en wij zullen moeten afwachten of het parlement te Bonn de zijde van Adenauer zal wil len kiezen. VOOR EEN DUITSER is het inder daad niet gemakkelijk om z'n standpunt te bepalen. Aan de éne kant voelt hij wel, dat hier een gaatje open is, om weer binnen te komen in het familiekransje van de Europese volken. Maar aan de andere kant zijn er ook wel degelijk bezwa ren. Het grootste bezwaar blijft nog altijd de gedachte, dat men de her eniging van West- en Oost-Duitsland voor de naaste toekomst wel vaarwel kan zeggen, als de West-Duitsers zich inschakelen in het Westerse defensie stelsel. Wij voor ons geloven toch niet aan een gelukkige terugkeer van het verdwaalde Oost-Duitse schaap, ook niet als de West-Dditeers zich buiten het West-Europese verband zouden houden, maar voor een Duitser, die dweept met een herstel van dé Duitse eenheid, moet het een nare gedachte zijn te denken, dat het misschien zijn eigen schuld is geweest, dat de kloof blijft voortduren. Een ander bezwaar is, dat herbe wapening geld kost, veel geld. En geld kan men in West-Duitsland nu best gebruiken om al die kapotte gebou wen en installaties weer te ver nieuwen. Op het ogenblik gaat het zó goed, dat er zelfs meer gebouwd wordt dan bij ons. Maar ook als men noch het ene noch het andere bezwaar als ernstig voelt, dan blijft nog de neiging be staar om zijn medewerking zo duur mogelijk te verkopen. De Duitsers begrijpen best, dat de Westelijke mo gendheden de medewerking van West-Duitsland onmisbaar achten, want de grens van de Westerse ver dediging moet aan de Oder komen te liggen en niet aan de Rijn. Willen de Duitsers echter meedoen, dan moet dat gebeuren binnen het kader van het Europese leger, want anders is de verschijning van een Duitse soldaat voor de Fransen helemaal onaan vaardbaar. Het zal toch al moeite ge noeg kosten om Duitse contingenten binnen het Europese leger te doen slikken door het Franse parlement. Zo wordt de kwestie van het Euro pese leger een verward probleem, met ontelbare voetangels en klemmen en met vele onberekenbare mogelijkhe den. Wat de uitslag zal zijn van het gecijfer der ministers te Straatsburg is natuurlijk niet te voorspellen, maar wij kunnen ons best voorstel len, dat zij tot de conclusie komen: onbetaalbaar voor onze dunne beur zen, tenzij Amerika bijspringt. En dat is weer een probleem op zich. (Advertentie) Egypte heeft Engeland gisteren medegedeeld, dat zijn politie de Engelse om vandaag een nieuwe weg in de landengte van Suez aan te leg gen, zullen dwarsbomen, indien „deze met geweld ten uitvoer worden ge- Engelse ambassadeur, Sir Ralph Stevenson, werd gisteren bij premier Moestapha Nahas Pasja ontboden om deze beslissing te vernemen, welke genomen was na een buitengewone kabinetszitting, welke twee en een half uur in beslag nam. Bij wijze van hoge uitzondering werd deze zit ting op de Mohammedaanse sabbath belegd. Sir George Erskine, de Engelse wezen. De Egyptenaren die hun hub- commandant in de Suez-zóne heeft ten moeten prijsgeven zullen een aangekondigd, dat Engelse genie-schadeloosstelling ontvangen, troepen 75 Egyptische lemen hutten j De Egyptische regering heeft uit de weg zullen ruimen om een aandacht van de Engelse ambassa- nieuwe veilige weg buiten Suez om aan te leggen naar de waterzuive ringsinstallatie, die het garnizoen in de omgeving voorziet en op het ogen blik nagenoeg onbereikbaar is. De legerleiding heeft twee Egypti sche verzoeken om de uitvoering een week op te schorten van de hand ge- Praaq gaat weer zuiveren Slansky was Titoïst Radio-Praag heeft een zuivering aangekondigd van de communistische partij in Tsjechoslowakije in verband met de arrestatie van Slansky, de gewezen secretaris-generaal van de partij. President Gottwald deelde gisteren op een partijbijeenkomst mee, dat Slansky werd gearresteerd op het expeditie dit onbekende land binnen ogenblik, dat bil met behuln van bui- J P"»«. passerend waar de deur gevestigd op de „ernstige ge volgen voor de betrekkingen tussen beide landen, welke de voorgenomen Engelse werkzaamheden kunnen heb ben". De ambassadeur heeft in het bijzijn van de waarnemende Eneel se Egyptische minister van Buiten landse Zaken generaal Erskine tele fonisch gevraagd of het mogelijk was de toestand nog eens te overwe gen. DE BRONNEN VAN DE ORINOCO BEREIKT De Frans-Venezolaanse expeditie van Joseph Grelier heeft in het begin van deze maand het doel bereikt, dat zij zich gesteld had, nl. het ontdek ken van de bronnen van de Orinoco- rivier. Deze voor Venezuela belangrijke rivier ontspringt in tot nu toe onbe treden streken, waarvan en bevol king en plantengroei totaal onbe- Augustus drong de Twee Amerikaanse! vliegtuigen vermist Een transportvliegtuig van de j Amerikaanse luchtmacht met tien mensen aan boord wordt sinds Don derdagavond vermist. Het toestel, een tweemotorig C-47 type, was van een vliegtuig in Tri poli opgestegen met bestemming Ma- rignane bij Marseille. Een kwartier voor het zou landen, stond het nog in radio-verbinding met de Franse vlieg basis. Sindsdien heeft men niets meer van het vliegtuig vernomen. Bij uitstekend weer is gisteren de gehele dag gezocht, maar tevergeefs. Men vermoedt, dat het vliegtuig in de buurt van Marseille is neergestort. Opnieuw vragen velen zich af: Hoe kan toch een groot toestel bo ven Frankrijk geheel verloren raken? Vorige maand werd eveneens een groot transportvliegtuig vermist en het duurde toen drie dagen voor men het wrak vond. Vermiste C—47 gevonden. Nader wordt gemeld: Zaterdag morgen heeft een Amerikaans vlieg tuig in de bergen ten Noorden van Marseille het wrak van de met tien personen aan boord vermiste Ame rikaanse C47 waargenomen. Voorts heeft de Amerikaanse lucht macht bekend gemaakt, dat ook een vliegend fort met achttien man aan boord wordt vermist. Het toestel was gistermorgen opgestegen van de Azoren. Sindsdien heeft men niets meer van het vliegtuig vernomen. Gisteravond heeft men het ont zielde lichaam uit zee opgevist van een der inzittenden. Vermoedelijk is het vliegende fort bij de Azoren in zee gestort. Italië vraagt herziening vredesverdrag Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat vandaag aan de 20 mogendheden, die het Italiaanse vredsverdrag heb ben ondertekend, nota's zullen wor den overhandigd, waarin officieel wordt gevraagd het vredesverdrag te herzien en te erkennen, dat Itali8 „een vrij en democratisch land is, en in staat van volkomen gelijkheid met alle andere vrije staten in de wereld". Men verwacht.dat de Sowjet-Unie het verzoek zonder m'eer van d« hand zal wijzen, ondanks de verle genheid, waarin de communistische partij in Italië, de grootste in West- Europa, hierdoor zou kunnen worden gebracht. De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk hebben reeds hun steun toegezegd. Een gedeelte van de 123 km. lange pijpleiding tussen Rouaan en tankiiLstal- laties in Parijs wordt op de bodem van de Seine gelegd. Dc dubbele pijpen worden van de dekschuiten in de Seine tussen het voorstadje Argenteuil en St. Denis in het water neergelaten. Het kabinet stelt vertrouwenskwestie Tijdens het debat in de Franse Nationale Vergadering over de door de Franse regering voorgestelde bekrachtiging van het plan-Schuman, dot voorziet in het onder een gemeenschappelijk beheer stellen van dé Euro pese steenkool- en staalindustrie, heeft de oppositie een amendement op het regeringsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld, ratificatie uit te stellen totdat Schumans plan nader is besproken en in bepaalde opzichten aangevuld. Premier Pléven deelde hierop mede, dat uitstel van bekrachti ging gelijk stond met een verwerping van het plan. Daar Pléven van me ning was, dat het niet uitgesloten moest worden geacht, dat de Nationale Vergadering zich achter dit amendement zou scharen, besloot hij de ver trouwenskwestie te stellen. De minister-president kan de ver trouwenskwestie echter slechts stel len, indien hij hiertoe in een onder voorzitterschap van de president dei- Franse republiek gehouden kabinets vergadering is gemachtigd. Deze voorzorg had de regering echter voor de aanvang van de behande ling van het regeringsontwerp, strek kende tot bekrachtiging van het plan- Schuman, niet genomen. Zij besloot daarom het debat te schorsen. Presi dent Auriol werd te vier uur van nacht in zijn woning buiten Parijs ogenblik, dat hij met behulp van bui tenlandse agenten uit het land wilde vluchten. In zijn toespraak, die Donderdag werd uitgesproken en door radio- Praag uitgezonden, zei Gottwald ver der, dat Slansky getracht had de communistische partij en het volks- democratische bewind van Tsjecho slowakije te vernietigen. Slansky was, zo zei hij verder, een medeplich tige van de gewezen minister van Buitenlandse Zaken Clementis, Otto Sling en Marie Svermova, die reeds vroeger gearresteerd werden. Het was hun doel het voorbeeld van Tito te volgen en met behulp van buiten landse agenten de grondvesten weg te slaan van de Tsjechoslowaakse re gering. En toch zit er schot in Weer een accoord te Panmoenjon De communistische en geallieerde onderhandelaars te Panmoenjon zijn het eens geworden over drie van de acht grondbeginselen voor toezicht op dc naleving van een bestand. Een geallieerde woordvoerder meldde enige voortgang, nadat geallieerde officieren een Noordelijk plan had den herschreven. De Noordelijken gingen accoord met drie bepalingen. Zij verwierpen er twee, zullen er twee nog nader bezien en lieten zich over één punt niet uit, aldus een commu niqué van de Verenigde Naties uit Tokio. Overeenstemming werd bereikt op de volgende punten: a) 24 uur na het van kracht worden van de wapenstil stand moeten de vijandelijkheden worden gestaakt; b) De ontruiming van de gedemilitariseerde zóne door de troepen van beide partijen moet 72 uur daarna beëindigd zijn; c) Alleen politie mag daarna de gedemilitari seerde zóne betreden. laatste onderzoekingen waren opge houden, nl. de stroomversnelling van Guaharibos .Door te profiteren van W hnrre water, kon zij zeer ver stroomopwaarts verder trekken, waarbij een zeer sterk geacciden teerd bergterrein de tocht aanzien lijk bemoeilijkte. Begin November kon de expeditie verder gaan en slaagde er na drie weken m, de bronnen van de Orino- co-rivier te bereiken. SCHACHT STOND PERPLEX. Vitale ondernemingen moeten vol gens hem onder controle van de staat worden gesteld zonder evenwel vol ledig te worden genationaliseerd. Het ingewikkelde Indonesische de- viezenvergunningenoysteem, dat vier Voor de prijs van een gulden heeft het polderbestuur van „De Eendrachts- polder'' een uit 1771 daterende watermolen aan de gemeente Alkmaar ver kocht. Voor het opmaken van de notariële acte was het vaststellen van een koopsom noodzakelijk. In de koopacte, waarbij het gemeentebestuur de con ditie aanvaardt, de molen geheel te restaureren, staat het symbolische bedrag van 1.dan ook Uitdrukkelijk vermeld. Mocht de gemeente anders besloten hebben, dan zou deze oude watermolen, met scheprad en een bovenkruier, onder de slopershamer gesneuveld zijn. Nu zal de molen, aan de rand van Alkmaar, in verjongde gedaante het landschap blijven opluis teren. ADVIES VAN DR. SCHACHTS RAPPORT TE DJAKARTA is het rapport gepubliceerd van dr. Schacht, waarin o.m. wordt geconstateerd, dat de jonge republiek Indonesië het niet kan stel len zonder „buitenlandse arbeidskrachten en buitenlands kapitaal in dien zij uit de huidige economische verwarring wil geraken". In zijn rap port bepleit hij o.m., dat buitenlands en Indonesisch kapitaal zullen wor den behandeld op gelijke basis en dat de „onrealistische" wet, dat elke onderneming met 51 procent Indonesisch kapitaal moet werken, wordt ingetrokken. wisselkoersen een officiële koers, een importkoers, een exportkoers en een zwarte-handelskoers in het leven heeft geroepen, dient te wor den afgeschaft. Schacht verklaarde dat hij perplex had gestaan van dit systeem. Schacht is tot de conclusie geko men, dat de groothandel bijna geheel in Nederlandse handen is en hij be toogde, dat het voor het economische welzijn van Indonesië van belang is, de Duitse handelshuizen te herstel len, die, evenals de Nederlandse, be schikken over een schat van markt- ervaring De huidige politieke gestalte van i Indonesië aldus Schacht is het werk van de Amerikanen en de Nederlanders, met steun van de Ver enigde Naties. Deze dragen de ver antwoordelijkheid voor de tegen woordige politieke status van Indo nesië en zij dienen er zich van be wust te blijven, dat de door hen in geleide ontwikkeling nooit meer kan worden teruggezet, maar verder moet worden uitgevoerd. Een belangrijke moeilijkheid noemt Schacht het bestaan van de onveilig heid, die ten gevolge heeft, dat er geen sprake is van investering van buitenlands kapitaal. Schacht meent dat, zolang de Indonesische regering niet beschikt over voldoende uitrus tingsmateriaal en geldmiddelen voor een goed functionnerende politie macht, zij niet moet schromen, deze van de Verenigde Naties te vragen en te aanvaarden. Ten aanzien van de nog in Indone sië werkzame Nederlanders zegt hij, dat de Indonesische regering niet dient te schromen om weerspannige ambtenaren te verwijderen en te ver vangen door deskundigen uit andere landen. Van onpaa-tijdig standpunt bekev ken, verdient het koloniale werk van Nederland de hoogste erkenning, schrijft Schacht. Samenwerking met de Nederlanders acht Schacht voor Indonesië onvermijdelijk. gewekt. De president begaf zich ijlings per auto naar de Franse hoofdstad, waar de vereiste kabi netsvergadering te half zes vanmor gen werd gehouden. Om zes uur vanmorgen werd de bijeenkomst der Franse Nationale Vergadering weer voortgezet. Pre mier Pleven deelde toen mede, dat de regering zich verzet tegen het door de oppositie ingediend amende ment om de bekrachtiging van het plan-Schuman uit te stellen en dat zij bij de stemming hierover de kwes tie van vertrouwen zal stellen. Over eenkomstig het terzake in dc Fran se grondwet bepaalde zijn de beraad slagingen daarop geschorst; Dinsdag a.s. vervolgt dc Nationale Vergade ring de behandeling van het plan- Schuman. PRIESTER ALS FILMACTEUR. De 44-jarige pater Venancio Mar cos, bij millioenen bekend als Spanje's radiopricster, maakte gisteravond zijn debuut als filmacteur in de nieuwe Spaanse film „Ccra del Ciclo". Hij is de eerste Katholieke pries ter, die een hoofdrol in een film speelt. Meer dan 1000 mensen woonden in de Palacio de la Musica te Madrid de filmpremière bij, waarin pater Marcos de rol van de bisschop van Teruel vertolkt, wiens martelaar schap tijdens de Spaanse burgeroor log het onderwerp van de film vormt. Pater Marcos spreekt Zondag avond over radio Madrid over het godsdienstig aspect van het dagelijks leven. Het water is verdwenen en inwo ners van S. Apollinare in Italië zijn naar hun huizen teruggekeerd. Al vorens zij hun woningen kunnen be trekken, moeten deze evenals hel huisraad, eerst grondig gereindigd worden. Wat goed is, bemerkt men beter in het gemis dan in het gebruik. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HCLPT DE B/SSCHOP KERKE*/ BOUWEH.'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1