Voor Friezen is Nederlands de officiële taal De zwennel bij de Luchtmacht Verstekeling hing onder vliegtuig en stortte bij Schiphol omlaag Goedkope bontjassen Een appelstroopblik met rijke buit Ze deden niet aan Sinterklaas l Welkom in Afrika DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 OE LElDSE COURANT ïWEEOK BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer DE ZAAK-SCHALLEIMBERG ONOPLOSBAAR? Bij de gistermorgen in de Tweede Kamer voortgezette algemene be raadslaging over de begroting van justitie heeft de heer SCHEPS (Arb.) betoogd, dat met bekwame spoed maatregelen moeten worden genomen met het oog op de schrij nende positie, waarin bona fide po litieke vluchtelingen verkeren. Minister MULDERIJE deelde in zijn antwoord mede, dat de Kamer bereiken zullen een aantal vraag punten van principiële betekenis, zulks om te komen tot voorberei ding der hernieuwing van het Bur gerlijk Wetboek, waarmede prof. Meijers bezig is. In het algemeen zal moeten gelden, dat staking als regel recht moet zijn, meende de mi nister, maar er moet plaats blijven voor andere opvattingen en voor sancties. Premieleningen voor woningbouw vond de minister verantwoord. Dat de doodstraffen vertraging hebben gehad, heeft 's ministers bijzondere aandacht. De zaak-Menten Komende tot de opmerkingen met betrekking tot de zaak-Menten zei- de de minister, dat verscheidene be weringen uiterst onwaarschijnlijk zijn gebleken. Hij betreurde het, dat de oorspronkelijke inventarisatie lijst is zoek geraakt. Do politie en de justitie hebben in deze zaak alles gedaan wat rede lijkerwijs mogelijk was. Er zijn geen voldoende bewijzen voor een straf vervolging. De minister bracht hul de ook voor wat de zaak-Schal- lenberg betreft voor wat de po litie en de justitie hebben gedaan en speciaal voor wat de rechter- commisaris te Haarlem, mr. Smit, heeft gedaan. De heer Vonk is z.i. wat voorbarig geweest door over legging van alle stukken te vragen. Noch het onderzoek in de zaak van de journalist, noch van de rechter commissaris is rond. Het zou uiterst onvoorzichtig wezen nu reeds een oordeel uit te spreken. De minister zeide er geen bezwaar tegen te heb ben op een later tijdstip rekenschap te geven. Geen bezwaar had hij er tegen de dossiers in de zaken-Men- ten en Schallenberg aan de vaste kamercommissie ter inzage te geven Over de Velser-affaire kon spr. geen inlichtingen geven, daar een onder zoek gaande is. Hij betwijfelde de mogelijkheid een strafvervolging uit te lokken in door de parlementaire enquêtecommissie genoemde geval len. De Minister deelde mede, dat uit niets is kunnen blijken, dat Schallenberg op gewelddadige wijze van het leven is beroofd. De bewe ringen, dat de gemeentepolitie van den Haag ondeskundig of vooringe nomen het onderzoek heeft gedaan, zijn van alle grond ontbloot, ver klaarde hij verder. Journalisten, die over de zaak hebben geschreven zijn in het verhoor betrokken, doclj zij moesten toegeven, dat zij over geen andere gegevens beschikten dan die uit het onderzoek bekend waren. Er zijn geen aanwijzingen, dat be paalde mensen er belang bij zouden hebben gehad, dat Schallenberg dr mond werd gesnoerd, deelde spr. op een vraag van de heer Vonk mede. De Friese taal De minister merkte vervolgens op, dat het Fries niet de nationale taal der Nederlanders is en hij zeide, dat het geen dialect maar een taal is. Als de Friezen zich in de rechts zaal van het Fries bedienen is dat strikt genomen niet de bedoeling van de wet, maar wel mag z.i. van rechter en justiciabelen een weder zijdse soepelheid worden verwacht. Zeer beslist onjuist vond spr. het, dat de rechter bij wijze van „escape'' in plaats van de eed de verklaring laat afleggen. In de justitie en de handhaving er van zijn wij Neder landers; wat verenigt moet voorop staan. Erkennend, dat niet alle tact is gebruikt, merkte hij op, dat de zaak op de spits is gedreven, maar uitgelokt door een Fries intellec tueel, die stellig het Nederlands be heerst. Friesland moet z.i. geen rechter in eigen zaak willen zijn en dat doet het manifest der Friese be weging van 23 November. Van het Friese volk, zo zeide de minister, mogen wij verlangen, dat het zich in het officiële verkeer van het Ne derlands bedient. Bij de replieken diende de heer SCHEPS (Arb.) een motie in, be ogende geen moeilijkheden in de weg te leggen aan bonafide vluch telingen en nauw contact te onder houden met de commissie tot hulp en bijstand aan politieke vluchte lingen. Naar aanleiding van bij de replieken nog gemaakte opmerkin gen zeide de MINISTER ten aan zien van de Friese kwestie, dat er over en weer een zekere welwil lendheid moet zijn. Hij handhaaf de overigens zijn standpunt. De stemming over de motie- Scheps en de stemming over de be groting wordt aangehouden tot Don derdagmiddag. De Kamer heeft zich o.a. nog ver enigd met een wetsontwerp tot uit- bereiding van de mogelijkheid tot toepassing van voorlopige hechtenis. Deze uitbreiding betreft de delicten abortus, flessentrekkerij en het on der invloed van alcohol veroorza ken van ernstige verkeersongeluk ken. De heer STOKVIS (C.P.N.) wilde bij de uitbreiding ook dierenmis handeling betreken, doch zijn amen dement kreeg niet voldoende onder steuning om in behandeling te kun nen komen. Te kwart voor drie is de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag één uur. Het Rijk voor een ton benadeeld St. Nicelaas in de Tweede Kamer Nadat minister Mulderije gister middag zijn rede in eerste termijn ter verdediging van de begroting van Justitie had beëindigd leidde de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, de besprekingen in tweede instantie als volgt in. De minister heeft zijn woord gezegd hij sprak uitvoerig en oprecht. Het woord is thans weer aan de leden. Niet allen zijn wellicht tevreden. en wensen nog een speech te plegen. Het spreekt vanzelf: kort en Het onderzoek naar onregelmatig-1 heden, gepleegd bij de aanschaffings diens t van de luchtmacht in Den Haag, heeft uitgewezen, dat inder daad malversaties hebben plaats ge had bij levenranties van kleding en uitrusting aan de luchtmacht, waar door het Rijk naar schatting is be nadeeld voor een bedrag van onge veer een ton. Voor het onderzoek was het nood zakelijk de voorraden in magazijnen van de luchtmacht op te nemen en de bevindingen te toetsen aan de magazijnadministratie. Deze controle, welke geruime tijd in beslag neemt, is bijna beëindigd, doch het zal nog enkele weken duren, alvorens de ver kregen gegevens zijn. verwerkt. In deze zaak werden tot nu toe een hoofdofficier en twee subalter ne officieren in arrest gesteld. Een eerste proces-verbaal, tegen de re serve-luitenant-kolonel B., is in be handeling bij de militaire justitie, die onder andere zal hebben na te gaan of en in welke mate deze hoofdofficier als mede-eigenaar van een textiel-onderneming op on- oirbare wijze voordeel heeft ge trokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffingsdienst. Voor zover kan worden nagegaan zijn bij de malversaties ook enkele particuliere firma's betrokken. Om nu op tijd gereed tè komen, want „de maan schijnt door de bomen", spreek vijf minuten, langer niet en vrees de gard van Zwarte Piet. Toeloop naar de mijnen groot De actie van de Staatsmijnen tot aanwerving van mijnwerkers is in Noord-Limburg voor wat de di recte campagne betreft afgesloten. Thans komt midden-Limburg aan dc beurt en men verwacht daar even goede resultaten als in het Noorden van de provincie. Men heeft het volste vertrouwen, dat het beoogde aantal van duizend nieuwe' mijnwerkers zal kunnen wor den bereikt. Bankoverval Het op last van de minister van oorlog ingestelde onderzoek wordt met kracht voortgezet. Leveranciers, die zich op afkeurenswaardige wijze hebben bevoordeeld, worden, los van eventuele strafrechterlijke vervol ging, uitgesloten van leveranties aan marine, leger en luchtmacht. De Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk houdt in sa menwerking met de Nederlandse Vereniging voor Bedrijfspsychologie op 14 December in Den Bosch een congres, dat gewijd zal zijn aan het onderwerp: De vrouw in het bedrijf. Over dit onderwerp is een aantal prae-adviezen uitgebracht. VOORZITTER KATH. BOND OVERHEIDSPERSONEEL TREEDT AF. Op 1 Januari zal de heer H. A. Vu- link, voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (25.000 leden) aftreden in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Daarom zal hij op Donderdag 18 December van 15.30 tot 17.00 uur in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een afscheidsreceptie houden. Tandarts aangehouden Na vele omzwervingen Na langdurige omzwervingen door Zuid-Amerlka en Australië, is bij zijn aankomst te Curasao, de Haagse tandarts W. H. gearresteerd op last van de officier van Justtle in Den Haag. De heer H. is gevankelijk per schip naar Nederland overgebracht. Hij is thans in het Huis van Bewaring van Den Haag opgesloten. De tandarts heeft zich schuldig ge maakt aan een oplichting, waarbij nog een tweede verdachte is betrok ken, nl. de koopman W., die niet ge arresteerd is. Beiden zouden destijds een verklaring hebben afgelegd, 1at de kostbare tandartsenapparatuur, die zich ten huize van H. bevond, in de oorlogsjaren door de Duitsers zou zijn gestolen. Daarvoor was een verzoek tot schadeloosstelling bij de enquêtecom missie ingediend, die volgens de justi tie niet op waarheid berust. Waar de heer H. in de illegaliteit een bekende figuur is geweest, heeft op verzoek van enkele illegale groe pen mr. M. H. Huygens in Den Haag het verzoek ontvangen als raadsman op te treden. verijdeld Moedige kassier weerstond stengun-dreiging Door zijn moedige houding heeft de kassier bij de Boerenleenbank in Sleen gisteravond plundering van de kluis in deze bank voorkomen. Tegen elf uur, zo verneemt de „Tel.", vervoegden zich twee gemas kerde mannen bij de heer v. d. Heide, die in het bankgebouw woont. Een stengun zette het bevel om de sleutels van de kluis af te geven kracht bij. De kassier aarzelde, doch met de stengun in de rug ging hij het bank gebouw binnen. Hij greep naar de sleutels, doch stelde tegelijkertijd de alarminstallatie in werking. Zonder hun stengun te hebben ge bruikt maakten deovervaller rechts omkeer en sloegen haastig op de vlucht. Omwonenden, die op het sirene- geloei afkwamen, zagen dat de man nen zich op een motorfiets verwij derden. De politie, die snel ter pTaatse was, stelde met behulp van politie honden een onderzoek in. GENERAAL CHRISTIANSEN KOMT IN VRIJHEID. Generaal F. Christiansen, voorma lig bevelhebber in het tijdens de oor log bezette Nederlandse gebied, zal voor Kerstmis in vrijheid worden ge steld. Dit heeft minister Mulderije in de vergadering van de Tweede Ka mer medegedeeld. Hoefsmid leefde boven zijn stand De berechting van de veelbespro ken inbraak in Juni jl. in een bont atelier in de v. Hogendorpstr. te A'dam is geëindigd met 'n eis van één jaar met aftrek tegen de eigen ijke dader, de 36-jarige hoefsmid B. N„ acht maanden tegen de hoofdheler en boeten met voorwaardelijke straf fen tegen de andere helers. De hoefsmid was tot zijn daad ge komen omdat de veel oudere vrouw, waarmede hij gehuwd was, hem steeds verweet dat hij te weinig geld verdiende. Toen de buit aan bont mantels echter eenmaal binnen was, zo meldt het „N. v. d. D.'\ wist de man niet wat hij er mee moest be ginnen. Hij wendde zich tot de 51- jarige marktkoopman T. W., die het deed voorkomen alsof de partij af komstig was van een faillsisement en verscheidene collega's wist te be wegen enige exemplaren te kopen. „Is u reeds eerder veroordeeld?", vroeg de president deze verdachte. „Niet dat ik weet", antwoordde hij. „Maar wij weten het wèl", aldus de president, die even een 'ijst raad pleegde en niet minder dan negen vonnissen (wegens mishandeling, huisvredebreuk, dronkenschap en wederspannigheid) voorlas. De officier eiste thans tegen hem acht maanden gevangenisstraf en een 31-jarige vrouw, A. C. W„ die drie bontjassen had bewaard en 25,en een bontmantel als ge schenk had aangenomen, hoorde twee maanden voorwaardelijk en ƒ50,boete .tegen zich eisen; tegen de 29-jarige marktkoopman A. E. F. v. V. werd 100,boete geëist. Tegen spotprijzen waren de bont jassen van de hand gedaan. Zo kocht de 41-jarige koopman D. P. in een café twee exemplaren, een voor zijn vrouw, en een voor zijn dochter, voor 135,Eis tegen hem: 100, boete of 50 dagen. Vonnis in al deze zaken: 19 Dec. Een boerenknecht, die werkte op het weilandencomplex tussen de Zuidelijke Wandelweg, de Boerert- wetering, de Kalfsjeslaan en de Am- stelveense weg in Amsterdam-Zuid, heeft gistermiddag omstreeks 12 uur een lugubere vonds gedaan. Hij vond, half in de grond geslagen, de stof felijke resten van een jonge Duit ser, wiens identiteit op het ogenblik nog niet vast staat. Het vermoeden bestaat, dat deze ongelukkige zich verstopt had in het landingsgestel van een vliegmachine, die van Duitsland uit op weg was naar Schiphol. Zijn lichaam is namelijk gevonden in de lijn, die de vliegtui gen volgen als zij op Schiphol aan vliegen. De politie vermoedt, dat de man, die uiteraard hangende tussen de ingetrokken wielen van het vlieg tuig ontzettende kou heeft geleden, op het moment, dat het landingsge stel werd uitgepompt voor de lan ding, niet meer de kracht heeft ge had zich vast te houden. Hij is ver moedelijk van een hoogte van 100 tot 150 meter naar beneden gevallen en is zonder twijfel op slag gedood. Men neemt aan, dat dit tragisch ge beuren zich afgespeeld heeft in de avond of nacht van Maandag jj. Het lijk is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. Merkwaardig is, dat geen der vliegtuigen, die op die avond of nacht op Schiphol zijn geland, komend uit Oostelijke richting, iets bijzonders heeft gerapporteerd. Voor zover wij na konden gaan, is een dergelijk ongeluk nog nimmer bij de hoofdstedelijke politie gerap porteerd Wel vernamen wij, dat wel meer verstekelingen op deze wijze Nederland zijn binnengeko men. Het schijnt zelfs, dat eenmaal, o een verstekeling, verborgen in hetniet heeft horen aankomen. Het drijft ergens rond in Den Haag.... Een beloning van tien procent krijgt dc eerlijke vinder van een ap pelstroopblik waarin ruim zesdui zend gulden zou zitten. Dat geld is van diefstal afkomstig en de jonge man die zich van zijn buit wilde ont doen zou het geld, verpakt in blik, in het water langs de Valkenbosch- kade in Den Haag hebben geworpen. Het was op 1 September dat een stationschef van de W.S.M. op het kantoor van de maatschappij een be drag van ƒ6.560 afdroeg aan dc 22- jarige hulpkassier J. W. M. te Loos- duinen. De chef verzuimde kwijting te vragen en na enige dagen bleek bij contróle dat het door hem ge storte bedrag niet in de kas aanwe zig was. De hulpkassier M. werd door de politie gehoord, maar hij verklaarde het geld te hebben afgedragen. Ver dere aanwijzingen waren er niet en daarom kwam M. weer op vrije voe ten. De jongeman vestigde echter op nieuw de aandacht op zich toen hij weken nadien op het kantoor nat ,Goede kennis" sta! voor f 5.000, De recherche van het bureau Lin- naeusstraat heeft een 20-jarige tim merman gearresteerd, die Maandag uit een woning van kennissen in de Vrolikstraat een bedra'g van 4300, twee gouden horloges en twee rin gen, waarde f 500,had gestolen. In de morgenuren was de jonge man, zo verneemt de „Tel.", op be zoek geweest. Toen de vrouw des huizes de kast opende, had hij het geld gezien en zijn plan gemaakt. In de middag, wetende dat er niemand thuis zou zijn, kwam de verdachte terug en verschafte zich met 'n valse sleutel toegang tot de woning. Het onderzoek wees spoedig in zijn richting. De gehele buit werd nog in bezit van verdachte aangetroffen. De „goeie kennis" is voorlopig in de cel gezet. De Regering heeft besloten om ook aan werklozen, die een uitkering ontvangen ingevolge de overbrug- gings- of sociale bijstandsregeling een uitkering voor éénmaal toe te kennen. De uit te keren bedragen zijn verschillend voor de onderschei den categorieën. Voor kostwinners met overbruggingsuitkering is het be drag vastgesteld op bruto 4.35; voor kostwinners met sociale bijstandsuit kering op bruto 3.35. Ook heeft de Regering er geen be zwaar tegen, dat eenmaal een com pensatie-uitkering van elf procent van de beloning, c.q. de uitkering per week, wordt verstrekt aan personen, die zijn te werk gesteld ingevolge de regeling tewerkstelling hoofdarbei ders of de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders of die een uitkering ont vangen krachtens dc regeling voor sociale bijstand aan beeldende kun stenaars. COMPENSATIE UITKERING VOOR WERKLOZEN De reeering heeft besloten om in j'jpJj!! 1^. n r rttnf P<» n Ha a naW verband® met de onlangs toegestane zijn identiteit worden gedaan. compensatie-uitkering, ook aan werk lozen, die een uitkering ontvangen ingevolge de overbruggings- of so ciale bijstandsregeling een uitkering voor één maal toe te kennen. De uit te keren bedragen zijn verschillend voor de onderscheiden categorieën. Voor kostwinners met overbrug gingsuitkering Is het bedrag vastge steld op bruto vier gulden, vijf en dertig 4,35); voor kostwinners met sociale bijstandsuitkering op bruto drie gulden vyf en dertig 3,35). Ook heeft de regering er geen bezwaar tegen, dat een eenmalige compensatie-uitkering van elf pro cent van de beloning c.q. de uitke ring per week wordt verstrekt aan personen, die zijn te werk gesteld ingevolge de regeling tewerkstel ling hoofdarbeiders of de gemeen telijke sociale werkvoorzieningsre geling voor handarbeiders of die een uitkering ontvangen krachtens de regeling voor sociale bijstand can beeldende kunstenaars. landingsgestel van een Constellation de reis met goed gevolg over de Oceaan heeft gemaakt. Hoe vaak op deze wijze echter ongelukken zijn gebeurd zonder dat dit gemerkt was deze ongelukkige in de mod derige bodem van de Boerenwete- ring terecht gekomen, dan zou zijn lichaam waarschijnlijk nooit gevon den zijn is natuurlijk niet bij be nadering te schatten. In ieder geval heeft dit ongeluk weer bewezen, dat dit wel een zeer gevaarlijke manier is om met een vliegtuig te reizen Op de man zijn geen papieren ge vonden, maar wel een wasmerk waaruit de politie concludeert, dat hij voor enkele maanden nog in Duitsland verbleef. Er zullen dan Uit de mast gevallen De 22-jarige zeeman F. W. Lang horst uit Rotterdam is Dinsdag in de haven van Genua van een hoogte van tien meter uit de mast van de Kota Inten gevallen. Hij kreeg een zware schedelbasisfractuur. Woensdagmor gen is hij in een ziekenhuis te Ge nua overleden. ONDER TREIN VERMORZELD. Gistermorgen kwart voor acht vond een spoorwegbeambte langs de spoor lijn SittardMaastricht ter hoogte van Elsloo het zwaar verminkte lijk van de 53-jarige gepensionneerde mijnwerker S. uit Elsloo. Vermoed wordt dat de man langs de spoor lijn kolen heeft gezocht en de trein bankpapier trachtte te drogen. Hij werd opnieuw door de politie ge hoord en, ditmaal viel hij door de mand. Aanvankelijk had hij het verduis terde bedrag ln de duinen begra ven, maar daar was het nat gewor den. Nadat hij zeventig guldon had verteerd wist hij mei nl dat geld geen raad meer. Hij deed het in een ap pelstroopblikje en wierp dat op de Valkenboschkade in het water. De Haagse politie heeft op de aan geduide plaats tevergeefs gedregd, doch liet is zeer wel mogelijk, dat het blik is weggedreven. Mgr. Paulissen kreeg eervol ontslag als Missie-Bisschop Z. H. de Paus heeft aan de Maas trichtse missie-bisschop mgr. H. J. Paulissen eervol ontslag verleend als bisschop van Kumasi op de westkust van Afrika. Mgr. Paulissen ver bleef vijf cn dertig jaar in dc tropen en wel onder de zeer zware om standigheden van het slopend kli maat aldaar. Toen hij dan ook in 1951, na het Eucharistisch congres in Kumasi te hebben gepresideerd, in Nederland terugkeerde en in zijn geboortestad Maastricht een rust verblijf hield, bleek zijn gezond heidstoestand zeer verslechterd. Een terugkeer naar Kumasi was uitge sloten. De Paus heeft hem daarom eervol ontslag verleend uit zijn functie als bisschop van Kumasi. Tot de regeling van zijn opvolging zou hij als apoatolisch-administrator van zijn bisdom, in zijn kwaliteit van titulair bisschop van Gionopolis, blijven. De Paus heeft mgr. Paulis sen tegelijkertijd met de ontheffing uit zijn bisschopsambt wegens zijn vele verdiensten voor de katholieke missie benoemd tot assistent bij de pauselijke troon. Mgr. Paulissen voerde een vrucht baar apostolaat in de missie op de Afrikaanse Goudkust. Hij werd in 1881 te Maastricht geboren, was daarna één der eerste studenten van het in 1893 opgerichte missiehuis te Cadier en Keer en werd in 1904 ge wijd tot priester bij de congregatie van de Paters van Cadier cn Keer. Hij ging toen datzelfde jaar naar de missie van Nigeria en bleef daar tot 1919. Daarna kwam hij naar Neder land terug, waar hij de Nederlandse provincie van de congregatie dei- Paters van Cadier en Keer oprichtte en als eerste provinciaal van deze congregatie werkzaam was van 1923 tot 1931. In datzelfde jaar werd hij voor een tweede periode herbe noemd, maar toen in 1932 het apos tolisch vicariaat van Kumasi werd opgericht, werd mgr. Paulissen apos tolisch vicaris van deze nieuwe mis sie-streek. Kumasi was een gebied \an 63.000 km' met slechts enkele hoofdposten en een aantal bijpos- len voor het missiewerk. Van dc 825.000 inwoners waren er slechts 13.000 katholiek. 1 Het liedie van wijlen Louis Davids, waarin Ome Arie zijn let uit sweepste- I ke voor zeven lichte catsies I en een stukje leverworst aan de kroegbaas heeft overgedaan, was gisteren I bijna werkelijkheid ge- j worden. De Ome Arie. die ditmaal op het laatste ogen blik van deze desastreuze daad werd afgehouden, woont in Hilversum en is compagnon van een kleine zakenman. Deze laatste, een paar familieleden en de compagnon hadden voor de derde keer een hel lot in deze Stats- loterij genomen. Vorige week vroeg de compagnon de twee tientjes van zijn kwart lot terug want 'hij kon ze best gebruiken. „Laten we dat nou niet doen" zei zijn partner en zo bleef het bij het oude. De in geldnood verkerende zakenman zal voor deze weigering wel eeuwig dankbaar blijven. Gistermiddag, toen het reeds begon te schemeren, werd er namelijk bij de zakenman gebelcl. Hij was zich juist aan het scheren en had nog geen radio ge hoord en nog geen krant gelezen. Met een half wit te baard deed hij open en daai stond de collecteur van de loterij: „U hebt een -rijsje e, wonnen". Dat vond de zakenman wel leuk. „Hoeveel is het?" „Een ton". „Doe niet zo mal", luid de het commentaar, „maar hem het lot te overhandi gen. Een ogenblik later wist de compagnon dat hij vo rige week bijna de stómste streek van zijn leven ha uitgehaald. Nu kreeg hi zijn aandeel: ruim twintig mille En dat alles, terwijl de zakenman en zijn familie juist besloten hadden maar Wat ar gebeurde nadat de ton binnenkwam kom toch maar binnen en drink een kop koffie." Toen haalde de collecteur zijn portefeuille te voor schijn en telde 60 bankjes van duizend, 2000 van hon derd en 50 van toen (de 100.000 met aftrek van be lasting) op tafel neer. Ook toen geloofde de zakenman het nog niet. Maar het „je zit op ons de hak te ne men" bestierf hem op de lippen, toe de collecteur hem dringend verzocht af te zien van een Sinter klaasviering vanwege de kosten. De collecteur, die de schat kwam binnenbren gen. blijkt wel een „gouden hand" te hebben. In zijn carrière heeft hij zeven maal de 100 000 uitgekeerd en eenmaal de 130.000.— (de ton plus de premie van 30.000). Maar uitgere kend op Sinterklaasavond, neen, dat is nog nooit ge beurd. Nog meer gelukkigen. Voor een aantal inwo ners uit Purmerend omgeving werd het giste ren ook een goede Sint Ni- colaasavond, want lot n-o. 18750 waarop de honderd duizend is gevallen, was voor 'n gedeelte in dezd streek verkocht. Vorige week kwam de prijs van 50.000 eveneens in deze omgeving tereoht. Viermaal 100.000. De 100.000 is in 4 plaat-* sen ter-echt gekomen. Dat lijkt vreemder dan het is, want de zaak zit zo: de Staatsloterij werkt met 4 gelijke lijsten: A. B. C. en D. Iedere trekking om vat dus deze vier parallel lopende lijsten en elke prijs wordt vier maal uit gekeerd. met deze restric tie. dat voor de laatste lijst 14/20 van de prijs wordt uitbetaald. Dit verklaart het feif. dat deze keer de 100.000 terecht gekomen is in Dor drecht, Hilversum, Purme rend en Hoogezand. HEIMWEE... Drie dagen nadat mevrouw Geer- truide Rythoven uit Hilversum met haar ouders per schip uit Nederland was vertrokken om zich in Zuid- Alrika te vestigen, kregen zij heim wee. Het was zo erg, dat zij een te legram naar Kaapstad stuurde, met het verzoek passage voor Nederland te boeken voor de Zuiderkruis, het schip waarmede zij naar Zuid-Afrika gingen. Zij arriveerden gisteren in Kaapstad en zullen dit weekeinde weer naar huis terugkeren. Mevr. Rythoven, die ontleedkundi ge is, zei: Ik was er wel bang voor, dat ik heimwee zou krijgen, omdat ik zo aan Nederland gehecht ben. Ik was bang de rest van mijn leven in Zuid-Afrika te moeten doorbrengen. Mevrouw Rythoven heeft reeds tweemaal een bezoek aan Zuid-Afri ka gebracht. In 1947 ging zij naar huis terug en werkte in een kliniek voor kankerpatiënten in Amsterdam, cn verloofde zich daar met Herman Hasper. Hij zou volgend jaar naar Zuid- Afrika vertrekken. Met het schip kwamen nog zeven honderd Nederlandse emigranten aan, maar niemand van hen toonde enig verlangen om naar Nederland terug te gaan. 20.000 TE LAAG OPGEGEVEN. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde hedenmorgen conform de eis de 50-jarige restaurateur P. G. W. uit Rotterdam tot een boete van 500,subsidiair 1 maand hechtenis. Hij zou in December 1945 op zijn buitengewoon aangiftebiljet in totaal 20.000,aan inkomsten te weinig hebben opgegeven. OE KOLENSITUATIE IN NEDERLAND

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5