Een pak slaag op verzoek Een kerk, die tweemaal werd weggeschonken Een pater op de spokenjacht DONDERDAG 6 DECEMBER r95l DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Men zal toch een vriend op bezoek krijgen, die vriendelijk maar dringend verzoekt hem een pak slaag toe te dienen. Dat overkwam een Rotterdamse broodbezorger en de vraag werd hem gesteld door de 39-jarige incasseerder J. P. Eerst zag de broodbezorger geen brood in het geval, maar toen P. bleef aandringen, gaf hij hem ten slotte zo iets als een linkse directe. Dat is niet genoeg, zei P., geef er nog een. Opnieuw d'aalde de vuist van de broodbezorger op het gelaat van P„ die gelaten de klap incasseerde en ver zocht nog een tijdje met afrossen door te gaan. Toen P. er vreselijk mishan deld uitzag, gaf hij eerst zijn vriend een flinke fooi voor deze vrienden dienst, gaf he>m een portefeuille met geld om te bewaren, liep naar het po litiebureau op de Boezemsingel en deed daar een verhaal van twee mannen die hem op de Slaak hadden mishandeld. Had hij er nu maar direct bij ge voegd, dat hij meende beroofd te zijn van een portefeuille met 400.— dan nad het verhaal nog enigszins geloofwaardig geklonken, maar toen hij van die beroving die toch het voornaamste was pas de volgende dag kwam reppen, ging de politie de schouders ophalen. Daarna ging ze eens pools hoogte nemen bij de patroon van P., een textielhandelaar die op afbetaling ievert. Het onderzoek bracht aan het licht, dat P. diverse valse posten had geboekt om de provisie daarvan te'innen en hoe langer hoe meer in geld nood was komen te verkeren. P. zit nu in het huis van bewaring en do vriendelijkg broodlbezorgen kreeg een proces-verbaal. Prof. Soepomo gearriveerd Een concreet plan inz'nzak Het was een weinig spraakzame prof. Soepomo, die gisteren een kruisverhoor kreeg te doorstaan van Nederlandse journalisten, d; ar Schiphol waren gekomen van hem bijzonderheden te vet aen over het standpunt, dat Indonesië zal innemen tijdens de besprekingen over het Uniestatuut en West Nieuw-Gui nea, die zeer waarschijnlijk begin vol gende week te Den Haag beginnen. .„Het is de bedoeling dat wij con crete besprekingen gaan voeren. Ik breng een concreet plan voor de on derhandelingen mee, zowel voor het Uniestatuut als voor het probleem Irian", sprak prof. Soepomo. „Wij hebben het gevoel, dat als deze beide problemen zijn opgelost, er zich geen nieuwe wrijfpunten voor Nederland en Indonesië zullen voordoen". De Indonesische regeringsvertegen woordiger, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd begroet door de staatssecretarissen Blom en Götzen en de heer Djoemhana, waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland en verscheidene leden van diens staf. Deze week zullen de andere leden van de delegatie voor besprekingen in Den Haag uit Djakarta naar Ne derland komen. AMBONEZEN WENDEN ZICH TOT NEDERL. AUTORITEITEN. Van Ambonese zijde werd het vol gende schrijven gezonden aan minis ter-president Drees, minister Peters en de fractieleiders van de Tweede Kamer: „Uit Nieuw-Guinea ontvingen wij de volgende berichten: 1. Op 5 November jl. werd boot- zoeking gehouden door de politie te Sorong san boord van de motorboot ,,Hoa Moa" van de Republik Maluk- ki Selatan. Het archief van de mi nister zonder portefeuille van de Re publiek Malukki Selatan, A Nanlohij, werd in beslag genomen en de heer Nanlohij zelf in arrest gesteld. Hier na werd huiszoeking gedaan en an dere Zuid-Molukkers in Sorong. 2. De minister-president van de publik Maluku Selatan, A Wairisal, werd met nog 19 andere personen van Zuid-Molukse landaard, die met prauwen uit Ceram in Nieuw-Gui nea arriveerden, ook in arrest ge steld of, zoals de Nederlandse auto riteiten in Nieuw-Guinea het noem den, „onder bescherming genomen in een arrestantenlokaal", waardoor zij onbereikbaar zouden zijn voor het Zuid-Molukse volk. Bij morde van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, Waarden burg, aan de heer P. W. Lokollo is asyl gegarandeerd aan personen, uit het gebied van de Republik Maluku Selatan afkomstig. Wij zouden het zeer op prijs stel len van de Nederlandse regering te mogen vernemen, op welke gronden de boot- en huiszoekingen geschied zijn en menen ten sterkste te moeten protesteren tegen de arrestaties van bovengenoemde Zuid-Molukse' rege ringspersonen," aldus het schrijven dat namens de algemeen vertegen woordiger der Republik Maluku Se latan was getekend door de heer E A. Kaijadoe. BESTELWAGEN VERLOOR LADING BIJ BOTSING. Op de drukke Provinciale weg te Zaandam is gisteren een merkwaar dig ongeluk gebeurd meldt het Alg. Dgbl. De chauffeur van 'stelwagen uit Bussum verleende geen voorrang aan een truck met opleg ger, waardoor de bestuurder van de laatste een uitweg moest zoeken op het rijwielpad. Niettemin raakte hij de bestelwagen nog zo hevig, dat de ze een volledige draai maakte. Daar bij sloeg een motor van 1200 kg. dwars door de achterdeuren van de bestelwagen op straat. Het mag een wonder heten, dat op dit drukke punt toevallig niemand passeerde. De ma teriële schade is groot. AMERIKANEN WILLEN KERK KLOK VAN UITGEEST KOPEN Een klokkengieterij (fa. Petit en Fritzen) te Aarle-Rixtel heeft kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Uitgeest een bod daan op -de klok van de Uitgeester kerk, die in 1650 door de gebroe ders Hemony werd gegoten. De fa. Petit handelde hiermee in opdracht van de New Yorkse Alfred Univer sity, die de klok wil gebruiken als basisklok voor een carillon in de toren van het universiteitsgebouw. In ruil voor de Hemony-klok biedt de Aarle-Rixtelse firma de kerk voogdij twee nieuwe klokken gratis aan, terwijl bovendien een contante som van 10.000,— ter beschikking zal worden gesteld voor het herstel van de bouwvallige pastorie. Hoewel deze aanbieding zeer ver lokkelijk is, waagt de kerkvoogdij eigenmachtig geen beslissing te ne men. Zij heeft de lidmaten van de gemeente opgeroepen voor een bij eenkomst, die Vrijdag in de kerk zal worden gehouden en waar de ge meente voor de vraag zal worden gesteld c5 het verantwoord is een zo waardevol cultuurgoed als de He- n.ony-klok aan het buitenland te verkopen. DE 25.000 ER UIT In de 514e Staatsloterij (ijvfde klasse, achtste lijst) is op 12916 25.000 gevallen. Vaaï de HAAGSE POLITIERECHTER. Steekpenningen. Een afdelings chef uit Leiden moest zich verant woorden voor de Haagse politierech ter omdat hij geld ten geschenke had aangenomen, dat van de opbrengst van gestolen goed was. Hij werkte bij een vleeswarenfabriek van zijn eigen broer, waar arbeiders stalen en hem steekpenningen gaven. D< officier van justtie eiste twee maan den gevangenisstraf. Conform de eis werd verdachte veroordeeld, want de politierechter zei nog steeds van oor deel te zijn dat dergelijke bedrijfs- diefstallen onvoorwaardelijk moeten worden gestraft. Valse formulieren. Een Leidse aannemer had lijsten voor het risi cofonds in de bouwbedrijven onjuist opgemaakt in verband met vorstver let en thans moest hij wegens vals heid in geschrifte terecht staan voor de Haagse Politierechter. Er was hem tengevolge van de onjuiste opgaven ongeveer 275.te veel uitgekeerd. Verdachte bekende het ten laste ge legde, maar tot zijn verontschuldi ging voerde hij aan, dat hij toen in moeilijkheden verkeerde wat be treft de uitbetaling van lonen. De officier vorderde een gevangenis straf van vier maanden. De politie rechter veroordeelde hem tot drie maanden, gevangenisstraf. Teveel praats. De familie van een kistenmaker uit Hillegom wilde graag golfplaten op een hok hebben. „Laat dat maar aan mij over, daar zorg ik wel voor", zei verd. met een groots gebaar. Hij ging weg en kwam werkelijk terug met de begeerde platen. Minder praats had de kistenmaker echter voor de Haagse politierechter, waar hij terecht moest staan omdat hij de bewuste platen gestolen had. De waarde was inmiddels reeds aan de eigenaar vergoed. Gezien de ernst van het feit re- quireerde de officier van justitie veertien dagen gevangenisstraf. „Geef me liever levenslang", ver zocht de verdachte, maar hij voegde er onmiddellijk het woord „voor waardelijk" aan toe. „Praat geen onzin", zei de rechter en hij veroor deelde verdachte tot vijf weken ge- vangenistraf waarvan drie voorwaar delijk. nomische politierechter in Den Haag verschijnen omdat hij zonder Rijks goedkeuring zijn huis verbouwd had. Tijdens die verbouwing had hij met zijn gezin twee woningen be trokken, want hij had maar liefst 16 kinderen. De urgentie van de bouw werd wel erkend door de ge meente, maar het huis lag in het uit breidingsplan. Achteraf was de ge meente toch wel bereid de vergun ning te verlenen. „Dat komt in tal van gemeentebesturen voor. Die ge meentebesturen hebben maar weinig ruggegraat", zei de officier van jus titie en hij eiste 600 boete. De economische politierechter vond dit wel wat veel en veroordeelde verd. tot 150 boete. Hij sloeg er op los. Een kano baas uit Leidschendam vond het on prettig, dat een sloot naast zijn werf voor doorvaart werd gebruikt en wanneer dit voorkwam dan liet hij zijn ontstemming maar al te goed blijken. Zo ook tegen het echtpaar Z., dat per kano de sloot kwam af zakken. Z. wilde echter niet terugkeren, daar hij van mening was dat de ka nobaas niets met die sloot te maken had. Later bleek hij inderdaad ge lijk te hebben. Met een giek pro beerde S. de kano tegen te houden en toen dit niet gelukte had hij Z. met de stok geslagen. De officier van justitie eiste ƒ40 subs. 20 dagen, de politierechter maakte er f 30 subs. 15 dagen van. IS EEN VOETBALVELD EEN JACHTTERREIN? Op Zondag 4 November was tij dens de wedstrijd Panningen 2Hel den 3 p'otseling een haas van 7 pond op het terrein verschenen en het voetbalspel was terstond overgegaan in een spannende drijfjacht. Links back J. van Helden ving de haas en deponeerde zijn buit in de kleed kamer. Later verscheen er echter een politieman, die door een op het terrein aanwezige collega in burger gewaarschuwd was. Deze maakte tegen J. procesverbaal op wegens „verboden vervoer" en nam tevens de haas in beslag. In deze affaire, die voor het Ven- lose Kantongerecht veel belangstel ling trok, eiste het O.M. zes gulden of drie dagen met verbeurdverkla ring van de haas. De verdediger voerde echter aan, dat er geen strafbaar feit gepleegd was, want de jachtwet verbiedt het vervoeren van wild „op een terrein, dat geheel tot jachtterrein is bestemd en daarvoor geschikt is", aldus een uitspraak van de Hoge Raad. Het voetbalveld was echter met schuttin gen en een draadversperring om zoomd en uitsluitend bestemd om er op te voetballen. Pleiter concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging ?n teruggave, resp. vergoeding van de haas. De kantonrechter mr. Van Basten Batenburg zag in het betoog van de verdediger een nieuw ele ment en oordeelde een nader onder zoek ter plaatse gewenst. De zaak werd aangehouden tot 8 Jan. a.s. Hazerswou in vreugde en rouw •TOEN DE GRAAF DE KERK VAN HAZERSWOUDE AAN DE JOHAN- NITERORDE schonk, was commandeur van de commanderye van St. .lan te Haarlem, en van alle godshuizen van deze geestelijke ridderorde in het bisdom Utrecht en in het graafschap Holland en Zeeland, een zekere Jacob van Denemarken, bisschop van Zuda. Geheel belangenloos zal deze schenking wel niet geweest zijn de graaf zat vaak in geldnood maar in elk geval was men hem zo erkentelijk, dat de commandeur van St. Catha- ryny te Utrecht, als geestelijk hoofd van de St. Janscommanderyen in ons land, verblijf en gastvrijheid schonk voor do graven van Holland, hun vrou wen en oudste zoons en dochters in alle conventen van de orde, die in Hol land en Zeeland al bestonden of nog zouden worden opgericht. Niet alleen kreeg de oommandery bij deze gelegenheid de kerk van Hazerswoude ook die van Zoeterwoude werd haar toen geschonken. Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer Al spoedig daarna kwam er een conflict. Want de graaf had blijk baar de inkomsten van de kerk van Hazerswoude al eens weg geschon ken aan Jan van den Poel. Deze adellijke heer was er geen pastoor, maar genoot alleen de inkomsten en zorgde dat de zielzorg door een of andere priester werd waargenomen. Natuurlijk wilde de Haarlemse commandeur, nu hij eenmaal de kerk had gekregen, daaraan een einde maken. Het geschil werd ten slotte zo op gelost, dat in 1350 Jan van den Poel zijn beneficie ter beschikking stelde, tegen een jaarlijkse uitkering van een voor die tijd behoorlijk hoog be drag, levenslang. Daarop werd Huygh van Koude kerk pastoor van Hazerswoude. De ze Huygh was van 1341 tot 1348 com mandeur te Haarlem geweest. Voort aan zijn nu de pastoors van deze kerk allen leden van de Johanniter- orde. In de 14de eeuw vinden we nog genoemd een pastoor Willem Busser, die in 1391 sterft en dan wordt op gevolgd door Lambertus van West- cappel. Deze was er niet alleen; in hetzelfde jaar worden ook Jacob van Tiel en Aelbrecht van Colwyc genoemd als zijn medewerkers. De laatstgenoemde werd later pastoor en deèd in 1404 afstand; toen werd Wil lem van Boemel zijn opvolger, In de 15de eeuw worden genoemd pastoor Zweder Groenwalt, in 1432 gestorven en Eghen Graet. De pas toors, die er kwamen, bezaten als le den van de geestelijke ridderorde persoonlijk niets. Het huisraad van dc pastorie. In de pastorie vonden zij wat zij aan huisraad nodig hadden en toen pastoor Graet er kwam, werd een inventarislijst gemaakt, die bewaard is gebleven en die ons een inzicht geeft in het huishouden van een pastoor in het begin van de 15e eeuw. Vijf bedden met toebehoren; vijf zil veren lepels, vijf tinnen kannen, ta fellakens, 12 borden, drie tinnen kan delaars en drie van ander metaal; verder wat keukengerei, twee tafels en een paar schragen met 15 zitkus sens; drie „syden specks" enz. Volgende pastoors van die eeuw in Hazerswoude waren Dirc Moer, die in 1439 pastoor Graet, die afstand deed, opvolgde en Dirc Niclaessoon, in 1441. De parochies van het bis dom Utrecht moesten elk jaar een zeker bedrag betalen aan de Dom te Utrecht. Dit stamde uit alleroudste tijden en die verplichting was hierop dat men alle parochies beschouwde als dochterkerken van de Dom. En gelijk bij de afscheiding van een kerk van de oudere moe derkerk vaak werd overeengekomen, dat de nieuwe parochie jaarlijks wat zou bijdragen aan de oudere kerk, ter compensatie van de schade door de afscheiding geleden, zo hadden alle kerken haar bijdrage te geven aan de Dom. Pastoor Niclaessoon bleef achter in deze betalingen en daarom werd hij aangesproken door de provisoren en dekens van Rijn land en toen dat niet hielp, kwam de goede pastoor van Hazerswoude zelfs in de ban. Maar de vicaris van bis schop Rudolf van Diephout kwam tussenbeiden en in Juni 1345 werd de pastoor weer van die ban ontsla gen. Veel geleerd had pastoor Ni- claess. daardoor niet; in 1447 lag hij weer in conflict met zijn kerklijke overheid over niet betaalde schattin gen en in 1457 moest de kerkelijke rechtbank in Utrecht om de zelfde redenen er weer aan te pas komen, Zeer lang bleef pastoor Niclaes soon in Hazerswoude. Nog in 1463 is hij er. Dan is er weer een geschil, dit maal niet over te betalen bijdra gen, maar over de nalatenschap van zijn moeder. De pastoor van Noord- wijk, Willem Jacobssoon, familie van de pastoor van Hazerswoude, eiste een groot deel van de erfenis en hij werd door de Domproost en door de landcommandeur van Utrecht in het gelijk gesteld. Pastoor Dirc Niclaess. stierf in 1474 en Symon Janssoon van Gisp kwam uit het Haarlemse klooster naar Hazerswou de hem opvolgen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Vannacht hier en daar mist, overigens veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Zwakke lot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets lage re temperaturen. 7 Dec.: zon op 8.32 cn onder 16.30; maan op 13.34 en onder 1.52 uur. dijvie 7.1027.40, stoofsla f 24— 35, nero 1131, witlof 440, spinazie f 1848, tomaten A f 12 58, winterpeen 8.8013.30, alles per 100 kg.; bloemkool 836, sa lade 1.7020.40, knolselderie ƒ2.80 10.80, alles per 100 stuks; pieter selie 3.605.60, selderie 2.20 6.20, peen 919, per 100 bos. GOUDA, 6 Dec. Kaas. Aanvoer 143 partijen; le soort 2.282.33, 2e soort 2.252.27, extra kwali teit tot 2.47. Handel flauw. R'VEEN, 5 Dec. Bloemen. Ag nes 2557 ct. White America 13 31 ct. Herco 2435 ct. Am. Aanwinst 2665 ct. Nicholson 3038 ct. Crim son Ford 3642 ct. Eisen 2938 ct. Argo 3251 ct. Germ 2241 ct. L. Germ 16—23 ct. Agnes Ford 5—11 ct. Herco 69 ct. Crimson Ford 58 ct. Am. Aanwinst 59 ct. Cleophas 4 8 ct. Groente. Tomaten A 19 41; idem B 33—61; idem C 16— 31; idem afw. 1233; Kropsla I 11,10—18.50; idem II 3.50—11.60; Andijvie 7—14; Sav. Kool f 6—8; Rode Kool 59; Bloemkool 8 15; Knolselderij 48 per 100; Stoof sla 5189 ct. per kist. TER AAR, 5 Dec. Groente Wit lof 1, 2128 ct. idem 2, 1015 ct, idem stek 28 ct. Spruiten 2327 ct. idem los 12 ct. Waspeen 915 ct. Rode kool 711 ct. Groene kool 6 9 ct. Sav. kool 510 ct. Witte kool 5 ct. Uien 1926 ct. idem nep 5 ct. Andijvie 1216 ct. idem B. 5 ct. To maten A 26—53 ct. idem B. 2762 ct. idem C. 1230 ct. idem bonken 12 ct. idem afw. 1222 ct. alles per kg. Bloemkool 1, 2430 ct. idem 2. 16 ct. idem 3. 8 ct, Sla 6 ct. Knolsel derij 6 ct. alles per stuk. Selderij 3 5 ct. per bos. Boerenkool 4060 ct. Stoofsla 1678 ct. alles per kist. Druiven 70 ct, per XA kg. HIJ SPOOKTE ZELF Het kan in het leven van éen mis sionaris raar lopen. Spannen zij zich met hart en ziel in om het bijgeloof te verdrijven en voor het geloof der Kerk te doen plaats maken, dan be reiken zij vaak het tegenovergestel de. Zoals het voorbeeld van pater John Schiff aantooont, aan wie het te danken is, dat de negers van de Luo-stam in Musoma thans niet meer twijfelen aan het bestaan van de Jarjo-Waks. Volgens het Luo-bijge- loof zijn de Jarjo-Waks geesten, die een menselijke gedaante aannemen en in donkere nachten over het land zwerven. De spoken worden altijd omringd met een eigenaardig licht. Pater John Schiff, een Maryknoll- missionaris uit New York, werkt reeds twee jaar onder de Luo-stam en spreekt hun taal vloeiend. Van het begin af had hij geprotesteerd te gen het bijgeloof in de Jarjo-Waks, maar zijn woorden maakten slechts weinig indruk. „Pater, wij weten, dat U niet ge looft in het bestaan van die spoken", zeiden de negers hem, „maar we kennen mensen, die hen of hun lich ten nog pas geleden hebben gezien", BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Macbeth", 14 jaar. Lido: „Het ding van een andere wereld", 18 jaar. Luxor: „Zo jongzo slecht", 18 jaar. Trianon: „Bright victory", 18 jaar. Rex: Afgekeurd. Het huis geworden. 'as bouwvallig De pater had dit al herhaaldelijk te gengesproken, het hielp echter bar weinig. Ten einde raad bood pater Schiff aan met vijf inboorlingen een nacht in de heuvels te gaan kamperen om ft te bewijzen, dat de Jarjo-Waks niet zerswoude toen ongeveer 100 huizen bestaan. Een naar uren. nadat hu1 u„,i u.l..:, Bij de benoeming van pastoor Dirc Moer in 1439 had de commandeur zich de inkomsten van de koren tienden voorbehouden en dat was zo gebleven, ook tijdens het pastoraat van van Gisp. Maar nu bleek dat de pastorie, die erg bouwvallig begon te worden, dringend herstel nodig had en daarvoor ontbraken de mid delen. Daarom kreeg pastoor van Gisp voor de tijd van tien jaar de in komsten van de tienden. Dat gebeur de in 1478 en in 1485 overleed pas toor van Gisp; Florentius Adriaenss. werd zijn opvolger, die in 1500 stierf. Tijdens het pastoraat van deze pas toor Adriaenss. vond het onderzoek plaats naar de financiële draagkracht van stad en land om volgens dat on derzoek de belasting te kunnen vaststellen. Op 12 Juni 1494 werd de baljuw met de schout en énkele in woners van het dorp naar Gouda ontboden om daar hun verklaringen af te leggen voor de ambtenaren van de landsvorst. Zij vertelden, dat Ha- bestaan. Een paar uren, nadat hij had en dat er achteruitgang was met zijn mannen het kamp had op- weest sinds de dood van Karei "de ™ldde etn der neSers' dat h,J stoute in 1477. Want toen had men iets had horen bewegen op ongeveer 100 meter afstand. De missionaris, ge kleed in een witte pij, greep de toorts en ging de mannen voor op verken ningstocht. Wat echter de oorzaak van het geluid ook geweest moge zijn, het bewoog zich sneller voort dan zijn achtervolgers, die doorren den tot zij aan een klein dorpje kwa men. Doch daar was niemand te zien of te horen; hoe de spoken jagers ook zochten, alle dorpelingen schenen te zijn verdwenen. Pater Schiff en de anderen keerden naar hun kamp te rug, waar het de gehele verdere nacht rustig bleef. Toen zij de volgende dag op de missiestatie aankwamen, hoorden zij een nieuw sensatieverhaal over de Jarjo-Waks. „De Jarjo-Waks zijn er weer weest, pater, in een dorp hier vlak bij", vertelde een der mannen opge wonden aan de missionaris, „Zij heb ben er een stel bij elkaar gezien en de aanvoerder van de spoken was een lange man in een wit kleed. Hij heeft met vijf andere Jarjo-Waks een arme man helemaal tot in het dorp achterna gezeten. De geesten probeerden de mensen in het dorp wakker te maken, maar niemand durfde zich natuurlijk vertonen. Wij hebben iedereen in de buurt direct gewaarschuwd om voor de Jarjo- Waks op hun hoede te zijn". 120 huizen of gezinnen. Van die 100 waren er 25, die weinig of geen be lasting konden betalen, terwijl er nog 20 huizen onbewoond stonden. Oorlogen waren de schuld geweest van die teruggang; zij waren ge brandschat geworden. De tijden waren duurde geworden en de natte jaren hadden veel scha de berokkend. Want de hoofdbron van hun bestaan was turf delven en veeteelt. Veel van het veen was al uitgedolven en wat er dan overbleef was vrijwel waardeloos water. Eerst wanneer men die uitgeveende plas sen gaat droogmaken en de polders ontstaan, leeft het platteland weer op in een bloeiende landbouw en veeteelt. Hazerswoude had 3200 morgen land, waarvan in dat jaar 1000 mor gen uitgeveend was en 1000 morgen zo moerassig was, dat het niet te ge bruiken was; ondeugdelijk land,, dat „niet en doogen". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Dec. Groente. Rode kool 5.50—10.60, gele kool 6.10— 9 20, groene kool f 5.8012.10, boe renkool 6.4016.70, prei f 9.40 19.90, kroten 11.10—13.30, kroten gekookt 1224, uien f 4.1026.10 peen f 11—24, spruiten 1229, an Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de hulp en het mede leven, ondervonden na het plotseling overlijden van onze dierbare Zoon, Broer en Verloofde PIET VERLAAN. In het bijzonder de H.H. Geestelijken, Eerw. Zusters Dr. Quartel, Familie, Bu ren cn Kennissen. 184 Uit, aller naam, Fam. VERLAAN COR EGBERTS. Verloofde i'Tm. EGBERTS. Katwijk aan den Rijn De prijzen van do WIO- wieek werden gewonnen dioor: 1. Cor Noordermeer. Gr. St, 10; 2 D. Durieux, Rijnstr. 64a; 3 W. Boter mans, Rijnstr. 11. 4 T. J. de Graaf, Kerkstr. 73: 5. v. Eden. Tulpstr. 10; 6 E. Du rieux. O verfijn 9; 7 Chr. v. Leeuwen, Comm.p.; 8 L. Lange, Kerkstr. 66; 9 Joh Korpelshock, Sandtl. 22; 10 N. v. d. Gugten, Acht. lew. 13; 11 fam. Ravensbergcn, Valk b.w. la; 12 D. J. Kromhout, Noordw.w, 66; 13 C. A. v. d. Gugten, Rijn straat 67. 14 Chr. v. Leeu wen Chrz., Comm.p.; 15 Cheret, v. Brakelstraat 74; 16 K. v. Tol. Rijnstr. 2-1; 17 H. de Jong Gommd.laan 47; 18 J. C. Huiskcs, Tulp str, 2: 19. H. de Jong, Comm.p. 6; 20 G. Knetsch. Kerkstr. 19; 20a Jacq. i F. Meijer, Ovemin 2; 21 J. A. dc Bruvne, Valkb.w. 11b 22 J. de Koning, Rusthoek 23 Jo. Heemskerk. Valkb. w. 28. 24 G. Koelewijn, Kerkstraat 15. Net kosthuis aangebo den met huiselijk verkeer, geen beroeps. Br. onder no. 1053 bureau van dit blad. Heren voor een vlotte en nette bediening naar Hcrenkapsalon Alex v. d. Lek. Apothekcrsdijk no. 2 Leiden. Ruime sortering Parfum en Toilet-artike len. 1055 *5? Zonder vooruitbetaling leveren wij Herenwinter jassen, Demi's, kamgaren costuums, Dames- en He renregenjassen enz. enz. uit 1ste klas Herenconfec tiezaak hier ter stede. Vraagh vrijblijvend reizi- gersbezoek. Br. onder no. 1052 bur. van dit blad. 3T Te koop: Sparta 125 c.c. spotgoedkoop, Te bevragen hij W. Zitman. Leliestraat 7, Leiden, na 7 uur. 1044 VOOR BETERE TELEVISIE-ONTVANGST PHILIPS-VAN BERGE HENEGOUWEN DAGELIJKS 7.30-7 -9.1570N-ENEEESTD.2.30-4.45'7-9.15 DAGELIJKS ''ftO-7-9.15-Z0N-EN FEESTD. 230745-7-9.15 DAGELIJKS 2.30-7-915-Z0N-ENFEE5TD. 2.30-4.45-7-9.15

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3