DUINSTREEK RIJNSTREEK Waakzaamheid rond Nieuw-Guinea Philips Hoogtezon Gemeenteraad Rijnsaterwoude Kwestie van vuilnisemmers thans definitief geregeld GOLF ÖONDERDAG 6 DECEMBER 1951 0E LËIDSE COllïtANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE GEZONDHEID VAN UW KINDEREN is juist in de komende winter maanden afhankelijk van de ZON, die onontbeerlijk is. Haal de ZON ook in de winter ir Uw huis door middel van de die U voor enkele guldens per week kunt huren. VERHUUR VERKOOP Fa J. P. v. Berge Henegouwen Aalmarkt 12 Tel. 21782 Leiden. Raadpleeg Uw huisarts. (Advertentie) Prof. Beel minister van Binnenl.Zaken Aangezien de minister van Binnen landse zaken ad interim, mr. F. G. C. J. M. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken te blijven voe ren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door het overlijden van minister mr. J. H. van Maarseveen op dit depar tement is ontstaan. Prof. dr. L. J. M. Beel, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijme gen is bereid gevonden de porte feuille v. binnenlandse zaken te aan vaarden. Het benoemingsbesluit is heden door HJVÏ. de Koningin gete kend. werkloosheidsverzekering. Spr. bracht in herinnering de toestanden voor de oorlog, met de z.g. stempelbureaux en de vele onaangename dingen die daarmede samenhingen. Na de oor log is er veel verbeterd en de uitke ringen worden hoe langer hoe meer aangepast aan de regelingen om schreven in het collectief arbeids contract. Maar nog is het niet wette lijk geregeld en de mogelijkheid van willekeur bestaat nog. Dit nu wordt per 1 Juli 1952 anders als de wet in werking zal treden. De Land en Tuinbouw is een bedrijfstak, waarin de meeste seizoenarbeiders zijn. Voor de Land en Tuinbouw is een bijzon dere regeling getroffen. De premie voor vaste arbeiders is lager dan voor losse arbeiders. Hoe hoog de premie zal zijn valt nog niet te zeg gen. De uitkeringen zullen voor ge huwde arbeiders 80 voor kostgan gers 70 en voor arbeiders die thuis inwonen 60 van het loon bedra gen. De periodiek aftredende bestuurs leden Joh. Versluis, Th. Elstgeest en J. Baak werden allen herkozen. a j LEIMUIDEN St. Nicolaas bij de raad van over leg. Een dag voor zijn verjaardag vond St. Nicolaas nog gelegenheid, om het kinderfeest te bezoeken van de K.A.B., L.T.B. en R.K. Midden standsvereniging. 's Middags om 1 uur waren er 150 kleine kinderen in de zaal van Sneeboer die met ver snaperingen verrast werden en daar na allemaal persoonlijk bij St. Nico laas of zijn zwarte knecht een mooi cadeau konden afhalen. Om half drie was de zaal gevuld met 170 grotere kinderen en vele ouders. Ook toen werden versnaperingen rondgedeeld. Voorts was er een voorstelling met goochelen, poppenkast en een zang wedstrijd. Grote snoek De heren J. v. Haasteren Sr en A. Bolder gaan dik wijls uit vissen. De heer J. v. Haas teren Sr had het geluk een snoek te vangen aan de hengel van ruim 20 pond. De vis had een lengte van 1.10 meter. De collecte gehouden door het Ned. Roode Kruis voor hulp aan Italië heeft in deze gemeente 194.25* opgebracht. NIEUWKOOP Raadsagenda De raad komt Vrij dagavond a.s. om 7 uur in openbare zitting bijeen. Vastgesteld zal wor den een nieuw gemeenschappelijke regeling keuringsdienst voor vee en vlees. Twee leden van de commissie van advies van de keuringsdienst Al phen aan den Rijn zullen worden be noemd. Ter tafel zal ook komen een voorstel van B. en W. tot het aanko pen van een uitrukwagen ten behoe ve van de brandweer en de bouw van een brandspuithuis. TER AAR Rode Kruis collecte De collecte welke gehouden is ten bate van de door watersnood geteisterde gebie den in Italië, heeft in deze gemeente opgebracht f 368.70. Geboren: Gerardus A. A. zn van G. Otto en Th. K. M. Verhoef; Anto- nius J. J. zn van Th. A. Hijdra en P- J. v. d. Meer. Ondertrouwd: A. M. Winter 25 jaar en D. M. v. d. Hoorn 24 jaar; G. A. Otto 26 jaar en E. de Rijk 25 jaar. Getrouwd: M. Doornenbal 26 jaar en M. de Kleer 25 jaar. Overleden: P. Touw 51 jaar echtg. van J. H. v. Beijere Berge Henegouw M. Hölscher 79 jaar. De raad van Rijnsaterwoude kwam in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemees ter J. A. Bakhuizen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad naar aanleiding van de wij ziging van het Toelagebesluit 1951 dienovereenkomstige maatregelen te nemen voor het personeel der ge meente. Voorts besloot de raad de vaste bijdrage aan de A.N.W.B. ingaande 1 Jan. 1952 van 25 te verhogen tot 35 per jaar. De jaarwedden voor de wethou ders zullen ingaande 16 Maart 1951 bedragen 230.— per jaar. Tot leden van de commissie Woon- ruimtewet werden herbenoemd de heren Chr. Overdevest, W. Timmers, R. J. Broekhuizen, P. v. Rijn en E. B. Blaazer. Tot leden van de conmiissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd in de vacature Compeer, de heer S. J. Visser en in de vaca ture mej. Libot„ mej. Ran. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld 1952/1953 werd be paald op 2. De raad besloot de verordening bijdrage ziekteverzekeringskosten gem. personeel ook voor het jaar 1952 van toepassing te verklaren. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer R J. Broekhuizen, werden onder zocht en in orde bevonden, zodat de raad tot zijn toelating besloot. Aan de V.V.V. te Oudewetering werd voor het jaar 1952 een subsi die verleent van 40. Met de Bank van Nederlandse Gemeenten wordt een rekening-cou- i ant-overeenkomst aangegaan groot 30.000.—. De raad besloot op voorstel van B. en W. de nieuwe gemeenschap pelijke regeling inzake de vlees keuringsdienst te aanvaarden. De heer J. A. Bakhuizen werd be noemd tot lid van de commissie van advies met stemrecht en de heer S. J. Visser tot lid met adviserende stem. De gemeenterekening 1950 werd aangeboden met de volgende cijfers: gew. dienst: inkomsten 79467,08, uitgaven 70762,53. Nadelig slot 294 63. Kapitaaldienst: ink. 28744,27, uitgaven 40440,33. Nadelig slot 11696,06. De begroting voor de dienst 1951 werd aangeboden; deze sluit echter niet. Evenals vorig jaar besloot de raad zich te wenden tot Heren Ge deputeerde Staten, met het verzoek te willen bevorderen, dat de bijzon dere bijdrage uit het gemeentefonds ook voor 1952 wordt verhoogd met ongeveer een bedrag van 5000. I Bij de rondvraag verzocht de heer 1 Rodenburg mede te willen delen, of er van de verbreding van de weg 1 ter hoogte van de heer Timmers nog iets zal komen. De voorz. beloofde een onderzoek te zullen instellen. Daarna werd nog gesproken over de woningbouw; getracht zal worden om bij de ingezetenen geld te krij gen om zo mogelijk vier en anders twee woningen te kunnen bouwen. Een circulaire zal worden opgesteld, die huis aan huis zal gestuurd wor den. Gemeenteraad Wassenaar Van officiële zijde is Donderdag te Canberra medegedeeld, dat er, als gevolg van de belichten over het waarnemen van onbekende onder zeeboten, verscherpte waakzaam heid zal v/orden betracht in de wate ren rondom Nieuw-Guinea en ten Noorden van Australië. Hieraan werd toegevoegd, dat deze berichten „niet erg geloofwaardig schenen, doch de Australische regering wenst geen ri sico te nemen". Planters, ambtenaren en te goeder naam en faam bekend staande bur gers zullen deelnemen aan op vrij willige deelneming gebaseerde kust wachtdiensten. Vliegtuigen zullen in- spectievluchten maken boven het kuestgebied en de aangrenzende wate ren. DE OVERSTROMINGEN IN NOORD-ITALIë. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft medegedeeld, dat 217.640 personen dbor de over stromingen van de Po en haar zijri vieren gedwongen waren hun wo ningen te verlaten. De vluchtelingen zijn in geheel Italië in kampen, wo ningen van particulieren, scholen, ziekenhuizen en kazernes onderge bracht. HET MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIë. Per 15 November waren in België 228.700 stuks vee aangetast door mond- en klauwzeer, hetgeen 6,5 pro cent van de runderstapel en 10 pro cent van de varkensstapel betekent. De door veeziekte in België aange richte schade wordt op meer dan een milliard francs per jaar geschat. Tij dens het Dinsdag in de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers gehouden debat over de mond- en klauwzeer-epidemie, verklaarde de Belgische minister van landbouw, dat België op het ogenblik zelf 2000 li ter entstof per maand vervaardigt tegenover 4000 liter in Nederland. In afwachting van de oprichting van een nieuw laboratorium voor de berei ding van entstof is België dus ge noodzaakt dit uit Nederland en Frankrijk in te voeren. Deze invoer is evenwel aan een beperking gebon den, daar genoemde landen natuur lijk ook hun binnenlandse behoefte geheel moeten kunnen dekken. DE PRIJSBEHEERSING IN DE VERENIGDE STATEN. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat het de fabri kanten is toegestaan verhoging van de maximumprijzen te verzoeken. Hierdoor is de mogelijkheid geopend voor prijsverhogingen voor duizen den artikelen met inbegrip van kle ding, vleeswaren, melk, boter, kolen, benzine, tabak, bier enz. Ook de mijnondernemingen en de onderne mingen, die zich bezig houden met het bewerken en raffineren van grondstoffen, zullen hogere maxi mumprijzen mogen aanvragen. Krachtens een wijziging v.an de wet op de economische controlebe voegdheden is de Amerikaanse re gering verplicht de industrie toe te staan, dat zij haar maximumprijzen baseert op de prijzen, die voor de Koreaanse oorlog golden, en reke ning houdt met de prijsstijgingen en -dalingen, die zich tot en met 26 Juli jl. hebben voorgedaan. De nieuwe regeling treedt onmid dellijk in werking. ALPHEN AAN DEN RIJN St. Nicolaas bij de schoolkinderen. Een heel bijzonder bezoek moch ten de R.K. Meisjes-, Jongens- en de bewaarschool vandaag ontvangen. Het was Sint Nicolaas die in hoogst eigen persoon, vergezeld van zyn knecht een afwijking van het les rooster bevorderde. Voor de klassen 1, 2 en 3 had de goede Sint voor elk kind zelfs een geschenk meege bracht, terwijl alle kinderen een gulle tractatie ontvingen. Een klas van de jongensschool zong o.l.v. de heer Pieket een Frans Sinterklaas liedje, waardoor de Sint zeer ge sticht bleek. Voor het eerst bezocht dit Spaans gezelschap de schoolkin deren der parochie op de scholen en wij kregen de indruk, dat dit aller- wege in goede smaak is gevallen. De heer G. Th. A. v. d. Kant, voorzitter van het comité van ontvangst van de grote kindervriend, vergezelde hem op zijn wegen langs Paradijs paden en zo raakte de Bisschop in de namiddag verzeild bij de kleuter tjes. Hier was het een waar genoe gen om de bijna 200 kleintjes te zien genieten van Sint's aanwezigheid. En men had er werkelijk geen kind aan ze. De Sint sprak hen toe, nadat hij onder het zingen van een liedje de zaal had betreden. Het galmde de gehele middag byna onafgebroken van bekende 5 December melodiën. En het enthousiasme brak pas voor goed los, toen de Sint aan Piet en zijn helpers opdracht gaf de geschen ken voor de dag te halen. Met glun derende gezichten namen de peuters elk het hun toebedachte cadeau in ontvangst en natuurlijk waren ze vlot bereid de goede gever een hand je te geven. Zelfs Piet bleek hun harten veroverd te heben toen hij zich tussen het jonge goedje begaf en zich met hen vermaakte. De rijke tractatie lieten ze zich welgevallen en het lekkers dat ze mee naar huis kregen werd niet versmaad Maar ook de kinderen hadden voor de ho ge bezoeker een verrassing bereid. Een aantal alleraardigste spelletjes voerden ze voor hem uit op het to- NOORSE KUSTVAARDER NA EEN ONTPLOFFING GEZONKEN. Het Noorse stoomschip „Sandeid" uit Stavanger is gisteren na een ex- plos:e in het ketelhuis snel gezon ken. Tien personen zijn om het le ven gekomen. Zeven opvarenden zijn gered. Het ongeluk heeft zich voox gedaan aan de ingang van de Mastra Fiord tussen Utslein Klos- ter en Rennesoey aan de westkust van Noorwegen. De .Sandeid" mat 188 ton en werd gebouwd in 1892. DE RIOEKIOE EILANDEN. De Amerikanen hebben de jurisdic tie over de Rioekioe eilanden aan de Japanse autoriteiten overgedragen. Het betreft hier zeven kleine eilan den ten noorden van Okinawa. De Amerikaanse autoriteiten zul len een zekere controle blijven uit oefenen. De eilanden werden in 1946 aan het Japanse gezag onttrokken. De Zui delijker gelegen eilanden liggen voor het merendeel buiten het Ja panse „territoir". Naar de Japanse regering echter verneemt zullen ook deze eilanden uiteindelijk onder Ja pans gezag worden gesteld. Jiatte Minister Wemmers zal op 13 en 14 December een bezoek brengen aan dr. W. Seebohm, de Westduitse mi nister van verkeer. De beide minis ters zullen de havens van Bremen en Hamburg bezichtigen. Het bezoek is te beschouwen als een antwoord op het bezoek dat minister Seebohm enige tijd geleden aan ons land heeft gebracht. Mgr. G. Wagenaar, apostolisch vicaris in de Belgische Congo, is Zon dag op 65-jarige leeftijd te Besankusu overleden. Hij was geboortig uit Soest en werd in 1946 tot bisschop gewijd. Een meisje van 21 jaar, dat in April uit de Rekkense Inrichtingen te Eibergen was ontvlucht, is op ver zoek van de Nederlandse regering te Marseille aangehouden en op transport gesteld. Kapitein P. Olivier van de In- drapoera is als gezagvoerder overge stapt op het ss. Overijsel van de Kon. Rott. Lloyd. Met dit schip is hij gis teren uit Rotterdam een reis begon nen, waarbij hij ook Hongkong, Ko be en Yokohama zal aandoen. Na de oorlog is dat dan weer voor het eerst, dat een schip van de K.R.L. Japanse havens aandoet. neel, met en zonder zang en het was alsof de oude grijsaard weer jong werd met de kinderen. DE KAAG De dames J. Zwetsloot en A. Loogman behaalde te Leiden het di ploma dictaatstenografie in de Ned. taal, 130 lettergrepen per minuut. DE KWAKEL St. Nicolaas op bezoek. Gister morgen arriveerde St. Nicolaas met niet minder dan vijf knechts per boot aan de Vrouwenakker. Aan de wal hadden zich opgesteld de burgemees ter, mgr. J. J. J. Noordman en de schoolkinderen met hun onderwij zers om de goede Sint te verwelko men. Na de begroeting werd de stoet opgesteld en onder marsmuziek van de Muziekvereniging T.A.V.E.N.U ging de stoet langs de Drechtdijk naar de Kwakel. Onderweg werd er door de zwarte Pieten lekkers uitge deeld aan de kleine kinderen langs de weg. Op de speelplaats van de school werden de schoolkinderen door Sint Nicolaas toegesproken en deelde hij zijn goede gaven uit. Na dat de kinderen St. Nicolaas nog toe gezongen hadden, vertrok hij we der op zijn paard omgeven door zijn knechts in de richting Uithoorn, LANGERAAR St. Deus Dedit. In het parochie huis vergaderden de R.K. Land- en Tuinbouwarbeiders onder voorzitter schap van de heer A. Heemskerk. Alvorens over te gaan tot de agenda punten herdacht de voorz. het over leden lid P. Verlaan. Uit het verslag van de penn. bleek, dat er een ba tig saldo was van 85,91. Aan va- cantiebonnen is uitbetaald f 1573,30. Als beloning voor de vele werkzaam heden keurde de vergadering goed dat aan de penningmeester een gra- tificatie zal worden gegeven. De hoofdbestuurder, de heer Le- frink was op de vergadering aanwe zig en behandelde de wacht- en KATWIJK Geboren: Cornelia d. van D. van Beelen en M. van der Plas; An na d. van A. M. de Best en G. Schaap; Cornelis z. van C. de Ruy- ter en H. H. Hoek; Jacobus z. van C. Guyt en J. van der Bent; Willem C. z. van P. Guyt en N. Guyt; Jacob z- van P. Hoogerdijk en N. Noppe; Cornelis z. van G. D. Bomas en C. Meijer; Cornelia A. J. d. van A. van Delft en H. Korpelshoek. Ondertrouwd. H. Schonenberg en S Wolthaus; G. Francois en J. Ra- vensbergen. Getrouwd: B. de Best en IC. van der Plas; W. Kuyt en C. C. J. Rooy- akkers; C. Smit en M. J. Kloos; A. Boesaard en P. Hasenoot; J. A. E. Hiorns en R. van der Rhee; C. Schaap en C. Paap. KATWIJK AAN DEN RIJN Winkelweek gesloten. De win kelweek is weer afgesloten en we kunnen constateren, dat deze weer, zelfs nog meer dan vorig jaar, een succes is geweest. Gisteravond had de sluiting plaats, waarmee gepaard ging de loting voor de grote reeks van prijzen. Dat zo'n winkelweek de aandacht trekt, bewees het feit, dat bij de winnaars der prijzen meerde re personen van buiten Katwijk a. d. Rijn waren. Die hadden dus, aan gelokt door de mooie prijzen, hier gekocht. De officiële trekking had gisteravond op het Turfmarktplein plaats. Enkele honderden (het weer droeg hier veel toe bij) waren daar aanwezig om de uitslag af te wach ten. We noemen alleen de hoogste prijzen. 1ste prijs een 12 delig eet servies Cor Noordermeer. Tweede prijs een prachtig tafelkleed, D. Du- rieux 64 a.; 3de pr. W. Botermans, Rijnstraat 11, 4de pr. F, J. de Graaf, Kerkstraat 73; 5de prijs van der Le den, Tulpstraat 10. (Zie advertentie). Er waren ongeveer 60 prijzen waar onder een step, meerdere Hollandse kazen, 5 ponds rollades, fruitman den, kistjes sigaren, blikken boter, enz. Het Wico-comité kan met vol doening op zijn werk terugzien. LEIDSCHENDAM Bridge-club De uitslag van de club-paren competitie; 1. W. P. A .Derksen—J. Derksen 56.28; 2. W. van LentN. Bergman 52.93; 3. H. J. van der MeijdeN. W. Halverhout 52.49; 4. H. J. Heijdt—F. Meijer 52.5: 5. G. HooijmansP. Hooijmans 49.07; 6. J. van DelftL. van Haastrecht 47.47; 7. W. Spigt—C. de Bree 47.21; 8. J. CoomansN. Kippersluis 42.19. LISSE Schoorsteenbrand. Woensdag werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in het perceel Vreewijk 24, bewoond door de heer Elfering. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur in de kiem gesmoord, waardoor erger werd voortkomen. De heer A. van Berkel is te 'sGravenhage geslaagd voor het di ploma Maatschappelijk werker. Geb.: Nicolaas Petrus Maria, z. v. C. Groenewegen en M. F. v. d. Ploeg. Onclertr.: Cornelis A. de Vries, 27 j.jjen Lydia A. Vermeij, 25 j. Getr.: K. J. v. d. Hoorn en C. A. Warmerdam; G. J. de Jong, te Haar lemmermeer, en P. van der Spruit: J. Runge en M. B. Kulk; H. J. J. v. Diest, te Sassenheim en J. v. d. Meer. Gistermorgen kwam de Gemeen teraad van Wassenaar in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een lange agenda, die o.m, het punt reinigingsrechten en uniforme vuilnisemmers bevatte. Het was gisteren de vierde maal, dat deze kwestie ter sprake kwam. Thans is een besluit genomen, dat naar het zich laat aanzien, met meer sympathie zal worden ontvangen dan het vorige besluit, waarbij de gemeentenaren verplicht werden een nieuwe emmer te kopen voor een bedrag van 8.11 per stuk Dit be sluit is ingetrokken. In de plaats van de jaarlijkse aanslag in de reini gingsrechten zal nu voortaan maan delijks een bedrag van 0.60 wor den geïncasseerd per gebruikte em mer. Bovendien is tegemoetgekomen aan de belangen van de grote gezin nen, doordat zij een extra emmer zullen kunnen krijgen, zonder extra kosten. Voor diegenen, die tot nu toe per jaar een aanslag in de reini gingsrechten ontvingen van 3. zal de maandelijkse heffing 0.25 bedragen. Het aantal ingezetenen, dat dit lage tarief zal betalen is voorts uitgebreid. Voordat de emmerkwestie weer ter sprake kwam werd er door de raad een verzoek behandeld van mr. C. A. van Gorcum, om in deze raads vergadering vragen te mogen stellen over de financiering van de woning bouw in de gemeente Wassenaar. De raad ging daar mee niet accoord, ge zien het feit, dat geen der raadsle den Van het stellen van deze vragen afwist en zich dus niet op deze ma terie heeft kunnen voorbereiden en bovendien, omdat deze kwestie over twee weken, n.l. als op 19 December de begrotingen voor '52 openbaar worden behandeld, uitvoerig zal worden besproken. Aanval op R.K. E.H.B.O Een opmerking van de heer L. G. Oosterling over het naast elkaar be staan van een algemene en een R.K. E.H.B.O.-vereniging gaf aanleiding tot een kort debat over het al of niet SASSENHEIM Geboren: Geertruida Johanna Ma ria dr van Th. F. van Beek en A. J. H. van Noort; Robert zn van H. Broer en A. van Noort; Gerardus Joannes Petrus Maria zn van M. S. M. E. Koek en C. M. Ben?elman. Ondertrouwd: A. W. van Tol 26 jaar te Ter Aar en C. C. Rotteveel; K. S. Eikelenboom 26 jaar en A. van Vliet; K. Scheffer 26 jaar en C. Slootweg 22 jaar te Lisse. Getrouwd: P. H. van der Ploeg 24 jaar te Voorhout en J. B. Krom 24 jaar. W. Veilbrief 28 jaar te Delft en C. Varkevisser 25 jaar. Overleden: P. G .J. Boot 5 mnd.; A. de Winter wed. van Th. Korte- kaas 81 jaar. E. van 't Hart wed. van M. van Zoen. 71 jaren. VOORHOUT St. Nicolaas kwam op de scholen. In aansluiting op het bezoek van Zaterdag jl. aan onze gemeente, kwam St. Nicolaas Woensdagmiddag op alle scholen. Allereerst was de Chr. school aan de Jac. v. Beierenweg aan de beurt. Voordat de Sint arriveerde was burgemeester de Graaff ook aange diend, benevens enkele dames van het comité, welke St. Nicolaas in zijn vele werkzaamheden hebben bijge staan t.w. mevr. de Graaff en mevr. Bots. Door het hoofd der school wer den deze verwelkomt. Tijdens het zingen van diverse al oude versjes, verscheen de Sint met twee zwarte Pieten in de lokalen. On der ademloze stilte werd de goede man door het hoofd der school, de heer A. Hederik, welkom geheten, waarna de Sint de ere-plaats kreeg voor de klas. Het was de goede man een genoegen, nu ook eens deze school met de kinderen te bezoeken. Ja, hij heeft het ook zo druk, dat dit niet altijd elk jaar kan geschieden. Hierna kwam het bewuste boek met de vele namen op de schoot van de heilige man en een viertal leerlingen moesten horen dat St. Nicolaas alles van hen wist. Allen beloofde intense beterschap. Daarna werden door de Sint de prijswinnaars bekend ge maakt van de tekenwedstrijd. Ver der werden de kinderen allen door de Pieten vergast op een zakje met inhoud. Op de speelplaats werden nog pepernoten gestrooid. Voor de leerlingen een zeer geslaagde mid dag. Vervolgens werden bezoeken ge bracht aan de R.K. Meisjesschool, waar dezelfde resultaten konden worden geboekt. Aan de R.K. Jon gensschool kwam de Sint voor ledige klassen. De leerlingen waren reeds naar huis gestuurd, hetwelk eigen lijk te betreuren was. De cadeautjes welke de Sint meegebracht had, wer den ter plaatse gedeponeerd en zul len door het onderwijzend personeel verdeeld worden. Examen E.H.B.O. Voor het exa men van de R.K. E.H.B.O. afd. Voor hout slaagden de volgende personen: de dames M. van Steijn, A. Braun, Gern. Aliard, Jo Eggen, A. Vergou wen, Corry van Kempen, en de he ren J. Bierman. A, A. van Kampen, H. Warmenhoven en H. J. v. d. Lans (met lof van de examinator). Mej. Vergouwen voor praktijk en de heer J. Bierman voor theorie. Examina tors waren dr. v. Praag en dr. A. W. Bots en de heer Ritzen. Voor de nieuwe cursus die 11 Dec. a.s. des avonds 7.39 uur aanvangt in café de Bonte Koe, kan men zich avond. De collecte van het Roode Kruis voor hulp aan Italië heeft 248,68 I opgeleverd. wenselijk zijn van confessionele ver enigingen op dit terrein. De voorstel len van B. en W. om aan beide ver enigingen subsidie toe te kennen werden z.h.s. aangenomen, nadat de heer van Bemmelen zijn grote te leurstelling er over had uitgespro ken, dat juist van Prot. Chr. zijde het bestaansrecht van een confessio nele verenigiöfe in twijfel werd ge trokken en nadat de heer Oosteling nader had verklaard niets onaange naams te hebben willen zeggen over de R.K. vereniging. Het voorstel van B. en W. om aan de Stichting Wassenaarse O.L.B. fe deratie een subsidie toe te kennen van 1000.in plaats van de ge vraagde 3000.was voor de heer mr J. Blom aanleiding een voorstel in te dienen, om het bedrag op 2000.te stellen. Van de zijde van B. en W. werd het standpunt in de ze nader toegelicht. De Stichting ont vangt per jaar reeds een groot be drag aan subsidie, n.l. f 5000.—, Bo vendien is twee jaar geleden een ex- tra-subsidie toegekend van f 2000. Nu wederom een verzoek om extra subsidie van 3000.binnenkwam hebben B. en W, zich op het stand punt gesteld, dat er ergens een grens moet zijn, ook al, omdat het door particulieren voor de Stichting bij eengebracht bedrag ver beneden de verwachtingen is gebleven. Het voor- stel-Blom kwam in stemming en werd met 8 tegen 7 stemmen aan vaard. Benoemingen. Tot onderwijzer aan de L. School No I werd benoemd de heer G. B. C. van Risp, tijdelijk onderwij zer aan de Openbare School te Am- merstol en tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Bloemcamplaan de heer M. Meyer, tijdelijk onderwijzer aan deze school. In een vacature, ontstaan door het bedanken van de heer R. Koning voor de commissie tot wering van schoolverzuim werd voorzien door benoeming van de heer H. Boer. De overige zittende leden werden her benoemd. De raad ging accoord met een voorstel van B. en W. om in het ka der van de Sociale Werkvoorzienings regeling een aantal van maximaal 25 moeilijk plaatsbare werklozen uit Wassenaar in te schakelen bij het object „Duinbeplanting", dat door Staatsbosbeheer binnenkort ter hand zal wórden genomen. Bij het voorstel tot het besteden van een bedrag van 314.000.voor het aanleggen van straten ten Noord Westen van de Deylerweg, waardoor een perceel bouwgrond van ruim 33.000 vierkante meter bouwrijp wordt, oefende de heer C. E. van den Berg en de heer mr C. A. van Gor cum critiek op het feit, dat in deze kwestie de commissie voor herzie ning van het uitbreidingsplan niet was gehoord. Het uitbreidingsplan had reeds 4 jaar geleden klaar moe ten zijn. Nu wordt steeds nog verder gewerkt op basis van het oude plan, zonder dat de commissie, die voor de herziening is ingesteld, de kans krijgt kennis te nemen van de plannen. Mr. van Gorcum wees voorts op het gevaar dat in oorlogstijd ontstaan kan voor woningen, die te dicht bij een militair vliegveld als bijvoor beeld Valkenburg zijn gebouwd. Een poging van de heer van den Berg. om de beslissing in deze uit gesteld te krijgen, totdat de zaak be zien zou zijn door de hierboven ge noemde commissie mislukte. Een desbetreffend voorstel werd door de Raad verworpen. De overige stukken, die de agen da bevatte, werden als hamerstuk- ZOETERMEER H.A.L.O.P. Voor de tweede maal heeft het comité het oude papier op gehaald. Ook deze keer is het een groot succes geworden. Er werd c.a. 2000 kg bijeengebracht. R.K. Kinderuitzending-. Dank zij de grote vrijgevigheid van de ka tholieken in Zoetermeer kunnen nu niet 5, waarop oorspronkelijk was gerekend, maar 7 kinderen naar een gezondheidskolonie uitgezonden wor den. A.s. Vrijdag zullen deze pa tiëntjes naar Boxtel naar de St, An- tonius-inrichting vertrekken om daar op krachten te komen. Biljarten. De ex-amateur-kam- pioen biljarten, de heer van Eijme- ren, was te gast bij de caféhouder C. Koot. Hij trof het evenwel niet, want J. v. Steenderen was in goede vorm. Van Eijmeren moest 500 car. cadre spelen, doch behaalde er 305, van Steenderen moest 100 car. libre spe len en behaalde deze in 12 beurten, zodat van Eijmeren op 305 bleef staan. Hierna gaf van Eijmeren nog enige staaltjes biljartkunst weg, wel ke zeer aandachtig door de aanwe zigen werden gevolgd. In de zaal van de heer A. v. Well werd een aanvang gemaakt met de persoonlij ke bilj ar tkampioenschap- pen van Zoetermeer. Aan deze wed strijden namen 10 spelers deel. In het vervolg zullen de kampioens wedstrijden elke Donderdagavond worden gespeeld. Iedereen kan deze wedstrijden gratis bijwonen. Voor de jaarlijks terugkerende kampioen schappen is een wiselbeker beschik baar gesteld, terwijl de kampioen te vens een persoonlijke prijs zal ont vangen, De candidaten zijn: J. van Steenderen; A. v. d. Meer, C. Koot, G. Friggen. H. v. Well, J. v. Buijte- ne, J. v. Buijtene, A. J. J. v. Well, C. van Leeuwen, L. Muilwijk en P. Friggen. De uitslagen van de eerste gespeelde wedstrijden luiden: J. v. Steenderen 150 car. 31 beurten hoog ste serie 26; P. Friggen 75 car. 31 beurten hoogste serie 17; A. v. d. Meer 150 car. 46 beurten hoogste se rie 17; J. v. Buijtene 125 car. 46 beur ten hoogste serie 14. Alle spelers moesten 159 car. spelen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2