®eCcid<se(2oti/tcmt Vrije verkiezingen voor geheel Duitsland De toestand in Egypte wordt steeds slechter Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12453 Moskou houdt niet van toezicht Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MOSKOU WIL GEEIN POTTEKIJKERS PROPAGANDA- SPEL VERTEGENWOORDIGERS van de Grote Vier zitten vanaf begin deze week te Parijs samen achter gesloten deuren om te trachten overeenstemming te verkrijgen over de kwestie der bewapeningsbeper king. Of ze al die tijd zwaar debatteren of intussen ook wel eens een kaartje leggen met z'n vieren, is ons niet bekend, want de zittingen zijn zwaar geheim. Toch wordt na afloop van een zitting wel eens verteld, hoe de stand is en dan blijkt, dat er maar bitter weinig schot in zit. De drie Westelijke mogendheden zeggen wat hun standpunt is en Wisjinski zet uiteen wat Moskou wil en het enige resultaat van al dat vergaderen is, dat men nu wel precies weet wat ieder wil. In hoofdtrekken komt het 0 hierop neer, dat Moskou de opbouw van het Westerse c'efensie-stelsel wil verhinderen en langs allerlei wegen dit doel tracht te bereiken. Te Parijs wordt daar om de eis gesteld, dat de atoombom op de lijst der verboden wapens zal worden geplaatst en dat ieder der Grote Vijf z'n bewapening zal be perken met één derde. Als dat nu maar eenmaal is aangenomen, zal Rusland wel een lijstje opmaken van zijn bewapening, waaruit dan moet blijken, dat er één derde van ge schrapt is; atoombommen heeft het alleen maar voor vredelievende doeleinden. De Westerse mogendhe den zijn echter een beetje wantrou wig en willen kunnen controleren, wat ieder van de partijen inderdaad heeft afgeschaft. Daartoe willen zij het eerst eens zijn over een contro le-stelsel, dat werkelijk „waterdicht" is en geen mazen of lekken ver toont. „Daarover praten we later wel eens", zegt Wisjinski en hij denkt: „Met St. Juttemis". Zo wordt het meer en meer dui delijk, dat het Rusland geenszins te doen is, om tot betere verhoudingen en tot ontspanning in de wereld te komen, maar dat verzwakking van de tegenstander het enige doel is, waarnaar gestreefd wordt. Precies dezelfde bedoeling ligt ten grondslag aan de nobele voorstellen cm Oost- en West-Duitsland te her enigen. „Laten wij vrije verkiezin gen houden in geheel Duitsland" stelt Grotewohl voor. „Als ze werke lijk vrij zijn, is daar geen bezwaar tegen", zegt men in West-Duitsland en de bezettende mogendheden zien daar ook geen been in. Daarom wil men deze verkiezingen doen houden onder controle van de Verenigde Naties, het orgaan, waarin alle be langhebbende partijen vertegenwoor digd zijn. „Goed", zegt men in de Ver. Naties, „laten wij eens nagaan, of dat mogelijk is". Daarom zijn vertegenwoordigers van West- er Oost-Duitsland uitgenodigd om te ko men praten. Maar dat is de bedoeling niet van Moskou; een toezicht van de Verenigde Naties is nu opeens buk ken voor het Amerikaanse dollar- imperialisme" en dergelijke fraaiig heden meer. Werkelijk „vrije" ver kiezingen wil men in Moskou aller minst, en toezicht nog veel minder, want dan komen allerlei trucjes aan het licht, welke zo mooi waren inge studeerd. Het Westen trapt daar niet meer zo gemakkelijk in, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat vele Duitsers zich laten verblinden door de schone schfjn van de voorgespiegelde her eniging der twee Duitse gebiedsde len. ALGEMEEN DEMONSTRATIE-VERBOD J^E EGYTISCHE minister van binnenlandse zaken, Foead Serag el Din, heeft op een persconferentie te Cairo in antwoord op een vraag ver klaard: „Ik kan kortweg zeggen, dat de toestand wat betreft de betrek kingen tussen Engeland en Egypte slechter wordt". Hij deelde mede, dat van Donderdag af alle demonstraties in het gehele land verboden zijn. De politie zou dit verbod „met alle middelen" handhaven. RELLETJES TE CAIRO EN ALEXANDRIë. Egyptische politie-agenten schoten gisteren op Egyptische arbeiders en studenten tijdens anti-Engelse beto gingen te Cairo. Dertig hunner wer den gewond. In de Engelse avond school te Alexandrië en in het kamp van het Engelse garnizoen te Moascar in de landengte van Suez nabij Is- mailia ontploften bommen. Het was de derde dag van hernieuwde activi teit van terroristen, die hebben ge zworen de Engelsen uit de kanaal zone te verdrijven. De politie opende het vuur op een menigte, die bijeengekomen was om te protesteren tegen de vuurgevech ten in de landengte van Suez tussen Engelse troepen en Egyptenaren. De gers beantwoordden het vuur met een lawine van stalen staven en lege coca-colaflesjes, die zij hadden geroofd uit een omvergeworpen vrachtwagen. De politie legde een afzetting rond het kwartier, waar de arbeiders van daan kwamen. Elders riep de politie de hulp in van de brandweer om op roerige studenten met waterstralen af te koelen. Ten einde raad wierp zij ti aangas bommen en toen dat niet baatte opende zij het vuur. De ontploffing te Alexandrië deed zich voor op het toilet, waarvan de mimen werden weggeblazen. De ont steking trad blijkbaar in werking toen een Egyptische student de deur Verslagenheid te Chatham Nog vier jongens bezweken Het tragische ongeluk te Chatham heeft in geheel Engeland diepe in druk gemaakt. Inmiddels zijn vier jongens aan hun verwondingen be zweken, zodat het totaal aantal slachtoffers is gestegen tot 23, het hoogste aantal dat ooit bij een auto ongeluk is voorgekomen. In Chatham en de marinebasis Ply mouth wapperden gisteren de vlag gen halfstok. Koning George heeft dé commandant van de zeecadetten een boodschap gezonden, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn diepste gevoelens van medeleven met de fa milieleden van de jongens. Attlee, de leider van de oppositie in het Lagerhuis, heeft premier Churchill verzocht om instructies te geven, dat voortaan bij troepenbewe gingen in het donker het begin en opende. Hij liep ernstige verwondin gen op. Van de 200 studenten, die zich in het instituut ophielden ten tijde van het voorval, werd nie mand gewond. Volgens de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken bedragen de Egyptische verliezen sinds Egypte de verdragen met Engeland opzegde 117 doden en 438 gewonden. Onder de doden bevinden zich 33 agenten, 4 vrouwen, 5 kinderen en 75 burgers, onder de gewonden 99 agenten, 8 vrouwen, 1 kind en 330 burgers. De ramp op de Philippijnen Gouverneur Pacienco Ysalina van de Oostelijke Philippijnse provincie Misamis, die van het nabijgelegen eiland Mindanao is gearriveerd om de leiding van het reddingswerk en de ontruiming op zich te nemen, schatte, dat de plotselinge hevige uit barsting van de 1700 meter hoge vul kaan Ilibok-Hibok op het Philippijn se eilandje Camiguin 2000 doden heeft geëist. Tot dusver zijn 500 do den geteld, maar dezen konden slechts geborgen worden aan de rand van het vewoeste gebied met een op pervlakte van vijftien vierkante kilo meter, aan de voet van de vulkaan. Reddingsploegen worden per boot en vliegtuig naar het eiland ver voerd, terwijl een grootscheepse actie op touw is gezet ter evacuatie van de 65000 bewoners van het eiland, daar de nog voortdurend in actie zijn de vulkaan allen met de dood be dreigt. Ook is er op het eiland een groot gebrek aan voedsel en water. Amerikaanse marinevliegtuigen ne men aan de reddingswerkzaamheden deel. De reddingsploegen zien zich voor een zeer zware taak geplaatst, daar de hitte in het gebied, waar zij moeten werken, zeer groot is en zij moeten werken in de omgeving van de rommelende en vuur spuwende vulkaan. Giftige dampen stijgen op uit spleten in de bodem. De uitbarsting van de Hibok op Camiguin heeft 5-00 doden en een groot aantal gewonden geëist. Tien duizend personen moesten geëva cueerd worden. Inmiddels blijft de vulkaan stenen en lava uitbraken. De regering heeft de toestand in handen dank zij het snelle optreden van marine, leger en het Roode Kruis alsmede van Philippijnse en Amerikaanse vlieg- Vulkaaneruptie op de 1 Philippijnse archipel einde van de colonnes met waar- tuigen. schuwingslichten aangeduid moeten I Een aantal dorpen zijn geëvacueerd, worden. De premier heeft toegezegd De bewoners zijn overgebracht naar hiervoor te zullen zorgen. I omliggende eilanden. Op het ooste lijke deel van Camiguin is een kamp ingericht. De uitbarsting kwam zo plotseling, dat de meeste van de bewoners van ae vulkaanhellingen r<^t meer kon den ontkomen. Vijf dorpjes zijn vol komen vernietigd. De inwoners zijn omgekomen. De rookontwikkeling is zo krachtig, dat het gehele eiland ook overdag in het duister is gehuld. De onontwikelde bevolking meen de, dat het einde der wereld geko men was. Sommigen kon men zien vluchten, anderen daarentegen kniel den in hun woningen neder om voor hun zieleheil te bidden. Op het eiland heerst een verstik kende hitte, p'anten en bomen zijn verdord. Dit en ook de asregen maakt het reddingswerk uiterst moeilijk. In de afgelopen nacht en in de ochtend zijn nog drie uitbarstingen gekomen. De gevaarlijke zone is thans echter geheel geëvacueerd. Chili en Pakistan zijn bij eerste stemming gekozen tot leden van de Veiligheidsraad. De besprekinaen op Korea Roden noemen neutrale waarnemers De communisten in Korea hebben gisteren verklaard, dat Tsjecho-Slo- wakije, Polen, Zwitserland, Zweden en Denemarken in aanmerking zou den kunnen komen als „neutrale waarnemers" voor het verrichten van een inspectie achter de linies tijdens een wapenstilstand op Korea. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft drie wetsontwerpen goedgekeurd, een voor de reorganisatie van het nationale verzekeringsstelsel, een voor het instellen van een fonds voor de industriële opleiding van jonge ar beiders en een derde voor de „natio nalisatie" van de juristen. Aanspra ken op ziektetoelagen zullen zoals in de Sowjet-Unie slechts behandeld worden door de vakverenigingen, Een staatscommissie zal verantwoor delijk zijn voor de pensioenen. Jden jacii geleden: ondergang By fteait Mat Baat Mgr. Stepinacs vrijlating Onder welke voorwaarde? De Zuidslavische regering heeft thans officieel bekend gemaakt, dat zij aartsbisschop Stepinac in vrijheid heeft gesteld. Dit nieuws is in het Vaticaan met vreugde begroet, maar men was minder tevreden over de tekst van de officiële mededeling, waarin gewag wordt gemaakt van een „voorwaardelijke vrijlating". Officieel commentaar kon het Va ticaan echter nog niet geven, omdat het nog geen rechtstreeks bericht van Belgrado heeft ontvangen. Een zegsman herinnerde er aan, dat volgens het reeds eerder bekend gemaakte standpunt van het Vaticaan een beperkte gratie niet zou worden aanvaard. Indien maarschalk Tito de aartsbisschop om politieke rede nen vry wil laten, zo zei hij, is het iets anders, maar indien hij werke lijk toe wil geven, dat Stepinac on schuldig is, moet hij hem onvoor waardelijk in vrijheid stellen en hem in zijn' ambt van aartsbisschop herstellen. Indertijd heeft het Vaticaan tegen de arrestatie van de Zuidslavische primaat geprotesteerd door allen, die iets met zijn arrestatie te maken hebben, in de ban te doen. Mgr. Stepinac zal zijn intrek ne men in de pastorie van zijn geboorte plaats Krasitsj. Het is echter niet bekend, welke voorwaarden aan zijn vrijlating zijn verbonden. Waar schijnlijk zal zijn bewegingsvrijheid beperkt zijn tot de plaats van zijn inwoning en zal het hem niet zijn vergund wederom een hoge positie in de Zuidslavische Katholieke Kerk te bekleden. Vrijdag 7 December is het 10 jaar geleden dat de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour onverhoeds werd aangevallen door Japanse duikboten en bommenwerpers, en vele Amerikaanse oorlogsschepen zwaar beschadigd of tot zinken werden gebracht. Door dit feit werden de Ver. Staten betrokken in de laatste wereldoorlog. Een bootje is de brandende „West Virginia" genaderd om een matroos uit het water te redden. Rook stijgt op uit het middenschip, waar het schip het hevigst en fataal getroffen is. Qp de brug (midden boven) merkt men nog twee mensen op. Achter de tot zinken gedoemde „West Virginia" ziet men nog een gedeelte van het slag schip „Tennessee". heemdeling," Bezae&t Maiden Sinterklaas en Zwarte Piet hebben Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Sedert 1948 had de Sint de reis per boot van Mon nikendam naar Marken niet meer gemaakt. De kinderen van het kleuter schooltje van Marken zijn kennelijk onder de indruk van de eerbiedwaardige bezoeker. HET DEBAT over de Duitse verkiezingen in de politieke commissie van de Verenigde Naties is opgeschort om gedelegeerden uit West en Oost-Duitsland gelegenheid te geven naar Parijs te reizen, waar zij hun stem in de vergadering kunnen doen horen. De Westelijken blijven bij hun standpunt, dat, alvorens men derge lijke maatregelen neemt, men een deugdelijk systeem van toezicht op ontwapening moet hebben opgezet. Men is elkaar dus nog geen stap ge naderd. KoJiAeftfe.... Tevergeefs gebruikt men veel woor den om iets te weigeren; de ander Noort toch alleen het „neen". Intussen is echter reeds bekend geworden, dat Oost-Duitsland aan de uitnodiging geen gehoor zal geven. Men staat in de Russische zóne name lijk op het (Moskouse) standpunt, dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn over eventueel te houden al-Duitse verkiezingen te beraadslagen. Derge lijke verkiezingen moeten immers worden geregeld door de Duitsers zelf en West- en Oost-Duitsland kun nen daartoe gezamenlijk een kieswet opstellen. De Westduitse regering heeft ech ter reeds een delegatie klaar om naar Parijs te vertrekken. De politieke commissie zal zo nodig de Westduit sers alleen horen. Wanneer het de- Betogingen in Teheran Vanmorgen hebben honderden man nelijke en vrouwelijke studenten te Teheran een betoging gehouden. Een groot aantal'politiemannen en mili tairen hadden de straten, die naar de universiteit voeren, afgesloten. Toen brandslangen op de demonstranten werden gericht, antwoordden deze met stenen. Aan beide zijden vielen gewonden. Politieversterkingen, bij gestaan door aanhangers van pre mier Mosadeq, gewapend met knup pels en messen, vielen daarop de stu denten aan. De betogers verspreid den zich eerst, nadat nog meer mili tairen met zware machinegeweren waren ontboden en waarschuwings schoten waren gelost. Het Perzische kabinet heeft een spoedzitting belegd en overweegt de afkondiging van de staat van beleg. Naar verluidt hebben verscheide ne demonstranten ernstige verwon dingen opgelopen. Een politie-agent zou om het leven gekomen zijn. Woensdag hebben Perzische stu denten een beroep gedaan op „alle cultuurvrienden", vandaag te beto gen tegen „het a-culturele en schan dalige gedrag van de politie van Te heran". Het beroep is uitgegaan van de vereniging van „Academisch ge vormde communisten" en de Perzi sche studentenvereniging. Geen toenadering te Parijs Het enige resultaat dat de Grote vier, die over hun onowapenings- voorstellcn confereren, tot dusver hebben bereikt, is een duidelijke for mulering van hun respectieve stand punten, want toenadering is nog op geen enkel onderdeel bereikt. Gisteren bleek duidelijker dan te voren, dat Rusland zich slechts inte resseert voor twee punten: uitban ning van de atoombom door de Ver enigde Naties en vermindering van de wederzijdse bewapening met één derde binnen het jaar. bat wordt heropend, zal men discus siëren over het Westelijke voorstel om een neutrale commissie naar Duitsland te zenden, welke dient te onderzoeken, of daar de voorwaar den aanwezig zijn voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen. Duitsers voor Europese gemeenschap Dinsdag heeft bondskanselier Ade nauer de Britse groep van de inter parlementaire unie in de zaal van de grote commissie in het Britse La gerhuis toegesproken. Hij wees neu traliteit voor West-Duitsland van de hand en noemde integratie van de landen „een gebiedende eis van onze tijd". Volgens hem ondersteunden alle Duitsers, met uitzondering van kleine groeperingen op de linker en de rechtervleugel, het denkbeeld van een Europese gemeenschap. Duitsers mogen weer vliegen De Westelijke geallieerden hebben besloten West-Duitsland toe te staan eigen binnenlandse vliegdienstcn in te stellen. Het vllcgtuigpersonecl zal echter voorlopig uit buitenlanders bestaan. West-Duitsland zal zelf geen vliegtuigen mogen bouwen, aldus Westelijke geallieerde kringen te Bonn. De officiële reden voor het feit, dat het personeel voorlopig uit bui tenlanders zal bestaan, is, dat West- Duitsland na zes jaar vliegverbod niet over personeel beschikt, dat is opgeleid voor het vliegen met mo derne toestellen. De betrokken ontwerpovereen komst tussen de Westelijke geallieer den zal deel uitmaken van ongeveer zes conventies en een twaalftal sub conventies, die tezamen het bezet tingsstatuut zullen vervangen en de grondslag leggen voor het deelnemen van West-Duitsland aan het Europe se leger. Het stelsel van conventies en subconventies is hiermee in ont werp gereed Men verwacht, dat de Westelijke hoge commissarissen het ontwerp aan dr. Adenauer zullen overhandigen, wanneer deze uit Londen terugkeert. Het is nog niet duidelijk, of de Wes telijke mogendheden zullen staan op een financiee1 aandeel in de op te richten Westduitse luchtvaartmaat schappijen. Zij zouden de positie van haar eigen maatschappijen willen bescher men, die reeds een uitgebreid lucht- vaartnet in West-Duitsland hebben opgebouwd. Deze maatschappijen zijn o.m. de „Pan American Air ways", de „Transworld Air Lines", de „British European Airways", de „Air France", de KLM en de Scandi navische SAS.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1