Geheimzinnig telefoontje bracht Leidse prijswinnaar in vertwijfeling oubt" farteiielt WIE HEEFT ER GEBELD? De prijswinnaars Leve de Partij.... en de Partij stierf K.A.B. en geloofsafval HHHflB?!!!!»1 Oude Genever Populair, jJ^eisjeshandel WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 EEN SENSATIONEEL SLOT VAN DE ACTIE „BAAS BOVEN BAAS" Terwijl de „Pottebaas" gisteren avond met gulle hand en met me dewerking van de onverstoorbare notaris in Den Haag zijn duizenden guldens over Nederland rondstrooi de, vloog hfj in sneltreinvaart van den Haag naar Leiden, om daar in de Willem de Zwijgerlaan 71, bij de familie v. Deventer, de prijs van 1000 gulden, door de schoorsteen te laten glijden, daarmede voor een St. Nicolaasverrassing zorgend, die 5 December 1951 onuitwisbaar in de harten van alle v. Deventers zou griffen. En terwijl wij, uitgelaten, dat een der leden van de Partij voor Blij heid en Romantiek (R.I.P.) uit Lei den en Omstreken bij de gelukkigen behoorde, te Hilversum onze handen blauw klapten, hoorden wij plotse ling via de telefoon een stem. die het gehele bedrag weer terugschonk aan het Kath. Nat. Thuisfront. Nog werd de feestmars voor dit vorstelijk gebaar gespeeld (inder- aaad vorstelijk, want men moet welhaast een vorst zijn, om zo maar 4.000 gulden weg te geven) of er kwam een tweede telefoontje uit Leiden. Wederom vertelde een me neer, dat hij v Deventer heette, maar daarnaast klonk het ontsteld, dat deze meneer in het geheel niet van plan was, de kapitale prijs weg te geven. Dat er tussen het eerste en twee de telefoontje het een en ander ge beurd was in de Sleutelstad, laat zich gemakkelijk raden. Mevr. v. Deventer wist van niets Nog steeds is mevrouw v. De venter niet van haar verbazing be komen, toen wij haar hedenmorgen opzochten. (Haar man, bouwvakar beider, was naar zijn werk in den Haag gegaan). Nog steeds kon zij met moeite alles omvatten en nog steeds verkeerde zij in spanning, of er niet op het allerlaatste moment een kink iij de kabel zou komen, die de vierduizend gulden nog langs haar neus voorbij zal doen gaan. Het was reeds laat, toen de heer en mevrouw v. Deventer gisteravond te zamen bij de kruidenier waren, cm de laatste hand te leggen aan hun Sint Nicolaas-inkopen Terwijl ei druk geredeneerd werd over het probleem, of Johnny, hun zes-jarig zoontje, een letter van melk- of van pure chocolade wilde hebben, werd er plotseling op zeer krachtdadige wijze aan de bel getrokken. De kruidenier gaf blijk over veel zelfbeheersing en tegenwoordigheid van geest te beschikken. Toen hij de deur openmaakte en daar een totaal van streek zijnde buurvrouw van de fam. v. Deventer aantrof, die beweerde, onmiddellijk mevr. v. Deventer te moeten spreken, zei hij in eerste instantie, dat deze niet aanwezig was. Maar mevr. v. Deventer had de opgewonden buurvrouw reeds ge-| boord en onmiddellijk vermoedde zij, dat er iets met haar twee peu ters aan de hand was en stoof op buurvrouw af Rood van opwinding wist deze haar ten slotte duidelijk te maken, dat er van angst helemaal geen sprake was.... „Meid je hebt vierduizend gulden gewonnen...." was alles wat zij nog uit kon bren gen en daarna had deze dame al haar aandacht nodig om weer een beetje op adem te kunnen komen en bleef het geheel geval voor mevr. Deventer nog een volkomen ook partij had gekozen in het grote verkiezingsgevecht. Voor de heer v. Deventer zelf ech ter, was het in het geheel geen raad sel en nauwelijks had hij het bericht gehoord, of hij rende naar de tele foon. Ondertussen vloog de rest van het gezelschap naar de radio en zij waren juist op tyd, om te vernemen, dat de prijswinnaar de vierduizend gulden weer geheel teruggeschonken had aan het Kath. Thuisfront. Dat deze gang van zaken verhelderend werkte voor mevr. v. Deventer kan nu niet direct gezegd worden. Nau welijks was het tot haar doorgedron gen, dat zij een kapitaal van 4.000 gulden in de schoot geworpen had gekregen, of zij zag zich er wederom van beroofd. Verdwaasd keek zij om zich heen en „de kreten van afgrij zen" die overal om haar heen op klonken drongen amper tot haar door. Ondertussen had de heer v. Deven ter de telefoon bereikt, maar nog voor hij Hilversum had kunnen draaien, kwam iemand op hen toe- rennen, om te vragen, of hij hele maal.... enfin, U begrijpt het wel. De heer v. Deventer stond als aan de grond genageld. Alle visioenen, die in het korte tijdsbestek, dat hij nodig had om van de kamer naar de tele foon te rennen voor hem waren op gedoemd, in rook op. Wanhopig greep hij naar de haak van de telefoon, met een stem, die niet die vastheid meer bezat, die zijn kennissen van hem gewend zijn. meldde hij zich bij de studio en be richtte, dat hij helemaal niets wegge geven had en In de K.R.O.-studio had deze won derlijke gang van zaken inmiddels ook de nodige consternatie gebracht. Bij de ontvangst van het eerste tele foontje kon men niet anders doen, dan de nobele schenker een gro hulde te bereiden, maar inwendig vond men het maar merkwaardig, om niet te zeggen, zeer merkwaardig, zo als onze goede Havank het doorgaans pleegt uit te drukken. Het telefoon tje van de „echte" meneer v. Deven ter was daar dan ook niet een vol komen verrassing en de onverstoor bare Pottebaas trachtte op alle mo gelijke manieren de uit het lood ge slagen heer v. Deventer gerust te stellen: ..Hij zou die vier duizend gul den krijgen, daa» kon niemand iets aan veranderen. Maar, zoals we hedenmorgen van mevr. v. Deventer hoorden, de ge lukkige prijswinnaar heeft de gehele nacht geen oog dicht gedaan en al hoewel hij vanmorgen naar zijn werk getogen is, knaagt aan zijn hart nog steeds de tergende onzekerheid. Mevrouw v. Deventer blijkt uitein delijk meer vertrouwen in de gang van zaken te hebben. Nadat haar man haar gisteravond alles haarfijn 7.000 gulden de héér J. ter Meulen, Rijswijk. 6.000 Mevr. Mares v. OoyenSchilte, Den Dolder. 5.000 de heer Rutte (geen Butte), Haarlem. 4.000 de heer J. W. v. Deventer, Leiden. 3.000 (de ademloze) Tiny v. Bree- men, Soest. 2.000 Mej. v. Rossel, Eindhoven. 1.000 Mej. H. Peeters, Amsterdam. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG STEEDS ZACHT. Zwaar bewolkt met plaatselij enige regen. Krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind, maar la ter in het Noord-Westen van het land tot matig afnemende Wes telijke wind. 6 Deo.: zon op 6.31 en onder 16.31 maan op 13.23 en onder 0.32 uur. uitgelegd heeft (en het in de loop van de nacht nog een paar maal heeft herhaald) is zij plannen gaan maken. Het echtpaar is tijdens de oorlog getrouwd en daarom is er nog genoeg, dat zij in hun jonge huishou den kunnen gebruiken. „Een van m'n wensen is b.v. een aardig salon- stel te kopen, zodat we de voorka mer gezellig in kunnen richten. Er is nooit wat van gekomen, maar nu zal het doorgaan!" Moe, wat is vierduizend gulden? De peuters van de fam. v. Deven ter bekeken de zaak vanuit hun ge zichtspunt. Ze begrepen gisteravond wel, dat er iets geweldigs gebeurd was, maar wat er precies aan de hand was, is hun nog niet volkomen duidelijk. Nadat zij gisteravond uit hun slaap gewekt werden, door bel lende buurvrouwen en schreeuwen de stemmen hebben zij vannacht toch rustiger geslapen, dan de heer v. De venter en vanmorgen vroeg Marian ne van 8 jaar aan haar moeder: „Moe, wat is vierduizend gulden?" Tja, wat moet je daar nu op antwoorden? Mevr. v. Deventer vond de oplossing en zei: „Een heleboel geld". De klei ne dacht: „Ik moet het ijzer smeden als het heet is en onmiddelijk vroeg ze, of ze nu de reeds zo lang be geerde borduurdoos kreeg. Gul werd haar die beloofd, maar haar broertje Johny, die daarop vroeg, of hij voor een fiets in aanmerking kon komen, moest om opvoedkundige redenen te leurgesteld worden. Zijn moeder vindt, dat hij nog veel te klein is voor een fiets. Doorlopend is ons gesprek onder broken. Buurvrouwen en vriendin nen lopen in en uit. Er wordt gefeli citeerd en er wordt natuurlijk ge sproken over het geheimzinnig tele foontje, dat in geheel Nederland, maar vooral in de Leidse regionen zo'n schokkende sensatie bezorgd heeft. Juist wanneer de schoonmoeder van mevr. v. Deventer binnenkomt, om met haar schoondochter het ge- Het plechtige moment op het hoofdkwartier te Den Haag: Uiterst rechts Pater J. B. v. Croonenburg, zittend: de notaris Libourel met naast zich zijn assistent. Aan zijn andere zijde de K.R.O.-verslaggever Paul de Waart. Op de achtergronda Hoofd-aalmoezenier v. Straelen. hele geval no.g eens de revue te la ten passeren, nemen we afscheid met de vaste overtuiging, dat deze grote verkiezingsstrijd met zijn schokkende gebeurtenissen van geslacht op ge slacht in de familie v. Deventer zal blijven voortleven. Wat lezers schrijven BAAS BOVEN BAAS BEDANKT Leiden, 5 December. Toen ik en ik weet wel zeker bijna alle Katholieken die een radio heb ben, gisteravond luisterden naar de uitslag van de Baas Boven Baas actie van het Nationaal Katholiek Thuisfront moet het een voldoening zijn ggweest, dat Wim Jansen de lijst-aanvoerder van de nu opgehe ven partij van 2 maal <1 is 1 door de radio „De Leidse Courant" bedankte voor alles wat ze gedaan hadden om de actie van Baas Boven Baas maar te doen slagen Ja een dankwoord was hier terecht op zijn plaats. Het mooie, ik mag wel zeggen het prachtige resultaat voor Leiden en niet te vergeten de Omgeving is voor 90 pet. te danken aan de actie en de steun die we van de Leidse Cou rant mochten ontvangen. Op het redactie-bureau was er zelfs een persoon speciaal mee be last. De gehele tijd 10 weken lang kon je deze persoon (Kronus genaamd) op de gekste tijden bereiken. Tweemaal per week hadden we een verslag van de stand van zaken in de courant. Waarlijk, ik herhaal het, zonder deze steun waren we niet in staat geweest zo'n prachtig resul taat te bereiken. Leiden en omgeving heeft van j zich laten horen door pers cn radio dank zij voor een groot gedeelte door j de steun van de Leidse Courant, i Katholiek Thuisfront St. Petrus. H. D. M. MOLKENBOER, Voorz. j Mej. PASTOORS, Secretaresse. Thuisfront. Om dit te kunnen begrijpen, die nen we ons even een paar weekn te rug te verplaatsen, naar een bal avond te Zoeterwoude, waar de ac tieve N.K.J.B. een grote 2X1 1- avond belegd had. De heer v. Deven ter assisteerde die avond de grote voorvechter van Blijheid en Roman tiek uit Leiden en Omstreken, Evert Castelein en op aandringen van en kele Zoeterwoudse schonen, vulde hij ook een stem kaart in. Hij vond het blijkbaar niet de moeite waard om dit 's avonds aan zijn vrouw te ver tellen en deze was er dan ook volko men onwetend van, dat haar man FN ZO HEBBEN WIJ gisteravond, na de roemrijke zege gevierd te hebben, onze geliefde Partij voor Blijheid en Romantiek ten grave gedragen. Nadat een overvolle studio-zaal, con propvol hoofdkwartier in Den Haag en tienduizenden iuisteraars achter de radio op „wrede" wijze in spanning werden gehouden, door een uiterst bedachtzame notaris, golfde er een stroom van kapitalen uit over Nederland, waar in 7 gezinnen de spanning omgezet werd in een vreugde, die de meesten belette, om zich hun geluk volkomen te realise ren. Met deze achtweekse verkie zingsstrijd, die in de laatste paar da gen een hoogte bereikte, die een ware verkiezingsstrijd geen oneer zou heb ben aangedaan, heeft Nederland ge toond, dat zijn sympathie en be zorgdheid voor de Nederlandse sol daat bijkans grenzeloos is. Durfde het Thuisfront 10 dagen geleden nog slechts hopen op 200 000 gulden, in de loop van de vorige week werd het duidelyk, dat dit bedrag overschreden zou worden. Zondagavond zinspeelde Pater v. Croonenburg heel voorzichtig op een mogelijke opbrengst van 3 ton, maar de laatste dagen is er een lawine van stemmen op het Hoofdkwartier in Den Haag neergedaald, die in al lerijl aangetrokken hulptroepen (on geveer 40 personen) met moeite konden verwerken. Maandagavond werd het duidelijk, dat er een rede lijke kans bestond, de 3,5 ton te be reiken, maar toen gistermiddag de laatste stem op het stapelje „getel de" werd gelegd, bleek het kapitale bedrag van 377.594 gulden te zijn be reikt. Van deze 377.594 sternen wa ren er 368.495 geldig en daarvan varen er 168.164 uitgebracht op de lijst van 2 X 1 1, de Partij, die gedurende 8 weken „Blijheid en Romantiek voor een ieder" gepropa geerd heeft. De volgende partij, die heel in de verte onze Partij opvolg de, was de lijst van het Orkest zon der Naam, die 69.701 stemmen in de wacht wist te slepen, v. Tutte werd met 26.648 de verliezende partij. Een woord van warme hulde is hier op zijn plaats aan de K.R.O., die op een zo geestdriftige wijze, deze actie gevoerd heeft en wij kunnen slechts de woorden van pater Croonenburg onderstrepen, toen hij verklaarde, dat de K.R.O. verdient, dat iedere ka tholieke luisteraar door een abonne ment op de K.R.O.-gids, lid wordt van deze katholieke omroepvereni ging van formaat. Met de K.R.O., huldigen wij de 5 „radio-sterren", die deze strijd ge streden hebben. Met de „Pottebaas", hebben zij zich 8 weken ingespan nen, om deze actie tot een succes te maken en het is een bewijs van hun kwaliteiten, dat him dit zo volkomen gelukt is. De verkiezingsstrijd is gestreden en de Gewone Man heeft zich in het openbaar verzoend, met zijn „opstan dige Merie". Van Tutte en Kobus be zongen de strijd en met onze popu laire lijstaanvoerder Wim Jansen, stonden zij te samen voor de micro foon geschaard, de eenheid demon strerend, die de K.R.O. bindt en groot gemaakt heeft en die zelfs een ver kiezingsstrijd niet vermag te breken. Terwijl de slotmars van Klaas v. Beek door de studie klonk zijn we in een grote zaal terecht gekomen, waar het gehele gezelschap de dood van de Partij voor Blijheid en Ro mantiek vierdede partij is dood, maar haar faam zal voortleven in de harten van haar leden, die haar ge durende 8 weken zo spontaan ge steund hebben. KRONUS f. De honderdduizend als Sinterklaasverrassing In de 514e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst is de 100.000 gevallen op No. 18750. MIDDEN STAND TEGEN VERMINDERING VAN ZIEKEN- FONDSSUBSIDÏE. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond heeft de minister vap Sociale Zaken en de leden der Tweede Kamci telegrafisch mede gedeeld, dat het met verontrusting kennis heeft genomen van 'j minis ters voornemen om de subsidie t.b.v. de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring van 10 op 8 milliocn te vermin deren. Talrijke middenstanders maken volgens de K.N.M B. van deze vrij willige verzekering geocuix cn drei gen door deze vermindering der Rijksbijdrage te worden gedupeerd. Verdere verhoging var de contribu tie voor de vrijwillige zie cenfondsen acht het hoofdbestuur onaanvaard baar, omdat deze reeds de sociaal toelaatbare grens heeft overschreden. Derhalve wordt herstel van het oorspronkelijke bedrag van 10 mil- lioen gulden met klem verzocht. Het Bondsbestuur van de K. A. B. lieeft naar de aangesloten bonden in de bisdommen Breda en Den Bosch een circculaire doen uitgaan, waarin het aan de betrokken bonden op dracht geeft, in het bijzonder toe te zien op hetgeloofsverlies, hetgeen vooral voorkomt als leden van de ene naar de andere streek trekken, in het bijzonder van het platteland naar de stad. De voorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn, heeft tijdens een spreekbeurt te Etten over dit onderwerp uitgeweid en in verband daarmede gesproken over de taak die de K.A.B. als een organisatie met godsdienstig-zeaelijke, culturele en sociaal-economische doelstellingen op he\ gebied van het geloofsbehoud heeft. In de toekomst zal de K.A.B. zich nog veel meer aan dit onder deel van haar taak wijden, aldus spreker. De Schola Cantorum van de Stu denten der R.K. Universiteit te Nij megen, heeft Zondag het initiatief genomen om het liturgisch lofgebed der H. Kerk en met name de Ves pers weer in het brandpunt der be langstelling onder de bredere lager, der gelovigen te plaatsen. Zo waren dan Zondag in de deke nale kerk te Nijmegen ongeveer 1000 zangers en zangeressen uil Nijmegen en de gehele omgeving bijeen geko men om samen God te .oven door middel van het zingen der plechtige Vespers van de eerste Zondag van de Advent; tevoren had pastoor Poelman uit Lent een preaicatie ge houden over de grote waarde van het zingen der spalmen, die tot de schoonste uitingen van de biddende U geeft natuurlijk ook de voorkeur gebotteld in onze fabriek temeer omdet wij de samenstelling, die gelijk is aan de van ouds bekende „ZEER OUDE GENEVER HARTËVELT" ten volle garanderen. Uw slijter, die POPULAIR verkoopt, zal U dit bevestigen en zingende kerk behoren, maar waartegenover zovele leicen vreemd staan Daarna werden de plechtige Ves pers gehouden door deken Van Dijk met assistentie van de rector-magni- ficus Prof. Van Ogtrop. De gezan gen werden afwisselend uitgevoerd door de Schola Cantorum van de studenten die onder leiding stond van de heer Henri Schelstraete, en alle aanwezigen De automobilist die Woensdag op de Zijpse weg te Arnhem de ser geant G .heeft aangereden tenge volge waarvan de sergeant is over leden en na het ongeluk doorreed zonder zich om het slachtoffer te be kommeren is door de politie opge spoord. Het is de 39-jarige fabrikant C J. H. uit Soest Hij zei, dat hij een aanrijding niet meer had kunnen voorkomen doordat een tegenligger naderde. Hij was zo van streek ge raakt, dat hij was doorgereden. Gisternacht zijn de manschappen van kring 7 van de Zaandamse vrij willige brandweer er in geslaagd de brandweerstaf v. Oterleek te verove ren. Deze staf had ingevolge het in terne brandweerreglement van dief stal een plaats gekregen in de brandweerkazerne van Bergen (N. H.). De brandweerstaf uit Oterleek wordt door alle Noord-Holandse brandweercorpsen fel begeerd. Reeds eerder had de Zaandamse vrijwillige brandweer een poging ondernomen, maar die bleek tevergeefs te zijn. Gisternacht had zij echter succes. Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 3) Herta volgde zijn raad op en bestu deerde de advertenties, waarin ver schillende betrekkingen werden aan geboden. Na vele vergeefse pogingen vond,ze eindelek iets, dat haar heel geschikt leek. Nette jongedame gezocht, be trouwbaar, lief voor kinderen, gedul dig. om voor vijfjarig jongetje te zor gen. Brieven aan mevrouw Melanie Herbinger, Horstberg, Gartenplatz 6. Herta schreef terstond en twee da gen later reeds kreeg ze bericht, dat ze was aangenomen. Ze moest echter terstond komen, dat was de enige voorwaarde. Herta Melcher nam dus afscheid van meneer Brinkhof en 't café Uni versum en van Ilmen, de stad, die haar in glans en rijkdom en in nood en ellende gekend had. Nog een keer liep ze voorbij de villa, waarin nu andere mensen woonden en voorbij de fabrieken, waar de schoorstenen rookten, zonder dat haar vader er iets mee te maken had. En tenslotte nam zij afscheid van de dierbare do de. Het werd tijd om te gaan. Ze liet de koffer, die al haar hebben en hou den bevatte, naar 't station brengen en als ijlgoed verzenden. Zelf droeg ze slechts een handkoffer. Toen nam ze een kaartje derde klas en stapte in de trein. Herta beet haar tanden op elkaar, om niet in snikken uit te barsten, doch toen ze zag, dat ze al leen was, werd ze ondanks alle ener gie en zelfbeheersing door droefheid overmand. Tranen vloeiden over haar wangen. „Lieve vader vaarwel, wan neer zal ik je dierbaar graf terug zien? Ach, was je nu maar bij me, dan was alles zoveel gemakkelijker, want je hébt me altijd zo goed be grepen. Voor mij heb je in uiterste nood die gewaagde speculaties onder nomen, om mij voor armoede te be hoeden. Hoe dankbaar ben ik je voor alles! Het is niet jouw schuld, dat je plannen mislukten; gewetenloze men sen ondermijnden, wat jij wilde op bouwen en brachten alles ten val. Doch niet één seconde is jouw beeld in mijn liefde en dankbaarheid ver troebeld. van jouw zal ik houden en iouw zal ik altijd dankbaar blijven,1 jij bent alles voor mij geweest. Vaar wel vadertje. Toen was het of een zachte hand over haar hete voorhoofd streek en of een zware ach zo vertrouwde man nenstem zeide: Lief kind.. God zal je zegenen voor dezp woorden en het slechte in je leven zal hij ten goede wenden." Diep in haar droefheid verzonken had Herta geen acht geslagen op haar omgeving. Nu keek ze en zag dat een gezette vrij bejaarde dame op haar coupé toekwam. Haastig droogde zij haar tranen en trachtte rustig voor zich uit te kijken. De stationschef gaf een sein voor vertrek en de trein zette zich in be weging. Herta keek niet naar buiten ze wist toch wel hoe de streek er uit zag. Talloze malen had zij met haar auto deze omgeving doorkruist.... Eindelijk sloeg zij haar blik weer op en keeek recht in de ogen van haar reisgenote die haar vriendelijk en medelijdend aanzag. Geen lastige nieuwsgierigheid lag in die grijze ogen doch slechts een oprecht mee leven. En dat deed Herta goed. Plotseling sprak de welgedane da me haar aan: „Wilt u misschien le zen. juffrouw? Ik heb hier wel een krant voor u.'' Dank u wel, mevrouw, 'maar ik ik kan nu niet. De dame knikte begrijpend. U is opgewonden aangedaan, is het niet? Het is geen praatzucht van me hoor, maar als u soms een of an der verdriet hebt, dat u drukt en u ziet er werkelijk naar uit stort dan uw hart gerust uit. Dat doet vaak wonderen. En u kunt er zeker van zijn, dat ik zal zwijgen als het graf. Herta moest onwillekeurig glim lachen. U is erg goed mevrouw, ik voel dat, hoewel ik u nog maar enkele minuten ken. Ja ik heb zorgen, zwa re zorgen. En toch verzoek ik u, mij te willen vergeven, dat ik erover zwijg. En toen zonder zelfs het onlo gische van haar te doen beseffen sprak Herta opeens van het ongeluk dat haar getroffen had. Niets ver zweeg ze en het werd haar werkelijk vrij en licht om het hart, toen ze had uitgesproken. De dame keek peinzend voor zich uit. U bent dus de dochter van de heer Melcher. Natuurlijk heb ik van dat bankroet gehoord, maar ik heb uw vader nooit kunnen veroordelen. Hij kon immers de gevolgen van zijn handelingen niet vooruit zien, en voor die plotselinge baisse aan de beurs was hij niet verantwoordelijk1 daar zaten natuurlijk beroepsspe culanten achter, die met een onver wachte coup een reuzenvermogen wilden verdienen en zulke mensen laat het natuurlijk koud of ze daar mee anderen in het ongeluk storten. Hoewel ik u niet kende, moest ik u toch bewonderen: niet ieder meisje zou zo grif haar laatste bezit weg geven om de eerlijke naam van de overledene onbesmet te houden. U is heel, heel dapper." Herta bloosde bij deze warme woorden van lof. De dame staarde in gedachten voor zich uit. Wanneer alle mensen zo waren als u. dan zou er heel wat minder onheil in de wereld zijn. Maar ge noeg over dit droevig onderwerp dat tot het verleden behoort. Voor u staat de toekomst nog open. Wat denkt u nu te doen? .Herta vertelde van haar nieuwe be trekking bij mevrouw Herbinger en zeide, dat ze zich al verheugde op de kleine jongen die zekeiv wel heel lief zou zijn. Doch de dame schudde glimlachend het hoofd. „Wanneer u geluk hebt, zal uw pupil zijn zoals u zich dat voorstelt maar het kan ook zijn dat u een gro te teleurstelling te wachten staat en daar zou ik u alvast op willen voor bereiden. Wat zult u beginnen, als u in plaats van een vrolijke jongen, 'n lelijke verwende jongen vindt, waar u niet tegen op kunt? Onwillekeurig maakte Herta een afwerend gebaar. Ik hoop, dat me dat bespaard blijft. Ik moet het daar eenvoudig uithouden, omdat ik anders zonder inkomsten in de wereld sta. De lieve vrouw greep Herta's han den. Maak u maar niet ongerust hoor De goede God verlaat zulke dappere mensenkinderen als u niet. Luister eens; Wanneer u bij mevrouw Her binger onaangenaamheden onder vindt, dan schrijft u mij maar en komt naar mij toe. Ik woon in Reut, dat is ongeveer halverwege Horst- berg. M'n zoon haalt mij af aan het station, ik verheug me er al op, de goede jongen weer te zien." En in haar ogen kwam een voch tige glans. Herta staarde vol heim wee m de verte. Hoe heerlijk moet het zijn wanneer iemand je verwacht, vol liefde en vreugde je verwacht.... De oude dame gaf gauw een ande re wending aan het gesprek. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2