3)e £c(dóe(Soii/ïmtt De Roden doen een voorstel in Korea De Roden doen compromis voorstel Een Amerikaans vliegtuig tot dalen gedwongen Adenauer lunchte bij Churchill Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 4 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12451 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. F 5.90. - Advert.t 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 NIEUW GUINEA rVE kwestie van Nieuw Guinea U komt opnieuw in die belangstel ling te staan. Binnen een jaar na de Rond Tafelconferentie met Indonesië betreffende de souvereiniteitsover- dracht werd er, zoals in deze over eenkomst werd bepaald, een nieuwe conferentie gehouden betreffende Nieuw Guinea, waarover men het toen niet eens was geworden. Deze conferentie liep op niets uit. En er gebeurde niets anders dan dat de Nederlandse regering 'ver klaarde, dat deze zaak nu in de ijs kast was opgeborgen en de Indone sische minister-president Soekarno te pas en te onpas verklaarde, dat Nieuw Guinea bij Indonesië behoorde en tot Indonesië zou terugkeren. Daarna is Prof. Supomo in Nederland geweest om contact over deze kwestie op te nemen met de regering hier en nu staat er een delagattie in Indonesië klaar om opnieuw naar Nederland te komen en hier over deze kwestie met onze regering te onderhandelen. De kern en het wezen van dit vraag stuk nu is of dit allemaal wel juist is. Daarover juist is bij het debat over de begroting van Uniezaken het een en ander gezegd en men kan zelfs zeggen, dat het vooral en alleen daar over ging. De zaak is wel zo, dat geen en kele der politieke partijen in Ne derland Nieuw Guinea aan Indone sië zou willen afstaan. Maar Indo nesië is in haar wieken geschoten, als Nederland een wijziging van de Grondwet voorstelt, waarin Indoner sië als behorende tot ons grondge bied wordt geschrapt en Nieuw Gui nea blijft staan. Dat noemt Indone sië een onvriendelijke daad. Dat klinkt wat verbijsterend, in dien men zich herinnert, dat Indo nesië het bezit van Nieuw Guinea reeds lang in haar Grondwet op nam. Nederland heeft dat toen geenszins openlijk beschouwd als een onvriendelijke daad en juist die herinnering doet ons beseffen, dat wij altijd nog een slag achter zijn ten opzichte van Indonesië. Men kan echter niet aan de reali teit ontkomen, dat wij altijd nog pretenderen, de souvereiniteit over" Nieuw Guinea te hebben en te wil len behouden en dat wij toch bereid zijn over deze souvereiniteit te on derhandelen. Als de Indonesische regering het reeds als een onvriendelijke daad beschouwt, dat wij de realiteit recht doen wedervaren, als wij Indonesië als behorende tot ons Koninkrijk uit onze Grondwet schrappen en Nieuw Guinea laten staan, mogen wij van onze kant het vooral niet als iets onvriendelijks beschouwen, als Soekarno te pas en te onpas ver zekert, dat Nieuw Guinea tot Indo nesië behoort en tot Indonesië zal terugkeren. De vraag doet zich voor, of het nu niet tijd wordt, dat wij een krach tige houding aannemen en Indonesië precies laten weten, wat ons stand punt is. Maar dan is de consequen tie daarvan, dat wij ronduit verkla ren, niet bereid te zijn over de toe komst van Nieuw Guinea te onder handelen op welke wijze dan ook. Daartegenover staat, dat wij er van overtuigd zijn, dat samenwer king tussen Nederland en Indonesië het voornaamste doel van onze Lp- donesië-politiek moet zijn en dat wij daarvoor het een en ander over moe ten hebben, dat wij daarvoor offers moeten kunnen brengen. Het ongeluk wil echter, dat de Indonesische regering deze bereid heid teveel uitbuit als uitgangspunt van haar tactiek om Nieuw Guinea in haar macht te krijgen. Het heeft er veel van weg of zij chantage pro beert te plegen met deze bereidheid tot samenwerking. Ook nu weer streeft Djakarta er naar om de kwes tie van het Unie-statuut te koppelen aan de N. Guinea-kwestie, een dui delijke en doorzichtige tactiek. Onze positie tegenover Indonesië kan alleen sterk worden, als wij er geen twijfel over l^ten bestaan wat wij willen. En wij kunnen dat doen, cmdat er in Nederland nooit een meerderheid zal kunnen worden ge vonden, die zou toestemen in een overdracht van Nieuw .Guinea. Dit feit is een hanteerbare gedachte, waarvan men kan uitgaan. Indien Indonesië dat weet en liefst vóór de komende onderhandelingen weet het tevens, dat het manoeu vreren met het Unie-statuut ten op zichte van Nieuw Guinea geen en kel nut kan hebben. Wij zijn be nieuwd, welk standpunt minister Feters Donderdag a.s. in de Tweede Kamer ten aanzien hiervan zal ont wikkelen. Neutraal toezicht op de bestandsovereenkomst DE COMMUNISTISCHE onderhandelaars te Panmoenjon op Korea heb ben gisteren voorgesteld onpartijdige inspectiepartouilles toezicht te laten houden op het naleven van de best andsvoorwaarden. De communisten hadden het voorstel van de vertegenwoordigers der Verenigde Naties, dat voorzag in gemengde patrouilles, die de wederzijdse linies zouden inspec teren, verworpen. Zij vatten het op als een inmenging in hun binnenland se aangelegenheden. De afgevaardigden der VN hebben de communisten 21 vragen gesteld, o.a. welke landen als „neutraal" beschouwd moeten worden. De communisten stelden een volle dige „bevriezing" voor van wapens en troepen na de wapenstolstand, met inbegrip van een verbod op het verplaatsen en vervangen van man schappen. De onderhandelaars der VN hebben voorgesteld sub-commis sies de overeenstemming in beginsel te doen uitwerken. De communisten gingen hiermee accoord, mits de grondbeginselen van hun voorstellen aanvaard zouden worden. Eerst zou EEN GEALLIEERDE LANDING. Door het opperbevel der geallieer de marine-strijdkrachten is Dins dag bekend gemaakt, dat Britse en Amerikaanse commandotroepen in de nacht van Zondag op Maandag in het gebied van Tantsjong, ten Zuid- Oosten van Songdjin, zijn geland, met het doel verbindingswegen langs de Koreaanse Oostkust te ver nielen. Bij deze operatie zijn twee volgens de woordvoerders der VN I geallieerde militairen gewond. antwoord gegeven moeten worden op de 21 vragen. EILAND VERLOREN. Aan het front was het ongekend rustig, maar in het hoge Noorden na bij de monding van de Jaloe-rivier hebben de communisten Vrijdag een eiland overmeesterd, dat Zuid-Ko- reaanse guerilla's bezet hadden. De aanwezigheid van drie Amerikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen van vliegdekschepen konden de landing op Taehwa van 1000 Chinezen niet beletten. Een kruiser en twee torpedoboot- jagers evacueerden 3 a 400 Zuid-Ko- reanen, toen de Chinezen in drie opeenvolgende golven kwamen op zetten. De eerste landden met rub berbootje, de volgende met zeilsche pen onder dekking van mortiervuur uit jonken. Radio-Pjongjang riep om, dat de gehele bezetting van 500 Amerikanen en Zuid-Koreanen was gesneuveld. Achterlicht voor schapen Een slager in een nabij An- goulème (Frankrijk) gelegen dorp tevens zelfslachter heeft zijn kudde schapen op mo derne wijze tegen de gevaren van de weg willen beveiligen. Hij bevestigde nl. reflectors aan de staarten der dieren, na dat twee wielrijders op een hoofdweg in het schemerdonker op zijn kudde waren ingereden en er nu niet bepaald zonder kleerscheuren afgekomen wa ren. De slager werd verbaliseerd wegens het „rijden zonder licht". Incidenten te Suez Weer doden en gewonden Engelse troepen zijn gisteren in Suez slaags geraakt met Egyptische politie-agenten en burgers, waarme de een eind kwam aan een driedaag se ontspanning. De Britse lezing van het incident is, dat bij het verplaatsen van een militaire opslagplaats van benzine in de buitenwijken van Suez naar het garnizoen van deze plaats Egyptena- ren het vuur openden. De Engelsen hadden eerst teruggeschoten, toen een groep Egyptische politie-agenten verscheen en de Britten eveneens beschoot. Hierop kwam een compag nie Britse militairen te hulp. Vol gens het Britse communiqué werden vier Egyptenaren gedood; 25 perso nen werden aangehouden. Een tweede incident deed zich voor, toen twee Britse militaire auto's nabij Suez uit een hinderlaag wer den beschoten. Bij dit vuurgevecht, waarbij de Egyptenaren ook van een brandbom gebruik maakten, werden aan Brit se zijde zes Mauritianen gedood. Een Britse majoor en een lid van de ge> nie worden vermist. Eerstgenoemde is, naar men aanneemt, om het le ven gekomen. De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken deelde mede, dat 16 Egyptenaren waren gedood en 6( gewond. Luitenant-generaal sir George Ers- kine, de bevelhebber van de Britse troepen in Egypte, zou vandaag een onderhoud hebben met de gouver neur van Suez, Abdel Hady Ghazaly Bey, over de schietpartijen, die zich Maandag in de Suez-kanaalzöne hebben voorgedaan. Maandagavond verklaarde de gou verneur, dat Britse troepen de schuld droegen van de incidenten, waarbij 16 Egyptenaren waren gedood en 68 gewond. Een Britse militaire woord voerder zeide, dat aan Britse zijde 7 man, waaronder 6 soldaten uit Mauritius, waren gedood, een gewond en twee vermist. Terwijl de commando-troepen in het gebied van Tantsjon aan land gingen, openden twee Amerikaanse oorlogsschepen een hevig spervuur op de plaats Tantsjon. Een belangrij ke spoorwegtunnel werd door de landingstroep opgeblazen. OVERSTROMINGEN KOSTTEN 203 MENSENLEVENS Volgens de eerste resultaten van het onderzoek, dat in de door over stromingen geteisterde streken van Noord-Italië is ingesteld, zouden 203 personen om het leven zijn geko men. Hieronder bevinden zich 81 per sonen, die met een vrachtauto wer den meegesleurd, toen de dijk bij Occhiobello bezweek. Om epidemieën te voorkomen is men begonnen de cadavers van de verdronken dieren met vlammen werpers te vernietigen. Aanneming van Italiaanse steden De Vereniging van Nederlandse Gemeenten overweegt een plan tot het adopteren van Italiaanse steden en plaatsen, welke door de waters nood het zwaarst hebben geleden. De bedoeling is dit plan internationaal tot ontwikkeling te brengen. Daar toe zal de VNG in contact treden met alle leden van de „Union internatio nale des villes", waarvan het secre tariaat in Den Haag is gevestigd. Volgens een bericht in „Le Mon de" leeft in kringen van de NATO reeds de idee, om elf Italiaanse ste den en plaatsen, die het zwaarst van de overstromingen hebben geleden, te adopteren. Volgens dit blad zou den de elf landen, die met Italië de NATO vormen, zich het lot van deze steden en plaatsen aantrekken. EEN OPGEBLAZEN GEVAL Amerika zal onverwijld stappen doen om de vier koppen tellende be manning van de sedert 19 November vermiste C-47 („vliegende verhuis wagen"), waarvan gisteren van Russische en Hongaarse zijde is bekend gemaakt, dat zij door Russische jagers gedwongen werd op Hongaars ge bied te landen, vrij te krijgen. Tegelijkertijd weerlegde het Ame rikaanse ministerie van Defensie de door Hongarije en Rusland geuite beschuldiging, dat het toestel uitrus ting vervoerde voor „spionnen en sa boteurs" achter het „ijzeren gordijn" De dekens, parachutes, kaarten en draagbare uitrusting behoren tot de standaarduitrusting van het vliegtuig aldus het ministerie. Nadat het nieuws over het vermis te vliegtuig gisteren door Tass was bekendgemaakt, diende de Hongaar se regering later op de dag een pro test bij de Amerikaanse legatie in. Hierin werd gezegd, dat het toestel werd gebruikt voor „misdadi ge doeleinden, om spionnen te hel pen naar Hongarije te komen". Geëist werd, dat de „verantwoorde lijke personen" streng zullen worden gestraft. In de Russische verklaring werd gezegd, dat het vliegtuig eerste het Roemeense luchtruim schond in de buurt van de stad Resita. Daar bleef het enige tijd rondvliegen om vervol gens bij de stad Gyula koers te zet ten naar Hongaars gebied. Het trachtte vervolgens zijn vlucht voort te zetten, maar werd door Russische jagers, die volgens het vredesverdrag in Hongarije zijn gestationneerd, tot landen gedwongen. De vier leden van de bemanning captain Henderson, tweede piloot Swift, sergeantmecano Dofe en mar conist James Ylam werd gevangen genomen en aan de Hongaarse auto riteiten uitgeleverd. Volgens Tass waren de navigatie- instrumenten van het vliegtuig goed in orde en uit de orders van de pi loot was gebleken, „dat hij opdracht had gekregen de Roemeense en Hon gaarse grenzen opzettelijk te schen den". Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten te Roc- quencourt noemde het Tass-bericht „een poging om' een toeval tot een internationaal incident op te blazen" Sluiting theeplantages Op vele theeplantages in Indone sië, die bedreigd worden met zware verliezen als gevolg van hoge lonen en materiaalprijzen, overweegt men de productie stop te zetten. Dit werd bekend gemaakt door dr. A. L. Seyf- fardt, de voorzitter van de bond van ondernemingseigenaars. Hij zei, dat tien ondernemingen al gesloten zijn en dat verscheidene andere waar schijnlijk nog voor het begin van het nieuwe jaar eenzelfde lot zullen on dergaan, als zij geen hulp krijgen. Sneeuw avex het JCwceaanae tand De eerste sneeuw van het jaar bedekt het Koreaanse landschap. Koreaanse, waterdragers brengen water naar de top van een besneeuwde heuvel. In de wintertenten op de achtergrond hebben zij gerust en zich verwarmd vóór de moeizame beklimming te ondernemen. Bonzen-conclaaf in de Kaukasus De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt: „Maar schalk Stalin, die de winter in de Kaukasus doorbrengt heeft vier vooraanstaande leden van het Polit bureau, namelijk de voormalige mi nister van buitenlandse zaken Mo- lotof, die thans belast is met het vervullen van speciale opdrachten, het hoofd der geheime staatspolitie, maarschalk Beria, vice-premier Ma lenkof en de chef-operaties der Rus sische strijdkrachten „aan het At lantische front", maarschalk Boel- ganin, bij zich ontboden. Ook do minister van oorlog, maarschalk Wassiliefsky, zou aan de besprekingen deelnemen. Zijn aan wezigheid Is veelbetekenend, daar hij geen lid is van het Politbureau. De bijeenkomst van de invloedrijk ste mannen der Sovjet-Unie te Sot- waar premier Stalin thans ver- Advertentie) in Korea of de situatie in het Mid den-Oosten. Dergelijke bijeenkom sten worden, wanneer Stalin in de Kaukasus verblijft, slechts zelden gehouden", aldus de diplomatieke medewerker van de „Daily Tele graph". VLIEGONGELUK IN DENVER In Denver (V.S.) is een superfort neergekomen op een nieuwe woon wijk. Negen van de veertien be- mannigsleden kwamen om het le ven. Het vliegtuig was kort tevoren opgestegen van het vliegveld Lowry, dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor technische vliegopleiding. Vol gens getuigen weigerden de moto- blijf houdt, moet gewijd zijn aan ren. Een aantal huizen vloog in een of andere zeer gewichtige aan- brand, door uit het vliegtuig schie- gelegenheid, mogelijk de toestand tende steekvlammen. Zij haalden een spons over het verleden Met veel ceremonieel is de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, gistermiddag in Engeland ontvangen en 'binnen een uur na aankomst zat hij al aan een lunch aan met premier Churchill. „Laat ons een spons halen over het verleden en elkaar helpen bij de opbouw van een nieuw Europa", had de Britse premier daarbij gezegd zo verklaarde Adenauer gisteravond tijdens een ontvangst door de Duitse kolonie in het luxueuze „Claridge-hotel", waar de bondskanselier tijdens zijn verblijf in Londen logeert. In stromende regen was het vlieg tuig van de Britse Hoge Commissa ris in West-Duitsland, Sir Irvone Kirkpatrick, op het vliegveld Nort- holt geland, waar een erewacht stondmopgesteld en de zwart-geel- i-ode vlag van de Westduitse repu bliek naast de vlag van de RAF wap perde. £euwfeeói (Zcademie eet de tide Jlutióten te 31'dam De Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen in Rotterdam bestond in October van dit jaar honderd jaar. Het officiële jubileum zal in de Kerst vacantie worden gevierd met sportwedstrijden, een re ceptie en op 21 December een feestspel in de Ahoy-haL waaraan ongeveer 160 leerlingen zullen deelnemen. De geschiedenis van de Academie is ouder dan honderd jaar, want reeds in 1772 vormde een aantal vooraan staande burgers een genootschap, genaamd „Hierdoor tot Hooger" en dat tot doel had „De kunst te verheffen". Enige tijd later werden de leerlingen aangenomen en „correstoren" aangesteld en in 1804 kreeg men de be schikking over een eigen gebouw. Na de erkenning werd op 7 October 1851 het „Gemeentehuis van Schieland" betrokken door de „Academie voor Schone en Beeldende Kunsten", waarin het genootschap „Hierdoor tot Hooger", en de „Hoogere Industrieschool'' die bouwkunde onderwees, waren verenigd. Na veel omzwervingen kwam de Academie, die thans een dag- en avond M.T.S. een cursus Voorbereidend Middelbaar Technisch Onder wijs, een opleiding voor scheepswerktuigkundigen en een middelbare kunstnijverheidsschool omvat, in het hui dige gebouw aan de Gerrit Jan de Joghweg. De lessen worden door 3086 leerlingen gevolgd. Staande in de regen verklaarde de bondskanselier tegenover verslag gevers: „Ik ben Zijner Majesteits regering zeer dankbaar voor haar uitnodiging. Ik hoop oprecht, dat de besprekingen, die ik hier zal voeren, zullen bijdragen tot vrede en onder ling begrip over de gehele wereld. Ik ben er zeker van, dat het Duitse volk de eer, mij door de uitnodiging naar Londen te komen bewezen, waardeert." Op het vliegveld waren "uiterst strenge maatregelen genomen om te voorkomen, dat onbevoegden de kan selier zouden naderen en zowel op Downingstreet als op het ministerie van Buitenlandse Zaken bevindt zich een speciale politiebewaking. Adenauer had eerst een onderhoud met Churchill en reed vervolgens naar het departement van buiten landse zaken, waar hij een onder houd had met minister Eden. Doch de „werkelijke" besprokin gen zouden vandaag, Dinsdag, pas be ginnen, wanneer Adenauer weder om een onderhoud met Churchill heeft. Vrijdag wordt hij ontvangen door koning George. Sovjet-basis bij Borneo Hoewel de Australische minister van Marine McMahon, gisteren de berichten uit een Melbourns blad over onbekende duikboten ten Noor den van Nieuw-Guinea heeft tegen gesproken, heeft het Philippijnse ministerie van Defensie bekendge maakt, dat volgens onbevestigde be richten op een eiland in de Soeloe- zee ten Zuiden van Palawan, een basis voor Russische onderzeeërs is gevestigd. Palawan ligt ten N. van Borneo. De trage os verlangt naar het zadel, het rijpaard naar de ploeg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1