Mgr. Hanssen terug uit Australië: drama op volle zee Hofmeester door dronken matroos neergestoken Op een glaasje bij de Prins (hiantuten aan ffiim zijn reis om de wereld") MAANDAG 3 DECEMBER 1951 DE LEIÜSK COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Emigratie van Katholieke gezinnen volkomen verantwoord" „De emigratie van onze katholieke gezinnen naar Australië acht ik, na mijn verblijf van zeven weken in Australië en Nieuw Zeeland volko men verantwoord. En wel om twee redenen. Vooreerst omdat de Kerk in Australië zeer hecht gefundeerd is en het Katholieke leven goed ge organiseerd. Vervolgens omdat de Katholieken zich in Australië en Nieuw Zeeland uitstekend houden. Immers het oordeel van de geeste lijke zowel als van de civiele autoriteiten is aardig samengevat in deze uitlating van een der Australische bisschoppen; „De Nederlanders be zitten de deugden van alle Europeanen, die wij hier ontmoeten en zij bezitten de minste ondeugden van allen". Dit was een der voornaam ste conclusies, waartoe Mgr. dr. J. M J. A. Hanssen is gekomen na zijn reis, welke hij in opdracht van het Nederlandse Episcopaat door Australië en Nieuw Zeeland heeft gemaakt. Mgr. Hanssen verklaarde dit toen hij Zondagmiddag op Schiphol arriveerde. loon. Men kan er van over- Vele mogelijkheden, maar aanpassen Ik ben tot de overtuiging geko men, zo vertelde de bisschop ver der, dat er in Australië en ook in Nieuw Zeeland voor onze Neder landse Katholieken en trouwens voor allen, grote mogelijkheden lig gen. In Nieuw. Zeeland liggen zij meer uitgesproken op het gebied van de landbouw. Vooral in dit laatste land vonden wij dat de pro vincie Hamilton, in het Noorden grote perspectieven biedt. Die mo gelijkheden zijn wel het grootst voor de arbeidende bevolking, die zich geleidelijk aan weet op te werken tot een middenstandsniveau. Maar, zo vervolgde de bisschop, bijgestaan door drs. van Campen, het gaat er vooral om, dat men van de grond af aan begint. Practisch kunnen wij zeggen, dat er voor de werkgevers geen kansen liggen. En de middenstander, die meent, dat hij het wel zal fixcn en zijn levensstan daard in Australië meteen maar weer kan voortzetten, zal bedrogen uitkomen. Er is werk genoeg. Nie mand behoeft daarvoor bevreesd te zijn, maar het is alles eerzaam hand werk, waarmede men moet begin nen. Helaas wij hebben er maar al te veel aangetroffen, die te hoog hebben gemikt en daardoor voor desillusies zijn komen te staan. Wie begint, moet er op rekenen, dat hij niet meer dan 7 tot 10 pond per week gaat verdienen. Dat is een BondsvergaderingL.T.B. Openingstoespraak van rie voorzitter De heer G. W. Kampschöer van de L.T.B., opende hedenmorgen de al gemene bondsvergadering te Haar lem met een rede, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de orga nisatie leeft door haar actie, door haar bestuurders, door haar leden en door haar instellingen. Over het landbouwbeleid zeide spr. dat het systeem van de minister in zake de- prijsbepaling het vastleg gen is van het tot op heden gevoer de beleid, dat het georganiseerde landbpuwbedrijfsleven echter weinig heeft kunnen bevredigen. Spr. kan het drieledig prijsbeleid niet zien als een landbouwpolitiek op lange ter mijn. Als het beleid wil zijn het leg gen van voorwaarden voor een lo nende agrarische productie dan moet er een waarborg zijn voor de prij zen van basisproducten op een lo nend niveau. Spr. wees er met de meeste na druk op, dat de totstandkoming van het landbouwschap de stands- en vakorganisates niet overbodig zal maken. Integendeel. De beharti ging ook van de economische vraag stukken zullen de waakzaamheid blijven opeisen. Aan het eind van zijn toespraak zeide de voorz. betreffende de reor ganisatie dal de drang naar een in niger contact naar een permanente doorstraling van het hoofdbestuur via de kringen naar de afdelingen vice versa nauwkeurig bestudeerd is. Straks komt het hoofdbestuur met een voorstel tot vorming van een vakraad, noodzakelijk, omdat de K.V.O.B. de I.T.B. officieel tot vak centrale maakt. Deze vakraad zal behoudens het bolienkwekers-ele- rr.ent weinig verschillen van ons hoofdbestuur. Om echter de band tussen de kringen en topleiding te verstegen stelt 't hoofdbest. voor, over te gaan tot vormen van een bondsraad, waarin naast de leden van het hoofd bestuur zitting zullen hebben de voorzitters van al onze kringsbe stuurders, de voorzitters van de K. V.O.B., alsmede vertegenwoordigers van de overige sierteeltsectoren. mooi houden. Samenvattend zeide mgr. Hanssen nog, dat hij vol lof was voor het geen de autoriteiten in Nederland en in Australië hadden gedaan. Hij jchtte de emigratie van Nederland- Katholieken naar Australië en Nieuw Zeeland volkomen verant woord, hoewel de situatie voor de Katholieken in Nieuw Zeeland moei lijker is, daar dit land slechts 13 katholieken telt. De gezinnen moe ten, willen zij een redelijke kans van slagen hebben, niet groter zijn dan zes personen. Er zijn volop scho len voor katholieken en de zielzorg wordt er terdege behartigd. Zelfs de grote steden met hun talrijke voorsteden zijn ons in dat opzicht erg meegevallen. Zulke steden bie den daardoor lang niet de gevaren als een Londen of een Parijs" Mgr. Hanssen zal het Nederlandse episcopaat rapport uitbrengen van zijn bevindingen. MET HANDEN OMHOOG IN DE HOEK. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft een gewapende en gemaskerde man in een tap ij ten winkel aan de Laan van Meerdervoort te den Haag een overval gepleegd. Hij bedreigde de winkelier en stal van hem enig geld uit de portefeuille. De politie is er nog niet in geslaagd de man te arresteren. Omstreeks zes uur schelde de win kelbel en de winkelier, K. de L. uit Scheveningen een broer van de eigenaar van de tapijtenwinkel begaf zich de trap af naar de winkel. Deze winkel heeft de vorm van een suite. In het voorgedeelte van de winkel brandde licht, doch De L. zag geen klant. Hij begaf zich toen naar het achtergedeelte van de winkel. Daar was het donker en De L. ont stak het licht. Hij ontdekte in de hoek van het vertrek een gemaskerde man, die hem met een revolver bedreigde. De onthutste De L. moest tegen de muur gaan staan en de handen om hoog steken. De gemaskerde man haalde toen de portefeuille uit De L.'s zak, stal er enig geld uit, gaf de man een klap met de revolver op het hoofd en verdween daarna ijlings de straat op. Bij de geschenken op de naderende feeslen Behoren vaak harten, letters mag allemaal lekker zijn, Maar een TIP bekoort toch de meeaten. Inz. Mevr. O. B.—de J. i R'dam ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) In de nacht van Zaterdag op Zon dag is het s.s. „Boskoop" van de K.N. S.M. in Rotterdam gearriveerd. Aan boord van het schip bevond zich de 23-jarige tremmer M., die deel had uitgemaakt van de bemanning van het motorschip „Hecuba" van dezelfde maatschappij, maar van de Nederlandse Antillen naar Rotterdam de reis aan boord van de „Boskoop" heeft gemaakt onder bewaking van een detachement thuisvarende mili tairen, op last van de officier van ju stitie te Amsterdam. Op 15 October j.l. des avonds om 7 uur werd aan boord van de „He cuba" op volle zee de 37-jarige hof meester K. in de gang van zijn hut aangetroffen met messteken in de rechter lies en in de linkeronderarm. Nog diezelfde avond meldde de tremmer M. zich bij de gezagvoerder en bekende onder de invloed van sterke drank de hofmeester te heb ben neergestoken. De „Hecuba", die op 15 October op weg was naar Esmeraldas (Equador) verhoogde de snelheid, opdat de hof meester zo spoedig mogelijk in een hospitaal kon worden opgenomen. Aanvankelijk leek de toestand van de hofmeester niet zo ernstig, maar ondanks operatief ingrijpen is de man op 28 October aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Gistermiddag bij zijn aankomst in Rotterdam is M. door de rijkspolitie te water onder arrest gesteld en naar Disselboom in auto gedronaen Hedenmorgen, reed, bij het aan breken van de dag een personen auto, bestuurd door de 33-jarige Mul der, chauffeur van de pastoor van Schalkhaar op de afrit van de ver- keersbrug over de IJssel te Deven ter in de richting van Twello. Ver moedelijk wild hij een andere auto inhalen, doch hij botste daarbij door het slippen op het gladde brugdek tegen de disselboom van een met hout beladen wagen. De dissel drong in de atuo en verwondde zowel de heer Mulder als de dame, die hij in zijn auto vervoerde, ernstig. De chauffeur is tijdens het vervoer naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deven ter overleden. De gewonde dame, mevrouw Van der Ven uit Bemmel, is in genoemd ziekenhuis opgeno men. de hoofdstad overgebracht. Het schijnt, dat M., die nogal graag drinkt, zijn kwantum drank aan boord had opgedronken en dat de hofmeester geweigerd heeft hem meer drank te verschaffen. In verband met het feit, dat de daad gepleegd is in open zee, aan boord van een schip, dat in Amster dam thuis hoort, zal deze zaak voor de rechtbank te Amsterdam dienen. £l£ en dthtLq, ptuA één Een aanvraag voor woning bouw dient welgeteld 42 officiële instellingen te passeren alvorens de vereiste toestemming tot bou wen kan worden verkregen, al dus een afgevaardigde in de kringvergadering van de K.V.P. te Nijmegen. Hij vroeg zich af of het geen tijd werd om mede met het oog op de bezuiniging bij de woning bouw ten minste de helft van deze instellingen op non-actief te stellen. De schat in de wasketel De colporteur van de Nederlandse Staatsloterij te Heerenveen bleef kortgeleden met een lot zitten, dat hy had teruggekregen. De wasbezor- ger, die 's middags aan zijn deur kwairi, was bereid het te kopen. Op de Heerenveense Was- en Strijkin- richting wist hij dertien arbeiders deelgenoot in zijn lot te maken. Het papiertje werd zolang in een vakje van een wasketel gedeponeerd. Men was het hele geval reeds lang vergeten aldus het Alg. Dgbl. toen Donderdagmiddag plotseling de colporteur in de wasserij verscheen met de verrassende mededeling, dat de 50.000 op hun lot was gevallen! Maar waar was het lot? Zenuwach tig ging men zoeken. Tot iemand zich de wasketel herinnerde, waarin men het lot nog ongeschonden terugvond. Vrijdagmorgen is een deputatie naar Den Haag gereisd om de schat af te halen. Veiligheidshalve nam men in de taxi, behalve de colporteur, ook nog een opperwachtmeester van de Rijkspolitie mee. 's Avonds was er grote vreugde in veertien arbeiders gezinnen. Stuk uit kin qebeten Het tienjarige meisje Annie Laan uit de Stolwijkstraat in Amsterdam- West is Zondagmorgen om kwart over acht door een bouvier een stuk van de kin afgebeten. De hond lag aan een ketting, die bevestigd was aan de fiets van zijn baas. De eigenaar was in de kerk in de Warmondstraat. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Het jeugdige slachtoffer is naar het Wilhelmina gasthuis ver voerd. Als ik nog in dienst was geweest H.M. de Koningin, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina hebben Zater dag afscheid genomen van een ver trouwde figuur op paleis Soestdjjk: rechercheur J. Visser, wie per einde November wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag is verleend. De in Laaxum (Friesland) geboren rechercheur stond bij zijn chef en col lega's bekend als een zeer plichtsge trouwe figuur. H. M. de Koningin bedankte hem Zaterdag persoonlijk voor zijn uitstekende diensten en overhandigde rechercheur Visser een zilveren sigarettenkoker met inscrip tie. De Prins ontving Visser daarna en offreerde hem in een der zalen van het paleis een glaasje. „Als ik nu nog in dienst was geweest, had ik het niet mogen aannemen", was zijn op merking, „want mij strenge chef staat geen drinken in diensttijd toe Om half zes Zaterdagmiddag ont ving Prinses Wilhelmina in den Haag de scheidende rechercheur. STILLE OMGANG 1952. Het Gezelschap van de Stille Om gang heeft de Stille Omgang te Am- ster cam voor het jaar 1952 vastge steld op de volgende data: de eerste centrum van de Binnenweg passeer- De Dinsdagnacht te Oldenzaal overleden acteur Piet Kohier, die o.m. in zijn creatie van „De Boemel baron" grote bekendheid verwierf, is Zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling op „Zorgvlied" te Am sterdam ter aarde besteld. Honderden acteurs en bewonde raars van do overledene toonden hun belangstelling. Onder de sprekers waren de he ien Jan de Cler en mevrouw Hen- riëtte Davids. Deze gewaagde van de schok, die het plotseling overlij den van haar oude vriend had ver oorzaakt bij allen die met hem sa men hebben gewerkt. In de St Martinus-kerk te Weert is ingebroken. Bij deze inbraak is brand gesticht hetzij door onachtzaam heid. hetzij met opzet waarbij de altaardwalen op het O. L. Vrouwe altaar geheel verbrand zijn. De offer blokken, welke echter de avond te voren geleegd waren, hebben de die ven opengebroken. De inbrekers zijn binnengekomen langs de brandlad der waarover zij de gewelven kon den bereiken en toen door een ge heime wenteltrap (welke inde mid deleeuwen is vervaardigd voor de graten van Home) in do kerk afge daald. SPIONNAGE-ANGST! Gistermiddag zag iemand op de Grote Markt te Den Haag, dat een jongeman een blanco enveloppe in de richting van een motorrijder wierp. Vermoedende dat het hier een geval van spionnage betrof, greep hij de jongeman in de kraag en leverde hem aan de politie over. In de enveloppe bevond zich een briefje met morsetekens. Later meld de zich de bewuste motorrijder bij de politie. Het geval bleek echter van on- scchuldige <ard. De jongeman en de motorrijder bleken tot de padvinde rij te behoren en namen deel aan een speurtocht. FIETSER DOOR DRIE MANNEN BEROOFD. De Tilburgse politie zoekt drie mannen, die des avonds op de don kere weg tu?°en Tilburg en Dongen een man uit Dongen hebben aange vallen en beroofd. Het slachtoffer reed op zijn fiets naar huis, toen hij werd geroepen door een aan de kant van de weg staande man. De fietser stapte af en kreeg enige harde stompen in de maag. Er ontstond een worsteling', die de aanrander dreigde te verliezen. Maar plotseling schoten nog twee on bekende mannen toe. Gedrieën be roofden zij hun slachtoffer van zijn portemonnaie en armbandhorloge. Terwijl de lafaard? vluchtten riep er een: t „We hebben de verkeerde te pakken gehad". In de diepte verdwenen Toen de 61-jarige hoofdverpleeg ster M. C. van Driel uit de Berg- lustlaan te Rotterdam Zaterdag avond aan de achterkant het winkel- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER BEWOLKING. Toenemende bewolking met voornamelijk in de nanacht eni ge regen. Matige tot krachtige, in het uiterste Noorden van het land tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid-West en West. Vooral 's ochtends hogere tempe raturen. 4 Dec.: zon op 8.28 en onder 16.31. maan op 12.58 en onder 23.09 uur. NOVEMBER HAD ZACHT WEER. De Novembermaand is uitzonder lijk zacht geweest en naar de Bilt uitgerekend heeft, zijn er in de afge lopen 2/ eeuw slechts 4 Novembers voorgekomen, die nog warmer wa ren. De laatste maal was dit in 1938 en de andere drie waren in 1899, 1852 en 1759. De temperatuur van deze maand November was gemiddeld 8.4 gr., terwijl de normale gemid delde temperatuur 5.4 bedraagt. De laagste temperatuur was -f 1.1 C., hetgeen weer een record is van de laatste honderd jaar, want normaal pleegt November enkele dagen vorst te brengen. In tegenstelling tot Octo ber, heefi het in November echter vrij veel geregend en dit cijfer ligt weer even ongunstiger dan in andere jaren. Zondag op 16 Maart; de tweede op 23 Maart en de derde op 30 Maart. De algemene vergadering van de Stille Omgang zal te Amsterdam waar schijnlijk worden gehouden op 20 Januari in Krasnapolsky. de, zakte plotseling de straat onder haar weg en ging zij in hef water kopje onder. Er had zich daar nJ. een grote put van Zy2 m. diepte ge vormd. Gebleken is, dat de hoofdbuis van 8. Bleek, met verwarde haren en met een gebroken sigaar tussen zijn tanden zat Basli een ogenblik later op de rand van het mandjp dat hij even tevoren zo prachtig had toegespro ken. Onderwijl keek Bim door een veldkijker naar beneden om op te maken, waar ze zich bevonden „Het lijkt wel een oorlogsschip daar bene der." riep Bim. „Ze hebben ons ge zien, want ze groeten met vlaggetjes. „Met vla-getjes?" vroeg de ballon- soliipper ongerust. „Misschien is het helemaal geen groeten," „Laten ze maar voorzichtig zijn", gromde Basli, „want ik ben nu niet in de stemming om grapjes van oorlogsschepen te verdragen. „Ze richten een soort veldkijkers op ons", ze' Bim. „Veld kijkers!'' piepte de luchtschipper. „Misschien zijn het helemaal geen veldkijkers. de waterleiding daar even tevoren gesprongen was en het water de zandlaag had weggespoeld. De straat- tegels waren echter nog intact ge bleven. Een voorbijganger heeft haar door handreiking o het droge gebracht, waarna zij in het ziekenhui singel, waar zij werkte, van droge kleding is voorzien. De tearoom van het winkelcentrum, dat zonder wa ter zat, heeft voor die avond zijn deuren moeten sluiten. K.R.O.-TELEVISIE IN DECEMBER. De televisie-afdeling van de K.R.O heeü voor ae niaan« t,.i programma vastgesteld, waarop en kele bijzondere voorstellingen voor komen. Op Dinsdag 11 December geeft de bekende acteur en regis seur Cruys Voorbergh een interes sante show van de verzameling his torische costuums, die hij in de loop der jaren heeft vergaard. Zij waren in de afgelopen maand in het Haags Stedelijk Museum tentoongesteld. Omdat de tweede televisie-uitzending van de K.R.O. in deze maand op Eer ste Kerstdag valt, zal het program ma in hoofdzaak aan dit Hoogfeest zijn gewijd. Het bekende spel van de Franse dramaturg en letterkundige, Henri Ghéon, „Kermisvolk op Kerst mis", zal dan in zijn geheel worden opgeroerd. De „Ghesellen van de Spelewei" te Bussum, waar de tele visie-studio is gevestigd, zal de eer ste toneelgroep zijn, die een spel van behoorlijke omvang op het T.V.- scherm brengt. 3iaxte GQLF BUITENLAND. Nabij Ceccano, tachtig km. ten Zuid-Oosten van Rome, zijn vier jongens en een meisje tussen zeven en twaalf jaar om het leven geko men, doordat zij op een landmijn trapten, die sedert de oorlog onder een landweg lag. Te Kopenhagen is bekend ge maakt, dat wegens de in Denemar ken heersende mond- en klauwzeer- epidemie waarschijnlijk tot melk- rantsoenering zal moeten worden overgegaan. Zaterdagavond is Z.H. Paus Pius XII uit zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo naar het Vaticaan terug gekeerd. Vrijdagavond is in de Oslofjord het Zweedse schip „Bonus" (224 ton) vergaan. Twei personen zijn verdronken, drie werden gered. Een van de opvarenden wordt nog ver mist. Op de binnenplaats van een school te Horley (Sussex) is een tweedekker van de R.A.F. neerge stort. De twee inzittenden van de machine kwamen om het leven. Ongeveer 5.000 stnks vee zijn in Engeland op last van de regering ge slacht, sinds op dertien November jl. Engelanrts ernstigste mond- en klauwzeer-epidemie uitbrak. Men gelooft, dat trekvogels uit Dene marken of Duitsland de ziekte heb ben overgebracht. jJ/feisjeshandel Herta Melcher drukte de koffer dicht, draaide de sleutel om en keek nog eens de kamer rond. Ouderwees- gezellige eikenhouten meubels ston den in het rond, de deuren van de kasten waren open, je kon er zo maar inkijken. Niets lag er meer in de verschillende vakken, niets hing er meer aan de haken. Ze zuchtte verlicht. Goddank, ze had niets vergeten. Ver weg ging ze nu van haar ge- bf.rrtestaa naar het kleine plaats je Horstberg en het zou even duur als lastig zijn, om vergeten stukken na te laten zenden. Een lichte weemoed kwam in haar op, nu ze afscheid ging nemen van dc kleine stad, waar zij geboren was en haar prille jeugd had doorge bracht. Doch het was slechts een va ge pijn, want het afscheid gold im mers geen mens, en de droeve erva ringen, die ze de laatste tijd had op gedaan, deden haar snakken naar het ogenblik, dat zij de buren niet meer zou zien, op wier gezichten ze zoveel spot en leedvermaak kon le zen. wanneer zij hen op straat te genkwam. Ja zo was het nu eenmaal in de wereld: wanneer je van de toppen van de rijkdom neerstort in de af grond van de armoede, dan heb je weinig last meer van de „deelne ming" van jelieve vrienden en ken nissen of eigenlijk heb je er maar al te veel last van, want die zoge naamde „deelneming" is vaak pijn lijker te dragen dan de slechter ge worden levensomstandigheden zelf. Herta Melcher keek op haar gou den armbandhorloge het geschenk dat zij* eens van haar peettante ge kregen had Dit was het enige, wat haar was overgebleven van al de lu xe en weelde; ze zag, dat ze nog vol op tijd had. eer ze naar het station moest. Dus ging ze nog even zitten en keek dromerig naar de zomers- blauwe hemel, waar de zon in gou den pracht stond te gloeien. Hoe lang was het nu al geleden, dat ze 's morgens in haar weelderig bedje ontwaakte en in haar zacht- zijden nachtgoed behaaglijk haar le dematen uitrekte. Hoe lang was het al geleden, dat ze haar hand maar naar het knopje van de bel hoefde uit te steken, om het kamermeisje te doen komen? En dat ze slechts van haar kamer uit naar de garage hoef de telefoneren: „Zo en zo laat moet mijn wagen voorkomen". Een half jaar slechts, doch een bit ter zorgelijk half jaar. Hoe vast, hoe rotsvast had steeds vertrouwd op de rijkdom van haar geliefde vader, ja, zij had zich de wereld nooit anders kunnen voor stellen dan in een glans van goud. Vele schoorstenen rookten op de fabrieken van haar vader, voor wie zij alles was geworden, sinds haar moeder gestorven was. O. dat was al lang, lang geleden. Ze had nog slechts een vage herinnering aan haar. Gekoesterd door vaders teder heid groeide zij op in zorgloze vreug de en het moest al een heel onmoge lijke, voor haarzelf of haar gezond heid schadelijke wens zijn, die haar ooit geweigerd werd. Vader gaf haar alles, wat enigszins m'ogelijk was en Herta beschouwde dat als vanzelf sprekend, ze was immers niet anders gewend. Afgunst en nijd vervulden de har ten van kennissen en familieleden, wanneer zij het leven van dit jonge meisje in louter vreugde zagen ver lopen en deze nijd verminderde ook niet, toen Herta opgroeide tot een buitengewoon beminnelijk en hele maal niet hooghartig jongmeisje, dat voor iedereen een hartelijke glim lach of een welgemeende handdruk had. Toen Herta volwassen was, kwa men er heel wat „candidaten" opda gen, m'aar géén van allen kon ze haar jawoord geven. Ze onderhield zich wel graag met de jongeman nen uit haar kringen, zij liet zich het hof maken en schepte behagen in de complimenten, die men haar maakte, m'aar dat was dan ook alles. En toen opeensde catastrophe! De plotselinge dood van haar vader Midden uit de vreugde en uit bundigheid van een carnavalsbal werd Herta weggeroepen. In deze moeilijke tijd leerde zij de mensen kennen. Met veel woorden, doch geen da den betuigden zij hun deelneming in haar smart en zij wisten het arme hulpbehoevende meisje, dat geheel van streek was niets beters te zeggen dan dat ze maar moest wennen aan de gedachte, dat ze voortaan zonder fortuin door het leven moest. Eerst wenste Herta, dat de dood ook haar uit deze wereld zou wegne men, doch toen zij het leedvermaak van de anderen zag. vermande zij zich, liep weer kaarsrecht en verhar de zich in haar trots, om de buiten wereld niet te laten merken, wat er in haar omging. Wanneer zij alleen was, gaf ze zich over aan haar droefheid maar in het bijzijn van anderen, waaronder zij nu ook haar eigen familieleden rekende, droeg zij het hoofd hoog als nimm'er tevoren. Herta wist nauwelijks hoe alles ge beurde. Ze ontwaakte pas uit de sombere versuffing, toen ze alles ver loren had, toen ze op straat stond en niet langer meer eigenaresse was van de deftige, buitengewoon weelderig ingerichte villa. Om de naam van haar vader onbesmet te houden, of ferde zij alles op, wat zij aan siera den en juwelen bezat en zo bleef haar niets meer over dan het gou den horloge van haar peettante, dat zij als enig souvenir behouden had. Een „goede vriendin" des huizes veegde de tranen uit haar ogen. „Over de doden niets dan goeds", zeide ze. „maar ik moest toch zeggen mijn beste Herta, dat je vader met zijn ongelooflijke lichtzinnigheid zelf de schuld is van dit ongeluk. Een man die met zijn fabrieken zoveel verdient, hoeft toch werkelijk niet aan de beurs te speculeren, zoals hij dat deed." Herta keek haar koud aan. „En wat zou u gezegd hebben, wanneer zijn beursspeculaties gelukt waren? Heel wat anders, dat weet ik zeker." En zij keerde haar de rug toe, zon der haar nog een blik waardig te gunnen, Dat zij dat huichelachtige medelij den door haar fierheid in openlijke vijandigheid deed omslaan, kon haar bitter weinig schelen. Het bedrag, dat Herta na verkoop van al haar schatten, die haar vader met zoveel liefde verzameld had, overhield, was zo gering, dat ze slechts een heel goedkoop kamertje kon huren en met de grote zorgen de koutende dagen tegemoet zag. Ze moest werk zoeken, dat stond vast. Maar hoe moest ze dat aanpakken? Merkwaardig genoeg werd haar een betrekking bij wijze van spreken op een presenteerblaadje aangeboden Sebastiaan Brinkhof, de eigenaar van het beste café van de stad, ^racht haar een bezoek, en vroeg haar, met de deur in huis vallend, of ze goed kon rekenen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2