S)e &ridóe(2oii/fca/nT Verkiezingen in geheel Duitsland ïïlq>i Uanllen uj-e.fi ia ïledfiCatid tfmq. Frankrijk krijgt 600 millioen dollar Geen vooruitgang in de vredestent Kanselier Adenauer naar Londen Straatsburg over de landbouw-unie JCtMeftie... Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 3 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12450 Een ..ezeltje strek je" voor minister Lieftinck Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1J0 Commissie van onderzoek voorgesteld FVE V.S., FRANKRIJK EN ENGELAND hebben Zondag de V.N. ver- zocht een commissie te benoemen, die zou moeten onderzoeken of het mogelijk is „vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland" te houden. In een gemeenschappelijke resolutie, ingediend bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering, zeggen de drie regeringen, dat zij, op grond van een voorstel van de Westduitse kanselier Adenauer, de Algemene Vergadering hebben verzocht, een onpartijdige internationale commissie te benoemen. heden de Assemblée, een beroep te doen op de autoriteiten van Oost- Duitsland, Berlijn en West-Duitsland opdat de commissie vrij door Duits land kan reizen en volledig toegang heeft tot die personen, plaatsen en documenten, die zij van belang acht om haar taak naar behoren te ver vullen. Een Britse woordvoerder zeide, dat zijn regering voornemens was een kleine commissie voor te stellen, be staande uit „neutrale" mogendheden. Dinsdag zal de resolutie aan de spe ciale politieke commissie voorgelegd worden. Volgens deze resolutie dient de commissie drie punten bij haar on derzoek, voorzover zij het houden van vrije verkiezingen betreffen, te be trekken: 1) De constitutionele voorzieningen in West-Duitsland, Berlijn en Oost- Duitsland en haar toepassing met be trekking tot de aspecten van indivi duele vrijheid, in het bijzonder de mate waarin, in de practijk, het in dividu bewegingsvrijheid, vrijheid van willekeurige arrestatie en hech tenis, vrijheid van vereniging en ver gadering en vrijheid van menings uiting geniet. 2) Vrijheid van politieke partijen om zich te organiseren en naar acti viteit te ontplooien. 3) De organisatie en werkzaamhe den van de rechterlijke macht, de po litie en administratieve organen. Verder verzoeken de drie mogend- De dodelijke surprises De gearresteerden weer vrijgelaten Wie met Sinterklaas een pak ketje krijgt, pleegt zo'n ding met enthousiasme open te maken, vol verwachting om de heerlijke surpri se, welke het bevatten kan. In West-Duitsland bekijkt men thans ieder gestuurd pakket met arg waan en angst. Er is nog altijd geen licht gebracht in de geheimzinnige affaire met de bommenpakketten. Het paar, dat was aangehouden in verband met deze affaire is vrijgela ten. Het had niets te maken met de aanslagen, tengevolge waarvan 2 personen om het leven zijn geko men en 6 personen werden ge wond. De politie is zeer zwijgzaam, maar naar verluidt volgt zij verschil lende nieuwe sporen. Het aanbod van een Nederlandse helderziende om te helpen is afgewezen, omdat de poli tie „niet gelooft in de doeltreffend heid van bovenmenselijke krachten bij het opsporen van misdagers". Teleurgestelde dagjes-reizigers Zwitserland heeft een eind ge maakt aan de winstgevende omwisse ling van reischèques, waarvan de af gelopen week honderden Belgen en Luxemburgers geprofiteerd hebben. Thans L bepaald, dat Belgische of Luxemburgse toeristen slechts hon derd franks kunnen incasseren voor de eerste vijf dagen van hun bezoek. Een paar honderd teleurgestelde dag jesmensen moesten Zaterdag uit Zwitserland terugkeren met veertien honderd Zwitserse franks aan niet- inwisselbare reischèques bij zich. Hun plan een dagje naar Zwitserland en met geld toe terug was ver ijdeld. ifl Mgr dr. J. M. J. H. Hanssen, bisschop coadjutor van Boermand, die in op dracht van het Nederlands Episcopaat een inspectiereis door Australië en Nieuw Zeeland gemaakt heeft om rich een idee te vormen van de gees telijke en materiële omstandigheden van de Nederlandse emigranten iezfc gebieden, is Zondag per K. L. M. vliegtuig op Schiphol aangekomen. Mgr. Hanssen begeeft zich na aan .omst op Schiphol naar het douane- santoor. Nederlands protest te Londen De Nederlandse ambassade te Lon den heeft medegedeeld, dat zij bij het Engelse ministerie van Handel heeft geprotesteerd tegen de abrup te wijze, waarop de Engelse regering onlangs de invoer van voedingsmid delen heeft beperkt. Naar een functionaris van de am bassade zeide, protesteert Nederland tegen de wijze, waarop de beperkin gen zijn ingesteld en niet tegen de invoerbeperkingen zelf. Nederland se exporteurs hebben geklaagd, dat een groot gedeelte van de grondstof fen, welke gekocht zijn voor de vér- vaardiging van voedingsmiddelen, bestemd voor uitvoer naar Engeland, aan bederf onderhevig zijn. Het En gelse ministerie van Handel heeft het protest in „welwillende overwe ging" genomen: de Nederlandse ver tegenwoordigers te Londen hopen thans, dat hét ministerie dit zal om zetten in overeenkomstige daden. Ruggesteun voor de franc T"\E AMERIKAANSE REGERING heeft Frankrijk de verzekering gege- U ven, dat zij dit land 600 millioen dollar zou verschaffen voor het fis cale jaar '51'52, aldus heeft Robert Buron, de minister van Informatie, Zaterdag meegedeeld, na een zitting van de Franse ministerraad Dit betekent, aldus de minister, dat Frankrijk zijn dollar-import niet zo drastisch zal behoeven te beperken als aanvankelijk noodzakelijk scheen en dat er geen sprake zal zijn van benzine-rantsoenering. Uit Washington meldt Reuter, dat deze aankondiging een aantal auto riteiten in de Amerikaanse regerings- stad heeft verbaasd, daar gedacht was, dat dit besluit veel langer op zich zou laten wachten. Er werd la ter echter bekendgemaakt, dat de be sprekingen tussen Amerika en Frankrijk eerder waren begonnen dan de bilaterale besprekingen met de Noord-Atlantische landen. Door deze Amerikaanse hulp zal de positie van de franc, die onder grotere druk stond dan het Engelse pond, zeer worden versterkt. Nu zal blijken, dat de franc ge red is, kan men aannemen, aldus Londense financiële kringen, dat men de devaluatie van het pond als uitgesloten zal beschouwen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat er heel wat geld zal terugkeren naar Engeland en Frankrijk wellicht zelfs meer dan deze beide landen zullen ontvangen van Amerika. De Unie-besprekingen Conferentie in neutraal land? Br Tamboenan, lid van de Indo- nesinsche delegatie naar Nederland en vice-voorzitter van het parlement, heeft volgens Ass. Press onthuld, dat de delegatie instructie heeft alleen inleidende besprekingen te voeren over de liquidatie van de Nederlands- Indonesische Unie. In Nederland zou bepaald worden waar en wanneer de definitieve con ferentie gehouden zal worden. Dr. Tamboenan zei, dat de bespre kingen niet in Nederland gehouden moesten worden, maar in een „neu traal land, waar de atmosfeer rusti ger is". Hij stelde Zwitserland of een van de Scandinavische landen voor. Tij dens de besprekingen zal een besluit genomen worden over de toekomst van de Indonesisch-Nederlandse be trekkingen. Waarnemers zijn van oordeel, dat Nederlands positie in Indonesië door een mislukking van de besprekingen niet alleen bijzonder moeilijk zou worden, maar ook de anti-Westerse gevoelens in Indonesië zou aanwak keren, meldt Ass. Press, welk pers agentschap verder meldt, dat vele Indonesiërs menen, dat Nederlands weigering om Nieuw-Guinea op te geven op tactische wijze door Groot- Brittannië en andere Nato-leden w.o. Amerika gesteund wordt. Tot dusver heeft alleen Australië de Ne derlanders openlijk gesteund. Televisie in België De Belgische Technische Raad voor de televisie zal voorstellen om voor Vlaanderen het 625 lijnen-stel- sel, dat ook in Nederland wordt ge bruikt, in te voeren. Voor Wallonië zal het 819 lijnen-stelsel ingevoerd worden, zodat de Walen de Franse televiesie-zender Rijssel kunnen op vangen. De televisieraad heeft voor deze kwestie een rapport opgesteld, dat op een van de eerstvolgende verga deringen in de kabinetsraad zal wor den behandeld. Het rapport is nog geheim, maar het voorstel om tot een tweevoudige lijnenstelsel over te gaan, is vrijwel zeker. De Belgische radio-industrie is voornemens televi sie-toestellen te gaan leveren, die op eenvoudige wijze van het ene lijnen stelsel op het andere overgeschakeld kunnen worden. Benelux-conferentie bij Breda Geen resultaat Zaterdag zijn de ministers Van den Brink en Lieftinck van Neder landse zijde, de ministers Coppe er} Van Houtte van Belgische zijde en minister Rasquin van Luxemburgse zijde op Anneville te UI venhout bij een gekomen. Men besprak de uit voerrechten op bepaalde Belgische producten. De Nederlandse regering vreest, dat Belgische leveranciers deze uitvoerrechten aan de Neder landse afnemers zullen doorbereke nen. De Belgische regering beschouwt de onderhavige uitvoerbelasting ech ter als een zuiver binnenlandse aan gelegenheid, terwijl de Nederlanders de weerslag van deze maatregel zien als een kwestie, die ook Nederland betreft. Na afloop van de conferentie heeft minister Lieftinck, die de bijeen komst voorzat, verklaard, dat men niet tot een direct resultaat was ge komen. BEZOEK VAN DE SINT. Wonderezeltje voor Lieftinck Een welkome onderbreking vorm de de verschijning van Sint Nicolaas, vergezeld van een zwart gebaarde secretaris en twee Zwarte Pieten. De Sint verliet al strooiend Anne ville en de grabbelende excellenties en hun gevolg stopten alles in de zakken van het kleinzoontje van de heer Kouman, directeur van Anne ville, dat verstomd dit alles stond toe te zien. Minister Lieftinck ont ving van de Sint een klein ezeltje dat goudstukken verloor, als men zijn staart oplichtte. De minister zeide, dat hij op dit middel om aan geld te komen zes jaar had gewacht. De heer Van Houtte, minister van financiën van België, werd bedacht met een „Nederlands spaarbank boekje". De Luxemburgse minister Rasquin, ontving een marsepeinen geldbeurs. JAPANS ZIEKENHUIS IN BRAND. In Tokio zijn berichten ontvangen, dat een ziekenhuis te Koesjiro op Hokkaido (Noord-Japan) is uitge brand en dat tenminste zeventien personen om het leven zijn geko men. De schade zou op 500.000 wor den geschat. Enige dagen geleden zijn anonieme brieven ontvangen, waarin gedreigd werd met het in brand steken van het ziekenhuis als zekere wijzigin gen in de personeelsbezetting zou worden ingevoerd. Ontspanning in Egypte De Egyptische minister van bin nenlandse zaken, Foead Serag del Din Pasja, heeft Zondagavond te Cairo verklaard, dat de toestand in de Suez-kanaalzóne aanzienlijk ver beterd is. „De spanning is veel minder ge worden. In de afgelopen week zijn er geen incidenten gemeld", aldus de minister. De stakende Egyptische havenar beiders hebben besloten het laden en lossen te Port Said te hervatten, onder voorwaarde dat dit niet de op zegging van het verdrag van 1936 en het intrekken van concessies aan Britse strijdkrachten aantast, aldus verluidde Zaterdagavond in Cairo. Ruim een maand heeft het werk in de haven van Cairo stil gelegen en werd het verkeer geleid over Alexandrië. AF.P. meldt, dat de Egyptische re gering bevel heeft gegeven het werk te hervatten, omdat de scheep vaartmaatschappijen hadden ge dreigd de voor Egypte bestemde goe deren in buitenlandse havens te gaan lossen. VAN WIE ZIJN DIE DUIKBOTEN? Ambtenaren van het Australische bestuur op Nieuw-Guinea hebben de berichten bevestigd, dat onder zeeboten van onbekende nationaliteit verschillende malen in de wateren tussen Malakka en Philippijnen zijn gesignaleerd. Bewoners van het eiland Emirau, voor de kust van Nieuw-Guinea, heb ben verteld dat enkele weken gele den een onedrzeeboot boven water kwam met een groepje personen aan boord, die het vliegveld op dat eiland nauwkeurig onderzochten en opmaten. In Nieuw-Guinea veronder stelt men dat de Russen bezig zijn met een verkenningstocht langs de eilanden met een twijfelachtige na tionaliteit, met het oogmerk daar luchtbases te vestigen. Een Amerikaanse mijnenveger heeft Vrijdag een vermiste reddings boot met de opvarenden van het Amerikaanse jacht „Amphitrite" ge vonden, welk jacht verleden week Maandagavond voor de haven van Charleston (Zuid-Carolina) aan de grond liep. Twee van de negen op varenden waren nog in leven, toen zij werden opgepikt. Eén van hen, een 12-jarige jongen, overleed kort na zijn redding. SIhJUia opende S-paans JnótUuut Het Spaans Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is Zaterdag door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, voorzitter van hot bestuur, officieel geopend. Overzicht tijdens de openingsrede van Prins Bernhard, welke hij in het Spaans hield. VIER BELANGRIJKE GESCHILPUNTEN De onderhandelaars in Korea hebben de laatste dagen geen vooruit gang bereikt. Er zijn vier belangrijke punten van geschil, waarop de besprekingen zijn vastgelopen. Een van deze punten is de eis van de communisten dat zij zich gedu rende de wapenstilstand naar believen mogen versterken en zelfs nieuwe vliegvelden bouwen. Voor de geallieerden is deze eis onaanvaardbaar. vliegtuigen beschikken, waarvan de helft uit straalvliegtuigen bestaat. Al deze toestellen zijn gestationneerd op bases vanwaar heel Zuid-Korea bestreken kan worden. Generaal Everest meende verder aanwijzingen te hebben voor de veronderstelling, dat hard gewerkt wordt aan de her opbouw van de Noordkoreaanse luchtmacht. Er schijnt voor de goallieerde be zorgdheid alle reden te zijn, want de rode luchtmacht is de laatste da gen bijzonder agressief, ondanks de verliezen, die haar de afgelopen week zijn toegebracht. communistische onderhande laars wensen verder, dat enige eilanden voor de Noordkoreaanse kust zullen worden ontruimd. De ge allieerden willen daar alleen op in gaan indien er concessies van de te genstander tegenover staan. Vice-admiraal Turner Joy, de voor naamste onderhandelaar der V.N. bij de besprekingen te Panmoendjon, heeft op de bijeenkomst van Maan dag de Noordelijken beschuldigd van het plan, een wapenstilstand te wil len gebruiken om de aanvalskracht te versterken. „De V.N. zullen alleen ingaan op een voorstel tot wapen stilstand, wanneer beide partijen tij dens de wapenstilstand geen mili tair voordeel kunnen behalen", aldus Joy. De Noordelijken hebben bijv. op de bestandsbesprekingen van Zondag verklaard, dat zij het volste recht hebben om gedurende een wapen stilstand vliegvelden aan te leggen. GROEIENDE RODE LUCHT MACHT. „De groeiende kracht van de com- munistisch-Chinese luchtmacht vormt een ware bedreiging voor de geal lieerde heerschappij in de lucht", al dus sprak vandaag de commandant van de Vijfde Luchtmacht, generaal- majoor Frank. Everest. Hij zei, dat de communisten over 1200' a 1300 Een bezoek van grote betekenis VANDAAG reist de Westduitse bondskanselier Adenauer naar Lon den, waar hij vijf dagen de gast zal zijn van de Britse regering. Het doel van het bezoek is naar de mening van diplomatieke kringen te Londen, meer om de Brits-Duitse betrekkingen weer aan te halen, dan om tot beslissingen te komen over bepaalde punten. Wel zal Adenauer natuurlijk van de gelegenheid gebruik maken, om uitvoerige besprekin gen te hebben met Churchill en Eden en met hen de kwestie te behande len, die Duitsland en heel Europa na aan het hart liggen. Met name zal de Duitse en Euro pese bevreesdheid over de onwil van Engeland om zijn lot te koppelen aan dat van Europa een belangrijk punt van discussie zijn, daar Ade nauer en de coalitie-partijen, die hem steunen de Europese federale gedachte krachtig voorstaan. Zij heb ben een resolutie ingediend in de Bondsdag, die oproept om een Euro pees federaal verband te sluiten, zij zijn voorstanders van het Schuman- en Pleven-plan en hun .vertegen woordigers te Straatsburg hebben alles in het werk gesteld, om de Europese organisatie te bespoedigen. Begrijpelijk is dit, daar de Duitsers De Britten waren ook hier tegen |"^E RAADGEVENDE VERGADERING van de Raad van Europa te Straatsburg zal waarschijnlijk een nieuwe stemming moeten hou den over haar advies aan het comité van ministers om de instelling van het plan voor de landbouw te overwegen. Het advies werd Zaterdag avond met één stem meerderheid aangenomen in een nogal verwarde stemming. Er zijn bezwaren tegen om dat een Fransman bij vergissing tweemaal „ja" gestemd heeft. Voorts heeft een der leden geconstateerd, dat zijn „neen"-stem als een onthouding is aangemerkt. Bovendien heeft een aantal leden zijn teleurstelling geuit over het feit, dat de stemming heeft plaats gehad op een ogenblik, waarop een derde deel der leden af wezig was. Men acht het waarschijnlijk dat de landbouwunie bij een nieuwe stem ming weer de vereiste meerderheid zou kunnen verkrijgen daar dc afge vaardigden, die Zaterdagavond de be kende Straatsburgse restaurants bo ven de vergaderzaal verkozen, in gro te meerderheid tot de voorstanders gerekend kunnen worden. Opnieuw was het een hecht geslo ten Engels-Scandinavisch blok, dat zich te weer stelde tegen alle pogin gen van de meerderheid. Daar een meerderheid van tweederde noodza kelijk is, slaagden de Britten en Scan- dinaviërs er met behulp van de Duit se socialisten bijna in het plan ten val te brengen. De aanbeveling, werd met 49 tegen 24 stemmen aangeno men. De drie aanwezige Nederlan ders, de heren Rip, Fens en Serra- rens, gaven allen hun steun aan het voorstel. In de aanbeveling wordt het minis terscomité verzocht zo spoedig moge lijk een conferentie van deskundigen te houden met het doel het ontwerp op te stellen voor een verdrag, waar bij een gezagsorgaan voor de Euro pese landbouw zal worden gesticht op grond van het ontwerp, dat de landbouwcommissie heeft opgesteld. weten, dat het herwinnen van de Duitse politieke onafhankelijkheid afhangt van de spoed, waarmee de Europese defensie met deelneming van Duitsland, wordt opgebouwd. Want de Westelijke geallieerden hebben het ene afhankelijk gesteld van het andere. Onmiddellijk na zijn Londense bezoek zal de Bondskanselier dan ook naar Straatsburg vliegen, om deel te nemen aan een zitting van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rrankrijk, Italië, België, Noor wegen en Duitsland, bedoeld om de Europese integratie te bespoedigen. KOREA-STRIJDERS GEHULDIGD. De V.N. hebben Zondag hulde ge bracht aan 50 oud-strijders van de Koreaanse oorlog uit 21 landen in het theater van het Palais de Chail- lot te Parijs. De president van de Assemblée, Luis Padilla Nervo, Sél- wyn Lloyd van Engeland, de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman, Eleanor Roosevelt en de Nederlandse afgevaardigde naar de V.N. de heer Von Balluseck voerden o.m. het woord. De laatste sprak zijn bewondering uit voor de Koreaanse strijders on hoopte, dat deze eerste gemeenschappelijke actie degenen, die in de toekomst tot agressie hun toevlucht zouden willen nemen, zou kunnen afschrikken. De vier in overleg Atmosfeer nog vriendelijk De Grote Vier komen vandaag te Parijs bijeen voor de eerste formele zitting van de sub-ccommissies voor ontwapening. Zaterdag reeds waren zij te/aam gekomen onder voorzitterschap van Luis Padilla Nervo, de voorzitter van de Assemblée, om te spreken over de proccdure-regels, die zij tij dens hun zittingen zouden volgen. Zij werden het hierover volkomen eens en voorzitter Nervo verklaar de na afloop: „Wij zijn het volkomen eens geworden over ieder punt, dat ik naar voren bracht met betrek king tot de organisatie van onze be sprekingen. De atmosfeer was zo vriendschap pelijk, dat het stellig een goed voor teken zal zijn, als wij deze sfeer tij dens de hele moeilijke taak, die voor ons ligt, kunnen bewaren. Ik ben er vast van overtuigd, dat de vier af gevaardigden bijeen zijn gekomen met het vaste voornemen om tot re sultaten te komen." Reuters diplomatieke correspon dent schrijft echter, dat de bespre kingen volgens hem, hooguit zullen leiden tot do vorming van een ont wapeningscommissie. Maar het lijkt hem hoogst twijfelachtig, dat Rus land er in zou toestemmen zitting te nemen in zulk een commissie, die zou bestaan uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Een weldaad verliest haar waarde, als men er te veel bekendheid aan geeft. (Corneille).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1