GAZELLE Een korte vredesillusie op Korea TRUMAN: DRUK OP VIJAND VOLHOUDEN Vuren kan niet gestaakt worden GEBR. HUISMAN Postpakketten met bommen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12448 Mars nam slechts één dag vrijaf Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., i 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STAAT OF PARTICULIER IJET is met de particuliere autobus- lijnen en -ondernemingen nog altijd maar droevig gesteld, ondanks de wet Autovervoer Personen en on danks de richtlijnen, welke naar aan leiding van de toepassing van deze wet tenslotte zijn gegeven. Men moet daarvoor even terug gaan in de geschiedenis. Om tot een ordening van de particuliere auto- busdienstondernemingen te geraken en dat was nodig werd in 1939 een wetsvoorstel ingediend èn aan genomen, dat heette: Wet Autover voer Personen en dat verder bekend bleef als de W.A.P. Het uitgesproken doel van deze wet was om te komen tot coördinatie van autobuslijnen, zo dat een goede voorziening in de ver voersbehoeften zou worden gewaar borgd. Dat en dat alléén was het doel van deze wet. Niemand, noch de Kamer noch het bedrijfsleven, kon toen vermoeden, dat dit doel zou worden nagestreefd door het volkomen uitschakelen van zulk een groot aantal ondernemers of vergunninghouders, dat men zelfs niet meer van een decimering kan spreken. Dit blijkt wel uit de cijfers, die men kan vinden in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de W.A.P. in 1948, waarin de toenmalige minister Spit zen de volgende cijfers gaf: Op 10 Mei 1940 waren er in het geheel 286 vergunninghouders. Op 31 December 1940 nog 273. Op 31 December 1941 nog 230. Op 31 December 1942 nog 132. Op 1 Maart 1943 nog 126. Op 31 December 1943 nog 122. Op 31 December 1945 nog 122 en op de datum dat de heer Serra- rens zijn motie indiende, waarin hij richtlijnen eiste (16 December 1946), nog 91. Er was op die laatste datum dus reeds 68% van de autobusonderne mingen opgeruimd. Dat dit geruisloos kon geschieden vond zijn oorzaak in de bezetting van ons land. De Duitsers vervingen na melijk de W.A.P. door het Vierde Uit voeringsbesluit van de secretaris-ge neraal van Verkeer en Waterstaat. Daardoor werd alle macht in diens handen gelegd, waarbij hij zich liet assisteren door de Commissie Vergun ningen Personenvervoer (de C.V.P.) onder leiding van prof. van Breen. Dat deze van hun bevoegdheden een al te ruim gebruik hebben gemaakt bewijzen bovengenoemde cijfers. Dat er van 1 Maart 1943 tot aan 31 December 1945 slechts vier bedrijven verdwenen komt alleen, omdat de commissie op eerstgenoemde datum haar werkzaamheden moest staken. Na de bevrijding ging men echter weer voort en werden tot aan de motie-Serrarens nog 31 bedrijven op geheven. r\E motie-Serrarens bedoelde hier- aan een einde te maken en tevens een herzieningsprocedure in het le ven te roepen voor de na de bevrij ding ingetrokken vergunningen. En steeds weer kwam de Kamer daarop terug, totdat ten laatste bij de debat ten in de Kamer over de wijziging van de W.A.P. via een amendement een dwingend voorschrift in de wet werd opgenomen om aan de C.V.P. bij algemene maatregel van Bestuur „Richtlijnen" te geven. Men wenste geen verdere inperking van het aan tal nog werkzame autobusdienston- dernemers-vergunninghouders. Die richtlijnen zijn gekomen en een ervan (onder II B 2) luidde: „De vergunning voor autobusdiensten, die een goed ineensluitend net van diensten vormen binnen een uit een oogpunt van goede vervoersvoorzie ning als een geheel te beschouwen gebied wordt wegens strijd met het belang, genoemd in art. 12, lid 7 der Wet Autovervoer Personen, gewei gerd aan andere dan streekonderne- mingen". Deze ingewikkelde redactie heeft opnieuw onzekerheid gebracht. Men kan niet zeggen, dat dit punt de mo gelijkheid van streekvervoer door middel van samenwerking tussen meerdere ondernemersvergunning houders afsnijdt, maar zij blijkt nu wel de mogelijkheid daartoe in zich te houden. Men komt tot deze conclusie door een recente beschikking van de C.V.P. waarbij de vergunning van een autobusdienstondernemer in Zee land, die reeds dertig jaar zijn be drijf heeft uitgeoefend, wordt inge trokken onder vcïrwijzing naar de hierboven geciteerde richtlijn, welke een hernieuwde verlening der ver gunning niet zou toelaten, omdat de betreffende autobusdiensten naar het oordeel der C.V.P. passen in een an der ineensluitend net van autobus- diensten. In zijn algemeenheid past deze redenering voor elke nog be staande kleinere particuliere auto busdienst en door jlit principe wordt het streekvervoer, gevormd door sa menwerking van nog exploiterende vergunninghouders, dus zomede het voortbestaan der kleinere particuliere autobusdienstondernemingen ten voordeel van de overheids- en semi- overheidsbedrijven onmogelijk ge maakt. Om dat nu te voorkomen is bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat deze week in de Tweede Kamer opnieuw van ka tholieke zijde een motie ingediend, nu door de heer van de Heuvel, waarin wijziging van de boven aan gehaalde richtlijn wordt geëist. En men kan alleen benieuwd zijn of nu eindelijk de nog overgebleven dien sten en lijnen zullen worden gespaard of dat men opnieuw zulk een redac tie zal vinden, dat ook de laatste ondernemingen ten slotte nog onder de hamer van de Staatssloper zullen vallen. dp.enitig, van de ïBenetiix-CLit'&leüeAcfieel Ook St. Nicolaas zegt: PR0N0NCE en NYLONS zijn SYNONIEM Leiden Breestraat 65 Oegslgeest Geversstr. 41 Zag U onze sortering ZAKDOEKJES? EEN DANKBAAR GESCHENK (Advertentie1* Het plan-Schuman Gisteren heeft de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering rich uitge sproken vóór het plan-Schuman (voor een Europese kolen- en staal gemeenschap). De minister van bui tenlandse zaken, Schuman, deelde in de commissie mede, dat verwerping van het plan in Europa en in de Ver enigde Staten „verwarring en wan begrip" zou zaaien. Op 6 en 7 December a.s. zal het plan bij de nationale vergadering worden ingediend. Staatsgreep inSiam Leger maakte zich van de macht meester In een onbloedige staatsgreep heb ben leger en marine van Siam zich gisteren van de macht meester ge maakt en de regering van maarschalk Piboel Songgram afgezet aldus een in Singapore opgevangen uitzending van radio-Bangkok. Een proclamatie van het leger zegt, dat de regering is ontbonden en dat een „interim-comité" van 9 man, on der leiding van de opperbevelhebber Phin Tsjoen-Ahanwan, het bestuur heeft overgenomen. De koning, die zijn opvoeding in Zwitserland heeft voltooid, is, op weg naar Siam, met gemalin en doch tertje gisteren uit Singapore naar Bangkok afgereisd. Piboel Songgram, die maarschalk is, kwam zelf VA jaar geleden aan de macht eveneens met behulp van het leger. In Juni j.l. werd hij in de haven van Bangkok door marine officieren ontvoerd, doch hij wist van de kanonneerboot, waarop hij, gevan gen werd gehouden, in het water te duiken en naar de wal te zwemmen. Het schip werd gebombardeerd en tot zinken gebracht, terwijl vele marine officieren, o.w. de commandant, wer den gearresteerd. De vier mannen, die de opstand onderdrukten, herstelden Songgram in zijn functie, doch desniettemin werd de premier nadien slechts be schouwd als een stroman van deze militaire „junta". In Washington gaven goed inge lichte kringen als hun mening, dat de staatsgreep niets met de commu nisten te maken had. Wél verklaarde Songgram een maand geleden in het parlement, dat de politie een com munistisch complot had ontmaskerd, dat „toegespitste actie" ten doel had. Volgens diplomatieke kringen in Singapore zijn de communisten in Siam hoofdzakelijk Chinezen en qua sterkte niet te vergelijken met de opstandige organisaties in Burma, Ipdo-China of Malakka. In tegenwoordigheid van vele militaire autoriteiten uit de Beneluxlanden is Donderdagmiddag te Lom- bardsijde aan de Belgische kust de Benelux-luchtdoelar tillerieschool officieel geopend. Terwijl de vlaggen der drie Benelux-landen van links naar rechts de Luxemburgse, Belgische en Nederlandse driekleur gehesen werden, bracht een eskader Belgische straaljagers een ere-saluut. PRESIDENT TRUMAN heeft Donderdag verklaard, dat de V.N. druk zouden blijven uitoefenen op de communisten, totdat een wapenstil stand in Korea zou zijn getekend en dat de strijdkrachten van de V.N. niet door de tegenstander zouden worden verrast. Truman gispte nieuwsbureaux en onafhankelijke bladen wegens „gefantaseerde verha len over een staken van het vuren". „Ik hoop, dat ieder thans zal begrijpen, dat in Korea het vuren niet gestaakt is en ook niet gestaakt kan worden, voordat een wapenstilstand is getekend", aldus de president. Voortdurende druk op de tegenstan der zou de krachtigste aansporing voor hem zijn in te stemmen met een rechtvaardige wapenstilstand. ZONDER GROND Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft Donderdag meegedeeld, dat de opper bevelhebber der V.N., generaal Ridgway, in antwoord op een ver zoek van het ministerie om ophelde ring over de situatie in Korea heeft geantwoord, dat de berichten „over een order tot het staken van het vu ren in Korea zonder grond zijn". WEER OP VOET VAN OORLOG. Donderdag hebben geallieerde of ficieren aan het front meegedeeld, W,eg.enivachte%ó (ïezaefcen EngzCand Acht leden van de Wegenwacht verblijven deze week in Engeland als gasi van de Engelse zusterorganisatie van de A. N. W. B„ de Automobile Asso ciation. De reis is, behalve tot onderhouden van het internationaal contact, als training bedoeld. Tijdens hun bezoek aan de Engelse wegenwachtschool nabij Nottingham. Met de Engelse wegenwachter, Harry Rose uit Wincan- ton op zijn motor in hun midden, acht Nederlanders. V. I. n. r.: T. Kraker. A. J. Holtman, D. Jensen, M. van Spijker, H. Verstallen, J. Verheke, G. Hoogeboom en G. Raadsma. dat door een nieuwe richtlijn van het hoofdkwartier de troepen van de Ver enigde Naties sedert Donderdagmid dag weer op „voet van onbeperkte oorlog" staan. De nieuwe bevelen om een einde te maken aan de „schaduw-oorlog", die volgde op de overeenkomst over een bestandslijn (doch niet over een bestand) werden mondeling overge bracht en vervingen een eerder ge geven richtlijn, die nog niet officieel is bekendgemaakt, aldus deze offi cieren. JONGENS- «n MEISJESRIJWIELEN 'n prachtig «n blijvend St. Nicolaas- geichenk. Grote sortering. SHOWROOM i - TEL. 22962 De vallei des doods In het overstroomde gebied in Noord-Italië waar nog steeds hon derden personen zijn geïsoleerd door de watermassa's, is de temperatuur Donderdagavond tot onder het vries punt gedaald. De vloedgoLf in de rivier de Po heeft de Adriatische Zee bereikt en voert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. Afdelingen technici waren Donder dag bezig de stukken land te des infecteren, die droog zijn gevallen, nu het peil van het water gemid deld één centimter per uur daalt. Over het ondergelopen gebied hangt een lijkenlucht, nu het water zijn slachtoffers teruggeeft. Men ge looft, dat door de kracht van de wa termassa's ook de aarde van de kerkhoven is weggespoeld. Verder komen de lijken van honderden ver dronken dieren naar de oppervlakte. Het is nog niet mogelijk een schat ting te maken van het aantal men sen, dat door de stroom is meege sleurd en verdronken. Volgens een rapport van de vijfde luchtmachtgroep in Korea zijn de af gelopen nacht grote aantallen Noor delijke vliegtuigen waargenomen, die zich naar het front begaven. Geal lieerde vliegtuigen hadden er min stens 300 van vernield. DE BESPREKINGEN TE PANMOENDJON. De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjon hebben Vrijdag een voorstel der verbondenen, na het sluiten van een wapenstilstand vanuit de lucht boven geheel Korea een ge meenschappelijk toezicht uit te oefe nen, opdat er geen nieuwe militaire voorbereidingen worden getroffen, van de hand gewezen. De Noordelijken verzetten zich heftig tegen dit voorstel en zouden de uitvoering daarvan als een „onbe schaamde inmenging in hun binnen landse aangelegenheden" beschou wen, zo deelde vice-admiraal Joy na de bespreking aan de pers mee. WAPENARSENAAL ONTPLOFT. Te Poesan is gistermorgen vroeg het Zuidkoreaanse arsenaal met een geweldige slag in de lucht gevlogen Het gehele omliggende gebied werd verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, evenmin als de oor zaak van de ramp. TWEE PERSONEN WERDEN GEDOOD DADIO-BREMEN heeft gisteren haar uitzendingen herhaaldelijk onder- broken om de bevolking te waarschuwen: Maak geen postpakketten open, waar „persoonlijk" op staat. Dit naar aanleiding van twee bom aanslagen, die gisteren achtereenvolgens te Bremen en in het dorp Eys- trup (bij Hannover) zijn gepleegd en waarbij twee personen om het le ven kwamen en zes mensen zwaar werden gewond. Niemand weet, wat mogelijkerwijs dé drijfveer bij de aanslag op hem kan zijn geweest. Enige uren na de aanslagen ont ving een handelaar in veevoer te Bremen, wiens naam niet is bekend gemaakt, een postpakket, waarop eveneens als afzender stond „Univer siteit van Göttingen". Gedachtig aan de waarschuwing van de radio, over handigde hij het aan de politie, die er inderdaad een helse machine uit haalde. Dr. Adolf Wolfard, hoofdredacteur van het christ-democratische blad Nachrichten te Bremen, opende gis terochtend een pakket, waarop stond geschreven „alleen door de geadres seerde te openen" en waarvan de afzender luidde „Universiteit van Göttingen". Een hevige explosie volgde en dr. Wolfard werd op slag gedood. Dr. Werner Wien, redacteur kunst van het blad, en een secretaresse, die eveneens in de kamer waren, werden zwaar gewond. De helse machine te Eystrup ont plofte in het postkantoor aldaar, op het moment dat er een rij mensen voor het loket stond om pensioen in ontvangst te nemen. De twintigjarige ambtenares werd gedood en vier an deren liepen zware verwondingen op. De politie heeft het vermoeden, dat er verband tussen de twee aanslagen bestaat. Bovendien wordt thans weer aan dacht geschonken aan een mysterieu ze mededeling, die mevrouw Lisa Korspeter, socialistisch parlements lid te Bonn, enige tijd geleden op een avond over de telefoon ontving. Een mannenstem zei: U bent ter dood veroordeeld. Daarna hoorde zij niets meer. Dr. Wolfard stond bekend als een zeer gematigd man, die bij de verkie zingen voor het stadsparlement van Bremen gepleit heeft voor een coali tie tussen christen-democraten en so cialisten. De overstromingsramp in Italië Oproep van de Ned. Regering De regering richt de volgende oproep aan het Nederlandse volk: ..Beter dan welk ander volk ook weet het Nederlandse volk, wat overstromingsrampen be tekenen en het is voor een Ne derlander dan ook niet moeilijk zich een duidelijk beeld te vor men van de bittere nood, waarin de bevolking van Noord-Italië is komen te verkeren door de ge weldige overstromingen in de Povlakte. Zoals reeds is bekend gemaakt, zal het Nederlandse Rode Kruis op Zaterdag 1 December in ons gehele land collecteren ten bate van de zwaar getroffen gebieden in Noord-Italië. Dat de solidari teit van de volken niet slechts een wensdroom, maar een wer kelijkheid is, zal het Nederlandse volk Zaterdag met de daad kun nen tonen door er aan mede te werken de actie van het Rode Kruis te doen slagen, waardoor er toe kan worden bijgedragen het leed van de bevolking van Noord-Italië enigszins te ver zachten. De Nederlandse regering doet gaarne een beroep op alle Ne derlanders om deze hulpactie tot een zo groot mogelijk succes te maken door allen naar vermogen een bijdrage te geven voor dit zo goede, menselijke dpel". Het officiële Joegoslavische pers bureau „Tanjoeg" heeft Donderdag meegedeeld, dat de Joegoslavische autoriteiten de Metropoliet van Skop'.je, Josip, die zich sinds acht tien maanden in een klooster in huisarrest bevond, hebben vrijge laten. De 73-jarige Metropoliet, die tot de Servische Orthodoxe Kerk be hoort, werd in de zomer van 1950 gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan een royalis tisch complot tot omverwerping van de regering-Tito. Zoals bekend heeft maarschalk Tito onlangs verklaard, de kwestie betreffende aartsbisschop mgr. Ste- pinac, die vijf jaar geleden tot zes tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, binnen één maand te zul len regelen. De handel tussen O. en W. Duitsland De handel tuss'en Oost en West- Duits.and komt vandaag geheel stil te liggen, daar dan de voorlopige overeenkomst afloopt, die in de maanden September, October en November nog enig handelsverkeer op kleine schaal mogelijk maakte. De nieuwe handelsovereenkomst, die in September j.l. is getekend, kan nog steeds niet worden uitgevoerd, doordat de Oostduitse autoriteiten blijven weigeren de beperkingen op het goederenvervoer naar en van Berlijn op te heffen. Oost-Duitsland motiveert zijn houding met de ver klaring, dat het verkeer naar en van Berlijn niets heeft uit te staan met de handel tussen Oost- en Wèst- Duitsland. Zolang de beperkingen blijven bestaan, wenst men van Westduitse zijde geen aanvang te maken met de uitvoering van de overeenkomst. Te Rome is meegedeeld, dat tussen 1943 en 1950 door de bende van Giuliano 156 personen zijn ge dood. Vijftien bandieten zijn gedood en 157 aangehouden. Kawettie... Geestkracht en zelfvertrouwen lel den naar succes.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1