ff Zeer zware windstoten langs de kust Schip in tweeën gebroken De brandschade in een jaar 40 millioen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 ÖE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Een „trog", die uit Canada overkwam Van het KNMI ontvingen wij het volgede weeroverzicht: De storm, die gistermiddag op stak en die in een groot deel van het land gisteravond zijn hoogtepunt be reikte, werd veroorzaakt door een zogenaamde trog in de luchtdrukver deling. De lucht, die er daarbij over ons land stroomde was afkomstig uit Ca nada en Groenland. Deze van oor sprong koude lucht werd op haar tocht naar het Zuiden in de onder ste lagen sterk verwarmd en kreeg toen een vaste opbouw, waardoor zich zware buien konden ontwikke len, die vrijwel het gehele land on weer en op vele plaatsen hagel ge bracht hebben. Langs vrijwel de gehele kust heeft de wind gisteren de stormgrens be reikt Men begint'van storm te spre ken, als de gemiddelde windsnelheid 75 km. per uur bedraagt. Let men alleen op de gemiddelde windsnelheid, dan kan gezegd wor den, dat de wind de stormgrens in Aetherklanken VRIJDAG Experimenteel televisie-programma van de AVRO 20.1521.45 1. Een pak van Uw hart; 2. Televizier; 3. Beeldhouwer Zadkine en het stadsbeeld van Rot terdam; 4. Pauze; 5. Televisie Thea ter HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram. muziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram', muziek; 11.15 Fluit en piano; 11.45 Gram. muziek; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmu ziek; 13.45 „Mannen in de lucht en mannen op de grond", causerie; 13.55 Gram. muziek; 14.00 „Het planten en snoeien van de roos", causerie; 14.15 Metropole orkest en solist; 14.45 Vo caal ensemble en solisten; 15.15 Voordracht; 15.35 Fluit en clavecim- bel; 16.00 Gram. muziek; 16.10 Voor dracht; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuziek; 18.35 Regeringsuitzending: Ds F. C. Kamma: „Papoease karaktertypen"; 18.45 Een goed woord voor een goede zaak; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting". 19.35 Gram. muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Pianorecital; 20.35 „Veertig ja ren Predikant in Argentinië", cause rie; 20.55 Koor en orgel; 21.20 „Op jacht", klankbeeld; 21.40 Radio Phil- harmonisch orkest; 22.30 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram. muziek; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen" causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Schoolradio; 10.50 Voor de zie ken; 11.20 Radiofeuilleton; 11.40 Ka merkoor; AVRO: 12.00 Orkestconcert 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gram. muziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Gram. muziek; (Om 14.55 Boekbespreking); VARA: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zenderslui ting, 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel 19.10 „Wat doet Uw man?" klankbeeld; VPRO; 19.30 „Televisie en vrije tijd", causerie; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespre king; 20.15 Gram. muziek; 20.30 „Be nelux"; 20.40 „Een sterk volk" cau serie. VARA: 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.30 De Ducdalf; 21.50 Bui tenlands weekoverzicht; 22.05 Rhyth- mische muziek; 22.30 Gram. muziek; VPRO: 22.40 „Vandaag" causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin" causerie: 23.3024.00 Kamerorkest, het algemeen niet heeft overschre den. Dat neemt echter niet weg, dat er tijdens de buien hier en daar bij zonder zware windstoten zijn opge treden. In Valkenburg werd gisteravond om zes uur een windstoot van 108 km. per uur geregistreerd, op Schip hol eveneens een windstoot van 108 km. per uur om ongeveer negen uur. Om tien uur gisteravond werd in Den Helder tijdens een uitschieter 110 km. per uur gemeten. Ook meer in het binnenland zijn nog zware windstoten voorgekomen: in Groningen meldde het vliegveld Eelde om vijf uur 's middags een stoot van 95 km. per uur, Leeuwar den had om acht uur 's avonds een windvlaag van 80 km. per uur en in Twente werd omstreeks negen uur 's avonds tijdens een bui 76 km. per uur GEMEENTELIJKE GAS VOORZIENING IN Z.-HOLLAND. Reeds enige tijd zijn er tussen ge meentebesturen en gasdirecteuren van diverse gemeenten in Zuid-Hol land, waaronder ook Leiden, regel matig besprekingen, in verband met de tot stand koming van een inter communaal gastransportnet. Dit min of meer provisorische contact wil men nu een vaste vorm geven door aan de diverse gemeentebesturen binnenkort het voorstel te doen tot oprichting van een lichaam, „Ge meentelijke Gasvoorziening Zuid- Holland". Voor Sint komen i Toch kan hij ove 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Mej. A. W. tc. A'dam ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) TWEE OPVARENDEN IN ZEE GESPOELD De woedende Noord westerstorm (windkracht 9 en 10), die gisteravond de Nederlandse en Dnitse kusten teis terde, heeft onder het eiland Borkum bij Rottum de ond gang veroorzaakt van het Britse s.s. „Teeswood". Twee opvarenden werden de zee en de duisternis ingesleurd, toen het schip op een zandbank doormidden brak. De overige leden van de beman ning (13 in totaal) konden op het laatste nippertje worden overgeno men door de reddingsboot uit Bor kum vervolgt „De Telegraaf". Voor de kust van Jutland geraakte een 100-tal Deense vissers in moeilijkhe den. De laatste Nederlandse loodsboot, die nog buitengaats was gebleven, (de loodsdienst voor de Hoek werd om DE HAAGSE TAXI-KWESTIE. De Kroon heeft de door de raad van Den Haag op 10 Juli 1950 vast gestelde taxi-verordening alsnog goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hadden het besluit van de gemeenteraad niet goedge keurd, doch de raad ging in hoger beroep bij de Kroon. En deze heeft thans het besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd. De Kroon over woog, dat het invoeren van een ver plichte taxicontrole en het verbod tot uitoefening van zogenaamde ge mengde bedrijven niet in strijd zijn met de beginselen van de wet auto vervoer personen, terwijl niet geble ken is, dat deze maatregelen met de eisen van een goede regeling van het huurautoverkeer onverenigbaar zou den zijn. Ook overigens is de ontworpen re geling met het algemeen gemeente belang niet in strijd, terwijl de daar- j aan voor de gemeente verbonden i kosten van relatief geringe betekenis zijn. HAVERMOUT ALLEEN VOOR mensb!n Een fouragehandel te Alphen a. d. Rijn was gedagvaard voor de Haagse Economische Politierechter, omdat men havermout als veevoeder had afgeleverd. Mr. J. v. Gulik uit Bar- neveld, die als gemachtigde voor de N.V. optrad, betoogde dat het voer- havermout was geweest. Hij had een monster meegebracht om te tonen dat deze havermout niet geschikt was voor menselijke consumptie. Dan zou mten prima havermout moe ten hebben die beter bewerkt was. Dit was tweede soort. Officier van Justitie en rechter merkten echter op dat de wetgever havermout niet als veevoeder beschouwt, tenzij er een veevoederverklaring wordt ver leend, De ondergrond van dit alles is toch geknoei, zei de reechter, niet van deze N.V. maar van de fabrie ken, die dan het product beter kwijt kunnen. De officier van justitie eiste 200. boete maar teruggave van de in be slag genomen havermout. Intussen is de prijs gestegen; dus heeft men niet veel schade. Direct hierop stond een fouragehandelaar uit Bodegraven voor ongeveer hetzelfde feit terecht. In deze zaak eiste de officier van Justitie ƒ35.boete subs 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform 2 uur, die voor IJmuiden om 5, die voor Vlissingen om 6 uur gestaakt), nl. de loodsboot van Delfzijl werd door de vliegende storm naar binnen gejaagd, toen de SOS-seinen van de Brit (864 ton) de kustwacht van Schiermonnikoog bereikten. De machines van de kleine 36 jaar oude vrachtboot waren niet opgewas sen tegen de razende windstoten van 90km. en meer per uur en onder Bor kum liep de uit haar koers geslagen „Teeswood" tegen een zandbank. He vige regen-, hagel- en zelfs sneeuw buien geselden een wanhopige be manning en zware zeeën liepen over het dek, toen de „Teeswood" plotse ling doormidden brak en twee man zee in werden gezogen. VLIEGTUIGEN OP DE AUTOWEG. Tussen Soest en Soesterberg. Rond de 8 km. lange hoofdvex- keersweg SoestSoesterberg, zijn de laatste verkeersmoeilijkheden gere zen. Deze weg loopt namelijk langs het vliegveld en moet bij het starten en landen van een toestel afgesloten worden. Voordat de Gloster Meteors op Soesterberg gestationneerd waren, was dit niet nodig, aangezien de toen gebruikte vliegtuigen een veel kor tere start- en landingsbaan nodig hadden. Het komt vrij vaak voor, dat de Glosters reeds op de weg de grond raken. Landt of start er echter een aantal toestellen achter elkaar, dan komt het voor, dat de weg vrij lang achter elkaar afgesloten blijft. De overheid en het commando van de vliegbasis zoeken in deze naar een oplossing. St. Nicoiaas per helicoptère Sint-Nicolaas heeft in Brussel bij de „Sabena" een hefschroefvliegtuig gehuurd om hiermede Zaterdag om halfdrie bij Overschie te landen. De Sint zal een korte tocht over het stadje maken en de bewoners zullen hem dan, omdat het toestel letje uit Plexiglas bestaat, reeds van de grond af kunnen bewonderen. Op I het landingsplein langs de Delftse- kade, nabij de Rijksweg 13, zal Sin terklaas uitstappen. BRANDKAST IN KANAAL GEVONDEN. In de nacht van 4 op 5 November werd zoals bekend, ingebroken in de Groninger studentensociëteit Mu- tua Fides. Er werd een brandkast met ruim 2000 gestolen. Er is thans enig licht in deze zaak gekomen, doordat men enkele verdachten ge hoord heeft. Tevens is de recherche op het spoor gekomen van de brand kast, die in het van Starkenborg- kanaal was geworpen. De kraanwa gen van de Groninger brandweer heeft de kast op aanwijzing van de recherche uit het kanaal gehaald. De politie wenst zich over de inhoud van de brandkast nog niet uit te la ten, evenmin als over eventuele ar restaties, welke in deze zaak zijn verricht. De directe brandschade dit jaar t 1 November bedraagt reeds 35 millioen gulden. Dat is vijf millioen gulden meer dan het gemiddelde over de afgelopen vijf jaar. Dit cijfer geeft aanleiding tot ver ontrusting zei de heer P. L. van Boven, hoofdinspecteur voor het Brandwezen. Het laat zich aanzien dat men voor 1951 tot een bedrag van meer dan f 40 millioen zal ko men, wat 30 meer is dan het jaar gemiddelde over de afgelopen vijf jaar. In werkelijkheid bedraagt de totale economische schade veel meer. Zij kan voor 1951 op ten minste 120 millioen worden geraamd. Het is niet te veel gezegd, dat 70 tot 80- van alle branden voorko men hadden kunnen worden, omdat steeds weer vastgesteld wordt, dat De prins als cineast Prins Bernhard zal in de ochtend van Vrijdag 14 December in de Rol zaal op het Binnenhof enige films la ten zien, welke hij zelf heeft opgeno men gedurende zijn reis naar Zuid- Amerika. Hiervoor zijn de leden der Eerste- en Tweede Kamer uitgeno digd, benevens enkele autoriteiten. onvoorzichtigheid, ondeskundigheid oorzaken zijn. nalatigheid en de belangrijkste UITKERING INEENS OOK VOOR AMBTENAREN. Het is te verwachten, dat ook voor het overheidspersoneel compensatie zal worden gegeven voor de loonach terstand over het tijdvak van April 1951 tot nu toe. Vermoedelijk zal door het rijk een bedrag worden ge geven, dat na aftrek der loonbelas ting uniform is over de gehele linie. Een aewonde, een dode bij botsing Gisteravond om ongevèer kwart over acht reed op de Rijksweg te Vaals een auto, bestuurd door de handelsreiziger E. uit Vaals, tegen een stilstaande autobus met Belgi sche arbeiders. De auto werd aan de voorkant vernield; de passagier R. uit Vaals werd vrijwel op slag ge dood. De heer E„ die levensgevaarlijk werd gewond, werd naar het Zieken huis te Heerlen overgebracht. De autobus van de firma Hauseur uit Verviers werd licht beschadigd. „Overwegingen", zuivere gedichten van H. P. van den Aardweg Men kan moeilijk beweren, dat de poëzie het troetelkind van ons volk is. Wanneer we in oude letterkun dige tijdschriften bladeren, treft het ons altijd weer, dat de dichters zich beklagen over gebrek aan belang stelling voor hun werk. Bij lezing van hun verzen blijkt vaak, dat hun beklag gerechtvaardigd is. Anders is het gesteld, met de klachten van onze moderne dichters. Een kennismaking met hun geestes kinderen doet meestal de vraag op komen,of ons kostbare papier niet op een mittiger wijze kan worden gebruikt. Rijmelarijtjes, onsmakelijk rauwe ontboezemingen en verzame lingen strophen, die bijna evenveel voetnoten behoeven als ze woorden bevatten, rollen in deze tijd met het grootste gemak van de drukpers en worden, omdat er weinig steekhou dends verschijnt, ook nog ernstig ge nomen. Als een oase in dit dorre tijdperk van de vaderlandse dichtkunst is de bescheiden bundei „Overwegingen" van het H. P. van den Aardweg, die verscheen bij Engelhard, Van Emb- den Co. te Amsterdam. Dit werkje is' voor een ruime lezerskring toe gankelijk en daarbij is het een pret tige ervaring, dat men het onmoge lijk kan onderbrengen in de rubriek „populair". Er ligt over deze verzen een som bere gloed, d'.e een afstraling is van de brandende twijfel, welke soms plotseling opdoemt in de dichter, wanneer hij de betrekkelijkheid van zijn aard bestaan vaststelt en in ge dachte van het graf uit tast naar een ander leven. Of rest er niets van U dan slechts [dit ene Vergankelijk lichaam, dat zichzelf Parker '51' Het tl ideale lii geschenk met goldfilled dop f. 97.50 Tjjlr met lustraloy dop f. 67.50 Andere beroemde Parker pennen: Parker Duofold f. 33.50 Parker Demi-Duofold f. 31.— Parker Victory f. 20.50 ZANDVLIET „De^T ulpenzaak" Haarlemmerstraat 117 sterker wil schijnen dan hij is, maar ook niet zwakker. De diepe en vaak gecompliceerde roerselen van, zijn ziel weet hij in een klare eenvoud tot uitdrukking te brengen. Hij ver zet zich tegen de vervlakking en tegen de these, welke het resu.taat is van een moedwillige vervorming in plaats van het zoeken naar de waarheid. Daarom zegt hij tot Sartre: Maar, kleine stem, wat baat het [niet te willen? Als God bestaat kan Hem geen [mens bedillen En voert hij als een God zijn [plannen uit. De Witte Wingerd van Frankrijk, door J. W..F. Wer- meus Buning,uitgave Ad Donker, Rotterdam. Een Hollander is geen wijndrin- kent nauwelijks het vershil tussen ker, laat staan een wijnkenner. Hij rode en witte wijn, weet niet wat de verrukking van een glas oude Bourgogne is en proeft nauwelijks het verschil tussen Beaujolais en een andere Bordeaux. Deze Hollander zal vreemd opkijken als hij leest wat Werumeus Buning schrijft over de wijn, die koel en droog kan zijn, of dom, of glad, of vettig, enfin noem maar op. Er is wijn, die gedronken wordt omdat men dorst heeft, en er is wijn, die men lauter alleen om het drinken drinkt, langzaa mproevend op de tong. Daarvoor moet men in Frankrijk zijn, het and waar We rumeus Buning de inspiratie vond om tussen de wijn over dit geestrij ke onderwerp een boekje vol voudig. Van Thienen is er echter in geslaagd de gebouwen van Parijs te laten spreken en in brokstukken de hoogte- en dieptepunten van hun be staan te vertellen. Moeilijker was de taak, die de ge broeders Bel aunay zich gesteld had den: een historisch overzicht van de Parijse schrijvers, wat practisch neerkomt op een overzicht van de Franse literatuur. Zij moesten zich beperken tot enige willikeurige gre pen, voor zover deze literatuur be trekking had op Parijs zelf: Victor Hugo, Balzac, Baudelaire, enz. Albert-Sorel geeft een overzicht van het Parijse schildersleven en be handelt in vogelvlucht de verschil lende scholen en -ismen, Frank On- nen doet dit van de muziek. Wen- tinck gaat de straat op en vertelt over het leven van alle dag, over de vrwording va ndeez wereldstad en over haar charmes, over haar tegen stellingen van grote rijkdom en die pe armoede, over het would be-exis- tentialisme en over de genoeglijkhe den van een kleine bistro. Van Thie nen 'besluit met een blik op Parijs als Universiteitstad, die in de loop der eeuwen honderduizenden uit al le landen ter wereld tot zich ge trokken heeft. Wie Parijs kent en gevangen is in de betoverende ban van haar inde- fineerbare, veel zijdige aantrekke lijkheid, zal van dit boek genieten, omdat het eerlijk is en omdat men er iets in voelt kloppen van de dave rende hartslag, die in heel Frank rijk voelbaar is. Tweemaal Ja, gesprekken met verloofden door dr. Sis Heyster, uitgave Foreholte, Voorhout. Wie kent dr. Sis Heyster nog niet, de kath. paedagoge, die stad en land afreist om cursussen te geven en le zingen te houden over opvoedkunde en alles wat er verder nodig is voor zover zij er iets aan doen kan om twee jongelui, die elkaar in schrijven. Hij deed het op zijn char- het huwelijk gelukkig willen maken mante, dichterlijke wijze, in een j *jun taak als echtgenoten en opvoe- speelse en vaak tintelende taal, zon- de:s giaed te doen vervullen. Sis der ook maar een ogenblikje te ver- Heyster heelt voor verlooide mensen [ontbond, En in de grauwe kroes der jaren [tot stof Weerkerend zich verenigt met [de grond? De genoegens van de wereld wor- door Frankrijk heeft geproefd, den in deze bundel door de bank schroef van de dood samengeperst tot niets. De dichter zoekt de zin van het leven en als deze hem soms ontgaat, klaagt hij: wijn slechts wijn vindt, met veel j «M'niet beweegt op het terrein van plez'er deze wingerd doorwandelen1^ voorlichting, mara dat een ver en iete proeven van de heerlijkhe- trouwelijk gesprek wil zijn tussen den, die de schrijver op zijn reis lev<£ kant' f Zo dikwijls zakt mijn ziel onder [mijn ogen, Weet met de wereld, met zichzelf [geen raad, Gekweld en doodvermoeid, een [wezen dat aan Een te hoog venster op zijn [tenen staat. Toch ligt in deze gedichten niet de somberte, die leidt naar de vlucht en de verloochening. Na de donkere ogenblikken flitst plotseling het licht, dat lijden tot vreugde maakt. 't Zijn kleine dingen, die mij [aan U binden; Gij schenkt ze elke dag aan iedereen, Die komt. Het wonder is, dat [ik alleen De glans van God er in heb [mogen vinden. En daarom is dit werk zo bekoor lijk. Het is van een mens, die niet De Stem van Parijs, door Fr. van Thienen, Pierre en Hen ri Bellaunay, Charles Wen- tinck, Jean Albert-Sorel en Frank Onnen, uitgave J. H. de Bussy, Amsterdam. In de stroom van boeken over Pa rijs neemt dit kloeke werk een bij zondere plaats in, door de aparte wijze, waarop de vijf auteurs ge tracht hebben hun visie te geven op deze magische wereldstad. De ge schiedenis van Parijs zou op zichze f een zwaar boekwerk nodig hebben, omdat zij ijmeer is dan de geschiede- stad; het is de geschie denis van heel Frankrijk, waarin grandiose opgang en smadelijke neergang elkaar in de loop der eeu wen herhaaldelijk hebben afgewis seld. Het is Parijs, dat verhaald van trotse koningsgeslachten, die de prachtigste paleizen bouwden. Het is Parijs, dat zijn koningin onthoof-- deOver dit alles, over twintig eeuwen geschiedenis, een korte sa menvatting te geven, is niet een- tussen jonge mensen, drempel staan van datgene wat zij als hun groot geluk zien. Hoe vaak komen de eerste moeilijkheden al vóór het huwe ijk? Sis Heyster kent die moeilijkheden uit talloze ge sprekken en brieven. Zij behandelt ze open en eerlijk. Uit haard een voudige schrijftrant proeft men de ervaren psychologie; zij spreekt over de liefde, die niet verward mag worden met verliefdheid, ook al kan uit het laatste het eerste geboren worden. Zij spreekt over de eisen die het huwelijk stelt en over het altruïsme, waarmede de jongeman en elkaar tegemoet moeten treden, willen zij hun idealen verwezenlijkt zien. Idea en, dat is het woord waar- over Sis Heyster herhaaldelijk spreekt. Zij ziet in deze tijd nog een mogelijkheid om idealen na te stre ven. Daarom is dit boek zo fris, zo bemoedigend, zo katholiek. Een ide ale handleiding voor verloofden, om ten opzichte van elkaar de juiste houding te bepalen en om te weten hoe zij moeten handelen wanneer hun jonge geluk schijnbaar ver stoord wordt. JEFDE'S ,EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 54) Ja., tot het einde., 't Was 28 FebruariVon Heiden was er weer, zoals iedere avond.Ik lette dus bij zonder scherp opIk zag ze die avond heimelijk naar de wintertuin gaande gravin en inspecteur von HeidenEven later, toen ik de ka mer van de gravin binnentrad om haar bij het uitkleden te helpen, zond ze mij weg met een paar barse woor den Zij ging nog niet naar bed Ik had mij niet meer om haar te be kreunen;.. zij wilde alleen zijn.. Toen overweldigde mij een onbe schrijfelijke angst en een ogenblik later., ik kon geen rust vinden., sloop ik naar de deur van het bou doir. Ik hoorde haar spreken met graaf Klemens.luid, toornig, ver bitterd. Toen werd alles stil. De graaf moest naar zijn eigen kamer teruggekeerd zijn.. Een verschrikke lijk voorgevoel spande m'n zenuwen tot het uiterste.. Heel zacht opende ik de deur.als ze mij bemerkte, zou ik wel een of ander voorwendsel vin den om mijn tegenwoordigheid te verklarenMaar ik moest zien, wat zij deed., ik moest haar in het schoon, maar vals gezicht kijken Enwat zag ik?Zij lag op de chaise longue., met het flesje in de hand.hield peinzend de blik erop gevestigd., en., een wrede glim lach trilde om haar lippenToen geraakte ik plotseling geheel buiten mijzelf, 'n Verschrikkelijke woede sloeg mij schier met waanzin, liet geen zweem van zelfbeheersing over. Neen, mijn arme meester mocht niet vermoord worden door die.die vrouw.het werktuig van de duivel. Zij moest verdwijnen, opdat zij., geenonheil meer kon stichten Op het tafeltje naast haar lag het dolkmes. Bijna zonder te weten wat ik deed, liep ik naar het tafeltje.. greep het mes stiet het haar in de borst.. Zij gaf geen geluid meer., was onmiddellijk doodVergeef het mij., zoals God 't mij, naar ik hoop, vergeven zal.Ik deed het uit liefde tot mijn meester., uit angst., wan hoop.. in blinde woede.. Ik nam het flesje uit de hand der dode., ijlde ermee terug naar mijn kamer.. Zo., zo., ben ik de moordenaar ge worden en tochtoch was ik te voren altijd braaf geweest. In de stem van juffrouw Motika, die aldoor zwakker werd, hoorde men reeds gereutel. Maar nog eens verzamelde de ziel togende met de uiterste inspanning haar laatste krachten: Het flesje is daar., in die ge sloten kast in de muur.Ik heb er een stukje papier opgeplakt.met een doodskop enhet woord „Ver gif" opdat ergeen ongeluk mee zou gebeurenEn reeds tweemaal is von Heiden mijkomen opzoeken om het flesje te hebbenwant ze ker vermoedde hij, dat., dat ik het bij de gravin moest gevonden heb ben.. na haar dood.. Maar ik loochende het., 't Is toch het., het énig bewijs voor de waarheid van. mijn woorden., het., het enig mid del om., om mijn., daad te., ver ontschuldigen Juffrouw Motika heeft haar beken tenis ten einde gebracht. Hevig ont roerd houden de mannen de blik op haar gevestigd. Haar voorkomen ver andert snel, de ademhaling stokt. Ik geloof, dat zij sterft, fluistert Hartlieb graaf Marc in het oor. Zul len we niet vlug de dokter laten halen? Mare knikt en antwoordt: Ik zal er onmiddellijk voor zor gen. En hij verlaat de kamer. Graaf Klemens is met moeite op steekt Hartlieb de hand U zult mij wel verontschuldigen voor het ogenblik heb ik behoefte aan eenzaamheid.Voor Mare ver heugt het mij, dat u persoonlijk ge tuige is geweest van de oplossing van het raadsel Kronstein. Zeg „Zon nestraaltje" goede dag voor mij Zwijgend drukt Hartlieb de hem toegestoken hand, zwijgend verlaat graaf Klemens op zijn beurt de ka mer. SLOT Mare bleef niet lang afwezig. Hij en de opperhoutvester keken elkaar m'et diepe aandoening in de ogen en die blik was zeker welsprekend ge noeg Mare, zeide Hartlieb, beiden moeten wij dankbaar zijn, dat nu al les is opgehelderd, want het raadsel dat nu zijn oplossing gevonden heeft, zou in ieder geval steeds een scha duw op uw geluk en op het geluk van mijn dierbaar kind geworpen hebben Maar nu, vader, geeft u toch zonder tegenzin uw toestemming? Ook zonder de bekentenis van juffrouw Motika zou ik ze gegeven hebben. Want mijn bezoek op Kron stein had geen ander doel dan' je mijn toestemming te brengen en.je vergiffenis te vragen voor het onge lijk, dat ik je heb aangedaan. Mare, mijn zoon, ik kende je niet van nabij en ging af op de schijn die tegen je was. Maar Ilse's liefde voor je heeft mij de ogen geopend. Mare drukte zijn aanstaande schoonvader blij en dankbaar de hand. Laten we er niet meer over spreken, zei hij. Alles is nu toch in orde. Mag ik, zodra we hier weg kunnen met u naar de toren gaan. om het Ilse zelf te vertellen? Ik wilde het je juist vragen. Zij stonden aan het venster en spraken fluisterend. Juffrouw Moti ka lette niet meer op hen. Zij lag als dood in de kussens en had de ogen gesloten, nu en dan plukten haar uitgemergelde handen aan de deken Vader, zei Mare na een korte pauze en niet zonder enige verlegen heid, ik moet u nog iets vragen. Als u het goedvindt zullen we voor Ilse verzwijgen om welke reden juffrouw Motika mijn stiefmoeder heeft ge dood. 't Zou voor m'ijn vader al te pijnlijk zijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8