Russische druk In tijd van nood: op Ned. zakenlieden spreiding der bevolking Ook hier de bromfietsen Duurder electriciteit - verbruik mi rider Noors-Nederlandse samenwerking Een kostbaar en bijzonder kazuifel voor Noordwijk aan Zee DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het lot der bromfietsen Tweede Kamer In de vergadering der Tweede Ka mer is Woensdagmiddag de algeme ne beraadslaging over de begroting van binnenlandse zaken voortgezet. Minister TEULINGS, zijn Dinsdag middag afgebroken rede vervolgend, besprak de problemen der burgerlij ke verdediging, daarbij constaterend, dat er in het algemeen instemming en zelfs waardering bestaat voor wat er op dit stuk reeds is geschied. O.m. deelde hij mede, dat de huidige brandweerorganisatie de kern is voor de brandweerorganisatie in oorlogs tijd. Deze laatste zal een veelvoud vorderen van de 18 millioen, die' nu nodig is. Omdat alles bij de burger lijke verdediging in elkaar grijpt, kan men niet komen tot een afgerond ge heel voor een onderdeel, maar op het eind van 1952 kan alles klaar zijn. De organisatie is zodanig, daft de mobili satie van de burgerlijke verdediging vooraf kan gaan van die van leger, vloot en luchtstrijdkrachten. Burger lijke dienstplicht bij de burgerlijke verdediging beschouwt spr. als een uiterst middel. Hij sprak de hoop uit, dat de Kamer voor het Kerstreces het gehele complex van wettelijke maatregelen, welke moeten worden genomen kan bereiken. Bij de plan nen staat spreiding der bevolking over de naaste omgeving op de voor grond. De minister verwierp de op vatting,. dat openbare schuilgelegen- heden schijn veiligheden zouden zijn. Hij deelde mede, dat de blokorgani- satie, een stuk zelfbescherming, vijf tig cent per hoofd der bevolking kost. Bij de replieken zeide de heer GOEDHART (Arb.), dat de gearres teerde mr. Krantz aanvankelijk bij de Jeugdstorm was, doch daarna in het communisme kwam. Nu werpt de heer Wagenaar hem voor de wolven, waaruit z.i. andere intellectuelen, die nog in het communistische schuitje zitten lering kunnen trekken. De MINISTER verklaarde, dat hij zijn beleid bij de burgemeestersbe noeming zo objectief mogelijk zal voeren. Wat de herdenking te Bloe- mendaal betreft hebben de autoritei ten z.i. gedaan wat ze moesten doen. Hij merkte op, dat de heer Gortzak bij zaken van openbare orde geen rol speelt en dat zijn advies niet zal wor den gevraagd. Naar aanleiding van opmerkingen over de spionnagekwestie citeert spr. nog uit een schriftelijke verklaring van een buitenlands ambtenaar, die werkzaam is geweest op een legatie te 's Gravenhage. Daarin wordt gezegd, dat deze amb tenaar zijn functie niet meer wilde waarnemen omdat van de nationale vrijheid van zijn volk waarvoor zo lang is gevochten, niets meer over is. Voorts omdat hij niet bereid was mede te werken aan de voorbereiding van de economische conferentie te Moskou, die alleen diende tot bevor dering der Russische militaire inspan ning. En vervolgens omdat het hem be kend was, dat er plannen waren be raamd om druk uit te oefenen op Ne derlandse zakenlieden om dezen bewegen de conferentie te Moskou bij te wonen. De minister deelde verder mede» dat hem bewijzen in handen lijn gekomen, dat van communistische zijde is ingegaan op aanbiedingen van een tijdelijk hier te lande vertoeven de buitenlandse ambtenaar om via handelsrelaties fondsen over te bren gen ten behoeve der C.P.N. OVERHEIDSPERSONEEL. Hierna werd de beraadslaging ge opend over de afdelingen overheids personeelszaken en Centraal Orgaan voor Rijkspersoneelsaangelegenhe- den. De heer VAN SLEEN (Arb.) pleit te voor een spoedige beslissing, dat ambtenaren een eigen ziekenfonds- regeling moeten hebben; een zodani ge regeling is ook nodig voor gepen sionneerden. De heer STAPELKAMP (A.R.) vond, dat er voor veel gepensionneer- den een verbetering is tot stand ge komen al zijn er nog wensen. De heer RITMEESTER (V.V.D.) te staan. Niet dan bij uiterste nood zaak zullen zij worden geweerd. Sa menwerking dwingend op te leggen achtte spr. niet mogelijk. De spoorwegen. Reductie op spoorwegtarieven voor bepaalde categorieën reizers achtte spr. niet gewenst. Gezinstarieven zijn z.i. niet nodig en ongewenst. Sinds 1948 is het personeel der Ned. Spoor wegen met 6,200 man verminderd. De verzilting. Het is de bedoeling het peil van het IJsselmeer te verhogen om meer zoet water te kunnen bergen, het geen een zaak is die uitvoerige studie vergt. Voor de bestrijding der verzil ting wórden gegevens verzameld. Tenslotte deelde spr. mede, dat de financiële omstandigheden niet toela ten in de eerste jaren iets te doen voor de havens van Katwijk, Scheve- ningen en Yerseke. Bij de replieken diende de heer SCHILTHUIS (Arb.) een motie in betreffende de Nederlandse Rijn vaart. De heer N. VAN DEN HEUVEL (K.V.P.) diende een motie in, de re gering verzoekende door wijziging der richtlijnen tegemoet te komen aan het euvel, dat het streven naar vrijwillige samenwerking der onder nemers op het gebied van het perso nenvervoer niet voldoende resultaat oplevert. NA MIDDERNACHT: DE TELEFOON! Na middernacht maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van de begroting van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) bepleitte verhoging der ren te bij de postspaarbank. De heer VERKERK (A.R.) was van oordeel, dat de telegraafkantoren op Zondag gesloten kunnen blijven. De heer HAKEN (C.P.N.) klaagde over verslechtering der financiële positie van het personeel. De heer POSTHUMUfi (Arb.) drong aan op behandeling van het ontwerp tot naasting van de radió- distributie-bedrijven. Minister Wemmers zal hedenavond antwoorden. Te een uur is de vergadering ge sloten. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Verlceersonderwijs op de Kweekscholen verplicht? Door de gisteren te Bussum gehou den jaarvergadering van het Ned. Verbond voor Veilig Verkeer werd een adres aan de minister van Onder wijs gericht om bij de a.s. wijziging van de betreffende wet het verkeers- onderwijs op de kweekscholen ver plicht te stellen. Met de verkeersexamens gaat het crescendo. Waren er in 1949 50.000 deelnemers, dit jaar steeg dit aantal met 10.000. Het wit schilderen van rijwiel-achterspatborden bleek op vele plaatsen niet alleen een goed middel te zijn om de verkeersveilig heid te dienen, maar eveneens voor het werven van leden. De zogenaam de" O-actie, Onwetendheid, Onoplet tendheid, Onvoorzichtigheid en On wellevendheid, tijdens de Veilig-Ver- keersdagen in verschillende gemeen ten gecombineerd met het afnemen van practische verkeersexamens en het uitreiken van jeugdverkeersdiplo- ma's, was een groot succes. De grote omvang van deze actie blijkt wel hieruit, dat ongeveer 600 gemeenten, verenigingen voor Veilig Verkeer en bedrijven er op een of andere wijze aan hebben deelgenomen. In Fries-, land kregen tweehonderd chauffeurs een getuigschrift in verband met de doorlopende „geen ongelukkenwed- strijd", georganiseerd door de vereni ging voor Veilig Verkeer Leeuwar den speciaal voor de provincie Fries land. Vele autobusondernemingen en de K.L.M. hebben hun chauffeurs een volledige cursus laten volgen, vooral over de nieuwe verkeerswetten. Van groot belang is geweest de uitgave van de jeugdverkeerskrant. In 19 ge meenten werden nieuwe verenigin gen voor veilig verkeer opgericht en het aantal consuls werd uitgebreid tot 223. In zijn openingswoord op het con gres bracht de voorzitter naar vo ren, dat er in de eerste helft van dit jaar 1508 verkeersongelukken met bromfietsen zijn voorgekomen, waar bij 23 met dodelijke afloop, 373 zwaar- en 281 lichtgewonden. 70 Pro cent van de slachtoffers was ouder dan 50 jaar. Sedert het verschijnen van de bromfietsen op de weg zijn reeds 90 doden gevallen. Op voorstel van de afdeling Drach ten werd besloten tot instelling door het Verbond van een rijvaardigheids- diploma voor bromfietsrijders tenein de deze categorie weggebruikers tot een meer verantwoord gebruik van de weg te brengen. Men juichte dit algemeen toe, doch drong er op aan, dat de regering zo spoedig mogelijk zal moeten uitmaken wat bromfiets rijders zijn. De suggestie om het di ploma verplichtend te stellen van re geringswege werd onuitvoerbaar ge acht in verband met het aantal brom fietsen van 170.000 a 180.000. De afdeling Arnhem stelde voor, dat het verbond er bij de overheid op aan zal dringen, dat van overheids wege zal worden bevorderd het ver- keersonderwijs op de scholen meer intensief ter hand te nemen en even tueel als verplicht leervak in te voe ren op de lagere en middelbare scho len. Tijdens de officiële ontvangst op het raadhuis hield de voorzitter van het Verbond, mr. H. P. Beets uit Nij megen, een rede, waarin hij onder meer naar voren bracht, dat het ver- keersonderwijs op de scholen zeer noodzakelijk is, want per jaar wordt een acht-klassige school uitgeroeid door verkeersongelukken. De bromfiets in Enschede En het vonnis van de kantonrechter Op vragen van het Twee Kamerlid Roolvink (KVP) in verband met het berijden van rijwielpaden nvet een fiets met hulpmotor, heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat 'het volgende geantwoord: Het is de minister bekend, dat de kantonrechter te Enschede een ver oordelend vonnis heeft uitgesproken wegens het berijden van een rijwiel pad met een rijwiel met hulpmotor, daarbij overwegende, dat de daar voor door burgemeester en wethou ders der gemeente, bij welk dit pad in beheer was. verleende ontheffing geen rechtsgeldigheid bezat omdat die ontheffing alleen dan kan wor den verleend wanneer voor het voer tuig een kentekenbewijs is afgege ven. heigeen in casu niet het geval was. Het is juist dat voor een rijwiel met hulpmotor een zodanig kente kenbewijs niet kan worden verkre gen. omdat daarvoor de administra tieve regeling ontbreekt. Bij het inwerking treden van de nieuwe Wegenverkeerswetgeving zat de gedachte voor. rijwielen met hulp motor met een cylinderinhoud bene den Slcirrê van typen, welke aan be paalde voorwaarden voldeden, met rijwielen gelijk te stellen en teraan- duiding daarvan deze te voorzien van een speciaal kenteken. In afwachting van de uitvoering van deze regeling is na overleg met de minister van justitie, in het belang van fabrikan ten en publiek de politie en het par ket in overweging gegeven, de z.g. bromfietsen reeds aanstonds toe te laten op de rijwielpaden aangeduid met een bord volgens model 40 van de bijlage van het wegenverkeersre- gelem'ent. In verband met de onge dacht snelle ontwikkeling van het bromfietsenverkeer. waarbij bleek, dat vrijwel alle bestaande typen aan de te stellen voorwaarden voldeden, is. na zorgvuldige overweging van dit vraagstuk van uitvoering van de niet doelmatig gebleken soeciale ken- te^enre°eling voor rijwielen met hulnmotor afgezien. Daarom werd mede overwogen, dat het differentië ren tussen rijwielen met hulpmotor beneden 51 em3 cyl'nderinhoud de verkeersveiligheid niet ten goede zou komen. Dp rechtens onzekere nositie van de riiwielen n-"*t hulnmotor dient zo sooodig mo^eliik te worden be-in- died, een daartoe strekkende wijzi- °ine van de verkeersweteevine zal tb ens met snoed worden bevorderd. Daarbij zal worden overwogen, out- heffine mogeliik te maken van het verbod van beriiden van z.g. toeris tische rnwïéloaden, waarop 't. vonms van de kantonrechter in Enschede betrekking had. LANDBOUW-BORGSTELLINGEN. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat belanghebben den aanvragen voor borgstelling bij de Stichting borgstellingsfonds voor de landbouw kunnen indienen. Defi- tieve toezeggingen voor borgstel ling kunnen echter eerst worden gedaan, wanneer de nodige wette lijke voorzieningén daarvoor zijn getroffen. Alleen credieten die zijn bedoeld voor de financiering van objecten, welke verhoging van de productivi teit en rentabiliteit in de landbouw beogen, zullen worden verleend. Ministeriële verwachting: Van de voorgenomen verhoging van de electriciteitstarieven ver wacht minister Van den Brink een aanzienlijke beperking van het ver bruik, die op haar beurt weer zal leiden tot vermindering van de ko- lenbehoefte van de centrales. Die be sparing aan kolen zal volgens een nota van de minister aan de Twee de Kamer rond 200.000 ton per jaar bedragen. De Regering heeft, zoals wij heb ben vermeld, een electriciteitspro- gramma opgesteld voor de komende jaren, dat een overzicht geeft van het te verwachten verbruik, de daar voor beschikbare productiemiddelen, maatregelen ter beperking van het verbruik en de mogelijkheid om de uitbreiding van de centrales te finan cieren. In de thans verschenk» nota re kent de minister uit, dat de kolen- behoefte van de eleetriciteitsbedrij- RAPPORT OVER SAMENSTEL LING EN WERKWIJZE DER STATEN-GENERAAL Op 1 Maart 1950 installeerde de voorzitter van het centrum voor staatkundige vorming een commis sie, die de opdracht ontving, rap port uit te brengen omtrent een herziening van samenstelling en werkwijze der Staten-Generaal. De commissie bestaande uit mr. dr P. J. Witteman, als voorzitter mr F. J. H. Bachg, L. Hanekroot mr H. A. M. T. Kolfschoten en mr A. M. C, J. Steinkühler, als leden en mr F. E. A.M. Goseling en mr J. J. G. M. Walenkamp als secreta rissen, is inmiddels met haar rap port gereedgekomen. Op dit rap port komen we nader terug. vea wanneer geen beperkende maatregelen zouden worden ge troffen tot 1956 zou stijgen to: 5% millioen ton, tegenover 3K millioen ton op het ogenblik. Van de verhoging van de tarieven verwa'cht de regering nu, dat het electriciteitsverbruik tot 1956 met ongeveer 365 millioen KWU minder zal stijgen dan zonder toepassing van deze verhoging het geval zal zijn. De beperkende maatregelen in acht genomen zal nu de totale ko len behoefte van de electriciteitsbe- drijven tot 1956 met ongeveer 1.8 millioen ton stijgen. VERDWIJNENDE MUNTEN Minister Rutten sprak te Kjeller Aan de toespraak, die de Neder landse minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, Woensdagavond te Kjeller, in Noorwegen bij de inge bruikneming van de kernreactor, aldaar, heeft gehouden, is het vol gende ontleend. Minister Rutten ving aan met uiting te geven aan zijn grote dank baarheid voor de gastvrijheid, die Noorwegen de Nederlandse weten schap heeft geboden. Hij zeide er zich volledig van bewust te z.n, dat het oorspronkeljk de bedoeling van Noorwegen was geweest, op eigen kracht een centrum voor weten schappelijk kernsplitsingsonderzock te stichten. ,.Men kan zeggen dat het beschikbaar stellen door Nederland van 'een niet grote hoeveelheid ura nium niet overeenkomt met het vele werk, dat onze Noorse vrienden reeds hebben verricht en de door hen daar aan ten laste gelegde kos ten. Doch hoe dit ook zij, beide deel genoten zullen gelijke rechten heb ben. De Nederlandse geleerden zullen onder dezelfde omstandigheden wer- PAUSELIJK GEZANT BRACHT UIT ROME EEN GESCHENK VAN DE PAUS Pius XII kreeg een brief in handen.,.. De pastoor en parochie van Maria- ter-Zee te Noordwijk hebben een zeer bijzonder geschenk gekregen pleitte voor een spoedige besiissing - rechtstreeks van de Paus uit Rome inzake de classificatie der gemeenten. Tegen zes uur werd de vergadering geschorst tot des avonds acht uur. De behandeling der begroting van Bin nenlandse Zaken wordt heden Donderdagmiddag voorgezet. In de avondvergadering kwam de begroting van verkeer en waterstaat weer aan de orde. Minister WEMMERS vervolgde zijn Dinsdagavond aangevangen rede. Hij zeide, dat de bromfietsen een apart probleem vormen. Alle typen bene den 51 cc moeten als fiets worden be schouwd en naar de fietspaden wor den verwezen. Gezocht wordt naar een bepaling, dat de bromfietsen zich moeten aanpassen aan het verkeers beeld op de rijwielpaden. Overwogen wordt een bepaling, dat ze hun snel heid zo kunnen regelen, dat ze snel kunnen stoppen. Toestemming om een kind mee te voeren zal spr. overwegen. Een oordeel over de leeftijdsgrens voor berijders van bromfietsen be hield hij zich nog voor en hij dtelde mee, dat hij zijn best zal doen de bromfietsenkwestie zo spoedig moge lijk op te lossen. De bromfiets ware wellicht te betrekken in het in be werking ziinde ontwerp tot verplichte aansprakelijkheidsregeling. Een ge wijzigd rijtijdenbesluit wordt ontwor pen. Kleine vervoerders. Een verschuiving in het vervoer is z.i. niet te wijten aan verhoging der motorrijtuigenbelasting. Tegenover samenwerking van individuele kleine vervoerders zeide hij niet afwijzend en de manier, waarop herder en kudde dit geschenk hebben ontvan gen is al weer bijzonder en het ver tellen waard. Een van de Noordwijk-Zeese pa rochianen nam deze zomer deel aan de K.A.B.-bedevaart naar Rome, doch hij deed het, wat de reis be treft, op zijn eigen houtje. Hij ging op de motor en nam zijn echtgenote mee. Vóór hij echter zijn ultramon taanse reis ondernam, opperde hij bij pastoor W. Bende het denkbeeld een brief voor de PausN mee te nemen, waarin aan Z.H. een herinnering werd verzocht voor de in te zegenen nieuwe kerk. Pastoor had daar na tuurlijk geen bezwaar tegen, maar vond, dat de heer Arie van Rhijn de brief zelf maar moest schrijven. De heer Van Rhijn schreef de brief in het Nederlands en pastoor zette er in 't Latijn een accoord-bevinding onder. Met deze brief, welke geadres seerd was: „Aan de Heilige Vader te Rome, in het Vaticaan" gingen de de gemotoriseerde pelgrims op reis. Zo ging het In Rome aangekomen, bleek het de „Zee'er", dat het niet zo gemak kelijk is ten minste in de druk te van de massale pelgrimstochten de Paus een brief over te reiken. Daarmee had het verhaal uit kun nen zijn. De onbekende monseigneur moet echter een joviale man zijn ge weest, want kort daarna kwam er al een reliekkruisje naar Noordwijk dat nu in de biechtstoel van de pas toor hangt en al spoedig de mon delinge mededeling van hoogge achte zijde, dat de Paus een kazuifel ten geschenke zou geven. Een brief van de gezant. In spanning werd gewacht, en wachten duurt altijd lang, maar vo rige week ontving pastoor Bende een schrijven, hetgeen we uit het Frans vertaald weergeven: Internonciature Apostolique N 9933—51 den Haag, 19 Nov. 1951 5 Carnegielaan. Zeereerw. Heer Pastoor, In de maand Mei van di' jaar ont ving de H. Vader van een zekere heer A. R. van Rhijn, gedomicilieerd te Noord wij k-aan-Zee, een brief waarin deze vroeg aan de Paus een souvenir voor de nieuwe, onlangs gebouwde kerk in Noordwijk- aan Zee. Het pauselijk secretariaat heeft, na een gunstig advies van deze internuntiatuur, mij laten weten, dat de H. Vader als een bewijs van Zijn bijzondere en vaderlijke wel willendheid Zich gewaardigd heeft een kazuifel toe te wijzen voor bo vengenoemde nieuwe kerk. Het bedoelde gewaad is door mij zelf uit Rome bij mijn terugkeer van Maar toen de heer Van Rhijn op mijn jaarlijkse vacantie in Rome zekeren dag in de St. Pieter was, zag meegebracht en bevindt zich nu in hij een monseigneur wandelen, en ofschoon hij nog niet wist of het een Italiaanse of een Braziliaanse mon seigneur was, drukte hij de prelaat onverhoeds de brief in de hand, gaf er een vriendelijke knik by en liep door. deze internuntiatuur, waar het-tot uw beschikking is. Terwijl ik u hiervan op de hoogte stel, zou ik u willen vragen een ver trouwensman er mee te belasten, dit souvenir van de H. Vader van hier af te halen. Behalve dit gewaad zendt de H. Vader u van ganser harte zowel voor uzelf als voor de gelovigen van uw parochie de Apostolische zegen. Terwijl ik mij van deze aangena me taak kwijt, bid ik u, zeereerw. pastoor, te geloven in de uitdruk king van mijne toegewijde gevoelens in onze Heer. (w.g). t PAOLO GIOBBE, Pauselijk Internuntius. Pastoor Bende die ons een brief stuurde „Ik heb heerlijke copy voor je!" vertelde ons, dat hij de internuntius geschreven had, gaarne zelf te zullen komen om het ge schenk in ontvangst te nemen. Ontvangst in het gezantschap. Zaterdag j.l. reed de pastoor, ver gezeld van de heer en mevrouw Van Rhijn en van haar zuster met verloofde, in een prachtige, door de bloembollen-firma Konijnenburg en Mark beschikbaar gestelde „slee" naar het gezantschap. Daar werden zij ontvangen door dom. Lambriex O.S.B., secretaris van de gezant, die hen in 't Ne derlands 'begroette en mededeelde, dat de internuntius, tot zijn grote spijt, in het buitenland was. Dom. Lambriex vertelde, dat de Paus de brief zelf in handen had ge kregen en voor zich had laten ver talen en daarna had laten informe ren via de internuntiatuur en de bisschop van Haarlem. Toen de in ternuntius, op verlof te Rome, bij de Paus op audiëntie was, had Z.H. de brief ter sprake gebracht en de in ternuntius verzocht namens hem de Paus als geschenk een kazui fel te willen overhandigen. De overhandiging. Het speet mgr. Giobbe hevig, dit niet zelf te kunnen doen, doch de overhandiging geschiedde nu door de auditeur van de internuntiatuur, mgr. Paro, die zich na het ka zuifel aan pastoor Bende en zijn „gevolg" te hebben getoond zich geruime tijd met de pastoor in het Frans onderhield. Dankbrieven. Pastoor Bende zoals zijn vrien den wel weten zeer bedreven ir het Frans, schreef, thuis gekomen, een dankbrief aan de internuntius en vervolgens een brief aan de Paus, welke wij, vertaald, hier afdrukken. Noordwijk, 26 November. Heilige Vader, Het is slechts met eerbied, dat ik het waag te naderen tot Uwe Hei ligheid om uitdrukking te geven aan mijn diepste gevoelens van dank baarheid voor Uw edelmoedigheid en voor de pauselijke zegen, zowel voor mijzelf als voor mijn goede paro chianen. Ik heb mij niet weinig ge schaamd over, hoe zal ik 't noemen, over de devote vrijpostigheid, als Gij 't wilt, U een brief te schrijven, waarin een mijner parochianen het waagstuk uithaalde, van Uwe Hei ligheid een souvenir te vragen. II beken eerlijk, dat ik op de hoogte was van de inhoud van deze brief, zonder ooit de hoop te koesteren zo'n kostbaar kazuifel te mogen ont vangen. Al was ik de armste toor van Holland, zo voel ik mij nu de rijkste met dit pauselijk geschenk. Wij zijn er zeker zeer trots op, en ik heb van mijn schaapjes een vu rig gebed gevraagd voor Uwe Hei ligheid en wij zullen de goede God smeken, dat Hij U in Zijn oneindige Goedheid moge verlenen een lang en bijzonder gezegend leven voor het heil van onze onsterfelijke zielen. Nogmaals, H. Vader, van ganser harte onze oprechte dank. Uit naam van mijn parochianen, Uw gehoor zame zoon W. BENDE. Het geschenk van de Paus is een Romeins kazuifel, in' de snit zoals in Italië gebruikelijk: op de borst diep uitgesneden en op dc rugzijde geen kruis, maar een balk. Het is vervaardigd van satijn, weelderig be- stikt met gouden wingerdranken en gevat in en doorsneden van gouden boordsels. Bij het kazuifel behoren de in dezelfde stof en versiering uitgevoerde stool, manipel, bursa en kelkkleedje. In de Kerstnacht hoopt pastoor Bende voor het eerst het even scho ne als merkwaardige geschenk van de Pans aan het altaar te zullen dra gen. ken als hun Noorse collega's. De we tenschappelijke leiding berust bij een gemeenschappelijke commissie, waarin Noorwegen en Nederland ge lijkelijk vertegenwoordigd zijn. Nederland is trots op zijn geleer den. Een redelijk gedeelte van 's we relds beroemde en geleerde mannen was van Nederlandse stam en ik hoop dat dit ook in de toekomst zo zal zijn. In tegenstelling tot Noorwe gen is het in Nederland in de naaste toekomst niet mogelijk een kernreac tor te bouwen". Minister Ruttcn besloot met een vergelijking te trekken tussen bouw en splitsing van het atoom en de daarbij vrijkomende reusachtige energie en de samenwerking tussen de volkeren, „waarbij in de kern een aantal fundamentele waarden wordt aangetroffen, die aantrekkend of af stotend werken en die in het eerste geval het mensdom tot samenwer king zullen brengen". „In deze spe ciale NoorsNederlandse samenwer king". aldus de minister, „zijn de omstandigheden op een dergelijke ideale wijze met elkander in over eenstemming gebracht', dat er be trekkelijk weinig nodig zal zijn om grote krachten die tot welzijn van Noorwegen en Nederland zullen strekken, vrij te maken". Logger in de storm De uit vijftien koppen bestaande bemanning van de Sch 284, schip per W. Keus, heeft uren van ge vaar en spanning doorgebracht tij dens zeer slecht cn ruw weer. De logger bevond zich gistermorgen met een defecte motor op 20 k 30 mijl uit de kust en vroeg radiogra fisch om assistentie. De van Scheveningcn naar de visserij vertrokken logger Sch 159 schipper C. Dijkhuizen, begaf zich hierop naar dc Sch 284 en maakte gisteren omstreeks een uur vast. Toen de beide schepen de kust naderden was het weer inmiddels aanmerkelijk slechter geworden, De sleeptros kon het niet meer houden cn om 8 uur brak deze. De Sch 284 bevond zich zonder draaiende motor in een zeer hache lijke positie even ten Zuiden van Scheveningcn op 7 mijl uit de kust ter hoogte van dc scheepvaartroute. Tot overmaat van ramp deden dc lichten het niet, evenmin als de zender. De startfok en het achterzeil wa ren stuk gewaaid. De sleepboot, werd gealarmeérd waarop de „Ebro" uit de Waterweg vertrok om de Sch 284 te gaan op zoeken, Vannacht omstreeks 3 uur gelukte het de „Ebro" contact met de logger te krijgen en op sleep touw te nemen. De „Ebro" meldde bij het uitvaren dat de zee slecht stond. Omstreeks 5 uur werd de Waterweg bereikt. WERKEN OF BETALEN. De raad van Maasbree heeft beslo ten tot wederinvoering van de hand en spandiensten, die vele gezinshoof den uit de gemeente verplichten om jaarlijks een dag werk aan het on derhoud van de gemeentewegen te besteden of wel een afkoopsom van drie gulden. BROMFIETS-ONGEVAL. De 68-jarige bromfietser W. uit Zaandam is Dinsdag op de provin ciale weg, vóór het station, aange reden, toen hij de weg overstak. Met inwendige kneuzingen en een zware hersenschudding werd het slachtoffer in het gemeentelijk z\* henhuis opgenomen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7