Irak roept om technici GEEN NARIGHEID Het gaat Straatsburg niet voor de wind Zoeterwoude en Baas boven Baas RIJNSTREEK Oocstdankfeest te Zoeterwoude DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EEK51E BLAD PAGINA 2 Waar advocaten op de markt zitten SPREKEND OVER IRAK zyn er maar twee dingen, die ons iets zeg gen. Het eerste is de hoofdstad Bag dad, waar in langvervlogen tyden Harun el Rashid troonde, een figuur vooral aan de jongeren bekend uit het onvolprezen boekwerk „Sprook jes uil Duizend en één-nacht". En dan is daar nog ,aan de samenvloeiing der twee rivieren, de witte stad Bas- ra, waar onze trotse KLM-vogels pleegden te landen. Maar dan zijn we er ook. Want wie onder ons weet nu eigen lijk nog iets meer oVer dit armelijke land, van woestijnen en kamelen, een land waar het in stille nachten nog gevaarlijk reizen is en waar in het noorden aan de grens van Turkije de woeste Koerdische stammen nog al tijd onbetwist heer en meester zijn? En toch ligt in dit achterlijke ge bied voor ons, Westerlingen, een zee van toekomstmogelijkheden. De Ame rikanen, zakelijk als zij zijn, zagen dit 't eerst. Wie nu een reistocht in de omgeving van Basra onderneemt, waant zich terstond in de Verenigde Staten zelf. Sedert zich hier in 1942 een Amerikaanse petroleummaat- schappij gevestigd heeft, is het beeld totaal veranderd. Alles is er Ameri kaans: obscure winkeltjes in donkere straatjes verkopen Lucky Strike, ny lons en jeep-onderdelen. Het achter land, eens doodse woestijn, is in een onafzienbare vlakte van boortorens, laboratoria, olietanks en gerieflijke villawoningen voor de Amerikaanse employé's herschapen. Luxe Cadil lacs en Buick's brengen in de avond uren de vermoeide mensen naar hun bars en clubs in het hartje van Basra. Kellners en bedelaars, iedereen spreekt u aan in het onvervalste „slang" van het land van Uncle Sam. Zelfs de hofhouding van de koning van Irak is min of meer op Ameri kaanse leest geschoeid. Voor V/z mil- lioen dollar heeft een Amerikaanse firma het paleis omgebouwd, dat nu geheel lucht-gekoeld is. En de 16-ja- rige vorst heeft zich een Amerikaans kolonel tot militair leermeester geko zen. Het leven is er duur. DOCH DEZE ontwikkeling laat ook dadelijk de keerzijde der medaille zien. De dollar-toevloed heeft het fi nanciële evenwicht van het land dus danig in de war gebracht, dat het leven er voor de gewone sterveling niet te betalen is. Dat is dan ook de reden waarom buitenlandse technici, waaraan het land zulk een grote be hoefte heeft, het niet wagen zich er te gaan vestigen. In alle grote kran ten en tijdschriften, Engelse, Ameri kaanse, Italiaanse, zowel als Franse, verschijnen bijna dagelijks adverten ties, waarin de regering vraagt om ingenieurs, artsen, werktuigkundigen, waterstaatkundigen, bruggenbou wers, chemici, landbouwspecialisten, enz. De aanlokkelijkste voorwaarden worden hun voorgeschilderd. Hoge salarissen en gerieflijke woningen. Maar liefhebbers komen zelden of nooit.Het land is te duur. Een flink huis kost 7.000 gulden huur per jaar en voor een fles koud bier laat men u in een café gauw 8 gulden betalen. Zonder blikken of blozen houdt de Bagdadse taxi-chauf feur, die u van het station naar het vijf minuten verder gelegen „Ameri- cain Hotel" brengt, z'n hand op om u met de vriendelijkste glimlacht 5 gulden in rekening te brengen. Toch moeten er technici komen. Uitgestrekte woestijngebieden zou den door een bevloeiingssysteem voor de twee grote rivieren tot vruchtbaar land omgetoverd kunnen worden. Bo- venstrooms bij het stadje Hit wordt een gebied zo groot als de provinciën Gelderland, Overijssel, Drente, Fries land en Groningen tezamen op het kostelijke water uit de Euphraait. Doch helaas, de westerse ingenieurs willen niet komen en, wat nog erger is, de bewoners van Irak zelf zijn van nature lui en zo komt het dat de HBS-jeugd geen techniek wil stu deren. Want deze studie duurt niet minder dan 6 >2 jaar. En dus: advocaat* IEDEREEN IN IRAK wordt dus advocaat, dat kost nauwelijks twee jaar. Het gevolg is, dat er geen land in de wereld gevonden wordt, waar het beroep van rechtsgeleerde zo laag gezonken is als in Irak. In Bagdad bijvoorbeeld is een ar moedig straatje, waar de beschermers der wet huisje aan huisje wonen. Voor de deur, op een stoel, zitten ze daar, geduldig wachtend tot er een klant komt opdagen. En zodra zich iemand in het straat vertoont, die en dat hebben de slimmerds drom mels gauw door rechtskundige hulp zoekt, is het uit met de stilte in het zon-geblakerde steegje. Om het hardst prijzen dan de wetsken- ners hun kundigheden aan. Met veel gebaren trachten ze uw aandacht te vestigen op het papiertje, dat bij elk hunner naast de voordeur prijkt en waarop in dikwijls zeer overdreven grafieken hun successen in de pro ceszaal staan afgebeeld. Niets is er over van de waardigheid, die het Met volle maag gevlucht Een gevangene te Oslo heeft 12 scheermesjes en 2 vorken in stukken gebroken, in een klontje boter gedaan en daarna inge slikt. In het ziekenhuis opgeno men wist hij te ontsnappen. Dezelfde truc heeft hij al meer uitgehaald. De doktoren von den het te gewaagd hem nog maals te opereren, daar zijn maag al zo vaak geopend was. Tijdens hun consult zag hij zyn kans schoon en nam de benen. advocatenambt in onze westerse lan den siert. En zo is het niet te verwonderen, dat we in Bagdad op de Dinsdag- markt tussen de stalletjes van de vij genkoopman en de wonderdokter deadvocaten aan hun schamele tafeltjes zien zitten. Aan de ene kant een stapel oude beduimelde en deels waardeloze boeken, aan de andere kant een kaart met de tarieven, va riërend van 1.50 tot 50 gulden en hoger per advies. Twee Nederlandse families. ZO WORSTELT dit land al sinds jaren met z'n gebrek aan technici en z'n teveel aan advocaten. En nog, on danks alle reclame-campagnes, blij ven de westerlingen weg. Behalve de Amerikanen, die temidden van ar moede en duurte met hun dollars him eigen leventje in alle luxe en comfort kunnen leiden. Kort na de oorlog waagden twee Nederlandse families het, zich in dit land te vestigen. En zij wonen er nog. Maar of er nog meer zullen ko men, hangt af van de Irakse regering, die tot dusverre verzuimd heeft eni ge orde te stellen in de financiële chaos. Pas wanneer de kosten van levensonderhoud in evenwicht zijn met de salarissen, die de Irakse maat schappijen willen betalen, biedt dit land voor het overbevolkte Europa in het algemeen en voor Nederland met zijn knappe ingenieurs in het bijzon der, een zee van ongekende mogelijk heden. Daar was het weer ook slecht Tandil, 290 kilometer ten Zuiden van Buenos-Airse. is Dinsdag door een hevige wolkbreuk geteisterd; in een half uur tijd viel 200 millimeter regen. Volgens de laatste cijfers zijn tenminste veertien personen verdron ken. Ongeveer 30 personen worden ver mist. Het water stroomde van de om liggende heuvels omlaag naar Tan dil, dat 32.000 inwoners heeft. Op sommige plaatsen in de stad stond het water drie meter hoog. KLINIEK le Deskundige voorlichting G WOLFSLAG 2e Keuze ruim 1200 vulpennen .wJt 3e Dertig verschillende penpunten 4e Alle wereldmerken 4 Kleuren Potloden 5e Als er later ooit iets met Uw vulpen Ball Points van 0.75 gebeurt wij vervaardigen elk on- tot 15.derdeel in eigen reparatiebedrijf. Luxe Schrijfmappen met ritssluiting - Succes Agenda's - Luxe Post (Advertentie) Na de regenbui viel hagel. Som mige buurten waren spoedig be dekt met een laag hagel van vijf centimeter en hier en daar stortten daken in onder het gewicht van het ijs. De overstroming kwam zo snel op, dat velen ingesloten werden. De schade wordt .op meer dan zeven millioen gulden geraamd. Onder de slachtoffers bevinden zich vier kinderen. De meeste slachtoffers verdron ken op straat, anderen kwamen om het leven, toen gebouwen onder het gewicht van de hagel instortten. Ho ge bomen, die minstens vier ton we gen, werden door het water uit de straat gerukt en meegevoerd. Het water vernielde het plaveisel van de straten en voerde meubilair uit vernielde huizen met zich mee. SUBARDJO SPRAK MET STIKKER In een gesprek over zijn ervarin- gen bij de Verenigde Naties te Parijs heeft Subardjo onder meer tegen over Aneta verklaard, dat de ont moeting met mr. Stikker in aange name sfeer is verlopen en zeer ver helderend is geweest. Met betrek king tot Irian kon Subardjo geen nadere mededelingen doen, gezien de hangende besprekingen. Ten aan zien van de omzetting der Unie zei Subardjo van Nederlandse zijde geen onoverkomenlijke bezwaren te ver wachten. Hij verklaarde tenslotte desgevraagd, dat een Indonesische delegatie, die niet groot zal zijn, zeer spoedig vermoedelijk begin De cember naar Nederland zal ver trekken. ENGELAND WIL ZICH NIET BINDEN JCaxte GOLF BINNENLAND. Een padvinder ontvoeren be hoort volgens een 27-jarige Haagse hopman tot de taken van de Padvin derij, om de knapen vertrouwd te maken met het idee, dat zij ontvoerd kunnen worden. Vandaar, dat hij een auto had gehuurd, waarin twee onbe kend mannen zaten, die Dinsdag avond in Den Haag een tienjarige padvinder van de straat oppikten en meenamen naar het Haagse Bos. Do delijk verschrikt ging een vriendje het aangeven bij de Kinderpolitie, die een onderzoek instelde. Toen duide lijk werd hoe de vork aan de steel zat, kreeg de hopman een flinke uit brander. Een grote verweerde zeemijn is tussen kamp Luchtenburg en Hoek van Holland aangespoeld. De mijn- opruimingsdienst heeft het monster onschadelijk gemaakt. De uitvinder van de stereoscopi sche film, dr. F. Reynders, arts te Schipluiden, is gistermiddag aan de Utrechtse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op het Jac. J. Paardekooper maakt 200,000 vol Toen wij gisteravond een gedeelte van de stemmen, die Zondagavond a.s. officieel door Leiden en Omstreken voor de radio zullen worden aangeboden, op het Hoofdkwartier van het Kath. Nat. Thuisfront afleverden, bleek Zoe terwoude de eer te beurt te vallen, om de 200.000ste stem in te brengen. Die twee-honderd-duizendste stem was uitgebracht door de heer Jac. J. Paardekooper, Noordbuurt A 34, Zoeterwoude. Om de heer Paardekooper aan dit heugelijke feit een herinnering te geven, ontvingen wij van het thuis front een boek, dat heden aan hem verzonden is. Het is getiteld „Soldaat Overzee'' en geeft een beeld van het leven onzer soldaten in Indonesië. Verder werd ons officiëel medegedeeld, dat Wim Jansen momenteel de leiding heeft, terwijl de lijst van Merie onderaan is komen te staan. WIE MAAKT DE 250.000 VOL? KRONUS. proefschrift „Het physiologisch me chanisme der binoculaire ruimte- waarneming. Promotor was prof. dr. H. J. M. Weve, die de uitvinding van grote waarde voor mensheid en we tenschap achtte. Aangereden en gedood werd gis teren in Rotterdam de 73-jarige H. H., die de straat overstak en door een auto gegrepen werd. Bij aan komst in het Zuiderziekenhuis bleek hij reeds overleden te zijn. Een woonschip is uitgebrand in de Vecht, onder Weesperkarspel. Gis termiddag ontdekte mevr. Snijder, die alleen op het schip was, brand in de schoorsteen. Het vuur sloeg over op de houten bovenbouw, die geheel afbrandde. Van de inboedel kon niets gered worden. De eigenaar, die uit Amsterdam thuis komend uit de ver te reeds zijn schip in lichter laaien zag staan,1 is niet verzekerd. Op slag gedood werd gistermor- genu de 26-jarige A. J. V. uit Uit geest, die met zijn motor op de Pro vinciale weg tussen Krommenie en Uitgeest reed. Hij merkte een' ge parkeerde trailer, voorzien van een brandend achterlicht, niet op en reed in volle vaart tegen de wagen. Het slachtoffer was gehuwd en laat drie kinderen achter. De Raadgevende Vergadering I van de Raad van Europa, te Straats burg bijeen, zag zich Woensdag voor de harde noodzaak geplaatst opnieuw andere wegen te zoeken om uit de slop te geraken, waarin zij gekomen is nadat de Britse con servatieve regering, bij monde van Sir David Maxwell Fyfe, minister van Binnenlandse Zaken, onom wonden heeft verklaard, zich niet aan de bestaande Europese plannen te willen binden. De nestor van de Nederlandse delegatie, het Eerste Kamerlid Van de Kieft (PvdA), verklaarde voor de pers: „Voor mij was het reeds volkomen duidelijk, dat Chur chill is teruggekomen op zijn woord. Engeland heeft geweigerd de federale weg mee te bewande len. Het heeft zich daarna accoord verklaard met de functionele weg doch nu staan we voor het feit, dat het zich terzijde houdt bij alle po gingen om dit stelsel te verwezen lijken." Ook dr. Mar ga Klompé (RK),die zoveel gedaan heeft om de functio nele methode uit te werken, bleek geenszins verrast.' De enige Nederlander, die Woens dag het woord voerde, de heer Ser- rarens (RK) zeide, dat Groot-Brit- tannië het denkbeeld van Churchill over het Europese leger niet volgde. De ontgoocheling waarvan de Fransman Paul Reynaud gewaagde, werd intussen niet algemeen ge deeld. Zo hebben de beide Belgische af gevaardigden Van Cauwelaert en Struye de Britse houding niet ge heel negatief genoemd. Van Cau welaert zeide dit in een rede tot de vergadering, waarin bij het plan- Schuman op zo drastische wijze af viel, dat de Nederlander Van der Goes (PvdA) hem meende te moe ten interpelleren. Struye meende, dat de Britse re gering in zake haar deelneming aan het Europese leger de deur nog niet had willen sluiten. De Franse socialistische oudminister Guy Mol- let meende ook, dat Sir David's program enige positieve elementen inhield. Hij achtte het niet zonder bemoediging, dat de Britse rege ring bereid is gebleken deel te ne men aan een nieuwe grote Europe se conferentie voor het hergroepe ren en fusionneren van de bestaan de Europese instellingen. De Britse conservatief Boothby sprak ander maal over de mogelijkheid van een economisch samensmeden van Europa met het Britse Gemenebest, een gedachte die ook in de Neder landse delegatie belangstelling zou genieten. Vliegtuig neergestort BESTUURDER OM HET LEVEN GEKOMEN Hedenmorgen omstreeks half elf is een Gloster „Meteor" van de jachtvliegschool 'Twenthe neerge stort in een bosperceel twee kilo meter ten Noorden van de weg Hen geloOldenzaal, bij het plaatsje Deurningen. De bestuurder is om het leven gekomen. De „Meteor", een toestel van het vierde type, (het type dat de LSK in dienst kreeg toen de straalvlieg tuigen hun intrede deden in de Ne derlandse luchtmacht) heeft men vrijwel loodrecht naar beneden zien vallen. De machine, met de registra- tieletters I 52, was, naar men ons \an de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst mededeelt, op een proefvlucht. Het vliegtuig is geheel vernield. Over de oorzaak van he ongeluk is nog niets bekend. Het toestel kwam brandend naar beneden en boorde zich in de omge- ALPHEN AAN DEN RIJN UITREIKING LANDSTEINER- PENNING. Niet minder dan 150 dames en he ren uit de Rijnstreek ontvingen Woensdagavond in het Nutsgebouw op officiële wijze de Landsteiner- penning met getuigschrift. Deze pen ning verschaft het Ned. Roode Kruis aan hen, die vijfmaal achtereen bloed hebben afgestaan. Een der aanwezigen spande met 15 maal de kroon, ongerekend de keren, dat hij zich in Indië en elders disponibel had gesteld. Het was de heer N. P. v. d. Pouw Kraan, Karei Doormanstraat, die een zeer bijzon dere plaquette van het hoofdbestuur in ontvangst mocht nemen. De voorz. van de pl. afd., de heer Ch. F. Ph. Bakker, sprak hem toe en stelde zijn voorbee'd aan allen ter navolging. Namens het hoofdbestuur dankte spr. alle donors, helpsters en helpers. De heer v. d. Pouw Kraan sprak een propagandistische woordje voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. Voor deze bijeenkomst was de grote Nutszaal geheel gevuld en ver leende de toneelveren. „Scheeps- praet" belangeloze medewerking. Opgevoerd werd met heel veel succes „Tumult op Fluerstein", een b'ïjsoel in 3 bedrijven door Bob Bertina en Pieter v. d. Valk, ïlnder regie van de heer C. A. Schilp. Tijdens de pauze sprak de heer Schuts, inspecteur van de Bloed transfusiedienst A'dam en dankte al len voor de medewerking aan het centraal laboratorium. Spr. huldigde de heer Bannier voor zijn motorische kracht in het Roode Kruis van Al phen a. d. Rijn. Een uit glas ver vaardigde pelikaan, symbool van de bloedtransfusiedienst werd hem als waardering aangeboden. Vervolgens reikte de heer Ban nier de 150 penningen met getuig schrift uit. 3e Lustrum aquariumvereniging. De pl. afd. van de Ned. Aquarium vereniging vierde Woensdagavond in Hotel „Centraal" haar derde lus trum. De avond stond o.l.v. de heer N. Ruijssenaars, voorz., die in zijn openingswoord een beknopt over zicht gaf van de historie der vereni ging. Tot voor kort telde zij 38 leden, thans is het aantal op 75 gekomen. Dr. Lode wij ks, voorz. van de lan delijke ver. sprak woorden van ge lukwens, terwijl er ook gelukwen sen werden in ontvangst genomen van de zusterverenigingen te Oegst- geest en Utrecht. Hierna vertoonde Dr. Lodewijks een tweetal films over vreemdsoor tige dieren. De heer Du Bois vermaakte de tal rijke aanwezigen vervolgens op goochelkunsten en na de pauze stond er telepathie op het programma. Tijdens de pauze vertelde de heer Ruijssenaars nog het een en ander over de p'annen, welke hij de „actie voor zieken" noemde. Dit plan be staat hierin, dat, op verzoek, bij zie ken een volledig uitgerust aquarium in ha1 is geplaatst wordt, geheel kos teloos. Roode Kruis-actie voor Italië. De telegrafische oproep van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft ook in deze gemeente een warme weerklank gevonden. Een actief bestuur heeft in het raadhuis een bijeenkomst gehouden van ge nodigden, die zich spontaan bereid WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrij dagavond Opgemaakt te 10 uur), ZACHTER, MET REGEN Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvankelijk in het binnen land zwakke Zuidwestelijke wind, Overigens tot krachtig of hard toenemende wind tus sen Zuidwest en Noordwest. Zachter, vooral in de nacht. 30 Nov.: zon op 8.23 en onder 16.34. maan op 10.45 en onder 17.16 uur. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Dónsende jeugd", 18 jaar. Lido: „Het laatste duel", 14 jaar. Luxor: „Guerilla op de Philippij- nen", 14 jaar. Trianon: „Vrouwen zonder naam", volwassenen. Rex: .Spoorwegsabotage", 14 j. verklaarden steun te verlenen aan de Zaterdag a.s. te houden huis aan huis en straatcollecte ter leni ging van de nood in de door het wa ter getroffen gebieden in Italië. De heer Ch. Bannier, voorz., van de pl. afd. gaf een korte uiteenzetting waarin spr. o.a. gewag maakte van de tijdelijke evacuatie van pl.m. 40.000 kinderen naar Neder" and, het land, waar men wel heel in het -bij zonder weet wat watersnood en evacuatie betekenen. Wil deze actie die slechts een kleine bijdrage zal kunnen leveren in de grote die no dig ;s, volledig slagen, dan behoeven in de eerste plaats zich een groot aartal collectanten hiervoor aan te melden bij de Alphense Bank of Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur in de trouwzaal van het raadhuis. Afd. Ned. Jeugdgemeenschap op gericht. Na een voorbereiding van de heer G. Nijman is in een bijeen komst van vertegenwoordigers van ievgdverenig'ngen van a'lerlei rich tingen in de trouwzaal van het raadhuis ongericht een afdeling van de Ned. Jeugdgemeenschap. Na een korte uiteenzetting van het wezen, doel en streven hiervan door de heer W. Scheuing, adj. secr. van de N.J.G. werd een voorlopig bestu-ur samengesteld bestaande uit ds. F. Palmboom, mevr. N. v. Loo Sohouten, G. Lijzinga, G. Franken, A. W. G. v. Leeuwen, afgevaardigde v. d. Kath. jeugdverenigingen, en J. Raatgever. Namens het gemeentebestuur werd deze bijeenkomst bijgewoond door weth. A. J. Dekker en de heer A. v. d. Waals, chef afd. sociale zaken. ving van de boerderij van de land bouwer G. Heuvel in de grond. Het scheen juist opgestegen te' zijn van de vliegbasis Twenthe Ooggetuigen hadden de indruk, dat de bestuurder nog wel getracht moet hebben, de machine uit de verticale stand te krijgen, maar dit is niet gelukt. (Zaantutea aan ffiim zijn reis om de wereld") 5. Voor de Maharadja was het een nieuwtje oir weinig geld op zak te hebben, maar voor onze vrienden was de aardigheid er al lang af Basli had zich dan ook zelden zo prettig ge voeld als toen hij, loom achteruit ge leund in de zachte kussens van een sportauto, op weg was naar het vlieg veld. „Onze wereldreis is gauwer ge komen dan we durfden hopen, Mug- liiêê zei Bim terwijl hij het vaste ■hand een bocht nam. Juist toen Basli wilde antwoorden, zagen onze vrien den een man die huilende aan de kant van de weg zat. Naast hem lag een enorme luchtballon voor anker. „Deze man heeft verdriet!" zei Basli be zorgd. „Misschien heeft -hij ook teveel geld!" Bim, die niet minder merelij- dend van aard was dan Basli, had de auto al tot stilstand gebracht. „Man keert er iets aan?" vroeg hij. „Het mankeert mij aan passagiers", huilde de luchtschipper. „De mensen willen tegenwoordig altijd vooruit weten waar ze terechtkomen. Daarom rei zen ze met zogenaamde vliegtuigen en hebben geen oog meer voor de schoonheid van het avontuur van de luchtballon! „Basli was intussen uit de auto gestapt en liep met bewonde rende blikken om de ballon heen. Na de reeds gemelde kerkelijke plechtigheden en de rede aan het feestelijk ontbijt door voorz. Noord man sprak ook Deken Bont. De li turgische misgebeden van de dag lieten tóe de derde- Oratie te zin gen, waarbij gebeden wordt voor het van oesmzi. Lelijke ziekten onder het vee. De Deken sprak ver volgens over de grote bevoorrech ting van de boer, die door zijn ar beid zo sterk op God wordt gericht. Deze genade moet de boer begrijpen en aangrijpen tot ware beleving van zijn geloof. Pastoor Klaverweijden prees de samenwerking in de L.T.B. tussen de beide parochies, een heerlijk con tact, dat met grote zorg behouden moet blijven. De heer Th. J. van Son, algemeen leider van de L.T.J., sprak tot de ouderen en jongeren in de LTB over de spanningen in het gezin en de voorz. van de L.T.J., de heer Jac. Paardekoper, dankte voor de sa menwerking en de mogelijkheid tot deelname in de organisatie tussen L. T B. en L.T.J. Tot ver in de middag bleef men onder een glaasje gezellig bijeen. Het avondfeest. De zaal zou zeker te klein geweest zijn als het hondenweer enkele oude ren niet weerhouden had te komen. Er wai-en toch nog vele gasten o.a. deken Bont, prior Snabel, kapelaan Nieuwenhuizen, de paters Kruishe ren Rooyakkers en van Beurden, de besturen van de K.A.B. en Hanze enzovoort. Voorzitter Noordman sprak het welkomstwoord en getuigde blij te zijn, dat de eigen toneelver. „In Lief de Bloeyende" deze avond zou spe len. De keuze van het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" van C. en B. Feenstra, een vrolijk mysteriespel, was zeer geschikt voor deze avond. Het bracht spann:ng en vrolijkheid De nieuwe regisseur, de heer F. Kok uit Leiden, heeft dit stuk zeer goed geregisseerd, en onder deze leiding mag I.L.B. de schoonste verwach tingen koesteren. Van Gendt met d.t. was prima en de kapitein met z'n ouwe zeerob eveneens. Mevr. Brouwer en haar dochter een voortzetting van een sterke speel- generatie speelden boven alle lof. De oude Sinne kon zijn oude liefde vc:r ier:.;i in r-~ze rol nog eens goed laten gaan. De debutanten Witske en de Freule deden het ook heel goed. Casper had zich nu een goede arti culatie aangeleerd. Bij de volgende opvoering nog een beetje meer vaart in zijn spel en dan liggen alle rollen bezet De grime van de oude Sinne kon mooier; een grijze pruik met lange haren was hier beslist onmisbaar. Na het spel en het dankwoord van de voorzitter werd een ovatie ge bracht aan de spelers, en volgende maal moet de regisseur zeker delen in de huldiging. De Rijvereniging „Jeanne d'Arc" gaf een beeld van de ruitersport. In geleid door de heer Q. H. Onderwa ter, voorz., gaf de instructeur, de heer W. Duineveild uit Lisse, een breedvoerige uiteenzett:ng van de beoefening van de edele paarden sport met de culturele waarden daarvan. Acht ruiters nu met stokpaar den gaven een demonstratie van de vele verrichtingen die door een landelijke rijvereniging gedaan wor den. Na vele dankwoorden van voorzit ter Noordman ging men hierna over tot de polonaise met een uurtje dan sen. Gemeenteraad. Dinsdagavond kwart voor acht vergadert de raad. De agenda bevat o.m.: aanbieding begrotingen waterleidingbedrijf, grondbedrijf, burgerlijk armbestuur en gemeenterekening over 1952- Voorstellen van B. en W.: tot vast stelling van een doorgaansverbod bij de Schoutenbrug en de Steenenbrug. Tot vaststelling ener regeling voor geneeskundige verzorging gemeen- tepersoneel. Tot wijziging toeslagbe- sluit 1951. Tot het verlenen van een subsidie aan de Ver. Ned. Gemeen ten. Tot toekenning van vergoeding ingevolge de L.O.-wet en tot wijzi ging gemeentebegroting 1951.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2