S)e Ccidóe(Sot4/ta/nt Aan Korea's fronten heerst rust Volleybal is toch beter RODEN SPEELDEN OPENLIJK Orde VOLLEYBAL rs om niet aan te vallen Drie Egyptische steden door Britten ontruimd Het Europese leger is er nog niet Koning George gaat zeereis maken Een autokonvooi bij Bandoeng overvallen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUiNUfTRDAG 29 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12447 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KOREA HERADEMT stralen reeds vooruit en een ver baasde en verheugde wereld kijkt gefascineerd naar het licht dat in de duisternissen blinkt. Over de witte sneeuwvelden van Korea zwijgen thans de kanonnen en de machine geweren, geen gierende granaten slaan meer diepe kuilen in de be vroren aarde en de blankheid van de sneeuw wordt niet meer gekleurd door bloed. 170LGENS te Tokio ontvangen berichten heeft het Amerikaanse acht- ste legerkorps gisteren de manschappen opdracht gegeven niet op de tegenstander te vuren doch zich gedekt te houden en zich te ver- Na zoveel maanden van verbeten i wanneer zij zonden worden aangevallen, strijd, van verwoesting, dood en el- i Daar de Chinezen en Noord-Koreanen blijkbaar dezelfde order had lende is dit vredesbeeld haast te den ontvangen, heerste er gisteravond rust aan het Koreaanse front, mooi om waar te zijn. Maar de be- ue communistische soldaten speelden gistermiddag volleybal in het zicht richten van de Koreaanse fronten yan UNO-troepen en 's avonds werd het front gemarkeerd door de laten aan duidelijkheid niets te wen sen over. Er zijn orders uitgevaar digd om niet te vuren tenzij om zich te verdedigen bij een even- 0 tuele aanval en deze orders zijn aan beide zijden met gre tigheid uitgevoerd. De rode troepen vergaten zelfs alle voorzichtigheid, zij speelden volleybal binnen het schootsveld van de UNO-troepen en rookten 's avonds onbekommerd hun sigaretten, zonder er op te let ten, dat de gloeiende puntjes in het donker een prachtig mikpunt vor men. En de geallieerde soldaten dachten er niet aan om van die ge legenheid gebruik te maken, zij na men die lichtpuntjes niet op de kor rel, want zij waren veel te blij, dat zij niet hoefden te schieten. Er is reeds bloed genoeg gevloeid en de les, welke zij gegeven hebben aan de aanvallers, is duur genoeg be taald. Het is een harde les geweest, voor beide partijen, en de wereld is verheugd, dat het voorbij is. Men zij echter voorzichtig. Wel is gisteren de strijd in feite gestaakt, maar daarom is het nog geen wapen stilstand. Ieder ogenblik kan de strijd opnieuw ontbranden; een klein in cident kan werken als een vonk in een kruitvat. Want het kruitvat is nog niet weg gezet, zelfs staat hetN deksel nog open, omdat de wapen stilstandsovereenkomst nog slechts halverwege opgesteld en nog geens zins is ondertekend. In Washington schijnt men er niets van af geweten te hebben, zodat het daar een even grote verrassing was als voor ons. De order moet van generaal Ridgway uitgegaan zijn, die geen ruggespraak met zijn regering haart gehouden. Oosterlingen reageren dikwijls an ders dan wij zouden verwachten gloeipuntjes van de sigaretten, welke de soldaten in strijd met de ver duisteringsbepalingen rookten. Zo maakten de soldaten de nog lang niet gesloten wapenstilstand reeds tot een feit. Alleen de geallieerde luchtmacht op Korea zet, in tegenstelling tot de landstrijdkrachten, haar activiteit gewoon voort. punten overeenstemming is bereikt, zal het achtste leger de nodige voor zorgsmaatregelen moeten nemen te gen verrassingen." Ook president Truman's secretaris, Joseph Short, verklaarde gisteravond laat, dat „er in Korea geen wapen stilstand kan zijn, zolang de over eenkomst daartoe niet is onderte kend." Hij ontkende, dat orders van de hoogste Amerikaanse autoriteiten de strijd aan het front tijdelijk, of zelfs definitief, hadden beëindigd. Officieel nog geen bestand Ofschoon de soldaten vooruit ge lopen zijn op de wapenstilstand, is deze er officieel nog geenszins. In een verklaring van het achtste leger wordt dit uitdrukkelijk gezegd. De soldaten worden gewaarschuwd de nodige voorzorgen in acht te ne men tegen een verrassing, en hier aan wordt toegevoegd: „De hoop op een bestand moet niet gesaboteerd worden door wensdromen". „Het is de taak van het achtste leger, communistische agressie terug te drijven", aldus de verklaring. „Het feit, dat er een militaire de marcatielijn is vastgesteld, is s.echts een van de punten der agenda. Tot het ogenblik, dat op alle, agenda- Staatsgreep in Syrië Het Syrische leger heeft de macht in het land overgenomen. Het heeft de controle over alle veiligheids krachten in handen genomen we maar deze keer kunnen wij toch nietgens een toegenomen instabiliteit, ontkomen aan de indruk, dat de or der van de generaal op het juiste moment is gekomen en psycholo gisch een sterkere stimulans zal vor men voor de' besprekingen in de „vredestent" dan de voortdurende gevechten om het bezit van een heu veltje meer of minder. Nu de front lijn eenmaal is vastgesteld (voor lopig althans) is het logisch, dat men geen aanvallen onderneemt om wijzigingen in die lijn aan te bren gen. En zelfs een Chinees of Noord- Koreaan zal het als een opluchting voelen, dat hij niet langer behoeft te sneuvelen.In deze sfeer groeit het plantje der overeenstemming ge makkelijker en sneller dan in een ax- moseer van dreiging en haat. Het geen niet wegneemt, dat de Ooster- aldus een uitzending van radio- Damascus, welke te Amman is op gevangen. VERRASSING IN V.S. Voor officieel Washington waren de berichten over de feitelijke wa penstilstand een grote verrassing. Noch het Amerikaanse ministerie van Defensie, noch het ministerie van Buitenlandse Zaken wenste commentaar te geven. Algemeen overheerste echter de mening, dat het besluit om het vuren ook aan de kant der UNO-troepen te staken van generaal Ridgway is uitgegaan. Vannacht deelde het Amerikaanse ministerie van Defensie mede, dat het geen officiële inlichtingen over de wapenstilstand in Korea had ont vangen en generaal Ridgway om op heldering had gevraagd. IN DE VREDESTENT. In de vredestent te Panmoenjon is men intussen weinig opgeschoten. Twee geallieerde voorstellen tot onbeperkte inspectie op het naleven der wapenstilstand en een verbod om na het staken van het vuren troepen en voorraden te versterken werden door de roden van de hand gewezen. Een communistisch tegenvoorstel om zo spoedig moge lijk een conferentie van de hoogste "eiders van beide partijen over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea te beleggen, werd door de geallieerden verworpen. Generaal van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft Donderdag verklaard dat „bepaalde orders" aan zijn troe pen na de overeenstemming met de Noordelijken over de wapenstil- standslijn „vedraaid" schenen te zijn. Hij was bezig dit thans recht te zetten. „Er is beslist geen bevel ge geven tot een staken van het vuren in Korea", aldus van Fleet. Na de uitzending van een Syrisch legercommuniqué gaf de radio een verklaring, waarin de Volkspartij, wier leider Woensdagavond een nieu we regering heeft gevormd, wordt aangevallen. Radio-Damascus verklaarde, dat de Volkspartij „herhaaldelijk heeft getracht de onafhankelijkheid van het land te vernietigen dor het op roepen tot vereniging met andere staten". De Volkspartij eiste, dat de bin- j en ronc} (je steden en op de wegen nenlandse veiligheidsstrydkrachtennaar alle havens en bij alle ACCOORD MET EGYPTISCHE REGERING Vrijwel alle Britse troepen zullen uit de drie voornaamste steden van de Suezkanaal-zone, t.w. Ismailia, Port Said en Suez, worden terugge trokken. Dit werd overeengekomen tussen de Britse opperbevelhebber, It.-gen. Sir George Erskine, en de Egyptische gouverneur van de Kanaalzone, Abdelhadi Chazeli Bey, die gisteren op een geheim gehouden plaats op de weg van Ismailia naar Port Said hebben geconfereerd. den van misdadige elementen, die cr tijdens de verwarring van de af gelopen opgewonden tijd in geslaagd zijn in de organisatie opgenomen te worden en die onder het mom van nationalistische activiteit zich hoofd- TERRORISME WORDT TEGENGEGAAN. Het Britse hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Egypte in ruil voor ontruiming toegezegd heeft, te Cidinavte Aatncnwe^ding in JCatea Een niet alledaagse onthulling vond dezer dagen plaats te Panmoenjon in Korea: bij een ontmoeting van correspondenten van de Verenigde Naties en van de Noordelijken op de zesde verjaardag van Tokio's Journalistenvereni ging, hadden de V. N.-journalisten voor een fraaie taart gezorgd; de com munistische correspondenten voor wijn, eend en blikjes vlees. De foto toont het „plechtig" moment, dat de United Press verslaggever Dick Applegate (rechts) de taart onthult, op het terrein der wapenstilstandsbesprekingen. VAN ROME NAAR LISSABON FVE NOORDATLANTISCHE RAAD, die gisteren zijn zitting te Rome sloot, heeft nog geen beslissing kunnen nemen over het al of niet oprichten van een Europees leger. De 12 ministers van Buitenlandse Zaken der Pactlanden hopen nu op 2 Februari te Lissabon tot een be sluit te kunnen komen. Daartoe wa cht de Raad nu het rapport af van de Parijse conferentie van zes naties (w.o. ook Nederland), die nauw keurig moet uiteenzetten, hoe het Europese leger er uit zal zien. zullen helpen bij het bestrijden van zakelijk bezighielden met het ten „terroristenactiviteit". j eigen bate roven of met min of meer Bijna alle gezinnen van Britse j geweld incasseren van gelden voor militairen zijn uit genoemde steden de bevrijdingsbataljons, geëvacueerd. I Er zal één Britse compagnie te Is mailia achterblijven om de pl.m. 500 Britse onderdanen, die daar wonen, te beschermen. Generaal Erskine deelde mede, dat Britse troepen op bepaalde wegen in Men weet nu, dat Engeland bij monde van minister Eden in Rome en minister Maxwel-Fyfe in Straats burg, associatie heeft toegezegd, zonder toetreding. En men wacht op het resultaat van het overleg, dat in de komende weken onder leiding van de Franse minister Schuman te Straatsburg zal worden gehouden over de be voegdheden van het super-nationale ergaan, dat het Europese leger moet overkoepelen. Moesten zodoende de ministers der Pactlanden de kwestie van een Europees leger (waarvan de toetre ding van West-Duitsland tot de Europese gemeenschap afhangt) voor enige tijd in de ijskast plaat- ling zijn neiging tot overvragen niet' onder Liaar controle zouden worden militaire installaties zullen blij- zo gemakkelijk opgeeft. In de vrede: tent wordt nog altijd sterk gepin geld. De jongste eis van de roden is nu weer, dat de „vreemde legers" binnen een bepaalde tijd zulen te rugtrekken, hetgeen de geallieerde onderhandelaars terecht weigeren, omdat dit geen onderwerp is voor onderhandelingen over een wapen stilstand. Kerstmis is het nog niet; er kan in de Advent nog-van alles gebeuren. Maar wij hopen, dat de berichten over volleybal en andere vredelie vende sporten aan het front blijven toenemen. gesteld,opdat deze tijdens de voor- j ven patroUilleren. genomen verkiezingen gebruikt zou- H t fouilleren van burgers bij den kunnen worden, aldus de verkla- ing£mg der steden za, «ordenJ ge_ nn2- staakt, maar de versperringen bJij- De staatsggreep van het leger j ven gehandhaafd en ook het onder- de vierde in minder dan drie jaarzoek van voertuigen zal voortgang werd geleid door kolonel Adib elvinden. Sjisjikly, stafchef van het lger, die in December 1949 eveneens een staats-BEVRIJDINGSBATALJONS greep leidde. De directe oorzaak voor de poli tieke crisis in Syrië was het ver schil van mening over het Ameri kaans-Brits-Frans-Turkse voorstel voor een militaire alliantie in het Midden-Oosten. CnyeCand-daaiemij/l 2-2 ONDER CONTROLE. De Egyptische regering heeft gis teren besloten de „'bevrijd ingsbatal- jons", particuliere vrijkorpsen die zich voorbereiden op en cok reeds bezighielden met guerilla-activiteit tegcr de Britten, onder haar gezag te stelien. De bataljons zullen gezuiverd wor- Gevecht om de bal in de interlandwedstrijd EngelandOostenrijk. De lange linkshalf van Engeland, Jimmy Dickinson (geheel links) tracht nog tussen beide te komen als Ernst Stojaspal (rechts) de bal een trap naar het doel geeft. Hij wordt daarin gehinderd door de Oostenrijkse aanvalsleider Adolf Huber. Deze goedgebruikte voorzet mocht niet in een doelpunt eindigen; keeper Merrick stopte de bal bijtijds. Koning George VI, nog herstellen de van de zware longoperatie die hij negen weken geleden heeft onder gaan, hoopt in het komende voor jaar een zeereis van enkele weken te maken op het vlaggeschip van de Britse vloot, de „Vanguard". Koningin Elisabeth zal hem op deze reis, waarvan de bestemming nog niet is bekend gemaakt, verge zellen, aldus een aankondiging van Buckingham Palace. Men hoopt, dat deze reis de ge zondheid van de koning veel goed zal doen. In zijn jonge jaren heeft koning George, toen nog prins Al- bert, op de vloot gediend, en hij is een groot liefhebber van zeereizen. De gezondheidstoestand van de koning gaat goed vooruit, maar hij heeft het paleis sinds zijn operatie nog niet mogen verlaten. In 1947 maakten de koning en de koningin de reis naar Zuid-Afrika cp de Vanguard, toen zij een offi cieel bezoek aan dat land brachten. Nederlandse leider gedood Op enkele kilometers van de plek, waar verleden jaar op de weg van Bandoeng naar Cheribon de Ameri kanen Doyle en Kennedy werden vermoord, heeft een bende van on geveer 200 man gisteren een over val gepleegd, waarbij de bekende sportvlieger W. D. Rous om het le ven is gekomen. De bende, die deel uitmaakte van de „Tentara Islam Indonesia" (het Indonesische Islamietische leger), had een konvooi van acht auto's in een hinderlaag laten lopen, aldus meldt Aneta. De heer Rous, die als vertegen woordiger van de „General Motors" het konvooi leidde, weigerde te vol doen aan de sommatie om te stop pen. De bendeleden versperden daarna de weg met een brandende vrachtauto. Toen de heer Rous uit zijn auto sprong, werd hij door acht kogels getroffen en op slag gedood. De ongeveer 100 inzittenden (er bevondeh zich drie autobussen ir het konvooi) werden door de bende de bossen ingedreven. Drie chauffeurs slaagden er in te ontsnappen en waarschuwden d politie. Onmiddellijk zetten afdelin gen van leger en politie de achter volging in. De heer Rous wordt hedenmiddag te Bandoeng ter aarde besteld. De Walburgiskerk te Arnhem, waarvan na de bevrijding nauwelijks meer dan de muren overeind stonden, is met de steun van Monumentenzorg ge heel gerestaureerd. Aartsbisschop Mgr. B. J. Alfrink heeft het kergeoouw, dat stamt uit 1328, Woensdag 28 November ingewijd. De aartsbisschop- coadjutor van Utrecht, Mgr. B. J. Alfrink verricht de plechtige consecratie. sen, ook twee andere hete hang- i:zers dorst men niet aan te raken. Er werd n.l. geen beslissing geno men over het type geweer, dat alle Atlantische landen in gebruik zul len gaan nemen, terwijl men even min tot een besluit kwam, wie er nu maritiem commandant op de At lantische Oceaan zou worden. Men houdt er rekening mee, dat dezo hele kwestie begin Januari in Washington tussen president Tru man en Winston Ohurchill zal wor den besproken. Intussen is het resultaat van dit alles, dat vooralsnog geen begin zal worden gemaakt met het recruteren van 'manschappen voor een Europees leger, noch in West-Duitsland, noch elders in Europa. Nederlander in O. Duitsland in arrest Geallieerde functionarissen te Ber lijn hebben verklaard, dat acht Ne derlandse onderdanen door de Oost- duitse autoriteiten worden vastge houden. Vier Nederlanders waren beschuldigd van spionnage. Eén van hen bevond zich volgens de functio narissenen reeds sinds 1946 in de gevangenis. Een ander was in 1949 en de overige zes dit jaar gearres teerd. De geallieerde functionarissen, die voor het eerst melding hebben ge maakt van het juiste aantal, base ren hun verklaring op inlichtingen van verwanten der gearresteerden, van wie no'g verscheidene in Oost- Duitsland wonen. In alle gevallen waren de verwanten op de hoogte gesteld van de arrestaties. Men wei gert hun namen bekend te maken, daar dit zou kunnen leiden, zo •vreest men, tot represaillemaatrege len tcfen de gearresteerden of de verwanten. Reuter tekent hierbij aan, dat de meeste Nederlanders in Oost-Duits- land in de oorlog daarheen geraak ten en er gebleven zijn. Reuter wijst er op, dat het Neder landse consulaat-generaal in West- Berlijn niet over de midden 'beschikt deze landgenoten te he'ipen, daar Ne derland Oost-Duitsland niet heeft erkend. Liet consulaat ontvangt ook geen officiële mededelingen van de Oost-duitse autoriteiten. In kringen van het Belgische Hof worden de berichten tegengesproken, volgens welke koning Boudewijn het volgend jaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. KcMe.Pt ie... Wat men niet nodig heeft, is met een cent nog te duur betaald.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1