De Tsjechische spionnage-zaak blijft een ernstige kwestie Waar moet het heen met de bromfietser In Verkiezingsprogram van K.V.P. dit weekend zijn 1665 stemmen uitgebracht ^ABtfüsiïoOP Nieuwe getuige in Larense moordzaak WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Regering klopt op de borst wegens vorm der „onthullingen" Bij de Dinsdagmiddag in de Twee de Kamer voortgezette algemene be raadslaging over de begroting van binnenlandse zaken heeft de heer DE HAAS (K.V.P.) de burgerlijke ver dediging besproken en aangedrongen op meer schuilkelders. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogde, dat men door de Hanny Schaft-herdenking onmogelijk te ma ken in strijd is gekomen met de Grondwet. De heer KROL (C.H.) besprak o.a. het beleid bij de burgemeestersbe noemingen. Als de minister geïnfor meerd wil worden over C.H.-candi- daten, moet hij zich niet uitsluitend door eigen vertrouwensmannen laten voorlichten. Ten aanzien der gebeur tenissen in Leeuwarden zeide spr., dat deze de Friese kwestie is ge noemd; hij zou liever willen spreken van de stommiteit van een lid der rechterlijke macht. Aan Friesland moet een grote mate van vrijheid worden gelaten. De heer GOEDHART (Arb.) zeide, dat de regering over een B.V.D. moet kunnen beschikken, maar de huidige dienst beantwoordt niet aan de eisen, die er'z.i. aan gesteld moeten worden. Dat de B.V.D. blijkbaar niets weet van transporten naar de Sowjet-Unie vond hij meer dan bar. Jonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.H.) uitte haar on tevredenheid erover, dat er telkens dingen van de B.V.D. naar buiten komen. De dienst moet geheim zijn. De heer WELTER (K.N.P.) zeide, dat uit de begorting van de B.V.D. blijkt, welk een gevaar er in bud getair opzicht gelegen is in het scheppen van een nieuwe dienst. Sinds 1948 zijn de kosten met 330% gestegen. Spr. wilde weten wat on der rechts extremisme bedoeld wordt. De Minister van Binnenlandse Za ken ad interim, de heer TEULINGS, dankte voor de woorden gewijd aan de nagedachtenis van minister Van Maarseveen. Strengere voorschriften voor de filmkeuringscommissie uit-, vaardigen zal zeer moeilijk zijn, meende spr. Waar de overheid in rechte en feite geen bezwaar maakt tegen crematie kan ook niet worden opgetreden tegen reclame ervoor op de spoorwegstations. De oplossing van het probleem van een eigen meentelijk belastinggebied ligt niet voor het grijpen; het departement poogt de autonomie recht te doen we dervaren en bij voortduring zal spr. in de weer zijn om bij zijn ambtge noten een gezonde decentralisatie te bepleiten. Wat het beleid bij burgemeesters benoemingen aangaat zeide de minis ter, dat zijn ervaring hem heeft ge leerd voorzichtig te zijn met het stel len van vaste richtlijnen. De statis tiek kan niet steeds het enige richt snoer zijn. De geest der bevolking, getoetst aan haar politieke en gods dienstige samenstelling, is een be langrijk element bij de besluitvor ming. De persoon van de candidaat speelt ook een belangrijke rol. Z.i. is aan de P. v. d. A. niet tekort ge daan. De benoeming te Hengelo acht te spr. juist evenals die te Hilversum. Een belangrijke vergroting van het belastinggebied der gemeenten acht te spr. voor de eerste jaren uitgeslo ten. De gedachte aan een prijsvraag verwierp hij niet, doch hij zeide er niet veel van te verwachten. Beves tigend beantwoordde spr. de vraag of de na-uitkeringen over 1948 en 1949 ad 5% aan de gemeenten zullen wor den gedaan. De Friese kwestie be hoort naar zijn inzicht te worden ge steld in het kader der decentralisa- tie. Z.i. moet het tot uiting komen de Tsjechische spionnagekwestie is geschied door de regering op spre kers initiatief en met instemming van de betrokken ambtgenoten. Het doel was duidelijk te maken, dat er gevaren dreigden. Er is geen ver band tussen het tijdstip van publica tie en behandeling der begroting. Spr. erkende, dat er een teveel aan details is gegeven. Uit alles resulteert het zelfverwijt, van het eigene der gewesten geres- aldus de minister, dat de zaak publi- pecteerd worden. Het eigen rechter cistisch niet goed is bekeken, maar spelen, zoals in Leeuwarden, mag alle middelen zijn niet zo bespotte- niet toelaatbaar worden geacht. De j lijk als ze lijken. Het speet spr., dat minister zeide, dat hij nog geen na-1 vele leden de zaak alleen hebben be- dere rapporten heeft ontvangen, maar j keken uit het oogpunt van de wijze naar zijn oordeel moest worden opge- van publicatie. In het wezen der treden. zaak is het een zeer e treden. Als „vredesstrijders" moeilijkheden met de politie ondervinden, zullen zij het er wel naar gemaakt hebben, zei de de minister. Ook de communis ten moeten zich richten naar het ge zag; gaan ze daartegen in, dan moe ten zij de gevolgen dragen. Het op treden om de herdenking Hanny Schaft zeide spr. een onsmakelijk ge doe te vinden. De minister zeide de aandrang te begrijpen van hen, die meer con- zaak is het een zeer ernstige kwes tie. Hij betreurde het, dat het een stunt voor de begroting is genoemd. Dat was het niet. In antwoord op een vraag van de heer Wagenaar wie ,.König" is verklaarde de minister dat dit is mr. Krantz, tegen wie rechtsingang is verleend. Omdat de zaak sub judice is kon spr. er niet verder op ingaan. Te zes uur, nadat hij twee en eer half uur had gesproken, brak de mi- Ali 't knaagt ln Bw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, 't Is alleen maar de natuurlijke stimu lerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuive rende organen, die deze voorlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. (Advertentie). tact terzake van de B.V.D. tussonj nister zijn rede af, om deze heden- minister en Kamer wensen.. Spr. be-1 middag voort te zetten, toogde dat verhoging van de postIn de avondvergadering is een be- voor de B.V.D. noodzakelijk was, wil-1 gin gemaakt met de algemene be de de dienst zijn taak naar behoren j raadslagingen over de begroting van vervullen. Met rechts-exertmisme i verkeer en waterstaat. Dertien spre- bedoelt de regering fascistische enkers hebben het woord gevoerd. Te- neo-fascistische strevingen, die om-gen kwart over een kwam minister wentelingsacties ontwikkelen. Dat er I WEiMMERS aan het woord ter beant- bij de B.V.D. een geest zou heersen,woording van de door hen gemaakte die afkerig is van de P. v. d. A. ont- opmerkingen. Na een korte inlei- kende de minister. Naar aanleiding ding brak hij zijn rede af om deze van de opmerking van de heer Goed- j hedenavond voort te zetten, hart, dat de dienst van bepaalde zaken niet op de hoogte zou zijn, ver klaarde spr. dat hij er niet op kon ingaan wat de B.V.D. wel en wat hij niet weet. Het enige wat de B.V.D. te doen heeft is het geven van in lichtingen aan de regering. De be dragen, waarmee de dienst aanvan kelijk moest werken waren uiter mate miniem; geleidelijk is een aan vulling gekomen. De publicatie over „UNION" VULPENNEN ZANDVUETS Kantoorboekhandel Haarlemmerstraat 117 leiden (Advertentie) HET PENIBELE VRAAGSTUK: Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 1400—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12100 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Viool en piano. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Lager des Heils-muziek. 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een apstoraal antwoord". 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Riadiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-beriohten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerd programma. 1.45 Boekbe spreking. 12.00 Pianoduo. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Metropole orkert. 13.55 „U kunt het gelogen of niet". 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Gram. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Militaire re portage. 19.15 Dansorkest en solis ten. 19.40 Ronde Tafel parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. -21.05 „Om ze ven uur thuis", hoorspel. 22.35 Gram, 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024.00 Gram. Het zal nog wel enige tijd duren alvorens over het penibele brom- fietsvraagstuk een beslissend oor deel zal zijn uitgesproken. Maar daarom vooral zien de nu reeds meer dan tweehonderdduizend brom fietsers met spanning uit naar wat met hen zal geschieden. Maar niet alleen zij, ook de andere weggebrui kers wachten met ongeduld op de beslissing. In een artikel in „De Telegraaf" lezen we een en ander over de mo gelijke toekomstige positie van de bromfiets, die geen motor en geen doodgewone fiets is, die tussen ser vet en tafellaken hangt, die door wielrijders naar de Mookerheide wordt verwenst, door auto's wordt opgejaagd en door de wet verge ten is. Maar, het eind van de onzekerheid is nabij. De adviserende instanties zijn gereedgekomen met hun stu dies en de minister is in het bezit gesteld van de rapporten. De verwachting is, dat de be schikking zo zal luiden, dat het overgrote deel van de bestaande bromfietsen met het rijwiel wordt gelijkgeschakeld. Enkele van de zwaarste soorten zullen slechts als motorrijwiel wor den beschouwd, waarbij de interna tionale norm van 50 cc. cylinder- paalt ook, dat rijwielen met hulp motor, voorzien moeten zijn van een klein, geel nummerbordje, het al leraardigste kentekenbord, waar mede de overheid nu een beetje in de maag zit. Dit bordje wil men ook al om dat het leuke ding zoveel geld aan materialen kost wel graag uit de wereld hebben, tegelijk met het in werking treden van de nieuwe be schikking. Doch daarvoor is een wetswijzi ging nodig, en die stampt men ir Nederland maar niet een-twee-drie uit de grond. Overwogen oir met het toepassen der nieuwe ver- keersvoorschriften zodanig te ma noeuvreren, dat een dergelijke wets wijziging toch nog tegelijk met de nieuwe verkeersrichtlijnen voor de bromfiets effectief kan worden. Koning Boudewijn naar Nederland Koning Boudewijn van België heeft het voornemen zijn eerste of ficiële bezoek in het buitenland aan ons land te brengen. Hij zal dan de gast zijn van koningin Juliana. Voorbereidende besprekingen wor den reeds sedert korte tijd tussen de beide hoven en regeringen gevoerd. Het bezoek zal in de eerste helft van het volgend jaar plaats vinden. „Telegraaf" NIEUWE POSTZEGELS VOOR NÏEUW-GUINEA Binnenkort zullen in Nieuw-Guinea de volgende nieuwe frankeerzegels van het type Hartz met de beeltenis van Koningin Juliana in gebruik worden genomen: 30 cent, groenach tig blauw; 45 cent, roodbruin; 55 cent, violet-grijs; 2 gulden, bruin. Verschenen is het ontwerp Ver kiezingsprogramma, zoals dit door de Van het verkiezingsfront 1151 OP WIM JANSEN Nog 6 dagen en de beslissing is gevallen! Dinsdagavond 4 December a.s. te kwart voor tien zal op het Hoofdkwartier van het Kath. Nationaal Thuis front in Den Haag het lot getrokken worden. Dit hoofdkwartier zal dan in radiografische verbinding met Hilversum staan en onmiddellijk nadat dc notaris Vrouwe Fortuna in de arm genomen heeft, zal blijken wie van dc leden van de Partij van Blijheid en Romantiek de Zeven. Vijf, Vier, Drie, Twee en Een duizend gulden als Sint Nicolaaspresentje thuisbezorgd krijgt, Wij durven schrijven, dat onder de leden van onze Partij de buit verdeeld zal worden, omdat geen der andere partijtjes nog de minste kans op dc overwinning heeft. Mochten er nog twijfelaars zijn, mochten er nog hard nekkige trawanten zijn van lawaai, sufheid (vrouwelijke) weerbarstigheid (mannelijke) onmacht of soldaten-leed, laten zij dan onderstaande cijfers aan een kleine studie onderwerpen. Dit zijn de uitslagen van een gedeelte der acties van het afgelopen weekend. Wij moeten ons tot deze publicattic beperken, omdat wij van verschillende verenigingen en comité's nog geen definitieve opgaven binnenkregen. In het „Pottebaas-programima" van a.s. Zondag zullen drie afgevaardigden uit het verenigingsleven van Leiden's Omstreken de opbrengst van diverse acties van de laatste veertien dagen, voor de radio aanbieden. Dit zullen zijn de heer P. E. A. v. d. Kamp, Oosthaven 49 uit Sassenheim, de heer A. van Leeuwen, Noord Aa 4a, Zoeterwoude en de heer J. Th. dc Vette, leerling van de R.K. M.U.L.O. te Alphen aan den Rijn. De stemmen zullen aangebo den worden met vermelding van de plaats en vereniging, waar zij opge haald zijn. Tot nu toe zijn de volgende inzendingen binnengekomen: Alphen aan den Rijn: Thuisfront K. J. M. V. Roelofarendsvcen: K. A. J. Hillegom: Danscursus Evert Castelein (Gev.) Zoeterwoude: Par. H. Kruisverheffing Zoeterwoude: K. J. M. V. Hazerswoude (Rijndijk): K. A. J. Aarlanderveen: Sassenheim Rljpwetering 173 st.: 101 op Wim 103 st.: 59 op Wim '11 st.: 11 op Wim 153 st.: 81 op Wim 552 st.: 457 op Wim 132 st.: 88 op Wim 220 st.: 145 op Wim 201 st.: 113 op Wim 140 st.: 96 op Wim 1665 1151 Totaal Van Hazerswoude en Aarlanderveen verwachten we de stemmen nog op ons bureau. Tevens zijn er nog acties gaande te Alphen aan den Rijn, waar de leerlingen van de R.K. M.U.L.O. hedenavond hun stemming sluiten: de laatste berichten spraken over een dikke 150 stemmen. Dan verwachten wc nog een uitslag van Voorhout en Meerburg, terwijl de actie te Sassenheim nog niet geëindigd is. Hier zijn bij de heer P. G. v. d. Kraan, Berkcnlaan 30, nog steeds stembiljetten te krijgen, en in te leveren. Van de 1665 stemmen zijn er dus 1151 op de lijst van 2x1 1 uitge bracht. Dit wil zeggen dat meer dan 2/3 van het totaal aantal stemmen naar Wim ging, terwijl de 5 andere partijen zich samen met 1/3 tevreden moes ten stellen. Nog even verder gerekend wil dit zeggen dat op iedere 10 stem men voor onze Partij, ieder der zwarnmertjes één stemmetje kreeg. Alle verenigingen, die de door hen opgehaalde stemmen a.s. Zondag onder V^eiïr^zln^program-commrssie der vermelding van hun naam of actie voor de radio willen laten aanbieden, Partij aan het Partij betuur is aange boden. Dit program wordt in brochure vorm aan de afdelingen der partij toegezonden, alsmede aan de kring- besturen der partij. Zowel in de af delingsvergaderingen als in de Kring vergaderingen wordt dit ontwerp be sproken en eventueel geamendeerd., Definitieve vaststelling van het ver kiezingsprogram gechiedt door de Partijraad, welke op 29 Febrauri en 1 Maart a.s. te Utrecht zal plaats vinden. In die vergadering komen dan de amendementen en de daarop uitgebrachte prae-adviezen van het partijbestuur tevens in behandeling. GROTE GEZINNEN EN VERHOOGDE ELECTRICITEITS- TARIEVEN De Katholieke Bond voor het Ge zin heeft in een request aan de Mi nister van Economische Zaken gepro testeerd tegen de aangekondigde ver hoging van de electriciteitstarieven. De Bond noemt de nieuwe regeling onbillijk, omdat de grote gezinnen hiervan weer het slachtoffer worden. Zoals men weet bepaalt deze regeling dat de gezinnen, die meer dan 240 kWh per maand gebruiken, in een hoger tarief zullen vallen. worden uitgenodigd deze stemmen voor a.s. Vrijdag op het bureau van de Leidse Courant te bezorgen. Leden van onze grote Partij, de strijd is bijna gestreden, de dageraad dei- overwinning gloort in het Noorden. Wij weten wel, dat een dageraad meestal vanuit een andere richting zichtbaar word't, maar ditmaal begint hij in het Noorden, namelijk in Hilversum, waar over 6 dagen het grote moment zal aanbreken van de zege voor Jong 'Nederland en waar aan zes leden van de Partij voor Blijheid en Romantiek de fabelachtige prijzen zullen worden uitgereikt. Nog zes dagennog zes dagen hebben voor zichtige en dwalende niet-leden gelegenheid om zich bij onze partij te mel den, door te stemmen op de winnende Partij, de Partij van Wim Jansen, de Partij, die Blijheid en Romantiek verzekert, de Partij van 2 x 1 Partij met de strijdkreet-met inhoud: 1, de WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN! KRONUS. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan Hoera! Jammer! Hoera, zegt Jammer, zegt de ander. De verlan gens van het grote leger der gemo toriseerde wielrijders lopen sterk uiteen. Sommigen verfoeien de drukke rijweg. Anderen willen niet met een „sukkelgangetje" over het rijwielpad. Velen zullen verheugd zijn, dat ze niet tot allerlei „rompslomp" van de motorrijder (spiegel, toeter, enz.) inhoud wordt aangehouden en voortsworden veroordeeld, duizenden ech- Tijdens het onderzoek naar de dubbele moord, welke op 11 Juli '42 de ene bromfietser, i de Larense villa van mevr. Sch. gelet zal worden op het motorver mogen. Maximum snelheid. De bromfiets wordt dus fiets in de zin van het Wegenverkeersregle ment, zodat zij naar het rijwielpad wordt verwezen, indien dit aanwe zig is. De maximum-snelheid zal op twintig, misschien vijf en twintig kilometer worden bepaald, behalve natuurlijk op de rijweg, waar nu eenmaal geen snelheidsvoorschrif ten bestaan. Indien de minister zich verenigt met de hem verstrekte adviezen, zullen de kleine en middelbare brommers dus in de naaste toekomst niet meer op het terrein van het snelverkeer verschijnen, voor zover het wegen met rijwielpad en spe ciale autowegen betreft. Ze worden echter ook weer niet geheel bij de fietsen ingeschakeld. Want al zal het reglement deze nieuwlichters in het verkeer dus niet als motorrijtuig kwalificeren, de wet zelf ziet hen in bepaalde op zichten nog wel zo, o.m. wat de we genbelasting en de civielrechtelijke aansprakelijkheid betreft. Voor de rest: fiets, behalve een zeer gering percentage, dat groot genoeg voor „tafellaken" bevonden wordt. Kenteken. De autoriteiten zitten nog met een juridische moeilijkheid. Dezelfde Wegenverkeerswet, die de fiets nog liever als motorrijtuig beschouwt wegens de aansprakelijkheid, be ter zouden wel willen delen in het recht van voorrang, dat aan snelver keer wordt toegekend. Dat zij door de motorrijtuigen- belastingwet evenwel ruiterlijk voor vol worden aangezien en tot beta ling van wegenbelasting genodigd worden, is daarbij slechts een schrale „troost". VERKEERSEXAMEN VOOR BROMFIETSERS? Bij dc gisteravond in de Tweede Kamer begonnen algemene beschou wingen over de begroting van Ver keer en Waterstaat heeft de heer R. Zegering Hadders (VVD) bij minis ter H. H. Wemmers aangedrongen op het afleggen van een verkeers- examen door bromfietsers! VERBOD TOT SLOPEN VAN WINDMOLENS. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een verordening vastgesteld krachtens welke het ver boden is een windmolen hetzij geheel of gedeeltelijk te slopen, hetzij zoda nig te veranderen dat zijn karakter gewijzigd wordt of dat hij voor het gebruik als industrie- of watermolen ongeschikt wordt. Voorts wordt ver boden het buiten gebruik stejlen zonder maatregelen tot behoud te nemen. Ook is verboden een molen in te richten voor andere doeleinden dan waarvoor hij normaal bestemd is. Gedeputeerde Staten kunnen dit verbod schriftelijk ontheffing verlenen, onder nader te stellen voorwaarden. op de gebroeders Horn is gepleegd is de rijksrecherge gestoten op een Rotterdamse chauffeur, wiens ver klaringen, naar men hoopt, mis schien enig licht zouden kunnen brengen in deze duistere affaire. In gevangenis in Duitsland De chauffeur, een zekere van der P., had, jammer genoeg eerst na de oorlog, relaties aangeknoopt met mevr. Sch., in wier tuin het stoffe-' lijk overschot van de beide Duitse Joden is opgegraven. Als chauffeur op een vrachtdienst Amsterdam- Praag nam hij mevr. Sch. enkele malen mee op zijn reizen naar Duits land. Ook schijnen zij per huurauto naar Duitsland te zijn gereden. Van der P. bevindt zich thans we gens een deviezen-affaire in een Duitse strafgevangenis, die hij ver moedelijk eerst in het voorjaar als vrij man zal verlaten. Ér is geconstateerd, dat mevr. Sch. zich tijdens die reizen naar Duits land, zowel in als na de oorlog aan vele personen voorstelde als Frau Baronin von Sch. von O. Deze voor malige pensionhoudster van zeer ge ringe afkomst, gaf visitekaartjes af, NAAM VAN „HAAK-IN ACTIE" MISBRUIKT? Twee-en-een-half jaar gevangenis straf eiste de officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. van der Valk Bouman, tegen een verte genwoordiger uit Delft, thans gede tineerd, die terecht stond onder ver denking van het feit, dat hij getracht had onder de naam van de „Haak-in" actie geld los te krijgen ten eigen bate. Hij had Heemsteedse en Haar lemse winkeliers opgebeld met de mededeling, dat hij van plan was een gedrukt programma van de actie het licht te doen zien, waarvoor hij ad vertenties vroeg. De winkeliers gin gen op zijn aanbod in en de man inde de bedragen voor deze advertenties. Uitspraak 10 December. waarop deze titel en een baronnen- kroontje stonden gedrukt. De Naardense dierenarts T. B. er de oud-brigadier F. uit Laren, be vinden zich nog steeds in arrest. N. v. d. D. Halve ton boete voor zwarte reizen De kantonrechter te Heerlen heeft gisterochtend ir. M. G. v. d. V., di recteur van de N.V. S.S.M. te Rotter dam, een boete van vijf maal 10.000 opgelegd. Van vijf strafbare feiten werd hij vrijgesproken. Hij zou in de overlaadhaven van Born steenkolen hebben doen inladen in schepen van zijn maatschappij en die hebben laten vervoeren naar ver scheidene plaatsen in Nederland, tqrwijl de kolen in eigendom behoor den aan een of meer mijnonderne mingen en in lading waren genomen om te worden vervoerd volgens een overeenkomst, zonder dat hij in het bezit was van de vergunning krach tens de artikelen 1 en 2 van het bin- nenscheepvaartbesluit. Uit de behandeling bleek, dat on geveer tweehonderd „zwarte reizen" waren gemaakt. Er werd gebruik ge maakt van twee verschillende cog nossementen, het een met als hoofd Domaniale Mijn, het ander met N.V. S.S.M.Rotterdam. De S.S.M., die eigenaresse is van de particuliere mijnonderneming N.V. Dominiale Mijn, te Kerkrade, stelt op het standpunt, dat zij zelf de ko len uit die mijn met een eigen ver- voersvergunning kan vervoeren, ter wijl kolen van andere mijnen wor den vervoerd door vaartuigen van de L.T.M., een dochteronderneming. VIER JAAR VOOR CAND.-NOTARIS De Haagse candidaat-notaris E. L. M. P. is gistermorgen door de Haagse rechtbank wegens meermalen ge pleegde verduistering en valsheid in geschrifte veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar met af trek van voorarrest. Tegen P. was vijf jaar geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij door het maken van valse akten en andere manipulaties had getracht het vermogen van een bejaarde schaapherder te bemachti gen. Na het aanhoren van dc uitspraak wees P. nogmaals er op, dat hij naar zijn eigen mening onschuldig is: „Ik heb goed gewild cn goed gedaan. Ik acht mij niet schuldig." Na 35 glazen bier... Gisteren eiste de officier van dc Arnhemse Rechtbank tegen de Nij meegse kellner G. Th. M. van den I. twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dc Nijmegenaar had zich op 17 October hevig tegen de politic verzet, toen deze hem uit een eethuis wilde ver wijderen. Hij had daarbij een groot vleesmes gegrepen en naar een der agenten gestoken: deze kon nog tij dig terugspringen, maar de aanval ler miste de agent ternauwernood, want diens uniformpet werd nog ge raakt. Bij het overbrengen naar het po litiebureau had verdachte zich ver der als een woesteling gedragen, zo dat een vijftal politiemannen nodig waren om hem in een cel op te slui ten. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Hij had circa 35 glazen bier gedronken. De volgende dag bood hij zijn excu ses aan de betrokken agent aan. Ver dachte staat overigens gunstig be kend. De officier, mr. dc Vries, zeide in zijn requisitoir, dat hij met verdach- tes gunstige reputatie rekening wil de houden bij het bepalen van de strafmaat. De politie had bovendien een goed woordje gedaan voor ver dachte. Mr. Hoho wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt aan 'n heftige ge moedsbeweging ten prooi was: Hij was in het eethuis door zijn bracr op hevige wijze gesard. Daarbij kwam nog de dronkenschap Pleiter ver zocht het in winnen van een reclas- seringsrapportr Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde de 25-jarige W. H. du Ch., fabrieksarbeider uit Rotterdam wegens poging tot doodslag tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De officier van justitie eiste 14 da gen ge'eden 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op twee April 1951 gepoogd had zijn moeder na een woordenwis seling te wurgen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5