„Met de Barbaren voor de deur" Belastingrechtspraak zal worden verbeterd L.T.B. te Zoeterwoude vierde oogstdankfeest WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Herderlijk Amerikaans schrijven Ga niet door het leven met twee gezichten Als besluit van de jaarlijkse Bis schoppenconferentie hebben de Bis schoppen van de Verenigde Staten, onder wie de Kardinalen Mooney, Stritch en Spellnvan, een gezamen lijk herderlijk schrijven van 2.500 woorden gepubliceerd over de more le verwording van de moderne maat schappij. Kr bestaat een onrustbarende ge lijkenis tussen de toestand van onze huidige maatschappij en die van het Romeinse Keizerrijk 1500 jaar gele den, aldus begint het schrijven. De zelfde problemen zijn aan de orde, barbaarsheid naar buiten, verfijnd materialisme en zedelijk verval naar binnen. De gevolgen hiervan heeft de H. Augustinus duidelijk uiteen ge zet: „Men bekommert zich niet om de zedelijke ontaarding van het kei zerrijk. Het enig belangrijke is, dat het Rijk welvarend en veilig is". Iedereen moet zich een weelderig bestaan kunnen opbouwen ten koste van anderen. Wetten moeten de eigendommen beschermen en de ze den met rust laten. Iedereen moet zich dag en nacht kunnen vermaken naar zin en vermogen. De man, die de vermaken laakt, moet worden be schouwd als een publieke vijand. Zo was de tijd van Augustinus, zo is de onze. Met de barbaren voor de deur zijn wij ons niet bewust van wat ons bedreigt. Wij hebben onze jonge mensen naar verre streken gezonden om recht en vrijheid te verdedigen, doch binnenshuis tasten wij de grondsla gen van recht en vrijheid aan. Het kan op deze manier niet goed blij ven gaan. Het meesterschap der techniek betekent niets als wij ons zelf niet meester zijn; meesterschap over onszelf is het grondbeginsel van de zedelijkheid. Het fundamentele probleem van onze tijd is een zede lijk probleem. Wij moeten onze zede lijke betrekkingen tot God. onszelf en onze naaste herzien. Wanneer wij onszelf en niet God tot maatstaf ma ken van alle zijn, dan nemen wij de zedelijke norm'en in eigen hand en zijn daarmee op de verkeerde weg vim dwaze trots. ,.Mijn leven is mijn eigen zaak" of Geel ze „gezonde verrassing! RED BAND - ROOSENDAAL TURNHOUT (Advertentie). Amerikanen verborgen wapens Voorzorg voor rode invasie Twee geheime wapenopslagplaat sen, die onlangs in de Amerikaanse zóne van Duitsland zijn ontdekt, zijn volgens het Duitse weekblad „De Spiegel" niet van communistische, maar van Amerikaanse herkomst. De Amerikanen zouden het sabotagetuig zelf begraven hebben, opdat partisa- nen het zouden gebruiken na een rode vloedgolf over West-Duitsland. Een der wapenopslagplaatsen werd ontdekt bij Marktschorgast aan de autoweg van Berlijn naar Mün- chen, de andere bij Wilhelmsfeld in de buurt van Heidelberg. De inhoud bestond uit dynamiet, vuurwapens, munitie en verbandmiddelen. „Der Spiegel" meent zijn bewering over de Amerikaanse herkomst te mogen baseren op verhalen van kinderen. In beide gevallen zagen spelende kin deren enkele maanden geleden Ame. rikaanse soldaten in een bos verdwij nen, het gebied met schildwachten afzetten en een kamp opslaan. De vol gende dag waren de soldaten ver dwenen zonder enige zichtbaar spoor van hun verblijf achter te laten. De geheime wapenbergplaats in Wilhelmsfeld werd ontdekt door een zekere Hans Gönnawein, nadat een der kinderen hem over het gebeurde verteld had. Gönnawein ging op de aangewezen plaats graven en vond blikken gevuld met staven dynamiet. De opslagplaats in Marktschorgast werd bij toeval gevonden door Hans Heissinger, toen deze in een bos een spar uitgroef. Hij dacht eerst met staven scheerzeep te doen te hebben. Zij bleken echter geen schuim te ge ven, maar wel te branden. Heissinger liep daai'op naar een drogist, die di rect zag, dat hij met dynamiet te doen had. Zowel in Wilhelmsfeld als in Marktschorgast begon de plaatselijke politie met een onderzoek. De Ameri kanen namen echter spoedig het on derzoek over en verzochten zowel de politie als de plaatselijke pers de vondsten niet te vermelden. Een ver slaggever van „Der Spiegel", die de Amerikanen over het geval trachtte uit te horen, kreeg op zijn eerste - raag ten antwoord: „Vond u het •el nodig hierover te schrijven?" i j n andere vragen werden ontwij Lend beantwoord. „ik doe zoals ik het wil" zijn slogans maar zij vormen één grote misvat ting van de morele orde. Laten wij duidelijk zijn: of men erkent het bestaan van een persoon lijke God of men ontkent het 'n Mid den is er niet. Maar als men God eenmaal erkent, dan volgt ook Zijn recht op alle activiteiten van Zijn schepselen. De m'ens is schepsel en aan zijn Schepper in alles onderwor pen. Geen ogenblik in het leven staat buiten de morele orde. De gees telijke zowel als de opvoeder, de dokter, de advocaat, de werknemer, en werkgever, de huisvader en -moeder en kinderen .allen zijn ge lijkelijk gebonden. DE NAUWGEZETTE BELGISCHE DOUANE. Om een aanpassing hunner sala rissen te bewerkstelligen past het douanepersoneel in de Antwerpse en Brussele havens, alsmede op het vliegveld Meisbroek, sedert een tien tal dagen de tactiek toe alle goede ren zeer nauwkeurig te onderzoeken en de bepalingen zo gestreng moge lijk na te leven. Op het ogenblik zouden bij deze beweging, die een groot tijdverlies meebrengt voor de „slachtoffers", reeds 10.000 douarie bedienden betrokken zijn en ook de douane aan de grenzen zou aanstal ten maken deze methode te volgen. De vakbonden voeren op het ogen blik besprekingen om tot een verge lijk te komen. Verras Moeder en Meisjes op St. Nicolaas made met een tube HAMEA-QELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Bij de fiscale rechtspraak bestaat grote achterstand. In verband hier mee zal de minister van Financiën overwegen in overleg met de voor zitter van de tariefcommissie of reorganisatie of uitbreiding van dat col lege nodig is. Dit deelt minister Lieftinck mede in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer aangaande de rijksbegroting van zijn departement. De minister is van mening, dat de rechtspraak in belas tingzaken aan beroepsrechters dient te worden opgedragen. Indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp kan binnenkort worden ver wacht. Een nieuwe wet op de omzetbelas ting, die een technische herziening bevat, hoopt de minister nog voor het einde van het jaar bij de Staten- Generaal in te dienen. De minister is voornemens bij de algemene herziening van de inkomstenbelasting te overwegen of enige tegemoetkoming kan worden geboden wanneer man en vrouw beiden inkomsten genie ten. Hij stelt zich voor .de wense lijkheid te onderzoeken om op grond van extra kosten voor de huishouding wanneer de gezins omstandigheden daartoe aanlei ding geven een bedrag van b.v. ƒ500 van inkomstenbelasting vrij te stellen. Vastgesteld kan worden, dat de vereenvoudiging van de aangiftebil jetten tot gevolg heeft, dat deze vlotter binnenkomen dan andere jaren. Het is de bedoeling in de komende jaren het controle-apparaat voor de omzetbelasting te versterken. De personeelsbezetting van het departe ment kan niet verder worden inge krompen, maar zal zelfs in verband met dienstreizen in 1952 iets moeten worden uitgebreid. De afwikkeling van de effecten- FEEST IN CULEMBORG In tegenwoordigheid van de com missaris der Koningin, het gemeen tebestuur en tal van belangstellen den heeft aldus verneemt het „Alg. Dagbl." dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, di recteur-generaal van de wederop bouw en volkshuisvesting, gister avond „Achter de Poort" te Culem- borg een gedenksteen gemetseld in een zijmuur van het blok woningen, dat twintig Culemborgers daar in hun vrije tijd bouwen. Dr. ir. van der Meer stelde de ge meenschapszin, van de mannen die zelf bouwen ten voorbeeld aan Ne derland en de wereld. Half Culemborg was achter de muziek van de harmonie Bertus registratie maakt zowel bij de minis ter van Financiën als bij die van Justitie een onderwerp van over weging uit. Wat betreft de afwikkeling van de ooriogsschade wordt opgemerkt, dat publicatie van de financieringsrege ling voor woningen en kleine be drijfspanden in zodanig stadium van voorbereiding is gekomen, dat bin nenkort publicatie kan worden ver wacht. Recordjaar voor veehouderij Blijkens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de Nederlandse Veehouderij in de maanden Januari tot en met September van dit jaar reeds voor meer dan een milliard gulden geëx porteerd. Het is voor de eerste maal na de oorlog, dat de uitvoer van veehou derij-producten, inclusief zuivelpro ducten, pluimvee en eieren, deze hoogte heeft bereikt. De totalen ovei» de andere oorlogsjaren bleven nog aanzienlijk beneden de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar. Nadat het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis verleden Zaterdag telegrafisch aan alle burgemeesters heeft verzocht een collecte voor hulp aan de Povlakte te mogen houden, is hierop thans reeds een eensluitend ja-woord ontvangen. Op 1 December zal in vrijwel alle gemeenten des lands een offertje worden gevraagd om de door overstromingen zo zwaar getroffen bevolking van de Povlakte bij te springen. Ook in zeer vele bioscopen zal de collecte bus rammelen op advies van de Ned. Bioscoopbond. Enkele theaters zul len galavoorstellingen geven ten ba- Op Vrijdag a.s. 's namiddags om drie uur zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Rotterdam brengen ter plechtige onthulling van het door H. M. koningin Wilhelmina aan het gemeentebestuur van Rotterdam aangeboden beeld „Sterker door Strijd", een -werk van mejuffrouw A. Hans, dat in de benedenhal van het raadhuis staat opgesteld. De plechtigheid zal geschieden in tegenwoordigheid van het gemeen tebestuur, de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid Holland, de raadsleden met hun dames en de beeldhouwster. In de bocht bij Fort Blauwkapel te Maartensdijk kwam de motorrij der C. S. uit Vleuten te vallen. Hij was op slag dood. De 50-jarige mo torrijder B. W. uit Zijst botste bij het inhalen in volle vaart tegen een tegenligger op. Ook hij verloor het leven. Zijn dochter, die achterop zat werd zwaar gewond. Gisteravond heeft in het perceel Bergwold 33 te Groningen een korte maar hevige brand gewoed. Terwijl het echtpaar Hofman afwezig was, roken de buren een sterke brand lucht en toen zij buiten gingen kij ken, hoorden zij kindergeschrei. De brandweer trof in de voorka mer een sterke vuurhaard aan. Van de voorkamer uit kon men niet bij de twee kinderen komen. Van bui ten uit heeft men toen een ruit in geslagen. Men slaagde er in de baby en de negenjarige Thea Hofman te redden. De baby is door de G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen is bij de Slufter (Texel) het lijk aangespoeld van 'n man vari onbekende nationaliteit, Het was gekleed in een blauwe trui en miste beide onderbenen. Het stof felijk overschot is ter indentificatie naar den Burg vervoerd. Men ver moedt, dat het hier een lid betreft van de Engelse zeeverkenners, die enige tijd geleden met hun jacht op de Noordzee zijn vergaan. 3EURS- Overzicht INDUSTRIEMARKT WAT LUIER. Dit weekend is er voor de beurs geen belangrijk nieuws geweest en het was dan ook niet zo verwonder lijk, dat de openingsprijzen gister middag vrijwel aansloten op de slot- noteringen van Vrijdag. Uiteraard concentreerde de belangstelling zich wederom rond claims Unilever, die op 68.— openden, daarna met veel moeite tot 70.— stegen, om op 66 a 67 aanvankelijk een zeker stabili- satiepunt te bereiken. De animo blijft onverminderd en ook gisteren was de handel zeer levendig. In de laatste tape werd 65'^ a 66 betaald. Vrij dag j.l. fluctueerde de prijs tussen 60 en 70, terwijl op het hoogste punt van de dag gesloten werd. Gis teren is dus een klein verlies gele den. Ook de aandelen waren op 170 twee punten lager. In Olies kwam er enig aanbod los, waarbij men dacht aan ruilorders van Kon. Olie en Unilever. Het hoofd fonds was al spoedig drie punten lager, doch wist zich te herstellen tot 283(285J4). Ook Philips zag zich zowel voor de oude als nieuwe aan delen circa twee punten ontgaan. De incourante Industriepapieren en claims Ketjen waren eveneens een kleinigheid lager. Viel er dus voor industriële fond sen lichte druk te constateren, het tegenovergestelde was het geval met de Scheepvaart en Cultuurafdeling. Eerstgenoemde wist zich 1 tot 2 pun ten boven het niveau van Vrijdag te verheffen. Bij de Cultures bleven de stijgingen meer beperkt, zodat hier van een goed prijshoudende markt gesproken kan worden. De intreden van de 5 pet. pand brieven bracht een lichte reactie te weeg voor de soortgelijke fondsen, die een lagere rente geven. De Staats- leningén in guldens bleven zo goed als onveranderd.'Het agio voor Ame rikaanse waarden liep een vol punt achteruit tot circa 7 pet., hetgeen men toescheef aan de zeer geringe be langstelling. Prolongatie 3A pet. „PARKER" VULPENNEN ZANDVLIET'S Kantoorboekhandel HAARLEMMERSTRAAT 117 - LEIDEN (Advertentie) Aafjes (van 1888!) naar het met i te van het goede doel. vlaggen versierde bouwterrein uit-1 Inmiddels is de eerste gave van gelopen. Na de plechtigheid was er het Ned. Roode Kruis al ter beschik- een gézeilige bijeenkomst met de j king van Genève gesteld. Op Zwit- zelfbouwers in de Culemborgse seriand na gaf Nederland het mees- raadskelder. Jhr. C. G.E. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, constateerde daar dat als dit bouwen erg besmettelijk wordt, het woningbouwprogram in Nederland gauw zal zijn opgelost. De burgemeester zei, dat een Cu- lemborgse ingezetene glas voor de woningbouw tegen inkoopsprijs be schikbaar had gesteld en dat een Arnhemse verzekeringsmaatschappij 50 pet. reductie op de brandverzeke ringen had toegezegd. Mevrouw Koedam-Wammes bood namens de vrouwen en verloofden van de zelfbouwers de burgemeester een kahinetdoos met het puik van Culemborgs sigarenindustrie ten ge schenke aan. Gehoor gevende aan in artsenkrin gen reeds lang gekoesterde wensen, is, onder auspiciën van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst, Zaterdag in Utrecht een landelijke artsen-cursussen-commis sie geïnstalleerd. De bedoeling is, om met behoud van datgene wat in het verleden op dit gebied tot stand is gebracht, te komen tot een behoorlijke organisa tie van theoretisch en practisch on derwijs aan reeds in de praktijk werkzame artsen. PIET KÖHLER OVERLEDEN. De toneelspeler Piet Kohier is in de afgelopen nacht tengevolge van hartverlamming in Oldenzaal over leden. Piet Kohier had gisteravond voor ieden van de Groninger vereni ging in Oldenzaal een voordracht avond gehouden in hotel „De Ster". Hij had zich daarna ter ruste bege ven. Toen men hem hedenmorgen wilde wekken kreeg men geen ant woord. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de 79-jarige toneelspe ler tengevolge van hartverlamming was overleden. te van alle landen in Europa, welk bedrag 10 procent van de Ameri kaanse gave voor leningen der eer ste noden bedraagt. Organisaties en comités, die zich reeds bezig houden met inzamelin gen ten bate van de getroffen be volking van Noord-Italië, hebben hun werk in dat van de algemene hulpactie van het Roode Kruis opge lost. De besprekingen tussen de Bedrijfs unie voor het Bakkersbedrijf (de drie uniebonden, waarbij bakkersge zellen georganiseerd zijn) en de sa menwerkende bakkerspatroonsver- enigingen over verbetering van de lonen en arbeidsvoorwaarden voor bakkersgezellen zijn afgebroken. De vakbonden deelt „Parool" mede hebben thans hun voorstellen in gediend bij het college .van rijksbe middelaars en dit om bemiddeling GESTOLEN RING AAN TEEN. Kort geleden vermiste in een zus terhuis in Londen een verpleegster haar verlovingsring, die een goede 600 gulden waard was. Men ging zoe ken en ontdekte de ring aan.... de teen van een werkster, genaamd Bessie Rosenberg. Deze vrouw, die in haar 52-jarige leven reeds vijf veroordelingen voor diefstal achter de rug had, kreeg gis teren voor dit feit haar zesde: een half jaar gevangenisstraf. Zij was in het zusterhuis voorlopig tot men een onderzoek naar haar verleden zou hebben ingesteld te werk ge steld, aldus meldt de „Daily Mail". STAATSLOTERIJ PRIJS VAN ƒ50.000 In de 514e staatsloterij, 5e klasse, derde lijst is op nummer 8060 een prijs van S 50.000 gevallen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Ogemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele buien. In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijde lijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 Nov.: zor. op 8.21 en onder 16.34; naan op 9.29 en onder 16.13 uur. Jlatte GOLF BINNENLAND Mevr. A. M. OlsthoornVan Woesik te Amsterdam is begiftigd met de „Pro Ecclesia" uit erkente lijkheid voor haar verdiensten als secretaresse van de hulp-actie Hon garije. Een felle brand te Helmond vernielde gistermiddag de woning van de accordeonist A. K. Er werd practisch niets gered. De schade be draagt 10.000 en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. 35 Arbeiders van een conserven- fabriek te Beverwijk hebben ontslag aangezegd gekregen. Dit is voor een deel te wijten aan het teruglopen der productie ten gevolge van de gestag neerde export naar Engeland. De Rijkswaterstaat heeft be zwaar gemaakt tegen het plan van de gemeente Bergen a. Zee, om op de zee-reep aldaar 10 huizen te bouwen. Tijdens een brand te Borwold (Goningen) kon rnen slechts op het laatste nippertje 2 kindereh, van VA en 9 jaar, redden, die aanvankelijk door het vuur ingesloten waren. De brand is ontstaan door het gaan schroeien van een theemuts. KORT BUITENLAND. Het Japanse plaats jé Odawarra, 55 km. ten Z.W. van Tokio, is bijna geheel door brand verwoest. Onge veer 3.000 mensen zijn dakloos. Ter hoogte van Sandiego Ca lif ornië) is een watervliegtuig gezon ken. De bemanning van elf koppen kwam om het leven. Het Amerikaanse departement van defensie bestudeert een uitvin ding, die het mogelijk zou maken, draadloos bestuurde vijandelijke projectielen een andere koers te ge ven. „Retour aan afzender', de beste remedie tegen oorlog! LS IN VROEGERE JAREN de laatste lok hooi van het laatste voer moeizaam in de hoge hooiberg was opgestoken werd er 's avonds een „trouwfeest" gevierd Deze viering bestond meestal in het eten van grote hoeveelheden pannekoeken, koekebak met rozijnen en krenten en een borreltje toe. Voor deze feestelijkheid kwamen al diegenen, die aan de hooibouw hadden geholpen, bijeen en als er jongelui op de „woning" waren werd er bij de trekharmonica gezongen en gehost. Deze viering was meer een uiting van blijdschap, dat het zware werk ten einde was en een beloning voor het volbrengen van het oogsten. Als thans de hooibouw ten einde is wacht de boer nog een zwaar werk met het inkuilen van het overtollig gras, dat door de intensieve bewer i kin<* van het land meer groeit als voor het grazende vee nodig is. Dc Land en Tuinbouw Bond heeft in de laatste jaren het vroegere bouw feest in ere hersteld en hogere zin en betekenis aan deze viering gegeven. Als alle werkzaamheden, op het land verricht zijn wordt de oogst dankdag gevierd, om God te danken voor de overvloedige oogst, allen te samen 's morgens vroeg in de H Mis en tot betere saamhorigheid na het dank- 1 offer aan een feestelijk ontbijt bijeen te komen, 's Avonds volgt dan de be- I loning voor de staige arbeid in een I vrolijk avondfeest. H. Mis uit dankbaarheid. Het was dezen morgen reppen op de boerderijen om met jong en oud op tijd in de Plechtige H. Mis van dankbaarheid te zijn, welke door de ken Bont met assistentie van kape laan Nieuwenhuizen en Pater S. van Beurden werd opgedragen. Voor de offerande werd in een stoet van L. T. J.'ers met het vaan del van St. Lebuinus voorop op een draag-berry een rijke verzameling van offergaven, vruchten van een overvloedige oogst, kazen, boter, hammen, spek en worst, bestemd voor de armen van beide perochies, gedragen tot op het hoogaltaar als een openbare dankbetuiging aan God voor zoveel vruchtbaarheid aan de aarde gegeven. Bahalve deze offergaven was ook een belangrijk geldbedrag geschon ken, dat ter verdeling aan het R.K. Armbestuur werd gegeven Na het H. Misoffer, waaronder alg. H. Communie van de boeren en boerinnen, trad de celebrant met diaken en subdiakennaar de offer gaven om de liturgische zegeningen te vervullen. Het feestelijk ontbijt Het Parochiehuis was aan vele lange tafels geheel gevuld met fees telingen van de L.T.B. om deel te nemen aan het ontbijt. Allen werden hartelijk verwelkomd door de voor zitter, de heer J. J. J. Noordman. Onder de 150 gasten waren ook ka pelaan Nieuwenhuizen, geestelijk adviseur, pastoor Klaverweijden, de heer B. H. van Son. algemeen jeugd leider van de L. T. J. in het Bisdom Haar em, het bestuur van de L.T.J. met de propagandisten. Deken Bont vereerde de bijeen komst ook met zijn tegenwoordig heid. De voorzitter hield na het ontbijt een breedvoerige redevoering om de huidige positie waarin de landbouw in de internationale verwikkelingen staat te bezien. Spr. memoreerde het 20 jaar wer ken van de overleden voorzitter de heer A. C. Paardekoper; de gedach te aan zoveel werken aan de organi satie is spr. een aanleiding om er op te wijzen, dat er meer waardering moet zijn. De standsorganisaties hebben de boerenstand weten te verheffen tot het verheugend peil en nog steeds zijn er nog velen, die dit niet inzien. Spr. betoogde, dat de 'actie niet plaatselijk te zien is. Veel waardering sprak de voorz. uit voor het landbouwonderwijs reeds zove le jaren gegeven en thans tot het stichten van een dagschool waarvan wij hopen dat het schoolgebouw in deze gemeente spoedig zal verrijzen. Breeder ziende wees spr. op de vele stichtingen op het gebied van de landbouw en somt sterk gedocumen teerd alle voordelen op die bereikt zyn. Spr. wees ook op de grote verant woordelijkheid van ieder de strijd OEGSTGEEST JUBILEUM-UITVOERING „TRIUMPH". De R.K. Harmonie „Triumph" vierde gisteravond in het parochie huis haar zilveren jubileum tezamen met haar talrijke donateurs, die zorgden voor een goed bezette zaal, terwijl ook burgemeester du Boeuff, pastoor Looyaard en de kapelaans van hun belangstelling blijk gaven. Het eerste deel van het program ma werd door de jubilerende ver eniging zelf voor haar rekening ge nomen; en ditmaal kunnen we niet anders zeggen dan dat „Triumph" deze avond zichzelf heeft overtroffen. Want het programma was niet al leen met zorg samengesteld, maar met nog meer zorg werd het uitge voerd. Wat de muzikanten onder lei ding van directeur P. Baart ten ge hore brachten, daarop was het woord „harmonie" in zijn volle zin van toepassing. Bouquet des Mélodies en Secret de sphinx kregen een beheer ste en klankvolle uitvoering uitste kend genuanceerd in de onderdelen, met mooi verzorgd koper. En „Een mooie Herfstdag" werd zeer stijlvol vertolkt met o.a. een prachtig gebla zen koperkwartet. Kapelaan Wüst had in zijn ope ningswoord reeds de nadruk gelegd op het bestaansrecht en de belang rijkheid van een eigen dorpsharmo nie, en na een populaire toegift on der leiding van onderdirecteur Chr. Driessen kwam burgemeester du Boeuff dit nog eens beklemtonen, waarbij hij de vereniging en vooral haar directeur hulde bracht voor het gebodene. Spr. oordeelde een dorps harmonie als uiting van het plaatse lijk verenigingsleven, speciaal op cultureel gebied, absoluut onmis baar en was blij dat „Triumph" het bewijs had geleverd, ook inderdaad een goede harmonie te zijn, niet al leen doordat velen reeds jarenlang lid zijn, maar eveneens doordat de uitgevoerde muziek harmonisch zo'n 'goed geheel was. Hij besloot met hartelijkste gelukwensen aan de ver eniging bij haar jubileum. Daarna was het woord aan de van ouds bekende Amsterdammers, die ook ditmaal weer de aanwezigen hebben laten genieten van hun door leefd en gevoelig spel, spel met een lach en een traan, maar meer van het eerste dan van het laatste. Het publiek heeft met zeer veel aandacht het geboden spel gevolgd en betoon de zich buitengewoon voldaan. Ere voorzitter W, den Boer dankte het gezelschap met enkele hartelijke woorden, vergezeld van een bloe menhulde voor de dames. Pastoor Looyaard gaf tijdens de pauze op de hem eigen wijze blijk van zijn enthousiasme voor de mu ziekvereniging, dat waarschijnlijk nog verder steeg toen de uitslag van de verloting hem een.... autoped toebedeelde! Ook in de zaal vielen diverse prijzen en tevreden keerde men huiswaarts. Bridge-Drive. Ook in Het Witte Huis was het gisteravond gezellig, want daar was men enthousiast aan het bridgen geslagen om het Kath. Jongens Jeugdwerk te steunen en te proberen een prijsje te veroveren. Die prijzen waren wel de moeite waard, want we telden een achttal grote taarten en evenzoveel blikken sprits. Er werd in de diverse groe pen met animo gestreden onder lei ding van de heer Smit uit Leiden; er waren 34 paren, beginnelingen zowel als gevorderden, maar dit deed aan de spanning in de verschillende groepen niets af. De uitslag werd tenslotte: Groep A: 1. mevr. Bekooymevr. Dieben; 2. team Biesot. Groep B: 1. mej. Verhoevendhr. Dieben; 2. heren Verkuil-Mossel, Groep C; 1. mej. v, d. Harst mevr. Alferink; 2. heren Ginjaar van Rijn. Groep D: 1. mej. Elshof m. partner; 2. team Reekers. Het enthousiasme voor deze brid- ge-avonden vraagt om een voortzet ting en daarom zal binnenkort, waarschijnlijk begin Januari, weder om een drive worden georganiseerd. Eventuele liefhebbers zijn dus alvast op de hoogte. mee te helpen strijden tot heil van de boerenstand. Zeer kernachtig vroeg spr. elke boer, op zijn melkblokje gezeten zich eens af te vragen, of hij zijn plicht ten deze heeft gedaan en zich voor te nemen in de toekomst te doen wat hij verzuimde. Thuisfrontactie. De actie door N.K.J.B. in de parochie St. Jan Ont hoofding ten bate van „Baas boven Baas" heeft tot heden 550 stemmen opgebracht. De stemmen werden uitgebracht op: 2 x 1 1 475, Lijst zonder Naam 30, Kobus Kuch 17, Gewone Man 12, Merie 9. Van Tutte 7 stemmen. De actie wordt nog enkele dagen voortgezet. De opbrengst op het Zondagavondbal was 96 stemmen. Zoals reeds is gemeld bracht de par. H. Kruisverheffing 155 stemmen bijeen, zodat met inbegrip van de rechtstreeks opgezonden stemmen Zoeterwou:' -Dor- -1 1000 stem men heeft uitgebracht. Een waar voortzetting van thuisfront-ijver voor Indonesië.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2