IN DE KOU UIT DE KOU Bloedtransfusies worden betaald door ziekenfondsen ST. NIGOLAAS GADEAUX DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 ÖE LEIDSS COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De raad van Europa De derde zitting van de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa, die vijftien Mei j.l. werd on derbroken, heeft Maandagmiddag aaar werkzaamheden te Straatsburg hervat onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. De openingsvergadering was zeer kort en gewijd aan procedure-kwes ties. De vergadering nam een resolutie van de Nederlandse afgevaardigde mej. Klompé aan, waarin aan het ministerscomité wordt gevraagd met spoed maatregelen te nemen om de slachtoffers van de overstromingen in Italië te hulp te komen. Men meent te weten, dat de Fran se delegatie een ontwerp voor het in stellen van een Europees uitvoerend orgaan heeft opgesteld. Het ontwerp zou voorzien in een instituut van zeven Europese minis ters met duidelijk bepaalde bevoegd heden. Het comité van ministers zou de leden van dit instituut benoemen, doch de leden zouden geen lid van het comité van ministers behoeven te zijn. Ieder land zou vrij zijn de bevoegdheid van een, meer of alle „Europese ministers" te erkennen. Op deze manier zouden landen, die tegen een Europese federatie zijn, zich toch gedeeltelijk in de Europe se gemeenschap kunnen voegen. Het initiatief van de Franse delegatie komt overeen met de voorstellen van minister Schuman voor een Eu ropees politiek gezagsorgaan. Het ontwerp zou in de loop van het algemene politiek debat in de raadgevende vergadering worden in gediend. Duik onder Tower Bridge De Londense politie is op zoek naar de piloot van een klein, grijs éénmotorig sportvliegtuig, die giste ren tussen de boven- en de onder- overspannihg van de Tower-bridge te Londen doorvloog. Deze beroemde brug- heeft- na melijk twee „verdiepingen", waar van de (bovenste (34 meter boven de onderste) wordt gebruikt voor het voetgangersverkeer wanneer de be- nedenbrug geopend is voor de scheepvaart. Ooggetuigen vertelden, hoe het toestelletje zoemend uit de lucht kwam schieten, rond de masten van enkele schepen op de Theems cir kelde en toen tussen de beide over spanningen van de Tower Bridge dook. De twee eerste registratieletters van het vliegtuigje zijn bekend; daarmede hoopt de politie de piloot op te sporen, daar deze zich schuldig heeft gemaakt aan het verbod, om lager dan 300 meter boven de stad te vliegen. De café-houder snoot z'n neus Een Franse caféhouder is de zer dagen op merkwaardige wij ze aan zijn lotgevallen in de eerste wereldoorlog herinnerd, schrijft de Parijse correspondent van „Trouw". In 1915 liep hij aan het front door een springen de granaat een ernstige hoofd wonde op. Men opereerde hem, doch liet een kleine scherf zit ten. Gedurende 36 jaar liep de caféhouder er mee rond, zonder er hinder van te ondervinden. Thans echter heeft het kleine stukje metaal zijn lichaam ver laten: eind vorige week, toen hij wat krachtig zijn neus had ge snoten, bleek het granaatscherf- je in zijn zakdoek te zijn beland. Hij heeft het nu zorgvuldig op geborgen, omdat hij volgens zijn zeggen toch geen afstand wil doen van een oorlogssouvenir, dat hij al zoveel jaren trouw be waard had. Voor verplicht-verzekerden De afdelingen Verplichte Verzeke ringen van de Algemene Ziekenfond sen zullen met ingang van 1 Juli 1951 aan de bloedtransfusiediensten van het Rode Kruis 7.5 gulden per transfusie betalen. Dit bedrag is be doeld als een bijdrage in de kosten der diensten. Berekend is dat voor de tweede helft van dit jaar 65.265 gulden moet worden betaald. Dit geld zal worden gestort in een fonds, dat onder beheer komt te staan van een commissie. De Ziekenfondsraad aldus de Volkkrant heeft een dringend be- roep gedaan op de Algemene Zieken fondsen om ook bij de premie-vast stelling voor de afdeling Vrijwillige Verzekering voor 1952 met deze bij drage in de kosten van de bloed transfusiediensten van net Roode Kruis rekening te houden Voor het Roode Kruis is de nieuwe bijdrage uitermate belangrijk. Hoe wel de bloedgevers hun bloed gratis ter beschikking stellen, vergt het toch nog vrij veel kosten voordat het bloed geschikt is gemaakt voor transfusie Daar de transfusies steeds meer worden toegepast kon het Roo de Kruis de kosten niet langer meer dragen. Een grote kerstboom zal voor het Rotterdamse stadhuis worden geplaatst. De boom wordt door de stad Oslo aan Rotterdam geschon ken. Een „Burgerzin-straat" zal er in Zuidwolde (Dr.) komen ter herinne ring aan de door de burgerij volte- kende lening voor woningbouw. DE ROODE KRUIS-ACTIE VOOR ITALIë. De oproep van het Nederlandse Roode Kruis voor hulp aan de slacht offers van de watersnood in de Po- vlakte vindt allerwegen weerklank. Vele burgemeesters hebben reeds hun medewerking toegezegd. De in tendance van het hoofdbestuur moest Maandagavond overwerken om speld jes en collectebusen (van loodjes voorzien) te verzenden naar de af delingen in het land. Zowel bij de plaatselijke afdelingen als bij het hoofdbestuur in Den Haag zijn reeds Maandagmorgen vroeg de eerste gif ten binnengekomen. Zeventig percent van de 35.000 bloedtransfusies in Nederland per jaar komen ten goede aan verzeker den bij de Algemene Ziekenfondsen. Daarom werd 't redelijk geacht deze ziekenfondsen te doen bijdragen in de kosten. Minder werktijd, meer arbeiders Binnen afrtenbare tijd zal de B.P. M. voor haar continu-arbciders in de raffinaderij te Pernis een 42-urige werkweek invoeren meldt de Tel. zonder dat dit een wijziging in de lonen met zich mee zal breigen. Het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat het personeel kan worden uitge breid met ongeveer 100 man. Zinken munten verdwijnen Vermoedelijk wordt in Januari be gonnen met het Intrekken van de bronzen cent van vóór de oorlog en van de zinken cent, welke tijdens de bezetting werd uitgegeven. Men wil hiertoe overgaan aldus het N. v .d. D. omdat de Rijksmunt in Utrecht nu ovér de grondstoffen beschikt, die nodig zijn voor de aan maak van nieuwe centen. Zeer waarschijnlijk wordt in 1952 ook overgegaan tot het intrekken van de rilveren en zinken dubbel tjes. Dit voornemen bestond reeds eerder, doch door schaarste aan grondstoffen werd een en ander ver traagd. Daarmede zal dan de zuive ring van onze pasmunt haar beslag hebben gekregen. De duizend-gulden biljetten De minister van Financiën deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be groting van zijn departement het volgende mede aangaande de stand van zaken betreffende de ingelever de biljetten van f 500 en f 1000. Geregistreerd waren per 1 Novem ber 1951 18.264 verzoeken. Op 9750 daarvan was gunstig beslist. Hier onder zijn begrepen 505 in eerste aanleg afgewezen verzoeken. Aan deze personen kwam een bedrag toe van ƒ28.8 millioen. Afgewezen waren 8289 verzoeken tot een bedrag van 128.3 millioen. De resterende 216 verzoeken zijn in vergevorderd stadium van behande ling. Er werden 488 bezwaarschriften afgewezen, terwijl er 1800 nog in be handeling zijn. Een tweetal dagvaardingen inzake ƒ1000 en 500-biljetten zijn tegen do staat uitgebracht. Gisternamiddag tegen half vijf is een auto met drie inzittenden in de Koninginnegracht in Den Haag ge reden. Een van hen is verdronken, de beide anderen zijn in ernstige toe stand naar een ziekenhuis vervoerd. Daar moest ook een van de redders worden heengebracht Een tweede redder, een militair, werd ter obser vatie in het militair hospitaal opge nomen. Het ongeluk gebeurde toen bij het remmen de auto slipte. De wagen werd bestuurd door de 44-jarige F. P. J. M. T. uit Roermond, die verge zeld was door de heer C. J, M. M. S. uit Maastricht en een derde, wiens naam nog niet bekend is. De drie verdwenen met de auto onder water. Drie voorbijgangers, de 22-jarige A. van der Velde uit Den Bosch, dc 30-jarige J. Hooftman en de 29-jari- ge militair C. L. Nivelt, beiden uit Den Haag, begaven zich onmiddel lijk te water. Zij slaagden er in de bestuurder en de heer S. te redden. De derde inzittende verdronk. Behalve de slachtoffers moest de WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, Opgemaakt te 10 uur). ENKELE VERSPREIDE BUIEN. Wisselend bewolkt met voorna melijk in jle Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige, langs, de Waadenkust af en toe harde Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van- daaf. 28 Nov.: zon op 8.20 en onder 16.56; maan op 7.59 en onder 15,31 uur. heer Van der Velde in een zieken huis worden opgenomen. De heer Hooftman kon na in het ziekenhui* te zijn behandeld, naar huis gaan. IN DE BADKAMER GESTIKT. Zondagavond zou ir. G. M. Casten- miller, landbouwkudig ingenieur verbonden aan het landbouwproef station te Groningen, in het land bouwproefstation een bad nemen. Tengevolge van een lek in de gas leiding geraakte hij door gas be dwelmd en kwam om het leven. De heer Castenmiller was van 1946 tot 1949 lid van de Groningse gemeente raad voor de P.v.d.A. In een Arnhems café-restaurant ic een ernstige fraude aan het licht ge komen. Bij afwezigheid van de ex ploitant haalden dc vier kellners be langrijke bestellingen aan het buffet af, zonder daartoe een afrekeningi- bon in ontvangst te nemen. Op deze wijze konden de kellners hun afrekeningen voor een belangrijk deel in eigen zak steken. De buffet chef ontving van de totale afreke ning steeds de helft. Het tekort wordt geraamd op enige duizenden. lillik Haarlemmerstraat LEIDEN lost door het accountants kantoor J. W. v. d. Vijver, Oranjekade 31, Voorscho ten. 9889 3? Keukenuitze 39.95 Lichtgroen emaille. Vast gestelde prijs 49.95. Met inlevering van deze ad vertentie, complete keuken uitzet voor 39.95. Zolang de voorraad strekt. I. V. A. Haarlemmerstraat 48, Nova Noordeinde 43, Leiden. 950 3T Net R. K. Meisje biedt zich aan voor dag en nacht liefst in Roelof arendsveen of omgeving enz. Br. onder no. 958 bureau van dit bl. f' Kinder Wasmachine 1.10, geheel roestvrij me taal, 2e keus, met echt draai/baar binnenwerk. Wast echt. Met inlevering van deze advertentie voor 1.10. Geldig tot 1 Dec. I. V. A., Haarlemmerstraat 48, Nova, Noordeinde 43 Leiden. 950 3? Te huur zaaltje voor bruiloften en partijen, met gebruik van vrije keuken, servies, piano enz. Alle comsumptie kan worden mede gebracht. Billijke zaalhuur. A. dt Groot, Plantage 2, Tel. 26820. 944 3F Prachtige Pop 2.98, grote maat 35 c.m., met echte glaaen slaapogen, echt haar, schoenen, kous jes en hoed. Compleet in doos. Buitenlands fabri kaat. Met inlevering van deze advertentie. Geldig tot 5 Dec. I. V. A, lemmerstraat 48, Noordeinde 43. Haar- Nova, 950 f Herenrijwiel compleet 40, Pick up combinatie met 8 watt versterker 95. Polydor koffergramofoon 25.mandoline vanaf 10.'Pic Ups vanaf 3.Alle soorten Radio lampen voorradig vanaf 2.00. Gevraagd Radio's en onderdelen. Van Vliet, Janvossensteeg 34. 945 LOONSTATEN 5 ct. per stuk VERZAMELLOONSTATEN 12 ct. per stuk Verkrijgbaar N.V. De Leidsche Courant - Papengraeh' 32-34 'd Fines- nachtkastjes met auping- spiralen, gekost 325. nu 105.2 pers. ledikant met 3-delig Dracht bedstel compleet 55, dames- en jongensrijwiel 17.50. 2 armfauteuils met 4 stoelen 37.50, Hooigracht no. 55 (Geen Winkelhuis). 954 3T Alles on tafeMcnnls- febied vindt U in „Kaaij's 'afeltennishal". Tafels uit eigen fabriek, bats, ballen, netten, posten enz. Enig speciaalhuis. Speelgelegen- heid dagelijks van 2 tot 11 uur. Verenigingen speciale tarieven. Hogewoerd 99. telefoon 22536. 956 f!* Zo juist ontvangen! en prachtig, groot kleur en verhaaltjesboek. In de verhaaltjes lees je goed. hoe je de plaatjes kleuren moet. Slechts 35 cent! Pa pierhandel Paddenburg Nieuwe RUn 11. X Prachtige vierblatHge ver jaar kalender: Lente, Zomer, Herfst en Winter, in kleurendruk, een wel kom St. Nlcolaas-geschenk voor jong en oud! Slechts pierhandel Pad- lieuwe Rijn 11. 35 cent. 3? Koopjes! Sjoelbakken vanaf 10, kinder-ameu- blement van 8.00, Eiken leeslamp 25. Kinderajoel. bak 5.onderstel divan- bed 10. boekensteunen cn rekjes 1.00, bloemtafel 2.50, alles eikenhout 7, Vijlen van zagen, Oude Singel 216, Werkplaats. 3? Timmerkaart 59 cent. Zware kwaliteit gereed schap, hamer, nijptang, bei. tel en gewone tang. Met inlevering van deze adver tentie compleet 59 cent. Hier hebben pw kinderen iets aan. Geldig tot 1 Dec. I. V. A. Haarlemmerstraat 48, Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3T Keukenuitzet 39.95 Extra zware kwaliteit emaille, le keus, lichtgroen met zilverbies. Merk Mont- blanc, vastgestelde prijs f 59.65. Met inlevering van deze advertentie f 49.95. Geldig tot 1 Dec. I. V. A. Haarlemmerstraat 48, No va, Noordeinde 43. 950 Door een enorme prijsverlaging van onze voorraad DAMESPYAMA's NACHTHEMDEN en HERENPYAMA's de beste Prima flanellen Damesnachthemden q- lange mouwen, van fl. 7.95 voor II* 0*t/D Vloole keperflanellen Damesnachthemden ft n- van fl. 11.65 voor II* Flanellen Damespyama's, q q- Bloemgarnerlng, van fl. 11.95 voor II* «f*«f«I Zwanendons Damespyama's «r fijne garnering, van fl. 14.95 voor Pracht flanellen Herenpyama's q q. frisse streepdessins van fl. 10.95 voor II* 5f*«JD Vevdei ópeciaie atttactieö Fijne charmeuse Damesonderjurken in diverse maten II* 4*tt«) Links geweven Dameskousen, -- herfsttinten II* ^5*/ö Herenoverhemden, vast boord ö- prima kwaliteiten II* fl*«f«) Tafelkleedjes 90 x 90 cm. 0 0. frisse ruitdessins II* Ji*a9 Trainingspakken, gemoltonneerd, sportief en warm, vanaf II* ZIET ONZE ETALAGES •n U ontdekt onze vele verrassingen. WETTIG GEDEPONEERD PRINSESSEKADE 3 LEIDEN 40 Fl LI ALEN IN NEDERLAND

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3