Een gewond Oranje-team weerstond de Rode Duivels Eervol resultaat na halve wedstrijd met tien tegen elf man HENK SCHIJVENAAR BRAK EEN BEEN: KEERPUNT IN DE GROTE STRIJD v In de Kleedkamers MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - f AGINA 1 r-iy 1 :M?h: CLde maakt het eewie ALedetCand&e daeCpunt ,Het eerste Nederlandse doelpunt gemaakt door Abe Lenstra; v. 1. n. r. Van Melis; Lenstra; Vaillant. op de ach tergrond Clavan; geheel rechts doelman Bogaerts. In de inzet Henk Schijvenaar, die tijden de wedstrijd ernstig geblesseerd werd: bij een botsing met Mermans brak hij een been en moest van het veld worden weg gedragen. Er ZIJN IN DE HISTORIE VAN DE HOLLAND—BELGIë-wedstrij den ongetwijfeld heel wat markante en sensationele wedstrijden te noteren geweest, doch de wedstrijd van gisteren zal ongetwijfeld wel als een van de meest sensationele in de grote reeks van de derby's der Lage Landen blijven opgetekend. Sensatie inderdaad was het van het begin tot einde. Het begon met een 2—0 voorsprong der Belgen, Nederland maakte gelijk 2—2 en bij de rust was het 3—3. Na de hervatting 3—4 en Schijvenaar werd tegelijkertijd uitgeschakeld doordat hij een been brak. Uit een straf- j schop werd het 4—4, uit een tweede 4—5 en weer maakte Oranje gelijk 55. Dan was de beurt weer aan de Rode Duivels 56 en de tweede straf schop tegen Oranje bracht de stand op 57, maar nog een laatste kans voor I Van Melis bracht de eindstand op 67. Dat was de 74ste interlandwed strijd tussen Oranje en de Rode Dui vels ten voeten uit getekend, een v/edstrijd, waarin nog nimmer zoveel doelpunten werden gescoord en waardoor al dadelijk het bewijs ge leverd werd, dat het een wedstrijd was van heel slechte verdedigin gen. Het spekgladde veld mag men daarvoor niet als eerste oorzaak aan duiden, de oorzaak zat ongetwijfeld veel dieper. Drie strafschoppen in een inter nationale wedstrijd is ongetwij feld een abnormaal hoog getal en zonder nu direct de scheidsrechter daarvan de schuld te geven, was zijn leiding toch wel mede oorzaak daarvan. Het is moeilijk van veraf te bekijken, of een strafschop ver diend is of niet, maar toen de Fran se arbiter Harzic eenmaal tegen - de Belgen in die gè.est had be slist, kon hij moeilijk meer an ders ten aanzien van de overtre dingen der Hollanders in het straf schopgebied handelen met het ge volg, dat Nederland er twee te gen zich toegewezen kreeg en dat in een periode, dat Nederland met slechts tien spelers de strijd te gen elf Rode Duivels moest vol houden. Dat was ongetwijfeld een zware opgave voor de Oranjeploeg. Dekkingsfouten! Dat zijn evenwel slechts drie van de dertien doelpunten geweest, maar de andere tien waren nu evenmin een gevolg van het gladde veld, doch veeleer van dekkingsfouten in beide verdedigingen en zo komen we tot de slotsom, dat de grootste fouten in deze wedstrijd door de verdedigin gen werden gemaakt. Het eerste doelpunt der Belgen was een ge volg van het slechte verdedigings- werk van Schijvenaar, die rechts- j buiten van Steen volop gelegenheid 1 gaf tot voorzetten, terwijl daarach ter Odenthal Anoul volkomen vrij liet tot doelpunten, terwijl de rechts back ook bij het tweede doelpunt van Anoul hem vrij spel liet. Ook het derde doelpunt der Belgen kwam via v. Steen door Anoul, dus zit er lijn in onze opzet. Voor de doelpun- j ten der Belgen na de rust moge mis- j schien enige verontschuldigingen gel den, omdat toen van de verdediging nog heel wat meer werd gevergd dan daarvoor en Briesbrouck vooral het zwaar te verantwoorden kreeg. Maar j een der Belgische doelpunten na de rust was het onmiddellijk gevolg van een foutieve ingooi op de rechter Ned. helft, hetgeen een ingooi van Belgische zijde tot gevolg had en een rechtstreekse aanval van rechts buiten van Steen, waarop Kraak te laat reageerde, zodat hij tenslotte toch door deze rappe rechtsbuiten werd gepasseerd Het eerste doel punt der Belgen na de rust was ook gedeeltelijk het gevolg van een te- J laat reageen van Kraak bij het on geval met Schijveanar, waarop onze i doelman het nakijken kreeg op het scherpe lage schot van rechtsbinnen j Verbruggen en dan waren er ten slotte de twee strafschoppen, die de Nederlandse spelers Terlouw over het algemeen veel te agressief - en zijn kracht bewust en Odenthal, tegen zich toegewezen kregen, hetgeen uiteindelijk toch als fouten der Oranje-defensie mag worden aangemerkt. Zo kwamen de Belgische doelpun ten ter werelo en wij nemen het de Belgen, die op de tribune hun favo rieten aanmoedigden, heus niet kwa lijk, dat zij toen eenmaal het ze vende doelpunt gescoord was hun ploeg aanmoedigden met het beken de: tien, tien, tien.... Maar.... het strekt de Oranje- ploeg tot ere, dat het zover niet is gekomen. Integendeel, bezien tvc het uiteindelijk resultaat van deze 74ste officiële landenontmoeting tus sen de vertegenwoordigende elftallen van beide landen, dan kunnen we zeggen, dat het resultaat voor Oran je zeer zeker bevredigend en eervol kan worden genoemd en dat de uit eindelijke magere overwinning der Belgen daar zeker ook weer geen overwinningsroes tot gevolg zal heb ben gehad. We willen er echter eerlijkheids halve aan toevoegen, dal de Rode Duivels, wanneer zij in de schoe nen van het Oranje-ellftal hadden ge staan, tot eenzelfde prestatie in staat zouden zijn geweest. Een vergelijking tussen beide ploegen gaat ten enenmale mank, wanneer we deze over de gehele tijdsduur van de wedstrijd zouden willen maken, omdat dit slechts mo gelijk is betreffende de eerste helft, toen twee gelijkwaardige ploegen in het veld stonden. Toen was het on getwijfeld een der meest spannende wedstrden, welke wij tot heden heb ben gezien en al kunnen we zeggen, dat de gasten in de eerste helft technisch het beste deel van het spel hadden, de gelijke stand bij de rust was zeker volkomen voor Oranje verdiend. Verloren spel! Toen onmiddellijk na de rust de linksback Schijvenaar zo ongeluk kig ten val kwam, dat hij zijn rech terbeen brak. was het een verloren spel en moest men zich eerlijk slechts afvragen met hoeveel de Bel gen zouden gaan winnen. Het zal iedereen verwonderd hebben, dat er voor Schijvenaar geen vervanger in het veld kwam, maar dit was natuurlijk een ge volg van het feit van de te voren gemaakte afspraak, dat er na de rust geen spelers vervangen zou den worden. Op zichzelf een re gel, die te loven valt en aange zien zij voor beide partijen gelijk is, ook eerlijk te noemen valt. Maar toch betreuren wij het in dit ge val zeer zeker, dat een dergelijke maatregel in alle omstandigheden gedlt. Immers, deze overeenkomst vindt haar oorzaak hierin, dat men wil voorkomen, dat de t en of an dere speler om een of andere re den zijn plaats in hel veld aan een verse speler afstaat. Een speler kan, door vermoeidheid of door welke reden dan ook, simuleren niet meer in staat te zijn verder te spelen en wanneer hij dan uitvalt zal zijn elftal door de vervanging ongetwijfeld bevoordeeld worden. Maar voor gevallen als het onder havige zou een uitzondering ge maakt moeten worden, omdat hier van simulatie of wat dan ook niet gesproken kan worden. Een der gelijke uitzondering, voor beide partijen natuurlijk geldend, zou ongetwijfeld veel beter passen in de amateuristische staat, waarin het dan altijd nog heet, dat onze voetballers spelen. Het zal boven dien aan het spelbeeld zeker ten goede komen. Een overwinning op een volledige ploeg zal zeker eer voller, 'n nederlaag tegen een vol ledige ploeg zeker niet smadelijker zijn. Dus, daarmee zal iedereen, vriend en vijand het eens zijn, de nederlaag, die het Oranje-elftal gistermiddag heeft moeten ondergaan, is een zeer eervolle geweest. Toen de Oranje- ploeg, enkele minuten na de hervat ting, met tien man de strijd tegen een volledig team der Rode Duivels moest voortzetten, was het slechts de vraag met hoe groot verschil de onzen zouden verliezen. Welnu, met slechts één punt verschil konden de Belgen hun meerderheid uitdrukken, een zeer mager resultaat, als men be denkt, dat hun daarbij nog twee doelpunten uit strafschoppen ten deel vielen, terwijl de Oranjeploeg slechts één zo'n kans kreeg. Zevenmaal werd doelman Kraak gepasseerd, een gevolg mede van het feit. dat hij zeker niet zijn beste wedstrijd speelde, maar daar tegen over staat, dat onze Oranje-voorhoe de zes gaten schoot in het doel der Belgen, waar keeper Bogaerts on der de lat stond, die bovendien nog heel wat meer kogels onschadelijk wist te maken. We mogen dus zeker zeggen, dat het ditmaal aan de Oran je-voorhoede niet heeft gelegen, dat er werd verloren, al is de mogelijk heid op een gelijk spel tot het einde van de wedstrijd steeds aanwezig ge weest, ja zelfs bleef de kans op een overwinning niet onmogelijk. Dat het zover niet gekomen is, mag men de spelers in de gegeven omstardig- heden niet al te zwaar aanrekenen. Wie immers, die in zulke omstandig heden voor een doelverdediger komt te staan, zal van zenuwen zijn hoofd niet verliezen? Dat moet e°n ijzer- s'erk speler genoemd worden. Hoe er gespeeld is? Hoe er dan in deze wedstrijd dan we gespeeld is zal men zich afvra gen? Welnu het spel was somtijds meer spannend dan fraai Er werden vele fouten gemaakt en wat bij de on zen wel het meest opviel was, dat men na dikwijls zeer fraai voorbe reidend werk om een bal vrij r.e ma ken, al dat werk weer vernietigde j door plompverloren de bal voor de voeten van een tegenstander te plaat sen. Dat was nog erger dan in de wedstrijd tegen Finland het g< was De Finnen liepen maar al dikwijls op „geplaatste" ballen in door eigen initiatief' door meerdere si e1heid en techniek en braken zo hei Oranje-spel af. Gisteren braken vtrschillende Oranje-snelers hun eigen werk totaal af door de hal aan le- tegenpartij weg te geven. Dat was zeer jammer want menige kans i° daardoor verloren gegaan, maar daar naast stond het feit, da. we hierbo ven reeds als oorzaak van de vele doelpunten signaleerden: de dek king werd maar al te vaa verwaar kosd en daarooor werd tenslotte aan het mooie voorhoede-spel teveel afbreuk gedaan. Uiteindelijk zal iedereen moeter zegge, dat onze Oranjeploeg gedaan heeft wat men in deze omstandighe den van haar kon verwachten en meer dan dat, want de voorhoede on der de inspirerende leiding van kun stenaar Lenstra, die ditmaal het leeu wenaandeel had in het werk en in de dcelpuntenreeks, heeft zeker niet te leurgesteld. Deze wedstrijd kan als een der beste van een Oranjevoorhoede aan gemerkt worden, ook al zcu men bij intenser spel van Van Mel's, die niet op schot bleek deze middag nog meer effectief resultaat hebben tege moet kunnen zien. VAN DOELPUNT TOT DOELPUNT In het hieronder gegeven staatje vindt men het verloop van de gehele wedstrijd in het kort: NEDERLAND BELGIë. 5a minuut 0—1 Anoul 8e minuut 0—2 Anoul Lenstra 1—2 25e minuut Clavan 2—2 27e minuut 42e minuut 2—3 Anoul Lenstra 3—3 44e minuut 49e minuut 3—4 Verbruggen Lenstra 4—4 53e minuut 55e minuut 4—5 Moës Bennaars 5—5 61e minuut 68e minuut 5—6 Van Steen 75e minuut 5—7 Moës Van Melis 6—7 85e minuut NED. JEUGD—BELGISCHE JEUGD 1—1 Te Breda werd Zaterdagmiddag de wedstrijd tussen de jcugdclftallen van Nederland en België gespeeld, waarbij het geestdriftige Nederland se jeugdelftal de Belgen een gelijk spel afdwong: 11. Me MeCgióche daeCuetdediget Magaettó in actie Met niet de daeCpunt aan de Made MuiaeCa Terwijl de bal doelman Kraak voorbij vliegt en enige Belgische spelers juichen om de 43 voorsprong, dio zij in de interlandwedstrijd Nederla ndBelgië hebben behaald, zit onze back Schijvenaar machteloos op de grond na een botsing met Mermans, waarbij hij zijn been brak. Deze foto geeft een overzicht op het moment dat het vierde doelpunt voor België gemaakt wordt: v. 1. n. r. Clavan; Wicrtz; Verbrugge (nr. 8); Moës; Schijvenaar, op de grond zittend; Biesbrouck, die vertwijfeld in zijn haar grjjpt; Mermans; Terlouw en in het doel liggend Kraak. Tet een enorme duik tracht doelman Bogaerts de bal tijdens een aanval van het Nederlands elftal te bemach- igen. Ondanks zijn verachting voor een flinke val. gelukte het hem echter niet zich van het leder meester te maken. v. 1. n. r. doel man Mogaerts. op de achtergrond v. d. Bogert; van den Auwera en Bennaers. IN DE NEDERLANDSE KLEEDKAMER In de Nederlandse kleedkamer heerste een stemming van gematig de tevredenheid. Doodmoe zaten de spelers op de banken en niemand had veel lust zich te verkleden. Aan voerder Terlouw vond het een zwa re wedstrijd op een moeilijk veld, maar over de prestatie van zijn ploeg was hij best te spreken. „Heeft u gezien hoe snel wij ons herstelden, toen Henk Schijvenaar dat ongeluk had gekregen?" vroeg hij trots aan de omstanders. „En wat die straf schoppen betreft, geloof ik niet, dat het nodig was een dergelijk zware straf uit te delen. Per slot van re kening was het in beide gevallen een kwestie van het spelen van de bal en ik kan er toch niets aan doen, dat ik wat steviger op mijn benen sta dan mijn tegenstanders? Nee, die scheidsrechter kon mij niet erg be koren". Trouwens Terlouw was niet de enige, die zich weinig vleiend over de leiding van de wedstrijd uitliet. Ook oefenmeester van der Leek had er zijn mening over. „Maar dat is allemaal niet belangrijk, vond hij. Wat wel van belang is, is de wijze, waarop de jongens zich telkens weer door de tegenslag heensloegen en dat is een prestatie, waar ik- trots op ben. Het elftal heeft getoond, zowel lichamelijk als geestelijk tegen een behoorlijk stootje te kunnen; dat is voor mij de grote winst van deze wedstrijd" voegde Jaap van der Leek er aan toe. Ook het lid van de Keuzecommis sie, de heer H. J. Mommers was over de prestatie van de ploeg goed te spreken. De heer Mommers roemde het spel van de jeugdige Bennaers. „Hij heeft getoond, dat wij er goed aan hebben gedaan, het eens met een jongere speler te proberen". BIJ DE BELGEN In de Belgische kleedkamer heer ste geen feeststemming Integen deel, zovele abnormale factoren had den tot de score 76 meegewerkt, dat de Rode Duivels moeilijk kon den of mochten spreken van een normale, verdiende overwinning. En wat wij nog nimmer na een Neder- land-België ontmoeting hadden mee gemaakt eh tekenend was voor de stemming, de Belgische officials ver zochten beleefd maar vriendelijk aan de Nederlandse verslaggevers, or rij buiten wilden wachten. Het was aanvoerder Mermans, stilletjes in een hoek, wat bleekjes en met ogen, waarin de sporen van het leed om het ongeval, Schijvenaar overkomen, nog duidelijk te lezen waren, die met klem verklaarde, dat de wedstrijd helemaal niet hard was geweest. Strafschoppen, dr;e in totaal, och, hij wilde zich er liever niet over uitlaten, maar zijn schou der-ophalen betekende zoveel als. overdreven. Hij was verrukt van het spel van Lenstra en die kleine debu tant, die Bennaers zou er ook wel komen. Uitvoerig heeft hij met ons besproken de invloed van het zware veld op het spel van beide ploegen. Dat was een heel belangrijke factor in deze wedstrijd. Ja, de Hollanders hadden met tien man gespeeld in de tweede helft, maar wij konden hem geloven of niet, maar hij had toch na de rust ook niet meer mee geteld! Ik liep maar wat over het veld, ik was er helemaal uit. Het was een ongelukje en ik weet wel, dat men mü geen verwijt maakt, maar voor mij is het een ellendige wedstrijd geweest. De Belgische trainer Bill Gormlie wilde zich over het vertoonde spel maar liever niet uitlaten. „Het is nu eenmaal HollandBelgië, vertelde hij in een mengelmoesje van Frans en Engels, en wat kan je in zo'n wedstrijd aan goed voetbal verwach ten? Wanneer u het mij eerlijk vraagt, vind ik, dat de Belgen beter speelden. Bij Nederland was het meer kick and rush, maar, ging Gormlie verder, de doelpunten van do Hollanders waren zeker zo mooi als de Belgische goals. Verder heeft de wedstrijd aan de verwar'"''ngco van de typisch Nederland-België ontmoetingen voldaan, veel sensatie en veel doelpunten. Het publiek heeft waar voor zijn geld gehad. De beste man van het veld zou ik niet kunnen noemen, misschien Anoul, misschien Lenstra, maar, en de En gelsman lachte veelbetekenend, wie de slechtste was, dat weet u ook wel: de scheidsrechter". DE FRANSE SCHEIDSRECHTER Scheidsrechter Harzic is 43 jaar oud on twee jaar geleden floot hij voor de eerste keer een landenwed- strijd. HollandBelgië was zijn vijf de internationale ontmoeting en te vens de eerste, waarin hij het Ne derlands elftal te beoordelen kreeg. Hebt u het ongeluk mot Schijve naar gezien? vroegen wij hem. In derdaad, en Mermans treft absoluut gt-en schuld. Het was een samen loop yan omstandigheden. De in vallersbepaling, zoals die ook van daag moest worden toegepast, vind ik dwaasheid. Hier was sprake van een zeer ernstige kwetsure, door het toeval veroorzaakt. Dat men dan geen invaller toestaat acht ik niet sportief, al heb ik mij natuurlijk neer te leggen bij de gemaakte af spraak. Maar m.i. dient deze bepa- 1 ng zo gauw mogelijk door een an dere meer bevredigende te worden vervangen. En de strafschoppen? luidde onze volgende vraag. Ik vond de overtredingen van ernstige aard, ik moest daarvoor eer strafschop toekennen, want zij w ren opzettelijk begaan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5