t Begroting werpt schaduw vooruit Kassier van Boerenleenbank blijft toch gehandhaafd ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT TWEESlE BLAD 'PAGINA 5 Gemeenteraad Noordwijk Voorz.: Geen reden tot optimisme Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Inzake het schrijven van de Bond voor het gezin om subsidie maakte de heer van Rhijn, met bijval van meerdere leden, de opmerking, dat dit schrijven zijn volle symphatie had en drong aan op een spoedig ad vies van B. en W. Besloten werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor de maan den October tot en met December een crediet in rekening-courant aan te gaan van 1.250.000.voor de gewone- en kapitaalsuitgaven. Een tweetal verzoeken om tege- j moetkoming van vervoerkosten voor schoolkinderen we'tden toegestaan. Uitgaven voor onderwijs. Voor aanschaffing van schoolmeu- belen werd aan de Wilhelmina school een crediet verschaft van 1201,55. Aan de school met de Bijbel, wegens uitbreiding van het aantal 'leerlin gen, werd voor het aanschaffen van schoolmeubelen en hulpmiddelen een bedrag toegestaan van 2357.90 en voor twee gaskachels 660. De werkelijke uitgaven voor het lager onderwijs aan de openbare school over 1950 werd vastgesteld op 5473.90. Het bedrag, vastgesteld op 28 Februari 1950, bedroeg 28.30 per leerling (186), zodat thans een aan vulling nodig was van 396.10. De vaststelling van de exploitatie vergoeding en werkelijke uitgaven der bijzondere scholen over 1950 zijn als volgt: Lager onderwijs: R.K. Jongens school (513 leerlingen) 27.30, R.K. Meisjesschool (500) 27.30, Wilhel- minaschool (196) 27 30, Herv. School (280) 27.30, School met de Bijbel (228) f 27.30. V.G.L.O.: R.K. Jongensschool (36) 25.15, R.K. Meisjesschool (39) 28.05. U.L.O.: Chr, U.L.O. school (113) 40.95, R.K. ULO school (79) 36.60. Buitengewoon L.O. school Dr. Mr. W. v. d. Berghstichting (185) 55.32 per leerling. Voor de verbreding van de Nieuwe Zeeweg werd besloten aan te kopen van P, J. de Groot 200 M2 grond, van L. de Groot 290 M2 en van J. de Groot 22 M2 tegen de prijs van 1.75 per M2, terwijl aan l.gn. voor waar devermindering van zijn pand een bedrag van 400.zal worden uit gekeerd. Onderhoud Leeuwenhorst. Bij punt 10, onderhoudsbijdrage voor openbaar bosbezit onder Leeu wenhorst stelde de heer Sedelaar, mede in verband met het sluitend houden van de komende begroting, de vraag, waar liggen de grenzen der uitgaven en welke consequenties zitten er aan vast, als de raad hier toe zou overgaan. De voorz. lichtte toe, dat men deze kwestie moet be zien in groot verband en wel het herstel van een wandelbos in de on middellijke nabijheid van onze bad plaats en het behoud van het schone entree van Noordwijk. Van deze kant bezien komt het B. en W. voor, dat de voorgestelde uitgaven wel ver antwoord zijn, terwijl men dan te vens een stem in het kapittel krijgt van de Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap". Op voorstel van de heer Vogelaar werd dit punt aangehouden voor ge heime zitting. Het schrijven van B. en W. van Amsterdam inzake op heffing van de Halfwegse Schulpweg als openbare weg werd in afwachting van de beslissing van Ged Staten omtrent het beroepschrift en verde re publicaties over de plannen van de provincie, voorlopig voor kennisge ving aangenomen. Besloten werd tot opname van mej. M. v. Schouwenburg in het Gasthuis, terwijl halfwezengeld werd toegekend .ten behoeve van het doch tertje van mevr. de Wed. N. Duin dam. Nieuwe behandeling van begroting. Inzake de begroting 1952, deelden B. en W., zonder in te treden in de uitkomst der cijfers, mede, dat de begrotingen welke thans gereed ge maakt worden, geen reden tot opti misme geven en alles in het werk zal moeten worden gesteld om niet met een tekort te sluiten. Het vooronderzoek van de begro ting, hetwelk de laatste 2 jaar ge schiedde door de gehele raad, vergde volgens B. en W. vrij veel tijd en thans werd door B. en W. voorge steld het voor-onderzoek te beper ken tot het uitsluitend stellen van vragen en deze geformuleerd zo snel mogelijk ter kennis van B. en W. te brengen, waarna schriftelijke beantwoording volgt. Volgens B. en W. verschuift op deze wijze een deel van de toelichting en critiek, welke anders in de afdelingen door de amb tenaren worden gegeven of weer legd, naar de openbare behandeling, hetgeen ongetwijfeld de levendig heid in die behandeling slechts ten goede kan komen. Dit voorstel bracht een levendige discussie van voor- en tegenstanders en waar B. en W. er prijs op stelden, dat dit voorstel als proef zou worden aangenomen, werd hiertoe z.h.st. besloten. Na vaststelling van enkele wijzi gingen in de begroting van 1951, sprak de voorz. enige zeer waarde rende woorden tot de heer Monye welke zijn laatste raadsvergadering meemaakte. Rondvraag. In de rondvraag informeerde de heer Schenkevald naar de moge lijkheid van het bouwen van arbei derswoningen. Weth. v. Leeuwen deelde mede, dat de bouw op het Calorama-terrein wegens gebrek aan financiën stil lag, doch dat met ver schillende aannemers besprekingen gaande zijn om te kunnen bouwen op het Golfveldterrein. De heer Vogelaar vroeg in dit ver band naar de mogelijkheid van het uitschrijven van een obligatie-lening voor de bouw van huizen. De voorz. kon hierop mededelen, dat dienaan gaande reeds pogingen in die rich ting zijn aangewend, welke echter nog niet de gewenste resultaten heb ben opgeleverd. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, ging de raad in geheime zit ting over. Gouden-arisjubileum Dr F. J. Visser was gisteren 50 jaar arts. Er is hem bij dit jubileum, zowel in gesproken als geschreven woorden, veel hulde gebracht te recht en oprecht. Toch zijn al deze woorden slechts omschrijvende be schouwingen van deze ene zin, waar in alle waardering reeds besloten ligt:. 50 jaar arts. Arts is hij 50 jaar lang geweest met hart en ziel, dag en nacht. Dat is zijn gouden ere kroon welke niemand hem meer ro ven kan. Van hun belangstelling voor dit zeldzaam jubileum gaven blijk de burgemeester van Noordwijk mr. G. F. W. van Berckel, oud-d'eken J. H. W. Borsboom, deken J. P. A. Brinkman, de gemeentesecretaris B. Ike, de plaatselijke geneesheren en zeer, zeer vele vrienden en patiënten ook uit de vroegere standplaatsen van de jubilaris, Noordwijkerhout en Dordrecht. Er waren vele bloemstuk ken o.a. van het Gemeentebestuur, het Algemeen Ziekenfonds en van het bestuur van dat fonds en het Wit-Gele Kruis In de avond bracht de fanfare „Ex celsior" een klinkende serenade, wel ke koperen hulde door de jubilaris op hoge prijs werd gesteld. ORANJEVERENIGING VERGADERDE Gisteravond hield de O.V. Noord wij k-binnen, onder flinke belang stelling haar najaarsvergadering. De voorz., Graaf van Limburg Stirum, wees in zijn openingswoord op de gc-ed geslaagde feesten, welke echter te veel geld hebben gekost, zodat er ernstig gestreefd zal moeten wor den naar bezuinigeing. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental van 850 opgelopen was tot 929. Dank werd gebracht aan de ge meentelijke autoriteiten, het politie corps en de commissieleden voor hun medewerking. De kascommissie bracht bij monde van de heer Jac. Zwarts een gun stig verslag uit over het beheer dei- gelden. Door de grote uitgaven van dit jaar waren de uitgaven 1171 hoger dan de inkomsten, zodat het reservefonds terugliep tot f 500. De heer Zwarts wees in dit ver band op de hoge kosten van de ca baretavond en enkele andere onder delen van de feestelijkheden, waar na werd voorgesteld om bij som mige evenementen een entreegeld te heffen van niet-leden. De voorz. wees er op, dat dit een principiële kwestie is. De O.V. komt dan op een geheel ander terrein. Spr. zag liever een kolossale ledenwerfactie, waar door de inkomsten der O.V. zouden stijgen. Uit de besprekingen bleek wel, dat de leden de cabaretavond op prijs stelden, zodat deze zonder meer niet van het programma kan worden afgevoerd. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat herkozen werden de Graaf van Limburg Stirum en de heer Feenstra, terwijl in de plaats van de heer v. Schie de heer B. de Jong werd gekozen. Meerdere onderdelen van de feestelijkheden werden in opbouwende zin becritiseerd. L.T.B. vergaderde Gisteravond vergaderde de pl. afd. van de LTB in Royal. De voorz. de heer Ant. v. d. Meer opende deze vrij goed bezochte bijeenkomst en sprak de verwachting uit. dat door medewerking van de leden een goed winterprogram'ma zou worden samengesteld, waardoor de bijeenkomsten aan aantrekkelijk heid zouden winnen. In verband met de Maandag a.s. te houden algemene vergadering werd hierna lang gesproken over een nieuw statuut, waarvan zal afhan gen of de eenheid onder de kath. ondernemers in het bloembollenvak zal worden hersteld of dat er twee verenigingen zullen bestaan. De voorz. wees er op, dat het vakgroep bestuur langdurige besprekingen had gevoerd met de z.g. groep Freriks, waarbij als bemiddelaar namens de bisschop dr Olierook aanwezig was geweest. Tenslotte werd tot een ver- geiijk gekomen, waarvan de resulta ten in het voorliggende statuut voor de op te richten .,Kath. vereniging van ondernemers in het bloembollen, vak" zijn neergelegd. De statuten die artikelsgewijs door de voorz. werden voorgelezen, kon den de goedkeuring van de leden wegdragen, met uitzondering van art. 16, dat handelt over het stem recht. Het was vooral de heer J. Braun, die het misnoegen van tal rijke leden uitte. Hij noemde het voorgestelde progressieve stemrecht een liberale instelling. Groot en klein, allen moeten hun boterham in het bloembollenvak verdienen allen hebben daarbij hun belan gen. Het is dus niet juist, aldus deze spr. dat de een daarbij meer zeggen schap heeft dan de ander. De vergadering besloot dan ook de afgevaardigden opdracht te geven te trachten dit artikej te doen wijzigen. De vergadering was echter eenstem mig van oordeel waar de bisschop uitdrukkelijk om eenheid onder de ondernemers had verzocht terwil- le van die eenheid zelfs dit voor een grote groep kwekers onsympathieke artikel te aanvaarden. Tot afgevaardigden naar de alge mene vergadering werd gekozen de, heren J. Braun en Th. van Rijn. Het winterprogramma werd hierna in grote lijnen vastgesteld. Er zal getracht worden sprekers te krijgen, die de onderwerpen Assurantie, Pacht- en Huurwet en de PBO zul len behandelen. De g.a., kapelaan J. Verhaar sprak over het retraitewerk. Ter vergade ring gaven zich een aantal leden op. Steeds SnelleT. De uitslag van de 3e hokenshow is als volgt: W, Hoek 796 p.. J. Boon 7884 p., Th. Steenvoorden 788 p., A. v. Duin Jzn. 787 ^4 p. De volgende hokkenshow zal a.s. Woensdag worden gehouden. Winkelsluiting. Tijdens de St. Nicolaasactie zullen de winkels op 29, 30 Nov., 1, 3, 4 December tot 9 uur geopend mogen zyn. Eveneens op 20, 21, 22, 24 en 31 Dec. a.s. Schietvereniging. De wissel medailles werden deze week gewon nen door: J. P. Goudriaan 96 p. Ie klasse; J. v. d. Bent 98 p. 2e klasse; J N. Baalbergen 96 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mevr. Lü- schen met 93 met hoogst aantal pun ten. HILLEGOM L.T.B. In hotel Sistermans hield de afd. Hillegom Vrijdagavond een ledenvergadering. Het jaar 1951 was, aldus de vice-voorz., voor de kweker goed. Hierna kwam in behandeling de beschrijvingsbrief der Vakgroepsver gadering. De voorz. deelde mee, dat de groep Freriks en de L.T.B. in één vereniging zal zijn samengevoegd. De nieuwe vereniging wordt geves tigd te Hillegom. Vervolgens werden de concept-statuten besproken. Het werd betreurd, dat het concept niet NOORDWIJKERHOUT Bestuur en R. v. T. dienen ontslag in In hotel van der Geest heeft de Coöp. Boerenleenbank een buitenge wone alg. ledenvergadering gehou den ter behandeling van het beroep van de kassier op de ledenvergade ring inzake het hem door het bestuur gegeven ontslag. De zaal liep om ongeveer 8 uur stampvol. De vergadering was be sloten, zodat slechts leden werden toegelaten. Na afloop van deze ver gadering werd ons van bestuurszij de het volgende medegedeeld: Het bestuur van de Boerenleen bank had op grond van het feit, dat het niet voortdurend volledig op de hoogte werd gehouden van de gang van zaken het vertrouwen in de kas sier verloren en heeft daarom de kassier in de gelegenheid gesteld ontslag te nemen. Van deze gelegen heid wenste de kassier echter geen gebruik te maken. Vervolgens nam het bestuur eenstemmig het besluit om de kassier te ontslaan. De raad van toezicht ging op zijn beurt een stemmig accoord met dit besluit van het bestuur. Krachtens de statuten heeft een kassier echter het recht van beroep op de ledenvergadering. Van dit recht heeft de kassier gebruik ge maakt en hij werd daarom in de ge legenheid gesteld zijn beleid te ver dedigen. Van deze gelegenheid ge bruik makend, stelde de kassier, dat hij in zijn functie steeds volledig zijn plicht gedaan heeft, maar dat hij door de omvang der werkzaamheden niet steeds in de gelegenheid was het bestuur tevoren in alle zaken te kennen. Nadat de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur gewezen had op de ernst van de te nenren beslissing en van de daaraan verbonden conse quenties, omdat nl. bij handhaving van de kassier zowel bestuur als raad van toezicht genoodzaakt zouden zijn af te treden, volgde een uitvoerige discussie, doch deze, hoewel zakelijk en rustig gehouden, vermocht geen nieuw licht op de zaak te werpen. Tenslotte werd tot schriftelijke stemming overgegaan en hef resul taat van deze stemming was, dat ruim twee derden van de aanwezige stemgerechtigden zich uitsprak vóór handhaving van de kassier. Hierop dienden bestuur en raad van toezicht hun ontslag in en werd medegedeeld, daf zo spoedig moge lijk wederom een ledenvergadering zal worden uitgeschreven voor de verkiezing van een nieuw bestuur. Intussen zal het huidige bestuur de lopende zaken blijven afwerken. Tenslotte bedankte de Burgemees ter die als lid van de bank ter ver gadering aanwezig was. bestuur en raad van toezicht voor het vele werk, dat zij altijd geheel belange loos ten bate van de bank hebben verricht. Hij meende, vooral op grond van gestelde vragen, te mogen concluderen, dat de vergadering zich door handhaving van de kassier, toch geenszins tegen het bestuur had wil len uitsnreken. „Het juiste bod". De competitie stand is als volgt: Groep A: W. v. d. Oetelaar—P.Kap- tein 57.6; 2. C. de Winter—Th. de Lincel 54,4: 3. Mej. C. Koster—N. de Winter 51,7; 4. J. v. d. Oetelaar—P Brama 51,1; 5. W. Schelvis—Th. van Aken 51,1; 6. Echtpaar Zoetendaal 51; 7. J. en C. van Noort 50,5; 8. A. de GrootE. Duivenvoorden 49,8; 9. J. v. d. Burg—J. Koelewijn 47,7; 10. Jac Kamp—M. v. d. Oetelaar 47,6; 11. F. SchreursJac. van Wieringen 46,7; 12. P. de Haas—C. Koster 46,6; 13. J. Seijserfer—M. Heemskerk 44,9. Groep B: 1. W. BroekhofN. van Nes 55,4; 2. R. Bakker—G. Keizer 53,6; 3. M. de WinterP. Meijer 52,8; 4. Echtpaar Kroon 52,5; F. Broekhof B. Zandbergen 50,8; 6. Th. Vrolijk— J. Smit 49,1; 7. C. BekeK. v. d. Veek 49,1; 8. Echtpaar Westgeest 46,4; 9. Mej. KroonA. Langeveld in 't vakblad kon worden opgeno men. Het werd door sommigen een duistere zaak genoemd. De heer De Boer was sterk tegen het systeem. Daarna werd de nieuwe g.a., kap. Van Vliet, geïnstalleerd. Tot afgevaardigden voor de Vak groepvergadering en voor de Alge mene Bondsvergadering werden be noemd de heren Hoogervorst en Koppert. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. In de vergadering van de L.T.B. zei de voorz., de heer F. C. Meijer, dat het niet ondienstig zal zijn er de aandacht op te vestigen, dat de verhoging van de brandver zekering' voor sommigen wel ge wenst is. Daarna deed de voorz. uitvoerige mededelingen over de stand van za ken ten opzichte van de nieuwe ver eniging in het bloembollenvak. De vergadering was eenstemmig tegen de voorgestelde regeling. Als afgevaar digden voor de vakgroep kwekers werden gekozen H. v. Paridon en P. v. d. Valk. In bespreking kwamen de punten voor de alg. vergadering van 3 Dec. in Haarlem. Met het voorstel om de contributie vast te stellen als vorig jaar ging de vergadering eccoord. Wat het voorstel Delft-Hoorn-West- land betreft om te ageren tegen het vorderen van tuinbouwgronden voor bouw- en recreatie-doeleinden ver wees het hoofdbest. naar de commis sie voor grondzaken. Gewezen wordt op de wenselijkheid om voor deze aangelegenheid in de raad een tuin der en wel iemand uit Katwijk a. d. Rijn zitting te doen nemen. Delft- Westland wil vereenvoudiging in de belastingaangelegenheden. Een werk gever is reeds onbezoldigd ambtenaar. Hiermede is men het eens. De verg. is voor de candidatuur van de heer Kampschoër voor alg. voorz. Tot afgev. naar de alg. verg. op 3 Dcc. werden gekozen de heren F. C. Meijer en Hub. v. Paridon. Volgende week Donderdag zal o.l.v. de K.A.B. een kaartavond gehouden worden. OEGSTGEEST Raadsvergadering. De raad van Cegstgeest komt Woensdagavond om 7 uur in vergadering bijeen ter be handeling van de gem. begroting 1952 en de begroting van 'het grond bedrijf. SASSENHEIM Vergadering: L.T.B. Gisteravond vergaderde de pl. afd. van de LTB o.l.v. van de heer Th. v. d. Geest Bij de opening betreurde spreker het dat de opkomst niet zo best was temeer daar het toch om belangrijke vraagstukken ging. Een van de belangrijkste punten was wel de bespreking der statuten van de op te richten KVOB. Som'- mige punten waren nog niet geheel duidelijk. Zo zal men aan het hoofd bestuur opheldering vragen omtrent de bepalingen van het lidmaatschap van de KVOB. Men was algemeen van mening, dat wanneer men geen lid was van de standsorganisatie LTB men ook geen lid kan worden van de KVOB. Voor de alg. vergade ring te Haarlem werden afgevaar digd de heren A. Slijkerman en Zee straten. De in het CAO opgenomen clau sule omtrent verstrekking van land aan arbeiders om hier aardappelen op te telen diende volgens de leden gewijzigd te worden. Dit moest voor al worden gezien in verband met de aardappelmoeheid. Men wilde hier graag een andere regeling voor zien. Bij de rondvraag kwam de wens naar voren, dat de betalingen in de Bollenstreek per November moeten geschieden, zoals dat vroeger was en niet, dat m'en per November on Maart gaat betalen. Uiteindelijk zijn de kwekers hiervan de dupe. Over dit punt vord een uitvoerige discus sie gevoerd. VOORSCHOTEN Nieuwe verlichting verder uitge breid. Sinds enkele dagen is op de Papelaan vanaf de spoorwegover gang 'n de richting Wassenaar, dus op de nieuwe provinciale weg een zelfde verlichting aangebracht als op de verkeerstraverse door het dorp. Er zijn geplaatst vijf grote lantaarns met de bekende oranje natriumverlichting. Dus ook de in trede in Voorschoten west bezit thans een prachtige verlichting. Buurtver. „Leidscweg Noord". Het „Suikerbeestenfeest" van de buurtver. Leidseweg-Noord mag weer als zeer geslaagd worden be schouwd. De bijnaam van dit feest verduidelijkt wel zeer het streven van het bestuur n.l. de kas te ster ken voor het organiseren van een Sc Nicolaasfeest voor de kinderen van de Leidseweg. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij dc burg., weth. J. van Dodcweerd en de ge meenteseer., vergezeld van hun echtgenoten. Opgevoerd werd het toneelstuk ,,Dc nieuwe veearts" dooi de toneelvereniging van de Leidse weg-Noord onder regie van de heer A. Arentsen. Deze avond bleek, welk een goede spelers deze vereni ging bezit. Voor de vertolking van de verschillende rollen niets dan lof. Van het'stuk werd genoten. Na het toneelspel volgde nog een gezel lig samenzijn met een spelletje en een dansje. Dc muziek werd ver zorgd door de muziekvereniging „The Travelling Brothers" o.l.v. dc heer H. J. v. d. Berg. Veilig verkcer-actie. In het ka der van de „remmen- en lichtweek" van 26 November tot 5 December heeft de ver. Veilig Verkeer in Voorschoten dc mogelijkheid ge schapen, om iedere wielrijder kos teloos zijn of haar rijwiel te laten controleren. Daartoe zal op Maan dag, Woensdag en Vrijdag tussen 16,30 en 20 uur op verschillende plaatsen in deze gemeente een des kundige rijwielhersteller controle verrichten. Voor de reparaties, die ter plaatse kunnen worden verricht, zal alleen do materiaalprijs in reke ning worden gebracht. Op Dinsdag- en Donderdagmid dag bij het uitgaan der scholen zul len dc schoolkinderen gelegenheid krijgen hun fietsen te laten controle ren. Deze controle zal op de speel plaatsen van enkele scholen plaats v.nden. Iedere dag zal onder de deelnemers een vcrzilvede theele pel worden verloot. De bewoners van de wijk, die op een dezer avon den bezocht wordt, zullen door mid del van een geluidsinstallatie dooi de verkeerspolitie worden gewaar schuwd. Het bestuur van Veilig Verkeer rekent er op, dat vele wielrijders van deze prachtige gelegenheid zul len gebruik maken, omdat zij hier door in niet geringe mate meewer ken om tot grotere verkeersveilig heid te komen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Nov. Groente. Per 100 kg.: rode kool 5.60—9.60, sav. kool J 4.967.90, groene kool J 4.20 10.26, boerenkool 5.30—9.30, rapen 2.60—4.60, prei 8.40—16.40, kro ten 7.8011.86, kroten gek. 1121 Uien 8.8026.30, peen j 824, sprui ten 12, andijvie 5—9.76, sla j 8— 18, Nero 17—27, druiven 26—76, snijbonen 73—133, witlof 742. appelen 11—15, peren 11—24, spi nazie 1848, tomaten 1248, winterpeen 3.86—11.80, per 100 stuks: bloemkool 8—38, salade 1 —11.70, knolselderie 1.90—9.30, per 100 bos: pieterselie 2.80—5.86, sel derie 1.76—5.46, uien J 8.—. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Nov. Groente. Bloemkool I 14—31, bloemkool II 813, bospecn 25 26. waspeen 1325, vvaspeen II 1314, groene kool 59.30, gele kool 7.80 -7.90, rode kool 6.40 10 40, spruitkool 22—34, andijvie 6.209.70, breekpecn 413, uien 1127, peterselie 44.10, selde rie 3.103.66, knolselderie 67, kroten 1.55—2.30, tomaten 12—20, kervel 4.405. RUELOFARENDSVEEN, 23 Nov Groente. Tomaten A 16—38, id. B 245G, Idem C 1221, idem ai'w. 12—28, glassla I 5.40—9.80, idem II 1.305.70, andijvie 57, bloemkool 818, peen 810, spruitkool 1023 per 100; kassnij- bonen 8.20 per 10 kg.; stoofsla 20 28 cent per kist. Bloemen. Little America 10 22 cent, Edmund Whit 818 cent, Kaufmann 11—18 cent, Evelyn 8—14 cent. Chocod 817 cent, Exmouth 12 —18 cent, Bach us 20—25 cent, Golden Seal 10—22 cent, Sussex White 18—23 cent, Herco 20—28 cent, Sultane 19— 24 cent, Asp. Plumovis 620 ccnte Agr.es Ford 513 cent, Mefo 1017 cent, Am. Aanwinst 5 -!) cent, L. Germ. 1725 cent, Crimson Ford 911 cent, Ruth 4—7 cent, Herco 48 cent, Sax Export 1020 cent, Lovclines 310 cent. TER AAR, 23 Nov. Groente. Kassnijboncn f 4.606.90 per 10 kg., Groene kool f 0.060.09, Sav. kool 0.05—0.07, Witte kool ƒ0.04, Rode kool ƒ0.07—0.09, Witlof 0.25—0.33, idem 2 ƒ0.160.19, idem stek 0.05— 0.12, Uien 0.19J0.22, idem nep 0.09, Andijvie ƒ0.060.14, idem B ƒ0.05, Waspcon ƒ0.13, Spruiten ƒ0.330.36, idem los 0.09, Spinazie ƒ0.19 alles per kg. Tomaten A 0.200.56, idem B ƒ0.21—0.58, idem C ƒ0.12—0.28, idem CC ƒ0.12. idem bonken ƒ0.12 0.17 alles per kg. Bloemkool 1 ƒ0.25 0.39, idem 2 0.130.20, idem 3 ƒ0.08—0.11, Sla ƒ0.01—0.06 alles per stuk. Selderij 0.04 per bos, Boeren kool ƒ0.25—0.60, Stoofsla ƒ0.35 al les per kist, Druiven ƒ0.59 per kg. lEFDE'S „EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verbóden 50) Nog meer dan vroeger. Klaus., nog veel meer. Hij buigt zich over Elfi, en kust haar. Liefde, hart van mijn hart, wat een geluk voor me eindelijk te kun nen optreden en handelen als een vrij, onafhankelijk man- J ouders hebben dus toegestemd in ons huwelijk? Om je de waarheid te zeggen, op die vraag kan ik je geen bepaald antwoord geven; want ik heb ze niet weergezien, sinds zij wreed genoeg waren om de wille van een vooroor deel mijn levensgeluk te vernietigen Maar zoals de zaken nu staan, heb ik hun toesteming niet meer nodig. Ik geloof trouwens, dat zij nu gaarne bereid zullen zijn om ze te geven. snt h'et is nu hun belang, op goede voet met mij te komenMaar lief ste, ik doe beter, je alles in behoor lijke volgorde te vertellen. Klaus Trewart zet zich naast Elfi op het rotsblok en neem't haar hand in de zijne. Ja, ik mag wel zeggen, dat er een wonder is gebeurd. Je kunt wel denken, in welke staat ik mij bevond toen ik naar huis was gegaan om de toestemming van mijn familie tot ons huwelijk te vragen, en op haar dwa ze weigering stuitte. Ik voelde niet alleen onuitsprekelijke diepe smart, maar ook schaamte voor jou en je ouders. Wat moest je wel van mij denken? Al had ik je mijn liefde ook niet ronduit in woorden bekend, toch moest jij uit mijn houding heb ben opgemaakt, van welke aard mijn plannen waren. Er bleef mij niets an ders over dan mij stilzwijgend terug trekken op gevaar af een zeer slechte indruk op je tee maken, als 'n gemene kerel te worden beschouwd. Daarvoor heb ik je nooit gehou den, liefste, ik heb altijd gedacht, dat ie zeer ernstige redenen voor je weg blijven moesf hebben en dat die re denen niet oneervol vopr je konden zijn. Dank voor dat vertrouwen. Elfi. En ik was je vader erkentelijk voor zijn brief, waarin hij loyale ophelde ring omtrent mijn houding vroeg. Hij gaf me daardoor gelegenheid mij al thans gedeeltelijk te rechtvaardigen en je de waarheid te laten weten hoe smartelijk zij je ook moest tref fen. Ja, zij trof mij smartelijk. Mijn geluk werd vernietigd om de wille van een omstandigheid, waaraan wij toch niets konden doen. Maar ver geef het mij. dat ik dit punut aan roer. Ik weet dat je geen schuld draagt, en eenvoudig niets anders kon doen. Zo is het lieveling. Ik bezat geen eigen vermogen, was op dat punt afhankelijk van mijn ouders. En van het geld mijner vrouw te leven dat zou mij onmogelijk geweest zijn Zo moest ik mij wel onderwerpen aan mijn lot. Maar die avond was ik de wanhoop nabijSinds ik je ver loren had, Elfi, dwaalde ik rusteloos rond. Heel de wereld walgde mij, ik deed alles om je te vergeten, maar het was vruchteloos Zo ging het ook met mij, liefste Mijn ouders schreven mij, dat ik naar huis moest komen, zy wilden dat ik in het huwelijk zou treden en hadden twee zeer nette en lieve meisjes voor mij in het oog. Ik had maar te kiezen, en beiden waren par tijen naar mijn stand. Eventueel zou vader de familie-eigendom*, Neurode, mij toen reeds afstaanIk ant woordde geen letter op de brief. Maïfr van toen af begon ik aldoor ernstige eraan te denken, mij naar het buitenland te begeven. Een vriend van mij had zich jaren gele den als farmer in Canada gevestigd. Ik zou mij dus tot hem wenden, om inlichtingen te vragen. Maar juist toen kwam er een keerpunt, juist toen geschiedde het wonder, waaraan ik thans nog bijna niet kan geloven; ofschoon sindsdien dan de echtheid ervan voor mij volkomen bewezen Je herinnert je toch mijn oudtan te, gravin Bernharda Wimpflingen. over wie ik je meer dan eens gespro ken heb? O. ja, heel goed. Je noemde haar een exentrieke die met de hele familie overhoop lag. In weerwil van haar aristocratische afkomst en posi tie verkeerde zij uitsluitend in niet- adelijke kringen.. Juist! Maar ik kende toen nog niet de eigenlijke oorzaak van de verdeeldheid tussen tante Bernharda en de familie vooral met mijn va der. Later kwam ik de oorzaak te weten. Tante Bernharda beminde als jong meisje een beroemde pianovir tuoos, die haar liefde hartstochtelijk beantwoordde, en wiens positie hem veroorloofde met haar in het huwe lijk te treden, wat beiden vurig wen sten. Maar heel de familie kwam met bewonderenswaardige eensgezind heid tegen dat plan in verzet. Door allerlei lelijke praatjes, r^iserabele kuiperijen en intimidaties wist zij 't minnend paar te scheiden. In dat drama schijnt mijn vader een hoofd rol te hebben gespeeld en daarom heeft tante Bernharda hem altijd verschrikkelijk gehaat. Zij bleef on gehuwd. Ja.Maar nu schiet het mij te binnen, is je oudtante niet onlangs overleden? Mama heeft in de Weense bladen de advertenties gelezen. Ja, drie weken geleden is zij gestorven op haar kasteel ..Elmen- horst" Fatsoenshalve ging heel de familie daarheen misschien wel in de hoop dat tante Bernharda die aan de gevolgen van een beroerte over leden was, geen testament had ge maakt. in welk geval haar aanzien lijk vermogen aan de familie verviel Ik zelf begaf mij niet naar „Elmen- horst". Van de ene kant had ik tan te Bernharda in heel mijn leven maar twee- of driemaal ontmoet, en dan nog slechts bij officiële gelegen heden; van de andere kant wilde ik ieder contact met mijn ouders ver mijden. Papa had mij namelijk te legrafisch laten weten, dat hij naar de begrafenis ging. en mij verzocht die eveneens te gaan bijwonen. Ik bleef dus stil in Weenen. Tot mijn verbazing ontving ik daar. nu acht dagen geleden, een brief, van de zeer bekende advocaat Körner. waar in ik werd verzocht hem te komen spreken over zaken, dir- betrekking hadden op dc nalatenschap van wij len gravin Wimpflingen. Ik voldeed natuurlijk aan die uitnodiging. En nu zal ik het maar kort maken. Elfi: Tante Bernharda heeft mij tot uni verseel erfgenaam ónn haar kolos saal vermogen aangesteld. Behalve enkele legaten is alles voor mij. Bui ten mij werd niemand van de fami lie bedacht. Tante Bernharda heeft acht dagen voor haar dood dat testament ge maakt. In een aan mij gericht privé- schrijven geeft zij de redenen aan. die er haar toe gebracht hadden, juist mij tot universeel erfgenaam te kiezen. Niet lang geleden had zij toevallig vernom'en, dat ik een niet- adelijk meisje van keurige opvoeding beminde, dat men zich hevig tegen dat huwelijk verzette en da;- mijn vader zelfs dreigde met zijn vloek en mijn onterving. Zij wist ook. dat ik zonder vermogen aan mijn familie moest gehoorzamen.. Mijn lot had haar diep getroffen, want het had zoveel overeenkomst met het hare! Onder dezelfde voorwendsels werd eenmaal haar levensgeluk vernietigd en de voornaamste schuld daarvan drukte op mijn vader. (Wordt vervólgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 9