Wegens te hoge tarieven wordt de Stadsgehoorzaal minder verhuurd groene lalel Foyer practisch buiten gebruik Het zilveren priesterfeest van pater dr. H. v. Rooyen „St. Christoffel„ sprak over vertegenwoordigers-problemen Vele prijzen uitgereikt aan de „tuinarchitecten1' van Onze Tuin ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidse verenigingen blijven weg Toen in de zomer 1950 een deel van de Stadsgehoorzaal restauratie plannen werd uitgevoerd, waren de f-evolgen: een aanmerkelijk betere r-n fets betere grote zaal en flink gestegen zaalhuren. Het gevolg was, dat de zalen min der gebruikt werden; vele verenigin gen konden de hoge huren niet meer opbrengen en zochten elders hun heil of zagen van voorgenomen bijeen komsten af. in het Leidse verenigingsleven zijn de te hoge zaalhuren een vrij alge mene klacht, zodat het ons nuttig leek verschillende cijfers naast elkaar te leggen, om te zien in hoeverre de ze klacht gegrond is. Daartoe gaan we terug naar het winterseizoen 19481949 (vfan 1 Sept. tot 1 Juni). In die maanden werd de grote zaal 179 maal gebruikt; de foyer 109 maal. Het volgend sei zoen (19491950) waren deze cijfers 168 en 92, een onbetekenende daling wat de grote zaal betreft (gedeelte lijk veroorzaakt door de langdurige en niet meegetelde Missietentoonstel ling), en een iets grotere daling wat de foyer betreft. De oorzaak van het laatste moet wellicht gezocht worden in het feit, dat de inmiddels heropen de zalen van „Den Burcht" een aan tal verenigingen uit de foyer hielden. Foyer uit de running. Toen kwam de restauratie, die prijsverhoging tot gevolg had. In het seizoen 19501951 werd de grote Er is beslist verband tussen gis teren en vandaag; tussen de jeugd van gisteren dat zijn de ouders en ouderen-van-vandaag en de jeugd van nu. Dit is een stokoude waarheid. Maar toch, in de praktijk van het dagelijks leven wordt dit verband heel dikwijls over het hoofd gezien. Wij weten, dat in het leven de ge wone loop der dingen geleidelijk geschiedt, dat er een ontwikkeling is, een lange keten van oorzaken en gevolgen. Dat de toestand van van daag te verklaren is uit de voorge schiedenis van lange jaren, honder den jaren dikwijls; dat wij profite ren van wat voorgeslachten voor ons met grote inspanning op de natuur veroverd hebben. Maar ook, dat wij het gelag dienen te betalen, voor wat anderen vóór ons ter goeder of ter kwader trouw verzuimd of be dorven hebben. Dit is de historische wet der beschaving en wet van ba ten en lasten! Als wij menen over de jeugd van vandaag te klagen te hebben, dan is er alle reden om ons eigen geweten te onderzoeken. En niet alleen ten opzichte van onze eigen kinderen laten we veronderstellen, dat u zich daaromtrent niets te verwijten heeft. Maar aangaande de gehele jeugd. Wij leven immers niet los van el kaar. Het is als in een bijenkorf: met elkander, met duizenden ver schillende functies en beroepen. En allen zijn wij gezamenlijk ver antwoordelijk voor het gezamenlijk resultaat. Met elkaar maken wij de wereld, het Nederland-van-van- daag. Als zou blijken, dat de jeugd- v an-vandaag daar niet de toe bereide plaats heeft gevonden, waar zij recht op heeft, ligt dan de schuld niet bij ons ouderen (gezamenlijk)? Het kind komt onbeschermd ter wereld; aanleg en omgeving vormen samen in wisselwerking zijn karak ter. Wat ouders verzuimden aan gc-estelijke waarden in de ruimste zin van het woord, in eigen persoon lijkheid te vergaren, dat konden zij dus ook niet als erfenis aan hun kin deren schenken. De wet der erfelijk heid schept de plicht van verant woordelijkheid. En wat ouders ver zuimden ten koste te leggen aan ver standig gezag, trouw, aanhankelijk heid, begrip, hulpvaardigheid en zichzelf op zij zetten, aan liefde dus op de eerste plaats dat verzuim den zij te doen aan de opvoeding van onze jeugd, de jeugd van Neder land. En als zij dit alles niet konden, niet bezaten, omdat zij het zelf niet gekregen hadden, omdat al deze waarden misschien al generaties lang verloren waren gegaan in de „struggle for life", in de wanhopige strijd met een samenleving, die naastenliefde en mede-verantwoor delijkheid voor elkander officieel van haar program had geschrapt, oan is het misschien niet onze per soonlijke schuld, maar wel een erf- schuld, als wij nu moeten spreken van massamens en massa jeugd. Erf- schuld en ereschuld, die wij, ouderen- van-vandaag, verplicht zijn in te lossen Dit is niet alleen plicht. Het is ons persoonlijk belang. Het is de laatste kans, om deze wereld nog leefbaar te- maken. zaal slechts 115 avonden bezet en de foyer niet meer dan 60 keer! Nu dient er rekening mee gehouden te worden, dat de zalen pas geopend werden op 14 November, dus zes we ken na de gebruikelijke opening van bet seizoen. De teruggang van 168 tot 115 kan echter niet helemaal daar mee verklaard worden (grote zaal). Nog sterker echter is de teruggang wat de foyer betreft, van 92 op 60. Van het lopende seizoen 19511952 liggen thans 2 maanden achter ons, waarin de grote zaal op 30 avonden werd gebruikt. Wanneer men een seizoen op 8 maanden stelt, betekent dit, dat volgens de verwachting de grote zaal dit seizoen 120 keer ge bruikt zal worden, hetgeen weer een teruggang is, vergeleken bij het vo rig jaar. De foyer werd in de afgelo pen maanden slechtstwee avon den gebruikt! Delft veel goedkoper. Vóór de restauratie kostte de grote zaal per avond ƒ90.met toneel er bij 120.met verlenging tot na 12 uur 135.Thans luiden de prijzen resp. ƒ150.—. ƒ200.—, 225.—. De oude foyer-prijzen waren ƒ40.zon der, of 65.met toneel; thans moet 65.of 85.betaald worden. Een vergelijking met andere ste den leert ons, dat de Stadsdoelen in Delft, waarvan de grote zaal 914 en de foyer 350 plaatsen bevat (dus bei de iets kleiner dan de Stadsgehoor zaal: 1100, 400) voor de grote zaal 9%10 en voor de foyer ƒ41.re kent! Een aanmerkelijk verschil dus, groter dan het verschil in aantal zit plaatsen rechtvaardigt. De. zalen in Delft zijn dan ook practisch elke avond bezet, iets wat tegenwoordig van de Stadsgehoorzaal niet gezegd kan worden. Verschillende tarieven. Opvallend is, dat er voor de Leid se zalen slechts één tarief geldt. Vóór de restauratie kon in bepaalde geval len een verminderd tarief berekend worden, naar gelang de aard van de uitvoering of de vereniging. O.i. verdient het aanbeveling ver schil te maken tussen de prijs, die een Leidse vereniging moet betalen, en die voor een andere gelegenheid berekend wordt, b.v. voor concerten. De cijfers tonen aan, dat door de prijsstijging een daling in het gebruik gekomen is. De Gemeente mag echter door te hoge prijzen het Leidse ver enigingsleven geen schade aandoen. Dat het gebruik niet sterker terug gelopen is, vindt z'n oorzaak 'in het feit, dat Leiden slechts over één zaal beschikt, die duizend mensen kan be vatten; de Gemeente verkeert dus in een soort machtspositie en dwingt de verenigingen tot het betalen van prij zen, die voor hun draagvermogen te hoog liggen. Het is bekend, dat ver schillende gymnastiekverenigingen, die op de grote zaal zijn aangewezen, hun jaarlijkse uitvoering niet meer kunnen geven. Andere doen het nu eenmaal in de twee jaar. Al zijn de moeilijkheden groot We willen ons niet verhelen, dat de moeilijkheden voor het Gemeente bestuur groot zijn. De kósten van de restauratie waren niet gering 265.000.en zullen bij eventuele voortzetting van de restauratie even eens zeer hoog zijn. Maar wanneer het verenigingsleven er zichtbaar on der lijdt, moet toch de vraag gesteld worden, of het niet anders kan, ook al zouden wij het spijtig vinden voor het Residentie-orkest e.d., wanneer zij meer moeten gaan betalen dan de Leidse verenigingen. Niet alles wat in de Stadsgehoor zaal gebracht wordt, is cultureel ver heffend. Helaas niet. Maar dit neemt niet weg, dat de Stadsgehoorzaal een zeer belangrijke culturele taak in het stadsleven van Leiden te vervullen heeft. Een taak, die vooral in deze demoraliserende tijd niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen. Re den waarom de Gemeente dient te beseffen, dat zij het mogelijk moet maken de Stadsgehoorzaal die taak goed te laten vervullen. Hetgeen met de huidige hoge prijzen bepaald niet geschiedt! DUBBEL AFSCHEID VAN HET LEIDSE STATION. Hedenmorgen hebben de heren P. Koper, stationsarbeider, en H. Jansen, eerste seinhuiswachter, die beiden ongeveer 40 jaar in dienst geweest zijn bij de Ned. Spoorwe gen, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van hun werk kring. De heer G. van Ettekoven, sta tionschef, wees er op, dat beiden in goede harmonie hun arbeid hebben verricht en dankte hen voor de toe wijding, waarmee zij hun dagelijks werk in dienst van de Ned. Spoor wegen hebben gedaan. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer van Ettekoven de twee' scheidende werkers een geschenk aan. De beide echtgenoten ontvingen bloemen, waar na de heren Koper en Jansen har telijk dankten voor de welgemeende woorden en aangeboden geschenken. Iftilorgen herdenkt de Katholieke studentengemeenschap van Lei den de dag waarop de studentenpas toor 25 jaar geleden tot priester ge wijd werd en daarmede treedt te midden van de dagelijkse beslomme ringen van het Universitaire leven een rustpunt in, waarop eenieder zich opnieuw bezint over de plaats van pastoor van Rooyen binnen de Leidse Civitas Academica. Als men de mens en de priester van Rooyen zou m'oeten karakteri seren, dan zou dat kunnen geschie den door zijn twee het meest op de voorgrond tredende karaktertrekken te noemen: liefde en loyaliteit. Liefde op de eerste plaats, vanwe ge de warme bezorgdheid, die vrij wel ieder der te Leiden studerende katholieken een of meermalen zeer weldadig heeft gevoeld. Liefde ook om de wijze waarop hij zijn groots gemeenschapsideaal steeds weer aan ens allen voorhoudt, als een kracht m het leven, die in staat is ohs eigen bestaan en onze maatschappij meer inhoudt te geven. Zijn loyaliteit is op wel zeer tref fende wijze naar voren gekomen door de manier waarop hij steeds zijn beste krachten gedurende jaren, waaronder de zeer moeilijke oorlogs tijd, voor de katholieke studenten gegeven heeft. Steeds heeft hij als een trouw wachter alarm geslagen als hij zijn ideaal en de gemeenschap waarin hij zijn taak vond bedreigd zag door apathie en inertie. Deze twee op de voorgrond tre dende karaktertrekken hebben ge maakt dat pastoor van Rooyen zo wel bij de katholieke studenten als in de gehele Leidse Civitas Acade mica een centrale plaats inneemt. Een plaats, die niet opvalt door be langrijkheid van functies, maar door de stille geestelijke kracht, die be zield door een ideaal zeer veel heeft betekend voor onderling begrijpen en betere verstandhouding tussen diverse gi'oeperingen. Daarom hopen wij ook dat wij onze pastoor nog vele jaren in ons midden mogen zien om daar op de zelfde wijze zijn taak ^e volbrengen die hij 25 jaar geleden op zich heeft genomen en die hij sindsdien met zo veel resultaat heeft volbracht. C. VAN LOOKEREN CAMPAGNE R.K.S.V. Sanctus Augustinus h.t. praeses. Het (eest van morgen Het programma voor morgen van het zilveren priesterfeest van pater di*. Henri L. M. van Rooyen, mode rator van de R.K. Studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" te Leiden, dat in September 1.1. reeds in in tieme kring te Zoeterwoude gevierd werd, vermeldt een plechtige H. Mis, om half tien in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur, waarna een ge meenschappelijk ontbijt in „In den Vergulden Turk". 'sMidags om half drie is er receptie voor genodigden, om half vier gevolgd door een recep tie voor leden en oud-leden van „St. Augustinus" en andere belangstel lenden, in het Eigen Huis, Rapenburg 24. Om vijf uur celebreert de jubi laris een plechtig Lof in de St. Lo dewijkskerk, waarna de dag besloten wordt met een onofificieel diner. Ongetwijfeld zal de belangstelling, ook uit niet-studentenkringen, voor dit feest groot zijn. In de loop der jaren heeft de „studentenpastoor" in Leiden veel relaties gekregen, die hem op dit feest gaarne hun geluk wensen zullen willen aanbieden. Waartoe, zoals gemeld, om half vier de gelegenheid bestaat. - LEIDS STUDENTEN MUZIEK GEZELSCHAP 120 JAAR. Op 8 December a.s. zal het 120 jaar geleden zijn, dat het Studenten Mu- ziek-gezelschap „Sempre Crescendo" te Leiden werd opgericht. Ter gele genheid van dit 24e lustrum zal o.m. op Zondag 9 December 's avonds om 8.15 uur in de Stadsgehoorzaal te Leiden een gala-concert gegeven worden door het orchest van „Sempre Crescendo". Aan dit concert zal de heer Leon Orthel solistische mede werking verlenen in zijn „Symphonie Concertante" voor piano en orchest, terwijl het programma voorts werken van Bach, Mozart en H. Andriessen vermeldt. Traditiegetrouw zal Jaap Stotijn als dirigent optreden. Leidse Bridgeclub „D.D.S." In de vijfde ronde van de viertallen competitie „D.D.S" werden de vol gende uitslagen verkregen: Groep A: team Rijnbende wint van team Schimmer met 14 p.; team Ver boog wint van team W. van Berge Henegouwen met 7 p.; team Waas dorp wint van team van der Zanden met 4 p. Groep B: team Van Heusden wint van tèam mevr. Cleveringa met 18 p.; team Parmentier wint van team van Ommeren met 17 p.; team Plou- vier sr. wint van team mevr. Leen- houts met 4 p. Zaterdag 24 November. U weet hoezeer Stadsklok altijd verkeersverbeteringen in de stad toejuicht. Dan zult U ook kunnen be grijpen hoe blij hij is, nu de spoor wegovergang aan de Haagweg (Staatsspoor) nieuwe spoorbomen krijgt. Ze zijn reeds geplaatst, hoe wel nog niet in gebruik. Het voordeel van deze nieuwe bomen is, dat het dubbele stellen zijn, dus bomen links en rechts van de straat, die naar el kaar toe vallen. Er komt echter mid den op de rijweg geen steunpunt. De steunpunten komen op de randen van de trottoirs, die thans over de overgang doorgetrokken zullen wor den, iets wat tot op heden niet het geval was, waardoor er steeds groot gedrang tussen wielrijders en voet gangers ontstond. Hetgeen spoedig tot het verleden zal behoren. We hebben een uitermate belang rijk bericht voor de R.K. Gym.ver. „Groen Wit". De club van Maandag middag oefent a.s. Maandag gewoon als altijd om half vijf in de gym.zaal Oude Vest. Er was even een misver stand, dat inmiddels uit de weg ge ruimd is. De drie Woensdagmiddag clubs echter gymmen in het vervolg in de gym.zaal Langebrug 58, op de gebruikelijke uren. De meisjes moe ten reeds a.s. Woensdagmiddag naar de Langebrug komen. Het spijt ons meer dan we zeggen kunnen, maar de Zondagmiddagclub van de jongens in de St. Petruspa rochie kan morgenmiddag niet bij eenkomen. Jammer! Daar staat ech ter tegenover, dat volgende week Zondag, 2 December, een extra groot Sinterklaasfeest gevierd zal worden. Dat vergoedt veel! De K.A.B.-Reisclub heeft dezer da gen vergaderd onder zeer grote be langstelling. De club werd gedoopt en ontving de naam „O.N.A.", wat zoveel wil zeggen als „Ontspanning na Arbeid". Het reglement werd goedgekeurd en men besloot een Vas tenavondfeest te gaan vieren. Voor het komende eerste lustrum-feest werd een feestcommissie geïnstal leerd en de leden waren het er alle maal over eens, dat eenmaal per jaar een H. Mis moet worden opge dragen voor de overleden leden. Het Nederlandse Roode Kruis, afd. Leiden, gaat op Maandag 3 Dec. a.s. 99 Landsteiner penningen uitreiken aan hen, die vijf maal hun bloed ge geven hebben voor de Bloedtransfu siedienst. 's Avonds om 8 uur in de grote cursuszaal van het Acad. Zie kenhuis. De grote Stadsgehoorzaak was gis teravond zo goed als uitverkocht, toen de Arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" een concert gaf on der leiding van Iscar Aribo. Voor de pauze werden twee Bach-cantates uitgevoerd en een militaire sympho- van Haydn, met begeleiding van het Zuid Hollands Orkest. Een cri- tisch oor bespeurde weliswaar enige foutjes, maar door elkaar genomen kon van een goede vertolking gespro ken worden. Na de pauze kwam pas het grote succes, de uitvoering van de 'beroemde „Schipbreuk", een ko mische cantate van Joh. Wagenaar, waarin de solisten, die voor de pauze ietwat aarzelden, zich geheel gaven, zodat dit dankbare werk terecht een klaterend applaus kreeg. Het komt vaak voor, dat er na af loop van de wekelijkse veemarkt enige dieren achterblijven. Zelfs koeien worden nu en dan vergeten. Gistermiddag vond de Gemeente reiniging een eenzame kip en een even eenzame haan, dip blijkbaar vergeten waren. Een ambtenaar van de Keuringsdienst voor Waren con stateerde vermoedelijke pseudo-vogel- pest, zodat men het zekere voor het onzekere nam en beide dieren naar de eeuwige jachtvelden zond, waar vogelpest, al of niet pseudo, hen nooit meer zal kwellen. De Leidse korporaal-machinist P. Schouten, Formosastraat 32 A zal op 4 Dec. a.s. met het stoomschip „Bos koop", na een langdurig verblijf in de Ned. Antillen, in Amsterdam aan komen. 4 STADSKOK. LEIDSE GEMEENTERAAD. De agenda voor de vergadering van de Leidse Gemeenteraad op Maan dag 26 Nov. a.s. is uitgebreid met het punt: onderzok van de geloofs brief van mevr. R. A. de Meyerd Wal, het nieuwe raadslid, dat in de vacature van de heer J. H. R. Schoonderwoerd den Bezemer (P. v. d. A.) benoemd verklaard is. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden: Het Herenhuis, Steenschuur 11, in bod 8300.ko per de heer J. van Iterson q.q. te Lei den voor 8.850.Het huis met tuin Utrechtsche Jaagpad 113, in bod 1.775.koper de heer N. J. Moo- nen q.q. te Leiden voor 2.025,Het pakhuis Schapenpoort 2, in bod 1.300.koper de heer B. J. Huur man q.q. te. Leiden voor 1.725. Doktersdienst. A.s. Zondag 25 November zal de dienst worden waar genomen door de doktoren van Es, Jansen, Kortman, Lahr, Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Nov. 13 uur tot Zaterdaj 1 Dec. 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; dé Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Vcloi de Verpleegster Anna-Kliniek ontslagen Uitspraak kort geding Vanmorgen heeft de president van de Haagse Rechtbank, mr. A. Kuhn, uitspraak gedaan in kort ge ding tussen het bestuur van de An- nakliniek te Leiden en een opera- tiezuster D. L. H. van deze inrichting. Het bestuur 'had enige tijd geleden de zuster op staande voet ontslagen, omdat zij zich in gezelschap van an der personeel beledigend over de leiding van de kliniek had uitgela ten. De operatiezuster stoorde zich evenwel niet aan het ontslag en bleef het werk in de kliniek gewoon verrichten. Het bestuur vorderde daarop in kort geding het onmiddellijke ver trek van de zuster uit de kliniek. De president van de Haagse Recht bank heeft vanmorgen deze vorde ring toegewezen. Hij besliste, dat de zuster de kliniek direct moet verla ten en zich op de terreinen en in het gebouw van de stichting niet mag ophouden tegen de wil van het bestuur. Bovendien veroordeelde hij do zuster tot de kosten van het ge ding. In zijn rechtsoverwegingen stelde de president, dat de operatiezuster door zich niets aan te trekken van haar onmiddellijk gegeven ontslag, het gezag van 't bestuur in ernstige mate ondermijnd had. De zuster had bovendien niet ontkend, zioh beledi gend over het bestuur te hebben uitgelaten. „Dfct moet haar", zo stelde de president „des te zwaarder worden aangerekend, omdat zij0 weet, dat haar bestuur ernstige zor gen heeft tengevolge van een con flict met de geneesheer-directeur". Een zeer groot aantal „tuinarchi tecten", dat zich in dit jaar met grote liefde en bijzondere inspanning ge worpen heeft op de door de Vereni ging Onze Tuin, onderafdeling van de Woningbouwvereniging Ons Doel, georganiseerde wedstrijd voor voor- en achtertuinen, ontving gisteravond in „Den Burcht" loon naar werken. In totaal waren er 89 deelnemers, die met 44 voor- en 69 achtertuinen hadden deelgenomen. Een aantal, dat de jury, welke dit jaar bestond uit de heren Joh. Jonker, Joh. Mater en J. v. d. Berg, voor een zeer in spannende opgave stelde. De voorzitter van Onze Tuin, de heer Verver, heette de vele aanwe zigen hartelijk welkom. Onder leiding van Gé Heijnen en Johny Boelee volgde een geanimeerd en gevarieerd porgramma van vro lijke schetsjes, muziek en goochelen, waarmede allen zich uitermate amu seerden. De voorzitter van de W.B.V. Ons Doel, de heer M. H. Nooteboom, sprak voor de pauze een propagan distisch woord en bracht hulde aan bestuur en werkende leden van Onze Tuin. Aan het einde van deze avond reikte de voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, het jury lid de heer Joh. Jonkers, de prijzen uit. De Leidsch Dagblad-wisselbeker ging weer naar de heer Th. Kapaan, Pieter de la Courtstraat 4. Hij be haalde met zijn voor- en achtertuin resp. 79 en 81 punten. De 3 eerste prijzen gingen naar de heer W. van j le tijden zijn, is de visie, welke men Haarlem, Resedastraat 37 (voortuin er op krijgt, niet altijd dezelfde. O.a. Een zeer groot aantal leden van de Ned. Kath. Ver. van Handelsverte- genwoordigesr, Handelsagenten en V ezkeringsinspecteurs „St. Christof- fel", afd. Leiden, vergaderend in „De Harmonie", kreeg gisteravond enige teleurstelling te verwerken, omdat de aangekondigde sprekers door een samenloop van omstandigheden niet kwamen opdagen. Door een vergis sing zal het Sinterklaasfeest voor de kinderen niet in het R.K. Militair tehuis plaats hebben, maar in 't Ro- manazaaltje achter de Hartebrug- kerk. De tijd is hetzelfde: Zondag 2 December 's' middags 3 uur. Ondanks al deze teleurstellingen meende de voorzitter,, de heer J. Co- nijn, dat alle aanleiding bestond het onderwerp „De vertegenwoordiger en zijn problemen", nu het niet door een spreker werd belicht, in een onderling gesprek te bekijken. Dit dan viel in goede aarde; in korte tijd werden verschillende pro blemen naar voren gebracht en van alle kanten bekeken. Men staat ver steld van de hoeveelheid problemen waarmede een vertegenwoordiger heeft te kampen en al is het waar, dat verschillende problemen van al- 58 en achtertuin 75 punten), de heer J. de Leeuw, Lindestraat 18 en de heer H. Renee, Pieter de la Court straat 38, die alleen met een voor tuin hadden ingeschreven en daar resp. 72 en 69 punten mee behaalden. Voorts werden nog 17 2e prijzen en 30 3e en 7 4e prijzen toegekend. werd de vraag gesteld hoe de hou ding van een vertegenwoordiger moest zijn ten opzichte van met de prijs knoeiende zaken. Het cadeau stelsel, dat algemeen als funest wordt veroordeeld en dat represail lemaatregelen uitlokt, werd even eens besproken. Ook de overschrij ding van de crediettermijnen werd behandeld, evenals de extra moeite, welke dit de vertegenwoordiger be zorgt, om èn provisie èn klant te redden. Ondanks het feit, dat de vergade ring met enkele teleurstellingen be gon, was de algemene indruk, dat men een aangename en leerzame vergadering had meegemaakt en het bestuur kreeg de suggestie, om een middenstander te vragen, om op een vergadering van „St. Christoffel" eens de vraag te beantwoorden: „Hoe denkt de inkoper over de ver tegenwoordiger?" Leidse Universite1t Geslaagd voor het doctoraal exa men in de geneeskunde mej. C. G. Berkelbach van der Sprenkel, Haar lem, idem de heren A. J. Engel, Twello, P. H. Gooskens, Eindhoven, A. de Jong Leiden, F. L. Th. Wery Den Haag en J. G. H, Wisse Oegs,t- geest. Voor het artsexamen le ge deelte de dames J. de Jong, Wasse naar, D. A. E. Leyen, Den Haag, idem de heren A. M. P. Janssen, Nij megen, Oey, B. S. Leiden. GOUDEN DOCTORAAT. Op 2 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer mr. G, C. J. Varenkamp, geboren te 's-Gravenhage en wonende te Voor burg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2