Vlaardingen leent met uitgestelde rente Bijna 9000 boerderijen zijn nu „besmet terrein1' Eredoctoraten aan Koninklijk Huis VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT l WEEDE BLAD PAGINA 2 Een nieuwigheid op beleggingsgebied Bij de Twentsche Bank en R. Mees Zoonen wordt met ingang van 30 November de inschrijving opengesteld op een obligatielening van drie millioen gulden van de ge meente Vlaardingen met een loop tijd van dertig jaar in stukken van 1000 pari. Het merkwaardige van de lening is, dat gedurende de eerste veertien jaar geen rente wordt gegeven en dat daarna, van 1 Januari 1966 af een rente van tien procent per jaar wordt uitgekeerd. Voorts is geheel nieuw, dat de lening niet vervroegd zal mogen worden afgelost, terwijl de gemeente bereid is de obligaties na 1 Januari 1953 a pari terug te kopen. De lening is in haar geheel a pari aflosbaar op 2 Januari 1982. Koersverlies op de hoofdsom is dus uitgesloten. De gemeente Vlaardingen heeft bij de uitgifte van de lening vooral het oog gehad op de beleggers, die op directe inkomsten uit beleggingen geen prijs stellen, indien zij in later jaren in verhoogde mate van dit tij delijk afzien van rentebaten voor deel hebben. Hiermee zijn beleggers bedoeld, die thans nog over voldoen de inkomsten beschikken en die door de werking van de progressieve inkomstenbelasting in geringe mate van een inkomstenvergroting uit ge- inde rente zouden genieten.' In de toekomst wacht deze beleggers door Aetherklanken HILVERSUM I. 492 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Plechtige Mis van Requiem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoon muziek. 11.50 „Als de ziele luitert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo foonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsork. 14.00 „The Casion", hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Om roeporkest. 15.00 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.48 Promenade orkest en soliste. 16.20 „Wij maken een kerstgroep". 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Gra- mofoonmuz. 18.45 Buitenlands com mentaar. 19.00 Filmprogramma. 19.20 Binnenlands overzicht. 19.30 Lichte muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Licht baken". 20.40 „Steek eens op, He ren!" 21.00 Gevarieerd progtamma. 21.53 Populair concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Maastrits Stedelijk orkest en solite. pensionnering en dergelijke vermin' dering van inkomsten en dan komen hoge renteuitkeringen goed van pas, terwijl dan minder belasting daarop zal drukken. De opbrengst van de lening is be stemd voor de uitbreiding der energie- en waterbedrijven. BIJZONDER TRANSPORT. De N.V. Ned. Koper- en Metaal industrie te Delft heeft in opdracht van de N.V. Verenigde Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda-Apolo'' Gouda twee aluminium tanks ver vaardigd, welke tot de grootste van West-Europa behoren. Zij hebben een inhoud van 500 m3, zijn 10 meter hoog, hebben een diameter van 8,5 meter en wegen 10 ton per stuk. DUYNSTEE OVER MIDDENSTAND Over de verhouding KVP-Midden- sland heeft prof. mr. F. Duynstee, hoogleraar van de Kath. Universiteit te Nijmegen, op een vergadering van middenstanders vastgesteld, dat een speciale middenstandspartij de ondergang van de middenstand als ideële functie zou betekenen. Het grootste gevaar dreigt voor de mid denstand in een zich terugtrekken op het standsbelang. In de beginsel vaste kijk op zijn functie vindt de middenstand zijn bestaam-recht, al dus prof. Duynstee. En hij voegde hieraan in het algemeen toe, dat de katholieke eenheid nooit mag wor den verbroken wanneer dit zou lei den tot splitsing naar standen en klassen. Verder bepleitte prof. Duynstee de noodzakelijkheid van hecht con tact tussen alle standen. Er bestaat grote behoefte aan overleg, waar door het gemeenschappelijk inzicht mede kan worden hersteld. Alleen op die wijze acht hij het mogelijk, onze politieke fractie in de Kamer „uit het luchtledige te halen, waar zij op het ogenblik zweeft". Ijzertijd - Hollanders - door het water verdreven Er werd nog al eens een potje gebroken! HILVERSUM II. M. Over de reeds gemelde opgra- graivingen aan de Zuidzijde van Den Haag in de Eskamppolder schrijft dr. P. J. N. Modderman, conservator van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort nog het volgende: In de wanden van de sleuven ziet men, dat de bodem in dit deel van Den Haag bestaat uit een 40 tot 80 cm. diikke kleilaag rustend op een ca. 80 cm. dik veenpakket, waar onder weer klei wordt gevonden. In heel diepe sleuven ziet men, dat deze onderste klei na 115 cm. overgaat in een zeer zandige grond. Op verschillende plaatsen zijn nu scherven gevonden uit de Romeinse tijd, d.w.z. omstreeks de 2de eeuw na Christus. Deze bewoningsresten liggen steeds boven in de eerstge noemde kleilaag dus direct onder het tegenwoordige oppervlak. De klei moet dus ouder zijn dan de Ro meinse tijd. Zeer belangrijk is nu, dat ook on der de kleilaag en direct op het veen scherven zijn ontdekt. Hier bevond zich dus een woonplaats, die in ieder geval vóór-Romeins moet zijn en die bovendien ouder is dan de bovenste kleilaag. Van 6 tot 17 November ,1951 is in deze laatste woonplaats een opgra ving gedaan. Een terrein van ca. 6 x 14 m. is nauwkeurig onderzocht. Dui zenden scherven zijn gevonden, als mede enkele kiezen en beenderen van dieren. Het aardewerk blijkt versierd te zijn met zg. kamstrepen en vingerafdrukken. Overtuigende sporen van woningen zijn niet te voorschijn gekomen. De datering van de woonplaats kan voorlopig slechts zeer globaal zijn. Zij behoort in de vroege ijzer tijd, d.w.z. in de laatste vijf eeuwen vóór Christus. Het is de tweede maal, dat in de beide Hollanden sporen van een nederzetting uit deze periode zijn ontdekt. Men kan zich afvragen, hoe bewo ning direct op het veen is mogelijk VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra mofoonmuziek. 9.50 Voor ed huis vrouw. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoor spel. 13.30 Accordeonorkest en solist. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Fries programma. 15.00 Amateuruitzending. 15.30' „Van de wieg tot het graf", cau serie. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Omroepork. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Instrumentaal trio. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout",, causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze Tijd", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Metropole orkest. 22.25 „Onder de pannen", hoorsp. 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.4524.00 Gra mofoonmuziek. geweest. De bodemkunde geeft hier voor een goede oplossing. Wil men op een nat veen gaan wo nen, dan dient dit eerst ontwaterd te worden. Sporen van sloten zijn echter niet gevonden. Er moet een natuurlijke ontwatering zijn geweest. Het blijkt nu, dat eer het kleidek is afgezet, onder indirecte invloed van de zee, in het veen geulen zijn uitgeslepen. Deze hebben er voor gezorgd, mede dank zij de eb en vloedwerking, dat althans een strook langs de geul relatief droog is geweest. In een betrekkelijk korte periode heeft de mens van de geboden mo gelijkheden gebruik gemaakt. Alras moet hij echter zijn verdre ven door het water, dat het kieidek heeft afgezet. De „koning" bezocht kloosterschool Maar de zuster had hem Nauwere banden tussen Egypte en Perzië De premiers van Egypte en Perzië hebben te Caïro in een gezamenlijke verklaring aangekondigd dat hun re geringen spoedig onderhandelingen zullen openen met het doel de be trekkingen tussen beide landen te verstevigen. Het verdrag van vriend schap en handel van 1928 zal uitge breid worden en het EgyptischPezi- sche pact zal dienen als grondslag voor „veelzijdige overeenkomsten van wijder strekking om Arabische lan den in het nabije en Midden-Oosten, welke door banden van vriendschap met Egypte en Perzië zijn verbon den, op te nemen", aldus de verkla ring. De beide premiers, Moestafa el Na- as Pasja van Egypte en Mohammed ossadeq van Perzië bevestigden dat in standpunten, in het bijzonder n het oog op de verwerkelijking i de nationale aspiraties, volledig invielen. J3eURS- (JvERZICHf CLAIMHANDEL BLIJFT DE MARKT BEHEERSEN. Veel verandering met de vorige dagen viel er gisteren niet te be speuren, de claimhandel blijft de marktf beheersen. Claims Unilever werden ingezet op 74, dus eigenlijk onveranderd, waarna onder levendi ge handel de prijs aantrok tot 77. Hierna ging het echter de dalende richting in, waarbij een der grote bankinstellingen zeer behoorlijke posten afgaf. Met fluctuaties van een halve gulden liep de prijs achteruit tot circa 70 a ƒ71. Ook in aandelen was de activiteit behoorlijk. Woens dag zijn op een totaal omzet var ruim 2 millioen voor aandelen, het geen in lange tijd niet is voorgeko men, niet minder dan 615 aandelen Unilever van 1000 verhandeld. Wan neer men in aanmerking neemt, dat, gezien de drukte, de hoeklieden geen nauwkeurige opgave van hun omzet ten kunnen doen, mag dit cijfer op 800.000 tot 1.000.000 gesteld wor den, aldus de insiders. Gisteren werd 172 a 175 betaald, slotnotering 171% (174). De Aku-hoek was begrijpelijker wijze heel wat minder druk nu de handel in claims geëindigd is. De oude aandelen noteerden 162% en de nieuwe 153%. Dit verschil van negen punten is vrij groot, wanneer men bedenkt, dat de nieuwe aandelen voor de helft delen in de winst over 1951, terwijl over 1950 9 pet. dividend is uitgekeerd. Inmiddels is er een nieuwe claim bijgekomen, waarvan de betekenis voor de beurs echter veel geringer is dan die van Unilever en Aku. Claims Ketjen werden dan ook pas tegen slot genoteerd. Ook zij vonden een gunstig onthaal, want bij een theoretische waarde van 45, werd 55 a 60 betaald. Opvallend is het dat het agio voor Amerikanen blijft dalen. Ook giste ren ging het ruim 1 punt achteruit en kwan. op 8 pet. De dollarobligaties kwamen als gevolg hiervan eveneens op een lager niveau. Van de overige sectoren valt voor de vierde maal deze week weinig interessants te mel den. De guldensleningen konden zich gemakkelijk handhaven, de Scheep vaartafdeling was prijshoudend en de Cultures lagen verwaarloosd en nauwelijks veranderd. Olies, die licht werden aangeboden, leden een frac- tioneel verlies. Prolongatie 3% pet. door Woensdagmiddag kreeg het „Insti tuut van het Heilige Hart" te Hever- lee in de Belgische provincie Bra bant een telefoontje vaq het „Kabi net des konings" te Brussel. Mede gedeeld werd, dat het Zijne Majes teit behaagde op doorreis een bezoek te brengen aan deze kloosterschool. Onmiddellijk nam de moeder-overste van de instelling de nodige voorzor gen. Klokslag half drie reden vier prachtige limousines voor de grote poort. De met spanning verbeide gast, gekleed in burger, stapte uit. Hij was vergezeld van een gevolg van 18 personen. Moeder-overste verwelkomde hem eerbiedig. De vorst begroette vervol gens de leden van het onderwijzend personeel. Hierna werd hij door het gebouw rondgeleid. Hij verwijlde ook een ogenblik in de kapel, waar foto's gemaakt mochten worden. Na enkele klaslokalen te hebben bezich tigd en zijn tevredenheid te hebben betuigd over de inrichting, werd de bezoeker de aula binnengeleid, waar de ruim 1500 leerlingen hem luide toejuichten en het volkslied toezon gen. Argwaan. Intussen had echter een van de zus ters argwaan gekregen. Zij had ko ning Boudewijn kort gelegen nog van nabij gezien en vond dat deze bezoeker maar weinig van hem weg had. Vooral het verschil in gelaats kleur de gast was erg blozend wekte haar achterdocht. Zij bracht haar medezusters van haar vermoe den op de hoogte en de moeder-over ste, wie ook reeds enkele eigenaar dige gedragingen van de „leden der hofhouding'' waren opgevallen, be sloot voor alle zekerheid de politie te waarschuwen. Toen deze was ge arriveerd en de argwaan juist was gebleken, gaf de moeder-overste de pseudo-koning, ditmaal zonder veel voorkomendheid, te verstaan dat de pret uit was. Alle Leuvense studenten want zij waren het die dit bezoek op touw Entstof tegen mond- en klauwzeer in massa bereid Sinds Maandag, toen de grote actie tegen mond- en klauwzeer is begon nen en de 500 liter vaccinstof zijn afgeleverd, wordt thans per week in het laboratorium van het Veeartse nij kundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam 400 liter entstof bereid. Met één liter kan men 60 dieren vac cineren. Vier procent van het totaal aan tal boerenbedrijven in Nederland ruim 8730 is thans door de ziekte aangetast. In ons land waar momen teel 20 a 30 procent is inge-ent, be reikt men wel een afdoende resul taat, want het komt weinig voor dat de reeds ingeënte dieren worden be smet door de ziekte. En het aantal ziektegevallen met dodelijke afloop is in Nederland haast nihil. In Duitsland staat men voor gro tere moeilijkheden. Slechts een klein gedeelte van de veestapel is in cT land ingeënt, waardoor de ziekte dan veel sneller om zich heen kan grij pen. De entstof, die in het Amster damse laboratorium wordt bereid, Jlatte GOLF BINNENLAND De vleesoorlog in Bussum, die reeds enige maanden duurt, nadert het hoogtepunt. Een saneringscom missie is in het leven geroepen en het merendeel der slagers heeft zich met de door haar gestelde minimum prijzen accoord verklaard. Enkelen meenden dit niet te moeten doen, maar daar grossiers en de slagers op het abattoir zich achter deze com missie geschaard hebben, moeten de weerbarstige slagers hun vlees van buiten Bussum betrekken. De 850.000ste inwoner van Am sterdam is omstreeks half October ingeschreven. Dit heugelijke feit is echter geluidloos gepasseerd, daar .niemand van de betrokken instanties zich bewust was, dat dit feit plaats vond. En nu is het niet meer uit te zoeken, welke baby de 850.000 vol- gem-aakt heeft. Een dalend vliegtuig op het vliegveld Leeuwarden kwam naast de startbaan terecht en kwam daar in aanraking met de brandweerjeep. Een der inzittenden, de soldaat J. Nieu-wenhuizen uit Utrecht werd ge dood. Een tweede soldaat werd licht gewond. Het 61jarig zoontje van bakker De Lange uit Assendelft geraakte gisteren in een onbewaakt ogenblik in de in werking zijnde deegmachine. Het kind werd op slag gedood. ƒ20.000 inkomsten aan de be lasting verzwegen, luidde de beschul diging, die een 50-jarige restaura teur gisteren door de Rotterdamse Rechtbank tegen zich hoorde uit spreken. De eis is f 500,boete subs, een maand hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Het erefonds voor oud-ver pleegsters heeft reeds f 15.000,uit alle delen van het land ontvangen. Dit fonds, dat oud-verpleegsters van alle gezindten, die zich in financiële moeilijkheden bevinden, wil helpen, blijkt in brede lagen veel sympathie verworven te hebben. Tot 28 November kunnen nog Kerstpakketten, bestemd voor de „Van Galen", vertoevende in Kore aanse wateren, afgegeven worden. heeft bij de runderen een uitwer king na acht tot veertien dagen. Men zal eerst de zeer belangrijke fokgebieden onder handen nemen en daarna zullen de stieren worden behandeld, die voor kunstmatige in- semanatie worden gebruikt. De vac cinatie van de selectie-mesterijen van varkens en het vee dat voor export is bestemd, zal later geschie- dèn. (N.v.d.D.) VRIENDEN VAN HET PIEREMENT Tijdens een lezing, die mr, R. de Waard Woensdagavond in de'trouw zaal van het Amsterdamse stadhuis heeft gehouden over het draaiorö_ is de suggestie gedaan om te komen tot een stichting van een „Vereni ging van vrienden van het Amster damse Pierement". Hierdoor zal het mogelijk worden de orgeldraaiers, die een zeer moeilijke tijd doorma ken, daadwerkelijk te steunen. Na de lezing gaven reeds velen zich op voor deze eventueel op te richten vereniging. BOETE VOOR FOKKER. De regering is van plan een con tractuele boete van 300 duizend gul den te eisen van Fokker. De vlieg tuigfabriek heeft Gloster Meteors voor de luchtmacht niet op tijd af gedragen. Dit deelde staatssecretaris Moor man Donderdag mee in de Tweede Kamer op vragen van de heer Mol (K.V.P.). PAKHUISKNECHT VERONGELUKT. Aan de Van Ostadestraat in Den Haag is de 49-jarige pakhuisknecht A. P. v. d. Voort uit een liftkooi, die defect raakte en met een klap van de tweede naar de eerste verdie ping viel, gevallen en zodanig ge wond, dat hij in het ziekenhuis is overleden. hadden gezet werden naar het po litiebureau gebracht. De fototoestel len. waarmee de opnamen waren ge maakt, werden in beslag genomen, zodat de Leuvense universiteit waar schijnlijk op geen enkele herinnering zal kunnen bogen. Later op de dag werden de pseudo-koning en zijn „hofdignitarissen" op vrije voeten gesteld. Reuter vult dit bericht van het ANP aan met de mededeling, dat de 21-jarige koning Boudewijn tussen beide gekomen is om de vervolging van de jeugdige „onverlaten" die zich aan zware straffen hebben blootgesteld, te voorkomen. Hoe de pret begon De Zusters van het „Heilig.e Hart" instituut te Heverlee zijn haar ont roering nog altijd niet helemaal te boven gekomen. Dit is niet moeilijk te begrijpen, wanneer men verneemt, hoe zorgvuldig „het koninklijk be zoek" aan deze onderwijsinstelling voor meisjes werd voorbereid. Men heeft er te Leuven geen dra ma van gemaakt. Er is hartelijk om gelachen en zowel de politie als de leiding van de universiteit beschou wen het geval als een kostelijke stu dentengrap. Niets heeft eraan ont broken: Een spannend scenario, een talentvolle hoofdrolspeler, talrijke fi guranten, enkele politieagenten en een onverwachte ontknoping. Een zorgvuldige voorbereiding. Naar het Belgische blad „Het Volk" weet te melden, begon de geschiede- r; nog geen veertien dagen geleden. In een gezellig restaurant. In de Muntstraat te ..euve: bemerkten twee Waalse studenten „de koning". Het kon niet anders: Het was koning Boudewijn of wel zijn dubbelganger. Enigszins onder de indruk stonden de studenten in een eerbiedige hou ding, doch toen de vermeende koning het Frans met een licht Vlèams ac cent uitsprak, waren zij spoedig ge rust gesteld. De „koning" bleek een student te zijn in de geneeskunde. Hij vertoonde echter een sprekende gelijkenis met Koning Boudewijn, al was hij iets jonger en kleiner en al waren zijn haren donkerder van kleur. Toen werd een fantastisch plan ge boren, dat tot in de kleinste bijzon derheden werd uitgewerkt. Er werd een scenario opgesteld, dat niet min der dan 14 bladzijden telde. De repe titie duurde acht dagen. Het proto col van Het Hof werd nauwkeurig bestudeerd, want hieraan zou men zich streng houden, Voornamelijk heeft men ervoor gezorgd, geen en kel artikel uit het wetboek van straf recht te overtreden Zoals b.v.: het onwettig dragen van een uniform of eretekens. Als toneel waar de klucht opgevoerd zou worden, werd de mooiste school uit de omgeving van Leuven gekozen: Het instituut van de Zusters Annonciaden te Heverlee. Grootmaarschalk in een telefooncel. Woensdagmiddag staat in de pu blieke telefooncel te Leuven de „Grootmaarschalk van Het Hof". Hij brengt moeder-overste er van op de hoogte dat de koning enkele onder wijsinstellingen in de provincie Bra bant bezoekt en ook het klooster zal bezoeken. Enkele minuten later reeds reden twee prachtige auto's het klooster binnen. Het zijn twee in specteurs van de recherche-afdeling, de chef van het protocol en twee filmoperateurs, die in allerijl hun toestellen gereed maken. De chef van het protocol stelt moeder-over ste gerust, maant haar tot kalmte aan en geeft haar tezelfder tijd de nodige aanwijzingen voor de ont vangst van de hoge gast. De leerlin gen moeten verzameld worden in de aula en de erewijn moet gereed staan. Heel het klooster is in rep en roer en alle gebouwen worden tele fonisch gewaarschuwd. In de huis houdschool worden de pannekoeken in de steek gelaten. In de grootste verwarring wordt in enkele minuten tijds de aula met vlaggen en sier planten' getooid. Een wantrouwige aalmoezenier. Klokslag half drie stopt een in drukwekkende Buick voor de hek ken van het instituut. De koning stapt uit en komt te voet de laan op, waar moeder-overste hem welkom heet. De koning is vergezeld van de grootmaarschalk, de minister van on derwijs Harmei en nog enkele hof dignitarissen. De koning spreekt Ne derlands omdat hij in het Vlaamse land is, zo verklaart hij. De moeder overste stelt hem voor aan de zus ters en aan de aalmoezenier van het instituut, welke laatste de bezoekers met bijzondere aandacht opneemt. Vervolgens worden de gebouwen be zocht en overal wordt de koning uit bundig toegejuicht. Inmiddels is de wantrouwige aal moezenier wat heen en weer gelo pen om de hofdignitarissen wat beter op te nemen. Hij waagt het zelfs legitimatiepapieren te eisen. De „koning" en de hofdignitarissen zijn zichtbaar in hun eer getast. De grootmaarschalk van het hof spreekt van majesteitsschennis en de koning zelf verkaaart koeltjes „Het is de eerste keer dat mij zoiets overkomt". De aalmoezenier verdwijnt om bij het hof te gaan informeren. De gevangen koning. In de grote zaal wordt de koning geestdriftig toegejuicht en men be wondert de waardigheid en ernst van de jonge vorst. Wanneer de koning en zijn gevolg de aula willen verla ten staan zijn evenwel voor de po litie en zoeken zij bun heil in de vlucht. Alle uitgangen zijn echter goed bewaakt en het hele gezelschap wordt' geknipt. Het is nu wel duidelijk dat de Leuvense studenten een fantastische mop hebben uitgehaald. Sommige zusters zijn boos, andere schateren van het lachen. De zogenaamde ko ning wordt door de politie naar bui ten geleid door een haag van leer lingen, die wenend van het lachen voortgaan met het roepen van „leve de koning". De gehele voorstelling heeft iets meer dan een half uur geduurd. Z K.H. Prins Bernhard's eredoctoraat 19e in de rij sinds 1910 BUITENLAND. Twee treinen, die zich beide van New York verwijderden, zijn in een tunnel bij Park Avenue en 56th street met elkaar in botsing gekomen. De treinen waren op weg naar New Haven. Zij vervoerden in het geheel ongeveer 500 vacantiegangers. Vol gens een politierapport zijn 37 per sonen gewond. Tengevolge van een verzakking van de spoordam, veroorzaakt door zware regenval, is 80 kilometer ten Noord-westen van Rosario (Argen tinië) een trein omgeslagen. Tenmin ste 50 personen zijn volgens de eerste berichten gewond. De directeur van de bank te Brinon-sur-Sauldre (Frankrijk) is gearresteerd op beschuldiging bij zijn eigen bank te hebben ingebro ken en 1.700.000 francs te hebben ge stolen. Volgens de politie heeft de gearresteerde bekend. Door het instorten van het dak van een bioscoop te Napels zijn twee kinderen om het leven gekomen; 27 kinderen werden gewond, van wie zeven ernstig. Een negentienjarige expeditie klerk te Nottingham, die een verhaal over het ontdekken van een vrou- wenlijk in een boomgaard te Not tingham aan een Zondagsblad aldaar had verkocht, is ter dood veroordeeld wegens het plegen van de verhaalde moord. Nu op Vrijdag 16 November aan Z. K. H. Prins Bernhard het ere-docto- raat in de technische wetenschappen is verleend door de Technische Ho geschool te Delft, is het niet onaar dig eens te vermelden welke ere doctoraten in de loop der jaren aan leden van het Koninklijk Huis zijn verleend. Het zijn de volgende: 1810: Koning Willem II ontvangt het doctoraat in de rechtswetenschap pen van de universiteit van Oxford; 18 Juni 1858: Prins Willem van Oranje, zoon van koning Willem III ontvangt het ere-doctoraat in het Romeinsch- en hedendaags recht van de universiteit van Leiden; 8 Mei 1874: Prins Alexander ont vangt het eire-doctoraat in het Ro meinsch- en hedendaagsch recht van de universiteit van Leiden; 1 Juli 1914: Koningin Wilhelmina ontvangt, ter gelegenheid van het driehonderd-jarig bestaan van de universiteit te Groningen het ere doctoraat in de Nederlandsche lette ren; 9 Februari 1925: Koningin Wilhel mina ontvangt ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Leidsche universiteit het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen; 5 October 1941: Koningin Wilhel mina ontvangt het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen van de „Rut gers university", Brunswick, New Yersey; 28 Maart 1942: Koningin Wilhelmi na ontvangt (radio telegrafisch) het ere-doctoraat in de rechtsweten schappen van de universiteit van Wit- waterrand Zuid-Afrika; 14 October 1943: Koningin Wilhel mina ontvangt het ere-doctoraat in het burgerlijk recht van de universi teit van Oxford; 10 December 1946: Koningin Wil helmina ontvangt het ere-doctoraat in de theologie van de Université theolo- gique de Montpellier; 15 December 1947: Koningin Wil helmina ontvangt het ere-doctoraat in de rechtwetenschappen van de universiteit van Leuven; 20 October 1949: Koningin Wilhel mina ontvangt het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen van'het „Smith college", Northhampton; 9 September 1938: Koningin Wil helmina ontvangt het ere-doctoraat in de economische wetenschappen van de gemeente universiteit te Am sterdam; 31 Januari 1931: Prinses Juliana ontvangt -het ere-doctoraat in de Ne derlandse letteren van de universiteit te Leiden; 4 Juni 1941: Prinses Juliana ont vangt het ere-doctoraat in de rechts wetenschappen van „The Hope Col lege" Holland (V.S.); 13 Juni 1941: Prinses Juliana ont vangt het ere-doctoraat in de rechts wetenschappen van het „Mount Ho- lyoke College" (Mass.) Ver. Staten; 17 Juni 1941: Prinses Juliana ont vangt het ere-doctoraat in de rechts wetenschappen van „The Princeton University", Princeton, New Yersey, V. S.; 18 Mei 1942: Prinses Juliana ont vangt het ere-doctoraat in de rechts wetenschappen van het „Central College", Pella (Iowa), V. S.; 16 Juli 1946: Prinses Juliana ont vangt hei ere-doctoraat in de rechts wetenschappen van de universiteit te Utrecht. 16 November 1951: Prins Bernhard ontvangt het ere-doctoraat in de technische wetenschappen van de Technische Hogeschool te Delft. Tijd voor de lunch

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8