Meer vrouwen horen thuis in de krijgsmacht VERPLEEGSTERS KUNNEN OFFICIER WORDEN «Willem Ruys» vertrok met 350.000 k.g. post Begrafenis van minister van Maarseveen Scheveningen-radio kreeg nieuwe post in IJmuiden Vliegtuig en boot kosten evenveel VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD f AGINA 1 Tweede Kamer Donderdagmiddag heeft de heer VERMEER (Arb) in de vergadering der Tweede Kamer enige vragen over de incidenten te Leeuwarden gesteld aan de minister van Binnen landse Zaken a.i. Miinster TEULINGS deelde mede, dat de Commissaris der Koningin in Friesland zo spoedig mogelijk een rapport over het gebeurde zal in dienen en hij meende dat deze kwes tie nader aan de orde zal komen bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Bij de vervolgens voortgezette al gemene beraadslaging over de be grotingen van oorlog en van marine heeft de heer ZANDT (SG) bezwa ren geuit tegen het houden van mili taire oefeningen op Zondag. De broederdienst De heer VAN VLIET (KVP) meen de, dat de overheid nu en dan ver zuimt tegenover de Korea-strijders de dank en waardering te tonen, die hun toekomen. De vrijstellingsrege ling voor broederdienst zou zodra dat mogelijk is moeten worden ver ruimd. De heer KORTHALS (VVD) vroeg of de omwerking van marineplannen van andere landen gevolgen hebben voor onze marine. De heer WELTER (KNP) meende, dat het zeer wel mogelijk zal zijn. dat het bedrag van ƒ1500 millioen, dat voor de defensie is geraamd la ger zal komen. De heer KIKKERT (CH) vond, dat de regering z.i. moet helpen bij de totstandkoming van nieuwe militaire tehuizen. Zakenlui en militairen. De heer VORRINK (Arb) prees de krachtige, doelbewuste en bezielende leiding van de bewindsman, die het vertrouwen heeft doen wederkeren. Hij vroeg zich af of het niet nuttig zou zijn zakenmensen in te schake len in de organisatie van en de con trole op het militaire bedrijf. Hij wilde een deskundig onderzoek naar de bezetting van 'het bureau van de chef van de verenigde chefs van staven. Naar zijn oordeel is een af zonderlijke staatssecretaris voor de luchtmacht vereist. De minister „verdedigt" In de avondvergadering aan het woerd komend ter verdediging van begrotingen dankte minister STAF allereerst voor de woorden van waar dering. De minister zeide het er mee eens te zijn, dat een zuinig en juist gebruik moet worden gemaakt van het materiaal. De bestedende instan tie houdt rekening met de eisen van zuinigheid. Wat de chef van de ver enigde chefs van staven aangaat zei- de hij, dat rekening gehouden moet worden met diens coördinerende functie. Een efficiency-onderzoek leek hem niet nodig. In de plannen moet z.i. zo weinig mogelijk^ worden gewijzigd; de parate divisie is in op bouw en de gehele organisatie is ge reed. Indien het materiaal niet tij dig aanwezig is zal men de mensen niet vasthouden, maar liever voorlo pig naar huis zenden. Al het moge lijke wordt gedaan om de Zondags rust te handhaven, maar men moei waken voor overdrijving. Van de op merkingen inzake de manoeuvres zal de minister gebruik maken. Terug keer van verlof op Maandag zou te groot verlies aan tijd opleveren. Met de Nationale Reserve is een begin gemaakt; de 300 oefenuren zijn een minimum. Z.i. is ook nodig gewa pende bedxij fsbescherming, waar over besprekingen worden gevoerd. Getracht zal worden een oplossing te vinden voor de kwestie van vrij stelling wegens broederdienst en van de kostwinnersvergoeding. Men mag niet te grote verwachtingen hebben van wat het departement verder kan doen voor militaire tehuizen. Men is ermede bezig de luchtmacht zelfstan dig te maken, maar een staatssecre taris voor de luchtmacht achtte hij niet nodig. Aan het vertrek en de aankomst van Korea-vrijwilligers wordt z.i. wel de nodige aandacht besteed. Staatssecretaris MOORMAN zeide te willen vasthouden aan de thans geldende eisen voor toelating tot de KMA. Tegen bevordering van reser ve-officieren tot beroepsofficieren had hij bezwaar. Vrouwenkorpsen zijn naar zijn oordeel nodig in de krijgsmacht. Het contigent mannen is eigenlijk al te klein en dan zijn er takken die de vrouw beter liggen, b.v. de verple ging. De bedoeling is de gediplo meerde verpleegsters na ongeveer een jaar officier te maken. De mi- nister en hij stellen zich voor de sa-1 ten, larissen van het vrouwelijk pesoneel aan te passen aan die van het onge huwde beroepspersoneel. De schijnbaar hoge aantallen hoofd officieren bij de marine had reeds sprekers aandacht; er zijn daarvoor verschillende redenen aan te voeren. Met de op de begroting gebrachte bedragen wordt gewoekerd. Er be staat geen enkel voornemen tot ver mindering der plannen. De vloot is voor haar taak voldoende. Staatssecretaris KRANENBURG verklaarde o.a. dat er overleg is tus sen het georganiseerd bedrijfsleven en de hoofden der aanschaffings diensten der ministeries. Door de 9 millioen voor verplaatsingskosten te gebruiken voor woningbouw be reikt men z.i. niet de gewenste op lossing. De consequenties van iedere overplaatsing zullen onder het oog worden gezien. Kerstverlof Naar aanleiding van bij de replie ken nog gemaakte ppmerkingen zei minister STAF o.a. dat het niet in de bedoeling ligt de diensttijd op twee jaar te brengen. De dienstplichtigen krijgen kerstverlof, daaraan kan niet een kerstgratificatie worden toege voegd. De eindstemming over de begrotin gen en stemming over de moties werd aangehouden tot hedenmiddag. Te half een is de vergadering geslo- politieke delinquenten had opgelost. De partij zal hem blyven eren als een landsdienaar, die zich geheel voor zijn land en volk gegeven heeft. Een zoon van de overledene dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. In het bijzonder richtte hij zich tot de vertegenwoordiger van H, M. de Koningin en de leden van het corps diplomatique. Op het kerkhof waren behalve de vele reeds genoemde autoriteiten nog aanwezig oud-minister dr Gielen mr. Roosjen en de heer Stapelkamp namens de A.R. Tweede Kamerfrac tie en mr Van Walsum en de heer C. Woudenberg namens de Eerste Ka merfractie van de P.v.d.A. DR. HUGENHOLTZ SCHETST WETSONTWERP. Dr. M. W. Hugenholtz, president van de Wereldfederatie tot bescher ming van dieren, heeft de minister van Justitie een ontwerp voor een dierenbeschermingswet toegezonden. Vele jaren reeds hebben dierenbe schermer» op zulk een wet aange drongen omdat de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht niet voldoende blijken om de dieren mishandeling in ons land met vol doende kracht tegen te kunnen gaan. Het ontwerp van dr. Hugenholtz is bedoeld als een schets, waarin de grote lijnen zijn aangegeven. Een dame, die zich vergiste EEN HARMONIE VAN „KRUIS EN ROZEN" Onder stromende regen werd gis terenmiddag het stoffelijk overschot van minister Van Maarseveen in het graf neergelaten. Aan de geopende groeve sprak al lereerst minister-president dr W. Drees. Minister Van Maarseveen, aldus Z. Exc. heeft het land gediend onder buitengewoon moeilijke omstandig heden in een verscheidenheid van arbeid. Hij is vijf jaar minister ge weest van een land, dat zich na de oorlog had op te richten. Door scherpzinnigheid en weloverwogen adviezen is hij van grote waarde ge weest. Met een volledige overgave heeft hij deze zware taak op zich ge nomen. Minister Van Maarseveen heeft zonder twijfel veel geleden on der de wijze, waarop speciaal ten aanzien van de oplossing van het In donesisch probleem over hem ge oordeeld werd. Hij had een gevoelig hart, al gaf hij daarvan tegenover ons nooit blijk. Wij zijn deze trouwe dienaar van de Kroon zeer dankbaar en zijn plaats zal moeilijk op gelij ke wijze te vervullen zijn. Na de toespraak van dr. Drees sprak mr. Visser namens de ambte naren. Hij wees op het uitzonderlijk intellect van minister Van Maarse veen, die hij noemde een kroonju- ris van de hoogste orde. Achter zijn speelse geest ging het warm-kloppend hart van een zeer gelovig mens schuil. Een groot mens is met hem heengegaan. Mr. dr. L. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, sprak mede namens de voorzitter van de Eerste Kamer en haalde het woord van de dichter aan: „Een kruis met rozen is 's mensen lot". De liefde voor God en zijn gezin heeft hem kruis en rozen tot een harmonisch geheel doen maken. Hij was bovenal een goed en godsdien stig mens. Zoals ook hij het leed ge dragen heeft, zullen ook wij dit doen. Hij heeft altijd hoge idealen gehad. Kinderen aldus de spreker, neemt de herinnering aan Uw vader mee als een lichtend voorbeeld, vooral in zijn verhouding tot God, het vader land en de evenmens. Toespraak Andriessen. De heer W. J. Andriessen, voor zitter van de Kath. Volkspartij, her innerde aan het vele, dat de heer Van Maarseveen voor de K.V.P. deed. Ook spr. wees op het bewogen hart, dat minister Van Maarseveen bezat en als voorbeeld daarvan noem de hij de wijze, waarop de overleden bewindsman het probleem van de Een half uur later dan met het oog op het getij was bepaald is gis termiddag de „Willem Ruys" naar zee vertrokken, teneinde opnieuw een reis naar Indonesië te onder nemen. Het oponthoud was veroor zaakt door een dame uit Harlingen, die zich in het vertrekuur had ver gist en met haar twee kinderen op zich liet wachten. Dank zij de ser vice van de Lloyd behoefde zij niet achter te blijven. Het los komen van de wal ging ditmaal niet zonder schrammen ge paard. Nauwelijks hadden de sleep boten het gevaarte vrij gekregen, of de straffe wind liet zich gelden en sloeg het schip op de kant terug, wat enige schade aan de kade ver oorzaakte. De prins van Solo, Z.H. Mangkoe- nogoro VII, die met zijn echtgenote de reis zou meemaken, had op het laatste moment afgezegd, omdat naar verluidt, de Indonesische regering hem verzocht had nog enige tijd in Neder.and te blijven. Wat wel aan boord is gekomen iseen kerstkrans. Die zal in de ijskast bewaard worden, om met Kerstmis aan een bepaalde passagier te worden cadeau gedaan namens een Nederlandse familie. De Kerst- en Nieuwjaarscorres pondentie heeft enorme afmetingen aangenomen. Niet minder dan 350.000 kg. post gaat er mee. Met deze reis van de „Willem Ruys" gaat opnieuw een aanzienlijke verhoging van de bunkerprijs in het sterlinggebied in. De verhoging va rieert naar gelang de havens en ligt Gezinsverbruik niet gestegen Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 samengesteld per 15 October 1951. Het totaal-indexcijfer bleef we derom gehandhaafd op 121. Het indexcijfer voor de voedings middelen onderging van 15 Septem ber op 15 October een stijging van 1 punt, die voornamelijk is toe te schrijven aan een sterke prijsstijging van eieren. Een aantal kleine prijs stijgingen en -dalingen was van wei nig invloed op het totaalcijfer. De prijsdalingen bij de groepen kleding, schoeisel en woninginrich ting en huisraad zetten zich voort. AIIp schepen bereikbaar (Van onze speciale verslaggever). 1 ter had de heer Neher een radio-te lefonisch gesprek met de heer Klein Ruige winden en regenjachten voe-1 van Willigen, die aan boord van de ren boven de haven van IJmuiden, toen het marine vaartuig „Vander- steng" deze middag vele autoriteiten van de wal overbracht naar het tweede Sluiseiland, waar de opening van het nieuwe gebouw van het Rijksstation Scheveningen-Radio plechtig zou geschieden. In verband met de begrafenis van zijn ambtge noot Van Maarseveen was Z.Exc. H. H. Wemmers, minister van Verkeer en Waterstaat, persoonlijk verhin derd de officiële openingshandeling te verrichten. Zijn plaatsvervanger was de heer Neher, directeur-gene raal van de PTT., die niet slechts de betekenis van dit Rijkskuststation verklaarde, maar tevens dank bracht aan hen, die aandeel in de bouw hadden, met name dr. Emmen, direc teur van de Rijksgebouwendienst. Toen haalde de heer Neher een schakelaar over, waardoor de auto matische seingever in werking werd gesteld. Op datzelfde ogenblik wer den alle Nederlandse schepen op zee, die juist luistertijd hadden, in kennis gesteld van de ingebruikneming van de nieuwe apparaten. Even la- sleepboot „Oceaan juist een proef tocht maakte en de opening had op gevangen. Verder heei. de heer H. Th. de Booy, directeur van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij dit nieuwe Rijkskust- ders in werking, waardoor maximaal met meer schepen tegelijk te kun nen werken, werd in 1926 het ont- vanggedeelte van het kuststation overgebracht naar IJmuiden, van waaruit de zenders „gesleuteld" en „besproken" worden. Thans kan het station in zijn nieuwe vorm in ver binding treden met schepen, waar ter wereld zij zich ook bevinden. Scheveningen-Radio houdt zich ook bezig met het overspreken van tele grammen en met het doorverbinden van abonne's. Alleen reeds in 1950 werden niet minder dan 280.917 radio-telegrammen verzonden en 44.969 radio-telefoongesprekken ge voerd. Daardoor werd dit kuststa tion het tweede van de wereld. Er zijn niet minder dan zeventien zen- station ook een aanwinst voor koopvaardij genoemd. Hij besloot met een aardige woordspelen op het bekende roepsein van Scheveningen- radio: PCH: „Paraat, correct, vaar dig". Gesleuteld en besproken" door de zenders. Tijdens een rondgang door het nieuwe gebouw heeft de heer C. van Geel, directeur van dit filiaal van Scheveningen radio, ons er aan her innerd, dat Nederland een der oud ste kuststations ter wereld bezit. Doch Scheveningen heeft thans nog slechts zijn zenders over met de uit zee goed zichtbare zendantennes. In verband met de groei van het ver keer en de noodzakelijkheid, het zend- en ontvangstation te scheiden, I teneinde zonder onderlinge storing met 17 schepen tegelijk kan worden gewerict. Op het station zijn negen tig mensen werkzaam, onder wie vrouwelijke radio-telefonisten, die hier het eerst waren. Met tal van grote kantoren in onze havengebieden staat het nieuwe kuststation in verbinding, waardoor het zijn dienende en beveiligende taak nog beter kan vervuilen. IJmui den kreeg een belangrijke verbete ring in het radio-contact tussen schip en wal. De vorm van het bouwwerk is aangepast aan de eisen der radio-techniek; het architecto nisch karakter is in overeenstemming gehouden met dat van de grote Noor- dersluis. Die sluis zijn de bij deze plechtig heid genodigde journalisten met het tussen de sh. 7/6 (Balikpapan) en sh. 31/6 (Bombay). Dit scheelt voor een reis van de „Willem Ruys" 32.000 of in een jaar twee ton, Ministers vliegen naar Rome Gisteravond is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stik ker van Schiphol naar Rome ver trokken om deel te nemen aan de NATü-conferentie (Noord-Atlanti sche Organisatie). „Wif zullen in Rome", zo zeide hij, „niet tot beslissingen komen. De conferentie heeft voornamelijk ten doel de ministers der diverse lan den de gelegenheid te geven kennis te nemen van allerlei voorlopige rapporten, waarover uiteraard ook er.ige discussie zal worden gevoerd. Eventuele beslissingen zijn niet te Eerwachten voor een volgende ver gadering, die mogelijk eind Januari zal worden gehouden". Minister Lieftinck vertrekt van daag naar Rome, minister Staf Za terdag. Of minister van den Brink ook aan de besprekingen te Rome zal deelnemen zal afhangen van de agenda. WONINGBOUW. De raad van Haarlem heeft giste ren het voorstel goedgekeurd tot het uitschrijven van een woningbouwle ning van vijf millioen gulden met een waarvoor geen enkele compensatie looptijd van zestien jaar en verdeeld in de passageprijs wordt gevonden, in stukken van 500 en 1000. Vervoer van emigranten Met ingang van 1 Januari 1952 is er een nieuwe regeling getroffen voor het vervoer van emigranten naar de verschillende landen. De Regering heeft besloten voor het vol gend jaar ook een aantal charter vluchten per K.L.M. in te voegen zo wel naar Canada als naar Australië en Nieuw Zeeland. De prijzen voor de passage per vliegtuig zullen gelijk zijn aan de ta rieven voor de bootreis. Voor Austra lië en Nieuw Zeeland zullen de pas- sagekosten 1550 gulden bedragen voor volwassenen. Voor kinderen is ROND ONS DAGELIJKS BROOD. In Nederlandse bakkerskringen is grote opschudding ontstaan door een recent bericht, waarin wordt ge meld, dat van overheidszijde geen wijziging zal worden gebracht in het beleid ten aanzien van prijs en sa menstelling van het volksbrood. De Nederlandse bakkersbond kan zich namelijk niet voorstellen, dat op dit punt reeds een definitieve beslissing zou zijn gevallen. Naar de mening van de Nederlandse bakkersbond zou althans de kern der wensen van de bakkers, te weten, dat de verkoop prijs van het volksbrood tenminste gelijk moet zijn aan de kostpiijs van dat brood, ingewilligd moeten wor den, aangezien op het volksbrood aanzienlijke verliezen worden gele den. Het verlies bedraagt volgens kostprijsberekeningen gemiddeld over het gehele land ruim één cent per brood. Toen in het verleden de prijs van het volksbrood werd vastgesteld on geveer gelijk aan de toen geldende kostprijs, was de verhouding in ver- de prijs eveneens gelijk aan de boot tarieven, zoals die voor de verschil lende categorieën kinderen gelden. De reeds bestaande prijs van 1250 gulden voor slaapzaal-accomodatic blijft gehandhaafd. Voor Canada wordt de passage- prijs per vliegtuig 636 gulden, zijn de de hutaccommodatieprijs per boot, vermeerderd met het bedrag, dat het vliegen in Canada op de treinkosten bespaart. Vrijdom van bagage, die normaal op een schip wordt genoten, zal ook bij het ver voer door de lucht van kracht zijn. SCHIP OP MIJN GELOPEN 3 schepen in moeilijkheden Driemaal zijn gisteren reddings boten vanuit Nederland uitgevaren om assistentie te verlenen aan sche pen in nood. De eerste maal betrof het de 630 ton metende Steinblutt uit Hamburg, die op een mijn gelo pen was. Aan boord was brand uit gebroken en alhoewel het schip op eigen kracht het lichtschip Terschel- lingerbank wist te bereiken werd de bemanning van boord gehaald, daar het vaartuig in zinkende toestand verkeerde. Men vermoedt, dat het schip buiten de geveegde route ge varen heeft. De Engelse kustvaarder Stream- fisher geraakte in moeilijkheden door machineschadc. Een reddings boot en een sleper voeren uit ter assistentie, doch het schip wist op eigen kracht de haven van Scheve ningen te bereiken. Als derde geraakte het Duitse mo- bruik tussen het volksbrood en an- tortankschip Krautsand stuurloos, dere broodsoorten half om half. De tengevolge van het breken van het bakker vond dus enige compensa tie op gebrek aan verdienste op het volksbrood, in de verkoop van ande re broodsoorten. Het verbruik van het volksbrood is echter tot 60 pet. van het totale verbruik gestegen. Bo vendien zijn de productiekosten om hoog gegaan. Hierdoor zijn tal van bakkerijen in een uiterst benarde positie geraakt. Sommige bedrijven, die vrijwel uitsluitend volksbrood verkochten, hebben de strijd al moe ten opgeven. Televisie-kijkaeld f 2.50 per maand Het kijkgeld voor de eigenaars van kabelschip „Poolster" doorgevaren ^J®,^®10^®11®,11, vermoedelijk voor een tochtje op de waarlijk woe- lige zee. Het was interessant, maar tooh zeker niet een pretje om bij zulk Novemberweer buitengaats te varen Sscfreuenitufefi-iadia geopend Groei en activiteit van het kusttfation SCHEVENINGEN RAOiO Het nieuw gebouwde ontvangstation van Scheveningen-Radio op het Tweede Sluiseiland te IJmuideq is Donderdag door de directeur-gcfte- raal van de P.T.T., ir. L. Neher, officieel geopend. Het eerste radiotele- fonisch contact vanuit het nieuwe ontvangstation met alle zeeschepen met radio aan boord. Minister Neher achter een zend- en ontvanginstal- latie. ƒ2.50 per maand bedragen. Een wets ontwerp, waarin de televisiebijdrage op dit bedrag wordt vastgesteld, is in vergevorderde staat van voorbe reiding, zegt de staatssecretaris van O. K. en W. in een nota. Volgens dit ontwerp zal het staatsbedrijf der PTT met de inning van het kijkgeld worden belast. Voorts blijkt uit de nota dat de Ne derlandse Televisie Stichting zich heeft bereid verklaard een bepaald gedeelte van de zendtijd (waarschijn lijk een vierde gedeelte) te besteden aan een algemeen programma dat door de Stichting wordt verzorgd en waarvoor de omroeporganisaties ge zamenlijk de verantwoordelijkheid dragen. roer. Een sleper zal trachten het naar Rotterdam te brengen. Bestuurder van kap gegleden Gistermiddag omstreeks vier uur is een auto tussen Den Dungen en 's-Hertogenbosch in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. Vermoed wordt, dat de wagen ofwel geslipt is ofwel tegen een vcrkeerspaaltje is gereden ten gevolge waarvan hij over de weg schoof en in het water terecht kwam. Aanvankelijk bleef het wagentje drijven en kon de bestuurder zich naar buiten werken tot op de kap. Reddingspogingen, welke eerst schenen te slagen (omstanders heb ben de man nog iets toegeworpen) faalden evenwel. Bij een poging, een toegeworpen voorwerp te grijpen, gleed de bestuurder van de kap en verdween in het water. Betrekkelijk spoedig waren de geneeskundige dienst en de Bossche brandweer ter plaatse. De wagen is tegen zes uur opgetakeld. Het slachtoffer, de hoer J. B. Borstlap uit 's-Gravenmoer, kon niet worden gevonden. Een kantelend wagentje waarop zich een kabel rol bevond, was oor zaak dat de 25-jarige F. Wyers uit Well bij Venlo door de kabelrol ge troffen werd. Hij otverleed vrij spoe dig. f15.000juwelen gestolen in Amsterdam Hedennacht hebben inbrekers we-pen, zoals tafelzilver, ongemoeid lie- derom een bezoek gebracht aan het ten. Vondelpark-paviljoen en wederom hebben zij een aanzienlijke buit juwelen en sieraden weten te be machtigen. Het huis, dat ditmaal met een bezoek „vereerd" werd, was de villa van een bankdirecteur, welke woning achter op de vijver van het Vondelpark uitkomt. De buit be draagt 15.000 gulden aan juwelen en kostbare sieraden en evenals de vo rige maal, ontbreekt van de daders ieder spoor. Zover als men heeft kunnen nagaan, zijn de inbrekers binnengedrongen door het vernielen van een glas-in-lood raam, dat zich op ongeveer anderhalve meter hoog te in de muur bevindt. Zij hebben alle vertrekken van het huis door zocht, maar zich tevreden gesteld met een klein doosje kostbaarheden, terwijl zij andere waarde-voorwer- Familie afwezig. Alhoewel de daders blijkbaar re kening gehouden hebben met de mo gelijkheid, dat zij in hun bedrijf ge stoord zouden kunnen worden zij hadden hun aftocht zorgvuldig ge dekt hebben zij ongestoord kun nen handelen, daar de bankdirecteur zelf in het buitenland vertoeft en zijn echtgenote op bezoek was bij ccn schoondochter. Het dienstmeisje had een vrije avbnd en ontdekte bij haar thuiskomst om een uur of elf het misdrijf. De recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en meent te kunnen verklaren, dat deze diefstal geen verband houdt met de juweel- diefstal, die enkele dagen geleden in dezelfde omgeving bedreven is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7