S)e CöidóeGoti/fca/nt Met Kerstmis vrede in Korea West-Duitsland sluit zich bij het Westen aan OVEREENSTEMMING OVER DE BESTANDSLINIE Toch een bevredigend resultaat MUZtEKKLOKJES OVEREENSTEMMING MET DE GROTE DRIE Accoorden nog dit jaar getekend? De a.s, conferentie Truman-Churchill VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 43.t« JAARGANG No. 12442 Het woord „OVEREENSTEMMING" staat weer in de krant! Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HUURBELEID men op een onderwerp, waar- over wij op deze plaats al eens iets meer hebben gezegd en wel op de huren. Bij de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting, welke verleden week zijn gehouden, is daarover het een en ander gezegd door de heer Andriessen, wat culmi neerde in een motie, waarin ge vraagd werd of een geleidelijk aan passen van de huren aan een econo misch verantwoord huurniveau niet een der noodzakelijke middelen moet zijn om een voorziening in het wo ningtekort mogelijk te waarborgen. De heer Andriessen heeft dit toe gelicht met de mededeling, dat er nu reeds gemiddeld vijf gulden per week op nu te bouwen woningen moet worden gesubsidieerd, dat be tekent dus 15000 x 5 gulden óók voor ieder volgend jaar. Hij heeft ge vraagd: als er in de sector electrici- teit naar kostprijstarieven wordt ge streefd, moet dat dan ook niet ten aanzien van de huren geschieden? Is hier reden voor een principieel an ders georiënteerd beleid? Nu heeft de heer Andriessen daar bij duidelijk gezegd, dat dit natuur lijk niet plotseling zal kunnen ge schieden en dat dit zal moeten wor den nagestreefd over een periode van bijvoorbeeld vijf jaren. En daar naast zullen dan de mogelijkheden van compensatie dienen te worden nagegaan. Maar als hij de vraag stelt of er in deze sector reden is voor een principieel anders gericht beleid, dan zouden wij voorlopig daarop toch bevestigend willen antwoorden. CR zit immers aan deze kwestie niet alleen een economische kant maar ook een sociale kant en zelfs meer dan één sociale kant. De heer Andriessen heeft dat óók gezien, toen hij de kwestie der compensatie stel de. De sociale kanten, welke aan dit probleem vast zitten zijn op de eer ste plaats het bevorderen van de woningbouw, welke door te lage hu ren aanmerkelijk kan worden ge remd, maar op de.tweede plaats de lonen van grote groepen der bevol king, die een huurverhoging moeilijk of in het geheel niet zullen kunnen dragen. Wij denken daarbij vooral aan de grote arbeidersgroepen en aan de middengroepen uit de bevol king, kortom aan allen met vaste in komens, die nu reeds op de rand van hun bestaan leven. De heer Andries sen heeft juist andersom gerede neerd, toen hij het aldus stelde het Kuurprobleem is méér dan een loón- probleem. Hij zeide dit in aansluiting op zijn waardering voor het werk, waarmee de commissie bezig is, die dit pro bleem heeft te onderzoeken. Maar hierin komt de voorkeur reeds om de hoek kijken, welke de heer An driessen heeft. Men kan niet zeggen, dat hij aldus de economische kant van de kwestie stelt boven het ciale probleem, dat eraan vast zit, maar men krijgt toch lichtelijk het gevoel, dat hij het economische vraagstuk toch belangrijker acht. Waarnaast echter weer moet worden getuigd, dat hij het economisch al dus stelt, ook met het oog op één der beide sociale kanten, die wij noem den, namelijk: de woningbouw. MU geven wij onmiddellijk toe, dat de woningbouw een der ernstig ste sociale én morele problemen is, waarmee onze maatschappij heeft te worstelen, zelfs, dat voor de oplos sing van dit probleem grote offers zullen moeten worden gebracht. Maar men mag zioh toch nog wel eens bedenken, voordat men deze offers vraagt juist van die groepen, die deze het minste kunnen dragen, namelijk van de arbeiders en de mid dengroepen, die door de huurverho ging het ernstigst zullen worden ge troffen. Bij het zoeken naar de middeler hoe men uit deze verschrikkelijk! impasse zal kunnen geraken, mogen de gevolgen van de huurverhoging voor deze groepen niet minder wor den aangeslagen dan de eveneens onrustbarende gevolgen van het te kort aan woningen. De minister-president heeft er in zijn antwoord dan ook aan herinnerd, dat bij een rendabele woningbouw de huren van arbeiderswoningen met 6.a 6.50 zouden moeten stijgen. Dit zou zeer ernstige repercussies hebben, ook als men deze stijging in de lonen volledig zou compenseren. Daardoor zouden immers de prijzen weer stijgen, waarvoor ook weer een compensatie zou worden verlangd, met alle gevolgen van dien voor de export en voor het Nederlandse volk zelf. Daarom is dit vraagstuk in stu die gegeven aan de lonen en prijzen- commissie en daarna zal het worden voorgelegd om advies aan de So ciaal-Economische Raad. Dit vraagstuk is nu eenmaal een zaak met zeer vele facetten, waarvan het ene niet minder belangrijk is dan het ander. Geen enkel van deze facetten mag daarbij uit het oog worden verloren. En juist daarom haden wij het juister geacht, indien de heer Andriessen bij het formuleren van zijn motie de vraag over het aanpassen van de hu ren aan een economisch verantwoord huurniveau iets anders zou hebben geredigeerd en zou hebben gespro ken van een sociaal economisch ver antwoord huurniveau. Al staat het ook bij ons vast, dat deze katholieke afgevaardigde het sociale aspect zeker niet uit het oog zal verliezen. De hoop op een vredige Kerstmis in Korea is herleefd. Vandaag bereikt ons nl. het heugelijke bericht, dat de onderhandelaars te Panmoendjon het eens geworden zijn over een algehele oplossing van de kwestie der afbake- ningslijn. Vanmorgen werden twee besprekingen tegelijk gevoerd. In de ene tent besprak de subcommissie de laatste bijzonderheden van een over eenkomst voor de wapenstilstandslinie, in een andere tent bogen tien staf officieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige frontlijn vast te leggen. Beide bijeenkomsten duurden een half uur ongeveer, waarna zij werden geschorst tot vanmiddag. NA ZOVELE MAANDEN e V.N.-afgevaardigde-n hebben het communistische voorstel aan vaard om, als een wapenstilstands overeenkomst niet binnen dertig da gen zal zijn bereikt, de bestandslijn pas te herzien op het ogenblik, dat de delegaties klaar zijn om de be standsovereenkomst te tekenen. Tot op heden had de V.N.-delegatie geweigerd een permanente bestands lijn vast te stellen uit vrees, dat dit een militaire druk zou opheffen die zij noodzakelijk achtte om rekken van de besprekingen op andere pun ten te voorkomen. De woordvoerder van de V.N., ge neraal Nuckols, heeft echter ver klaard, dat de vandaag bereikte overeenstemming de V.N. alles zou geven, wat zij sedert het begin van de onderhandelingen in Juli j.l. heb ben geëist. DE LAATSTE GEVECHTEN? Het achtste legerkorps heeft Vrij dagmorgen gemeld, dat de troepen Luxe Wekkerklokjes Reiswekkers met étu! Fa. JAN M. PIERROT Maarsmanstecg 21, Tal. 20778 DE C-47 NEERGESCHOTEN? Volgens onbevestigde berichten is het Amerikaanse C-47 transportvlieg tuig, dat op een vlucht van München naar Belgrado wordt vermist, boven Roemenië neergeschoten. Iemand ,die uit Boekarest te We nen is aangekomen, heeft de Ameri kaanse ambassade aldaar verteld, gezien te hebben dat het Amerikaan se vliegtuig werd neergeschoten. Van de vier leden der bemanning werd er één ernstig en werden drie licht ge wond, aldus deze ooggetuige. De Amerikanen zijn door de Roemeense autoriteiten gevangengenomen. Tot dusver is de Amerikaanse am bassade te Wenen er niet in geslaagd de juistheid van deze mededelingen te controleren. der verbondenen ten Westen en Zuid westen van Tsjorwon zware aanval len hebben afgeslagen. De tegen stander slaagden er ondanks zware aanvallen op verschillende vooruit geschoven stellingen der verbonde nen slaagden er niet in, door de li nies heen te breken, aldus dit com muniqué. De ramp van de Po-vlakte Daverende ontploffingen werden gisteren in de Po-vlakte gehoord. Terwijl duizenden soldaten en vrij willige helpers druk in de weer wa ren nieuwe lozingskanalen te graven en nooddijken op te werpen, had den genietroepen enkele dijken langs de rivier de Po laten springen. Men hoopt zodoende de nieuwe vloed golf, die van de bergen van Piemont naar de Adriatische Zee afzakt, zon der al te veel rampen te kunnen lo zen. Het meer van Lugano is thans tot op ongeveer veertig meter buiten zijn oevers getreden. In de stad Lu gano staat het water ruim drie me ter hoog. De winkels in het centrum van de stad kunnen hun klanten slechts door de vensters op de eer- si e verdieping bedienen; vele andere zaken moer'Ji geheel sluiten. Er is tot dusverre nog peen melding, ge maakt van slachtoffers. DE NIEUWE VLOEDGOLF. De nieuwe vloedgolf, die langs de door de regen gezwollen Po in de richting van de Adriatische Zee stroomt, heeft in de benedenloop van de Po nieuwe breuken-in dijken veroorzaakt, waardoor opnieuw dui zenden personen uit hun huizen zijn zijn verdreven en de schade aan het geteisterde gebied bij de Adriatische Zee nog wordt vergroot. Donderdagavond zijn op acht pun ten de dijken onder de enorme druk van het water doorgebroken. De in woners van zeven dorpen, die in de loop van de nieuwe overstroming liggen, werden gewaarschuwd zc spoedig mogelijk hun huizen te ver laten. Velen waren reeds eerder weg getrokken toen ingenieurs bekend maakten, dat zij de dorpen wilden opofferen om het aflopen van het overstromingswater naar zee te ver gemakkelijken. Zij hadden op ver schillende punten in de dijken springstof aangebracht, doch voor zij die tot ontploffing konden brengen braken de dijken onder de druk van het water. WISJINSKI SPREEKT ZATERDAG De Sowjct-minister van buitenland se zaken, Andrej Wisjinski, zal Za terdag in de bijeenkomst van de po litieke commissie der V.N. antwoor den op het ontwapeningsplan der drie Westelijke grote mogendheden. Moskou waarschuwt Rusland heeft Syrië gewaarschuwd, dat het de vorming van een defensie commando voor het Midden-Oosten beschouwen als een vijandige daad, gericht tegen de Sovjet-Unie. Aldus een woordvoerder van het Syrische ministerie van Buitenland se Zaken over da inhoud van de nota, die gisteren door de Russische onder-minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, is overhandigd aan de vertegenwoordigers van de lan den van het Midden-Oosten. Met teqentpwcacfiutióten 4^ C-46 „Commando's van het troepentransport parachuteren gevechtstroe pen tijdens luchtoefeningen in Zuid-Korea. Ongeveer 3.000 parachutisten van de strijdkrachten der Verenigde Naties zijn van Japan naar het Ko reaanse oefengebied overgebracht. r\E MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN der Westelijke Grote U Drie hebben met de Westduitse kanselier Adenauer overeenstemming bereikt over het op basis van gelijkheid opnemen van West-Duitsland in de Europese gemeenschap, welke gemeenschap zelf weer deel uitmaakt van de groeiende Atlantische gemeenschap. De overeenkomst zal nog niet getekend of gepubliceerd worden, daar de vier regeringen van mening zijn, dat zij moet worden aangevuld met een aantal conventies, waarin bepaalde belangrijke punten meer in detail worden geregeld. Als het al gemene accoord en de bijbehorende conventies van kracht worden, zal het bezettingstatuut, op grond waarvan de bezettende mogendheden het recht hebben zich te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden van de bondsrepubliek, komen te vervallen en zullen de geallieerde hoge com missie en de bureaux van de provinciale commissarissen worden afge schaft. DE BEZETTING BLIJFT De drie bezettende landen zullen slechts die rechten behouden die no dig zijn met het oog op de bijzondere internationale betekenis van Duits land. Het is in het belang van de vier landen dat deze rechten blijven be staan. Zij betreffen het stationneren van troepen in Duitsland, de veilig heid van deze troepen, Berlijn en kwesties die Duitsland als geheel be treffen. De vier ministers zijn het er over eens, dat het hoofddoel van de poli tiek van hun regeringen een vredes regeling voor het gehele Duitsland is, tot stand gekomen door vrije onder handelingen tussen Duitsland en zijn vroegere vijanden. Ook de definitie ve vaststelling van de grenzen moet ffieyiafenfo aan Miniötex J. M. aan Maatóeueen Onder hijzonder grote belangstelling van officiële zijde zowel als van de. Utrechtse bevolking, is Donderdag het stoffelijk overschot van mr. J. H. van Maarscveen, de Zondagnacht overleden minister van Binnenland se Zaken, ten grave gedragen. Aan de groeve op de R.K. begraafplaats te Utrecht: rechts naast minister president Drees (midden), de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckhart. Daarnaast de vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr. dr. D. D. Huurdeman. wachten op een dergelijke regeling. Gestreefd zal worden naar een ver eniging van Oost- en West-Duitsland. Het algemene verdrag tussen de Westelijke geallieerden en West- Duitsland, dat de voornaamste princi pes inhoudt van de toekomstige be trekkingen, kan slechts in werking treden tezamen met de aanvullende conventies en het verdrag van oprich ting van een Europese verdedigings gemeenschap. Adenauer zeer tevreden. Adertauer heeft verklaard zeer te vreden te zijn over het bereikte re sultaat. Hij zei op een persconferen tie, te hopen, dat het algemene ver drag, de bijlagen en het accoord over de Duitse bijdrage tot de verdediging vóór het einde van het jaar in wer king zouden kunnen treden. De over eenstemming van thans, aldus de bondskanselier, is van grote politieke betekenis, niet alleen voor Duits land, maar ook voor Europa en voor de gehele wereldsituatie. De algemene overaenkomst, de conventies en de overeenkomst over het Europese leger moeten als één geheel worden beschouwd. Hij zei dit in antwoord op de vraag of de nieu- overeenkomsten in werking zou den kunnen treden zonder volledige overeenstemming over het Europese leger. Socialistische critiek. Vooraanstaande leden van de West duitse socialistische partij, zo wordt uit Bonn gemeld, hebben de te Pa rijs bereikte overeenstemming als „terreinverlies" gekenschetst. Zij be treurden het, dat Adenauer er in had toegestemd de drie onderwerpen (ont binding van het bezettingstatuut, de contractuele verplichtingen tegen over de geallieerden en de deelne ming in de verdedigingsgemeenschap) aaneen te koppelen. De souveroiniteit zou niet worden hersteld aangezien de geallieerden bepaalde rechten zoti- den behouden. In een communiqué van Bucking ham Palace wordt meegedeeld, dat koning George de Westduitse kanse lier Konrad Adenauer 7 December zal ontvangen. Adenauer brengt van 3 tot 8 De cember een bezoek aan Engeland, op uitnodiging van premier Winston Churchill en Eden. Meer zeggenschap voor Engeland OP 3 JANUARI zal de conferentie tussen Winston Churchill en presi dent Truman beginnen, de belangrijkste bespreking tussen Groot- Brittannië en Amerika sedert het einde van de oorlog. In de gedachten- wisseling tussen de beide staatslieden zal een alles overheersende plaats innemen de drang van de Britse regering om meer zeggenschap te krijgen bij het bepalen van gemeenschappelijke politiek tegenover Rus land. Churchill, zo wordt algemeen aangenomen, wenst meer toezicht van Britse zqde op het gebruik van de Amerikaanse bases in Engeland. De Britse premier heeft er enige weken geleden reeds op gwezen, dat zijn land in een luchtoorlog zeer kwetsbaar is en tot dusver berust het gebruik van de Amerikaanse luchtbaseb in Engeland op de onge schreven overeenkomst, dat de Ver enigde Staten geheel alleen kunnen beslissen, of en wanneer zij hun bom menwerpers, die in Engeland zijn ge- sitationneerd, tegen een derde mo gendheid zullen gebruiken. Daarmee kan Groot-Brittannië dus in een oor log worden gesleept, zodra zich een plotselinge botsing tussen Amerika en Rusland voordoet en zonder dat de Britse regering enige matigende invloed kan uitoefenen. In die toe stand zou Churchill wijziging willen brengen. De Britse premier vértrekt op 29 December aan boord van de Queen Mary, in gezelschap van Anthony Eden, minister van buitenlandse za ken, Lord Ismay, minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, en Lord Cherwell, de atoomexpert. Na Washington zullen de vier Britse staatslieden doorreizen naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese premier St. Laurent. Eendracht maakt ook de kleinen sterk, tweedracht zelfs de sterken zwak.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1