V N. kunnen niet gemist worden Stemmenstroom stijgt stormachtig QenetaaE Juin in MedetCand WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 DE LEtDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, welke werd bijgewoond door het nagenoeg vol tallige kabinet, hebben gistermiddag de kamervoorzitter, dr Kortenhorst en de minister-president, dr Drees, de Zondag overleden minister van Binnenlandse Zaken mr Van Maarse- veen herdacht. Daarna zijn de algemene beschou wingen over de begroting van het departement van Buitenlandse Zaken voortgezet. Kamer en diplomatie De heer BURGER (Arb.) de ver houding parlement-ministerie be sprekend, meende, dat het van be lang zou zijn als de minister zich verenigde rrtst de opvatting van het rapportVan Eysinga, dat de Kamer het recht van controle heeft ook op het buitenlandse beleid en dat de in- Toed van de Kamermeerderheid op t beleid erkend moet worden. Is de minister zo vroeg spr. na de verklaring van Churchill inzake Spanje nog zo positief van mening, dat de opneming van Spanje in de Atlantische gemeenschap niet waar schijnlijk is? Volstrekte mislukking De heer WELTER (KNP) zeide het van veel belang te achten, dat de minister zich veel in het buiten land laat zien, omdat daardoor wordt voorkomen, dat ons land over het hoofd wordt gezien. Het weren van Spanje was hem onbegrijpelijk. Voorts uitte hij zijn bezorgdheid er over dat Noord-Amerika een lei dende rol speelt in de internationale samenwerking. Naar zijn oordeel is de instelling van de V.N. een vol strekte mislukking geworden; er schuilen z.i. grote gevaren voor de wereldvrede in. De heer GERBRANDY (AR) vroeg de aandacht voor de betekenis der oorlogsverklaring aan Japan. Mejuffrouw KLOMPé (KVP), op merkend, dat opbouw der defensie nog geen vrede brengt, betoogde, dat de taak van ons land is door con structieve gedachten de scherpte der tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en Rusland te verminderen. De V.N. kunnen naar haar oordeel niet worden gemist. De heer KORTHALS (VVD) meen de, dat 's ministers taak verlicht moet worden, hetgeen onder het oog kan worden gezien bij de a.s. kabi netsformatie.. Spr bepleitte de wen selijkheid er van, dat de regering zich met sympathie achter de ge dachte van een Europees leger stelt. De heer BRUUSIS SLOT (AR) meende, dat de minister geen enthou siasme weet te wekken voor zijn po litiek, welke berust op het samen gaan van Amerika en de Europese landen. In 's ministers politiek staat de Atlantische samenwerking voor op, maar spr meende.dat de Europe se samenwerking allereerst moet worden nagestreefd. De heer DE GROOT (CPN) be toogde, dat Sow jet-Rusland er geen machtspolitiek op nahoudt en de oor" log als de grootste misdaad be schouwt. De heer ROOLVINK (KVP) zeide STUDENTEN-LUSTRUM IN UTRECHT IN ROUW. Wegen het overlijden van mr. J. H. van Maarseveen, in leven ere- senator van „Unitas Studiosorum Rheno Traiectina", heeft de senaat van deze Utrechtse studentenver eniging besloten van iedere openba re manifestatie ter gelegenheid van het achtste lustrum, waarvan de viering Donderdag a.s. begint, af te zien, „gezien de grote verdiensten van de overleden staatsman voor de vereniging." De consequenties van dit besluit zijn, dat de serenades aan de rector-magnificus en aan de bur gerlijke autoriteiten op de zg. Oude jaarsavond op 20 November, alsme de de feestelijke intocht der reunis- ten op November, geen doorgang zullen vinden. De reünisten zullen op 22 November op het Centraal Sta tion worden ontvangen, waarna zjj zich op eigen gelegenheid naar de sociëteit Symposion zullen begeven. Na de lunch zal het lustrum op plech tige wijze in de Domkerk worden geopend. CADEAUSTELSEL VRAAGT MAATREGELEN. MINISTER VAN MAARSEVEEN IN TWEEDE KAMER HERDACHT. Bij de aanvang van de middagver gadering van de Tweede Kamer heb ben de voorzitter van de Tweede Ka mer mr. Kortenhorst en de minister president dr W. Drees mr. van Maar seveen herdacht, de minister van binrenlandse zaken, die gistei-nacht volkomen onverwacht aan een hart verlamming is overleden. Alle minis ters met uitzondering van de heren Mansholt en Van den Brink en de staatssecretarissen Blom, Goetzen en Cals waren daartoe naar de Kamer gekomen. De publieke tribune was geheel be zet Geen minister van de Kroon", zo mr. Koyrtenhorst, „heeft zoveel vei'guzing, zoveel kwaad gerucht, zo veel haat op zich geladen als hij, die in zijn openbare Teven nimmer ge zocht heeft naar goedkope populari teit, die geen staatsambt nodig had om een man van betekenis te zijn en wie de rust zo lief was. De moeilijkste taken heeft hij zich laten welgevallen uit verantwoordelijkheidsbesef, plichtsbetrachting, vaderlandsliefde en uit zijn zucht om God, Koningin land en volk te dienen Ik zie geen andere verklaring van zijn optreden in de Nederlandse staatkunde bij de keerpunten der historie, dan die van het volbrengen van een hardvochtige, veeleisende, zelfverloochenende i'oe- ping om een nederig en toegewijd di°naar en medewerker te zijn van de Goddelijke Voorzienigheid, die de bron en de oorzaak was van zijn diep ste religieuze overtuiging. In dienst van dat ideaal heeft hij zijn krachten verteerd en zichzelf geofferd. Het grote offer gebracht. Minister-president DREES klaarde, dat de regering diep ge schokt was door het plotselinge over lijden van minister van Maarseveen. „Wij hebben een ambtgenoot verlo ren, zo zei hij, die de publieke zaak vele jaren met volle toewijding en de inzet van zijn gehele persoon ge diend heeft. De heer Drees herinner de aan de moeilijke taken, waarmee d„f in het minister van Maarseveen belast is j (i|n tarief" geweest. Wij die met hem »n de mi-1 Opvoering van de arbeidsprestatie nisterraad hebber, gezeten, weten en dje js jn djt bedrijf reeds groot hoe hij hing aan de gedachte, dat al- geeft dus geen hoger loon. Daar- les beproefd moest worden om de bij staan de bakkersgezellen bij an- band tussen een zelfstandig Indone-1 dr.r(? bedrijfstakken ten achter, sië en„het Koninkrijk te bewaren. Hij r>,0 jonden hebben ook gevraagd wist, dat hij door de portefeuille var. om de instelling van een pensioen- Zeventig cent voor één liter melk Iedere huisvrouw zou de schrik om het hart slaan, als zij voor één liter melk zeventig cent moest betalen. De coöp. zuivelfabriek te Buinen (D.) moet bijna dit bedrag name lijk 68.93 cent betalen voor elke liter melk, die de veehouder Kame- ring te Buinen aan deze fabriek le vert aldus meldt „Trouw". De heer Kamering levert aan de fabriek melk van één koe. Deze melk heeft een vetgehalte van 12,2 pro cent. Het gemiddelde vetgehalte van de melk in Nederland is ongeveer 3,7 procent. Het is bekend, dat na de geboor te van een kalf de melk van de moe der-koe langzaam maar zeker een hoger vetgehalte krijgt. Dit kan vol gens deskundigen wel oplopen tot 9 procent. Nog nooit hebben de des kundigen echter gehoord van een percentage van meer dan 12. Daar de prijs, die de fabrieken voor de melk betalen, wordt berekend naar het vetgehalte, krijgt deze landbou wer bijna 70 cent voor één liter melk. Duizenden wilde ganzen vergiftigd Duizenden wilde ganzen, die de laatste jaren in groten getale liet rietland bij de Noord-Oostpolder ge bruikten als pleisterplaats in de win- De commissie van overleg van de Middenstandsvakcentralen waar in samenwerken de Koninklijke Ne derlandse-, de christelijke- en de ka tholieke Middenstandsbonden heeft er bij minister Albregst op aan gedrongen het cadeaustelsel aan wet telijke bepalingen te binden. De com missie verzoekt niet te wachten tot dat de P.B.O. tot stand zal zijn geko men. Tevens zijn in een onderhoud de liquiditeitsmoeilijkheden van de middenstand, de bepalingen over termaanden, zijn door muizentarwe, nisaüe^oo^de middenstand *inPde^R 1 B.O. besproken. j strooid, vergiftigd. j Door de geringe regenval van de nil II laatste weken, behield het gif lan- bakkersgezellen vragen! ger dan gewoonlijk zijn kracht en de noodlottige uitwerking is er in niet geringe mate door vermeerderd. Bovendien schenen de korrels dit keer een zwaardere dosis gif te be vatten dan anders het geval is. Behalve de duizenden ganzen zijn ook hazen, eenden, bonte kraaien en roeken door het eten van de giftige korrels gestorven. De vogels sterven eerst na lang durig lijden, daar het gif niet sterk genoeg is om de dood te veroorzaken doch een verlamming veroorzaakt van de poten en vleugels. De dieren kunnen geen voedsel meer zoeken en sterven een langzame hongerdood. loonsverhoging De besturen van de bonden van bakkersgezellen hebben in een on derhoud met minister Mansholt ge vraagd om een loonsverhoging van 19 procent voor hun leden, alsook om andere sociale verbeteringen. De bonden bepleiten de loonsver hoging vooral op grond van het feit, bakkersbedrijf werken „in tarief" vrijwel onmogelijk Overzeese Gebiedsdelen te aanvaar den grote offers zou moeten bren gen en dat hem teleurstellingen zou den wachten. Hij is echter de weg gegaan, die zijn plichtsbetrachting hem wees. De minister-president be sloot zijn toespraak, die evenals de en verhoging van de toes' /oor nachtarbeid. De vacantietoeslag dient.naar het oordeel van de gezel len in de bindende loon- en arbeids voorwaarden te worden omschreven. Verder is met de minister gespro ken over vermindering van het aan- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12 3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoon muziek; 13.35 Maastrichts Stedelijk orkest, NCRV: 14.00 Promenade-or kest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamermuziek; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gramofoon muziek; 19.05 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal ant woord; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Gevarieerd program ma; 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gramofoonmuz.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 „De Groenteman"; 9.35 Gramofoonmuz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Neder landse muziek; 11.30 Gramofoonmu ziek; 11.45 ,:Als ik mijn eigen secre taresse was.causerie; 12.00 Lichte muziek; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen; 12.33 Pianospel; 12.50 Finan cieel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.20 Dansmuziek; 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 In terview; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 Causerie; 14.45 Gramofoonmu ziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Me- tropole orkest; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Causerie: 19.05 AVRO-Allerlei en gramofoon muziek; 19.15 Spaanse muziek; 19.40 Rubriek van kunst en cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest en solis ten; 21.05 Ronde Tafel Discussie; 21.30 Amusementsmuziek; 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.0 Gramofoonmuziek. rede van mr. Kortenhorst staande i taj werkuren in de weken waafln door de Kamer en de Ministers werd christelijke feestdagen vallen er aangehoord, met een woord van mc- j OVer een nadere regeling van de toe- deleven aan de nabestaanden. ^]ag voor overuren De voorzitter schorste daarop de De p3troons zijn het over het alge vergadering voor enkele minuten. meen wel met deze voorstellen, maar de situatie in het bedrijf laat j verl -teringen niet toe. Tenzij de het te betreuren, dat Nederlajad bij broodprijs wordt verhoogd, vele belangrijke beslissingen niet Minister Mansholt heeft toegezegd aan de conferentietafel zit, maar in toestemming te zullen geven tot door- de wachtkamer. Nastreven der inte-berekening van de hogere kosten, die gratie van West-Duitsland is z i- zeer .-?an de verwerkelijking van enige gewenst. dezer verlangens verbonden zijn, De heer ZANDT (SG) gaf als zijn mits de Rijksbemiddelaars de voor oordeel kennen, dat de V.N. als stellen willen aanvaarden, vredesinstituut volkomen hebben ge- faald. Hij begreep niet, dat de AR en de CH daar achter staan. Instituten GENERAAL EISENHOWER IN ONS LAND. Generaal Eisenhower, is vanoch tend in ons land aangekomen. Hij be gaf zich onmiddellijk per auto van Schiphol naar Rotterdam. Kort voor generaal Eisenhowers toestel landde, arriveerde op Schiphol de Engelse luitenant generaal Harding, comman dant van de Britse troepen in Duits land, onder wiens commando de Ca nadese troepen komen te staan. Ook hij begaf zich onmiddellijk naar Rot terdam. Het Verkiezingsfront Letden en zyn rijke Omgeving dreigen in deze felle vcrkie>zingsstrijd aan de spits te komen. Lange tijd heeft de Partij voor Blijheid en Romantiek nier ernstige concurrentie gehad van 't gewest JUtrecht, maar uit de laatste berichten, die ons bereikten, menen we te mogen opmaken, dat Utrecht het tegen ons zal moeten afleggen. Om maar meteen met de deur in huis 1e vallen: Roelofarcndsvcen stuurde ons 103 stemmen, over de partijen als volgt verdeeld: WIM JANSEN 59; Merie 7; v. Tutte 6; Orkest zonder Naam 22 Gewone Man 5; Kobus Kuch 4. Roelofarendsveen schreef ons, dat dit slechts een zeer klein gedeelte was van de stemmen, door de Veenders uitgebracht. Maar velen hadden hun stem al voor het begin der actie rechtsstrceks op gestuurd. En mochten er per ongelukhet adres is: de heer P. Bak ker, Noordeinde 162. Zoeterwoude berichtte ons: „We hebben al 416 stemmen (waarvan 359 op Wim Jansen, 13 Kuch, 10 Gewone Man, 5 Merie, 5 v. Tutte. 20 Orkest zonder Naam) maar we ztfn nog lang niet klaar. Zoeterwouders let op Sassenheim, daar willen ze met alle geweld boven Zoeterwoude uitkomen en alhoewel de voorsprong ogenschijnlijk erg groot lijktwilt U de over winning zeker stellen, het adres is de heer Jan v. d. Drift. Schenkelweg 1. Behalve de lopende actie heeft Zoeterwoude nog de grote 2x1 1-avonri van a.s. Zondag (georganiseer door de L. T. J.) als zware troef in handen. Het bal begint des avonds om 8 uur in het Parochiehuis. Maar laat Zoeter woude niet te licht denken over Sassenheim. Daar hoort men vanaf heden tot en met Zaterdag a.s. slechts een kreet: Vrijdagavond dwarrelt er een hele verzameling dames van het Thuisfront door Sassems straten. Iedereen krij-gt een kaart m de bus en de dag daarop. Zaterdagmiddag, worden de kaarten (ingevuld en beplakt natuurlijkl!! weer opgehaald. „Zouden er nu niet velen zijn, die Zaterdagmiddag zullen zeggen: „Ik heb al gestemd", vroegen wij aan een der verkiezingsstrijders uit Sassenheim. „Neen."' kregen wij resoluut ten antwoord, „zo zijn ze bij ons niet. Wanneer wij Zaterdag de kaarten gaan ophalen, dan krijgen we ze allemaal ingevuld terug.... en degenen, die al gestemd hebben, wel die stemmen nog een keer." Bent U bang, dat U overgeslagen wordt tijdens het stemmen verspreiden en ophalen??? Nu, de dames van het thuisfront werken uiterst nauwkeurig werd ons verteld, maar ter geruststelling volgt hier nog even het adres, waar stapels stembiljetten liggen te wachten, om ingevuld en beplakt te worden: de heer P. G. v. d. Kraan, Berkenlaan 29. En hoe is de stand van zaken in Leiden? Meer nog dan Roelofarendsveen. geeft Leiden blijk van zijn zin voor Blijheid en Romantiekalthans een zeker gedeelte van Leiden. De eerste berichten uit de Petrusparochie lui den: 226 stemmen over de partijen als volgt verdeeld: WIM JAN.SF.N 154. Merie 11, Kobus Kuch 12; Orkest zonder Naam 15; van Tutte 14. Gewone Man 20. Ook de voortrekkers hebben het druk met het noteren van Sint Nicolaas- oezoeken. Zondagavond, nadat de Pottebaas over deze voortrekkcrs-actic voor de radio gesproken had, kwam een enthousiaste huismoeder bij een der voortrekkers binnenrennen en ook haar peuters worden met een bezoek van den H. Bisschop verblijd. Zo zachtjes aan is dc gehele voortrekkers-pa- 'rouille al de dagen rondom het feest in actie. Maar deze stoere voorvechters voor Blijheid en Romantiek beschouwen het als een erekwestie om niemand teleur te stellen en daarom gaan zij door met bezoek-noteringen. Desnoods vragen zij assistentie.... U bent de adressen van aanmelding vergeten'' Hier volgen ze dan nog ewen: De heer J. van Hees. Mareslngol 43a en dé heer H. W. Straathof, van Limburg Stirumstraat 1, Leiden. Natuurlijk hebt U gisteren "al gelezen van dat Leidse Bedrijf, dat een vol geplakte stem beschikbaar stelt, wanneer U er 2.50 besteedt en in zijn vanen heeft het geschreven: 2x1 1. Vanuit Leiden verplaatsen we ons naar Hazerswoude-Rijndijk, waar a.s. Zondagavond in het parochiehuis „St. Joris" een strijd geleverd zal worden tussen een afgevaardi"de van do „Partij Merie" en een lid van de Partij voor Blijheid en Romantiek. Degenen uit Hazerswoude en omliggende gemeenten, die in groten getale deze avond zullen bijwonen worden verzocht de afgevaardigde ^an Merie met zachtheid te behandelen!!!!! En wij sluiten deze keer met Rijpwetering. waar deze v/eek iedereen een stemkaart in de bus ontvangt. De Blijde en Romantische Rippers zorgen wel, dat de kaart weer geplakt en ingevuld klaar ligt, wan neer de verkenners ze weer op komen halen. Bent U overgeslagen of vindt U één stem maar vrij provertjes voor onze grote Partij?; de heer B. Otto, Koppoellaan 2 deelt ze met gulle hand uit. Ten slotte nog even dc radio-uitzending van Zondag j.l. Natuurlijk hebt U gehoord, hoe onze Partij genoemd werd met twee andere partijtjes, die alle drie boven de 20.000 stemmen waren. Och, wij zijn breed genoeg van opvat ting om te begrijpen, dat wanneer de Pottebaas gezegd had: „Er is EEN PARTIJ die de 40.000 stemmen overschreden heeft en er zijn twee andere, die net de 20.000 gehaald hebben," dat dit erg troosteloos zou zijn geweest voor de twee laatste. Daarom gunnen wij zowel XXX (wij zouden zijn naam niet meer noemen!!!!) als Kobus, deze tijdelijke illusie. We zijn een aardige St Nicolaas-surprise voor hen aan het uitdenken, om hen wat over de zware slag heen te helpen, wanneer op 4 December zal olijken, dat Nederland in deze strijd geleid is geworden door één Partij, de Partij, die Blijheid en Ro mantiek propageert, de Partij van Wim Jansen, van 2x1 1, met zijn strijdkreet: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN! KRONUS DE VRIEND WAS EEN DIEF. Te Westerbork (Dr.) is de 17-jarige als Volkenbond en VN zoeken het in Wa&rOTB ÜW leVOXl tö Slijten eigen kracht en richten zich niet ee„ ^.„paon» naar Gods woord. „f 1 Minister STIKKER maakte een be- Reumatische Pijnec mat met zijn antwoordrede. welke hij ®o tak uit Uw ledematen vandaag hoopt voort te zetten. Tegen half zeven is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. DE WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER. De voorzitter der Tweede Kamev heeft in de gistermiddag gehouden vergadering medegedeeld, dat de vice-minister-president, de heer Teu- lings, zich bereid verklaard heeft de begroting van binnenlandse zaken te verdedigen. Deze begroting is aan dc agenda toegevoegd na de begrotin gen van oorlog en marine. „Binnen landse Zaken" kan Vrijdag in behan deling komen. Volgende week Dins- dag zal begonnen worden met de be handeling der begroting van „Ver keer en Waterstaat". Met Kruschen Salts de wereldbe roemde wetenschappelijke samen stelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren Bij een regelmatig gebruik van Kruchen, nooit opeenhoping van pijn verwek kende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en schar nieren. Daar zorgen dan lever, nie ren en ingewanden wel voor, waar op Kruschen zo'n weldadig aanspo rende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts - en dan iedere morgen die kleine dosis. Adv. TWEELING LIET DE TREINEN STOPPEN. De 17-jarige tweelingbroers v. d. H. uit Utrecht zijn door de spoorweg recherche en de Soester politie op t heterdaad betrapt bij het doorknip- j bankwerker ~Thï A~ uit" Gennep"ge pen van de koperen verbindingen arresteerd. nadat hij de aandacht tussen de rails op het baanvak Den had getrokken door de royale verte- DolderSoest. ringen, die hij maakte. Bij onder- Het kwam de laatste tijd meerma- zoek bleek, dat de jongeman in Octo- len voor. dat de electrische trein ber jl. kans heeft gezien een bedrag zonder stroom kwam te staan. Toen Van 1200 te ontvreemden uit de af- de oorzaak daarvan was vastgesteld, gesloten brandkast in het hotel J. te was het een kwestie van geduldige waakzaamheid om de daders in tc rekenen. („Tel.") VIER MAANDEN VOOR BALDADIG SOLDAAT. Het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeelde gistermorgen de dienst plichtige soldaat eerste klasse G. v. D. uit Kampen, wegens zijn baldadig optreden bij de relletjes te Eindho ven in Mei tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek en ver laging tot soldaat laagste klasse. De advocaat fiscaal had twee maanden geëist. De krijgsraad te Velde West had hem een voorwaardelijke straf van zes weken opgelegd. Gennep. A. was bevriend met de zoon van de hotelhouder en was zodoende goed met de stand van zaken in het hotel op de hoogte. Hij verstopte het geld op verschillende plaatsen en ondernam met taxi's reisjes naar o.a. Zwolle en Nijmegen, waar hij goede sier maakte en royale fooien van 10 en 25 gaf. Bij zijn aanhou ding bleek de jongeman, die naar het huis van bewaring te Roermond is overgebracht, nog 800 in zijn be zit te hebben. Va-oï de CENTRALE VAN VAKORGANISA TIES IN MIDDEN- EN KLELN- BEDRIJF. I Onder voorzitterschap van de heer J. F. van Aalst werd te Den Haag de algemene vergadering van de centrale van vakorganisaties in midden- en j kleinbedrijf gehouden. Hoofdpunt van de agenda was, dat de centrale thans door de regering als vertegenwoordigende organisatie van het midden, en kleinbedrijf is erkend i en als zodanig in aanmerking komt! voor zetelbezetting in de verschillen de publiek- en privaat-rechterlijke organisaties. Uitvoerige besprekin gen werden gewijd aan de plannen tot vorming van een hoofdbedrijf schap ambacht en een hoofdbedrijf schap detailhandel. De vergadering droeg het bestuur op. op korte termijn, twee prae-advie- zen te doen uitbrengen; een over de vrije, en een over de publiekrechte lijke organisatie van het midden- en kleinbedrijf. EEN VAN DELFTSE DRIELING OVERLEDEN. Marius, een van de kinderen van de drieling die op 29 October in het gezin van ds H. van Leeuwen, Chr. Geref. predikant te Delft, werd gebo ren, is dezer dagen in het ziekenhuis Bethel overleden. De commandant der Landstrijdkrachten van Centraal Europa, de Franse generaal Juin, arriveerde Dinsdagmórgen aan het Hollandse Spoor te Den Haag. Voor het station stond een erewacht van Nederlandse Militairen op gesteld. Tijdens de inspectie van de erewacht: geheel links Generaal Hassel- man, vierde van links de Franse ambassadeur in Nederland, de heer J. P. Garnier en geheel rechts Generaal Juin. HAAGSE POLITIERECHTER. Ais het maar niet te erg wordt. Gewoonlijk zijn winkeldiefstallen geen moeilijk punt voor de Haagse Politierechter, maar het geval van de juffrouw uit Oegstgeest lag toch anders. Zij had op 26 Mei een japon trachten te stelen en was daarbij ge snapt. Een psychiater, die als getui- ge-deskundige en als toezichthouder kwam, verklaarde, dat verdachte reeds lang onder zijn behandeling was. Er was niets planmatigs in haar handelwijze. Hij verwachtte geen en kel heil van opneming in een inrich ting. Enkele collega's hadden gead viseerd: „Laat haar in vredesnaam zo af en toe maar eens wat wegne men, als de toezichthouder maar zorgt dat het weer terugkomt". Ditmaal was zij echter betrapt en kon rechts vervolging niet voorkomen worden. De officier van Justitie cdncludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, maar hij wees er op, dat het niet te vaak moet voorkomen, anders is ter beschikkingstelling van de regering het einde. Conform het requisitoir ontsloeg de politierechter verdachte van rechtsvervolging. Voor de kleine. Bij de Leidse Textielfabriek Van Wijk en Co. wer den op zekere dag strengen wol ver mist. Er werd naar aanleiding hier van huiszoeking gedaan bij een tex tielarbeider. De vermiste wol werd niet gevonden, maar wel andere wol die de arbeider voordien van dc fa briek had ontvreemd. Het was in verband met de komst van een klei ne, voerde verdachte aan, maar dc Haagse Politierechter merkte op, da: zijn vrouw hem had gezegd er mee op te houden. Toen had hij ook zo flink moeten z:jn om de wol weer terug te brengen. Conform de eis werd verdachte tot een week gevan genisstraf veroordeeld. Zomerhuisje werd cel. De vrouw van een Leidse stucadoor wilde graag een zomerhuisje hebben en daarom ging dc man er op uit om hout te stelen. Hij ging daartoe naar dc op slagplaats van een houthandelaar. Meer dan 20 maal bracht hij hier een bezoek en in totaal stal hij o.m. 180 planken. Tenslotte werd hij gesnapt en toen bleek hij thuis een comple te houthandel te hebben. Thans stond de stucadoor terecht voor de Haagse politierechter. Deze las uit het reclasseringsrapport voor, dat verdachte meer wil schijnen dan hij is. De Officier van Justitie eiste drie maanden gevangenisstraf m. a en eventueel toevoeging van een voorwaardelijke straf. De raadsman bepleitte een voor waardelijke straf en onmiddellijke in vrijheidstelling. De politierechter veroordeelde de stucadoor conform dc eis tot drie maanden gevangenis straf m.a. Het verzoek tot onmiddel lijke invrijheidstelling werd afgewe zen. DUUR DUIFJE De joffer, die Wisjinski in de UNO-corridors een duif aan bood, heeft haar durf duur be taald. De bladen stelden na microscopische bezichtiging der foto's vast, dat het de zangeres Anny Gould geweest was, die de Rus met de vredesduif vereerd had. Conclusie: Anny is commu niste. Ze is het misschien ook, maar om haar publiek niet te verliezen heeft de Parijse zan geres zich moeten haasten haar geste te corrigeren. Ze riep de persfotografen dus naar de vo gelmarkt op dc „Quai de Ia Mé- gisserie", waar ze een duiven handelaar leegkocht, om aan de negenenvijftig andere delegatie chefs der UNO ieder ook een vredesdoffer te sturen. Dc kos ten van deze onderneming schot de pers voor dc man van Anny Gould op duizend gul den.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5